VmiiiKootsiliiifiygiM. officiëel gedeelte. plaatselijk nieuws. gemeenteraad. burg erlijkestan d. kerk en school. telegrammen. taatste berichten. ken van Russische gesneuvelden op het glacis van de vesting te begraven, door een hevig granaatkartetsvuur hadden verijdeld. Zulks waarschijnlijk in de hoop, de lucht zoodanig te verpesten, dat een verblijf in de vesting voor de verdedigers onmogelijk |zou worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Men schrijft uit Oostburg; Te Heijst is Maandag een drijvende zee mijn aangedreven, welke tegen een der strandhoofden is ontploft; 3 kinderen, die in de nabijheid speelden, werden gedood. Te Knockke is eveneens een mijn aangedreven, die door de Duitsche militairen in beslag is genomen en naar Zee-Brugge is gebracht. De Times, hoewel erkennende dat de strijd op den uitersten linkervleugel der bond- genooten op 't Westelijk oorlogsterrein nog weken kan duren, maakt uit de laatste be richten uit 't Zuidwesten van België en 't Noordwesten van Frankrijk op, dat de toe nemende bedreiging van den rechtervleugel der Duitschers spoedig hun druk op Atrecht, Chaulnes en Roye zal moeten verzwakken. Steeds meer blijkt dat Antwerpen een dra matische zet was; berekend om de Duitsehers op te.kwikken op 't oogenblik dat 't tot hen begon door te dringen dat hun visioenen van binnen twee maanden tijds alle te be palen overwinningen, gevolgd door reusach tige „schadeloosstellingen", waren verbleekt meent het City-blad, De kapitein van een Noorschen trailer, die niet 48 man van de bemanning der Hawke te Stavanger is aangekomen, deelt aan Aften Posten mee, dat, volgens de ge redde F.ngelsche officieren, de kruiser door de torpedo van de Duitsche duikboot is ge troffen op het oogenblik dat het oorlogsschip stil lag om de post van andere schepen over te nemen. De kruiser zonk zoo snel, dat er geen tijd was 0111 de reddingsbooten uit te zetten, behalve één enkele, die toevallig klaar buiten boord hing. Indien het overig deel van de bemanning zich nog heeft kunnen redden, moet daartoe gebruik zijn gemaakt van de aan boord aanwezige vlotten. Toen de Hawke werd getroffen, lagen er twee andere Engelsche oorlogsschepen in de buurt, die onmiddellijk met volle kracht weg- stooinden bij 't zien van het zinken van de Hawke. Aan boord van het getroffen schip was men door het gebeurde volkomen ver rast. GEMEENTE SOMMELSDIJK. ZIJ, DIE INLANDSCHE ROGGE IN HUN BEZIT HEBBEN, WORDEN VERZOCHT HIER VAN ONVERWIJLD KENNIS TE GEVEN AAN DEN BURGEMEESTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 22 October 1914 is vastgesteld de vol gende verordening: ARTIKEL 1. Het is verboden, te verkoopen, af te le veren, of ter aflevering in voorraad te heb ben tarwebrood (waaronder ook begrepen wit brood) anders dan bereid uit gemalen tarwe, waaraan ten hoogste 25 °/o tarwebloem is toegevoegd. 'Het gehalte aan ruwe celstof van het kruim van het 'tarwebrood, berekend op de droge stof, moet ten minste 1.2 °/o bedragen. ART.'2. Burgemeester en Wethouders kunnen tot wederopzeggings toe van de voorschriften, neergelegd in artikel 1, ontheffing verleenen onder zoodanige voorwaarden als zij noodig achten. ART. 3. De handhaving van de voorschriften dezer verordening wordt toevertrouwd aan de waak zaamheid van alle gemeente-ambtenaren. Genoemde ambtenaren zijn bevoegd te al len tijde winkels, verkooplokalen, bereidplaat- sen, bergplaatsen, gebouwen, erven en vaar tuigen binnen te treden, indien zij dit voor de handhaving van de bepalingen dezer ver ordening noodig achten, mgt uitzondering van die gedeelten, welke tot woning dienen. Hun wordt de last verstrekt ter handha ving van de voorschriften dezer verordening indien zij dit noodig achten, te allen tijde ook tegen den wil der bewoners, de wonin gen binnen te treden, met inachtneming van de voorschriften der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad 110. 83). ART. 4. De overtreding van artikel 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf- en twintig gulden. ART. 5. De verordening treedt in werking op 26 October 1914. Zijnde deze verordening aan de Ged. Sta ten van Zuid-Holland in afschrift medegedeeld. En is hiervan volgens raadsbesluut d.d. 22 dezer afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 23 October 1914.' Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. SOMMELSDIJK. De door den heer Burge meester krachtens de Militie- en Landweer- wetten toegekende en over September uitbe taalde vergoedingen ten bedrage van f 808.85 zijn door den heer Min. van Oorlog goed gekeurd. Over Augustus werd uitbetaald f 539. MIDDELHARNIS. De wed. F. vanEckwerd' door een fiets overreden waardoor zij viel en zich zoo ernstig bezeerde dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. DEN BOMMEL. Belgische vluchtelingen thans opgenomen te den Bommel Charles Princée, met vrouw en kind. Frans Janssens, met vrouw en 2 kinderen, Johanna Berlina van Biendt en 1 kind. Leopold Frans Baelus, met vrouw en 2 kinderen. Barbara Huijsmans, Franciscus Huijsmans, Jaen Baptiste Gijsels met vrouw en 1 kind. Liza Becher,Jule Bee fier Hendrika Goeman, Francisca Masci, Ma ria Noël, Andreas Noël, Alphonsus v.d. Abee- le met vrouw en 2 kinderen. Jozephus de Geuldre met vrouw en 4 kinderen. Henri- cus Pulleman met vrouw en 3 kinderen. Ort- heuse Bachot met 3 kinderen, Andreas Cor- nelis Masci met vrouw en 2 kinderen, Ma ria Bogaert. Isabelle Masci, Maria Boers Frans Boers, Jan Lemtnens met vrouw. DIRKSLAND. Nauwelijks uit school zijnde klom het zoontje van J. K. op een wagen bieten. Hij viel er ook terstond weer af en kwam onder het wiel terecht dat over den voet ging met gevolg dat deze deerlijk ge kwetst werd en geneeskundig behandeld moest worden. Naar wij vernemen ontving het Bestuur van „Het Groene Kruis" alhier van een on bekende f 50, benevens twee giften van f2,50 van leden, uit dankbaarheid voor genoten hulp van de Wijkzuster. MELISSANT. Ter gelegenheid van het 12' jarig huwelijksfeest van den Heer Burge meester dezer gemeente zijn de kinderendcr beide scholen alhier getracteerd. De in deze gemeente verblijvende Bel gische vluchtelingen zijn alle gevaccineerd. GOEDEREEDE. Naar wij vernemen zal door den Bond van Suikerbieten fabrikanten geen uitbetaling van bieten worden gedaan, dan nadat de laatste op de kaden zullen ge leverd zijn, (20 Nov. e.k.) Schipper J. Lokker Czn. is met zijn blazerschuit naar Vlissingen vertrokken, 0111 aldaar werkzaam te zijn aan de lichting van het op een mijn geloopcn in komend stoom schip. De lading bestaat uit zilvererts. OUDDORP. De landwerkzaamheden schie ten hier hard op. De bietenoogst zal weldra geëindigd zijn, en ook aan de cichoreioogst is men hier druk bezig. Ook hier hebben Belgische vluchtelin gen plannen beraamd^, om weer naar hun land terug te trekken. Het kanongebulder der oorlogvoerende partijen was dezer dagen ook hier goed waar te nemen. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Sommelsdijk op Donderdag 22 October 1914, des nam. ten 3 ure. Voorz. den WelEd. Achtb. heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve dhr. G. van der Meide en één vacature. Na opening door den Voorz. met gebed worden de notulen der vorige vergadering door de secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: a. Proces-verbaal opname Boeken en Kas van den gemeente-ontvanger op 22 Sept. 11. In kas f 2666.48. b. Schrijven van de Ned. Bond tot werk verschaffing werd na voorlezing voor kennis geving aangenomen. 2. Verordening op het Broodverbruik. Voorz. Het is de hêeren bekend dat de voorraad tarwebloem, zoowel hier als te Middelharnis bijna opgebruikt is. Er zijn in allebei de plaatsen enkele bak kers welke betrekkelijk voldoende hebben, die ook hun gewone wittebrood blijven bak ken, maar de meeste, verreweg het gros der bakkers kan zulks niet, zoodat deze zich moeten behelpen met het bakken van het zoogenaamde bruinbrood. En om nu ongewensehte concurrentie te voorkomen, en om de voorraad tarwebloem zoo lang mogelijk te laten duren, heb ik met mijn collega van M'harnis een overeenkomst trachten te treffen voor allebei de plaatsen, om de bakkers het bakken van wittebrood te verbieden. Daarom hebben wij daarvoor een verordening saaingesteld als volgt: Art. 1. Het is verboden te verkoopen, af te leveren of ter aflevering in voorraad te hebben tarwebrood, anders bereid dan uit gemalen tarwe met ten hoogste 25 pet. bloem enz. enz. Overtreding dezer verordening zal worden gestraft met een gevangenisstraf van 6 dagen of f 25 boete. Genoemde verordening treedt in werking 26 Oct. 1914. Zooals de heeren wel begrepen zullen heb ben mogen de bakkers niet anders dan tarwe brood bakken, ieder ander is verboden, zoo mede de aflevering daarvan, al brengen de menschen zelf bloem, dan mag de bakker nog niet anders bakken dan brood met ten hoogste 25 pet. bloem. Dhr. G. Joppe. Nu wordt deze verordening op het brood vastgesteld, maar dat brood dat langs de deuren verkocht wordt, is daarop het reglement ook van toepassing? Voorz. Dan mag het nog niet afgeleverd worden. Stel voor, dat de Coöperatieve Brood bakkerij uit Dirksland komt, en hier brood aflevert met meer dan 25 pet. bloem, dan is deze ook begrepen in art. 1, want daar staat verkoopen, afleveren of ter aflevering in voor raad te hebben. Dhr. M. Joppe. Er wordt gesproken van 25 pet. bloem. Ik vind dat het toch eigenlijk te doen is om concurrentie te voorkomen, door die bakkers welke nog bloem hebben. Voorz. Men moet niet vergeten, dat men op het oogenblik gaarne wittebrood eet, liefst gebuilde tarwe, maar dan is het dui delijk, dat men niet zooveel kilo's overhoudt, als wanneer het ongebuild gebakken wordt. Niet alleen dat het van invloed is of de voorraad bloem, welke voor andere doelein den kan worden gebruikt, maar ook op de mudden tarwe. Het is op het oogenblik niet gemakkelijk uitsluitend tarwebrood te bakken, vandaar dat is toegestaan een speling van 25 pet. bloem, eu nu kan ik wel niet constateeren, of dat er in is of niet, maar dan kan ik toch een monster trekken, en opsturen aan mijn heer Lam te Rotterdam om dat te onderzoeken. Dhr. van Beek. Om alle moeite te voor komen, zou ik zeggen zoo malen zoo bakken. Dhr. Mijs. Ik wilde nog wel eens de reden weten, wat er in de bedoeling ligt, of welken weg te volgen, ik heb het eigenlijk niet goed gesnapt of het nu officieele maatregelen zijn die door de gemeente worden genomen of dat deze van Rijkswege zijn, en dat daarbij de burgemeesters hun bemiddeling hebben aangeboden. Het is toch in het belang van de bakkers en de burgerij geweest, dat er maatregelen getroffen zijn, om goedkoope tarwe te le veren, en nu is toch ook te rechtvaardigen, dat bij prijsopdrijving van het brood de grenzen zoo nauw mogelijk worden getrok ken, dat er gebakken word goed bruin brood zonder bloem, alhoewel ik heelemaal er niet tegen ben om vermenging met 25 pet, bloem toe te staan, maar wanneer er dan weer tarwebloem ingevoerd word, dan isditzeker ook weer oogenblikkelijk te krijgen. Voorz. Het is een noodmaatregel, zoolang er geen voldoende voorraad bloem komt, om daardoor dan zoo lang mogelijk voorraad van tarwe te hebben. Dhr. Mijs. Wanneer er nog bloem aan wezig is, is het dan niet wenschelijk dat deze gelijk opgebruikt word, b.v. met 10 pet. Voorz. Deze mogelijkheid wordt er nog verondersteld, dat er toestemming gegeven kan worden, tot het bakken van ander brood, maar er is volgens deskundigen geen be zwaar tegen van enkel tarwebrood te bakken. De verordening zooals deze hier ligt is aan de Utrechtsche ontleend. Dhr. van Beek. Er is niets geen bezwaar tegen, en om alle moeite te voorkomen, zou het 7.00 feitelijk moeten geschieden. Dhr. Timmerman. Ik vind het geen af doende maatregel, men zal er niet mee klaar zijn, of men moet ook de molenaar ver bieden. Voorz. Die behoeven we niet te verbieden, want de bakkers mogen absoluut niet an ders bakken, niet verkoopön dan hun is voorgeschreven, dus er is verder niels aan te doen. Dhr. Timmerman. Dan is het de vraag nog wat wij onder aflevering hebben te verstaan, als ik zelf het meel bij den bakker breng, levert die man dan het brood, of moeten wij dan ook daar verkoopen onder verstaan. Voorz. Hij levert alsdan brood, maar geen meel, en hij verkoopt het wel niet, maar hij moet toch in ieder geval voor liet meel dat gebracht word brood leveren. Na nog een ampele discussie word deze verordening 7,onder hoofdelijke stemming aangenomen. 3. Begrooting van Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis over hel jaar 1914. In ontvangst en uitgaaf f 9606,63. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten deze onveranderd goed te keuren. 4. Behandeling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1915. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Alsnu werd deze post voor post voorge lezen, achtereenvolgens de uilgaven en de ontvangsten. Gekomen zijnde aan het bedrag dat uit- getrokken was 0111 tekort te dekken van het schoolreisje van de kinderen der O. L. school, nl. f 20, vroeg en verkreeg dhr. Doornbos het woord en zeide: M. d. V. Ik wilde nog wel even dit zeg gen: Het loopt niet zoozeer over het bedrag, maar over de strekking die er zit in die post tekort schoolreisje. Het betreft hier alleen de kinderen die op de openbare school gaan. en naar mijn be scheiden meening is dat een bevoorrechting van het eene kind boven het andere, van voorstanders van het openbaar boven die van het bijzonder onderwijs. Ik acht dat niet billijk, waarom ik ook voorstel die post te schrappen, mij dunkt dat wij niet de eene belastingbetaler boven de andere mogen bevoorrechten, want in direct is het toch niet anders, al is het dan ook voor de kinderen. Dhr. Mijs. Ik kan niet inzien, dat er van bevoorrechting van het eene kind boven het andere sprake is, ieder kind kan gebruik ma ken van de Openbare School, die staat voor ieder open, en dan kunnen ook alle kinderen van die gelden voorzoover deze te noemen zijn, van dat gebruik profiteeren. Ik zie er geen bevoorrechting in van een bepaalde categorie. Wanneer er 1111 aangewezen was dit of dat kind, dat of dat gezin, zullen we spbsidie geven, dan kunnen deze van het schoolreisje gebruik maken, dan was er van bevoorrechting sprake anders niet, wanneer de kinderen niet op school gaan dan kunnen zij er ook niet van profiteeren. Dhr. Van Beek. De eene school wordt be voorrecht boven de andere. Wanneer nu om een voorbeeid te noemen, mijn kinderen op de Biz. School, en die van dhr. Mijs op de Openbare School gaan, dan zijn dat allebei burgers uit eene gemeente, waarom moet dan de eene bevoorrecht wezen boven de andere, dat is de bedoeling van dhr. Doorn bos. Dhr. Mijs. Ik kan deze kwestie niet goed begrijpen. Er is een wettelijke bepaling dat er geen geld beschikbaar wordt gesteld. Voorz. Dezelfde kwestie is ook het vorige jaar aan de orde geweest. Toen heb ik mijn bemiddeling aangeboden met de post die er ook thans op staat van belooningen en eere blijken, om daarvan ook de kinderen der Biz. School te laten profiteeren, van dat gene dat de Wet aan de kinderen toekent, toen was dit mijn standpunt en het is thans nog zoo. En wanneer men daar op de Be grooting voor hoort komen, schoolreisje f 20, dan moet men deze m. i. houden staan, daar deze post als het ware historisch geworden is, en het is toch speciaal een luttel bedrag. Ik zou zoo zeggen, daar moet men niet aan peuteren, temeer waar de mogelijkheid geopend is, dat de kinderen der Biz. School wel op een andere manier zullen kunnen profiteeren, daarom adviseer ik den Raad in verband met de historie om deze post te laten staan. y Dhr. Doornbos. Ja, M. de V. mag ik mijn gezegde nog even nader toelichten. U hebt terecht gezegd, dat er verleden jaar ook over gesproken is eir dat er toen een post is uit getrokken voor belooningen en eereblijken. Dat bedrag werd toch niet beschikbaar gesteld, voor de kinderen der Biz. School alleen, maar natuurlijkerwijs vooralle school gaande kinderen, zoowel die der Openbare als die der Biz. School. De bevoorrechten in de Uitgaven bleven echter de kinderen der Openbare School vormend, het tekort school reisje, dus het verschil bleef bestaan. En nu ga ik met dhr. Mijs mee in zoo verre hij zegt dat de Regeering of liever de Wet zulks niet toestaat onder dezen vorm, dan staat toch feitelijk de Bizondere School achter, daar het voor de Openbare School bepaaldelijk uit de Gemeentekas wel mag. Ik stel voor deze post te schappen en in stemming te brengen. Dhr. Mijs. Ik kan de logica, de redeneering van dhr. Doornbos niet begrijpen, dat er van bevoorrechting sprake is, laat ik mijn rede neering zoo maken, voorzoover het mogelijk is en voorzoover de Wet zulks toestaat, dan bestaat er hier werkelijk geen principieel of moreel bezwaar. Het is hier enkel en al leen, om de kinderen in het algemeen in de gelegenheid te stellen mee te gaan, opdat er zooveel mogelijk aan het schoolreisje mee zonden doen. Wanneer door die post op de Begrooting te zetten te bereiken is, dat inplaats van 40 kinderen er 50 meegaan, dat is logisch dat ^r dan wel 70 mee willen. En wanneer we deze post nu hier schrap pen, en heelemaal geen geld meer beschik baar stellen, voorzoover de gemeente in staat is deze gelegenheid waar te nemen, omdat er geen mogelijkheid is allemtal te geven, om nu maar zonder meer deze ook niet te geven. Voorz. In zekeren zin heeft dhr. Doornbos geen ongelijk, dat er van bevoorrechting sprake is, maar anderzijds heeft ook dhr. Mijs gelijk 0111 wat we aan de een niet mo gen doen, om dat aan den anderen af te nemen. Wanneer dit er nu niet was, was het een andere kwestie, maar nu staat het een maal op de Begrooting. De Openbare School is eenmaal door de Wet bevoorrecht boven de Bizondere, dat zal niemand ontkennen. Wenscht dhr. Doornbos nog stemming? Dhr. Doornbos. Ja M. de V. Doet alvorens nog deze toelichting. De voorstanders van het Bijz. Onderwijs worden door de Wet verplicht voor het Openbaar Onderwijs bij te dragen, daar is nu eenmaal hier ter plaatste niets aan te doen, doch dan bovendien nog van Gemeen tewege extra bij te dragen voor eventueele tekorten op schoolreisjes, en alzoo mede uit de beurs van voorstanders van het Biz. On derwijs, doch alleen ten nutte van kinderen van de Openbare School acht ik hoogst on billijk, vandaar mijn voorstel tot roijeering van de post. Ik herhaal het loopt niet over het bedrag, maar over de eenzijdige toekenning daarvan. Hierna werd het voorstel van dhr. Doorn bos in stemming gebracht, en verworpen met 5 stemmen tegen en 4 vóór. De Begrooting werd na algeheele afhan deling aldus vastgesteld Ontvangsten 42918,88. Uitgaven 42817,83. Batig saldo 101,05. 4. Vaststelling kohier schoolgeld L. O. 4e kwartaal. Voorz. Dan is er vanmorgen nog éen briefje ingekomen van de karreman S. Visser behelzende een vriendelijk verzoek 0111 zijn vuilniskar, welke dringend verbetering be hoeft van gemeentewege te laten repareeren. Besloten dit ter afdoening te stellen in handen van B. en W. Ten slotte vroeg dhr. G. Joppe nog of de straatlantaarns weer spoedig voldoende zul len branden, of dat beperking vereischt word vanwege de kolen. De Voorz. deelt mede dat met ingang van 1 Nov. de volle straatverlichting weer zal geschieden. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de openbare vergadering, VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad van MIDDELHARNIS op Donderdag 22 Oct. nam. 2.30 uur. Aanwezig 10 leden, afwezig den heer Zee dijk wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen waarna dezelve worden goedgekeurd. Aan de orde Ingekomen stukken. 1. Van H.H. Ged. Staten goedgekeurd te rugontvangen besluit van de vorige verga dering wijziging salaris onderwijzers. 2. Een schrijven van den heer Kleeuwens dat hij zijn benoeming onderwijzer Fransche taal heeft aangenomen, en ook een schrijven- van den heer Van Loo dat hij zijn benoe ming als onderwijzer heeft aangenomen. Proces-verbaal van de boeken en kas van den gemeenteontvanger op 23 Sept. welke in orde zijn bevonden. De voorzitter stelt den raad voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen 't welk door den raad wordt goedgekeurd. Daarna is aan de orde vaststelling veror dening op 't broodverbruik. De voorzitter deeld den raad mede dat met 't oog pp de omstandigheden B. en W. be sloten hebben eene tijdelijke verordening vast te stellen om tarwebrood te bakken waar ten hoogste 25 pCt. bloem in vermengt mag worden (deze verordening werd op verzoek van den voorzitter door den Secretaris ge lezen) en dat bij niet nakoming van deze verordening, welke na goedkeuring door den raad op Maandag 26 October in werking zal treden, met een boete van 25 gulden of ge vangenisstraf van 5 dagen zal gestraft worden. Hierna zet de voorzitter in den breede uit een dat hij reeds tweemaal een vergadering heeft gehad met de bakkers. Daarna hebben B. en W. van Middelhar nis met B. en W. van Sommelsdijk een con ferentie gehad en hebben deze gezamenlijk besloten dit beiden op dezen dag in den raad te behandelen en gelijk op 26 Oct. in werking te doen treden. Nadat de voorzitter deze verordening voldoende had toegelicht vroeg hij wie of hierover het woord wilde. De heer Schilperoord of er dan ook geen beschuit gebakken mag worden. De voorz. antwoorde als dit van apart meel geschiedt mag het. De heer Slis vroeg of er ook klein brood gebakken mag worden zooals cadetjes, enz. De voorzitter antwoorde dat dit niet mag dat wij ons allen aan deze noodregel moeten onderwerpen en alleen tarwe- of z.g.n. krop- brood gebakken mag worden. De heer Vroegindeweij zegt dat hij het volkomen eens is niet de verordening, doch heeft eenig bezwaar. Daar er bakkers zijn die nog een hoeveelheid bloem in voorraad hebben en anderen in 't geheel niet, dat dan den een mooier brood zal kunnen verkoopen dan [den ander, hetgeen onderling wel eens moeite zou kunnen' veroorzaken. De voorzitter zegt, daar de bakkers zelve geen bezwaren tegen deze verordening ge maakt hebben behoeven wij dat dan ook niet te doen. Na nog eenige onderlinge bespreking wordt deze verordening zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter vraagt of nog iemand 't woord verlangd, waarop den heer Slis aan B. en W. eenige inlichting vraagt aangaande het onderhouden van de vluchtelingen, waarop de voorzilter hem mededeeld, dat dit hoofd zakelijk geschiedt uit de zakken van parti culieren, liefdadigheid enz. Nadat de voorzitter voldoende had uiteen gezet bedankte den heer Slis den voorzitter voor de verstrekte inlichting en werd de vergadering gesloten. - SOMMELSDJJK. GeborenAartje d. v. P*. Kieviet en A. v. d. Baan. Simon, z. v. J. van de Polder en W. den Heijer. OverledenLouis Jacob Hamnielburg, 10 jaren, z. v. M. Hamnielburg en H. de Haas. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd Adrianus Springvloed 28 Sommelsdijk en Wilhelmina Cornelia van Zetten 26 j. Overleden: Huberdina van den Bos 7 dochter van Barend van den Bos. Een als levenloos aangegeven kind v. Ar- noldus van Wezel en Jacoba van der Sluis. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenCornelia, d.v. Aart Jongejan en AnnetJe Trommel. Marinus, zoon van Adrianus Schuurman en Pietemella Leviena Braber. OverledenAdriaantje van 't Hof, oud 70 j., weduwe van Nicolaas den Hollander. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 25 October 1914. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Westrik. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Brui ning, v.m. Oogsteollecte. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. J. J. v. d. Pol van Bergschenhoek. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, geen opgaaf. Melissant, v.m. en 11.111. Ds. Kroese. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde. Kerk, Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. G uur Ds. Oud- kerk van Kralings (Rotterdam). Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink (Dankzegging Oosgt. Oogsicol- lecte.) Den Bommel, v.m. 9, n.m, 2 en 's av. 5.30 uur Ds. Mol van Zwartewaal. Ooltgensplaat, v.111. 9 en 's av. G uur Leeskerk. Melissant, v.m. 9.30 en 11.111. 2 uur den heer Punt van Middelburg. Stellendam, v.m. 9.30 eii 's av. 6 uur Ds. W. Sieders van Vlaardingen. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Basoski van Moerdijk. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. G.30 uur Ds. F. W. Sluijter van Maassluis. Nieuw-Helvoet, v.m. 9.30 uur Leeskerk, n.m. 2.30 uur Ds. F. W. Sluijter van Maassluis. - Gereformeerde Gemeente, Dirksland, geen opgaaf. Melissant, geen opgaaf, Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. De lijst van stemgerech tigde leden der Ned. Herv. Kerk ligt gedu rende 8 dagen van des middags 12—2 ure ter inzage in de Kerkekamer. Bezwaren kun nen schriftelijk worden ingebracht bij den Voorzitter. DEN BOMMEL. In de vacature W. N. van Haga is benoemd tot lid der commissie van Onderwijs den EdelAchtbare Heer L. de Winter. Voor het herhalingsonderwijs aan de le O. L. School hebben zich 7 jongens aan gemeld. Meisjes hebben zich niet opgegeven. MELISSANT. Het herhalingsonderwijs voor jongens op de Openbare School zal aanvan gen op 16 Nov. aanstaande. GOEDEREEDE. Op den 29e October e.k zal een verkiezing plaats hebben, voor den tijd van 4 jaren, van 3 leden van het kies college. Het stembureau zal van 3—5 uur geopend zijn. HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond trad in de Geref. kerk op Ds. D. Hogenbirk van Charlois, omdat Ds. J. J. Berends van Maas land verhinderd was. 14de lijst van de 36ste Jaar-Collecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebracht in totaal van 350 Locale Comité's f47.117.01. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. PARIJS, 22 October, offiieele mededeeling van vanmiddag drie uur: Op onzen linkervleugel hebben aanzienlijke Duitsche strijdkrachten hun hevige aanvallen voortgezet, voornamelijk rond Dixmuiden, Warneton (ten Zuiden van Yperen), Arinen- iiéres, Redinghem en La Bassée. De Bond- genooten hebben zich in hun stellingen ge handhaafd. Op het overige deel van het front heeft de vijand op enkele plaatsen aanvallen gedaan, die alle zijn afgeslagen, met name Fricourt (ten oosten van Albert), op de hoogvlakte ten Westen van Craonne in de streek van Souain, in Argonne op het „Fort de Paris" (ten Zuidwesten van Varennes), in destreek van Malancourt, in Voivre in de richting van Champion en ten Zuidoosten van St. Mihiel in het bosch van Ailly. Wij hebben eenige vorderingen gemaakt in Argonne en het Zuiden van Voivre in het bosch van Mortemare. WEENEN, 22 Oef. De generale staf deelt vanmiddag medeIn den slag aan beide zij den van de Strwiaz is het ons gelukt nu ook de streek tén Zuiden der rivier voor waarts te dringen. Op den de streek beheer- schenden heuvel ten Zuiden van Stary Sam- bor zijn twee verdedigingsposities van den vijand genomen. Ten Noordwesten van Sta ry Sambor is onze gevechtslinie dichter bij den heirweg naar Starasol gekomen. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten zijn in de laatste gevechten 3400 Russen, onder wie 25 officieren, gevangen genomen en 15 machinegeweren buit gemaakt. Onze voorhoede is Czernowits binnengerukt. Uit Antwerpen. Een der correspondenten van de N. R. Ct. uit Antwerpen: Naar verluidt, zijn vele gevangenen, die tijdens het bombardement losgelaten werden en ook menig kweekeling van de „weldadig heidskolonie" te Merxplas wederom onder „dak" gebracht. De Antwerpsche Tijdingen no. 1 is ver schenen, onder redactie van mr. K. Weijler, gemeenteraadslid. Lod. Mauw, dagbladschrij ver (Gazet van Antwerpen) en Raf. Verhulst letterkundige. Het blad bevat een waardig hoofdartikel van den laatste, die zijn mede burgers tot waardigheid opwekt. Verder te legrammen van Wolf en van Reuter en al lerlei onschuldige tijdingen. Alles is hier volkomen rustig, we weten alleen van wat er in de wijde wereld ge beurd bitter weinig! Nu zijn reeds vele dui zenden teruggekeerd naar hnnne haardsteden. De stad begint weder zoetjes aan op een levendig Antwerpen te gelijken. Het heeft hier al een paar dagen onafge broken geregend.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4