PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. van veldmaarschalk v. Hindenburg in Oost- Pruisen op de Russen bevochten, vinden men in Duitsche bladen nog enkele bijzonder heden. Aan Russische zijde hebben aan den slag op de lijn Gilgenburg—Tannenberg—Hohen- stein—Ortelsburg vijf legercorpsen met drie kavallerie-divisies deelgenomen. Daarvan zijn, naar Duitsche opgaven, ongeveer 70,000 ge vangen genomen en bovendien nog ruim 60,000 gedood en gewond. Drie legercorpsen zijn geheel buiten gevecht gesteld. Het verslagen Russische leger schijnt zich achter de Narew-linie, die door de vestingen en sperforten Ossowez, Lomsja, Rosjan, Os- trolenka, Poeltoesk en Nowo Georgiewsk beschermd wordt, op Russisch gebied te hebben teruggetrokken. De Russen, die in het noordelijk deel van Oost-Pruisen waren gevallen, zijn verdreven, zegt de Kölnische Zeitung, die de nederlaag der Russen op een lijn steit met die bij Se dan van de Franschen in 1870. Zij heeft het Russische krijgsplan, om ten Zuiden der Masoerische meren op Elbing aan te rukken en daardoor de in het Noorden van Oost- PruisCn staande Duitsche troepen af te snij den en tusschen twee vuren te brengen, verijdeld. Wanneer de Duitschers geslagen waren, erkent de Kölnische, zouden de Russen de geheele provincie Oost-Pruisen, behalve dan de vesting Koningsbergen, in handen hebben gehad. De Russische legatie te 's-Gravenhage heeft de volgende mededeelingen ontvangen om trent de krijgsverrichtingen van het Russische leger De Russen zetten hun aanvallend optreden voort in het Noorden van Oost-Pruisen, met name op de liniën Heilsberg—Zinten en Bar- tenstein—Koningsbergen. In het Zuiden van Oost-Pruisen hebben de Duitschers, na be langrijke versterkingen te hebben geconcen treerd, met talrijker strijdkrachten twee Rus sische legerkorpsen aangevallen, die zware verliezen hebben geleden, welke hun werden toegebracht door de zware artillerie, dopr de Duitschers uit de Pruisische vestingen aan den Weichsel medegebracht. Generaal Sam- sonow is onder de gedooden. De Russische troepen zijn voeling blijven houden met den vijand en ontvangen versterkingen. Duitsche oorlogsschepen op de Engelsche kust. De berichtgever der N. R. Ct. te IJmuiden meldt dd. 1 September: Van een IJmuider visscherman, die tijdens de staking in het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden, in het najaar van 1913, als matroos was gaan varen op Engelsche stoomtrawlers en Dinsdag j.l. na een gevangenschap in Duitschland te IJmuiden is {teruggekeerd, vernamen we nog het volgende. Onze zegsman, P. v. d. L., oud 21 jaar en ongehuwd, voer sedert 10 maanden van Grimsby uit als matroos op Engelsche stoom trawlers en vertrok voor een tweede reis met den stoomtrawler Valiant G Y 1178 den 24sten Augustus van Grimsby ter visscherij. Aan boord bevonden zich bovendien 7 En- gelschen, waaronder één genaturaliseerde Duitscher en één Zweed. Toen men den dag daarna, Dinsdag 25 Augustus, te ongeveer 7 uur 's avonds, op ongeveer 10 mijl uit den wal van Whitby, met nog 4 andere Engelsche trawlers vis- schende was, werden ze overvallen door een Duitsche oorlogsflotille, bestaande uit 2 krui sers en 3 torpedobooten. Een der torpedo booten, de V 155, kwam langs zij van de Valiant en gelastte de bemanning op de tor pedoboot over te gaan, waarbij enkele mi nuten gegeven werden om kleeren en kooi- goed in te pakken. Nauwelijks was de trawler verlaten, of met een paar schoten werd de Valiant in den grond geboord. Onze zegsman, die zijn schip zag zinken, vond aan boord van de Duitsche torpedoboot de equipages van nog twee in den grond geschoten En gelsche trawlers; zij werden direct daarop 28 man sterk, waaronder nog 1 IJslander en 1 Noorman door de torpedoboot over gezet op den Duitschen kruisers Stuttgart, een der beide groote Duitsche kruisers der flotille. Aan boord daarvan, waar ze in het vooronder werden gestopt, vonden ze de bemanning van den Engelschen trawler Rideo G Y 314, aan wie men den tijd niet gelaten had eenige kleeding mede te nemen en wel ker twarler ook in den grond geboord was. Van de vier trawlers, die in de nabijheid van de Valiant vischten en die ook alle tot zinken gebracht waren, werden de beman ningen aan boord van den anderen kruiser gebracht, zooals later bleek. In ruim een uur tijd was dit drama ter zee afgespeeld. Onze zegsman bemerkte dat met groote vaart in Oostelijke richting werd ge stoomd. Donderdag, 'tegen het middaguur, werden de gevangenen der beide kruisers te Wil helmshaven aan den wal gezet en onder militaire bewaking eerst naar een kazerne en daarna naar een gevangenis vervoerd. De voeding en de ligging aan boord van den kruiser Stuttgart waren slecht geweest. Het voedsel bestond uit koffie met zuur brood en soep en geslapen moest worden op planken. Van Donderdagmiddag 4 uur tot Zaterdag avond 6 uur werden onze zegsman en zijne medegevangenen opgesloten in cellen, waar ze met 3 man in een cel moesten verblijven. Toen werden zij, die geen Engelsche wa ren, vrijgelaten en met een vrijbiljet naar Bremen gezonden, waar ze des avonds laat aankwamen. Na den nacht op een brits in een politi- bureau doorgebracht te hebben, begaven onze verteller en nog een Hollander, een Amster dammer, 'P. L. J. genaamd, dien hij in de gevangenis te Wilhelmshafen ontmoet had en die ook afkomstig was van een in den grond geschoten Engelschen trawler, de Seti G Y 72, zich naar den Hollandschen consul te Bremen, den heer H., door wiens tusschen- komst zij, nadat ze ieder een halve mark drinkgeld gekregen hadden, vrijbiljetten be kwamen, een naar Bunde op de Duitsche grens en een van Nieuweschans naar Am sterdam. Welwillende voerlieden hebben hen van Bunde naar Nieuweschans gereden; van Bunde tot de grens door Duitsche, van den grens tot Nieuweschans door Hollandsche vrachtrijders. Na den nacht in het station op stroo te hebben doorgebracht konden ze Maandagavond per staatsspoor Amsterdam bereiken en onze zegsman, die nog door tusschenkomst van de Amsterdamsche politie den nacht in Amsterdam heeft doorgebracht, kwam Dinsdagmiddag uitgeput bij zijn fa milie te IJmuiden aan. Van medegevangenen Engelsche visscherslieden had hij nog verno men, dat in die 2 dagen, den 24en en 25en Augustus, door genoemde Duitsche flotille in totaal 9 stoomtrawlers uit Grimsby en 6 uit Boston in den grond geboord waren, na dat de bemanningen gevangen genomen wa ren. De Engelsche zeelieden waren er zeker van, dat de Duitschers mijnen hadden gewor pen langs de Engelsche kust van Blyth tot Withernsea, De uitwerking der machinegeweren. Woensdag was het verschrikkelijk, zoo vertelt een Engelsch infanterist. Wij waren in een der voorste loopgraven. Wij lagen daar zonder ons te kunnen bewegen. De Duitsche machinegeweren schoten zoo fel over ons hoofd, dat we geen hand konden opsteken zonder te worden gewond. Zoolang we in de loopgraven lagen konden ze ons geen kwaad doen, maar zoodra we die ver lieten om terug te trekken, werden we weg gemaaid. Bij het begin van dit gevecht, be stond ons regiment nog uit 1300 man, daarna waren er slechts 300 over. De Engelsche machinegeweren richten aan den anderen kant ontzettende verwoestingen onder de oprukkende Duitschers aan. Ik heb een sergeant met een machinegeweer tegen hen zien werken op een afstand van slechts 150 meter. Zij vielen als halmen. Engeland en onze onzijdigheid. Het Engelsche consulaat te Rotterdam verzoekt het volgende bekend te maken. In verband met de hier ter stede Ioopende geruchten, volgens welke de Engelsche regee ring voornemens zou zijn via de Schelde troepen te landen te Antwerpen, wenscht het Engelsche consulaat alhier, er met nadruk op te wijzen, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. De consul is officieel door de Engelsche regeering gemachtigd te verklaren, dat zij de neutraliteit van Nederland in elk opzicht en onder alle denkbare omstandigheden zal eerbiedigen. Een merkwaardige tekst. Naar het heet heeft een rabbijn op 8 Augus tus te Dortmund gepreekt over den tekst Deut. 2 26-34, een tekst die eenige punten van gelijkenis biedt met de geschiedenis van Duitschland en België in dezen oorlog. In vs. 24 zegt de Heere tot Mozes: „Maakt u op, reist heen en gaat over de beek Arnon; ziet, ik heb Sihon, den koning van Hesbon den Amoriet en zijn land in uwe hand ge geven begint te erven, en mengt u met hen in den strijd." En dan vervolgt de tekst bij vs. 26 „Toen zond ik boden uit de woestijn Ke- démot tot Sihon, den koning van Hesbon, met woorden van vrede, zeggende: Laat mij door uw land doortrekkenik zal alleenlijk langs den weg voorttrekkenik zal noch ter rechter- noch ter linkerhand uitwijken. Ver koop mij spijze voor geld, dat ik ete, en geef mij water voor geld, dat ik drinke, al leenlijk laat mij op mijne voeten doortrek ken totdat ik over de Jordaan kome in het land, dat de Heere onze God ons geven zal. „Maar Sihon, de koning van Hesbon, wilde ons door hetzelve niet laten doortrekken: want de Heere uw God verhardde zijnen geest, en verstokte zijn hart, opdat hij hem in uwe hand gave, gelijk het is te dezen dage. En de Heere zeide tot mijZie, Ik heb begonnen Sihon en zijn land voor uw aangezicht te geven; begin dan te erven, om zijn land erfelijk te bezitten. „En Sihon toog uit ons te gemoet, hij en al zijn volk, ten strijde, naar Jahaz. En de Heere onze God gaf hem voor ons aange- zichten wij sloegen hem en zijne zonen en al zijn volk. Eïi wij namen te dier tijd al zijne steden in, en wij verbanden alles steden, mannen en vrouwen en kinderkens" (ver bannen met den ban slaan, d. i. de steden verwoesten, de menschen dooden); „wij lie- ten niemand overblijven." SOMMELSDIJK. Door J. Nelis werd ajuin geplukt, welke gemiddeld een pond per stuk wogen. Gedurende de maand Aug. zijn 19 sche- PQe« Wilhelminabrug gepasseerd tegen 111 j™ug- van het vorig jaar. Hieronder zijn sctlepen van de geabonneerde eigenaars mm begrepe,,. om o^st van de dienstplichtigen bestemd ïnuel n nader te bepalen datum te worden van iifd» met vermelding van den dienst of man het korps en het garnizoen, voor eiken aangewezen J. van Antwerpen, Ie Bat. 3e Regt. Inf. Ber gen op Zoom. A. Boom, Ille Bat. Regt. Jagers, 's Graven- hage. A. Born, Ille Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. C. van Driel, Ie Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. C. Dubbeld, Ille Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. H. Edelman, Ille Bat. Regt. jagers, 's Gra- venhage. J. van 't Hoff, Korps Ponteniers, Dordrecht. F. Hoogmoed, 2e Regt. Huzaren, Tilburg. J. H. Koote, Ie Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. F. Koote, Ie Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. J. Lodder Ie Bat. 3e Regt Inf. Bergen op Zoom. P. J. Palingdood, 2e Comp. Ille Bat. 4e Regt. Vest, Art. Brielle. j. Schol, Ille Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. P. Troost, 11e'Bat. Regt. Grenadiers,'s Gra- venhage. A. Vis van Heemst, le Comp. Ille Bat. 4e Regt. Vest. Art. Hellevoetsluis. J. C. de Vos, Ie Bat. 3e Regt. Inf. Bergen op Zoom. M. Vijfhuize, He Bat. Regt. Grenadiers, 's-Gravenhage. J. J. Wessels, le Comp. Ille Bat. 4e. Regf. Vest. Art. Hellevoetsluis. De toewijzing is nog slechts eene voorv loopige en kan derhalve nog verandering ondergaan, terwijl, wat het garnizoen betreft, er kans bestaat, dat de verblijfplaats voor looping in een ander garnizoen zal zijn. MIDDELHARNIS. Door den gemeenteont vanger is bekend gemaakt aan de ouders, voogten of echtgenooten der onder de wa pens zijnde miliciens of landweer toegedachte vergoeding voortaan zal geschieden denöen, 16en en 26en van iedere maand, des namid dags van 2—4 uur ter zijner kantore. Valt een der genoemde datums op een| Zondag of op een algemeen ei kende christelijke feest dag, dan zal de uitbetaling geschieden den daarop volgende dag op dezelfde uren. Terwijl 't dienstmeisje van den heer D. H. bezig was eenig huiswerk te verrichten had zij 't ongeluk met een schaar in haar pols te steken, waardoor zij zich ernstig ver wondde. Door den geer A. v. d. Voorde is een zilveren armband gevonden. De rechtmatige eigenaar kan dezelve terug bekomen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Maandag had J. K. het ongeluk met een met mest beladen wagen van- den nog al steilen dijk in de sloot te rijden. Door toegeschoten hulp kwamen bestuurder, ros en voertuig spoedig op het droge. Bij den heer L. K. kwamen deze week aardbeien van den 2e bloei voor. Wel een zeldzaam voorval! Toen K. Dinsdagmorgen zijn varken wilde gaan voeren vond hij het beest dood in het hok. Het was aangetast door de vlekziekte die hier onder de varkens veelvuldig wordt aan getroffen. Tot volontair ter secretarie alhier is benoemd A. Lokker van Den Bommel eerst werkzaam te Sommelsdijk. Schipper G. die eenige weken met zijn schip in Duitschtand aan de ketting vast- gemeerd lag, arriveerde deze week met een schip steenkolen voor de haven. Onze vroegere dorpsgenoot C. Koppe naal, theologisch doctorandus te Amsterdam is met ingang van 1 Oct. benoemd tot hulp prediker te Meppel. Zaterdag 5 Sept. des voorm iddags 10.30 uur zal namens het dagelijjksch bestuur aan- wijziging plaats hebben van de uitbaggering der haven, waarvan de aanbesteding zal plaats hebben 7-Sept. d.a.v. namiddags 3uur ten gemeentehuize. DEN BOMMEL. A. v. Dijk moest een var ken wegens besmettelijke ziekte verkoopen. Indien de gemeentekas het toelaat zul len de vrouwen der militie en landweerman nen a.s. Maandag 7 September des n. m. 1 uur worden uitbetaald. Dhr. J. v. Leeuwen, Hoofd der le O. L, School alhier heeft zijne benoeming tot lid van de Commissie tot wering van School verzuim aangenomen. OUDE TONGE. De heer T. Bus te Groningen Rijksklerk 3e klasse bij de directe belastingen is benoemd tot waarnemend ontvanger van het vacante kantoor der belastingen alhier. J.l. Vrijdag is een span paarden bespannen voor een wielslede wan A. T. op den hol ge slagen. Op den Oostdijk zijn de paarden tot staan gebracht. Met veel materieele schade liep het ongeval af. Het voorstel van het raadslid van Schelven omtrent afschaffing der Kermis is met 5 tegen 2 stemmen verworpen. In den le September gehouden raads vergadering is de tieer Kasten benoemd tot Wethouder. Tot CommiSSiie leden voor het nazien der begrooting 1915 zijn benoemd de heeren Prince, Kósten ea Vreeswijk. Het zoontje van K'autman heeft het zoontje van Stadse met een kweekhaak op het hoofd geslagen. Daar de hersens geraakt zijn vreest men voor het leven van het ventje. NIEUWE TONGE. Alhier doet zich een geval voor van dipheritus Wijk A No. 109. D1RKSLANID. De gemeeatebegrootingjvoor 1915 is vanaf 3 Sept. 1914 tot den dag der behandeling in den Raad ter lezing gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Zaterdag 5 Sept. zal bij inschrijving aanbestered worden het uitdiepen van den Ovenkee.tweg. Op denzelfden dag des nam. 4 ure zal door den gemeente-architect daar toe aanwijzing geschieden. HERRINGEN. Dezer dagen stopte een kind van M. alhier zich een steentje In den neus, met het gevolg dat geneeskumdige hulp moest wordien ingeroepen die het dan ook nog in tijds kon verwijderen. Door het schrikken van een voorbij komende karos tuimelde een met paarden bespannen wagen met ajuin van gebr. v. d. Velde van den dijk. Zoo> voerman als paar den brachten dit er zonder ongelukken af. De vracht was van zelf gelost en aan de wagen nog al eenige schade toegebracht. Ook in deze gemeente komen ziekte gevallen onder de varkems voor. Zij die met deze ziekte worden getroffen dienen wel in acht te nemen de daaromtrent jgedane publi catie n.l. kennis te gtven bij eventueele slachting. HELLEVOETSLUIS. Wiet Donderdag zoo als we in het vorig n'ammer melden, maar Dinsdagavond gaf Helvoets Zangkoor „Viola" de zanguitvoering ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité. Voor de pauze deden zij hooren bfeerlands Volkslied (J. W. Wilms), Wilhelmu's, (M. van St. Aldegonde), Ons Vaderland (Kolkman) Zonneschijn (Van't Kruis) 's Heeren Woord (Engberts) terwijl zij ons na de pauze vergasten op: Viooltjes (Lósser) Minnegroet (Kolkman) Vaarwel (R. Hol) Des Nachts (F. Schmid) Neerlands Helden (Van ,t Kruijs) Avondlledje (Kolk man). Het was een mooi programma en de nummers werden op mooie wijze voorge dragen, wat niet verhinderde, dat zoo nu ■en dan het groote overwicht van zangeressen goed uitkwam, tearwijl de zangers daarente gen een zware „partij" hadden. Dat het publiek evenwel genoot, bleek wel uit de vele en herhaalde toejuichingen. Woensdagmiddag omstreeks half drie 'viel van de schuit genaamd ,;Ohderneming" van Lekkerkerk geladen mét steenen, lig gende in lossing op 's Rijkswerf een der kinderen, een jongetje van ongeveer vier en ■een half jaar, buiten boord, tusschen den wal en het schip. Niemand evenwel bemerkte -er iets van - alhoewel de werklui steeds heen en weer liepen van de schuit op den wal - tot opeens de moeder het kind miste Men keek en zocht en de arme vrouw zag het eerst de klompjes drijven op het water. Spoedig werd de kleine op het droge ge haald. De levensgeesten waren nog niet geweken. Eenige officieren van gezondheid der Kon. Marine waren spoedig ter plaatse waaronder de kolonel. Met alle middelen werd getracht het leven op te wekken, doch helaas het mocht niet baten. Nadat men bijna een uur was bezig geweest moest men het opgeven, het knaapje was niet meer. Men kan zich de smart der ouders voor tstellen die eerst denzelfden morgen hier i gekomen, nu een lief kind moesten missen. Donderdag 3 Sept. trad 's avondsten "8 ure Helvoets gemengd koor op onder leiding van haren Directeur de heer A. W. van der Linden. Ook het dubbelmannen kwartet „Arnold Spoel" onder leiding van denzelfden heer bracht enkele nummers ten gehoore. De uitvoering der nummers ge schiedde voor de Marine Cantine. Men biedt hen, die veel van muziek honden, deze da gen nog al wat moois. De ambtenaren en verdere employe's "der Rijkswerf alhier storten ook wekelijksch of in eens een bedrag ten bate van het Kon, Nationaal Steuncomité, Openbare vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELSDIIK, op Dinsdag 1 Sept. des n.m. ten 4 ure. Voorz. den WelEdelachtb. Heer Burgemees ter. Tegenwoordigs leden. Afwezig de H.H. Born en M. Joppe, be nevens één vacature. De voorz. opende de vergadering met gebed. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering door den secr. gelezen en onveran derd vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken: Bericht van dhr. M. Peekstok, dat hij, in gevolge zijne benoeming als boekhouder van het Burgerl. Armbestuur en Weeshuis, ge noodzaakt is, ontslag te nemen als lid van den Gemeenteraad, daarbij tevens de beste wenschen uitdrukkend zoowel voor den Voorz. als de overige Raadsleden. 2. Voorz. Met ingang van 1 Nov. zou de huur van het huis van Mr. J. Vormaer af- geloopen zijn, daar deze dit in 1909 voor 5 jaren had gehuurd. Evenwel stellen B. en W. u voor, dit wederom voor 5 jaar aan hem te verhuren tegen een jaarlijksche huur prijs van f 175. Zoomede is met ingang met 1 Nov. a.s. de huur afgeloopen van het achterste ge deelte van het Raadhuis, in huur zijnde bij de Commissie tot spijsuitdeeling. B. en W. stellen u daaromtrent voor dit weer voor 5 jaar te verhuren, tegen een huurprijs van 4 20 per jaar. Besloten. 3. Voorz. De stellingcommandant van Hel levoetsluis, onder welks ressort ook deze Gemeente ressorteert, heeft het noodig ge acht, maatregelen te treffen, aangaande het vervoer van gestorven of uit nood geslacht vee. Volgens de Wet meent de Stellingcom mandant maatregelen te moeten nemen in de plaats van het College dat zulks anders doet. Hierop geschiedde voorlezing derzeive Ver ordening. Voorz. Er zijn niet veel veranderingen aan gebracht, daar onze Verordening ongeveer dezelfde waar borgen biedt. Deze vastgestelde Verordening zal oogen- blikkelijk worden afgekondigd en tevens aan Ged. Staten worden medegedeeld. 4. Benoeming van een Wethouder wegens aftreding van dhr. W. van Beek. Na stemming, bij welke de H.H. van der Meide en Mijs stemopnemers warenbleken te zijn uitgebracht 8 stemmen, waarvan 6 stemmen op den aftreder en 2 stembiljetten waren ongevuld gelaten. Zoodat herkozen is dhr. van Beek. Op de vraag des Voorz. of genoemde zijn herbenoeming wederom aanvaardde, dankte dhr. v. Beek den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld en tevens dat hij het Wethou derschap weder zou aanvaarden. Hierna wenschte de Voorz. den herkozen geluk met zijn benoeming, welke gelukwensch onder dankzegging werd aanvaard. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te Middelharnis op Dins dag 1 Sept. 1.1., des namiddags 3.30 ure. Aanwezig 10 leden." Afwezig den heer C. Zeedijk wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering en houdt een korte toespraak tot de leden in verband met de tijdsomstandigheden, wat er sinds de laatste vergadering gebeurd is. Toen was alles nog vrede en dat nu bijna gansch Europa in oorlog gewikkeld is; de wensch erbij voegende, dat binnen niet al te langen tijd de vrede weder mogen keeren. Nadat de Voorzitter zijne toespraak ge ëindigd had, verzocht hij den secretaris de notulen voor te lezen, waarna deze werd goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken: a. Een schrijven van den heer van Oud- gaarden, dat hij zijn benoeming als regent van 't weeshuis heeft aangenomen. b. Van H.H. Ged. Staten dat door de pro vincie weder het onderhoud der haven voor den tijd van 5 jaren is aanvaard voor f4000 per jaar. c. Van H.H. Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen aankoop van grond. d. Van 'tzelfde college goedgekeurd terug ontvangen Gemeentebegrooting. e. Een schrijven van den heer de Mooij, waarin hij verzoekt (wegens benoeming el ders) om eervol ontslag. Dit wordt hem eer vol verleend tegen Maandag 7 September a.s. Hierop verzoekt de Voorzitter over te gaan tot het benoemen van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer D. Slis. Tot stemopnemers werden benoemd de heeren j. J. Nipius en J. van der Koog. Na gehouden stemming verkreeg den heer D. Slis 6 stemmen en waren 4 stemmen blanco. Alzoo gekozen den heer D- Slis, welke zijn herbenoeming aannam. Daarna stelde de Voorzitter voor om over te gaan tot het benoemen van een lid der Commissie van de bewaarschool wegens het bedanken van mej. Timmers. Op de voordracht waren geplaatst de da mes Mevr. Boomsma en mevr. Bruining. Gekozen werd mevr. Boomsma met 9 stem men, 1 stem blanco. Alsnu werd overgegaan tot het benoemen van een onderwijzer in de plaats van den heer de Mooij. Op de voor dracht waren geplaatst de heeren G. T. Rot man, 's-Hage, J. C. v. d. Valk, Vlaardinger- Ambacht en L. M. Lievense, Nieuwerkerk. Eer dat men overging tot stemming vroeg den heer Vroegindewei 't woord. Hij vroeg hoe of 't kwam dat er nu juist drie vreem den op de voordracht waren geplaatst, daar er hier ook drie zijn die hun akte als onder wijzer hebben. Nu zou het den schijn heb ben alsof die minder bekwaam zijn en aan den anderen kant hebben de ouders daar veel aan opgeofferd om hun zoons zooverte brengen. Nu doet de gelegenheid zich mis schien vooreerst niet voor om als zoodanig hier aangesteld te worden, want dat het dan, indien zij hier aangesteld werden, voordee- liger uitkwam om voor hun hoofdakte te kunnen Ieeren. De Voorzitter deelt hierop mede dat door B. en W. wel degelijk daarop de aandacht gevestigd is geweest, doch met 't oog op het belang voor 't onderwijs, daar de zoon van Dorsman reeds in 's lands dienst is en de andere twee als dienstplichtig voor de lichting 1915 elk oogenblik opgeroepen kun nen worden. Met 't oog daarop hebben B. en W. besloten om de voordracht aldus op te stellen. Na gehouden stemming werd tot onder wijzer gekozen den heer Rotman van 's-Hage met 9 stemmen, 1 stem blanco en zal hij met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Hierop verzoekt de Voorzitter aan de Com missie, welke is aangesteld om de rekening gasfabriek na te zien, om daarover hun rap port uit te brengen en wordt hieraan vol daan bij monde van den heer van der Koogh, welke rapporteert tot goedkeuring. Wordt al- zoo door den Raad besloten. Daarna is aan de orde begrooting gasfa briek 1915. De Voorzitter vraagt of iemand daarover 't woord verlangt, daar niemand 't woord verlangt wordt de begrooting vast gesteld. Hierna doet de Voorz. mededeeling van eene wijziging gemeentebegrooting 1914, in ver band met de verandering weeshuis, welke nu geen subsidie meer ontvangt, doch nu eene geldleening sluit van f 200U. Nadat de wijziging door den secretaris is voorgelezen wordt dezelve goedgekeurd. Aan de orde is nu vaststelling gemeente rekening 1913 en rapporteert de Commissie tot goedkeuring, waarop de Voorzitter mede deelt dat de rekening 1913 sluit met een nadeelig saldo van f 141.21V* Ten slotte is aan de orde aanbieding ge meentebegrooting 1915. De Voorzitter stelt voor deze in handen te stellen van een Commissie en worden daarvoor gekozen als le lid J. v. d. Koogh, 2e lid J. J. Slis, 3e lid J. v. der Baan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den gemeenteraad van Den Bommel op Dinsdag 1 September 1914, v.m. 9'/2 uur. Aanwezig alle leden. (De heer Jongeling in militair roode kruis uniform). Voorzitter-Secretaris de Burgemeester. Na uitspreking van het formuliergebed wijst de voorz. op de ernstige tijden waarin ons geheele werelddeel en alzoo ook ons vader land verkeert, spreekt de hoop uit, dat wij onder ons geliefd Oranjehuis nog tal van ja ren in rustige vrede mogen verkeeren en zegt dat thans de tijd gekomen is om alle partijstrijd te laten rusten en om in eensge zindheid te waken voor de belangen van ons vaderland en van onze gemeente. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. De voorz. zegt eenige redactiewijzigingen in de schoolgeld verordening te hebben aan gebracht wat zonder hoofd stemming wordt goedgevonden (en welke in de vorige notu len alsnog zullen worden aangebracht). Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: a. een dankbetuiging van Mej. E. Woudstra voor de banoeming tot telefoonhoudster; b. een mededeeling van J. van Leeuwen, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt; c. een missieve van Ged. Staten d.d. 17/24 Aug. inzake ontbinding contract grintweg Ooltgensplaat-Middelharnis-Oude Tonge; De voorz. deelt mede dat een voorloopige schikking omtrent het handwerkonderwijs door Mej. Woudstra met Mej. Roodzant on der zijn. goedkeuring en die van het hoofd der school getroffen is. De voorz. leest voor de eindcijfers der Ge meenterekening en verzoekt de commissie rapport uit te brengen van het gehouden onderzoek. Hierop zegt dhr. Van Weel, dat de commissie de rekening volkomen in orde heeft bevonden en stelt voor deze vast te stellen, zooals deze is aangeboden. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de gemeentereke ning voorloopig vast te stellen op: ontvang sten gewone f22790.52; gewone uitgaven f22669.78 alzoo met een batig saldo van f 110.74, buitengewone ontvangsten f 12072.— buitengewone uitgaven f 12371.12, alzoo met een nadeelig saldo van f299.12. De voorzitter zegt nog, dat het nadeelig saldo der buitengewone ontvangten en uit gaven ontstaan is, doordat de oorspronkelijk bedoelde leening van f300 om de bekende bijzondere omstandigheden niet is doorge gaan. Na den oorlogstoestand zal hierop hetzij in 1914 of 1915 moeten worden teruggeko men. De Voorzitter leest voor een schrijven van den directeur der gasfabriek omtrent leve rantie cokes en omtrent beperking straatver lichting en een daarop nader ingekomen schrijven, waarin deze mededeelt, dat door de komst van een schip kolen met de straat verlichting niet behoeft te worden gewacht. De heer van Weel adviseert met het oog op de meerdere kosten in 1913 tot beperking der straatverlichting en meent dat tot Octo ber wel zou kunnen worden gewacht. Zonder hoofd stemming wordt op voorstel van den voorz. goedgevonden om na deze volle maan te beginnen met de straatverlich ting, doch aan den Burgemeester en Wet houders over te laten de verlichting waar noodig te beperken. In verband met bovengenoemd schrijven van den Directeur der fabriek met opgege ven prijzen vraagt de voorz. de meening van den Raad, of deze winter ook zal worden ingeschreven over de leverantie van steen kolen of cokes, of dat direct aan de fabriek gegund zal worden voor de genoemde prij zen. Eenige discussie ontspint zich over de voor- en nadeelen van cokes en steenkolen, waarop men zich zonder hoofd stemming er mee vereenigt om cokes op te doen met een derde gedeelte eierkolen om daar dan de nadeelen van cokes te neutraliseeren. De voorz. laat eenige monsters straatsteen zien door een schipper medegebracht, doch zegt met het oog op den kritieken toestand met nieuwe bestrating nog wat te willen wachteu, wat algemeen goedgevonden wordt. Er wordt geen bezwaar geopperd om, wan neer een schipper toch met een last erheen moest, b.v. een duizental steenen voor re serve mee te doen brengen. De voorz. deelt mede, dat de heer J. C. Borgdorff aan de beurt van aftreding als Wethouder is en verzoekt thans tot stemming over te gaan. Na voorlezing der stembriefjes blijken 2 blanco stemmen te zijn uitgebracht en 5 geldige stemmen, waarvan op zich ver- eenigden de heeren J. C. Borgdorff 4 stem men en T. Knoop 1 stem, zoodat tot Wet houder herkozen is dhr. J. C. Borgdorff, die verklaart de benoeming aan te nemen. In verband met de afwezigheid van J. Woudstra wordt met algemeene stemmen tot gemeente-aanplakker benoemd C. Witvliet, gemeentebode. Wordt zonder hoofd stemming het volgende bepaald: Het tarief van aanplakker wordt bepaald op 15 ct. voor ruim folioformaat en 30 ct. voor grootere bilietten, van de 15 ct. moet 5 ct. en van de 30 ct. behoort 10 ct. in de gemeentekas gestort te worden, als vergoe ding voor het onderhoud van het aanplak bord. Plakmiddelen behooren door den aanplak ker zelf te worden geleverd. Vrij van betaling zijn de van wege het gemeente- en polderbestuur, de van rijks-en provinciewege gezonden biljetten, voorts de aankondigingen voor liefdadigheidsdoeleinden te beoordeelen door Burgemeester en Wet houders, -

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4