m I illi I I if PRIJSRAADSEL. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL TELEGRAMMEN. Mi MAi I aan all ven zoo heid als teraard» hier ee| onze ge huwd- in 1< Nieir Woor neij schrifte den va ter en betuige ken da Dirk; ~BÏT ritsstr. telUI Ooltj In e| standig degelijl Vriend Adrd VO( te: SI gevraa, tnelsdii :S i '1: i j fi;» t i f l'JVIf' it i r U'll r j lArïuj S De Engelschen kunnen in dit opzicht van de Duitschers leeren. Deze iaatsten hebben het motor-vervoer goed bestuurd van de groo- te auto's die 10 ton kunnen trekken, af tot de motorfietsen toe. Hun geheele transport dienst toont een degelijke voorbereiding voor de toepassing in de praktijk. Engeland be sluit de correspondent, maakt de beste mo torfietsen die er zijn, en beschikt over tal van de beste rijders. Een goed geoefend corps van ervaren mannen, die met de behandeling van een licht machine-geweer vertrouwd zijn zou daarom onschatbare diensten kunnen be wijzen. Vliegers, die van Przemysl te Boedapest zijn teruggekeerd, vertellen dat aan de ver sterkingen van die stad door het bombarde ment der Russen niet de geringste schade is toegebracht. Przemysl is voor een jaar rij kelijk van proviand voorzien. De stemming onder de bezetting is voortreffelijk. Een officier van het korps vliegers, die van Przemysl kwam, deelde aan de Az Est mede dat zoowel Przemysl als Krakau voor de Russen onneembaar zijn. De bezetting heeft zich flink geweerd en de Russen door tegen aanvallen tot aanzienlijken afstand van de vesting teruggedreven. Blijkens een bericht uit Leuven zijn daar den 24sten dezer een aantal treinen met Duit- sche troepen doorgekomen in de richting van Brussel. Onder de soldaten waren veel ma trozen. Een goederentrein volgde deze ein- delooze stoet, meest platte wagens met planken, palen en bootjes. De trein stopte niet. Grieksche bladen melden dat de pogingen om het verbond van de Balkanstaten, die Turkije hebben bevochten, te herstellen, tot dusverre zijn afgestuit -?p de eischen die Bulgarije ten aanzien van Macedonië heeft gesteld. Griekenland zoo betoogen deze bladen denkt er niet aan een duimbreed Macedonisch gebied af te staan en de kans op herstel van het verbond moet dan ook gering heeten. De Perzische gezant te Konstantinopel heeft een telegram ontvangen, behelzend dat in Tabris, de hoofdstad der Perzische provincie Azerbeidzjan, Zaterdag j.l. een vreeselijk bloedbad is aangericht. Koerdenstam men heb ben de daar wonende Russen overvallen en ze ten getale van tweeduizend ver moord. De Frankfurter Ztg. teekent bij dit bericht aan, dat in Tabris niet meer dan 200 Russen wonen. Wanneer inderdaad 2000 Russen er zijn gedood, dan moet het grootste deel daarvan behooren tot de militaire bezetting, die vóór den oorlog uit ongeveer 6000 man bestond. Vermoedelijk is de bezetting bij 't uitbreken van den oorlog verminderd. Te Gefle in Zweden is een Rus, met name Gohny, als spion gevangen genomen. De man had reeds lang de aandacht der politie getrokken en werd voortdurend door een geheim politieagent bewaakt. Naar verluidt zijn nog meer arrestaties op til. Daar ben ik weer Als de winteravondjes komen kan het jonge volkje mij weer op mijn post vinden. Ditmaal zullen wij onze raadselrubriek openen met een Bijbelsch raadsel. Een raadsel om in te vullen. ledwarsr.: Een zoon van Sibeon (1 Kron. 1). 2e Een plaats, waar Ja kob vertoefd heeft. 3e Eene vrouw v. Ezau. 4e Een zoon van Jakob. 5e Een hoogepriester. 6e Eene vrouw v. Jakob. 7e Een zoon van Jakob. De middellijn vormt den naam van een patriarch en zijne moeder. Een mooi raadsel om nu eens flink te deu ken, en niet alleen te denken maar ook op te zoeken. De Hoofdprijs is van groote waarde en wordt alleen toegekend aan hem of haar die nog een en ander van de 7 dwarsregels weet te vertellen. Voorts zullen verschillende kleinere prijzen worden toegekend, zóó dat men niet tever- geefsch heeft gewerkt. Oplossingen worden ingewacht vóór of op 12 December a.s. Evenals vorige jaar s. v. p. weer op de Enveloppen te zetten A A L Z A A D N E I L A G D Prij-raadset. Bureau „Maas Sclieldebode'' SOMMELSDIJK en géén orders daarbij voegen, dewijl deze brieven pas geopend worden op 12 Dee. Raadsel-Redacteur. SOMMELSDJJK. Gedurende de bieten-cam pagne zijn op weegbrug no. 1 5.463.000 K. G. en op weegbrug no. 2 4.617.000 K.G. bie ten gewogen alzoo in totaat 10.080.000 K.G. Moord Donderdagmorgen werd alhier dood ten hare huize gevonden de bijna 70-jarige T. K. weduwe van M. v. d. D. Doordien de overledene Woensdagavond, voor zoover bekend, gezond te bed was ge gaan, en daar zij dikwijls door den bij haar inwonende zoon, die zich voortdurend te buiten gaat aan het misbruiken van sterken drank, |werd mishandeld, werd betwijfeld of de moeder wel een natuurlijken dood was gestorven of dat soms een gewelddadige dood een einde aan haar leven had gemaakt. Spoedig waren dan ook den hulp-officier van justitie, gemeente- en rijkspolitie aan wezig ter nader onderzoek. De lijkschouw bracht aan het licht dat de weduwe aan eene vermoedelijke nekbreuk gestorven was. De zoon is dadelijk een voorloopig ver hoor afgenomen en het lijk hedenmorgen ter gerechtelijk onderzoek naar Rotterdam over gebracht. De tweede zending van goederen door den Algem. Secr. van het Kon. Nat. Steun comité. bestemd voor Rotterdam, is Zaterdag 21 November afgezonden en onder grooten dank door de afdeeling Kleeding en Dekking te Rotterdam aanvaard. Ons werd verzocht den warmen dank over te brengen aan de ijverige, volhardende werksters tegelijk met de verzekering, dat de behoefte zéér groot en onze aanvulling dus buitengewoon wel kom was. Het welbekende blauwe busje werd op den dag der tentoonstelling van de goederen door vriendelijke gevers weer aangevuld, terwijl heden van de fabrikanten H. P. Gel derman en Zonen te Oldenzaal bericht werd ontvangen, dat de toegezegde 24 stukken ongebleekt katoen en ongebleekt keper, te zamen ongeveer 600 meter lang, aan ons adres zijn verzonden. Wij roepen dus alle hulpvaardige handen tegen a.s. Donderdag 3 Dec. op om mee te willen werken ten einde dezen voorraad stof in den korst mogelijken tijd tot kleeding- stukken om te werken. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Voor een volgende zending zal Amster dam aan de beurt komen, maar in Rotterdam is nog dringende behoefte aan katoenen goederen. Met blijdschap kunnen wij hier nog aan toevoegen, dat de buikgordels door ons uit gegeven en ongeveer 125 in getal op enkele na allen inkwamen en dus eind dezer week kunnen weggezonden. Dank aan onze trouwe, vriendelijke werk sters V Van de Commissie voor Kleeding en Dek king uit Rotterdam werd nadat wij boven staande reeds hadden geschreven, het vol gende ons nog toegezonden Rotterdam, den 25 Nov, 1914. Walenburgerweg 67. Zeer geachte Mevrouw! Wij hebben de eer u hierbij onzen diep- gevoelden dank uit te spreken voor de prachtige zending, die wij door u mochten ontvangen. Wij verzoeken u tevens dien dank over te brengen aan allen die eraan hebben medegewerkt. Hoogachtend de Comm. bovengenoemd, Dr. Neurdenberg, Voorzitter. C. C. v. Dorp-Pilgrim, (ingezonden.) Secretaresse. MIDDELHARNiS. De timmermansknecht A. Nieuwland had 't ongeluk zijn hoofd te stooten 't welk een klein wondje aan zijn lip veroorzaakte kort nadien begon dit op te zetten en bleek het bij geneeskundig onder zoek een begin van bloedvergiftiging te zijn. W. H. Oldert had 't ongeluk terwijl hij aan 't spelen was te vallen en zijn arm te breken. DEN BOMMEL. Maandag gingen de vluch telingen alhier met mosselen rond, en spoeeig waren 5 balen uitverkocht, doordat de prijs, om het mosselen eten te bevorderen zoo laag mogelijk was gesteld. Bij vele ingezetenen gingen de vluchtelingen binnen, om het bak ken en stoven der mosselen te leeren, en dit viel zoo goed uit, dat velen dien nooit mos selen smaakten, thans er dol op geworden zijn, en dus hebben de Belgen ons een grooten. dienst bewezen. Indien zich meer ingezetenen bij het steuncomité {opgeven zal weer een proef met den verkoop genomen worden, waardoor een heerlijke maaltijd voor weinig geld wordt verkregen en de broodelooze mosselenvisschers gebaat worden. De Burgemeester heeft de bakkers ge wezen op de hooge broodprijzen alhier, n.l. voor het wittebrood 4 ct. en voor tarwebrood staat men 2 ct. hooger dan in een andere gemeente en heeft hen dringend verzocht tot prijsverlaging over te gaan, om maatregelen zijnerzijds, te vermijden vooral met het oog op de voor velen komenden werkloozen winter. Voor het breien en vervaardigen vaii kleedingstukken voor de militairen is de deel name tegengevallen. Dat nog velen hun hulp vcrleenen. OOLTGENSPLAAT. B. en W. dezer ge meente maken bekend een afschrift van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Om slag, en van de belasting op de honden, dienst 1914 voor een ieder ter gemeente se cretarie ter lezing ligt van 20 Nov. tot 22 April a.s. (Telaat ontvangen voor ons vorig nummer.) Alhier is een militaire vereeniging op gericht welke Woensdagavonds onderling Bijbelverklaring houd in de Consistorie der N. H. Kerk. OUDE TONGE. In een gecombineerde ver gadering van verschillende polders gelegen onder de gemeenten Oude Tonge den Bom mel en Ooltgensplaat gehouden Dinsdag 1.1. zijn als bestuursleden voordat geheele waterschap de volgende heeren gekozen. P. van Schouwen dijkgraaf v. d. Hee renpolder. G. L. van Schouwen gezworen v. d. Heerenpolder. D. Mijs dijkgraaf v. d. Madaleenpolder. J. A. van Nieuwenhuizen gezworen Krammerpolder.J. Kardux dijkgraaf v. d. Nieuwen Blokpolder. NIEUWE TONGE. Met de mobilisatie was de landweerman I. van Z. na acht dagen weg te zijn geweest teruggekomen waar schijnlijk wegens inbrenging van inwendig gebrek, nu is hij de vorige week opgeroe pen om nogmaals te worden gekeurd en wel met dit gevolg dat hij Woensdag moestop- komen om zijn dienstplicht te vervullen. D1RKSLAND. Bij het huiswaarts rijden van de kaai viel het zoontje van W. Hagensvan den wagen. Het wiel ging over zijn hoofd waardoor hij ernstig gewond werd zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. Donderdagavond, kwam de reiziger in ververswaren J. Struik uit Rotterdam van uit Melissant te voet hier aan en stapte bin nen in het Hotel van den Doel. Slechts eeni- ge oogenblikken daarna werd de man on wel, en was weldra tengevolge eener hart verlamming een lijk. Donderdagavond 3 Dec: des avonds half acht hoopt de»Zangvereeniging Exelsior alhier eene uitvoering te geven. HERKINGEN. De heer J. v. Helden Rijks veldwachter Brigadier Titulair is deze week andermaal naar de grenzen opgecomman deerd en daarhenen vertrokken. De bietendrager L. Scherpenisse viel in het begin der week door gladheid van de loopplank bij het laden van een schip met het gevolg dat hij zijn ribben zwaar kneusde en van verdere werkzaamheden heeft moeten afzien. Financieel wordt de schade hem berokkend door ongevallenverzekering gedekt. Bij de viering van het komende Kerst feest worden de kinderen der Zondagsschool alhier wederom een feestje bereid en is men deze week begonnen met de Collecte daar toe de inwoners dezer gemeente aan te bie den. Binnen nog weinig dagen zal een al gemeen bekend gebouw onder den hamel- komen en met andere worden verkocht. Het sociteitgebonw in eigendom aan de erven L. v. d. Doel zal bij eventueelen verkoop mogelijk verdwijnen. Zij die genegenheid bezitten mogelijk ledige schuren van berging voor geïnterneerde militairen in huur af te staan worden ver wezen naar de daartoe gedane publicatie gedaan aan de publieke aanplakplaats. MELISSANT. Ook in deze gemeente wor den lendengordels vervaardigd voor onze militairen. STELLENDAM, Gedeputeerde Staten van Z.-H. stellen voor te besluiten, dat de pro vincie zich voor 3 jaar (tot 1 Mei 1918) zal belasten met het onderhoud van de haven van Stellendam mits de gemeente jaarlijks f 1600 aan de provincie uitkeere en het rijk de helft der meerdere onderhoudskosten be taalt, en dat de provincie zich zal belasten met de uitbreidingswerken der haven tegen een bijdrage der. gemeente van f5000 mits het rijk de helft der overige kosten drage. GOEDEREEDE. Door de duisternis misleid voer Schipper W. T. Maandag op de droogte het z.g.n. P5mpus,| doch kwam des avonds met hoog water weder vlot. 2 December a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat A. Breederveld als bouwknecht bij den landbouwer C. A. Vogel in dienst trad. OUDDORP. Bij Kon. besluit van 23 dezer is': le. aan den opzichter bij 's Rijks kustver- liehting te Westhoofd (Goeree) J. van Loo, op zijn verzoek, met ingang van 1 Fe bruari, eervol ontslag uit zijn betrekking ver leend 2e. de lichtwachter bij 's Rijks kustverlich- ting te Eierland op Texel A. Melcher, met ingang van 1 December, tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van op zichter bij 's Rijks kustverlichting te West hoofd (Goeree). HELLEVOETSLUIS. Vergadering van de vereen, van Chr. Militairen. (Slot.). Spr. zijn lezing voortzettende, zegt, dat met het aan boord gaan van Willem V het einde der Republiek der Vereenigde Neder lander daar was een afval en een zich af- keeren van God in dien tijd, maar ook tuch tigde God in dien tijd het volk zwaar, en spr. herleidt het tot den toestand van Europa voor dezen oorlog. Daar was ook afval schriklijke afval en God komt weer met zijn tuchtroede over de volken. Ónze erve bleef vrij, hoewel rondom in het oorlogsgewoel liggende, niemand ech ter beroeme zich op onze braafheid, als of 't ook in zijn geheel Gods oordeelen niet verdiend had. De volken, die in oorlog zijn, verliezen dagelijks duizenden, die op het slagveld worden weggemaaid en dan voor Gods rechterstoel staan. Mocht er weer een erkennen zijn van Gods hand een verootmoe digen voor Hem, die het volk door zijn oor deelen, dichter tóij zich wil brengen. Spr. gaat voort en to ont ons den diep gezonken staat van Nederlands volk, dat rond den Vrijheidsboom d.anste en sprong met een geestdrift, als ware nu het geluk volkomen. Men vond een sïjmpathie voor Rousseau's denkbeelden, die i*iet te verklaren was. Men maakte van ons (and de Bataafsche Repu bliek en met een pennestreek haalde men door, wat door de- Oranje'» in langen tijd was tot stand gebracht, n.l. de Vrijheid. Ti rannie kwam er voor in de plaats. Op de straten werden niet meer gehoord het „Wil helmus" doch zouteloocze Fransche deunen. Het was nog het ergste niet. Daar staat de Corsikaan, Napoleon op, die door zijn ijzeren hand, Europa zou doen beven, want in wei nig tijd was Europa henr onderworpen op Engeland en het groote Resland. Ons land werd een Fransch wingewest. Daar was in ons land cesi roepen, een smeieken, een zich wenden tot God, roepende tot Hem op ver hooring en verlossing en hef geroep dier nooddruftige» was opgeklommen voor de ooren van 'Hen Heer Zebaofh. Rusland wordt de rots, waaraan Napoleon zich te pletter loopt, waar hij schier geheel wordt vernie tigd en vernederd. Nog eens breidt hij zijn scharen uit over het slagveld, tegen het op nieuw ontwaakte, zich Napoleon's boeien af werpende Europa. Met vrees in het hart, op het uiterste wagend, staat daar half Europa maar het wint en den Corsikaan wordt Elba als gebied gegeven. Aan Neêrlands grenzen vonden de verbondenen oen om redding smeekend volk. En het werd "gered. De dichter Bilderdijk maakte zijn gedicht, waarin de woordenHolland groet weer, Holland bloeit weer, het herstel onzer onaf hankelijkheid werd gemeld. Het drietal dat orde in den wanordelijken toestand van den Staat bracht, n.l. van Hogendorp en zijn vrienden, zij nog een hulde gebracht. De Oranje kokarde op hun borst deed het volk weer bezield worden, met dien geestdrift, dat roepen in enthousiasme, om Oranje. De klanken van het aloude Wilhelmus werden weer gehoord en voerden het volk terug naar den tijd toen de Oranjevorsten hun land regeerden en het volk vertrouwde weer. De dag, dat Willem I den voet zette opNe- derlandsch kust was een blijde dag, een dag die voor velen een herinnering opriep, naar een aantal jaren terug, toen de verbannen Prins vertrok. Wak een weerzien van Oranje en Neder land, maar ook wat een ontmoeten na zoo bange n tijd en een weer vinden van elkaar. De Prins werd ingehuldigd op den dag, dat het trotsche Frankrijk den doodsteek kreeg in de. overgave van Parijs. Nu heerscht wel niet meer een Willem maar een Wilhelmina, die evenals de vorige Vorsten Oranje is. In 1813 werd Nederland vrij en tot op heden mocht het zich in die vrijheid verheugen, maar wanneer nu een der machten mocht wagen ons land te willen nemen, laten we we dun die erve, ons van God bewaard ver dedigen met den moed en den geestdrift on zer vaderen. Thans is Nederland een neu traal land en het is er goed, n.l. het is er nog vrede en rust. Zoolang de oorlog rond ons woedt, blijven we mobjel, om elk oo- genblik, wanneer het noodig mocht zijn, on ze land- en volksvrijheid te verdedigen. On ze mannen staan niet voor niets in de forten en aan de grenzen, Het is noodig, dat ons volk weerbaar zij op elk gewenscht oogen- blik. Daarom zoo besluit spr. wij murmu- reeren niet mannen broeders. De nood eischt het van ons volk en land. Wij blijven mobiel omdat het God wil. Evenals de verbannen Prins aan Schevingens strand het volk wees op den Cod der Vaderen, zoodeed ook Zij, die thans onze Landsvrouwe is, en aan Haar lanélszonen, haar dienaren, vroeg met Haar te zingen Ps. 33: 9. Dat is de krijgszang, die getuigt van een vertrouwen op God. Zij die in deze moeilijke dagen zulk een zwaren ta^k heeft te vervullen vertrouwde, 4at de landszonen zich niet zouden verzetten legen wat de veiligheid des lands gebood, maar ook, dat zij zich niet zouden schamen, te worden genoemd onderdanen van den Al- machtigen heerscher over hemel en aarde. Nadat de voorz. der vergadering nog een kort woord had gesproken, sloot de Spr. met dankgebed. Jammer was het, dat de vergadering zoo slecht was bezocht door burgers, doch het bestuur der Vereen, mag met dank terug zien op deze door haar belegde vergadering. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad, te MIDDELHARNIS, op Donderdag 26 Nov. 1914 des na middags half drie. Aanwezig 10 leden. Afwezig den heer J. Zaaijer. De Voorz. opent de vergadering en wenscht den heer Zeedijk geluk, dat hij weder van zijn ziekte hersteld is en in de vergadering aanwezig kan zijn en spreekt de wensch uit dat hij nog vele jaren in goede gezondheid de gemeenteraadsvergaderingen mag bijwo nen. Den heer Zeedijk dankt de Voorz. voor zijn felicitatie. Daarna verzocht de Voorz. den Secretaris de notulen voor te lezen, waarna dezelfde worden goedgekeurd en geteekend. Hierna deeld de Voorz. mede dat aan de orde is ingekomen stukken. le. Ingekomen van H. H. Ged. Staten goed gekeurd terugontvangen, kohier Hondenbe lasting en kohier Hoofdelijken Omslag. Van hetzelfde college bericht, dat aan de gemeente een buitengewoon subsidie voor 't onderwijs wordt verstrekt van f 5700. Van Ged. Staten goedgekeurd terugont vangen gemeenterekening 1913 en de geno men besluiten van de vorige vergadering. De Voorz. steld voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen, 't welk door den raad wordt goedgekeurd. Als nu over te gaan tot het benoemen van een onderwijzeres. Er zijn op de voordracht geplaatst, no. 1 Mej. W. C. de Baan, Spij- kenisse, no. 2 Mej. C. M. de Hulla, Klaas waal, no. 3 A. H. v. Beek, te Cappelle (N.B.). Als stemopnetners worden door den Voorz. benoemd de heeren C. Zeedijk en J. J. Slis. Op verzoek van den Voorz. wordt het rap port van den Hoofdonderwijzer, betreffende de onderwijzeressen welke op de voordracht gesteld zijn en wordt daarna met algemeene stemmen benoemd Mej. W. C. de Baan van Spijkenisse en zal deze zoo spoedig moge lijk met haar benoeming in kennis worden gesteld, opdat zij 1 Dec. in functie kan treden. Hiermede is de agenda afgehandeld en vraagt de Voorz. of nog iemand het woord verlangt. Den heer Slis vraagt of de Voorz. er al werk van gemaakt heeft, om eene verorde ning vast te stellen, betreffende het rijden met karren over de fijne steenen op de Voor straat. De Voorz zegt dat wegens de vele werk zaamheden door de mobilisatie te weeg ge bracht, daar nog geen tijd voor gehad te hebben, doch daar nu zoo spoedig mogelijk werk van zal maken. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorz. de vergadering. VERSLAC van den Raad der gemeente Stad a/'t Haringvliet op Donderdag 26 November, des nam. 2 uur. Present met den Voorzitter alle leden, uit gezonderd de heer D. Huizer, die zonder kennisgeving afwezig is. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der twee vorige vergaderingen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde: Ingekomen stukken. Naar aanleiding van eene missive van Ge deputeerde Staten dezer provincie, in zake het besluit tot opzegging van het gemeen schappelijk grintwegcontract, wordt, over wegend dal de grintwegcommissie als zoo danig reeds ontslag heeft genomen, besloten als datum van ingang 1 Januari a. s. te handhaven. Gebruik Openbare School. Ingekomen is een schrijven van Ds. Polhuijs alhier, houdende verzoek om in den loop der maand Januari een tweetal schoollokalen te mogen gebruiken voor een te houden ver gadering, in het belang der Rotterdamsche Zendingsvereeniging. Waar niemand hierover het woord ver langd, wordt besloten voor gezegd doel een tweetal lokalen af te stnan. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd terngzendend een comptabiliteitsbesluit wordt voor ken nisgeving aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT, op Woensdag 25 November 's morgens 9 uur. Voorzitter EdelAchtbare Heer J. G. van Putten. Present: Wagner, Slis, W. J. Donkersloot, Jacobs, P. J. Hobbel en J. Donkersloot. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken. Schrijven van H. [H. Ged. Staten waarbij raadsbesluit niet wordt goedgekeurd en de jaarwedde van den gemeente ontvanger met f50 verhoogd moet worden. Schrijven van H. H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd de Suppletoire begrooting 1914 van de hondenbelasting. Schrijven van H. H, Ged. Staten betreffende het salaris van het Hoofd der School No. 2 benevens een aanmerking over het te geven Fransch en Duitsch op school No. 1. Wordt tot nader aangehouden. Verzoek van de Zangvereeniging „Ons ge noegen" om gebruik te mogen maken van een schoollokaal. Wordt met algemeene stemmen besloten dit tot wederopzegging toe te staan, mits f5 per jaar betaald zal worden voor vuur en licht. Komt aan de orde benoeming Hoofd der School en gaat de vergadering over in ge heime zitting. Na heropening wordt niet tot benoeming overgegaan. Op de vraag van den voorzitter of iemand het woord verlangd vraagt dhr. Jacobs voor de zooveelste maal een borderel van de gas fabriek en zegt wel een stichtingsborderel te hebben ontvangen, doch de bedoeling was een van de exploitatie (beheer) der gasfabriek. De voorzitter zegt van de gascommissie zulk een te hebben ontvangen en kan voor 'toogenblik geen ander geven. Niets meer te verhandelen sluit de voor zitter de vergadering. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Kamer van Strafzake-n. Zitting van Dinsdag 24 November. De 26-jarige schippersknecht J. J. V. te Hellevoetsluis had op 18 October in een café te Nieuw-Helvoet, A. M. van Schagen een vuistslag in het gelaat toegebracht, waardoor van Schagen pijnlijk getroffen was en een bloedneus had gekregen. Ter zake van mishandeling werd f25 boete subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De niet-verschenen bekl. T. W. zou op 4 October, te Middelharnis, den godsdienston derwijzer D. Slager een vuistslag op het hoofd gegeven hebben. Het O. M. eischte wegens mishandeling 5 dagen gevangenisstraf. Bekl. werd reeds vroeger veroordeeld. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 21 faillissementen tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. MIDDELHARNIS. Geboren: Anthonie Rebekka d. v. Dirk Vogelaar en Maria Adriana Born. Gehuwd: Jan Tamboer, 24 j., en Martina de Korte 20 jaar. Overleden: Wouter Berkhout, 60 j. echt genoot van Lijntje Bakker. Levenloos aan gegeven kind van Hendrik Vijfhuize en Ma ria Adriana Hotting te Rotterdam. Adrianus Vilkil, 82 j. weduwn. van Klaasje Villerius. Officieel Qedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 29 November 1914. Ned IFerrormde Kerk Sojnmelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Wesfrik. Middelharnis, v.m. 9.30 en's av. Guur Ds.Brulning. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. J. VroegindeweiJ van Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. 9.30 en 'sav.CuurDs. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, v.m. Ds. Wentink. Ooltgensplaat, geen opgaat. Herkingen, v.m. Ds. Addink. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek (Dankstond Oogst). Mellssant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. Stellendam, geen opgaaf. Qoedereede, v.m. 9.30 uur 's avonds 5.30 uur Ds. F. de Qidts. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk, Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Giffe Emm pred. te Haarlem. Jtj/Ë Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Den Bommel, v.m. 9.30 n.m. 2 en 's av. 5.30 uur den Heer A. den Boer van Hoogvliet. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker, Melissant, geen opgaaf. Stellendam, v.m. en nam. Ds. Groenewegen emm. pred. te Rotterdam. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente, Dirksland, geen opgaaf. Melissant, voorm., nam. en 's avonds dhr. Van der Garde van Opheusden, Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorin. 9 uur Ds. K. W. Rossing. DEN BOMMEL, De Oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk. heeft opgebracht ruim 160 gulden. Catechisatie uren Maandagavond 7—8 gehuwden. Dinsdag 9—10 uur schoolkinderen. 2—3 meisjes van 13—16 jaar, 3—4 meisjes van 17 jaar en daar boven, 6—7 jongens van 13—16 jaar, 7—8 jonge mannen van 17 jaar en daar boven. Woensdag van 12 schoolkinderen Zuid zijde, 2—3 meisjes van 16 jaar en daarboven, NIEUWE TONGE, Goed voorbeeld doet goed volgen. In weerwil dat de opbrengst der ge houden Oogst-Collecte schitterend was, wordt nu in de avondkerk 12.50J gecollecteerd met een begeleidend schrijven voor de Oogst collecte. HERKINGEN. De heer W. Eelderink van uit deze gemeente werkzaam als volontair aan een der Chr. Scholen te Leerdam ont ving verl. week een benoeming als onder wijzer aan de Chr. School te Groot Ammers welke door hem werd aangenomen terwijl hij bedankte voor een benoeming te Blok zijl dezelfde week ontvangen. MELISSANT. Door stem gerechtigde lid ma ten der Herv. Kerk. zijn Donderdag j.1. tot notabelen herkozen de Heeren N. D. Prince en B. Goedegebuur. GOEDEREEDE. De heer Arie de Vries heeft voor zijne benoeming tot lid van het Kies college bedankt. De 23ste lijst van de 36ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den bijbel heeft opgebracht in totaal van 575 Locale Comité's f 86.875.57Vj. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. geslingerd gekomen. De ontpl rookwolken drie mit\pt( hout bleef komen en zijn opgevit De ander de Bulwarl delijk hun staat vast een aanval Een trag toen de rar boord spee LONDEN de Bulwarl Sheernes vesten. De mijlen aan gehoord. BERLIJN kwartier di In Oost- anderd. In troepen va en Lowicz tweede leg zware verl en gewon der dan vangenen, Honderd maakten w kanonnen Ook in jeugdige liezen had Dat het voordeeier is te wijten vijandelijk» zuidelijke Hunne afgeslagen op.zich w Het bur richt aan zelfde is Fransche zou hebbe BERLIJN kwartier c De toes rein is on In de dan is ee een groot zwak wer voor den Bij Apn maakt. 'iff*' Engelsch slagschip in de lucht gevlogen. LONDEN, 25 November. In het Lagerhuis heeft minister Churchill heden meegedeeld dat het slagschip Bulwark vanochtend bij Sheernes in de lucht is gevlogen. 700 A 800 opvarenden zijn omgekomen. Admiralen die de ramp hebben gezien geven als hun over tuiging te kennen dat ze is veroorzaakt door een ontploffing van het kruitmagazijn. Toen de rook van de ontploffing was opgetrokken was het schip reeds in de golven verdwenen. Het verlies van het schip benadeelt Enge- lands militaire positie niet noemenswaard, doch het verlies aan menschenlevens is zeer ernstig. Er zijn slechts twaalf opvarenden gered. LONDEN, 26 November. De ontploffing die de Bulwark heeft vernietigd was zoo hevig dat ze mijlen ver in 't rond gehoord is. Som mige stukken van het schip zijn zes mijl weg- B Tarwe Schokkers f15 per F verkocht de prijs v komen, k met veel f 0.90 per Blauw m, geboden Uien fi weinig Erwten fj Cichorei meer aans 8602

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4