n STERIJEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. SNIPPERS. Het toezicht op de voor aanplakking be stemde stukken berust bij den Burgemeester, die ook over de wijze van aanplakking, de plaats enz. kan beslissen. De publicatiën behoeven niet langer aan geplakt te blijven dan uiterlijk 14 dagen en niet langer dan het geen doel meer treft. Aangezien voorheen het tarief te hoog was nl. 30 ct. ook van kleine publicatiën, de ge meente de onkosten van 't bord had en nooit iets als vergoeding genoot en er geenerlei toezicht was, wordt algemeen deze regeling goedgevonden. Een voorstel om het bord niet beschikbaar te stellen van politieke verkiezingen enz. vindt geen bijval. De benoeming van een schatter voor ver gunningsrecht zal door Burgemeester en Wethouders in 't voorjaar 1915 geschieden. Hierna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. Hierna wordt de openbare vergadering hervat en komt er aan de orde de rondvraag. Dhr. Knoop zegt, dat hij na de vorige ver gadering de vastgestelde jverordening op schoolgeldheffing een en ander nagegaan heeft en tot de slotsom komt, dat de bedra gen hooger dan vroeger waren leest eenige cijfers voor en zij nu weer verandering willen. De heer Jongeling vindt de verandering over 't algemeen goed, doch zou nog een tusschenklasse wenschen wat later altijd nog geschieden kan. De heer van Weel steltvoor alhier een landbouwcursus te openen en daar voor de openbare school beschikbaar te stellen en verzoekt de Burgemeester daartoe de noodige stappen te doen, voorts infor meert hij wat de bedoeling van B. en W. is omtrent vergoeding aan den onderwijzer Bis schop voor de tijdelijke waarneming van het hoofd. De voorz. zegt, dat B. en W. gaarne spoe dig de landbouwcursus zullen voorbereiden, doch door den heerschenden toestand is het uit het hoofd gegaan, wat de heer Bisschop betreft zegt de voorzitter spoedig met een voorstel te zullen komen. Omtrent de schoolgeldverordening zegt de Voorzitter, dat toen dat schoolgeldkohier vastgesteld werd, allen het er over eens wa ren dat de bestaande regeling niet deugde, omdat toen de heffing gebonden was aan het te betalen belastingbedrag dat was met het oog op het percentage aan verandering onderhevig is. Terwijl de opbrengst inplaats van meer juist zooveel minder geworden was. Algemeen was men het er over eens een nieuwe verordening te maken waarvan de heffing verbonden was aan het geschotte inkomen en tevens de bedoeling was, meer ontvangsten te innen en werden B. en W. opgedragen een nieuwe verandering te ont werpen. Om tot een goed resultaat te komen stelde de Voorzitter voor nog 2 leden uit den Raad te nemen om met B. en W. die ontwerpen -gamen te stellen en stelde voor daarvoor te men de 2 leden der commissie van onder- Ijs, de heeren Knoop en Jongeling. Hierop heeft de Commissie met B. en W. vergaderd waarin de heer Jongeling door gerechtszaken verhinderd was. De commissie |kwam tot een goed resultaat, met algemeene stemmen werd besloten aldus den Raad voor te stellen. In den Raad bracht de Voorzitter op advies van den heer Jongeling nog een kleine wijziging aan om het 4e kind vrij te stellen, waarna deze verordening zonder verdere discussie en zonder stemming doorging. Spreker be grijpt niet, dat de heer Knoop altijd achter aan komt. De heer Knoop zegt, dat hij niet direct alles kan uitrekenen en (thuis komende de zaken soms anders inziet en zegt dat de Voorzitter" hem te gauw is en hem met cijfers overbluft; waarop de Voorzitter antwoordt dat Ihij en in de commissie en in de raads vergadering alle stukken bij hem had en meermalen uidrukkelijk gevraagd had of iemand nog iets had te vragen of op te merken De heer Van Weel zegt nog dat een tus schenklasse wel goed zou zijn, zegt den heer Knoop dat niet de Voorzitter eenige schuld J^eft, maar Knoop zelf, omdat die lang ge- y,eg vooruit benoemd was door den Raad en wist wat komen zou en dus zelf beter op zijn tellen moest passen en niet de schuld aan den Voorzitter geven. De Voorzitter zegt nu nog, dat met den heer Knoop in commissie en raadsver gadering best te handelen is, doch nauwe lijks heeft hij met zijn bekende raadgevers gesproken, of er is niets mee te beginnen. De heer Knoop haalt nog eenige voor beelden aan en verzoekt de Voorzitter nog eens op de verordening te willen terug komen. Hierop zegt de Voorzitter deze zaak nog eens te willen behandelen en verzoekt de heeren nu hun gewijzigd voorstel ter tafel te brengen, waarop de heer Knoop zegt, dat hij geen bepaalt voorstel heeft, maar alleen er maar eens over praten willen. Nadat bijna alle leden antwoorden, dan kan het wel 3 uur of avond worden, wat de Voorzitter niet te begrijpen het groote gebaar van den heer Knoop, die thans niet eens eenig idee heeft, welke veranderingen hij wil, waarop onder eenig gemompel en tegenpruttelen van den heer Knoop de vergadering gesloten wordt. (Ongecorrigeerd.) VERGADERING van den Raad der ge meente Den Bommel op Woensdag 1 September jl., 's nam. 6.30 ure. Aanwezig 6 leden, afwezig de heer Jonge ling wegens mobilisatie. Voorzitter de Burgemeester, tevens secre taris. Na opening der vergadering met formulier gebed wordt de lezing der notulen tot een volgende vergadering uitgesteld. Schoolgeldverordening. De Voorzitter zegt naar aanleiding van de gisteren gehouden besprekingen in den Raad heden morgen nog eens vergaderd te hebben met B. en W. over de schoolgeldverordening met de heeren Knoop en v. Weel, de laatste wegens afwezigheid van den heer Jongeling. Hierop zijn met algemeen goedvinden eenige tusschenklassen ingevoegd, waarop de com missie ook de heer Knoop eenparig van ge voelen was, dat van de verordening de beste oplossing was, waarom de Voorzitter ver moed, dat nu bij alle leden de bezwaren wel zullen zijn weggevallen. De heer Knoop zegt, dat hij het in de commissie wel eens was, maar tehuis ko mende weer van andere gedachten geworden is en wijst nu op het verschil van vroeger. De Voorzitter zegt nu de zaak heelemaal niet meer te begrijpen, vanmorgen waren allen het broederlijk eens en nu komt wer kelijk de heer Knoop weer op zijn gedachte van vanmorgen terug, op deze wijze is niet meer te handelen en helpen de commissie vergaderingen niet. Het spijt spreker, dat de heer Knoop niet zelfstandig genoeg is, maar omdraait als hij buiten de zaal is. De heer Borgdorff zegt dat de heer Knoop overdrijft en te veel met jaarbedragen schermt, doch laat hij weekbedragen noemen. De heer van Weel zegt dat de Voorzitter dezen morgen zeer toeschietelijk was, de ge- wenschte veranderingen heeft aangebracht, waar allen het mee eens waren en begrijpt den heer Knoop niet meer. De heer Mijs vraagt enkele voorbeelden van wat sommige burgers betalen moeten en noemt deze veranderingen billijk, wat alge meen beaamd wordt. De heer Knoop zegt nog, nu met het nieuwe hoofd zag hij zoo gaarne de openbare school reeds toenemen en zou daarom verlaging van schoolgeld wenschen, voegt den heer Mijs toe dat hij er om denken moet, dat hij ook een zoon heeft, die aanstonds kinderen op school krijgt, waarvoor hij dan dus ook betalen moet, waaraan de heer Mijs zich echter niet stoort en zegt van verdere discussie af te zien, omdat hij één tegen allen niet volhou den kan. Ook nu had de heer Knoop geen bepaald voorstel maar wekt alleen oppositie. Nadat de Voorzitter eenige malen met eenige tusschenpoozen ruimte gevraagd had of nog iemand iets te vragen of te zeggen had, of verandering voorstelt, wijl het nu nog de tijd is en men nooit zal kunnen zeg gen dat hij de zaak doorgedreven heeft, wordt gestemd over de gewijzigde verorde ning, die aangenomen wordt met 5 tegen 1 stem, tegen de heer Knoop, voor de heeren Mijs, van Weel, Rosmolen, Jacobs en Borg dorff. Landbouwcursus. De Voorzitter zegt met het hoofd der school over de landbouwcursus gesproken te hebben, wat dus wel in orde zal komen. Belooning Bisschop, waarnemend hoofd. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen den heer Bisschop als belooning voor het tijdelijk optreden als hoofd der le O. L. school gedurende een kleine 2 maanden eene grati ficatie van f 30 f 40 te geven, omdat de juffrouw gedurende diensttijd als verplichte kracht kan worden beschouwd en daardoor f 40 meer subsidie genoten wordt, en zegt dat voor het hoofdschap gedurende die maan den geen subsidie genoten wordt. De heer van Weel stelt voor f 35 te ver- leenen, wat zonder discussie en zonder hoofd, stemming algemeen goedgevonden wordt. Niets meer 'aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voor zitter de vergadering. Vergadering van den Raad der Gemeente OOLTGENSPLAAT gehouden op Dins dag 1 September des nam. 3 uur. Voorzitter Edelachtbare Heer J. G. v. Putt en De Voorz. opent de vergadering. 1. De notulen worden gelezen en goedge keurd. 2. Een schrijven van dhr. M. Wolters daarbij het verzoek om ontslag als Hoofd der 1ste Openbare School met ingang van 1 Januari 1915. Wordt besloten dit ontslag eervol te verleenen. 3. Benoeming Wethouder. dhr. Slis stelt voor dhr. Wagner te her kiezen bij acclamatie, daar we in dezen tijd alle politiek moeten laten rusten, en alleen letten op het algemeen belang. De Voorz. zegt een wetsontwerp was in gediend over de benoeming van Wethouders enz. doch wegens bezwaren van enkele leden weder is ingetrokken. Doch daar het de be doeling was van H. M. de Koningin geen ingrijpende veranderingen te brengen, kan de Voorz. zich ook geheel mede vereenigen, maar het voorstel van dhr. Slis gaat niet, de wet verzet er u tegen, en we moeten dus stemmen. Uitgebracht worden op dhr. A. Wagner 5 stemmen en 1 blanco, gekozen dhr. Wagner. De Voorz. en de leden feliciteeren dhr. Wagner, met zijn herbenoeming, dhr. Wag ner dankt de vergadering voor het vertrou wen en hoopt naar zijn beste weten de be langen der gemeente te behartigen. 4. Op een vraag van de Voorz. of iemand nog het woord verlangd vraagt dhr. Wagner is er geen verandering te brengen in het beer ophalen, zijn inziens is dit veel te vroeg. Na langdurige besprekingen door de Voor zitter en alle leden wordt besloten, dat B. en W. zullen trachten een andere regeling te treffen, indien mogelijk tot verbetering. 5. dhr. Wagner brengt een verzoek in het midden van dhr. M. Wolters om vergoeding voor zijn vruchtboomen, wordt besloten hier over nader te spreken. 6. dhr. W. J. Donkersloot vraagt of de sol licitanten voor Hoofd der School ook acte Fransch en Engelsch en Landbouw moet be zitten, en dan natuurlijk op school hierin onderwijzen, zoodat ieder hier gebruik van kan maken. Door alle leden wordt dit nuttig en noodig geoordeeld. De Voorz. deelt mede dat dit zoo maar niet ineens gaat, doch zal voor hij een oproeping doet met de School opziener hier over onderhandelen. 7. Door dhr. Jacobs wordt gevraagd of alles in orde is op de haven, antwoord de Voorz. ja, alleen ontbreekt nog keislag, na eenige opmerkingen door de leden, worden de discussies hierover gesloten. Na eenige besprekingen over eenig hout en balken welke door den polderopzichter moest worden verwijderd wordt de vergade ring gesloten. V ERSLAG van het verhandelde in de vergadering van den raad der ge meente MELISSANT op Dinsdag 1 September 1914 des n.m. ten 3 ure. Afwezig de heer Joppe. De voorz. opent de vergadering met gebed waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en getee- kend. Komen in behandeling: Ingekomen Stukken als Een schrijven van H. H. Ged. Staten in Zuid-Holland daarbij goedgekeurd terugzendende een wijziging der gemeente begrooting dienst 1914. Idem van den heer Comm: der Koningin in Zuid-Holland goedkeurende het verlof van den Edel Achtb. Heer Burgemeester. Een verzoek van Abr. Tieleman alhier om dispensatie voor het bouwen van een woning buiten de bebouwde kom der gemeente. Bij acclamatie goedgevonden. Alsvoren van den heer P. v. Wulp onder wijzer alhier, daarin wegens benoeming te Rotterdam eervol ontslag verzoekende uit zijne betrekking, wat hem met ingang van 1 October a.s. wordt verleend. Alsvoren van Ingelanden van den polder „Al te Klein" daarin verzoekende voor hare vergadering welke eenmaal per jaar plaats heeft daarvoor een lokaal van het gemeen tehuis te mogen gebruiken, wat wordt toe gestaan tegen vergoeding van f2 per jaar. Is aan de orde benoeming van een we t- houder. Na gehouden stemming bleek er 6stemmen te zijn uitgebracht en wel op de.heeren Koo- man, Polder en Nieuwenhuizen "respectieve lijk 3, 1 en 1 stem en 1 blanco, zoodat de heer Kooman herbenoemd is als wethouder, welke verklaart zijne benoeming aan te ne men en bedankt voor het in hem opnieuw gestelde vertrouwen. Vervolgens gaat men over tot het benoemen van zetters. No. 1 van de voordracht de heer L. van Beek verkrijgt 4 stemmen. No. 2 de heer Joppe 5 stemmen. No. 3 P. Polder 4 stemmen. No. 4 L. Sieling 3 stemmen, welke heeren alzoo zijn benoemd. Daarna wordt aangenomen begrooting Armbestuur dienst 1915, in ontvang en uit gaaf óp f4711.275. Vervolgens wordt aangeboden de begroo ting der gemeente over 1915 in Uitgaven op f 16742,16 en ontvangst f 16758,42 sluitende met een batig saldo van f 16.26. Burgemeester en wethouders verwijderden zich uit de vergadering teneindede Armenre- kening over 1913 in behandeling te nemen welke in zijn geheel nagegaan en goedgekeurd in ontvangsten op f6559,335 en uitgaven op f 5993,79. Vervolgens vraagt de voorz. of nog een der heeren iets in het belang der gemeente hebben te vragen daar er nog eenige recla mes over den Hoofd. Omslag moeten behan deld worden welke in gesloten vergadering moet geschieden. De heer v. d. Velde vraagt of er nog niets omtrent de gasquastie is opgelost, waarop de voorz. antwoorde in de moeilijke omstan digheden hieraan niets gedaan kan worden daar de heer Blokhuis geen definitieve op gave van prijs van ijzer kan verkrijgen, dus men zal moeten wachten tot deze troebele tijden voorbij zijn. De heer v. Beek yraagt of B. en W. er al over gesproken hebben om het water zooveel mogelijk in te houden, omreden in den pol der de sloten droogstaan, de voorz. zegt hieromtrent wel sprake is geweest maar daar hieromtrent het Polderbestuur de baas is zoo kunnen we dit wel verzoeken en niet bevelen, zoodat deze aangelegenheid geheel in handen van het Polderbestuur berust, wel beloofde de voorz. de slooten dit jaar zoo veel mogelijk zal laten schoonmaken om den bodem te zuiveren. Niets meer te behande len zijnde wordt de vergadering gesloten.) Verslag van het verhandelde in den Raad der Gemeente Stellendam, op Dinsdag 1 Sept. 1914 des n.m. 6.30 uur. Aanwezig 6 leden. Afwezig de heer Biemond Voorz. de heer Burgemeester. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze door den Voorz. geopend. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goed gekeurd en geteekend. Aan de orde is benoeming van een Wet houder, wegens periodieke aftreding van den heer Nagtegaal. Na vier stemmingen was nog geen meer derheid behaald, doch waren de stemmen aldus verdeeld: Nagtegaal 2, Holleman 2en Jb. v. Seters Wz. 2. Toen werd de heer Hol leman door het lot aangewezen als Wet houder. Zoodat thans de heer Meijer lste en Holleman 2e Wethouder is. De Voorzitter wenscht de heer Holleman geluk met zijn benoeming, waarna deze in 't kort zijn dank betuigt. De voorzitter vraagt of Holleman zijn benoeming aanneemt, 't geen deze be vestigend beantwoordt. Daarna dankt de Voorz. de heer Nagte-, gaal voor langdurig bewezen diensten. Nu wordt door de heer Holleman rapport uitge bracht, namens de Commissie, betreffende het nazien der rekeningen. Eenige vragen en opmerkingen hierover worden door den Voorzitter beantwoord. dhr. Keijzer zegt tegen de goedkeuring der Gemeenterekening te zullen stemmen, daar de havengeld-kwestie nog altijd niet is op gelost. Alsdan wordt de rekening met 5—1 stem goedgekeurd. dhr. Keijzer vraagt nog hoe het met het repareeren der brug bij kavel 11 staat, waarop de Voorzitter antwoordt dat het in bestelling is. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Verslag van den Raad der gemeente Ouddorp. Zitting van 1 Sept. 1914. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering op gebruikelijke wijze. Notulen onveranderd goedgekeurd. Aan de orde benoeming van een wethou der wegens de periodieke aftreding van KL Voogd. Bij de stemming daarvoor verkreeg KL Voogd 4 stemmen, J. Mastenbroek 2 stem men en J. C. Lodder 1 stem, zoodat eerst genoemde weer als wethouder werd aange wezen. Ingekomen stukken Een schrijven van den heer Plomp, waarin werd verzocht aan den raad om te doen voorkomen dat de wielrij ders over de kleine steentjes der straten zouden rijden. Het drukke wielrijdersverkeer langs zijn woning was bijna oorzaak dat zijn kind was overreden. De raad was van oordeel, dat, om hier verbetering in te brengen, het noodig was om een nieuwe ver ordening daarvoor in het leven te roepen, doch om de bezwaren die daaruit zouden voortvloeien, werd op advies van den Voor zitter voorgesteld om een publicatie te doen aanplakken, waarin aan het wielrijdend pu bliek werd verzocht om de kleine steentjes niet als fietspad te gebruiken. (Diegenen, die deze wenken niet navol gen, zullen worden nageroepen door de po litie en gedreigd met procesverbaal.) (Ver slaggever.) Ingekomen het verslag van de commissie tot nazien der Gemeenterekening enjbegroo- ting. De Gemeenterekening, dienst 1913 sluit, met een nadeelig saldo van f 81.10. De Ge- meentebegrooting dienst 1915 wordt op ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f20.511.87V2. Niets meer tc b handelen zijnde voor de Openbare vergadering, wordt deze gesloten om in een besloten zitting de behandeling van het suppletoir kohier voort te zetten. NIEUWE TONGE. pp het hulptelegraaf kantoor alhier zijn gedurende de maand Au gustus behandeld 135 telgrammen. 234 telefoongesprekken en 23 oproepings totaal 392. Arrondissement'; Rechtbank te Rotterdam. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 1 September. Op 6 Juni zou de niet-verschenen bekl. A. G. te Middelharnis een anderen man in het gelaat gestompt en geslagen en hem bij den keel gegrepen hebben. Het meisje J. Krijtenberg had bekl. niet zien slaan en stompen, wel dat bekl. den an der bij den keel greep. Het O. M. waargenomen door mr. Steen- berghe eischte ter zake van mishandeling, f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De niet-verschenen, 19-jarige veldarbeider J. v. d. G., recidivist, zou op 4 Juli te Dirks- land J. Koot, in diens winkel, bij de borst gegrepen en hem tegen de toonbank* gewor pen hebben. Ter zake van mishandeling bij herhaling werd f25 boete, subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De 23-jarige arbeider M. B. te Melissant had op 8 Juli zijn oom C. B. een slag in het gezicht en een stomp op het hoofd gegeven. Bekl. verklaarde^ dat hij het vóór zijn va der, tegen zijn oom had opgenomen. Ter zake van mishandeling eischte het O. M. f25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 20 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. SOMMELSDIJK. GeborenCornelia, d. v. L. Verbiest en K. van den Nieuwendijk. OndertrouwdJ. Visser 29 jaren te Put- tershoek, en M. E. van den Doel 23 jaren. GetrouwdM. van Brussel 26 jaren, en J. Nelis 22 jaren. Overleden Roelof van der Meide 2 maan den z. v. A. van der Meide en T. Gouswaart MIDDELHARNIS. GeborenCornelis ~z. v. Florus van den Nieuwendijk en Cornelia Smit. DEN BOMMEL. Geboren Johannis Isodorus z. v. C. Rom- melse en J. Kloet. Jan z. v. J. Kraak en A. J. Brijs. Jacobus z. v. J. Hokke en J. v. d. Welle. Gerbrand z. v. C. Melissant en M. Keuvelaar. GehuwdArie de Wit j.m. 20 j. uit Oolt- gensplaat en Lauwrina Hokke j.d. 21 jr. OverledenPietertje Dirkje oud 8 we ken d. v. C. Meijer en A. Meijer. Gerbrand Melissant, oud elf maanden z. v. C. Melissant en M. Keuvelaar. NIEUWE TONGE. GeborenAdriana d. v. Daniël Johannes Tijl en A-bra Verschoor. Jan Cornelis z. v. Cornelis Pape en Alida Cornelia Tanis. OndertrouwdAdrianus Bastiaan Dekker j.m. 24 jaar en Neeltje Kom j.d. 23 jaar. OverledenMaria van Es oud drie maan den. Johannes Gerardus Knops 61 jaar ge huwd met Neeltje Klein. Jannetje van Es 81 jaar gehuwd met Witte Admiraal. OUDDORP. GeborenCornelia, d. v. Geertruida Bos hoven Jannetje, d. v. W. Klein en Elisabeth WestdijkCornelia, d. v. C. Pijl en P. Luime Willemientje d. v. H. Wethoeve en KL West- dijk; Gerrit, z. v. E. Sandifort en Elizabeth Aleman; Jacomijntje d. v. Corn. Breen en G. A. de VogelCornelis z. v. Jacob Tanis en Jacomeintje Tanis; Eeuwit, z. v. Izak Breen en krijstje Hameeteman Maartje, d. v. M. P. v. d. Maas en W. KlippelThijs, z. v. Kr. Meijer en K. de Jong. Levenloos aan gegeven kind van L. Akershoek en M. Roos. In de maand Augustus hadden geen hu welijk plaats en kwamen geen sterfgevallen voor. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 6 September 1914. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, geen opgaaf. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Brui ning. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. P. Kruijk, Herv. Pred. te Gouderak, (Bidstond.) Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Emmen (Doopsbediening.) Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, v.m. en 's av. Ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, geen opgaaf. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. G. Timmer. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en av. 6 uur den Heer Punt van Middelburg. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 5.30 uur den Heer Koppenaal Theol. cand. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Mulder van Ede. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 5 uur Ds. Groe- newegen, emm. pred. te Rotterdam. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 en's av. 6 uur Ds. Kieviet. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Rössing. STAD AAN 'T HARINGV1ET. De heer Kop penaal theol. doktor hoopt Zondagavond e.k. half zes in de Geref Kerk op te treden. DEN BOMMEL. Woensdag 9 September 's avonds 6.30 uur hoopt Ds. Kunst van Ba- rendrecht in de Geref. Kerk alhier, een Biduur te houden voor den nood der tijden. OUDE TONGE. Woensdag 12 Augustus 1914, 's avonds 6 uur Ds. Verkerk. Bidstond voor den nood der tijden. GOEDEREEDE. Beroepen te Tienhoven, Ds. F. de Gidts alhier. HELLEVOETSLUIS.. Tot Onderwijzeres aan de Chr. School voor L. en M. U. L. O. alhier is benoemd Mej. M. van der Wetering te Rotterdam. PARIJS, 3 September, Om 1 uur vannacht is er een proclamatie openbaar gemaakt, waarbij bekend gemaakt wordt, dat de re geering tijdelijk naar Bordeaux verplaatst wordt. BERLIJN. 3 September. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Bij de vermeestering van het hoog in de bergen gelegen sperfort Givet hebben, even als bij Namen, de door Oostenrijk gezonden zware motorbatterijen door hun bewegelijk heid en zekerheid van schot haar voortref felijkheid bewezen. Zij hebben ons uitste kende diensten bewezen. De sperversterkingen bij Hirzon, Ayvelles Condé, La Fère en Laon zijn zonder strijd vermeesterd. Daarmede bevinden zich alle sperversterkingen in Noord-Frankrijk, behal ve vesting Maubeuge in onze handen. De aanval op Reims is begonnen. De cavallerie van het leger van maarsch. Kluck is tot in de nabijheid van Parijs ge komen. Het westelijk leger is voorbij de Aisnelinie vooruitgedrongen en zet zijn opmarsch naar de Marne voort. Enkele afdeelingen der voor hoede hebben de Marne reeds bereikt. De vijand trekt voor de legers van de veldmaarschalken Kluck, von Bulow, von Hausen en den hertog van Wurtemberg te rug op den oever der Marne. Het leger van den Duitschen kroonprins heeft den vijand, die, steunende op Verdun, tegenstand bood, in zuidelijke richting te ruggeworpen. De legers van den Kroonprins van Beieren en den generaal-veldmaarschalk van Heerin- gen hebben nog altijd een krachtigen vijand in de versterkte stellingen pn Fransch Lo tharingen tegenover zich. In den Boven-Elzas hebben Duitsche en Fransche afdeelingen geregeld voeling met elkaar. w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. BERLIJN, 3 Sept. Uit het groote hoofd kwartier wordt gemeld: In het Oosten oogsten de troepen onder den generaal-veldmaarschalk von Hindenburg nieuwe vruchten van hun overwinning. Het aantal gevangenen stijgt met den dag en is reeds tot 90.000 geklommen. Hoeveel kanon nen en andere zegeteekenen zich nog in de bosschen en moerassen bevinden valt nog niet na te gaan. Blijkbaar is de Russische commandeerende generaal gevangen gemaakt De Russische legeraanvoerder is volgens de Russische berichten gevallen. w.g. VON STEIJN, kwartierm.-generaal. BERLIJN, 2 Sept. Zooals reeds gemeld, namen onze legers van gevangen Franschen en Engelschen duizenden infanteriepatronen af met diep uitgeholde kogelpunten. De pa tronen bevonden zich ten deele nog in de van het fabrieksstempel voorziene verpak king. Uit hel aantal en de manier van fa bricatie, blijkt duidelijk, dat deze patronen machinaal worden aangemaakt. In een fort bij Longwy werd een dergelijke machine ge vonden. De patronen werden dus door het legerbestuur in dezen vorm geleverd. Ge vangengenomen Engelsche officieren verze keren eveneens op hun woord van eer, dat hun voor de pistolen enz. eveneens derge lijke patronen geleverd werden. De wonden van onze soldaten toonen de vernielende werking van deze'dum-dumkogels. Terwijl Frankrijk en Engeland met grove overtreding van de Conventie van Geneve kogels toela ten, welker gebruik een kenteeken van een barbaarsche oorlogvoering is, neemt Duitsch- land de volkenrechtelijke bepalingen nauw keurig in acht. Nergens in het geheele Duit sche leger worden dum-dumkogels gebruikt. ROME, 3 September. Tot paus is geko zen kardinaal Giacomo della Chiesa, aarts bisschop van Bologna, die den naam heeft aangenomen van Benedictus XV. De Duitschers naderen Parijs. Verrassende berichten komen uit Noord- West-Frankrijk. Een telegram van den bij zonderen correspondent der Times in Frank rijk meldt dat de Somme-vallei is prijsgege ven en Amiens waarschijnlijk al in handen van de Duitschers is, na door de Franschen geheel te zijn ontruimd. De vesting La Fere is na een bloedig gevecht door de Duitschers genomen, nadat de Engelschen vandaar wa ren teruggetrokken. Latere telegrammen aan dat blad melden dat Amiens in handen van de Duitschers is. Het driedaagsche gevecht van de afgeloopen week bereikte zijn hoogtepunt in een bloe dig treffen bij Moreuil (25 KM. ten Z.O. van Amiens,) waarbij het voordeel aan den kant van den vijand was. De bondgenooten zijn in goede orde teruggetrokken, doch de Duit schers dringen vooruit naar hun doelParijs en toen ik hedenochtend om 5 uur de bui tenwacht van Amiens verliet, moet de Duit sche voorhoede zich al tusschen Le Partigny en Montdidier (25 KM. ten Z.O. van Moreuil) hebben bevonden. Het gevecht bij Moreuil was uiterst ver woed. De jvoordeelen daar door den vijand behaald, maakten de verovering van Amiens onvermijdelijk. Het was feitelijk een nieuwe „intocht in Brussel", maar dan op kleiner schaal. Een bericht aan de Daily Chronicle meldt dat de Duitschers gisteren tot Creil, op der tig mijl ten N.W. van Parijs, zijn genaderd. Ze zijn zelfs nog dichterbij geweest, tot Sen- lis, zoodat het kanonvuur ,in de hoofdstad kan zijn gehoord, doch ze werden van dat punt teruggedreven en in bedwang gehou den door de forten rondom de stad. Arbeid doodt een mensch niet, maarzorg. Zorg is roest op het lemmet. Niet beweging maar 't knarsen vernielt de machine. Als iemand tot u zegt, dat gij op een an dere wijze rijk kunt worden dan doorarbeid en spaarzaamheid luister dan niet naar hem: hij is een bedrieger. Wij moeten niet trachten broeders te wor den. Wij moeten trachten niet te vergeten, dat wij broeders zijn. Als het hart ons tot spreken dringt, dan spreken we, maar dan moet 'took zijn een hart vol liefde en geestdrift voor alles wat goed is en rein, zonder eenigen nijd of baat zucht. Een eerlijk hart en zachtmoedigheid gaan gewoonlijk samen. Wie niet geleerd heeft te dienen, zal in zijn bevelen falen. Te gemakkelijk op het paard te komen, heeft dikwijls tengevolge, dat men er over heen gaat, IS -Ci.'—- eisÏP.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 5