voor de ZuiiHiollandsclie en Zeeawüelie Eilanden. BESTS BUD. Zaterdag 17 October 1914. 298tc Jaargang JV'.2016. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. „HET GOUDEN HERT", OP DEN UITKIJK. LANDBOUW. Oezs Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. AdTertentiën 10 sent per regel en i/i maal, Eeekaea SO pet regsl. Boekaankondiging Cast per rage! en V® waal. DienstaanTrageR Bienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Cïroote lettere en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die «ij bosiaar Advertentiên worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voor de Redactie kestemd, Advertentiên en verdere Administratie franc© toe te zenden aan den Uitgever 06 181 Hotel Restaurant Gedempte Boerensteiger 63A, <135? DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT g R. C. F. T. i LEE-Mooiien. liet dour ieder aanbevolen adres. '»v1 xtiiQ-ajm Veletoon iBtereoram. Mc. Gunstige jaren. De groei en bloei van een Land spiegelt zich af in de Rijksinkomsten. Want deze moeten uit de beurzen der burgers gehaald worden. Wel heeft 't Rijk ook inkomsten, die buiten de burgerlijke belastingen om gaan, maar die leggen niet zooveel gewicht in de schaal. Hoofdzaak zijn de belastingen. Er zijn ook buitengewone ontvangsten b.v. bijdragen van Rotterdam in de kosten van verbetering van den Waterweg; bijdragen, toevallige, uit den aanleg van Staatsspoor wegen, bijdrage van een Waterschap in de kosten van de Maasmondverlegging; teruggave van voorgeschoten gelden aau de Rijksverzekeringsbank; baten uit de Staatsmijnen; teruggave van voorschotten volgens de Woningwet; baten van'tMunt wezen; enz. enz. Maar in hoofdzaak moet 't uit de belas tingen komen. Nu liggen in de belastingcijfers de aan wijzingen van Neerlands bloei. Zien we de Nota vau 's Lands finantiën na, dan blijkt er sinds '94 een mooie voor uitgang: Totale ontvangsten. 1894 132 millioen gulden 95 96 134 97 135 98 147 99 1900 155 01 153 02 161 03 166 04 170 05 175 07 183 08 09 191 10 200 11 205 12 213 13. .227 In 1894: 132 millioen; in 1913: 227 millioen. Verschil 95 millioen. En vooral de laatste 10 jaar doen 't em. Van 18941900 was 't verschil 23 mil lioen; van 1900—1906: 26 millioen: 1906— 1912: 32 millioen. En zie eens de groote sprongen van 1908—1913. De ontvangsten vermeerderen in die 5 jaar met 30 millioen: elk jaar 7 a 8 bij. De Schatkist kon tevreden zijn met die inkomsten uit welvaart. Maar de uitgaven stegen ook. De inkomsten van onzen Staat klommen prachtig, maar de uitgaven stegen ook ge ducht. Zie maar naar de Nota. Staatsuitgaven. 1894. 131 millioen 95 133 96 133 97 188 98 150 99 149 1900. 154 01 152 02 162 03 163 1 04 190 05 173 06 177 07 182 08. 194 09 197 10. 203 11 208 12 224 18 239 In onzen eersten driestar berekenden we 't verschil aan inkomsten sinds 1894 op 95 millioen; maar nu komt het hinkende paard acheraanwant 't verschil aan uit gaven is in die 19 jaar: 108 millioen. Da's leelijker. Het is'aardig, als er 95 millioen meer ontvangen is; en dat lijkt een reuzenstap met onze finantiën vooruit maar er zijn 108 millioen meer uitgegeven en dus komen we 13 millioen tekort en dat is nu niet zoo mooi. De inkomsten sinds 1894 hebben de uit gaven niet bijgehouden; en waar dat zóó is, is achteruitgang. Hoe mooi dus onze eerste driestar er uitzag met zijn rijke cij fers vooral in de laatste jaren, toch ver valt vau dien glans veel, als er de uitga ven mee vergeleken worden; want dan komt de schatkist te kort. Te veel uitge geven 1 Nu behoeven de haren van ontzetting nog niet ten berge te rijzen, waar er over 19 jaar een tekort is van 13 millioen, maar alle financiers zijn 't er over eens, dat voorzichtigheid broodnoodig is. En nu komt de oorlog er nog tusschen met onvoorziene uitgaven van millioenen en millioenen 1 Dat gat zal zoo gauw niet gestopt zijn! Hoe komt de Staat aan de centen? Hoe de Staat 't geld krijgt Door belastin gen natuurlijk. Grondbelasting 15 millioen. Pers. belasting 13 V Bedr. belasting 13-/2 ff Verm. belasting 11 ff Suikeraccijns 26 ff Wijn 1 Va ff Jenever 25 ff Zout 2 ff Bier en azijn 17» ff Zegelrechten 6'/o Registratierechten 8 ff Hypotheekrechten 7.0 ff Successierechten 163/i ff Invoerrechten 17 ff Formaatzegel Va ff Waarborg goud Va ff Domeinen 17'. ff Posterijen 18-/2 ff T elegraaf-T elefoon 5-/2 ff Staatsloterij ,7.o ff Jachtakten enz. 17i ff Loodsgelden 37'. ff Samen 196 millioen. nog 20 millioen diverse inkomsten of 216. Zoo was de voorloopige dienst van 1913. De raming voor 1914 was 232 millioen of weer 16 millioen hooger. En over de raming voor 1915 kunnen we voorloopig zwijgen; want de inkomsten zijn wel door den Minister opgegeven, maar 't papier is geduldig en 't kon wel eens zeer hard tegenvallen. Hoogere B. S. en de Mem. van Toe lichting. Wat zegt de Mem. van Toelichting over de aangevraagde sommen voor H. B. S.? Het volgende: Art. 122z. Stichting van Rijks hoogere burgerscholen. Van de verschillende aan vragen om stichting van Rijks hoogere burgerscholen, bij het Departement inge komen, acht de ondergeteekende die voor Middelharnis, Oud-Beijerland, Dokkura, (Ooetdongeradeel) en Appingedam het meest urgent. Zonder de wenschelijkheid om nog elders de totstandkoming van zulke scholen te bevorderen te betwisten, de behoefte aan inrichtingen van middelbaar onderwijs voor algemeene ontwikkeling neemt over hit algemeen sterk toa meent hij toch, vooral met 't oog op hare ligging, genoemde gemeenten het eerst in aanmerking te moeten brengen. Een blik op de kaart zal dit dui delijk maken. Middelharnis en Oud-Beijer land zijn resp. het centrum van de betrek kelijk geïsoleerde eilanden Goeree en Oyer- flakkee en Hoeksche Waard; Dokknm en Appingedam scheidt een afstand van onder scheidenlijk 37 en 34 K.M, van de meest nabijgelegen gemeenten, waar vijf-jarige hoogere burgerscholen worden aangetroffen. De ondergeteekende acht bet intusschen een billijke eisch, dat zoowel de gemeenten, die voor eene Rijksschool in aanmorking worden gebracht als de daaromheen gelegen gemeenten, voor zoover mogelijk, ook door offers harerzijds toonen het belang van de totstandkoming eener hoogere burgerschool H te zien. Voor Dokkum en Appingedam zijn bij het ter perse gaan van deze Memorie de stichtingsvoorwaarden bereids vastge steld. Dokkum, zelve eene arme gemeente, heeft zich verbonden een terrein (op het grond gebied der gemeente Oostdongeradeel) aan te koopen en jaarlijks eene bijdrage van Direct nabij de Hoofdsteeg, UttBei'dain. f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, f 500 voor elke te vormen klasse (dus ook voor eventueele parallelklassen) aan het Rijk uit te kesren, terwijl door particulieren aldaar en in de omliggende gemeenten eene som van f 40,200 als tegemoetkoming aan het Rijk in de stichtingskosten is aange boden. Appingedam verklaarde zich bereid een terrein te schenken en jaarlijks bij te dra gen f 1000 per klasse (ook voor parallel klassen) benevens een 4 percents rente van de kosten van bouw en installatie der school (leermiddelen inbegrepen). De onderhandelingen nopens de voor waarden, waarop de scholen te Middel harnis en Oud-Beijerland zullen verrijzen, zijn nog niet beëindigd. Wat de kosten aangaat, deze zijn voor iedere der scholen te Middelharnis en Dok kum (waar vermoedelijk voorloopig geen parallelklassen zullen noodig wezen) ge raamd op f 22.170 voor personeel en f 2250 voor materieel jaarlijks. De kosten voor de scholen te Oud-Beijerland en te Appin gedam^ waar op een tweetal parallelklas sen te rekenen is, worden geschat op f 27 480 voor personeel en f 2875 voor materieel, terwijl voor iedere der vier scholen de aan koop van leermiddelen een bedrag van f 10.000 voor eens zal vorderen. De kosten van stichting en inrichting komen ten laste van het Bouwfonds. Zij worden begroot op onderscheidenlijk f 114 000 en f 16.000 voor elke der scholen te Middelharnis en Dokkum, op.f 119,500 en f 17 000 voor die te Oud-Beijerland en op f 129.000 en f 17.000 voor die te Appingedam. Vermoedelijk zullen deze scholen eerst op 1 September 1916 in gebruik kunnen worden genomen, zoodat op deze ontwerp begroting met een Momorie-post kan wor den volstaan. XL 't Was heel in het begin van den »oor- log« in 't ergst van de paniek. De heer Jacob Handelslust zit peinzend na 't eten, nog wat na aan tafel. Zijn vrouw heeft hem na de peer, die hij in tegen stelling met de andereu pas gebruikt als er gelezen is en gedankt, 't sigareuvaasje toegereikt en werktuiglijk nam hij er een keurig geringd exemplaar uit 'n over blijfsel nog van z'n verjaardag maar verder dan het punten bracht hij 't niet. Staarde somber voor zich heen, somberder nog dan gister en eergister. Vroeg was hij van kantoor gegaan. Ongeloofelijk, die ommekeer! Veertien dagen geleden was 't meer dan druk. Vaak kwam hij net even voor 't diner thuis en jachtte zich na de thee weer gauw naar kantoor terug, om in de avondstilte af te doen wat rustig overleg vereischte en in 't geroes en gedraaf van 't dagbedrijf niet kon worden afgedaan. De handel was 'n lust. In geon jaren waren de eerste twee kwar talen zoo goed geweest; alles wees er op, dat het zoo voortgaan zou en dan zou met Nieuwjaar de balans schitterend zijn. De zaken konden dan worden uitgebreid: stil stand is in den handel achteruitgang. Z'n oudste zoon had z'n eind-examen H. B. S; gedaan en zou hem 'n krachtige steun zijn op kantoor. Hij kon zich dan zelf wat meer aan de algemeene leiding geven, noodige reizen maken om nieuwe handelsbetrekkin gen aan te knoopen 't was een lust zoo om te leven en te werken. Toen kwam ineens de groote slag. De bedrijfsmachine stond gewoon stop. Er was geen handel meer. 't Ragende opzegging van orders. Nieuwe orders kwamen niet. 't Leek wel of 't menschdora besloten had niets meer te koopen of te verkoopen, allen handel bij den wortel af te snijden, op te gebruiken wat het nog had en dan stil uit te sterven, Z'n magazijnen zaten vol het kleinste schuitje kon hij niet meer laden: er was absoluut geen vraag meer, alle handel was in eens dood. Wissels afzenden was monnikenwerk, alleen 'n gek be taalde nog, zei 'm heden een schuldenaar, die 'n ruim geweten had en 'n magere beurs en nu van de tijdsomstandigheden» gebruik maakte, om beide tegen elkander listiglijk uit te spelen. De handel was gewoon verstikt. En de jobstijdingen hielden maar aan. Vanmiddag had hij op kantoor, waar 't anders jaagwerk was, haasten en jachten van de eene post naar de andere, 'n half uur lang van verveling met 'n vouwbeen zitten spelen, was ten slotte halvermiddag opgesprongen, had z'n hoed gegrepen en was 'n wandeling gaan maken alles liever dan in ,t centrum van 'n groote zaak zitten, die plotseling niet meer marcheeren wou. Dat kon zoo niet duren! Hij had z'n verplichtingen, zijn schuld- eischers zouden van hem betaling vragen, hij had z'n contracten loopen, die hij niet opzeggen kon, zonder weer tal van anderen in verlegenheid te brengen al zijn tobben en peinzen bracht 'm geen stap verder in 't prachtige raderwerk van z'n bloeiende zaak was plotseling de hoofd- riem van de drijfas geschoten en nu liep alles spaak en zette zich onverzetbaar vast. 't Plotselinge had 'm versuft, 'n Tijd van malaise ziet en voelt men komenmen neemt zijn maatregelener is slapte maar geen stilstanddubbele energie eu voorzichtige koopmanschap stuurt en brengt dan 't scheepje wel over de zand banken heen. Maar dit wordt de ondergang. Dit is wat er in Parijs gebeurde, even voor den oorlog, toen in de straat plotseling de grond het begaf en wat er op stond, liep en reed wegplofte in de diepte. Zoo gaat ook ineens zijn zaak. Zoo gaat hij zelf soo gaat z'n vrouw, z'n huis dit is het einde Zoo tobt de koopman om. Stil zuchtend ziet zijn vrouw 'm aan; haar troostwoord heeft hier geen vat. Mt n- schen zijn moeilijke vertroostersDe Heere alleen kan den troost druppelen in 't hart van haar man, die Hem kent maar dien de felheid van den slag geestelijk be dwelm 'e en die nu als Petrus, ziet op de baren"om hem heen, in plaats van op Jezus alleen. De dienstbode nam de tafel af. Zij brengt nu 't theegoed binnen. Zwijgend schenkt de huisvrouw voor allen in en schuift haar man ook een kop toe, zooals ze 't twintig jaar lang deed. Voor jaren was vaak 'n kus op hand of wang haar loon, later 'n vriendelijk woord, of maakte Jacob 'n grapje met wie ten tijde Benjamin» was en in 't thee-uurtje op moeders schoot zat thans blijft hij stonf. Ziet niet eens, wat er gebeurt, en de zorgzame huisvrouw zucht: ook haar, anders zijn optimistische alter ego, beklemt 'Ihaus 't gevaar en knijpt de bezorgdheid voor man en kroost, voor zaak en gezin, de keel toe. De kinderen hebben zich afgekeerd. Ook zij weten van den >0orlog.c Maar op hun leeftijd tilt men licht ook al voelt het hart vaak diep. De kinderen hebben zich om lrieino Riek, 't nakomertje van vier jaar, geschaard, van wie ze allen evenveel houden en die ze allen even hard verwennen. Schertsend plagen ze haar. Plagen haar met den »oorlog«. Jacob Jr. 'n gymnasiast van bijna zes tien prikkelt altijd graag haar toorn. „Als 't nou oorlog wordt, Riekje! dan komen er booze mannen in huis.< »Niet waarweert de kleine af, »Wel waar, Riekje! en die booze man nen nemen jou pop af en jou ledikantje en jou blokkendoos en dan kan Riekje niet meer spelen »Niet waar niet waar!» blijft 't meisken protesteeren. Maar 't wijder wor den van haar oogen en 't strakker worden van haar gezicht is toch 'n bewijs dat haar kinder-bewustzijn met de mogelijkheid rekenen gaat. >Wel waar!» gaat de plager onverstoor baar voort. »En die booze mannen nemen Riekje beet en dan krijgt ze geen eten die booze mannen geven Riekje klappen.» »Niet waar!» krijscht de kleine, maar de angst trilt in haar stemmetje, het hokt en stokt in haar keel, ze staat op 't punt in 'n huilbui uit te barsten. Moeder kijkt ontevreden op. Ze moeten 't niet te erg maken Zelfs vader schenkt eenige aandacht aan 't groepje, dat zich ietwat schuldig voelt. Riekje's blik ontmoet die van vader. En plotseling schiet een heldere licht straal door de duisternis van haar angst. Zij dringt haar tranen terug. Uitdagend doet ze 'n stap naar haar plaaggeest toe, steekt 't kopje omhoog en zegt in de volste zekerheid: »Dan zal Riekje 't aan vader zeggen dan doen die booze mannen Riekje niks Vader zal ze wegjagen, hoor!» Triomfantelijk kijkt ze rond. Alle aDgst week van haar hoe had ze zich kunnen laten bang maken, waar »Vader« er immers was De koopman en zijn vrouw zien elkander snel aan en beschaamd slaat vader de oogen neer. Tegelijk herinneren zich beiden, wat ze straks lazen: Indien gij niet wordt gelijk deze kin- derkens En uit beider hart tegelijk stijgt de bede omhoog om vergeving voor hun kieingeloof »Ik geloof, Heere! kom mijn ongeloovigheid te hulp!» UITKIJK. Veevoeder. De belangen van den landbouwer worden door onze Regeering wel in 't oog gehouden. Mogen de pogingen der Regeering gelukken, dan behoeft de veehouder-varkensfokker, wat betreft de voedering zijner dieren, niet al te bezorgd te zijn. Voor den eersten aanvoer van lijnkoeken en mais is reeds gezorgd. Vrijdag 9 October werd de eerste zending Laplata-mais, groot circa 4658 ton of 465.8 wagonladingen, voor rekening der Nederlandsche Regeering en namens haar door inschrijving ten verkoop aangeboden door het Bestuur van het Comité van Graanhandelaren. Het is de wensch der Regeering, om de mais uitsluitend te verkoopen aan in Neder land gevestigde graanimporteurs, die bij 't genoemde Comité van Graanhandelaren als zoodanig voldoende bekend zijn en alleen voor den inschrijver zelf. Er kan niet wor den bijgeschreven voor kwantums onder 100 en niet boven 500 Ton. Wij vernemen dat de volgende bepalingen van kracht zijn: a. De koopers zijn door de Regeering ge bonden aan een maximum-verkoopprijs van f 190 per 2000 K.G. basis contant gezond boordvrij Rotterdam (eventueel inclusief f 1.— verkoopcomtage) op de conditiën van de Rotterdamsche Graanbeurs. Art. 27 mag niet worden uitgesloten. Alleen aan in Nederland gevestigden mag worden verkocht, respec tievelijk geleverd. b. Inschrijvers zijn verplicht aan de Coöpe ratieve Vereenigingen te leveren, wat deze zullen opgeven noodig te hebben, zoolang de voorraad strekt. c. De lossing in lichters geschiedt door een door 't meergenoemde Comité aange wezen factor, (gemachtigde) die tevens voor de verzegeling der monsters met den Con troleur en voor de aflevering uit lichters zorgt. Wij zien hieruit, dat de Regeering wel ac tief is en haar best doet om zoowel den boer als den handelaar tegemoet te komen. Daar niet kan worden ingeschreven voor kwantums onder 100 ton, (1 ton is 1000 K.G.), kunnen de landbouwers alleen in vereeniging met elkaar aankoopen. Verschillende aan- koopvereenigingen in een streek kunnen zich daartoe vereenigen, maar het eenvoudigste in de gegeven omstandigheden lijkt ons toe, dat men zijn bestellingen opgeeft aan het' Centraal Bureau v. h. Nederl. Landbouw- Comité te Enschede, welk lichaam in nor-

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1