PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. UITSLAG AANBESTEDING. GEMENGD NIEUWS. SNIPPERS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. en begonnen in het geweld in te stemmen. Men vertelde mij zelfs, dat er zwaar scheeps geschut was aangevoerd. Maar eerst toen ik met abbé Andrieux bo ven in den hoogen toren van de kathedraal was geklommen, kreeg ik een duidelijk beeld van den slag. Wat een schouwspel was het onder de koude, drijvende grijze regenwol ken I In een halven kring van den gezichtein der teekenden zich de hoogten af, waarop de Duitsche batterijen waren geplant. Vijf kilometer ver was het een hel van barstende granaten. Die van de Duitschers vielen overal binnen een oppervlak van een anderhalve kilometer in het vierkant. Soni3 was het net buiten de stad dat zij vielen bij het zoeken van de Fransche troepen, die daar in ver schansingen lagen te wachten om vooruitte stormen en de hoogten aan te vallen, wan neer de artillerie hun den weg bereid zou hebben. Soms was het op de Engelsche wol- kammerij van Isaac Holden Co., waarvan de vier schoorsteenen een goed doel vorm den; dan weer vielen ze midden in de stad. Een granaat sloeg met een afschuwelijk gegil door het dak van het transept aan het andere eind van de kathedraal. Daar woei de Roode-Kruisvlag. In de drie dagen van het bombardement werd de kathedraal door acht granaten getroffen. Gelukkig hebben ze niet meer schade gedaan dan aan het metsel werk. Er werden toen Duitsche gewonden uit een naburig hospitaal in de kathedraal gebracht en in het schip van de kerk op stroo gelegd. De abbé Andrieux en een sol daat van het Roode Kruis klommen toen in den toren en hingen twee Roode-Kruisvlag- gen uit. ik geloof dan ook, dat de granaat die de kathedraal trof toen ik mij in den toren be vond, een verdwaald schot was, want het is moeili|k te gelooven, dat de Duitsche kanon niers een zoo geweldig gebouw als de ka thedraal, die hoog boven de stad uitsteekt, niet zouden raken, als zij dat gewild hadden. Maar de huizen in de buurt werden niet ge spaard. Granaat na granaat kwamen als reus achtige raketten op ons aanfluiten en sloe gen daarin. Een van die huizen stond vlak over ons op het kathedraalplein, niet meer dan een vijftig meter ver.Het stijgende gil- geluid dat zoo'n granaat maakt heeft iets duivelsch. Dat geeft u reeds op zichzelf een siddering, afgescheiden van het gevaar waar van het een teeken is. Gij hoort het een volle seconde voor de granaat inslaat, en in dien tijd kunt gij bij instinct voelen welke richting ze neemt. Dan komt de ontploffing, die klinkt alsof alle breken van glaswerk dat gij in uw leven hebt gehoord zich vereenigt in een enkelen slag. Ik was verwondert over de weinige schade, die de gewone granaten maken. Ik had een goed gezicht op een granaat, die een huis trof aan het plein vlak voor de kathedraal. De granaat trof den muur vlak onder den dak rand. Ik hoorde de weerkaatsing van de slag, zag een wolk van stof, een waterval van pannen en stukken puin, en toen was er niets te zien dan een gat van ongeveer een meter in den muur, waaruit langzaam wat grijze rook verscheen. Toen deze granaat kwam, was ik afge daald tot een lage gaanderij buiten de ka thedraal. Naast mij stond de oude sakristijn van de kathedraal. Ik zal nooit den afschuw en de verontwaardiging vergeten die klon ken in zijn uitroep, toen die granaat vlak voor onze oogen een gat sloeg in dat hooge huis. „Dat is mijn huisschreeuwde hij uit. Wat ik in de twee uren, die ik in de ka thedraal doorbracht, het meeste trof, was het opmerkelijke slechte mikken van de Duit schers. Ik kon tenminste één Fransche batterij zeer duidelijk zien. Geen enkele granaat viel er bij die kanonnen, wel verscheiden er over heen in het open veld en andere er achter in de stad. Daarentegen barstten de Fran sche granaten, niet alleen van die eene bat terij, maar van ten minste vier andere, die ik kon waarnemen, vlak boven de bosschen, waarin de Duitsche kanonnen verborgen waren. De correspondent beschrijft verder de scha de, die er aan de stad is toegebracht. Van de, burgerij zijn er weinig gedood, zegt hij, aangezien de stad nagenoeg leeg was en wie er nog waren, zich in de kelders verborgen hadden. Hij zag den bisschop en twee kapelaans in den kelder hun brevier lezen. De proclamaties van de Duitschers, waarin zij dreigden de gijzelaars op te hangen, in dien er wanordelijkheden voorvielen, waren nog op de muren geplakt. De politiek van Roemenië. De correspondent van de Times seinde 17 dezer uit Boekarest: Er zijn velerlei aanwijzingen, dat Roemenië spoedig zijn onzijdigheid zal opgeven en han delend op zal treden om de nationale aan spraken op Transsylvanië te laten gelden. In het begin van den grooten oorlog was koning Karei, wiens sympathieën sterk Duitsch zijn, geneigd, om de centrale mogendheden te steunen, met wie Roemenië door stellige afspraken gebonden was. Wegens de houding van verscheidene politieke leiders, met name Take Jonesou en Filipesou, en ook van de regeering, die rekening moet houden met het volksgevoelen, heeft Zijne Majesteit echter een politiek van onzijdigheid goedgekeurd. Het lijkt nu twijfelachtig, of dit besluit te handhaven zal zijn, vooral indien de entente mogendheden voorspoedig blijven. Algemeen gelooft men, dat militaire maatregelen op handen zijn. Onder deze omstandigheden hecht men groot gewicht aan de toekomstige staatkunde van Bulgarije. Algemeen erkent men hier, dat een volkomen herziening van de grenzen op den Balkan, welke met het beginsel van de nationaliteiten meer in overeenstemming is, van de Europeesche botsing het gevolg zal moeten zijn, en dat het tractaat van Boe karest reeds verouderd is. Men verneemt dat tegemoetkomingen van Bulgarije, voorname lijk in Macedonië, een onderdeel van een werkelijk stabiele regeling zullen moeten vor men, en algemeen geeft men het verlangen te kennen, vriendschappelijke betrekkingen met den naburigen staat aan te kweeken. Een Reuter-bericht uit Odessa meldt, dat daar uit Konstantinopel bericht is ontvangen dat een aantal Duitsche militairen artille risten, genisten, sapeurs in de Turksche hoofdstad is aangekomen. Ze waren vermomd als toeristen. Er was ook een Duitsche ge neraal bij. De Turksche overheid heeft aan de bladen verboden den nieuwen naam van St. Peters burg (Petrograd) in hun kolommen tedrukken. De Berlijnsche correspondent van de Gi- ornale d' Italia schrijft; Op grond van de diplomatieke bescheiden over de voorgeschie denis van dezen oorlog, acht hij het vast staande dat Rusland door zijn moblisatie te gen Oostenrijk, Duitschland tot den oorlog heeft gedwongen. Duitschland weet, dat de ondergang van Oostenrijk zijn eigen onder gang zou beteekenen en het heeft zich der halve genoodzaakt gezien, zijn bondgenoot met alle kracht te steunen. Duitschland's on dergang zegt de correspondent verder zou zeker die van Italië na zich sleepen. Over de houding van Engeland is deze Italiaansche journalist slecht te spreken. En geland werpt zich nu op tot beschermer van kleine staten, doch sedert wanneer vraagt hij is Engeland zoo weekhartig geworden Sedert het in vredestijd Kopenhage aanviel en de Deensche vloot vernietigde? Sedert, het de onafhankelijkheid der boerenrepublie ken aantastte? De bescherming van België door Engeland en van Servië door Rusland noemt hij voorwendsels om Duitschland, waarom een „net van samenzwering was gespannen", te kunnen nekken. SOMMELSD1JK. Tegen A. B. en S. K. is proces-verbaal opgemaakt resp. wegens open bare dronkenschap en strooperij. Van een zestal personen moest een varken uit nood geslacht worden. Het vleesch van deze dieren is voor de consumptie goed gekeurd. MIDDELHARNIS. Terwijl A. v. der Stadt bezig was met hout hakken had hij 't onge luk dat er een stuk hout tegen zijn oog kwam waardoor hij dit zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Van den landbouwer J. B. viel Zondag morgen een paard in de sloot, na veel moei te gelukte het 't dier er uit te krijgen waar na men het in de schuur bracht. De slagers hebben het vette spek we der met 5 cent per kilo opgeslagen. Door den Landbouwer A. Buis zijn Maandag de eerste suikerbieten aan de kaai gebracht. NIEUWE TONGE. In de op 18 dezer ge houden Bestuursvergadering der Afd. Nieuwe Tonge en omstreken van de Z. H. Vereeni- ging „Het groene Kruis" werd wegens ver blijf onder de wapenen van den Penningm. tot waarnemer hiervan benoemd de maga- zijnm. den heer T. Holleman Cz. Met een beroep op de welwillendheid der leden om de bode zooveel mogelijk herhaald bezoek te besparen werd besloten met de jaarlijksche contributie te beginnen. D1RKSLAND. Tegen een tweetal personen in deze Gemeente is proces-verbaal opge maakt wegens het branden van vuren bin nen den afstand van 30 Meter van den open baren weg. Door de Gemeente-Politie alhier is pro ces-verbaal opgemaakt tegen L. Troost en diens huisvrouw Jannetje Slui en Jacomina Nelis huisvrouw van J. Slui wegens aardap pelen lezen op verboden land. HERKINGEN. Het vervoeren en wegruimen van de bietenaarde op de kaai dezer ge meente is door B. en W. gegund aan J. v. Putten voor de som van f89.75. De zoon van C. T. landbouwer onder deze gemeente is 1.1. week het ongeval over komen met een wagen bespannen met twee paarden in het land aan den haal te gaan waarbij hij zich zoozeer bezeerde, dat hij thans het bed moet houden. Het Kohier van den H. O. is thans door den raad dezer gemeente van 1450 op 1725 gld. gebracht en alzoo vastgesteld. De levering van petroleum ten dienste der gemeente voor den winter 1914/15 is aan den heer D. de Bruin na gedane ingeschrij- ving opgedragen tegen 9:i/s cent per liter. De eerste bieten zijn Maandag 1.1. door den landbouwer J. Warnaer aan de ladings plaats alhier aangebracht. Algemeen is men van gevoelen dat deze een flinke opbrengst zullen opleveren. HELLEVOETSLUIS. Donderdagnacht, ter wijl een stevige N-. W. wind woei, maakte men zich alhier bezorgd over de „Torpedo- dienst 1" het stoombootje van het korps Torpcdisten. De pantserboot der Marine H. M. „Brinio." en de andere sleepboot van de Torpedo „Den Briel" trokken op onderzoek uit en vonden de vermiste nabij de hoofden van Oudenhoorn omhoog zitten. Metvereen- de krachten werd de stoomboot afgesleept en daarna begaven zij zich gezamenlijk naar hier. Zaterdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Concordia" gevormd uit alhier in gar nizoen zijnde Militairen van 7—9 uur een concert voor de Marine-Cantine. Door het slechte weder waren weinig toehoorders aanwezig, toch viel hen een dankbaar applaus ten deel. Het muziekkorps staat onder lei ding van een stafmuzikant der Marine. Maandagmiddag had het paard van den spekslager A. Wessel alhier het ongeluk een spijker in den poot te trappen, de ontboden veearts, Dr. van der Sluijs te Nieuwenhoorn, verloste het dier van het pijn veroorzaken de voorwerp. De arts die met zijn auto was gekomen vertrok weer met dat zelfde voer tuig Met een flinke vaart uit de Haarlem merstraat komende, kwam de auto in bot sing met een fietsrijdenden smidsjongen J. O, werkzaam bij den smid L. Riedijk. De jon gen sprong bijtijds van de fiets en was vrij, maar de fiets van zijn patroon was door de auto geheel verbrijzeld. VERSLAG van het verhandelde inde Raadsvergadering van de gemeente HERKINGEN op Vrijdag 11. Afwezig zijn de Heeren L. van der Velde en A. Mans. De eerste wegens landweer plicht de laatste wegens ziekte. De voorzitter Mr. C. Zaaijer opent op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Wordt inededeeling gedaan der navolgen de ingekomen stukken. Ie Een schrijven van den heer Jb. v. d. Velde dat hij zijne herbenoeming als Weth. aanneemt. 2e Bericht van de Heide-Maatschappij dat zij bereid zijn gratis opnieuw plantsoen voor de Elisabethstraat te leveren mits de ge meente voor export en planting zorg drage. Aangenomen. 3e Is ingekomen een missive van HH. Ged. Staten goedkeuring gevende aan de door den Raad opnieuw vastgestelde veror deningen der gemeente tegen wier overtre ding straf is bedreigd. 4e Een schrijven van den hear J. C. van Loo verzoekende ontslag als onderwijzer aan de O. L. S. alhier wegens benoeming ais- zoodanig te Middelharnis, met 1 December of zooveel eerder als zal zijn voorzien in de ontstane vacature. Dit verzoek wordt aan gehouden om gelijk te behandelen met een in 't vooruitzicht gestelde benoeming van 'n onderwijzer en zal daarmede in verhandden tijd van ontslag kunnen worden vastgesteld. Vervolgens zegt de voorzitter de gratifi catie voor den Rijksveldwachter J. van Hel den over 1913 is vergeten en stelt voor dit hem nu over 1914 ter hand te stellen om dit dan later vanzelfs nogmaals te doen. Een en ander kan voldoende worden geregeld. Aan genomen. Voorts zegt de voorz. dat het thans vol doende is gebleken dat de straatmest der gemeente geen handelswaarde bezit en het daarom billijk is de jaarwedde van den kar- reman met f 15 te verhoogen en hem de mest toch te laten behouden die dan door hem zooveel minder aan belanghebbenden zal kunnen worden aangeboden. Geen dei leden bezwaren hebbende wordt ook daartoe besloten. Dan is aan de orde Rek. en Begrooting Alegmeen Armbestuur, wat evenwel niet kan worden behandeld wegens onvoltalligheid der vergadering. Wordt dus aangehouden tot een volgende vergadering. Als laatste punt der agenda komt ter ta fel het door Ged. Staten gevraagde te ver- leenen advies inzake de vaststelling der jaar wedden van den Burgemeester en den Ge meente-ontvanger. Om de drie jaren, zegt de voorzitter, worden deze getoetst aan den eenmaal daartoe gestelden vorm en is het voornoemd college volgens Prov. verslag gebleken dat deze minder zijn dan daarbij is bepaald. Spoedig, nl. voor 21 Sept., moet daarom van het gevoelen van den Raad dien aangaande kennis worden gegeven. De voor zitter zegt eerst te zullen bespreken de jaar wedde Gemeenteontvanger waartoe de heer Witvliet (gem.-ontv.) de zaal verlaat. Zijn jaarwedde bedraagt thans f 250 en zou als dan worden geregeld op f 275. De heer Lokker zegt de toestand der ge meente niet zoo gunstig te achten om daar toe over te gaan. Voorzitter. Bij de verhooging voor den karreman is daarvan niet gesproken. Lokker. Daar waren eenige redenen voor verhooging te vinden. Voorzitter. De heer Witvliet heeft ook thans meerdere werkzaamheden. Keijzer. Ik was voornemens tegen te stem men. Wat zouden Ged. Staten doen wanneer een advies verleend werd van niet te ver hoogen Voorzitter. Nu, over mij zelf zal ik me niet uitlaten, doch wat de gemeente-ontvan ger betreft, geloof ik dat het U niet zou ba ten. Bovendien wil ik U dit wel meedeelen dat de H. O. van deze verhooging uitvalt daar de post groot f 25 subsidie Groene Kruis daartoe kan gebezigd worden en deze weer (overgebracht kan worden naar die voor het Alg. Armbestuur. Keijzer. Voor het verhoogen van den H. O. ben ik niet te vinden en zal daar ook nooit vóór stemmen. Voorzitter. Dan zal, dunkt mij, de tijd ge komen zijn dat U uit den Raad dient te gaan. Het voorstel in stemming gebracht wordt met 2 tegen 3 voor aangenomen om nl. ver hooging te adviseeren. Tegen Lokker en Van Kempen. De secretaris komt ter vergadering waarna de voorzitter deze verlaat en de waarnemen de voorzitter Van der Velde het punt van verhooging jaarwedde Burgemeester in be spreking brengt. De jaarwedde is thans met de verhoogingen f 650 en wordt geregeld op f 700.- De heer Lokker zegt dat de vorige maal wel degelijk gehoor is verleend aan het ad vies van den Raad, om minder dan het ge vraagde te verleenen, daar de Burgemeester niet in de gemeente woont. De voorzitter Van der Velde gelooft dat het den Raad niets zal baten wanneer ze geen gunstig advies zou geven en is er daar om als Wethouder niet tegen geweest. Lokker. Ik zou niet weten waarom het nu niet zou helpen. Het is er volstrekt niet beter op geworden. De heer Van Kempen sluit zich hierbij aan De heer Keijzer zegt ook zich er tegen te verklaren. Hij zou die f 50 ook maar willen helften en f 25 te verhoogen. De heer Den Boer voelt daar ook wel iets voor doch zegt thans dat het voorstel van B. en W. aan de orde is om met f 50 te ver hoogen en dus dan slechts daarvoor te zul len stemmen wanneer dit eventueel mocht worden verworpen. Na gehouden stemming bleek ook dit te zijn aangenomen met 2 tegen 3 stemmen. Tegen Lokker en Van Kempen. De waarnemenden voorzitter deelt dit den onderwijl binnenkomenden voorzitter mede, die zijne tevredenheid te kennen geeft en niet had kunnen denkenmet f 50 doch bv. f 25 bij wijze van advies te zijn verhoogd. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering daarna door den Voorzitter ge sloten. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Ge meenteraad van MELISSANT, op Donderderdag den 17 September 1914 des namiddags te 4 uur. Afwezig de heer Sieling. Na opening der vergadering door den voorz. met gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ie. Worden behandeld de volgende inge komen stukken: a. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, waarbij zij berichten, dat de Minister van Binnenlandsche zaken den zoo- genaamden vasten aftrek, welke jaarlijks wordt toegepast op de Rijksuitkeering ex art. 1 van de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No 156) voor 1914 heeft verminderd met f 190. b. Een dito van alsvoren, houdende vast stelling der Gemeenterekening over den dienst van 1913, met een batig saldo van f458.61 c. Een dito van alsvoren houdende goed keuring van een Raadsbesluit tot het inge- bruik geven van het gemeentehuis aan het Bestuur en Ingelanden van den polder Alte- klein, voor het houden zijner vergaderingen. 2. Brengt de voorzitter ter tafel een opge maakte voordracht ter vervulling van de be trekking van onderwijzer aan de O. L. S. tengevolge van het verleend eervol ontslag als zoodanig aan den heer P. v. d. Wulp, op welke voordracht zijn geplaatst de Heeren No 1, J. van Vliet te Klaaswaal. No 2, L. M. Lievense te Nieuwerkerk (Z.I.) No 3, J. V. v. d. Valk te Viaardingen, Ambacht. Tot stemming overgegaan zijnde blijkt, dat zijn uitgebracht op den heer van Vliet 4 en op den heer Lievense 2 stemmen, weshalve de heer van Vliet, No 1 der voordracht, mei volstrekte meerderheid van stemmen is be noemd tot onderwijzer, welke benoeming zal ingaan op den 1 October a.s. 3. Wordt aan den heer P. v. d. Wulp al hier, onderwijzer bij het herhalingsonderwijs op diens verzoek, met ingang van 1 October a.s. met algemeene stemmen eervol ontslag verleend uit die betrekkking. 4. Wordt in de plaats van den heer van der Wulp, tot onderwijzer bij het geven van herhalingsonderwijs voor jongens, met alge meene stemmen benoemd den heer van Vliet. 5. Wordt met algemeene stemmen besloten, om aan den heer P. Zorge, metselaar alhier, op dien verzoek wederom, voor den tijd van tien jaren onderhands te verhuren, een per ceel gemeentegrond gelegen aan den Bouw dijk, tegen een huurprijs van f390 'sjaars. 6. Wordt met algemeene stemmen besloten tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de Gemeente-Begrooting dienst 1914. 7. Vèrvolgens wordt overgegaan tot de vaststelling der Gemeente-Begrooting voor den dienst .van 1915, welke beloopt in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f 16042.16 zoodat deze Begrooting sluit met een batig saldo van Nihil. 8. Tenslotte wordt overgegaan tot wijzi ging van art. 1 der verordening op den Hoofdelijken Omslag, waarbij het maximum der te heffen belasting van f3700 op f4500 wordt gebracht. De agenda afgehandeld zijnde en geen der leden op de gebruikelijke rondvraag van den Voorz. het woord verlangende, sluit deze de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Verg. van den Raad der gemeente Goedereede op Donderdag den 17 Sept. 1914, des nam. 6 uur Afwezig de Heer F. C. Goekoop met ken nisgeving. Ie. Het lezen der notulen wordt uitgesteld, tot een volgende vergadering. 2e. Komt aan de orde de vaststelling der Gemeenterekening over 't dienstjaar 1913, welke met de overgelegde bescheiden wor- onderricht. Geen bedenkingen worden geopend waarna met éénparige stemmen Burgemeester en Wethouders zich van medestemming onthou dende de Rekening wordt vastgesteld, welke ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. 3e. Wordt éênparig vastgesteld een raads besluit model C betreffende de Begrooting dienst 1914 welke ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten dezer provincie zal worden in gezonden. 4e. Wordt voorlezing gedaan van een in gekomen reclame, tegen deri aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 't dienstjaar 1914, van den Heer Jb. Lodder Cz. landbouwer al hier, d.d. 2 September 1914. Wordt eenparig goedgevonden op bedoelde reclame afwijzend te beschikken, omreden de bezwaren niet binnen den bij art. 265 der Gemeentewet gestelden termijn zijn ingebracht. Hiervan zal aan reclamant kennis worden gegeven. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de voorz. deze vergadering. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeleopen week in Nederland uitgespro ken 15 faillissementen tegen 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. HERKINGEN. Lev. 15000 K.G. superphos- phaat, 2300 K.G. amm. superph. en 100 K.G. zwavelz. ammoniak, voor de Landbouwver- eeniging „De Eendracht,, zijn de volgende biljetten ingekomen Super Zw. amm. Amm. Super. P. J. v. Aardenne Dordt f2.82 f 14.96 f7.46 A. v. d. Sluys Dirksland f 2.71f f 14.16f f6.86+ f Gegund. Onweer. Te Wieringen is tijdens een on weer de bliksem geslagen in den toren van de Nederlandsch Hervormde Kerk te Ooster- land. De toren werd inwendig en uitwendig beschadigdvele duiven zijn dood gevonden. Er ontstond geen brand. Het werk hervat. De stroocartonfabriek „Ons Belang" te Stadskanaal (Gr.) met vele werklieden, onlangs wegens kalkgebrek stop gezet, is weer bij geregelden kalkaanvoer in werking gebracht. 100.000 francs ontrold. Een diamanthan delaar uit Antwerpen deed bij de politie te s' Gravenhage aangifte dat hem op het sta tionsplein zijn ontrold een portefeuille met 1450 francs aan bankbiljetten en een aantal briljanten ter waarde van 100.000 francs. Schip gestrand. Men meldt uit Vlieland Een tweemast vaartuig is bij dam 38 gestrand. In de nabijheid van den dam is aangespoeld een naambord en een reddingsgordel gemerkt „Oceaan". Het schip zit gevaarlijk. De zee is ontstuimig. De wind is N. W. Onder puin bedolven. Bij Oisterwijk, aan den Oisterwijkschen Steenweg, zijn Donder dagavond de schuur en de stalling van de boerderij van den heer van der Ven door een windhoos omvergeworpen. Een 25-jarige dochter des huizes, bezig de koeien te mel ken, werd met 8 stuks vee onder het puin bedolven. Artilleristen, daar en in de nabijheid inge kwartierd, gingen terstond aan het werk om het puin op te ruimen, teneinde zoo mogelijk het meisje te redden, maar zij is levenloos te voorschijn gehaald. Een lage streek. Een korenhandelaar te Huizen had dezer dagen van de boeren op gekocht ongeveer 80 H. L. rogge. Ingevolge machtiging van den ministervan Landbouw zou de burgemeester Woensdag deze rogge in beslag nemen. Daar gekomen, bemerkte deze, dat een knecht juist bezig was de rogge te vermen gen met minderwaardige muffe tarwe en an dere koren, bestemd voor veevoeder. Nog 12 H. L. was onvermengd. Deze hoe veelheid heeft de burgemeester in beslag ge nomen. Bij het vervoer den volgenden dag bleek, dat de in beslag genomen rogge die bij de taxatie goed was, nu overgoten was met petroleum. Om enkele guldens winst had deze handelaar dus 80 H. L. broodkoren on geschikt gemaakt voor de consumptie. En dit nog wel in een dorp van bijna 6000 in woners, waar vele arbeiders wonen voor wie roggebrood het hoofdbrood is. De burgemeester heeft reeds maatregelen genomen, zoodat de handelaar deze daad wel eens lang kan heugen. Door electriciteit gedood. Het 4-jarig zoon tje van den heer P., te Leerdam is in aanra king gekomen met een electrischen draad en is onmiddelijk gedood. Door den stoomtram overreden. Vrijdag wilde in de Linnaeusstraat te Amsterdam iemand op het achterbalcon van den eersten wagen van den trein der Gooische stoom tram springen. Hij kwam te vallen en geraakte onder de wielen van den tweeden wagen, met het noodlottig gevolg dat hij spoedig daarna overleed. Een lastige kwetsuur. De Petit Parisien doet het volgende verhaal: Een zending gekwetsten is zoo juist aan het station aangekomen. Van alle kanten komt men toeloopen, men maakt zich druk en juicht de soldaten van twintig jaar toe, die er bestoven, gehavend, bruinverbrand en met hun ongeschoren gezichten wel als oude snorrebaarden uitzien. Vrouwen geven hun sandwiches, koekjes, tabak, wijn, cider, koffie en bloemen. De jongens nemen dat alles vroolijk lachend aan, want ze schijnen trek te hebben en heel opgewekt te zijn. Ze worden druk ondervraagd. Allerlei stem men klinken tegelijk, vragen en antwoorden kruisen elkaar. Bent u gekwest? Waar bent u gekwetst? Aan mijn arm. Hebt u pijn 't Be- teekent niets. En u? Aan mijn been. Erg? Heelemaal niet. Een piepjong meisje, misschien zestien jaar, die totdusver niets gezegd heeft, waagt het ten laatste een infanterist, die er buiten gewoon welvarend uitziet, iets te vragen. Bent u gekwest, meneer? Ja, mademoiselle. Waar bent u gekwetst? Dat kan ik niet zeggen. Waarom niet? Ik durf niet. Durft u niet? U zult me zoo belachelijk vinden. Ik u Maar meneer Welnu dan: Mijn kepi, was door een granaatscherf van mijn hoofd gerukt en ach ter mij gevallen. Ik keerde mij om hem op te rapen en toen ik mij bukte flang! Begrijpt u? Neel Niet? Een oogenblik stilte. Nou dan juffrouw, u moet dan weten, dat ik nu alleen maar op de helft van een stoel kan zitten Begrijpt u het nu Het jonge meisje bloosde en had 't begre pen. Brand. Te Herkenbosch (Limburg) zijn Zaterdagnacht het huis, schuur en stallingen van de gebr. Hemels totaal afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Diefstal. De villa Belvédère, gelegen bij de Hoornbrug gemeubileerd door, en in ge bruik bij de padvinders van Rijswijk zoo meldt de Delftsche Ct. in den nacht van Donderdag op Vrijdag leeggestolen. Een splinternieuwe klok, alles, stoelen, tafels, wandversiering, is verdwenen. Een eigenaardig passagier. Met een der avondtreinen kwam een eigenaardig uitzien de passagier van het Weesperspoorstation te Amsterdam aan. Hij droeg damesschoenen had een vreemde jas en broek aan, en een veel te wijden hoed op. De recherche,hield hem aan en toen-be weerde de man een soldaat der koloniale troepen te zijn, die uit Maubeuge gevlucht was. De man had zich bij de inneming van de vesting Maubeuge bij de boeren van bur- gerkleeding voorzien. Hij werd echter gevangen genomen door de Duitschers. Hij wist echter te ontsnappen. Na eenige omzwervingen kwam hij tt. Eijsden aan. Van den Franschen consul te Maastricht kreeg hij een pas en zoo kwam hij te Amsterdam aan. Daar zijn papieren in orde waren kon de Franschman naar Rotterdam doorreizen om naar Engeland te gaan. Hij was vol moed om opnieuw te vechten. (Tel.) Door den bliksem getroffen. Omstreeks 6 uur is Zaterdagmorgen te Biervliet de blik sem in de toren der Ned. Herv. Kerk gesla gen, welke voor een groot deel is vernield. In de kerk is de verwoesting eveneens zeer groot. Een begin van brand aan het houtwerk is gebluscht kunnen worden. VOOR HET LEVEN. Driftige gestellen zijn lastig en moeilijk, doch hunne goede zijde is dat zij meestal eerlijk zijn. De vrouw. Wanneer een man vooruit wil komen, dan moet hij zijn vrouw raadplegen. Franklin. De raad, u door een vrouwenhart gegeven zal steeds de beste zijn. Welk ernstig of edel doel ik ook in mijn leven heb nagejaagd, ik heb het alles te danken aan de beste, beminnelijkste en ver standigste aller beoordeelaars een liefheb bende, trouwe vrouw. Bardetti. De vrouw moet den man, de man de vrouw leeren begrijpen en verdragen, doch wat er ooit vooritome, zij moeten nooit een derde in hun geschil mengen. SOMMELSDIJK Geboren: Trijntje, d. v. J. Verbiest enM. van Lente. MIDDELHARNIS. Woensdagavond half ze ven hoopt in de Ger. Kerk op te treden de beroepen Predikant Ds. van Velzen van Zui- lichein. Maandagavond a.s. hoopt in de Zon dagschool op te treden Ds. Paauwe van Ben- nebroek. Donderdagavond 1 Oct. zal in de Ned. Herv. Kerk op treden Ds. Lans van Ooltgens- plaat. NIEUWE TONGE. Heden Woensdagavond ten 6,30 uur hoopt Ds. Kievit van Dirksland

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2