PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. PENNEKRASSEN. BURGERLIJKE STAND. LA KERK EN SCHOOL. gr| rI is zeker dat de Duitschers zich op Aalst heb ben terug moeten trekken. De sterkte der vijandelijke troepen wordt op 6000, door som migen op 10.000 geschat. Over het gevecht door een deel hunner Vrijdag bij Oordegem begonnen, berichtte ik u reeds. Vrijdagavond kwam een andere af- deeling te Lede, waar zij de spoorlijn ver nielde en in verschillende richtingen kanon schoten loste om te zien of het terrein door de Belgen bezet was. Zaterdagmorgen begon het kanon te spre ken en vooral tegen elf uur was het vuren geweldig. Talrijke Belgische troepen waren in de buurt en tegen drie uur nam het ge vecht een einde. Dit is alles wat ik u op dit oogenblik over deze ontmoeting kan melden; wellicht werd zij Zondag voortgezet. V Zaterdagochtend vroeg hebben stoutmoedi ge Belgische vrijwilligers, midden in het door de vijanden bezette gebied, de verbinding tusschen Bergen en Brussel verbroken. In verband met het, nu bevestigde gerucht, dat de staf van von Kluck te Bergen is, heeft deze onderneming groot gewicht. Over de gevechten van Zaterdag in Oost- Vlaanderen bevatten de Belgische bladen nog enkele niet vermelde bijzonderheden. Over een groot deel van het front, inge nomen door het Duitsche observatieleger, dat tot taak heeft de vesting Antwerpen in 't oog te houden en te voorkomen dat de Duitsche verkeerslijn ten oosten of ten westen van Brussel afgesneden worde, is gevochten. Vooral in Oost-Vlaanderen is de ontmoeting van beteekenis geweest. In de buurt van Mechelen is de toestand onveranderd gebleven. Zaterdag en Zondag hebben de Duitschers opnieuw de stad beschoten, hetgeen een groot deel der teruggekeerde bevolking nogmaals heeft verdreven. Eene bom is op het station ontploft nabij een stilstaanden trein, de rails zijn daar ter plaatse verwrongen en de ruiten der rijtuigen gesprongen. Stukken van allerlei voorwerpen lagen bij aankomst van den trein te Antwerpen nog op de wagons. In de Hanswijkstraat is eene bom op het huis van een barbier gevallen en heeft er veel schade aangericht. Men denkt ook dat er gekwetsten zijn, want men heeft gekerm onder het puin gehoord. De oude kerk van Hanswijck en het non nenklooster zijn vrij ernstig beschadigd. Op de Qroote Markt heeft een granaat een groo- ten kuil in den grond geslagen. Ook op de brouwerij-Van Diepenbeek is eene bom gevallen en in de Hanswijkstraat werd brand veroorzaakt. Vluchtelingen uit Muysen en Buggenhout, die Zaterdag hun vee poogden mee te voe ren, werden door Duitschers achterhaald en beroofd van alles wat zij poogden te redden. Een kindje van zes jaar, dat niet spoedig genoeg van de kar kwam, kreeg een steek in den bil. Priesters, onderpastoors en zusters uit Op stal, die de bewoners in hun vlucht hadden gevolgd, zijn, schrijft het Hbd. v. Antw., te Antwerpen aangekomen. Ook eenige burgerlijke gekwetsten zijn daar aangekomen. Over de gevechten tusschen Aalst en Den- dermonde schrijft hetzelfde blad: Zaterdagmorgen strekte de Duitsche lijn zich uit op eene uitgestrektheid van nage noeg 20 K.M., te beginnen van Wetteren en loopend over Gysegem, Denderbelle, Lebbeke en op den uitersten rechtervleugel te Bug genhout, waar de flank door Duitsche ruiterij werd beschermd. In die streek is graaf Adriaan van der Burch, die met eene auto-mitraileuse was uitgereden, gewond door een kogel in de borst. Alhoewel gevaarlijk getroffen, hoopt men toch hem te redden. Het bosch van Buggenhout is het tooneel geweest van aanhoudende schermutselingen en geweer- en mitraileusenvuur knetterde onophoudelijk. Bij den uitgang van het bosch, nabij de halt van Boschkant, op den spoorweg naar Aalst, hadden de Duitschers een hoeve in brand gestoken, doch het moorddadig vuur der Belgen heeft hen verplicht de wijk te nemen en de loopgraven te ontruimen, die zij tusschen het gehucht Boschkant en Op- wyck handen gegraven. Onze batterijen stonden te Opstal, ten oosten van Lebbeke, vanwaar zij de laatste Duitschers uit Boschkant verdreven en de Duitsche stellingen te Opwyck en Merchten beschoten. Opwyck moest ontruimd worden door de Duitschers, die het er te warm kregen, en de vijand was verplicht meer zuidelijk nieuwe stellingen in te nemen tusschen Merchtem en Wolverthem. Ook langs den kant van Lebbeke is de strijd den ganschen dag vinnig geweest. Zaterdag bevonden Duitsche patroeljes zich nog in de verwoeste huizen van Sint-Gilles bij Dendermonde, maar zij werden verplicht terug te trekken, verrast als zij werden door de onverwachte verschijning onzer troepen. In .alle haast trachtten zij hunne loopgra ven te bereiken en moesten, naar gemeld wordt, twee hunner batterijen in den steek laten. Onze batterijen waren opgesteld langs de spoorweglijn en brachten den vijand gevoe lige verliezen toe. De Duitschers kozen ten slotte het hazen pad, enkele krijgsgevangenen, waaronder een erg gewonde, achterlatend. Van uit de oude redoute van Dendermonde hield de Duitsche achterhoede het laatste stand, om den aftocht der hoofdmacht in de richting van Aalst te dekken. Ook de redoute werd ingenomen door de Belgen en toen was de aftocht der Duitschers volledig en waren ook, aan die zijde, de Bel gische wapens overwinnaar in den slag. De verliezen der Belgisehe troepen zijn niet groot en bepalen zich voornamelijk bij gewonden. De Duitschers hebben veel dooden en ge wonden; 60 gewonde Duitschers zijn Zondag te Antwerpen binnengebracht. Over het bombardement van Mechelen seint men nog aan het N. v. d. D.: Zondagmorgen te 8,30 ure verlieten de bur gers de kerk, toen een granaat te midden ,van een groep kerkgangers viel. Verschei dene personen werden gedood. Een onbe schrijfelijke paniek maakte zich van de men- schen meester. De meesten vluchtten in de nabijzijnde huizen. Ik zocht met vele tien tallen een goed heenkomen in een café. Een oogenblik later viel een granaat in het café en verwondde verscheidene menschen. Toen volgde een regen van kogels en granaten, wel vijftig in het uur. Een der eerste was om ongeveer 8 uur op het station gevallen, andere öp het stationsplein en omliggende straten. Het vuur deelde zich mede aan het station, de kazerne der lansiers, een timmer fabriek, het hospitaal der arme zusters, de nationale fabriek van postzegels en verschei dene particuliere huizen. Het was ondoenlijk een wandeling door de stad te doen: overal lag het vol dooden en gewonden. De forten Waelhem en Wavre beantwoord den het bombardement krachtdadig, tot den avond. De St. Romboutskerk is thans volkomen verwoest, de toren is ernstig beschadigd. Engelsche schipbreukelingen. Met het oog op den naar het zuidwesten gekeerden wind is de mogelijkheid van het aanspoelen van lijken van omgekomen Eng. schepelingen zeer toegenomen. Uitgebreide maatregelen zijn getroffen voor een spoedige teraardebestelling. Aan de burgemeesters van dejkustplaatsen van Katwijk tot Egmond is verzocht van het aan land brengen of aanspoelen van lij ken onmiddelijk kennis te geven aan het En gelsche vice-consulaat te IJmuiden. De kust wordt door de politie bewaakt. Fotografen zijn aangesteld om de aangebrachte lijken te fotografeeren, om, indien zulks niet direct kan geschieden, mogelijk later de indentiteit te kunnen vaststellen. De lijken, die tusschen Katwijk aan Zee en IJmuiden aanspoelen of aangebracht worden, zullen in een gemeenschappelijk graf gelegd worden tusschen Zandvoort en IJmuiden die welke tusschen IJmuiden en Egmond zullen aankomen in een gemeenschappelijk graf te Castricum. Beide graven worden bereids in orde gemaakt. De lijken, die in de haven van IJmuiden aanspoelen of aangebracht worden, zullen op het kerkhof te IJmuiden begraven worden. Een officieele biddag voor den vrede. President WILSON heeft een proclamatie uitgevaardigd, bevattende een oproep om Zondag 4 October te wijden tot een dag van gebed aan den Almachtigen God, dat Hij der menschen raadsbesluiten moge beheerschen, en vrede schenken aan de oorlogvoerende volkeren van Europa. De proclamatie door den President zelf geteekend, de eerste en eenige in deze soort, die ooit door het Witte Huis is uitgevaardigd, luidt als volgt Een proclamatie. Aangezien de groote volkeren der wereld de wapenen tegen elkander hebben opgeno men, en de oorlog nu millioenen mannen in den strijd trekt, en het beleid der staatslie den niet bij machte is geweest, hun dit af schuwelijke offer te besparen, en aangezien in deze, evenals in alle an dere zaken, het ons voorrecht zoowel als onze plicht is, ons te wenden tot den Al- machtigen God om raad en hulp, ons voor Hem te verootmoedigen, te beleiden onze zwakheid en ons gemis aan alle dusdanige wijsheid als vereischt zou zijn in deze za ken, en aangezien het de uitgesproken wensch en het verlangen van het volk der Vereenigde Staten is, om de zaak van den Vrede te die nen, met gebed, raad en.vriendschappelijke gezindheid, daarom wijs ik, Woodward Wilson, Presi dent der Vereenigde Staten van Amerika, Zondag 4 October a.s. aan als een dag van gebed en smeekingen, en verzoek allen God- vruchtiger. om .dien dag naar hun bedehui zen op te gaan, en zich daar te vereenigen in een gebed tot den Almachtigen God, dat Hij, der menschen raadsbesluiten beheer- schende, de dingen, die zij niet kunnen dwin gen of veranderen, recht zettende, in mede lijden nederziend op de volkeren, die nu in den jammer van den strijd zijn gewikkeld in Zijn genade en goedheid een uitweg wij zend, waar menschen dien niet zien, aan Zijne kinderen den zegenrijke vrede moge hergeven, onder menschen en volkeren de eendracht moge herstellen, zonder welke noch geluk, nog ware vriendschap, noch eenige gezonde vrucht van arbeid of gedach te bestaanbaar zijnin hun gebeden ook te vragen om vergeving voor onze zonden, voor onze onbekendheid met Zijn heiligen wil, onze onbuigzaamheid en onze fouten om geleid te mogen worden langs paden van gehoorzaamheid naar hoogten van inzicht en tot gedachten en raadsbesluiten van rein heid en wijsheid. Ten bewijze daarvan heb ik hieronder mijn handteekening gezet, en het zegel der Vereenige Staten er aan laten hechten. Gedaan in de stad Washington, dezen 8- sten dag van September, in 's Heeren jaar 1914, en het jaar 139 van de Onafhankelijk heid der Vereenigde Staten, WOODWARD WILSON. Zou het Nederlandsche Volk zich niet de zen zelfden 4 October eveneens in gebeden voor den vrede kunnen vereenigen SOMMELSDIJK. Door den heer Commissa ris der Koningin is aan den heer A. A. Mijs alhier ingevolge de Motor- en Rijwielwet een rij- en nummerbewijs afgegeven. Door den heer L. Wielaard werd Zon dag een postduif gevangen. Op een aaneen pootje bevestigd ringetje stond: 1723An- vers eng- Van B. Vis moest een varken uit nood geslacht worden. Het vleesch is voor de con sumptie goedgekeurd. Van den landbouwer Jb. Mastenbroek alhier, viel Maandag een werkpaard dood voor den wagen. Vezekering dekt de schade. Zaterdag had C. Vis het ongeluk een gloeienden ijzersplinter in zijn oog te krijgen hetwelk zeer veel pijn veroorzaakte. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen, MIDDELHARNIS. Terwijl K. v. M. met wa gen en paard van het Zandpad af kwam rij den werd zijn paard schichtig, sprong over het schoolhek, waardoor dit door den wa gen brak en tegen den grond viel ook ver wonde het zich, hoewel dit incident nog goed afliep. De lijnwerker conducteur der R. T. M. J. Bogerman bezeerde zich zoodanig aan zijn knie, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het zoontje van M. de Groot had 't on geluk te vallen 't welk tengevolge had dat 't kind, zijn armpje brak. Den Heer K. Vroegindewei kwam heden Dinsdagmorgen tot de onaangename ontdek king dat van hem door een hond 11 jonge kippen waren afgemaakt. STAD 'T HARINGVLIET. Zondag had M. de onvoorzichtigheid een brandend strootje ge bruikt met het aansteken van zijn sigaar op een uienput te werpen. Het overdekte stroo vatte dadelijk vlam en verspreidde zich over al. Er zijn verschillende uien verkleurd, doch gelukkig niet veel verkoold. Voor den militairen dienst is afgekeurd W. Vis van Heemst. De eerste levering suikerbieten voorde Coöperatieve Suikerfabriek te Puttershoek is reeds op de kaai gebracht. DEN BOMMEL. Voor A. Wolfert, dienst plichtige der lichting 1915, is vrijstelling aangevraagd, wegens kostwinnerschap. Woensdagmiddag tusschen 2 4 uur zal gelegenheid bestaan tot kostelooze in-en herinenting ten huize van Dr. W. R. v.Hage. Het gemiddeld bedrag aan schoolgeld op de openbare scholen alhier, heeft in 1913 gemiddeld per kind nog geen 2'/s cent per week bedragen, terwijl de kosten per kind gemiddeld, per week hebben bedragen 34.5 cent. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat in verband met de bijzondere omstandigheden door den betrokken Minis ter te zijner tijd de teruggave zal worden overwogen van de recognitie van die Jacht- acten, waarvan geen, of slechts weinig ge bruik gemaakt is kunnen worden, door uit sluitend aan die personen, die hunne acte voor 1 October a.s. bij den Burgemeester hunner woonplaats hebben ingeleverd. De betaalde zegelgelden zullen echter niet kunnen worden teruggegeven. DIRKSLAND. Door den Burgemeester van Dirksland is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat door den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en door den Heer Minister van Justitie is besloten, dat te zijner tijd de teruggave zal worden overwo gen van de recognitie van die jachtakten, waarvan geen of slechts weinig gebruik ge maakt is kunnen worden, doch uitsluitend aan die personen die hunne actie vóór Oc tober a.s. bij den Burgemeester hunner woon plaats hebben ingeleverd. De betaalde zegelgelden zullen echter niét kunnen worden teruggegeven. HERKINGEN. L.l. weekwerdonze gemeen te bezocht door een troep militairen per rij wiel, waarvan het geruciit ging, dat 'teen verkenningsgroep was, waarop meerderen zouden volgen. In een oogenblik tijds liep hoegenaamd heel de gemeente te hoop zon der dat evenwel de verwachte troep alhier passeerde. Dezer dagen werden door een troep werkvolk reeds eenige deenvogels of wilde zwanen gezien wat meermalen als een voor bode van een vroegen winter wordt beschouwd. De levering van benoodigde steenko len ten dienste der gemeente voor den win ter 1914-15 is aan den laagsten inschrijver den Heer A. Munters alhier gegund. In deze gemeente wórden pogingen aangewend, meerdere geldmiddelen te ver krijgen voor de Afdeeling „Het Groene Kruis" alhier door verzoek, vrijwillige verhooging van de contributie. Door het ophouden van de subsidie groot f 200 's jaars van het Hoofdbestuur is het dringend noodigopeen andere wijze te voorzien in de financiën. Bij gelegenheid van het Nat: feest ten vorige jare in de N-Tonge gehouden, werd een zoon van T. P- uit het naburige gehucht Battenoord met een glas op het hoofd ge slagen en verwond. Thans komt bij deze persoon het stuk glas uit het hoofd te voor schijn zonder dat het hem pijn of andere onaangenaamheden oplevert. Het groeit steeds verder uit. Door den Heer A. W. Keijzer is in diens tuin een boom aangetroffen n.l. de „Duihesse d" Angelöürna waaraan van de eerste bloei volwassene vrucht, van de tweede ter grootte van een kipei, van de derdeals een spreeuwei en nog ten vierde maal bloe sem vertoont. Ook zijn aldaar voorde twee de maal rijpe aardbeien geplukt van het soort genaamde „Laseton Nobla" Van den landbouwer D. v. Weel alhier werd Zaterdag 1.1. met heel veel moeite een paard uit de sloot uit een benarde positie verlost. Nadat alle middelen ter hand geno men waren moest het dier door een span paarden worden uitgereden wat hun ook gelukte. STELLENDAM. J.l. Zaterdag had de 12-ja- rige A. de Later het ongeluk in de z. g. tramput te vallen. Hij wist zichzelf te redden. Door schipper A. Spuij werden vier sloepen, benevens riemen, haken kompassen enz. gevischt, afkomstig van de in de Noord zee gezonken Engelsche oorlogschepen. Hij gaf het gevischte over aan de Kon. Ned. Marine te Hellevoetsluis. J.l. Zondag is alhier verloren een gou den medaillon met haarwerk door een doch tertje van H. v. Seters. A.s. Donderdng 1 Sep. zullen de gewo ne repetitie's der Zang vereen. Exelcior weer beginnen. GOEDEREEDE. Door deNoordzee-visscher A. v. Huizen, werd de vorige week een En gelsche Marine stoomsloep opgepikt en te Hellevoetsluis aangebracht. Woensdag 30 Sep. zal er in de Ge meente Bewaarschool gelegenheid zijn tot Inenting of Herinenting. Winterboden. De eerste ganzen zijn we derom tot ons overgekomen. De zilverbons zijn wel wettige doch zeer lastigebetaaimiddelendat ondervond ook C. v. E. die op het Marktplein iemand zoo'n dingetje ter betaling aanbood, maar het woei uit zijn handen. Gelukkig dat het later in eerlijke handen kwam, zoodat hij er geen schade bij leed. OUDDORP. De opbrengst van de collecte voor het Roode Kruis is geweest ruim f350. De gelden worden voorloopig niet afgedragen. De jonge dames die tot het welslagen van deze collecte zoo belangeloos hebben mee gewerkt hebben alle eer van haar arbeid. Bij den heer v. d. V. is een postduif uit Mechelen komen aanvliegen. De snelle vlieger bracht geen oorlogsnieuws mee. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagmorgen kwam alhier binnen de blazerschuit G. O. 14. slee- pende een stoombarkas die onbeheerd drij vende was gevonden buitengaats. Hij had toebehoord aan den getorpedeerden Eng. kruiser „Hoque". Dienzelfden middag kwam er bericht uit Stellendam, dat door een der daar thuisbehoorende blazerschuiten vijf sloe pen waren opgepikt eveneens toebehoord hebbende aan de Eng. kruisers. Direct werd de stoomboot »P. Caland" daarheen gezonden om de sloepen tiaar hier over te brengen, waar zij door de Marine autoriteit werden in bewaring genomen. Door de Vereen, tot stichting en in standhouding van Scholen met den Bijbel werd verleden week bericht ontvangen dat door wijlen den heer J. E. N. Baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken aan haar waren gelegateerd 7 aandeelen van de School elk groot f 100. Ter gelegenheid van den deze week door Ds. Meijster geleiden bidstond alhier is gecollecteerd voor de Vereen, voor Protest. Chr. Milit. te Nieuwenhoorn, welke collecte f 16 opbracht. De Muziekvereeniging „Concordia" ver gastte ons Zaterdagavond weer op een mooi uitgevoerd concert. Zij oogste dan ook het applaus van allen, die van haar prestaties ge noten. Het concert vond plaats voor de Ma- rine-Cantine. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente Hellevoet sluis. Afwezig J. van der Wiele. De voorzitter de Edelachtb. heer P. Gallas opent de vergadering en geeft den secretaris gelegenheid de notulen te lezen van de vo rige vergadering, die zonder op- of aanmer kingen worden goedgekeurd. Ie. Stelt de voorzitter aan de orde: De begrooting voor het dienstjaar 1914 1915, loopende over die der Gem., Waterleiding en Armeninstellingen. De voorzitter stelt voor deze ieder afzon derlijk in secties te doen onderzoeken en be noemt in de eerste sectie daarvoor de leden Dirkzwager, De Bos, Kerbert en Smit, in de 2e sectie de ledenGuttig, van Lien, v. d. Weele en Vermaes, voor de Waterleiding Kerbert en van Lien en voor Armeninstellin gen Smit en Vermaes. 2e. Brengt de voorzitter ter tafel, het 2e suppletoire Kohier van den Hoofdei, omslag ten bedrage van f 105. 3e. Het kohier van het Schoolgeld van het Openb. Lag. Onderwijs over het derde kwar taal groot f515. Dit zal opgezonden worden aan Gedep. Staten. 4e. Komen aan de orde eenige af- en over schrijvingen waarvoor een post groot f900 moet worden uitgetrokken, loopende over on- derwijzerstractementen n.l. het aanstellen van een tijdel. onderwijzeres in de plaats van Mej. Ch. Worrell en het aanstellen van een tijdel. onderwijzer voor een der onderwijzers die dienstplichtig is. Dit zal ook ter goed keuring worden opgezonden aan Gedep. Sta ten. 5e. Stelt de voorzitter reclames op den Hoofddel. Omslag aan de orde en stelt dien overeenkomstig voor dat de Raad in comité generaal overgaat. GOEDEREEDE. Door J. T. werd de vorige week voor f 120 aan versche visch gevangen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 24 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Op het enorm-groote slagveld in het Noord- Oosten van Frankrijk. Een tooneel, zooals er zooveel zijn. Maar toch diep aangrijpend, een blijvenden indruk makend. Het kanon dondert. Het geweer ratelt. In dichte wolken stijgt de kruitdamp op. Overal gekerm van gewonden. Dan verstomd aan de eene zijde het ge weervuur. Daarop is gewacht. Nu voorwaarts! „Attaqueeren Daar gaan zij, alles trotseerend. Zij wor den bij tientallen neen, bij honderdtallen weggemaaid. Maar voorwaarts. De vlijm-scherpe bajonet wordt een sol daat in de borst gestoken. Rochelend valt hij neer en sterft Op hetzelfde oogenblik klinkt er een angst kreet, een kreet van vertwijfelenden smart. Want als de heftige strijd een ondeelbaar -oogenblik verflauwt, ziet de Duitscher, dat hij heeft doodgestoken zijn boezem-vriend, zijn levenslustigen vriend Alplionse, met wien hij jaren te Parijs had gestudeerd. En dan weent hij Voor het eerst in dezen oorlog, die het menschelijke in den mensch wegvaagt, weent hij, omdat hij heeft gedood zijn vriend, ja nog meer den broer van haar, die hij lief heeft met zijn kloppend jongelings-hart. Hij weent bittere tranen. En in Frankrijks hoofdstad worden ook tranen vergoten. Daar treurt een jong meisje om haar broer en haar vriend. Zij wachtte hoopvol op beiden. Zij bleef wachten en De hardë waarheid is haar bespaard gé- bleven. Zij weet alleen, dat beiden gesneuveld zijn. En zij vergiet bittere tranen. Maar zij gaat niet niet heur smart tot dien Eenen, die de smarten lenigt. Want zij kent dien Eenen niet Door een wagen overreden en gedood. Vrijdag is te Delft aan de Delfgauwschen- weg het 4 jarig zoontje van dhr. van Eijken door een melkwagen overreden, met het treu rig gevolg dat de dood daarop onmiddelijk volgde. Brand. Vrijdagmorgen half elf brak een hevige brand uit in de groote landbouwschuur der kapitale boerderij van den heer C. Dekker te Barendrecht. De schuur, tot den nok ge vuld met hooi en koren brandde geheel af. Een l'/i-jarige stier reeds dikwijls met prij zen bekroond, kon niet meer gered worden en kwam in de vlammen om. Het huis bleef gespaard, dank zij het krachtig optreden der brandweer. Omtrent de oorzaak verkeert men in 't onzekere. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de zagerij van de glasfabriek Uto te Schie dam uitgebrand. Een vrijwilliger. Dezer dagen trok het de aandacht dat voor het Paleis in het Bosch te 's-Gravenhage als schildwacht stond een grenadier, die op den eenvoudigen soldaten rok droeg het ridderkruis der Militaire Wil lemsorde, van de Oranje-Nassauorde en de plaque behoorende tot een hoogen graad in een buitenlandsche orde, ve.sieringen die wel prijken op de borst van officieren, maar die men niet gewoon is te zien op de borst van een eenvoudigen soldaat. De daar op post gestelde grenadier was de heer Duysberg, vroeger tolk bij de Ne- derl. legatie in China, die de Nederl. orde teekenen verwierf wegens zijn moedig ge drag bij de beteugeling van den Boxersop stand daar te lande en die, zooals vroeger reeds gemeld, dadelijk na de mobilisatie van ons leger dienst heeft genomen als vrijwilli ger bij het regiment grenadiers. De nieuwe kennis. Men schrijft uit Utrecht aan de Tijd: In en om Utrecht bevindt zich een groot aantal soldaten, die voor een deel bij de burgers worden ingekwartierd. Een brave niet al te snuggere landweerman, werd voor zeven dagen gezonden bij een deftige familie die hem opnam en gedurende dien tijd van al het goede ruimschoots voorzag. Onze landsverdediger beviel dat zoo best, dat hij daar wel had willen blijven, maar helaas, aan alles komt een einde, zelfs aan 't goede le ventje van een landweerman. Bij het afscheid verzocht mevrouw hem zoo nu en dan nog eens aan te komen. Eenige dagen later 't was vroeg in den morgen, de familie lag nog in diepen rust, werd er gebeld. De meid deed open en zag tot haar verwondering den be kenden soldaat, die vertelde dat hij 24 uren verlof had en dezen tijd bij de familie kwam doorbrengen, want mevrouw had hem.verzocht, De meid ging hooren, wat mevrouw daarvan dacht. Het eind was, dat de landweerman gedurende zijn verloftijd weer liefderijk werd verpleegd, maar bij 't afscheid werd hem nu goed aan 't verstand gebracht, dat hij voor taan zijn verloftijd bij zijn famiile moest doorbrengen en eens in de veertien dagen een half uurtje bij de familie mocht komen. Verlof tot begraven verleend. De politie te Haarlem heeft toestemming gegeven tot het begraven van den plotseling overleden knaap K. uit Hillegom. De teraardebestelling had eergisteren plaats. Es te B de D. Prins B i Laan Een ander tooneel. Zij waren altijd bittere vijanden geweest Zij hadden elkaar het leven altijd zuur ge maakt, elkaar afbreuk doend. Zij woonden aan de grens, de een in Duitsch- land, de ander in Frankrijk. Nu hebben zij elkaar eindelijk gevonden. Een strijd van man tegen man ontstaat. Beiden vallen, zwaar gewond. Beiden sterven j LONDf kend gei pen, wel den of g neninhou gelsche grepen ring in den. Terwil diensten enkel Di PARIJ nisgevin dat de betrekke front tu: Duitschi vergeefs LOND bureau In de schers 1 stellingc De al de Dui terrein de Fran Nu een verkwikkend tooneel. De Duitscher heeft zijn plicht gedaan. Hij heeft een Franschman gewond. Juist is den strijd geëindigd. En hij knielt bij den gewonde neer, reikt hem zijn veldflesch over, verbindt met ware barmhartigheid zijn wonden en levert hem over aan de Ambulance van het Roode Kruis. Dat is menschenliefde. Een zich-gevende liefde. Die zelfs zijn vijand helpt, volgend het voorbeeld van Jezus Christus. V. H. K. SOMf kwam den he Doelstr een da tengev heengii genees bleek c over hi namen zijn gt geraakl loopig SOMMELSDIJK. Ondertrouwd C. Groen, 27 jaren te Mid- delharnis en J. Troost 22 jaren. DEN BOMMEL. OndertrouwdC. v. d. Meide jm. oud 28 j. en A. Lokker jd. 24 j.J. Vervloet jm. oudv il 25 j. en C. v. Zanten oud 20 j. MIDDELHARNIS. Tot onderwijzer aan de Christelijke School alhier is benoemd den heer Van Velzen te Zuilichem. HERKINGEN. Belanghebbenden worden at tent gemaakt Vrijdagavond e.k. ten half acht ure in de consistorie der N. H. Kerk alhier gelegenheid bestaat tot aangifte van den H. Doop die a.s. Zondag staat te worden be diend. OUDDORP. Naar wij vernemen bedraagt de Unie-collecte voor onze Chr. School tot op hede* f275. Dit bedrag is nog geen f25 minder dan dat van het vorige jaar. Nagiften zullen nog met blijdschap ontvangen worden. De 7de lijst van de 36ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel heeft opgebracht in totaal van 175 Locale Comité's f19.886655. Wederom een Uniegift van onze militairen. Nu uit Hoog Mierde aan de Belgische grens. Elke onverwachte Uniegift is een liefelijke vergoeding voor eene teleurstellende mede- deeling van den correspondent, dat dit Jaar bij zijn Locaal Comité geen Uniecollecte zal gehouden worden. Het niet houden eener Unie-collecte doet mij meer leed dan ik zeggen kan. Eene be oordeeling van zulk een besluit staat niet aan mij. De smart er over hoop ik in stil heid te dragen. Evenals te Biggekerke wordt dit jaar de Unie-collecte niet gehouden te Haulerwijk. Vergeet de nagiften niet. Zij worden later afzonderlijk vermeld. R. DERKSEN, Secretaris der Unie NED. HERV. KERK. Drietal: Te Kolderveen c. a., W. J. van Elden, cand. te Utrecht, M. L. Foeke, hulp- pred. te Haarlem, en J. Stehouwer, cand. te Hendrik-Ido-Ambacht. Beroepen: Te Westmaas, K. H.F.Gra- vemeijer te Giessen-Oudkerk. Te Kolderveen c. a., J. Stehouwer, cand. te Hendrik-Ido-Am bacht. Te Hoogeveen (vac.-M. Buiskool), D. Plantinga te Rouveen. Te Uithuizen (als hulppred.), J. C P. van Erkel, cand. te Lei den. Aangenomen: Naar Uitwijk en Waard huizen, W. L. Hermanides, cand. te 's-Gra venhage. Bedankt: Voor Noorden, P. Kruyt te Gouderak. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Coevorden, Joh. Jansen te Burum, H. Meulink te Hendrik-Ido-Ambach- ten G. Ploos van Amstel te Ulrum. ROT sche C wat vl koopet Uitgez taald. van f Rog Ger: dend f 13.10 Witi tot f 1 Hav f 10.8C markt ROl 234 Vi schap Koe kalvei 32'/* I ren per s' varke A1V voer 2e 69 c, 71 n f22 qual. 58 c. Ai sche f 9.2E nen L. f f 16. j most per 1 len. I blau hein 1.90,1 A. Rad; 5 2 2.30 f2.3 hein 6 1.' R sch wat koo Uit| taal vai

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2