De Europeesclig Oorlog. Tweede Blad. Twee Bladen. Zaterdag 31 October 1914. No. 2020 BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. IN HOC SIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Algemeene toestand. F.r is krachtig, zeer hard gevochten in de laatste dagen tusschen Nieuwpoort en Rijs- sel. Belangrijke wijzigingen kwamen daardoor in de opstelling der troepen en het verwekt verbazing dat de Duitschers twee zulke ont zaglijke fronten kunnen voeren. Sinds we het laatst schreven dat de Duit schers den ljser waren overgekomen hebben telegrammen bevestigd dat Dixmuiden ver rast en in hun handen was gekomen. Volgens het laatste telegram gaan ze zachtjes aan in dien hoek vooruit. Immers het groote hoofdkwartier meldt heden 29 October Onze aanval ten zuiden van Nieuwpoort wint langzaam veld. Bij Yperen blijft de slag onbeslist. Ten Westen van Rijssel maakten onze troe pen goede vorderingen en zijn verscheiden versterkte stellingen van den vijand genomen. Zestien Engelsche officieren en meer dan 300 man zijn gevangen gemaakt; vier ka nonnen zijn genomen. De tegenaanvallen der Engelschen en Franschen werden overal af geslagen. Een voor de kathedraal van Rheims opge stelde Fransche batterij met een artillerie waarnemingspost op den toren van de kathe draal moest onder vuur genomen worden. In het Argonnerwoud is de vijand uit ver scheidene loopgraven gedreven. Daar zijn eenige machinegeweren buitgemaakt. Ten Z.W. van Verdun is een heftige aan val der Franschen afgeslagen. Bij den tegen aanval braken onze troepen tot in de hoofd stelling van den vijand door, die zij in rb°zit namen. De Franschen leden zware ver- rzen. Ook ten O. van de Moezel zijn alle aan vallen van den vijand, die op zichzelf tame lijk weinig te beteekenen'hadden, afgeslagen. We zeiden in ons laatste overzicht dat het vuur van het Engelsch eskader nu ook door de Duitschers van af Nieuwpoort wordt be antwoord. Daardoor kan het eskader niet zoo direct meer aan den strijd deelnemen, en zij, de Engelschen, gaan toch begrijpen dat de Duit schers op militair gebied reuzenkracht heb ben, dien ze wel Jiyat hebben onderschat. Opmerkelijk is het dat ook „de Times" een Engelsch blad wel een beetje andere toon aan gaat slaan. Het blad den toestand beschrijvend, zegt: De Duitschers vechten zeer dapperze heb ben een talrijke, hoewel niet steeds goede artillerieen volgens de gevangenen hebben zij beslist bevel naar Calais te komen, het koste wat het wil. Het scheen wel dat de Duitschers in den waan verkeerden, dat zij de verbonden troepen met gemak uit Noord- Frankrijk zouden kunnen terugdrijven en dat zij niet alleen Calais zouden kunnen bezetten f ^)h ook het offensief en den opmarsch naar - arijs zouden kunnen hervatten. Zij waren verbaasd Engelschen tegenover zich te vin den en ook de sterkte van het Belgische le ger scheen hun volkomen onbekend. Men gaat er dan toch rekening mee hou den dat Calais wel in handen der Duitschers zou kunnen vallen. De Duitsche troepen hebben dan het bevel zich van Calais meester te maken. De troepen meenen, dat zij van de Fran sche havens in en om het Kanaal onder be tere omstandigheden Engeland kunnen aan vallen. De Duitschers kunnen aan de kust batte rijen opstellen en van Ostende, Duinkerken, Calais en Boulogne 'n vlootbasis maken voor de Duitsche vloot. Al gelooft de Times niet, dat het spoedig en gemakkelijk zal gaan, het blad zegt toch Als de Duitschers Calais nemen, moeten wij er op rekenen, dat er onder bedekking der duisternis, batterijen kunnen worden aan gelegd en zwaar geschut kan worden opge steld. Dit te ontkennen kan alleen tot teleur stelling leiden. Ook moeten wij aannemen, dat de Duit sche onderzeeërs de havens kunnen bereiken omdat deze booten de gewoonte hebben van te komen en te gaan waar zij willenook is het niet onmogelijk dat kleine torpedoboo ten over rivieren, kanalen en per spoor die havens bereiken. Het Fransche kanalenstelsel staat het vervoer van kleine torpedobooten van de eene haven naar de andere toe. En de Duitschers zouden dus in staat zijn ons te Plagen, met het spelletje, dat zij in hun hoofd hebben. Zij hopen zelfs dat zij in staat zullen zijn hun zwaar geschut in die havens op te stellen en een groot deel van het Ka naal onder vuur te kunnen houden. In het Oosten schijnt het minder goed te gaan. Wel spreken Russische berichten van een groote nederlaag der Duitschers bij Warschau doch van Duitsche zijde is dit nog niet be vestigd. De Engelsche pers neemt echter aan, dat Warschau niet langer in gevaar is. De Duit schers, zoo meent men, zullen zich terug trekken, om de groote macht van het Oosten naar het Westen te brengen, om daar de schaal naar hun zijde te doen overslaan Dit nu moeten, volgens de Engelsche stra tegen, de Russen beletten, door een voort- durenden druk op de Duitsche linies, opdat het overbrengen van groote troepenmassa's onmogelijk worden zal. jHet moeten strijden der Duitsche troepen in twee groote fronten kan slechts in het belang der bondgenooten zijn, Dit klopt met het laatste telegram van Berlijn dat meldde: „In Polen zijn de Duitsch-Oostenrijksche troepen voor nieuwe Russische strijdkrachten, die van Iwangorod, Warschau en Newo Georgiëfsk oprukten, uit den ]weg gegaan, nadat zij tol dusver in gevechten, die ver scheiden dagen duurden, alle Russische aan vallen met succes hadden afgeslagen. De Russen vervolgden eerst niet. Het zich losmaken van den vijand ge schiedde zonder moeilijkheden. De troepen zullen zich overeenkomstig den toestand opnieuw opstellen." We zullen hier jbinnen enkele dagen wel meer van hooren. Een ander bericht dat voor de Engelschen zeker mi niet welkom is, gewerd ons uit Engelsch Zuid-Afrika. De opstand van Transvaal en Oranjevrij- staat is het groote nieuws. Wel hoorden we daar reeds voor 'eenige dagen van, maar het werd voorgesteld als het werk van een avonturier, een zekere Maritz, wat weer allang gesmoord heette. Al meer en meer heeft de censor (de lijn is alleen in Engelsche handen) willen door laten en wat daar schoorvoetend en nood gedwongen, van Engelsche zijde aan het licht wordt gebracht, is geen „nieuwen opstand", doch een groote uitbreiding van den opstand die onder leiding van Maritz is begonnen. Terwijl nu als leiders optreden de bekende generaal Beyers, die onlangs als protest tegen de actie ten opzichte van Duitsch Zuid- West-Afrika het opperbevel van de actieve burgerwacht neerlegde, en de nog meer po pulaire generaal Christiaan de Wet. De onderschatting die de Engelsche pers, bijna zonder uitzondering, voor de beweging overheeft moet ons minst genomen bevreem den. Niemand kan ontkennen, dat de opstan dige Boeren het juiste oogenblik hebben ge kozen. Ook kan niet anders gezegd worden dan dat de leiders van den opstand in hun capaciteiten niet gering geschat kunnen wor den. Beyers is natuurlijk in alle deelen op de hoogte van de plannen der Regeering. De Wet is een man, die in het Boerenvolk steeds een hooge plaats is blijven bekleeden, na hetgeen hij in den oorlog heeft gepraes- teerd. Dat zij het volk achter zich zullen hebben het volk, dat hoewel Engeland het veel politieke vrijheid verleend heeft, de ja ren van 18991902 nog niet heeft vergeten en dat nog altijd de zucht naar algeheele on afhankelijkheid in het harte heeft kan men zich niet anders voorstellen. Daartegenover is Engeland vrijwel aan handen en voeten gebonden. Het Zuid-Afrikaansche expeditie corps heeft den strijd tegen de Duitschers in Duitsch-Afrika aangebonden. En van troepen zendingen naar Zuid-Afrika kan, nu op het Europeesche strijdtooneel geen man gemist worden, natuurlijk niets komen. De slag aan de Yser. De correspondent van de Press Associa tion te Dover meldt dat Engelsche torpedo jagers te Nieuwpoort af en toe de rivier opvaren. Zjj geven dan de volle laag aan de Duitsche linie, zwenken, doen met de kanonnen aan de andere zijde hetzelfde en vuren bij wijze van afscheid ook de kanonnen achteruit af. De correspondent verzekert, dat de Duit schers alleen op een plaats, die door de marinekanonnen bestreken werd, 2000 dooden hebben verloren. Een correspondent van de Times in Noord- Frankrijk deelt nog de volgende bijzonder heden mede over het handgemeen De hoofdweg van Brugge naar de stad Nieuwpoort splitst zich even voorbij St.Pierre- Capelle en loopt op twee punten over de Yser heen. Langs deze twee wegen en over de strook er tusschen werden de Duitschers tegen de linies van de bondgenooten afge zonden. Terzelfdertijd viel een strijdmacht Dixmuiden langs- den weg van Leke en uit het omliggende terrein aan. De rivier maakt daar ten O. van Pervyse een bocht en daar werden machinekanonnen opgesteld om de linie der bondgenooten naar twee kanten te bestrijken. De Duitschers trachten de bruggen te bestormen. Men vocht daar met revolvers en bajonetten en zelfs met geweerkolven. Een reus van een Belg, die uit Britsch Co- lumbië overgekomen was, zwaaide zijn ge weer als een bijl bij de zuidelijke brug en velde den eenen man na den anderen neer, tot hij zelf door een kogel in de dij getroffen werd en neerviel. Van de 5000 Duitschers die de Yser over trokken, is er nauwelijks een teruggekeerd. Tweeduizend werden ten N. en N.O. van Dixmuiden door Belgische infanterie en rui terij die zich hersteld hadden, met de bajonet in het kanaal gedreven. Ongeveer 3000 Duit schers slaagden erin Dixmuiden binnen te komen. Zij hielden de plaats een tijd lang bezet. Maar kanon- en geweervuur dreef hen uit de instortende huizen en vernietigde hen in een sirocco van projectielen. Voor de Zondag aanbrak, lagen er overal dooden en gewonden. Dixmuiden was een kerkhof. Het Journal van 26 dezer bevat het vol gende telegram uit Duinkerken Te Dixmuiden hebben de Fransche zee soldaten onder de volgende omstandigheden een Pruisisch regiment zoo goed als ver nietigd Met de bedoeling om de Duitschers naar Dixmuiden te lokken deden de Engelsche en de Fransche troepen in die stad alsof ze er uit wegtrokken. De list slaagde beter dan men had kunnen hopen. Ziende, dat er in die richting geen verderen tegenstand gebo den werd, .naderden de Duitschers en in den namiddag stond* er een regiment voor de poorten der stad. Geen Franschen, Engelschen of Belgen waren er te zien. De Duitschers, die zeker meenden, dat Dixmuiden ontruimd was, besloten de stad te bezetten en, zooals hun gewoonte is, kwamen zij de stad met hun paradepas binnen, terwijl de muziek speelde. Nauwelijks waren zij de voornaam ste straat ingetrokken of een schrikwekkende losbarsting overstemde het geluid van de muziek. Verscheidene machine-geweren, die in de huizen verborgen waren, hadden plotseling het vuur geopend. Een dolle paniek ousiond onder de Duitschers. Zonder aan weerstand te denken, wilden zij vluchten, maar van alle kanten hagelden de kogels. De machine geweren hielden weldra met vuren op en de matrozen, uit hun schuilhoeken voor den dag komend, vielen op het overlevende deel van het Pruisische regiment aan, dat op het ge zicht der Fransche bajonetten de wapens wegwierp en zich overgaf. Enkele uren later keerden de verbonden strijdmachten te Dix muiden terug en bezetten het sterk. Uit Reims. Een volkomen nauwkeurige schatting van de schrikbare stoffelijke schade die te Reims is aangericht, kan zoo wordt uitEpernay aan de Times gemeld nog niet gegeven worden, maar men kan er ten minste eenigs- zins een indruk van krijgen uit de volgende feiten, welke afkomstig van de vele uitgewe kenen, die uit Reims te Epernay zijn aange komen. Ongeveer 600 of 700 van de bewo ners zijn door de Duitsche granaten gedood een nog grooter aantal is gewond. Driehon derd huizen zijn door granaatvuur volkomen verwoest, honderdvijftig zijn tot de grond toe afgebrand en behalve de Kathedraal, heb ben veie openbare gebouwen zwaargeleden. De gekleurde glazen in de kerk van St. Reiny, een kerk met historische herinneringen, die nauwelijks minder beroemd is dan de kathe draal, zijn vernield en zelfs op het voornaam ste kerkhof is groote verwoesting aangericht. Gebarsten zerken en verwrongen ijzerwerk ziet men alom. Van de bevolking van Rheims, die in ge wone tijden ongeveer 110,000 zielen telt, zijn er nog maar 40.000. De overigen hebben de vlucht verkozen boven de gevaren van het bombardement, dat hun huis vernielde en hun zaak ten gronde richtte en omdat ei- hongersnood dreigt. Dagen laug hebben heele gezinnen in kelders van zemelen geleefd en velen zijn van ontbering bezweken. De bewoners van de stad zijn eigenlijk holbewoners en brengen den heelen dag in kelders door. Gelukkig zijn deze kelders ge riefelijk ingericht. De protestantsche kerk te Rheims was ook spoedig verwoest en de ge meente woonde daarna den dienst in den kelder bij. Leege champagne-kisten namen de plaats van de kerkbanken in. De correspondent heeft nog vernomen dat een bewoner van Rheims er sedert jaren zijn lievelingswerk van gemaakt had, om alle on derdeden van de kathedraal te fotografeeren. Met die volledige serie van fotografiën zal het dus mogelijk zijn, indien na den oorlog geld beschikbaar is, alles wat vernield is zoo goed mogelijk te herstellen. Charleroi. Uit Breda schreef men gisteren aan de N. R. Ct. Heden kwam er te Breda, op de doorreis naar Engeland, een ingezetene van Charleroi met drie dames aan. Zij hadden, zoo ver namen wij, den geheelen weg van Brussel en Mechelen tot aan de Nederlandsche grens te voet afgelegd. De man was schrijver van beroep, hij leverde artikelen voor weten schappelijke tijdschriften de oorlog ontroofde hem evenwel zijne middelen van bestaan, zoodat hij ten einde raad besloot met zijne familie naar Engeland te gaan. Een staats pensioen, dat hij tot dusverre genoot, was hem de laatste, twee maanden evenmin uit betaalt; de Banque Nationale te Charleroi staat sedert de komst van de Duitschers on der Duitsche controle en voldoet de vorde ringen, die men op den Belgischen staat heeft, niet meer. Hij deelde het een en ander mede over de gebeurtenissen tijdens de bezetting der stad door de Duitschers, feiten, die ons uit de reeds vroeger gepubliceerde verhalen bekend zijn. Ook hier legden de Duitschers een on- middelijk beslag op de gemeentekas en leg den de stad een oorlogsschatting op onze zegsman sprak van 40 millioen frank waar van door de notabelen der stad terstond 2 millioen gestort werd. Later heeft men van de wijze, waarop de rest van de schatting moest worden voldaan, niet meer gehoord. Wel werden door de Duitschers veel koop waren en levensmiddelen opgevorderd, in ruil waarvoor bons tot dusverre onbetaald werden verstrekt. Charleroi is sedert de komst der Duitschers zoo goed als van de wereld afgesneden te beschouwen. Ook hier plakken de Duitschers hun officieele oorlogsberichten aan, die door niemand worden geloofd. Couranten worden bijna niet meer gezien, behalve af en toe wat Duitsche bladen. In de stad wordt verbazend veel armoede geleden het industrieele leven staat zoo goed als stil. De welbekende Grandes Usines d'Electricité, waar drieduizend werklieden brood vonden, werkt thans slechts vier uur per dag en daar de Duitschers onlangs bijna al het metaal de grondstoffen voor de te vervaardigen werktuigen hebben opge- eischt, vreest men, dat spoedig de fabriek geheel zal worden stopgezet. Een uitzondering vormen de talrijke sui kerfabrieken, gelegen in den omtrek van Thuin, ten zuiden van Charleroi. In die streek zijn op bevel van de Duitschers de beetwor telen gerooid en vervoerd naar de fabrieken, die met volle kracht werken. Van gemeentelijke en rijksbelasting is in de laatste maanden niet meer gerept, doch sedert het begin van de suikercampagne zijn Duitsche douane-beambten aan de suikerfa brieken verbonden. Het provinciale bestuur van Henegouwen heeft dezer dagen, hoogstwaarschijnlijk in opdracht van de Duitsche autoriteiten, werk lieden opgeroepen voor bewaking van den arbeid in de mijnen van het Borinage-gebied, doch de opkomst van de mijnwerkers is, volgens 't beweren van onzen zegsman, zoo gering, dat slechts enkele putten kunnen werken. Arbeidsloonen worden door de fa- brieksdirecties met bons betaald, die ook in de winkels tot betaling der levensmiddelen aangenomen moeten worden. Eenige weken geleden was den dienst plichtigen in de omstreken van Charleroi bekend gemaakt, dat de lichtingen 1914 en 1915 voor het Belgische leger moesten op komen. Daarop hebben de Duitsche autori teiten verboden, dat jongelieden en weerbare mannen de plaatsen hunner inwoning te verlaten en als waarborg hebben zij overal gijzelaars genomen. De burgers werden overigens in hunne bewegingen niet bijzonder gehinderd en man nen boven den dienstplichtigen leeftijd, be nevens de vrouwen, konden ongehinderd de stad in en uit. Van personenvervoer op de spoorwegen was in 't geheel geen sprake, de lijnen waren geheel in beslag genomen door het vervoer van troepen en voorraden. Onze zegsman woonde tegenover het station en heeft opgemerkt, dat er, sedert de Duit sche bezetting, gedurende een periode van een maand per dag gemiddeld dertig treinen, elk bestaande uit 40—50 wagons, in zuide lijke richting voorbijkomen. De treinen waren uit allerlei materieel sa mengesteld. Ook zijn ontzaglijk veel voor raden en geschut gepasseerd. Voornamelijk Duitsche locomotieven doen dienst. Treinen met gewonden en krijgsgevangenen kwamen in omgekeerde richting eveneens dagelijks voorbij. De zwaar gewonden wer den dikwijls vervoerd in Roode Kruiswaggons, die uit twee verdiepingen bestaan. Na den val van Maubeuge zijn de aldaar krijgsgevangen gemaakte Franschen over Charleroi naar Duitschland vervoerd. Daar verscheidene van deze transporten geruimen tijd in Charleroi stilhielden, had onze zegs man dikwijls gelegenheid, met de Franschen te spreken. Door hen werd herhaaldelijk bevestigd dat de bezetting van Maubeuge uit niet meer dan 27.000 man bestond, terwijl de Duit schers steeds bekend maakten, 45.000 sol daten en officieren te hebben gevangen ge nomen. Dixmuiden genomen. De oorlogscorrespondent van de Tijd meldt uit OstendeSedert het midden van verle den week hebben de Duitschers niet opge houden de loopgraven en versterkingen bij Dixmuiden te bestoken, die hardnekkig door de verbondenen verdedigd werden. Van het plaatsje is tijdens de verwoede gevechten nog slechts een puinhoop overgebleven. De eene bajonetaanval is den anderen ge volgd en zonder op het verlies van man schappen te letten, hebben de Duitschers ge tracht de versterkingen te forceeren tegen de Belgische en Fransche infanterie en de ma chinegeweren, die door de Fransche marine soldaten bediend werden. De bloedige ge vechten van man tegen man zijn onbeschrijf lijk verbitterd en bloedig geweest. Zoo juist (Dinsdagmiddag) zijn de ontzet tend sterke Fransch-Engelsche verschansin gen bij Dixmuiden door de Duitschers ge nomen. Hel kon alleen geschieden fegenden meest bloedig denkbaren prijs. Daarna trok ken ze hel verwoeste plaatsje binnen. Ze maakten 2(j0 krijgsgevangenen. Zondagmiddag waren ze er in geslaagd de Yser weer over te trekken, waarhij 100 krijgs gevangenen gemaakt werden. De „Emden". Uit Calcutta is nog aan een Italiaansch blad gemeld dat het aantal door de „Emden" buit gemaakte Engelsche, Fransche en Russische schepen veel grooter is dan aangenomen wordt. De Duitsche kruiser moet aan een gezamenlijke vervolging van Engelsche, Rus sische^), Fransche en Japansche oorlogsche pen zijn ontkomen, doordat hij de draadlooze telegrafie-gesprekken van de vijandelijke sche pen heeft opgevangen. BERLIJN, 27 Oct. Volgens berichten uit Bombay aan de „Morningpost" gaat de In dische handel ten gevolge van het optreden van de „Emden" met reuzenschreden achteruit Het toeristenverkeer is geheel opgehou den. De „Times of Indian" wijst er op, dat de successen van de „Emden" de stemming onder de Indiërs gevaarlijk kon gaan beïnvloeden. BERLIJN, 27 Oct. De „Emden" heeft de japansche passagiersboot „Kamasata Maroe" die naar Singapore onderweg was tot zinken gebracht. Vernieling door de Engelschen in Antwerpen^ KEULEN, 27 Oct. Uit Antwerpen aan de „Kölnische Ztg." Ongeveer vijftig groote handelshuizen te Antwerpen hebben wegens vernieling van hun voorraden door de Engelschen, voordat deze uit Antwerpen aftrokken, bij denAme- rikaanschen gezant in Den Haag aanspraak gemaakt op schadevergoeding tot een bedrag van 230 millioen francs, te voldoen door de Engelsche regeering, de vernieling is nl. niet tijdens de verdediging van de stad, doch eerst na de ontruiming door de terugtrekkende Engelsche troepen op moedwillige wijze ge schiedt. Opstand in Zuid-Afrika. De opstand in Zuid-Afrika blijkt veel groo ter afmetingen te hebben dan men tot dus verre uit de berichten van Engelsche zijde wist. Niet alleen de Kaapkolonie, doch ook Oranje Vrijstaat en Transvaal zullen het tooneel van den strijd worden tusschen de regeering van Botha en een deel der bevol king, dat zich niet kan vereenigen met het optreden tegen Duitsch Zuidwesi-Afrika. In den Vrijstaat heeft generaal De Wet de lei ding genomen, in Transvaal generaal Beijers. Reuter heeft ons om onbegrijpelijke rede nen van deze belangrijke gebeurtenissen geen woord geseind. Wij nemen daarom thans uit Engelsche bladen de kennisgeving van de Zuid-Afrikaansche regeering, door den gou verneur-generaal der Unie aan de Engelsche minister van koloniën telegrafisch medege deeld, over „De regeering zoo heet het daarin moet tot haar diep leedwezen aankondigen, dat op aanstichting van enkele op den voor grond tredende personen, een aantal burgers in de noordelijke districten van Oranje-Vrij staat en in de westelijke districten van Trans vaal, zich hebben laten verleiden tot een trotseeren van het regeeringsgezag en tot 't voorbereiden van gewapenden tegenstand en opstand. De regeering, die reeds eenige dagen ge leden kennis droeg van deze oproerige be weging, heeft de maatregelen genomen, die zij in verband met den toestand noodig ach- te en alle pogingen gedaan om zonder bloed vergieten den vrede te bewaren. Nu heeft de regeering echter vernomen, dat in het noorden van den Oranje-Vrijstaat burgers zijn opgeroepen en militaire opvor deringen zijn geschied op gezag van gene raal Christiaan de Wet en in het westen van Transvaal op gezag van generaal Beijers. Gewapende commando's van opstandelin gen zijn reeds gevormd, de stad Heilbron (in het noorden van Oranje-Vrijstaat bij de grens van Transvaal Red.) is genomen en de vertegenwoordigers der regeering aldaar zijn gevangen genomen. Te Reitz is een trein aangehouden en gewapende burgers van de verdedigingsmacht zijn er uit gehaald en ontwapend. In deze omstandigheden is de plicht van de regeering duidelijk. Zij is besloten met vaste hand de zaak aan te pakken en is be zig alle stappen, voor dat doel noodig, te doen. N.R.Ct. VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens berichten aan het Belgische mi nisterie van oorlog worden de verliezen aan Belgische zijde in de gevechten aan de Yser op 10,000 dooden en gewonden geschat. Die van de Duitschers moeten veel grooter zijn. Na aankomst van Engelsche versterkingen is de stand van zaken voor de bondgenoo ten op dit gedeelte van het front veel gun stiger geworden. Aan de Times wordt uit Noord-Frankrijk geseind dat eergisterenochtend na hevige nachtelijke gevechten 2500 lijken van Duit schers in het Yserkanaal dreven. Het water was rood van het bloed. De straten van Dix muiden waren met dooden bezaaid. Het nachtelijke gevecht was e - ware hel geweest. Van 't vallen van den avond tot 't aanbreken van den dag was van man tegen man gevochten. Soms vielen de strijders sa men in het kanaal en verdronken beiden. De Duitschers hadden bevel gekregen, liet kanaal tot eiken prijs over te trekken. Een gevangen genomen officier erkende, het al moet het duizenden soldaten kosten, wij moe ten er over" was gezegd. De correspondent schat de verliezen aan Duitsche zijde alleen dien nacht op 5000 mail. Hij seint voorts dat Zaterdag een Duitsche brigade, die langs de kust marcheerde, tusschen Nieuwpoort en Middelkerke door het vuur der Engelsche oorlogsschepen vernietigd is. De Fransche verliezen tusschen Toul en Verdun worden volgens de Berliner Zeitung am Mittag op meer dan 40.000 man geschat. De correspondent van de Times te Parijs heeft in Fransche diplomatieke kringen ver nomen dat de tweede verrassing, door Duitsch land in dezen oorlog beloofd, bestaat in nieuw scheepsgeschut, dat drie mijl verder draagt dan de beste Engelsche kanonnen. De Duitschers beweren dat dit geschut nog grooter uitwerking heeft dan de mortie ren van 42 c.M. Een Engelsche verlieslijst, gedagteekend van 20 September, somt 1800 namen op. On der hen zijn 1538 vermisten, van wie 624 tot de Gordon Hooglanders en 430 tot de King's Own Yorkshire Light Infantry behooren. De Vossische Ztg. verneemt u'l Madrid dus wel langs een omweg! a^t het Fran sche léger 400,000 gewonden en ziel n heeft. Er is een geweldig tekort aan verpieegmid- delen. In Biarritz liggen 400 Engelschen ziek aan rheumatiek. Biarritz alleen heeft 5000 gewon den en krijgt er nog 3000. Er was plaats voor 1500! In Portugal zijn alle klassen van 'de vloot- reserve opgeroepen. Uit Roosendaal wordt aan de Tel gemeld: Op het grensstation Esschen zijn Maandag de Duitschers teruggekeerd en zagen daar de Duitsche door de Belgische vlaggen ver vangen. Dit was geschiedt door den ontvan ger van de douane, die daarop gevankelijk is weggevoerd. De burgemeester moest een borgstelling van 1000 francs geven. Dit voor stel heeft weer veel onrust in de grensge meenten veroorzaakt. Maandagmiddag is te Antwerpen een pro clamatie in drie talen aangeplakt, waarin de opperbevelhebber van Antwerpen de Duitsche soldaten met strenge straffen bedreigt, indien zij zich vergrijpen aan goederen van de Ant- werpsche bevolking. Goederen mogen alleen worden gerequireerd op schriftelijk bevel van den opperbevelhebber. Duitsche soldaten moe ten met contant geld de^benoodigdheden voor persoonlijk gebruik koopen. Deze proclama tie heeft een zeer goeden indruk op de be volking gemaakt. Het Duitsche blad Der Konfektionar merkt op, dat de voornaamste steden met textiel nijverheid in Frankrijk Rijsel, Roubaix en Tourcoing reeds in Duitsch bezit zijnen hoopt dat nu Calais spoedig zal volgen. In Calais wordt een bijzondere soort van kant gemaakt. Het blad zou het de beste oplos sing vinden als Calais voor altijd in Duitsch bezit bleef en de Duitschers dan daar een tweede centrum van de Duitsche kantnijver heid vestigden. De Engelsche Admiraliteit heeft tot nader order verschillende toegangskanalen tot de Theems voor het scheepvaartverkeer geslo ten. Tevens zijn nieuwe bepalingen gemaakt voor het dooven van de lichten der schepen op de rivier. De militaire deskundige, die medewerkt aan het Bernsche blad Bund merkt blij kens een bericht in de Köln. Ztg. bij een beschouwing over den militairen toestand in Noord-Frankrijk op, dat de bewering van Duitsche zijde, als zou tusschen Arméntiéres en La Bassee het front van de bondgenoo ten langzaam worden teruggedreven door de Duitschers, juist is. De Franschen hebben bij het Kanaal van La Bassee terrein verlo ren, en de vermoede indrukking van hun rechtervleugel in de richting van Béthune neemt verderen voortgang. Over het algemeen genomen kan worden gezegd, dat de slag bij Yperen nog voort duurt, echter begint het front der bondge nooten op verscheiden punten te bezwijken. Het Engelsche legerbestuur is voornemens nog 100.000 man aan te werven. Naar 't schijnt gaat tusschen Rusland en Bulgarije meer en ineer spannen. Het Sofio- tische blad Utro meldt, dat de Bulgaarsche studenten, die aan Russische universiteiten studeeren, last hebben gekregen, binnen 24 uur Rusland te verlaten. Het Roemeensche blad Vitorul beweert, dat Rusland de Bul gaarsche regeering een ultimatum heeft ge steld, met de bedreiging, de havens Warna en Boergas te bezetten, indien Bulgarije voort gaat het transport van uit Duitschland naar Turkije gezonden munitie door te laten. Volgens draadlooze berichten vanhet stoom schip Saratoga van de Ward-lijn is er een zegevecht geleverd op de kust van Virginië, dat Maandagavond om acht uur begon. De juiste plaats is 250 mijlen ten Zuiden van het lichtschip Scotland. Er werd veel met zoeklichten gewerkt. Er werden ongeveer 20 schoten afgevuurd uit zwaar geschut, op on geveer 20 mijlen van de kust. Er zijn geen nadere berichten ontvangen. Men vermoedt dat Engelsche of Fransche oorlogsschepen in gevecht zijn-geweest met eenDuitschen kruiser, waarschijnlijk de Karls ruhe of de Dresden. SOMMELSDïjK. De milicien M.J.vanDriel is uit den dienst wegens lichaamsgebreken ontslagen. Donderdag stierf alhier in den ouder dom van bijna 91 jaren onze oudste ingeze tenen Wed. M. Korteweg. Dank zij de hulp van tal van nijvere handen uit Sommelsdijk en Middelharnis zijn

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3