Gotidsche Kaas. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. POSTERIJEN. VISSCHERiJ. VARIA. KERK EN SCHOOL TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. CORRESPONDENTIE. een Kleermakersknecht, JAN GIJSELS JOZEPH v. d. ABEELE HENRI v. d. ABEELE Koopt Uw Adverteiitiën Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. MANNA GOUDSWAARD, in den ouderdom van 65 jaar en 9 maanden. Voor de vele bewijzen van belang stelling bij ons huwelijk onder vonden betuigen wij mede namens wederzijdsche familie onzen harte lijke» dank. A. TOL Pz. M. TOLKastelein. Simonshaven, 1 0 .qi4 Sommelsdijk, f uct* iyi4' 8518 De Heer en Mevr. C. ZAAIJER— Rutgers van der Loeff betuigen liun dauk voor de blijken van be langstelling op 10 Oct. jl ondervonden. Dirksland, 16 October 1914. 8519 VOOR TERSTOND GEVRAAGD bekend met Boeren- en Burgerwerk, P. G. of G. G. en v. g. g. v. bij J. KALLE, Kleermaker, Herkingen. 8520 - J. WIILAAED - Spekslagerij - Middelharnis Handel ln Fijne Vleeschwaren en Worstsoorten. Speciaal adres voor het rooken van Spek, Yleeseh en Worst. bedarende de Zomer maanden zij» alle Yleeschwercn ln de IJskast voorradig. 8198 LANDBOUWWERKTUIGEN fa GEREEDSCHAP PEN, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, RIJ WIELEN, NAAIMACHINES enz. 1)1] C. VIS Jz., Sommeisciyk, Steeds voorradig verschillende soor ten in genoemde Artikelen alsmede alles op het gebied van Gasver lichting. Vanaf heden verkrijgbaar tijne Qondsche ftiaas bij V. d. MEIDE, Dubbele Ring, Sommelsdijk. s thans de prijs s, ver beneden thans geraamd de uit te voeren eer kunnen be- immers voor worden gelezen, gebeten erwten 4L. als piksel er Jwe Excellentie 'ordert worden, n: de waarde ge- erkelijken prijs van 20 h 30,000 |rwten meest te ron van werk- ■dt geroepen in :id. vrijmoedigheid en om den uit- il te willen be leid om [dit ver ten toelichten. :stuur, Secretaris, |A. W.KEIjZER. 1914 1 antwoord ont- Nijverheid en October 1.914, October 1914, |kkers". /ermeld schrij- te deelen, dat van schokkers verteend. (uw. Nijverheid linister. I-Generaal, INSTEEG. L. de Koning, vaartuig op de d, dat hij ge- IJmuiden was ]trs te begeven. In de vorige [ïte 29 vluchte- plaatsen in on even :n 4 kinderen 153. rchem Stuiven- en 2 kinde- Istr. 72. pt 3 kinderen, venbergstr. 41. jiem, Stuiven- 3 kinderen, |6. Settermanstr. Jansvliet 14. hmen met zoon Istr. 36. 'tten, Berchem Vestingstr. f3 Antwerpen, vrouw en twee fj Leuven, met drie kin- .euven. 'lecte voor de fek gehouden, aantal klee- jrekeningover pnige aanmer- goedgekeurd ieente maakt Minister van |en eerstedat hland wenscht jri zijn van een tweededat Dr den Minis- bodigd hur>-ie ;n tot het ver- Ihoenen voor hij de aan- Iduiven die in tullen worden :aande moge- id en aange- •.spostduiven- pmeester wer- kinderen, op ier niet zuur aehoeften der fn, is langs cteerd. ken zijn zeer ïun bewezen, gcheelen dag het werk eh |g die tegen- L. School |iten proefles worden be verden deze Belgen ge- ig nummer.) les v. m. 10 ladsvergade- foep bekend tiet geld was eele vinding Izorgen. Na- ze op eigen |o door hem |b komt een het gewaar- langebracht. en kar van asseerenden volg dat de zette. Per door A. v. geleider op- volgd. ÖOEDEREEDE. De prijzen der uien liepen de vorige week van f2.25 tot f4.— per 60 kilo. HELLEVOETSLU1S. Vrijdagavond 1.1. hield de Chr. Vereeniging van Militairen de eerste vergadering na de oprichting, waardooreeni gen der leden onderwerpen werden behan deld o.a. Calvijn en nog andere. Drukke be spreking volgde en het verloop dezer verga dering deed verlangen naar een volgende die weer Vrijdag a.s. wordt gehouden en waarop zullen behandeld de volgende onderwerpen 1 Servet 2de Jesaja en 3de Wetenschap is macht. De vereen, telt nu ongeveer 130 leden, een aan tal, dat nog klein is te noemen teoordeelen naar degenen, die eiken Zondag de kerken bezoeken. Naar wij vernemen, zullen de eer ste weken nog geen sprekers optreden dit in verband met de toestand der financien der Vereeniging. De gewone vergaderingen worden gehouden in het gebouw der Geref. Kerk. terwijl wanneer er een spreker zal op treden, het gebouw der Ned. Herv. Kerk zal worden gevraagd, dat meer plaatsruimte biedt. L. Koster f 900. Albatros, st. Joh. de Waard f 1000. Oranje Nassau, st. J. ae Koning f800. Johanna Hendrika, st. D. Koster f645. Voor lichter st. J. de Korte f800. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevisschers werd de vorige week van f23 tot f75 per vaartuig aan ver- sche visch besomd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 14 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der gemeente HERRINGEN, gehouden 1.1. Vrijdag 16 Oct. des nam. 3.30 uur. Afwezig wegens Landweerplicht den Heer| L. v. d. Velde. De vergadering wordt gepresideerd door den EdelAchtb. Heer Burgemeester Mr. C. Zaaijer. Deze opent op de hem gewone wijze de vergadering, waarna door den Secr. de notulen worden gelezen, die door den Raad onveranderd worden goedgekeurd en diens volgens geteekend. Daarna wordt mededeeling gedaan van de navolgende Ingekomen Stukken. Ie. Missive van H. H. Ged. Staten toe zendende een extract van het Kon. Besluit waarbij krachtens Art. 49 der wet op het Lager Onderwijs deze gemeente een buiten gewone subsidie wordt toegekend groot f 500. Gevraagd was f900. Alzoo volgens de Voorz. een tegenvaller van f 400 zoodat de niet rooskleurige toestand van 's Rijks Schatkist zich wat onze gemeente betreft deerlijk doet gevoelen. Ten vorige jare werd het bedrag a f 900 nog ontvangen. 2e. Idem van voormeld College toezen dende de Rekening der Gemeente over 1913 sluitende met een nadeelig saldo groot f 92.33. 3e. Procesverbaal van Boeken en Kasop name gedaan door B. en W. ten kantore der Gemeenteontvanger waarbij hun was gebleken alles in een ordelijken toestand ver keerde en in kas was de som van f 124.84 met geldswaardige papieren ter waarde van f 376, samen in totaal f 500.84. Tegelijkertijd is ook de Armenkas nagezien, waarin aanwezig was f 601,50. 4e. Wordt de Gemeentebegrooting 1915 in Ontvang en Uitgaaf definitief vastgesteld (yp f 12,907.6472 sluitende alzoo met een oatig saldo van nihil. Hierbij merkt de Voorz. op ook nog een buitengewone geldleening is aangegaan groot f 500 van het Algemeen Armbestuur als een renteloos voorschot om van kasgeld te zijn voorzien. Na een kleine opmerking van dhr. Keijzer die door den Voorz. afdoende wordt beant woord wordt de Begrooting goedgekeurd en zal ter Gemeentesecretarie ter inzage worden neergelegd en aan Ged. Staten ter goedkeu ring worden opgezonden. Vervolgens wordt overgegaan tot Rekening en verantwoording van het Algemeen Arm' bestuur, waartoe B. en W. uitmakende voor noemd Bestuur de zaal verlaten en het pre- sidum in handen wordt gesteld van dhr. A. Mans. Deze verzoekt dhr. Keijzer de be scheiden na te zien. De rekening wordt in orde bevonden als zijnde in Ontvang f 1737.18Vi in Uitgaaf f 828.67 Batig saldo f 908.5172 Het Bestuur binnengekomen wordt dit me degedeeld en daarna de Begrooting voor 1915 vastgesteld gelijkluidend in ontvang en uit- C gaaf op f 20.75. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Zaterdag, 31 October, 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek. verhuring bij inschrijving voor het seizoen 1915, met beding van vrije cultuur, van tien perceelen bouwland te Ouddorp, ten verzoeke van Mej. de Wed. K. Akershoek, den Heer Corns. Tanis J.Cz. en de erven van de We duwe Aren van Splunder. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag, 4 November, 's avonds 6 uur te Stellendam, in het Logement van F. Troost, verhuring bij inschrijving, voor deli tijd van zes jaar, ingaande dadelijk, met beding van vrije cultuur van ongeveer 0.73.70 H.A. of 1 G. 18 72 R. V. M. bouwland te Stellendam in Kavel 14 van den Eendrachtspolder in 3 perceelen, ten verzoeke van den Heer Frans Jansen te Stellendam, Notaris VAN DEN BERG. Op nader te bepalen datums in de 2e helft van October 1914, te Ouddorp, in het Logement Akers hoek, van 1-20-70 Heet. (2 gem. 195 R. V.maat) bouwland, te Ouddorp, in den West Nieuwland- schen Polder, kad. Sectie A no 14; 1-96-60 Heet. (4 G. 84 R. V.maat) bouwland, te Ouddorp, in den Volgerblok, kad. Sectie B no 178; 1-98-50 Heet. (4 G. 97 R. V.maat weiland, te Ouddorp in den ouden Oostdijkschen polder, kad. Sectie C no 131 en 132; 1-65-90 Heet. (3 G. 184 R. V.maat) bouwland, te Ouddorp, in den Noord Kerkhoek, kad. Sect. D no 204 en 209 en 1-16-40 Heet. (1 G. 160s R. V.maat) bouwland, te Goedereede, in den Piaspolder, kad. Sectie B no 302 en 431. Alles vrij van huur en dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. KLEIN NEDERLAND. Klein Neerland blinkt, als blijde ster der [hope, Te midden van het heerschend krijgsgeweld Het stelt zijn grens voor ieder vluchtling [open, Hoe wordt thans deze daad op prijs gesteld Ziethoe een ieder helpt, om 't lijden te [verzachten Van hen die zijn gewond, of plotseling zijn [gevlucht. Hoe menig traan ziet men bij hen niet blin- u lken' Hoe vreeslijk zwaar klinkt menigmaal hun [zucht Klein Nederland, ga voort, verzachtende de [wonden, Biedt steeds uw hulp, waar 't noodig blijkt rv te zijn- Die hulp is thans naar waarde niet te schat- Uw hulp is groot, al zijt gij, Neerland, klein! Het ongeval met de Noordam. De Noordam van de Holland-Amerika-lijn, is Zaterdag op weg naar hier op een mijn gestooten. Van Falmouht naar Rotterdam koers zet tend, werd het stoomschip in de Duins aan gehouden door een Engelsch marine-vaartuig. Twee officieren kwamen aan boord van de Noordam. Zij stelden vast, dat de uitklaring in orde was, en gaven toen vergunning om door te varen. Op de vraag van kapitein Krol, welke de veiligste route naar Hoek van Holland was, teekende een der Engelsche officieren, op verzoek van den heer Krol, op de zeekaart de Noordelijke grens van het mijnenveld aan. Hij maakte daarbij de opmerking, dat, als de Noordam ten Noorden van deze grens bleef, het schip veilig naar den Hoek kon varen. De gezagvoerder volgde die aanwijzing stiptelijk op, doch ongeveer 6 mijlen Noor delijk van de limiet stoomende, stiet de Noordam plotseling op een mijn. Het was toen kwartier voor twaalf voormiddags. Het schip kreeg een zeer hevige schok; de pas sagiers schrikten geweldig op en dachten in de eerste oogenblikken, dat de Noordam er geweest was. Na de ontploffing en den schok bleek even wel weldra, dat, ofschoon de schade, aan 't schip toegebracht, zeer belangrijk is, het met het ongeval bijzonder goed was afgeloopen. Noch een van de bemanning, noch een van de passagiers had eenig letsel bekomen. Al dadelijk werd vastgesteld, dat de stoom- stuurmachine, het stuurgerei en het roer totaal vernield waren. Het roer hangt nu dwars achter het schip. Het duikeronderzoek rapporteerde ernstige schade onder water. De gezagvoerder liet onmiddelijk na het ongeval alle ruimen pei len. Daaruit bleek, dat alleen de achterpiek van het schip was volgeloopen al de overige ruimen hadden geen water gemaakt. Het achterpromenade-dek is opgezet; de lieren en stutten zijn gebroken. Verder is aan het schip op verschillende plaatsen lichte schade toegebracht. Zoo zijn de marmeren schoorsteenmantel van de Ie klasse rookka mer en de spiegels van de waschtafels van de lavabo's gebroken. Ee draagblokken van de assen van de tunnel zijn erg beschadigd. De volledige schade zal eerst kunnen worden vastgesteld in het droogdok, waarheen de Noordam na lossing gaat. Het voorloopige onderzoek bracht voorts aan het licht, dat met [de beide hoofdma chines kon worden gemanoeuvreerd. Kapitein Krol besloot toen, de reis met afwisselend werken van de beide schroeven voort te zet ten naar Hoek van Holland, waarvan de Noordam bij de ontploffing ongeveer 80 mijl verwijderd was. De Westerdijk werd na het ongeval opgeroepen, die onmiddelijk naar de Noordam stoomde en het schip veiligheids halve escorteerde naar den Hoek. Daar kwam het te half-een vannacht aan, waar het bij het Maar andere hulp komt men van U nog c u [vragen, ten hulp die zeker ook, U brengt geluk en Helpt ons nu ook den vijand „Alcohol" weren I binnenloopen geholpen werd door de sleep- Ook die brengt ons veel armoe en veel wee', booten Charlois, Poolzee en Rozenburg, van Klein Nederland, ga voort, biedt hulp aan|de firma Smit Co- [hun die zuchten I De lading van de Noordam heeft hoogst- Maar sluit u dan ook aan bij die reeds groote waarschijnlijk niet geleden. Het regeerings- [schaar I graan, dat het schip heeft medegebracht, is d'onthoudersvaan en Alcohol gaat[in eik Seval niet beschadigd. [vluchten I Aan boord waren 20 passagiers le klasse, klein Neerland in 129 passagiers 2e klasse en 64 passagiers 3e Rondom Want die brengt steeds Sommelsdijk, L. v. 't [gevaar GELOOF. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan het tT behandeld in de maand Sep- tembder 63 telegrammen. 160 gesprekken en 11 oproepberichten. DIRKSLAND. Met uitzondering van 12 uur n.m op werkdagen is het Post-en Tele-1 graafkantoor van 's morgens 8 tot 's avond* 7.30 tijdelijk voor het publiek opengesteld klasse. Van een paniek onder hen was abso' luut geen sprake, al waren allen in de eerste oogenblikken na de ontploffing zeer onder den indruk van het gebeurde. Doch de be manning hield zich flink en stelde alle reizi gers zeer spoedig gerust. De Noordam, die zoo gauw mogelijk ge dokt [zal worden,zal ten minste twee rond reizen aan den dienst onttrokken moeten worden. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden bin nengekomen de vischsloepen, Paul Kruger, st De put met de putgalg. Een Oostenrijksche groep kampeerde reeds ver in Rusland, 't Was nog in de- goede da gen, dat Oostenrijk het initiatief tot den aan val kon nemen. De strijd staakte even, om dat zoowel de Russen als de Oostenrijkers sterke stellingen hadden ingenomen. Bepaalde punten waren bezet, maar ge vochten werd er niet. Ver weg van de hoofd wacht, had Hongaarsche infanterie een groote weide bezet. Voor haar strekte zich het gras veld uit, en een heel eind verder lagen de Russen. Ook de Russen hadden schansen gegraven en vochten niet. Van geen zijde kwam het bevel om op te rukken. Zij be- schouden elkaar als vijanden, maar deden niets. En beide troepen leden verschrikkelijk dorst. Achter de Hongaren was nergens water te vinden. Maar voor hen op de weide, zoo ongeveer op 't midden tusschen de Russen en Hongaren, stond een put en daarboven een putgalg; eenzaam en verlaten. Waar schijnlijk stond hier voor korten tijd ook nog een boerderij, maar door den oorlog verdwijnt zooveel van de aarde. Hier was alleen de put overgebleven. Opeens zagen de Oosten rijkers dat twee Russen op weg waren naar den put; dan volgden tien Russen, dan twin tig, en eenige oogenblikken was de heele Russische afdeeling op weg naar het water. Ook zij leden dorst. Toen de eerste Russen voor den dag kwa men, gingen de Oostenrijksche mannen lig gen, en werd het vizier van het geweer op den juisten afstand gesteld. Maar zij wach ten af wat er verder zou gebeuren. Zij za gen dat de Russen vreedzaam om den put stonden, emmers water ophaalden en dron ken. Wie »eeds zijn dorst had gestild kuierde langzaam terug. De Oostenrijksche soldaten had niemand iets gezegd en ook onder el kander niet, zij keken rustig toe, maar schoten niet. En zoo deden ook de Russen, eerst bespiedden zij hun vijanden, maar zij dachten er evenmin aan van hun wapens gebruik te maken. Nadat allen hadden ge dronken bleef de put weer eenzaam en ver laten. Doch niet lang; want plots kwamen twee Oostenrijksche infanteristen voor den dag, die met hun geweer onder den arm naar den put gingen, al spoedig door heel de afdee ling gevolgd. Emmers water werden opge haald om den dorst te lesschen. Nu keken de Russen rustig toe, met hun ellebogen op den bovenrand der verschansing gesteund en ook zij dachten er niet aan te vuren. Daarna werd alles weer stil op de uitgestrekt weide. Dat was vóór den middag. 's Avonds kwamen de Russen weer op eens uit hun loopgraaf, maar nu reeds zonderde minste vreeszij dronken en gingen daarna weer terug. Een der Oostenrijkers zei toen „Kom jongens, nu is 't onze beurt." Hetzelfde gebeurde den volgenden morgen en 's middagsdat was de laatste keer. Toen de Russen van den put terugkeerden kregen zij bevel aan te vallen. De geweren werden op beide zijden in orde gemaakt, en eenige oogenblikken later begon het snelvuur, totdat de Oostenrijkers opsprongen en met de bajonet stormliepen. De officier werd ge wond hospitaalsoldaten namen hem op en verzorgden hem voorloopig. Om den put was het grasveld bezaaid met gewonden en dooden, Russen en Hongaren door elkaar. Het gevecht werd voortgezet, maar niet meer op de weide, daar de Russen zich in 't ge bergte hadden teruggetrokken, Des avonds toen de officier werd weggedragen, heerschte alom rust; ook op de weide. De dooden waren begraven, de gewonden weg gebracht, en als voorheen bleef slechts in 't midden eenzaam en verlaten de put met de putgalg. SOMMELSDIJK. Voor het genieten van her- halingsonderwijs in een der lokalen van de Bijzondere School alhier hebben zich 12 jon gens aangegeven. NIEUWE TONGE. Heden Woensdag'21 Oct 's avonds 6,30 uur bidstond voor de nood der tijden en Zondag 25 October 'sn.m. ten 2 uure dankuur voor het gewas door Ds. Kievit van Dirksland. HELLEVOETSLUIS. Woensdagavond a.s. hoopt in de gereformeerde Kerk te Nieuw Helvoet ten 7 ure in een bidstond voor te gaan Dr. K. DIJK, van Rijswijk. Donderdagavond a.s. zal in de Geref. Kerk te Hellevoetsluis ten 772 ure optreden in een ure des gebeds voor den nood van land en volk Ds. J. J. Berends van Maasland. 13de lijst van de 36ste Jaar-Collecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebracht in totaal van 325 Locale Comité's f 41.298.57'/2. Tot mijn leedwezen zijn er corresponden ten, die nog niet de circulaire (opgaven per brief of per briefkaart zijn ongeldig) hebben gezonden. Ook verzuimden velen terstond de bijdrage aan onzen penningmeester te zenden. Wij vragen dringend aller hulp om alles ge regeld in orde te kunnen brengen, opdat die vervelende maanbriefjes niet behoeven ge zonden te worden. Gebrek aan orde en activiteit geeft verwarring. Wij ontvangen een Uniegift in de hoop, dat de ton vol worde. Nu, zonder hoop zijn wij niet. Moge zij niet beschaamd worden R. DERKSEN, Secretaris der Unie. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Barneveld (vac.-J. A. van Boven), P. de Looze te Waarder (bij Woer- den). Te Nes en Wierum, J. Kramer te Molkwerum. Te Wilnis, D. M. Boonstra te Schoonhoven. Aangenomen.- Naar Hoogeveeu (vac.-M. Buiskool), D. Plantinga te Rouveen. Naar Joure (vac.-wijleii H. van der Meulen), D. S. van Veen te Kamperland (Z.) Naar Bir daard c.a., S. Kooistra te Stavoren. Bedankt: Voor Uithuizen (als hulppred.), J. C. P. van Erkel, cand. te Leiden. Voor Westmaas, K. H. E. Gravemeijer teGiessen- Oudekerk. GEREF. KERKEN. Beroepen Te Maasdijk, J. H. Broek Roelofs te Schildwolde. AangenomenNaar Gorinchem, Joh. Muf der te Broek op Langendijk. Naar Moer dijk N. H. Basoski, cand. te Moerdijk. Naar Rottevalle F. Bruinsma te Zalk. Naar Oosterbierum, F. Wiersma te Veenwoudster- wal. Bedankt: Voor Tzummarum, K. Minnema te Garijp. Voor Oldeboorn, D. Prins te Oudega (Small.). Voor Winschoten, L. J, C. Kreijt, Jr. te Huizum (Fr.). Voor Mil- dam (Fr.) en voor Westerbork (Dr.) N. Wol- dinga te Ten Post (Gr.). Voor Oudekerk a. d. IJsel, G. de Jager te Wolfaartsdijk. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Kampen, W. den Hengst te Veenendaal. LONDEN, 17 October. Officieel wordt be kend gemaakt, dat een Engelsche kleine kruiser vier torpedobootvernieters vanmid dag in het "gezicht der Nederlandsche kust vier Duitsche torpedobootvernielers heeft aangetroffen en in den grond geboord. Uit een nadere mededeeling van de admi raliteit blijkt dat de lichte kruiser Undaunted, vergezeld door de torpedojagers Lance, Len nox, Legion en Loyal den geslaagden aan val op de Duitsche torpedojagers hebben gedaan. BERLIJN, 17 October. Uit het groote hoofd kwartier Te Brugge en Ostende is veel oorlogs materiaal buit gemaakt, o. m. een groot aan tal geweren met schietvoorraad, benevens 200 bruikbare locomotieven. BERLIJN, 19 October. De plaatsvervangende chef van den Duitschen marinestaf deelt me de: De Engelsche duikboot E 3 is den 18en dezer 's namiddags in de Duitsche bocht der Noordzee vernietigd. TOKIO, 19 October. Volgens een ambte lijke mededeeling is de japansche kruiser Takasjihc in de baai van Kiau-tsjou Zater dag op een mijn geloopen en gezonken. Van de opvarenden zijn één officier en negen le den van de bemanning gered. De Takasjiko had op het oogenblik dat zij zonk 264 man aan boord BERLIJN, 19 October. Uit het groote hoofd kwartier Aanvallen van den vijand in de streek ten westen en ten noordwesten van Rijssel zijn door onze troepen onder groote verliezen voor de aanvallers afgeslagen. PARIJS, 18 October. Officieel bericht van 11 uur 's avonds In den afgeloopen nacht hebben de Duit- schers twee hevige aanvallen gedaan ten noorden en ten oosten van St. Dié. Zij wer den met ernstige verliezen voor den vijand afgeslagen. Geen nader belangrijk bericht over de krijgsverrichtingen op heden is ontvangen. BERLIJN, 19 October. Uit het groote hoofd kwartier Op het loostelijk oorlogsterrein is de toe stand onveranderd. WEENEN, 18 October. Mededeeling van generaal-majoor von Höfer namens den chef van den generalen staf: Ons aanvallend optreden in den slag op beide oevers van de Strwiaz (zijrivier van de Dnjestr. ten zuiden van Przemysl) is gisteren voortgezet en gelukte op enkele plaatsen. Onze troepen zijn reeds in de onmiddellijke nabijheid van de vijandelijke linies. Op som mige punten werken zij zich als in een ves tingoorlog met loopgraven vooruit. In den afgeloopen nacht werden verscheidene aan- valspogingen der Russen bloedig afgeslagen Ook heden duurt de slag over de geheele linie voort. Onze zware artillerie is met haar vuur begonnen. De vervolging van den ten noorden van Wyszkow (noordelijke helling van de Kar- pathen) teruggedreven vijand wordt voort gezet. Andere deelen van onze over de Karpathen gerukte strijdkrachten drongen tot Lubience op de heuvels ten noorden van Orow en in het gebied van Urez vooruit. De verliezen der Russen bij den aanval op Przemysl worden op 40,000 dooden en ge wonden geschat. De correspondent van de Morning Post uit Noord-Frankrijk verneemt uit goede bron dat de verbondenen Oostende hebben her nomen. ook voor de zouterij werd veel gekocht. Deze brachten van 27 tot 28 ct, op. Exportsoorten werden ook vlug verkocht. De prijzen liepen door aanhoudenden aan voer terug. MAAGDENBURG, 16 OCTOBER. Cichoriewortelen. Disponibele waren nog steeds weinig gevraagd, maar eenige partijen werden voor het buitenland, waarschijnlijk Bohemen, gekocht tot mk. 16 a. Deze par tijen zullen echter wel niet verder dan de grenzen komen, want dezer dagen is van lioo- ger hand beslist, dat cichoriewortelen, als zijnde geschikt voor koffie-surrogaat, niet uitgevoerd mogen worden. De uitkomsten van den oogst worden bevredigend genoemd. VLAS. ROTTERDAM, 19 October. Vlas. In het land was de vorige week weer geregelde vraag voor vlas van alle soorten en werden er hier en daar enkele partijtjes verkocht tot vaste prijzen. Heden aan de markt werd de kleine aanvoer tot hooge prijzen verkocht en werd voor best vlas tot aan 65 stuivers be steed. De aanvoer bestond uit: blauw vlas 717, wit Zeeuwsch 250, geel Hollandsch 1747, Groningsch 1250 steen. Lijnzaad iets kalmer, maar toch nog met veel belangstelling. STELLENDAM, 18 October. Van 12 tot 17 October werden door 29 vaartuigen ruim 10.000 k.g. garnalen aangevoerd, die met uit zondering van enkele manden, allen aan de pellerijen werden geleverd tegen lOcentperkg. J. J. Berkhout Grand Rapids N. Amerika. Abonnement met dankzegging ontvangen. Adm, GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 19 October. De prijzen be steed aan de veiling der Tuinb.verg. „De Zuid-Holl. eilanden" waren heden als vo[gt|. bloemkool f 5.80—9, roode kool f 3—5, witte kool f 4.80—5.40, gele sav. kool f4.40—5.40, groene sav. kool f 2.25—3.15, andijvie f0.50 —1.15, snijboonen f 0.50 per lOOstuks; druiven f 24.30—24.70 per 100 pond; kroten f 2.60—3, peen f 1,70, uien f 6, peren f 7 14.90, appelen f 7.90—9.80 per 160 kg. Brielsche kralen f 2.30 a 2.50, Zeeuwsche blauwe f 2.80 a 2.90, bonte f 2.75 a 2.90, eigenheimers f 2 a 2.20, Spuische dito f 1.60 a 1,80, dito poters f 1.60 a 1.80, bravo's f 2.30 a 2.80 per heet. Met flinken aanvoer en vraag. AMSTERDAM. 19 October. Aardappelen. Friesche blauwe f 240 k 2.70, borgers f 2.25 a 2.30, Zeeuwsche bonte f 2.75 a 2.90, blauwe f2.75 a 3.—, eigenheimers 2.25 a 2.40, eigen heimer poter f 1.80 k 1.90, Geldersche blauwe f 2.60 a 2.75. Aanvoer 10 ladingen. AMSTERDAM, 19 October. Vee. Aange voerd 421 vette koeien, 1 qaul. 78 a 83 c. 2e qual. 73 a 76 c., 3e qual. 64 k 70 c., 195 melk- en kalfkoeien f200 a 322, 89 nuchtere kalveren f 12 k 18, 54 schapen f22 h28, 744 vette varkens. Hollandsche le qual. 60 a 62 c., idem 2e en 3e qual. 58 k 60 c., VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 19 October. Vee. Aange voerd 278 vette runderen, 124 vette kalveren 2373 schapen en lammeren, 1392 varkens, 4 bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 37 a 43 c., vette kalveren 40 tot 45— a 50— c., voor export 37Vj a 12'/s c., schapen 20— tot 25— c., zuig-lammeren f 16— tot 22.50 per stuk, var kens 31tot 32a 33c. en lichte var kens voor export 25 a 26 c. Op de vette markt was de aanvoer van vette koeien en ossen tamelijk groot, ln beste soorten vooral was de handel goed, hoewel de aanvoer zeer beperkt was. Overige soor ten, welke aanvankelijk langzaam verkocht werden, konden later ook vlugger omgezet worden. De prijzen vooral van beste koeien blijven hoog. Vette kalveren met flinken aanvoer, handel aanvankelijk goed, later iets trager. De prij zen bleven nogal goed gehandhaafd. Schapen tamelijk aangevoerd. De handel was traag. De Londensche berichten waren niet veel gunstiger dan vorige week. De prij zen waren gelijk aan vorige week. Varkens met zeer grooten aanvoer. De omzet ging aanvankelijk slecht door aanhou denden aanvoer. Zware varkens zeer gewild, J. OPREL, S. OPREL. J. BOUMAN- Sommelsdijk, Oprel. I J. BOUMAN. A. L. J. VINK— Klaaswaal, Oprel. I G. J. S. VINK 8517 en Kinderen. Nieuw-Beijerland,. 17 October 1914. uit BORGERHOUT, thans te Den Bommel, vraagt het adres van LOUIS VAN DINGENE uit BORGERHOUT, Iïrossaertstraat. van BERCHEM, thans te Den Bommel, zoekt zijn huisvrouw CORNELIA VERMEULEN en zoontje ALFONS. van BERCHEM, thans te Den Bommel, zoekt CONSTANS BREMS.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3