PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. 6EMEN8D NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL verblijf en velen van die zwervers zoeken een toevlucht in de tomatenkassen in den omtrek van de stad. Wie dan ook elders een onderdak kan vinden, blijft niet langer dan hoog noodig te Leuven. Vanwege de Duitsche overheid wor den ten gemeentehuize aan de noodlijdende bevolking bons voor soep verstrekt, waardoor de ergste nood ten minste eenigszins gele nigd wordt. En in een zijstraatje, waar het vee voor de Duitsche soldaten geslacht wordt, staat het volk zich te verdringen om wat darmen en afval machtig te worden. De verstandhouding van de bevolking met de Duitsche bezetting die telkens verwis seld wordt is bij voortduring goéd. Een Leuvenaar vertelde den dames nog, hoe op Allerzielen op het Stationsplein, alwaar Leuvensche burgers en Duitsche soldaten begraven liggen, door een Duitsche aalmoe zenier een plechtige dienst is gehouden, waarbij de militaire muziek speelde en de soldaten godsdienstige liederen zongen, die op een ieder een zeer diepen indruk maakte. Midden op het plein was ter herdenking van de gevallenen een groot houten kruis opge richt. Op het kasteel van de familie Blankenhagen bleek de toestand, zooals destijds iu de cou ranten beschreven. Aan het gebouw waren de pogingen tot brandstichting merkbaar en van den inboedel waren slechts de grootere stukken over. Mevrouw Blankenhagen was voornemens met toestemming en medewer king van de Duitsche overheid, het overschot van de meubelen en kostbaarheden naar Ne derland te laten vervoeren. De gevangenneming van den gouverneur van Warschau. Over de gevangenneming van den gouver neur van Warschau, baron von Korf, meldt het Berliner Tageblatt: De gouverneur van Warschau was met zijn adjudant, kapitein Fechner, des morgens in een auto van Warschau vertrokken in de richting van Kutno zonder te vermoeden dat deze stad na hevige straatgevechten door de onzen bezet was. Plotseling stiet hij bij Tar- now op de voorhoede onzer ruiterij. Hij trachtte te keeren en te ontkomen, maar werd door een afdeeling Metzer dragonders inge haald en gearresteerd. De gouverneur bood geen tegenweer en liet zich rustig in zijn auto onder geleide van een luitenant en een korperaal der dragonders naar Duitschland brengen, 's Avonds kwam hij in Gnesen aan, waar hij op last van het plaatselijk commando werd geïnterneerd. De gevangen gouverneur heeft een rijzige gestalte en draagt een vol len witten baard. Hij droeg generaals-uniform en spreekt vloeiend Duitsch. Hij wilde nie mand zien noch spreken, omdat hij niet in de stemming was en zijn zenuwen door de plotselinge gebeurtenis in de war waren. De chauffeur, een Pool, is voorloopig op vrije voeten gebleven, terwijl de gouverneur en zijn adjudant streng bewaakt worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Berichten uit Weenen zijn thans zeer op timistisch gestemd ten aanzien van den veld tocht in Servië. Men geloofd nu dat de voor spelling van generaal Potiorek, dat de krijgs verrichtingen tegen Servië voor het begin van den Winter geëindigd kunnen zijn, zal uitkomen. Een beslissing wordt nu spoedig verwacht. De toestand wordt van Oosten- rijksche zijde aldus samengevatVeertien dagen geleden begon het Oostenrijksch-Hon- gaarsche offensief bij Raca Mitrowitsa, waar bij zich krijgsverrichtingen over Lesnitsa, en Zwornitsa aansloten. Hierdoor werden de Serviërs teruggedrongen op de lijn Obren- owa. Bij Semendria deden Dinsdag zwakke Oostenrijksche strijdkrachten schijnpogingen om over de rivier te trekkenen hielden daar door een groote troepenmacht in het Mora- wadal vast. Eenige dagen geleden beschoten de zware houwitsers der Oostenrijkers de vesting van Belgrado, zonder dat de Serviërs antwoordden. Men verwacht reeds over en kele dagen de bezetting van Belgrado dooi de Oostenrijkers. Obrenowats, dat. Zondag stormenderhand is genomen, ligt er slechts 30 K.M. van verwijderd. Langs den spoor weg Obrenowats—Waljewo zijn ook reeds verscheidene plaatsen in 't bezit der Oosten rijkers en hier is veel spoorwegmateriaal buitgemaakt. Men acht 't niet waarschijnlijk dat de Ser vische troepen ernstig tegenstand zullen bie den aan de Kolubara-linie, zoodat Belgra do waarschijnlijk aan de Zuidzijde zal wor den afgesneden. Het lot van de Servische hoofdstad zal daarmee beslist zijn. want men kan aan den kant van de rivier Belgrado aanvallen, De door de Serviërs vernielde brug over de Save is reeds hersteld voor het voetgangersverkeer. De Donau wordt beheerscht door de Oostenrijksch-Hongaar- sche monitors. Aan Duitsche bladen wordt gemeld dat prins George van Servië aan Roemenië een dringend verzoek om hulp heeft gericht. Met Roemenië's hulp zou het z. i. Servië kun nen gelukken Oostenrijk-Hongarije te over winnen. Een officieel Servisch communiqué, te Londen ontvangen, zegt, dat de Oostenrijk sche troepen met groote verliezen in Her- zegowina zijn teruggeworpen. De oorlog brengt belangrijke wijziging in de Duitsche lucifersfabricatie. Het hout er voor werd voor het meerendeel uit Rusland betrokken en nu de uitvoer daarvan is ge staakt, is er gebrek aan de noodige hout soort. Men neemt nu proeven met andere houtsoorten, maar vermoedelijk zal een groot gebruik van middelen tot vervanging van lucifers onvermijdelijk zijn. De lucifersfabri kanten rekenen reeds met inkrimping van hun bedrijf en machtige prijsverhooging. Uit welingelichte Turksche kringen ver neemt de correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantinopel, dat de betrek kingen tusschen Turkije en Italië den'Iaat- sten tijd vertrouwelijker zijn geworden. In een persgesprek heeft Sven Hedin ook zijn bewondering uitgesproken over de tucht in het Duitsche leger op het oorlogsterrein. Ten bewijze hoe streng daaraan de hand wordt gehouden vertelt hij, dat hij driemaal een zitting van den krijgsraad had bijge woond. Telkens gold het een geval van ver krachting en in alle drie gevallen werd de schuldige tot den kogel veroordeeld. Te Kopenhagen is uit Berlijn bericht ont vangen, dat de Russen aan de steden in Oost-Pruisen oorlogschattingen opleggen, ten naastenbij beantwoordende aan die welke Belgische steden met een overeenkomstig aantal inwoners hebben moeten opbrengen. Te Torento is de Wilhelm-straat, een van de groote verkeerswegen, ter herinnering aan de vernieling van de Emden door den Australischen. kruiser, Sydney, in Sydney- straat verdoopt. In een kabinetsraad te Rome is, naar de Times vandaar verneemt, Zaterdag besloten 350 milioen lire voor militaire uitgaven te bestemmne. Het geld zal gebruikt worden, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te kunnen zijn. Ook is de kwestie van de ver meerdering van het aantal officieren ter sprake gekomen. Er komen berichten van zware kou uit Rusland. De scheepvaart op de Wolga en de Cama is reeds gestremd door het ijs. Te Rijsel. De Nord Maritime bevestigd, dat, hoewel de Duitschers de stad Rijsel niet langer be zet houden, niemand haar sedert 13 October, den dag van het bombardement, heeft kun nen verlaten of er binnen heeft kunnen ko men. De schade, die aan de stad is toege bracht, is beperkt. Men moet op grond van de berichten dat niemand uit of in de stad kan, aannemen, dat de Duitschers stelling hebben genomen in de forten om de stad heen. MIDDELHARNiS. De dekknecht A. Verburg van de Middelharnische boot had 't ongeluk zijn hand zoo ernstig met een spijkerte ver wonden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. 25 Nov. aanstaande zal het 25 jaar gele den zijn dat alhier werd opgericht de mu- ziekvereeniging „Semper Crescendo." STAD 'T AAN HARINGVLIET. In deze ge meente is eene dankbetuiging ingekomen van Belgische vluchtelingen, wegens hunne goede verzorging. Maandagmorgen had J. T. het ongeluk door een veulen op de zijde getrapt te wor den. Geneeskundige hulp werd terstond in gegrepen. De gemeenterekening over het jaar 1913 is goedgekeurd. Tegen een drietal personen van elders is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der jachtwet. Tegen T., is procesverbaal opgemaakt, wegens openbare dronkenschap. De milicien W. Driesse is voor den militairen dienst afgekeurd. In deze gemeente is men bezig bivak mutsen en buikbanden te maken voor de militairen. Donderdagmorgen geraakte een burrie van een wagen toebehoorende aan de firma K. Vermaas éi Zonen uit Middelharnis, in de ruiten van de Gez. P. waardoor groote schrik onder de bewoners werd gebracht. De vorige week ontstond er bij A. K. een schoorsteenbrand. De geheele schoor steen en eenige kleedingstukken werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond kwam een onbekend persoon met paard en wagen, door de duis ternis misleidt, omgekeerd op de straatstee- nen der Nieuwstraat terecht, wel een bewijs, dat het met het licht niet al te best stond. DEN BOMMEL. Door den Burgemeester is op verzoek van den Minister het builen van tarwe verboden door de bakkers. Door den Burgemeester is bevolen de broodprijzen van wittebrood te verlagen en verbied verhooging van tarwebrood. NIEUWE TONGE. Met de oproeping door het polder bestuur van Klinkerland vooreen dijkbaas hebben' zich 9 sollicitanten aange meld, door genoemd bestuur is Dinsdagmid dag daaruit benoemd tot dijkbaas S. Volaart Az. Alhoewel men van vele gemeenten hoord dat de Belgische vluchtelingen weder naarjhun land zijn vertrokken, kan van hier gemeld worden dal er van de 40 aangekomenen er nog maar 3 zijn terug gekeerd. D1RKSLAND. De Burgemeester uoodigd hen die hunne schuren of stallen zouden willen verhuren, tot het onder dak brengen van eventueël te interneeren militairen der oorlogvoerende mogendheden uit daarvan voor 22 Nov. a.s. bij hem opgave te doen. Een vlijtige dienstbode onder onze ge meente verdiende dezen zomer wanneer ze, des namiddags met haar werk omkant was, bij haar vrouw boven haar huur nog een bankje van Honderd met een avonduurtje in zoogenaamde derde juin. (Nog zoo kwaad niet dunkt ons). HERRINGEN. De in deze gemeente ge huisveste vluchtelingen zijn 1.1.' week Woens dag naar hunne woning te Antwerpen te ruggekeerd. Deze week passeerde déze gemeente een groote zwerm deenvogels of wilde zwa nen wat meermalen een voorbode van een spoedig komenden winter wordt genoemd. In de woning van het hoofd der O. L. School alhier doet zich een geval van Rood vonk voor waartoe het vereischte kenteeken aan de woning is aangebracht. In den tuin van A. Bestman jnz. is ten gevolge van de planting van eene boon een opbrengst geoogst van 238 stuks of 1 l/s ons in gewicht. Of die op een ruim veld gezaaid toch een mudden zouden voortbrengen. Heden Donderdag werd alhier te mid dag omgeroepen alle inwoners verzocht wer den de straat voor hunne woningen en er ven gelegen schoon te vegen. Het gerucht, deed de ronde Z. K. H. de Prins, onze ge meente zou bezoeken. Een Grap die even wel allen deed besluiten aan het verzoek gehoor te geven waardoor dan ook het dorp enkele oogenblikken daarna in een heel wat zindelijker positie verkeerde. VERSLAG van de algemeene vergadering der afdeeling „Herkingen en omstre ken" van de Z.-Hollandsche Vereeni- ging ,,'t Groene Kruis" op Woensdag 4 Nov. 11. in de gemeenteschool aldaar. (Slot.) Als het eigen leger overwinnend voortrekt, wordt gebied 1 ook natuurlijk verplaatst. Met nieuw materiaal worden nieuwe veld hospitalen opgeslagen en gebied I van vroe ger wordt dan tot II. De verpleging kan dan geleidelijk voortgezet worden. Bij een overwonnen, terugtrekkend of vluch tend leger, worden deze gebieden als 't ware in elkaar gedrongenrust en orde ontbreken en 't is duidelijk, dat de verpleging in zoo'n toestand oneindig slechter wordtsoms moeten de verwondén zelfs in handen van den vijand worden achtergelaten en de ver pleegden meêgevoerd worden, al zijn ze haast onvervoerbaar en al zou rust de eerste ge- nezingsvoorwaarde zijn. Nu wordt overge gaan tot behandeling- van een anderen in vloed van den oorlog op 't lichaam. De vaak buitengewoon lange marschen, de soms zeer groote inspanning van de lichaamskrachten tijdens het gevecht; het verblijf bij slecht weer in de loopgravende vaak onvoldoende voedingverminderen het weerstandsvermogen tegen ziekten in sterke matp. Vandaar veel gevallen van hartziekten, van nier- en inge wandsaandoeningen en vooral vroeger van besmettelijke ziekten als typhus en cholera, om van allerlei meer gewone ziekten niette spreken. Epidemiën van typhus, cholera, pest of pokken waren vroeger geregeld de bege leiders van de veldtochten: eerst onder 't leger en later bij hun terugkeer naar hun haardsteden onder de burgerbevolking. Te genwoordig zijn onze middelen daartegen veel beter, zoodat dit gevaar thans veel ge ringer geworden is. Voor enkele weken kwamen onder de sol daten van 't oostelijk oorlogsterrein ook nogal gevallen van cholera voor, die in Rusland zoowat inheemsch is, maar gelukkig is ze in Oostenrijk tot staan gebracht. Vroeger was het hiermeê heel anders gesteld. Toen stier ven vaak veel meer soldaten door deze ziek ten dan door 't vijandelijk zwaard of lood. Tijdens den Krimoorlog, 1854—56, verloren 485,000 strijders 't leven, waarvan slechts 110,000 door hun verwondingen; de overige 375,000 vielen als offer der cholera; tijdens den Turksch-Russischen oorlog van 1876—77 sneuvelden er 12,000; stierven aan wond koortsen 50,000, terwijl de cholera en andere besmettelijke ziekten niet minder dan 120,000 slachtoffers maakten. Het merkwaar digste voorbeeld op dit gebied is misschien wel dat van 't expeditiekorps der Franschen op Madagascar in 1896. Van de manschappen bleven er 7533, waarvan slechts 1, zegge één, „op 't veld van eer", 6 stierven er aan hun wondenal de overigen vielen als slacht offers der cholera. In 't oorlogsgebied wordt alles gedaan, om deze ziekten tegen te gaan. Er zijn daar bekwame bacteriologen werk zaam, om de eerste gevallen van deze ziekten met zekerheid te kunnen vaststellen en ver dere uitbreiding tegen te gaan. Verder wor den de soldaten, voor ze naar 't front gaan vaak ingeënt tegen typhus en tegen cholera of beiden, wat gunstige invloed schijnt te hebben als voorbehoedmiddel. Nog wordt beschouwd den Invloed van den oorlog op de volkskracht. De oorlogsellende met de opvolgende zwaren geldelijkenen maatschap- pelijken achteruitgang heeft tengevolge, dat ten eerste de bloem van de bevolking, het krachtigste gedeelte voor een belangrijk deel vernietigd of verminkt wordt, terwijl de overige bevolking door minder welvaart slechter gevoed raakt en allerlei voor de volksgezondheid nuttige maatregelen worden achterwege gelaten, waardoor de algemeene volksgezondheid achteruit gaat; de tubercu lose b.v. richt dan vanzelf grooter verwoes tingen aan door minder weerstandsvermogen vooral bij de armere klassen; er worden minder huwelijken gesloten in de eerste ja ren en bijgevolg zijn er ook minder geboor ten. Vooral als een volk een' ongelukkigen veldtocht gevoerd heeft komt het in jaren de gevolgen niet te boven. In 't tegenover gestelde geval ziet men echter soms sterken opbloei door de verkregen meerdere macht cn daardoor meerdere welvaart. Dit heeft Duitschland na den Fransch-Duitschen oor log althans te zien gegeven. Alles bijeen genomen is deze oorlog echter te beschouwen als een internationale ramp en 't is op zijn minst genomen onzinnig, om hein als een zegen te beschouwen, vooral ook omdat er geen enkel groot zedelijk be ginsel aan ten grondslag ligt. De onderlinge afgunst, de begeerigheid om steeds meer ge bied onder zijn heerschappij te brengen, de strijd om den wereldhandel gepaard met ouden haat tusschen de volken hebben dezen oorlog sinds jaren doen dreigen en eindelijk doen 'uitbarsten. De- twee voornaamste Pro- testantsche volken in Europa trachten elkaar te verscheuren en volken, die eigenlijk niets met elkaar gemeen hebben op geestelijk en maatschappelijk gebied gaan tijdelijk samen, om den gemeenschappelijken staatkundigen cn handelsconcurrent, die steeds machtiger dreigde te worden, in den hoek te dringen. Z. i. is er dus in dezen algemeenen menscheu- moord weinig verheffends te ontdekken en wast 't theoretisch de beste uitkomst, als 't geen der partijen gelukte de andere al te zeer te onderdrukken bij den vrede: dan wellicht nog meer afkeer van den oorlog als onmenschelijke gewelddaad, in 't tegenover gestelde geval; wraakzucht van den over wonnene is deze oorlog weer de oorzaak van een nieuwen. Ten slotte zette spreker uiteen, hoe het z. i. voor ons land 't meeste gewenscht zou zijn, als de politieke balans niet te veel naar een der partijen ging over hellen en eindigde met 't uitspreken van de hoop, dat ons vaderland voor de oorlogs ellende gespaard zou blijven. Met 'toog op den reeds gevorderden tijd- werd hierna geen pauze gehouden en be dankte de voorz. den spreker namens de ver gaderingvoor zijn belangwekkende voordracht en begon met de behandeling van de punten der agenda De Secretaris de Heer Munters Jr. leest de notulen der vorige algemeene vergadering die onveranderd goedgekeurd worden. De voorz. merkt op, dat deze vergadering ook hoofdzakelijk belegd is, om de leden te wijzen op den geldeiijken nood der af deeling, waarna hij de schuld ook op de le den zelf weipt. Wanneer door de verpleeg sters zekere diensten worden verricht, wordt vaak door de leden aan haar geldelijke en stof- elijke bijdragen geschonken. Hij vindt dat verkeerd. Die bijdragen moes ten gestort worden in de afdeelingskas. Dan kon het bestuur nagaan, welk inkomen zij kreeg. Het bestuur is niet tegen dezen steun, maar mist zoodoende alle contróle. Hij vraagt hoe de leden hierover denken. Dr. Van Gel der heeft hieromtrent een eenigszins andere zienswijze. Hij zou het zeer gewenscht ach ten wanneer de afdeeling de wijkverpleeg ster zulk een bezoldiging kon geven, dat zij daarvan voldoende bestaan kon en meent dat zoo'n toestand ook voor haar aangenamer zou zijn. Nu de afdeeling echter zoo weinig inkomsten heeft, dat ze de verpleegster ter nauwernood de helft van zoo'n salaris kan geven, moet de rest noodzakelijkerwijs aan gevuld worden door liefdegiften van de per sonen, die van de diensten der verpleegsters gebruik gemaakt hebben. Op die manier kan ze op Herkingen slecht bestaan. Als de toe stand werd, zooals de voorz. die zou wen- schen, vreest hij' dat de inkomsten der af deeling uit dien hoofde slechts onbeteekend zouden zijn, terwijl het verlies voor de ver pleegster belangrijk zou zijn. Over den geldeiijken toestand wordt door sommige leden nog gesproken waarop de voorz. de vergadering verzoekt nog eens rij pelijk over deze zaak na te denken en dan in een volgende vergadering de toestand naderlte bezien. Daaropjwordt een commissie benoemd tot het nazien der rekening over het vorige jaar en wordt deze door die Heeren in orde bevonden. Vervolgens wordt de begrooting 1915 vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f435,43. Wordt bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd Dr. Van Gelder, vice-voorzitter der afdeeling. Vervolgens worden bij enkele stem ming herkozen de H.H. Kervink en Nijp- jes en wordt naar 2 vrije stemmingen en her stemming tusschen de H.H. Overbeeke en C. van der Velde, de laatstgekozen tot bestuurs lid in plaats van Dr. Van Gelder, wiensplaats thans is opengekomen door zijn benoeming tot eere-voorzitter. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering onder dank aan de vele leden, die ter vergadering zijn opgeko men. GOEDEREEDE. Als een bijzonderheid zij gemeld dat D. v. T. deze week, nog rijpe aardbeien in zijn tuin heeft geplukt. Door de duisternis misleid geraakte paarden en wagen, geladen met Chicorei, van den landbouwer v. E., in de sloot. Het duurde een geruimen tijd eer alles weder op het drooge was. De schade aan tuigage en Cbicorie was boven wonder zeer gering. Zijn de vorige week vier Antwerpsche vluchtelingen naar hunne woonplaats weer gekeerd, deze week is er weder één bijge komen n.l. de 19-jarige Leemputte, wiens familie alhier in de gemeente-bewaarschool is ten onder gebracht. Hij was te Franeker dus een geheel eind van zijne ouders ver wijderd. OUDDORP. Ook deze week zijn weer ne gen Belgische vluchtelingen naar hun eigen land teruggekeerd, zoodat thans hier maar enkelen meer overschieten. HELLEVOETSLU1S. Dinsdag 1.1. bezocht H. M. de Konin'gin onze gemeente. Ongeveer half elf kwam H. M. met gevolg in een vier tal auto's aan op het terrein voor het Wacht schip „Van Galen". Nadat H. M. met haar hofdame was uitgestegen, werd zij ontvangen door den Commandant van de Stelling van de Monden van de Maas en van het Haring vliet de Vice-Admiraal C. P. van Hecking Colenbrander en andere officieren. Een groote menigte was aanwezig. H. M. bezocht eerst de exercitieloods, waarvan het achterste gedeelte voor het Roode Kruis is ingericht. Daarna sloeg H. M. de oefeningen van een coinpapnie Grenadiers gade. Ver volgens inspecteerde H. M. de bemanningen van de „Van Galen" en „Buffel" die voor de schepen stonden opgesteld. Daarop begaf H. M. zich aan boord van Hr. Ms. „Buffel" tot het gebruiken van de lunch. Te half een reden de auto's weer voor en steeg H. M. in en bracht eerst een bezoek aan het gebouw der Marine-Directie. Vandaar werd voortgereden naar de vesting. Het eerst bezichtigde H. M., na uitgestegen te zijn, het fort Haerlem en groette de wachtposten, die voor Haar het geweer presenteerden. H. M. spoedde zich verder en bezichtigde daarna ook het Coninksefort, overal de wachtposten groetend. Daarna begaf zich H. M. op de Marine-werf en bezichtigde ook daar enkele inrichtingen, waaronder ook het Torpedo- Atelier. H. M. besteeg nu weer Haar auto en reed, toegejuicht door de saamgestroomde menigte, weg, om nog eenige verdedigings werken in de polders te gaan bezien. Overal waar H. M. langs kwam, werd Zij luide toe gejuicht. Het is dan ook iets, waarop we nooit hadden durven hopen, H. Af. de Koningin in Hellevoetsluis. Velen, die nog nooit H. M. zagen, dan op een foto, konden zich nu overtuigen van de gelijkenis. VERSLAG van den Raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet op Donder dag 12 Nov. des nam. 6 ure. Tegenwoordig met den voorz. alle leden, uitgezonderd de hr. van Paassen. Na opening der verg. deelt de voorz. mede dat de notulen der laatste vergadering nog niet zijn ingeschreven. Aan de orde Ingekomen stukken. Een missive van H.H. Ged. Staten mede deelend de ontvangst der verordening op het broodverbruik, welke voor kennisgeving wordt aangenomen. Adres abonnement havengeld. Overeenkomstig het voorstel van het dage- lijksch bestuur wordt besloten aan H.deWach- ter vrijstelling te verleenen van zijn abon nement havengeld, daar hij zich sinds Aug. onder de wapenen bevindt. Broodverbruik. Overeenkomstig het voorstel van het da- gelijksch bestuur wordt besloten tot intrek king van de verordening op het broodver bruik, aangezien er weer bloem te verkrij gen is, en de tarwevoorraad voldoende wordt geacht, en het missief, waaronder deze ver ordening in het leven is geroepen, vervallen is. Rapport grintwegvergadering. Bij woorde van den voorz. wordt mede- deeling gedaan van een Maandag Jj.l. gehouden vergadering met de Besturen der gemeenten die bij de gemeenschappelijke grindwegre geling betrokken zijn. Tractementregeling Gemeente-ambtenaren. Met het oog op het inwerkingtreden der pensioen-verordening met ingang van 1 Jan. j.l. wordt in verband met het raadsbesluit eener vorige vergadering waarbij was be paald, dat de door de gemeente-ambtenaren te storten pensioenpremie in den vorm van tracteinentsverhooging zal worden vergoed. De volgende regeling vastgesteld. a. Ged. Staten te verzoeken het bedrag der vergoeding voor het genot van vrije wo ning van den Gemeente-Secretaris vast te stellend op f70. b. de jaarwedde van deu gemeentebode en schoonhouder der Secretarie en raadzaal ie der met zeven gulden te verhoogen. c. de jaarwedde van de telephoonkantoor- houdster te bepalen op f155. Voedingsmiddelen. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven betrekkelijk levensmiddelen, wordt be sloten het dagelijksch bestuur te machti gen tot het treffen van maatregelen ter zake dienende. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering. GOEDEREEDE. De Noordzee-visschers hebben vanwege de storm de vorige week slechts een getij ge- vischt, (zie vorig nummer) doch deze week zijn er slechts een tweetal Woensdag uitge varen, wat een waagstuk is, aangezien er zoovele mijnen in de Noordzee drijvende zijn. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 18 November. De niet-verschenen juffrouw A. de R zou op 9 October, te Dirksland, de dienstbode Barbara de Jong een of meer slagen op het hoofd gegeven hebben, waardoor Barbara pijn lijk getroffen was. Een getuige bevestigde dit. Het O. M. eischte wegens mishandeling f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. T. W. ter zake van mishandeling te Dirk sland, f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van V AN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 26 faillissementen tegen 35 faillissementen in dezelfdejyeek van het vorige jaar. Twee uren in een winkel gevangen ge zeten. L. 1. Dinsdag waren 2 dames uit de gemeente Den Bommel, n.l. M. J., en C. v R., voor een daagje naar Rotterdam. De eene nu moest even een winkel binnen in de Hee renstraat, daar zij .wat lang weg bleef gin,, de andere ook de winkel binnen om te zien waar haar vriendin bleef, maar toen zij de deur dicht deed viel de deur in het slot met dat gevolg dat zij er niet meer uit konden. Daar men geen smid kon krijgen was men buiten raad. Na lang over en weer schrijven met briefjes die men elkaar voor het raam liet lezen. (De fiancé van de eene dame stond buiten voor de raam) kwam men tot hel besluit om door het bovenlicht van de deur te kruipen, waardoor zij na veel moeite naar buiten kwamen. Zij waren blij weer uit hun gevangenis verlost te zijn. Alles wat hij bezat. De secretaris van het Belgische comité te Soerabaja schrijft aan de Soerabaja-bladen Beschroomd kwam hij bij me thuis om mij te spreken, een leerling van een 'der scholen te Soerabaja. Mij een pakje geld overhandigende„Mijnheer, wilt u dit voor mij afdragen aan het Belgische Comité „Welzeker, mijn jongen. Zeg eens, ben je niet in de kost bij mijnheer N. „Ja mijnheer?" „En weet mijnheer N. hiervan Zijn verlegenheid nam merkbaar toe. „Neen mijnheer." Ik had intusschen het pakje geopend en vroeg: „Dit is zeker door de verschillende kostkinderen bij elkaar gelegd „Neen mijnheer, het is van mij". „Beste jongen, hoe kom je aan zooveel geld Mijn onbescheiden vraag voerde zijn ver legenheid ten top, en stamelend antwoordde hij„Ja ziet u mijnheer, ik ben pas jarig ge weest en toen kreeg ik van mijn vader tien gulden cadeau, ik dacht toen niet dadelijk aan den oorlog mijnheer en toen heb ik er een halven gulden van gebruikt. Nu wilde ik graag de overblijvende f 9.50 aan de arme Belgen geven. Ik heb alles, wat ik verlang, en wil dit geld dus gaarne missen. Zij kunnen het beter gebruiken dan ik." Ziet deze jongen voor zichzelf geen gebrek kennende, voelde evenwel de ellende van hem totaal vreemde menschen mede. Hij gaf alles, wat hij bezat. SOMMELSDIJK. Geboren Johanna, d. v. S. Kievit en J. Grootenboer. Dina Cornelia Jannetje, d. v. W. v. d. Velde en M. Verolme. GehuwdA. Hoek, 23 j. en W. van Ant werpen 20 j. OverledenArie van der Gijze, oud 76 j. gehuwd met M. Arensman. MIDDELHARNIS. GeborenMaria d. v. Marirtus Klink en Arendje Knape. Gehuwd Cornelis Kroos 25 j. en Adraan- tje de Waard 24 j. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 22 November 1914. Ned. Hervormde Kerk Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Westi ik. Middelharnis, geen opgaaf. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Van Rootselaar te Polsbroek. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaat. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, geen opgaaf. Melissant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. (Oogstcollede.) Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.30 en 's avonds 5.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur den Heer Jansen van Doorn. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9.30 n.m. 2 en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Meulink emm. pred. te Hendrik Ido Ambacht. Stellendam, v.m. en 's av. Ds. Van Menderden van Rhoon. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur Leeskerk, en 's av 5 uur Ds. Jansen (uitgetreden uit de Chr Geref. Kerk)(?). Nieuw-Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Jansen en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Gereformeerde Gemeente Dirksland, geen opgaaf.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4