PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND. ,ro„ 11 De aanblik is hartverscheurendnonnen brengen zieken en weezen mee. De men- schen schreien en wringen zich wanhopend de handen. Kinderen zijn hun ouders, ouders hun kinderen kwijt geraakt. De drommen zijn nauwelijks te vervoeren; Roozendaal is wel haast in alle huizen vol en nog duizenden worden er hedenavond over Esschen ver wacht. Een redacteur van de Msb. seinde gisteren uit Putte: Antwerpen verkeert op dit oogenblik in het hoogste gevaar. Reeds zijn enkele Duit- sche projectielen te Berchem gevallen. De Duitschers zijn, gelijk reeds gemeld, de Nethe overgetrokken. Van dezen kant be stoken zij de stad, maar ook langs andere wegen naderen zij de vesting. Hedennacht en vanmorgen zijn zij over den weg van Broeckem vooruitgetrokken en hebben zij Borsbeek platgeschoten. Een andere leger-afdeeling schijnt over den weg van Westmalle een aanval uit het Oosten te beginnen. In enkele uren tijds hadden zij het fort Wijneghem vernield. Het fort van Schooten hoorden wij hedenmorgen nog een hevig vuren openen om de Duit schers op den weg van Westmalle naar Wijneghem te keeren, doch spoedig zweeg ook hier het Belsch geschut. De Duitschers zijn in de richting van Wij neghem opgetrokken. Dat de nood op 't hoogst is, geven de weinige Antwerpsche bladen, die hedenmor gen nog uitgekomen zijn, zelfs toe. Zij ver klaren, dat het bombardement der stad on vermijdelijk is en elk oogenblik te verwach ten. De commandant der stad waarschuwt de personen, die zich aan het bombardement kunnen onttrekken, zoo spoedig mogelijk de stad en den omtrek te verlaten en zoo ziet men thans, hier in Putte, vanaf hedenmor gen een lange stoet van vluchtelingen, niet alleen uit dorpen binnen den fortengordel, zooals uit Stabroek, Onelle, Hoevenen en Eeckeren, waar de bevolking aangezegd is om te gaan, doch ook uit de stad Antwerpen. Nu is aangezegd, dat zij alleen in Noor delijke richting mogen vertrekken, zoodat de meesten over Putten naar Nederland komen. Zonder overdrijving valt te zeggen, dat drommen van duizenden Belgen met al hun hebben en houden, talrijke zelfs met vee en paarden langs de straten trekken. Zelfs hier vlak op de grens zijn de bewoners aan het inpakken om op het eerste gevaar te kunnen vluchten, 't Is een triest beeld van ellende. Huilende vrouwen en kinderen trekken voorbij die letterlijk alles hebben moeten achterlaten en niet weten, tot wien zich te wenden om hulp te vinden, daar zij aan alles gebrek lijden. Minister Carton de Wiart is ook gepas seerd, trachtende over Holland en Zeeuwsch- Vlaanderen naar Ostende te komen. Soms is de straat hier versperd, zoodat de vluchtelingen niet verder kunnen. Vanmorgen passeerden hier ook de prinses de Linge en vele leden van hoogen Belgi schen adel, die eveneens over Holland en Zeeuwsch-Vlaanderen naar Ostende willen gaan. Gisterenavond zijn hier 4 Belgische mili tairen 1 kapitein en 3 minderen van het regiment lanciers door de grenswacht aangehouden en naar Bergen op Zoom ge bracht. Deze militairen waren totaal uitgeput zij hadden sinds een paar dagen niet gegeten en waren sinds 20 dagen niet uit de schoe nen geweest. Men seint gisterenavond om kwart voor acht uit Bergen op Zoom aan de N. R. Ct. Ik ben juist met een auto uit Antwerpen terug. Het is er een vreeselijke toestand. Vannacht om 12 uur is de beschieting van de stad begonnen. Reeds 's morgens had de aankondiging in de bladen gestaande stad zou beschoten worden. Dat had aanstonds een grooten uittocht tengevolge. Velen ge loofden echter nog niet dat het mogelijk was. Maar om twaalf uur 's nachts vielen de eer ste granaten. Dadelijk ontstond er op verschillende plaat sen brand. Vooral in de wijk bij het station Zuid en in Berghem werd zware schade aan gericht. Heel den nacht regende het projec tielen, soms meer dan 20 in de minuut. De bevolking vluchtte in de kelders. Maar toch werden velen verrast en verscheidenen werden er gedood of gewond. Hun aantal is bij benadering niet op te geven. Bij het station Zuid werden vele huizen geheel ver nield. Het hippodroom is afgebrand. Het mu seum en het gerechtsgebouw zijn zwaar be schadigd. Vanochtend was er in de stad een ware paniek. Bij tienduizenden verlieten de men- schen de stad, meest in de richting van ons land. De meeste winkels waren dicht, de ho tels liepen leeg. En aldoor zag men door de stad gewonde Belgische en Engelsche sol daten vervoeren. Vanochtend om half tien werd de burger wacht ontwapend. Vele manschappen namen als vrijwilliger bij het leger dienst. De Bel gische troepen, die ten Westen van de Schelde nadden gestaan, schenen teruggeslagen te zijn. Althans ze kwamen snel over de brug en in booten over de rivier de stad binnen. Vanochtend kwamen nieuwe Engelsche troepen uit Oostende, over Gent en St. Ni- kolaas, in Antwerpen. Zij gingen aanstonds de voornaamste stellingen buiten de stad bezetten. Ook werd er aldoor Engelsch en Fransch geschut aangevoerd. De binnenste fortenlinie zal, gelijk een proclamatie zegt, tot het uiterste worden verdedigd. Buiten Antwerpen, op den weg in de rich ting van Nederland, was het een uittocht van [menschen, heele karavanen, tienduizen den menschen bewogen er zich op voort. Terwijl ik dit schrijf aldus de corres pondent in Rosendaal van bovengenoemd blad "dreunt voortdurend de donder van het geschut, met vaak wel 10 slagen in de minuut. Aan den hemel een laaie gloed van Antwerpen, dat steeds verder in brand wordt geschoten. Daarin ziet ge duidelijk het lich ten van de kanonnen. En eindeloos duurt die hel nog maar voort, die gruwzame ex odus, die op onze landgrenzen aan blijft trekken langs de donkere wegen, opgestuwd en onafgebroken. Ik sprak menschen, die waren in Putten geweest aan de grens, waar ze, van den Hu- zarenberg af, |de brandende olietanks had den zien vlammen. Daar was het artillerie duel om den prijs van die groote, bloeiende stad duidelijk te vernemen geweest |in de zware slagen van de Duitsche kanonnen met telkens het antwoord uit de lichtere Engel sche stukken. Maar veel treffender nog was er geweest die vloedgolf van vluchtelingen die te voet en op alles wat redden kon, uitweken. Wagens overladen vol. Wagens met kinderen, bij gebrek aan paarden, door nonnen getrokken. En weer de goedhartige hulp van onze soldaten. Wanneer een voer man te hooge prijzen vroeg, namen zij de teugels over en brachten hen om niet naar Bergen op Zoom, waar aan het station de zelfde tooneelen zich voordoen als hier. Het stationsplein ook als een kamp, door mili tairen afgezet, en alle huizen meer dan vol. Ik verneem, dat de Belgische troepen over de Schelde zijn getrokken om er hun ver dedigende positie in te nemen, terwijl de Engelschen den voornaamsten Oostkant, de sleutel van de stad, voor hun rekening heb ben, waarop de aanval der Duitschers im mers gericht is. Uit deze opstelling leidt men ook af, dat het Belgische leger, wanneer het tot wijken wordt gedwongen, dit niet zal doen in de richting van ons land, maar naar Ostende. |Zoodoende zal het voeling kunnen blijven houden met de legers der bondge- nooten. Een opzet, die o. m. hieruit zou blij ken, dat de jongste Belgische lichtingen in Engeland worden afgericht. Inmiddels blijven de gevolgen onbeschrij felijk aangrijpend, die wij hier van de exe cutie hooren en zien. En tot vervelens toe spreek ik u van de treinen met vluchtelin gen. Zooeven gingen aldaar de deuren van vijf donkere bagagewagens open, waar wij, bij het licht van een draaglantaam, 250 wee zen ontwaarden. Zeker een 100 kindertjes beneden de vijf jaar, schuw en naast elkaar gekropen op de vloeren, slaperig, hongerig, dorstig vooral. De uitgeleidene zusters ver telden, dat zij met haar armzalige kuddekens twee dagen onderweg waren geweest, en sedert vanmorgen vroeg hadden zij niets te eten of te drinken gehad. Maar nauwelijks hadden ze het gezegd, of daar kwamen ze van alle kanten aandragen met dikke boter hammen en glazen water, en liet was aan doenlijk zooals de wurmen daar gretig in beten en het opslokten, terwijl de soldaten hen alweer wegdroegen in hun armen. En de ouderen, gehoorzaam, kwamen in rijen van twee aan twee door het gedrang, ieder met een dekentje over den arm. Een heer kwam zeggen, dat er in 's-Her- togenbosch nog ruimte was voor 2000 vluch telingen en dat voor ieder een warm maal eten wachtte. Inderhaast werd een extra trein daarheen gevormd. Inmiddels werden zieken doorgedragen op brancards, en het bezinksel van zoo'n groote stad scheen nu wel mede gekomen, zoo gruwzaam haveloos waren die stoeten in lompen. Ze schreeuwden nog telkens weer de her innering uit aan de visioenen bij hun vlucht uit de stad. Daar was geen waar meer van verbeelding te schiften, en ik herhaal u enkel wat ik opteekende, telkens hetzelfde weer uit verschillende monden. „Vliegtuigen wierpen hun bommen, een Zeppelin goot een naar naphta riekend brandende vocht uit. De granaten floten door de lucht en staken de overgoten ge bouwen ontploffend in lichter laaie. „Het waren alle granaten met een sterk brandstichtend vermogen, want, waar ze vie len, laaiden aanstonds de vlammen uit. Doo- den en gewonden liggen in de straten. Bertghem stond geheel in brand, het Zui den der stad is éen vuurzee. De schipbrug over de Schelde is kapot geschoten. |En om 12 uur vanmiddag ging de politie huls aan huis om de laatste menschen de stad uit te drijven, in een onbeschrijfelijke paniek." In de schansen. De Parijsche correspondent van de Times beschrijft als volgt het doen en laten der bondgenooten in de schansen „Er gaat schier, geen nacht voorbij zonder alarm. De manschappen leggen koelbloedig een kaartje bij kaarslicht. Zij dagen elkaar uit om dwaze dingen te doen. Een van hen sloop in een donkeren nacht weg om een Duitsch machine-geweer buit te maken. Hij schoof op zijn buik voort tot hij op enkele meters van zijn doel was. Hij overrompelde de wacht van vijf soldaten, maakte hen af en keerde in triomf naar zijn schans terug, met het machinegeweer als een schaap over zijn schouders. Aangemoedigd door het sla gen van zijn poging ging hij er weer op uit om de munitie en de strook te halen, die hij op zijn eersten tocht had achtergelaten. In de laatste week van Augustus deden de Duitschers een verwoede poging om door de linies te breken. De Pruisen voerden, on der dekking van de duisternis, een charge tegen de schansen uit. Daar werden zij door prikkeldraadversperring tegengehouden. In een minuut was de infanterie onder hen en stak met de bajonet neer, wat het vuur ge spaard had. Er zijn kanonnen en kanonnen, maar het zware Duitsche geschut, dat de Engelschen den bijnaam van „Zwarte Marie" (de dieven- wagen) geven draagt de palm der overwin ning gemakkelijk weg. Manschappen die uit de schansen terugkomen, vertellen verbijste rende verhalen over de verwoestingen die hun projectielen aanrichten. Als er een auto ontdekt wordt die langs den weg voorttuft, wordt er fluks een projectiel achter haar aan geworpen. De luchtdruk, die de ontploffing vergezelt, is zoo sterk, dat op 40 tot 50 voet afstand niets overeind blijft staan, het gat, dat in den weg wordt geslagen, is zoo groot dat bestuurder en auto en al de rest er ge makkelijk door verzwolgen worden. „Zwarte Marie" wierp dezer dagen een projectiel midden in een troep van 40 paarden die kalm in een dorp stonden. De geheele troep werd aan stukken ge scheurd; van een sergeant-majoor die erbij stond, vond men alleen een been en een arm terug. Een kapitein met zijn staf stond achter dekking van een hooiberg naar de krijgsverrichtingen te kijken Een auto, die gelukkig leeg was, stond langszij van den weg. Iemand vermoedelijk een ver kenner in een Taube moet het groepje bemerkt hebben. „Zwarte Marie" liet haar stem hooren en liet een projectiel vlak voor de auto neervallen. De auto verdween vol komen door den grond verzwolgen." Een Duitsche torpedoboot vernield. Uit Schiermonnikoog seint een bijzondere correspondent van het N. v. d. D.Gister morgen omstreeks 11 uur kruiste ongeveer 10 k 1200 M. ten N. O. vhn het eiland, pa- trouilleerende voor de monding van de Eems een Duitsche torpedoboot. Het weer was helder en de bewegingen van het vaartuig waren duidelijk te volgen. Plotseling werd een ontploffing gehoordaan den boeg ver toonde zich een hoog opschuimende water zuil. De torpedoboot helde onmiddellijk over en verdween na 3 minuten voor de oogen der toeschouwers op het strand onder water. Kort daarna vertoonden zich in de buurt van de plaats waar de boot was gezonken, eveneens duidelijk waarneembaar, twee koe pels van onderzeeërs. Het was natuurlijk niet te zien van welke nationaliteit deze waren, zoodat de mogelijkheid blijft bestaan, dat de Duitsche torpedoboot op een eigen of mo gelijk ook op een, een der laatste dagen daar gelegde Engelsche mijn is gestooten, en door eigen onderzeeërs geassisteerd werd. Een poos nadat de onderzeeërs weer ver dwenen waren, stoomde met groote snelheid uit de Eemsmonding een Duitsche kruiser naar de plaats des onheils, die booten uit zette, en verscheidene op en aan wrakstuk ken ronddrijvende schipbreukelingen oppikte. Later stoomde de kruiser terug naar den Eemsmondgistermiddag voeren echter nog verscheidene torpedobooten rond op de be wuste plaats. Meer dooden dan gesneuvelden. De massa-moord, de menschenslachting is vreeselijk. Het aantal gesneuvelden is schier onnoe melijk groot. Bergen van lijken, liggen er soms. Hoe ontzettend groot het aantal gesneu velden al is toch is het aantal dooden nog grooter. Er zullen er zijn grijsaards oude vaders en moeders die van weemoed en droef heid sterven, omdat hun zoon al hun zo nen gevallen zijn in den strijd. Daar zijn vrouwen, die ook getroffen wer den toen hun mannen den doodelijken kogel kreeg. Jonge meisjes voor wie de dag in nacht verandert omdat daarginds in het Westen ook in het Oosten of op de wijde zee zoo vreeselijk de liefdeband verscheurd is en de blijde toekomst-idealen met één slag verdwe nen zijn. Het aantal dooden is grooter dan het aan tal gesneuvelden. Wat voor leven hebben die krijgers zeiven. Een klein kijkje op dat leven geeft de cor respondent van een Engelsch blad, door on ze pers aldus weergegeven „Hij verhaalt dat hevige stormen woedden over de Britsche linie, dat zware regens de loopgraven onder water zetten en merkt dan op: Onze soldaten hadden in de beide laatste dagen den zwaarsten strijd sedert het begin van den oorlog. Hun zenuwen waren tot het uiterste gespannen. Enkele oogenblikken voor ik dat sshreef heb ik eenige van onze soldaten gesproken, die met een speciale opdracht de loopgraven verlieten. Zij zijn als lieden die in een folterkamer zijn geweest en onvergetelijke en onzegbare gruwelen hebben ondergaan. Met modder bedekthun gelaat besmeerd met een grauw achtige kleur, tot het gebeente verkleumd door den scherpen nachtwind, bibberend en klappertandend stonden ze daar. Ik zou het niet graag gemist hebben, zeide een van hen, maar ik begeer zoo iets niet meer te beleven. Het is een hel in die loop graven en de vijandelijke granaten vernielen je zenuwen. Zij schaamden zich niet te bekennen, dat zij door schrik en ontsteltenis waren aange grepen en als kinderen verheugden ze zich over het geluk, dat ze uit de vuurlinie, uit ondergeloopen loopgraven waren weggezon den ter escorteering van een officier. Een soldaat wa» bespat met het bloed van een kameraad, die eenige uren tevoren door een granaat in stukken was gescheurd. De kolf van zijn eigen geweer was ver splinterd door een granaatscherf. Hij had medelijden met hen, die in de loop graven bleven en niet zoo gelukkig waren als hij. En zoo is het met al onze mannen, die vechten in den modder en het bloed, langs de verschanste linie op de hoogten van Sois- sons." Komen ze niet meer dood dan levend thuis deze mannen Gezond en krachtig naar lichaam en geest zijn ze ten strijde getrokken. Duizenden komen niet meer terug. En van hen, die wel de hunnen zullen wederzien, zullen er zeer velen zijn, die lichamelijk en geestelijk geknakt zijn voor heel hun leven. En nog na jaren zal men het kunnen zien aan de menschen hoe daar in den nazomer van 1914 in het Oosten en Westen van Eur opa is gevoerd een bloedige en gruwelijke strijd. (Getuige.) In geheime zitting heeft de gemeenteraad van Antwerpen met eenparigheid van stem men zijn volle vertrouwen in de militaire overheid uitgesproken in de volgende motie „De burgerlijke overheid, vertrouwend op de krijgsoverheid, is het volkomen eens weer stand te bieden tot het laatst en liever de stad te laten beschieten dan ze over te ge- De Belgische ^regeering is met de mail booten van den dienst Oostende daarheen vertrokken. De bevolking trekt in massa's de schipbruggen over naar het land van Waes om te voet Oostende te bereiken. De Koning bevindt zich nog bij het leger. Een gerucht, waarvan geen bevestiging is te krijgen, zegt, dat hij licht gewond is. De Antwerdsche Matin geeft in haar num mer van gisteravond lange lijsten van ge wonden, tot den 1 en October in verschillende Antwerpsche hospitalen opgenomen. Voorts het bericht dat de Antwerpenaar Joseph de Meyer eergisteren uit Parijs gekomen is met opdracht om aan het koninklijk paleis een prachtig bewerkt eerevaandel aan te bieden, dat Fransche vrouwen geborduurd hebben, en dat de Ligue des dames de France schenkt aan de Koningin van België. De Antwerpsche banken maken bekend dat zij tot nader order gesloten zullen zijn, 's middags om een uur. Het tramverkeer is van zonsondergang af gestaakt. Een naar Amsterdam uitgeweken Antwerp sche vrouw, de echtgenoote van een der op passers in den Antwerpschen dierentuin, heeft aan het N. v. d. D. medegedeeld, dat men in dien tuin de hokken der wilde dieren van bepantseringen voorzien heeft en dat alle slangen ter dood zijn gebracht, vermoe delijk uit vrees voor het losbreken der dieren, ingeval de stad beschoten mocht worden. Men schrijft uit Vlaanderen Dinsdagavond Van de stelling Antwerpen is vandaag geen nieuws ontvangen; het officieele com munique bleef ook achterwege. Op de Dender-linie heeft bij Schoonaerde het gevecht vandaag den geheelen dag voort geduurd, zonder resultaat echter. Engelsche hulptroepen zijn in den afge- loopen nacht en vandaag nog steeds naar de richting Antwerpen heengestroomd, altijd in dezelfde prachttge conditie en uitrusting, en overal waar zij langs komen hartelijk toe gejuicht door de bevolking, die dezer dagen in groote spanning verkeert en weet dat er belangrijke gebeurtenissen op til zijn. SOMMELSDIJK. Door de goede zorgen van het Bestuur van den Kolenbond alhier, is weder, met groote moeite, een schip met kolen gearriveerd. Men is nu goed voorzien voor de a.s. win ter van alle soorten kolen, zoowel ten ge- bruike voor leden als voor niet leden. De heeren A. P. van Dorsser en M. Peek- stok hebben hunne benoeming tot leden van het college van zetters aangenomen. MIDDELHARNIS. Toen de koopman W. Bruinsel Donderdagavond bij zijn schuur kwam zag hij tot zijn Verbazing in de na bijheid een gloeiende massa sintels leggen, hij wierp er spoedig eenige emmers water over en voorkwam zoodoende erger. 't Zoontje van J. van Dongen uit Som- melsdijk viel Donderdagmiddag alhier in de kaai, daar 't onheil spoedig opgemerkt werd had men hem weldra op de kant. De knecht van den landbouwer Koeze kwam Woensdag met een span paarden aan gereden op den Oudendijk. Op een gegeven oogenblik renden de dieren den dijk af, de wagen kwam tegen een schuur terecht en viel omver. De paarden rukten zich los en liepen een eind verder de sloot in. Na veel moeite gelukte het de dieren er uit te halen. Dit incident liep met eenige Jmaterieele schade af. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Onze dorps genoot J. C. W. had het ongeluk bij het uit stappen der tram in klem te geraken met de locomotief. Hij is dadelijk opgenomen en naar het ziekenhuis in Ooltgensplaat over gebracht. Het zoontje van Joh. B. had het onge luk spelende weg in de havenkade te gera ken. Door toegeschoten hulp heeft men den drenkeling van een wissen dood gered. DEN BOMMEL. Vergadering Groene Kruis den Bommel op 6 October 1914. De Edelachtb. Heer L. de Winter zegt dat dr. Hage verhinderd is de vergadering bij te wonen, wijst op den verschrikkelijken oor log die alom heerscht met de ontzettende gevolgen, waar zoo sterk bij afsteekt het stil en vredig vergaderen van het Groene Kruis alhier, herinnert aan het verlies dat de ver- eeniging leed door het overlijden van den penningmeester A. Jongeling, die van de op richting af bestuurslid is geweest, den stoot heeft gegeven tot de oprichting en zooveel voor de vereeniging heeft gedaan. Voorts kan de Voorzitter mededeelen, dat de toe stand der kas, naaromtrent zich vele geruch ten hadden verspreid, naar alle waarschijn lijkheid weer wel in orde zal komen, zoodat er thans weer reden is om de pessimistische gedachten dezen avond te doen verdwijnen. Na voorlezing der ingekomen stukken, wordt de heer A. Zuidijk met bijna alge- meene stemmen herkozen als bestuurslid, die zijne benoeming aanneemt. In de vacature A. Jongeling, overleden, wordt bij tweede vrije stemming gekozen de heer J. Koert, die deze benoeming aan neemt en later in de bestuursvergadering gekozen werd tot Penningmeester. De an dere stemmen waren over verschillende per sonen verdeeld. De begrooting 1915 wordt daarna vastge steld. Vervolgens wordt besloten een lichtbeel denavond voor de tuberculose bestrijding te organiseeren, die de vereeniging niet veel kost, deelt de Voorzitter op een vraag van den heer Koert mede, dat de zaak der wijk verpleging thans door Stad in rust gehouden wordt, zoodat wij daaraan thans ook niets kunnen doen. Voorts zegt de voorzitter dat het bestuur dezen zomer reeds besloten heeft den Pen ningmeester te verplichten een spaarbank- je te hebben. Na nog eenige geringere vragen van den heer Mast en beantwoording door den Voor zitter wordt de vergadering gesloten, na een opwekking van den Voorzitter om krachtig propaganda te drijven van deze nuttige ver eeniging, opdat het ledental verdubbeld worde, ook door ongehuwde personen als lid op te geven. OOLTGENSPLAAT. De horloger uit den Bommel geraakte bij het rangeeren aan het station alhier met den tram in aanraking en werd hevig bloedend in 't ziekenhuis alhier op genomen. Thans verneemt men dat hij naar zijn woning vervoerd zal worden. De Burgemeester der gemeente brengt ter kennis der ingezetenen eigenaars of beheer ders dat ieder pand behoorlijk voorzien moet zijn van een wijkletter en nummer de letters zullen 5 c.M. groot moeten zijn, en 1.50 M. uit den beganen grond op een der deurpos ten van den hoofdingang van het gebouw 22 October zal worden nagegaan wie niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan en zal tegen dezulken proces-verbaal worden op gemaakt. Den 2 November a.s. zal hetherhalings onderwijs op de openbare scholen een aan vang nemen. Voor jongens Maandag Dins dag, Donderdag en Vrijdag 's avonds5'/2 tot 7 uur. Voor meisjes Woensdag en Zaterdag van 1 tot 4 uur. Aanmelding voor 26 Octo- tober a.s. op de gemeente-secretarie alhier. Het rijden van suikerbieten is reeds is in vollen gang, door sommigen werd 25000 K.G. per 1/i H.A. gedolven, het gehalte is ook niet laag, 't bedroeg bij enkelen 18 h 19 procent. NIEUWE TONGE. Dinsdagmorgen om streeks half 8 ure kwamen de soldaten die in Oude-Tonge ingekwartierd zijn met vol muziek door de gemeerde en om half één alweder (erug, dat dit veel volk op de been bracht is na te gaan, hel was ook zeer mooi om het te hooren en om het te zien. Dinsdagmiddag liep een paard van den landbouwer Chr. B. wat kort aan de sloots- kant vermoedelijk om wat te grazen, waar door hij in de sloot zakte, naar het er uit gehaald te hebben was hij dood. Zondag 11 Oct. hoopt onze oudste in gezetenen Wed. J. Rober haar 95ste verjaar dag te beleven. Onze vroegere dorpsgenoot Joh. van Vliet thans te Rotterdam is aangesteld als opzichter teekenaar aan het nieuwe stadhuis gebouw te Rotterdam. D1RKSI.AND. Tegen een drietal personen in deze Gemeente is proces-verbaal opge maakt wegens het niet op tijd vegen hunner schoorsteenen. Heden Vrijdag is het 30 jaar geleden dat onze dorpsgenoot T. v. d. Sluijs als Gemeenteboüe werd aangesteld Moge het hem een aangename herinnering zijn en ter wijl de ouderdom daar is,- dat hij straks zijn functie gaat neerleggen een welverdiende rust hem moge wachten. MEL1SSANT. De levering van petroleum ten behoeve dezer gemeente voor het win terseizoen 1914 1915 is gegund aan J. Goedegebuur alhier voor 9' 2 c. per liter. Aan deze gemeente is voor het dienst jaar 1914 een buitengewoon Rijkssubsidie in de kosten van het lager ondewijs verleend van f 750. Tot secretaris van de vereeniging voor volksonderwijs alhier, is benoemd de Heer Coenradie. De ingezetenen die dit mochten aangaan worden uitgenoodigd om vóór of op Zater dag 17 October a.s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen van hunne kinderen die zij gedurende den winter gratis of tegen ver minderd schoolgeld op de openbare dag- of herhalingsschool willen doen schoolgaan. GOEDEREEDE. Bij het afheinen van een weide met prikkeldraad had W. W. het on geluk zijne beide handen aan dit gevaarlijk goedje zoo te kwetsen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. VERSLAG van den Raad der gemeen te STAD AAN 'T HARINGVLIET op Dinsdag 6 Oct. nam. 2 uur. Tegenwoordig met den Voorz. de heeren C. v. Paassen, L. Braber Bz., D. Huizer en A. Koppenaal. Afwezig zijn de heeren A. j. Braber en J. Koert Mz. Na opening der vergadering worden de Notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd Aan de orde. Ingekomen stukken. De volgende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen Een drietal missives van H. H. Ged. Sta ten dezer provincie ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten en eene ten ge leide der mededeeling, dat aan deze gemeente eene buitengewone subsidie ex art. 53 dezer wet, op het Lager Onderwijs, groot zeven tienhonderd vijftig gulden is toegekend. Kasopneming. Bij de op 15 Sept. j.l. gehouden Kasopne ming bij den Gemeente-ontvanger, bleek al les in orde te zijn. Er werd blijkens overlegd verbaal in kas bevonden 1056.35'/2. Pensioenregeling Gemeente-Ambtenaren. Blijkens missive van Ged. Staten dezer provincie zou de gemeente over 1914 geen subsidie worden toegekend ter uitvoering der pensioenwetten voor de Gemeente-Amb tenaren en hunne weduwen of wezen van 1913aangezien dit in de eerste en voornaamste plaats een belang is voor gemeente en amb tenaren. De Verordening zooals die was vastgesteld 1 Sept. j.l. kon evenwel niet worden goed gekeurd, daar dit eene onbillijkheid zou schep pen tegenover de ambtenaren, die op 1 Oct, 1913 in functie waren getreden en wien eerst algeheele vrijstelling van premie-storting bij verordening in uitzicht was vastgesteld. Aangezien de betrokken ambtenaren tegen storting van 1 procent voor eigen- weduwen-, en weezenpensioen en inkoop echter geen bezwaar hebben wordt overeenkomstig het voorstel van het Dagelijksch Bestuur beslo ten, de verordening, in dien geest gewijzigd en in werking tredend 1 Jan. 1914 andermaal ter goedkeuring in te zenden, onder bijvoe ging van een bereidverklaring der Ambtena ren bovenbedoeld, opdat alsdan na goedkeu ring nogmaals bij den minister op het toe kennen eener subsidie kan worden aange drongen. Herhalingsonderwijs. Voor de eventueele te geven cursus voor het Herhalingsonderwijs wordt gedurende den a.s. winter het personeel der Openbare school aangewezen. Aan het Dagelijksch Bestuur wordt de re geling van enkele af- en overschrijvingen overgelaten. Bij de gebruikelijke rondvraag informeerd D. Huizer of er niet eene regeling zou kun nen worden vastgesteld, betreffende het ge wicht van brood, aangezien er veel geklaagd wordt over onderwicht, wellicht in verband met de omstandigheden. De voorz. zegt toe dit punt bij het Dage lijksch Bestuur ter sprake te brengen. De hr. Braber Bzn. bespreekt eenige noo- dige voorzieningen aan de kaai en den toe gangsweg tot het groot havenhoofd. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 6 October. Op 11 Juli zouden de 29-jarige arbeider M. M. te Stad aan 't Haringvliet en de 33- jarige arbeider B. M. te Middelharnis in laatst genoemde plaats hun baas H. van Es op het hoofd en tegen het lichaam geslagen en ge schopt hebben, tengevolge waarvan Van Es bloedend verwond was. Beklaagden verklaarden van Es slechts te hebben aangegrepen, doch uit de getuigen verklaringen bleek dat zij van Es eerst te gen den grond zouden hebben geslagen en B. M. hem tegen het hoofd had geschopt terwijl M. M. op zijn lichaam zat. Het O. M. eischte ter zake van mishande ling tegen ieder der beklaagden veertien da gen gevangenisstraf. De landbouwer D. G. zou op 16 Juli te Ooltgensplaat twee koeien met een lat met spijkers op het lichaam hebben geslagen, ten gevolge waarvan de dieren bloedend ver wond waren. Ter zake van dierenmishandeling werd te gen hem f25 boete, subs. 20 dagen hechte nis geëischt. J. J. van B., timmerman en zijn moeder M. D., huisvrouw van v. B. beiden te Nieuw- Helvoef, ter zake van wederspannigheid door twee vereenigde personen, de laatstgenoem de bovendien wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, tot resp. acht dagen en veertien dagen gevangenisstraf. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 23 faillissementen tegen 36 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. SOMMELSDIJK. GeborenCornelis, z. v. A. Dubbeld en A. Looij. OverledenJannetje Zweerus, 1 maand d.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4