Advertentiën. posterijen. gemengd nieuws. officieel sedeelte. plaatselijk nieuws. ingezonden. visscherij. kerk en school telegrammen. laatste berichten. marktberichten. - j. wiel aaed - EIKEN KABINET, De Heer en Mevrouw DE GRAAF—M1JS geven kennis van de geboorte van eene DOCHlËB. 8408 Dirksland, 28 Aug. 1914. Voor de vele blijken van belangstelling ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader 8407 Machiel van der Baan betuigen wij onzen besten dank, Uit aller naam, Wed. M. VAN DER BAAN- Brooshooft. Dirksland, 2 Sept. 1914, TE KOOP AANGEBODEN wegens plaatsgebrek een goed onder houden Brieven franco, onder No. 8409, aan het Bureau van dit blad. Spekslagerij - Miüdelharnis Handel ln Fijne Fleeschwaren en Worstsoorten. Speciaal adres voor het roohen van !9pek, Vleesde en Worst. Gedurende de Zomer maanden zijn alle Vlecscliwarcn ln de IJskast voorradig, 81,98 De keizer antwoordt dienzelfden dago.m.: „Ik ben met mijn pogingen tot het behoud van den wereldvrede tot aan de uiterste grens van het mogelijke gegaan. Niet ik draag de verantwoording voor het onheil, dat nu de geheele beschaafde wereld bedreigt. Nog op dit oogenblik ligt het in je macht het af te wenden. Niemand bedreigt de eer en de macht van Rusland, dat wel op het resultaat Dit lichaamsdeel werd gekneusd, zoodat hij wel eenigen tijd geen werk zal kunnen ver richten. Door den landbouwer J. T. werd 69 H.L" tarwe per Hectare gedorschen. Zaterdag werd alhier juin geladen voor f 1.60 de 60 K.O. De Gemeenterekening over 1913 van van mijn bemiddeling had kunnen wachten, inkomsten en uitgaven, ligt gedurende 14 De mij van mijn grootvader op zijn doods bed overgeleverde vriendschap voor jou en je rijk is mij steeds heilig geweest, en ik heb trouw aan den kant van Rusland ge staan, wanneer het in grooten nood ver keerde, in het bijzonder gedurende zijn laatsten oorlog. De vrede van Europa kan door jou nu nog gered worden, wanneer Rusland er toe besluit de militaire maat regelen te staken, welke Duitschland en Oos- tenrijk-Hongarije bedreigen." Maar den morgen van denzelfden dag was reeds in Rusland de algemeene mobilisatie bevolen waarop Duitschland's ultimatum volgde. Den len Augustus, twee uur na 't ver strijken van den termijn van het ultimatum seinde de tsaar: „Ik heb je telegram gekregen. Ik begrijp, dat je gedwongen bent te mobiliseeren, maar ik zou denzelfden waarborg van je willen hebben, die ik jou gegeven heb, namelijk, dat deze maatregelen geen oorlog beteeke- nen en dat wij voort zullen gaan te onder handelen tot heil van onze beide landen en van den algetneenen vrede, die ons zoo dierbaar is. Onze langbeproefde vriendschap moet er met Qodes hulp in slagen, bloed- dagen, van 29 Aug. tot 9 Sept., voor een ieder ter Gemeente secretarie ter inzage. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagavond was het hier zeer rumoerig. De drukte werd veroor zaakt doordat een zekere V. d. S., van beroep jager, zich in openbaren staat van dronken schap bevindende, door de politie werd in gerekend en naar het bureau werd gebracht. Dit heerschap ging hiermee niet accoord en verzette zich hevig. In het bureau opgesloten in een der cellen, ging hij tekeer als een wild dier, zoodat hem de handboeien moes ten worden aangedaan. Niettegenstaande dat bleef hij voortgaan met schoppen en slaan tegen de deur van zijn cel en bedreigingen uiten tegen de politie. Nadat de commis saris, de heer V. d. Marei, hem tot kalmte had aangemaand, bedaarde hij wat. Zaterdagavond gaf het muziekkorps uit de militairen gevormd, dat nu officieel ge constitueerd is onder den naam van „Con cordia" voor de Marine canfine die, in aan merking genomen den korten tijd van oefening, uitstekend slaagde. Een groote schare van hun wapenbroeders vereerde hen met hun belangstelling en applaus. Donderdag 3 Sept. a.s. zal Helvoet's vergieten te verhinderen. Dringend verwacht zangkoor „Viola" een concert geven onder STELLENDAM. Aan het Telegraaf- en Te lefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Aug. behandeld Telegrammen Binnenland 161. Telegram men Buitenland 35. Gesprekken 246. Tele- foon-oproepberichten 34. ik vol vertrouwen je antwoord/ Waarop dit laatste telegram van den kei zer volgde: „Ik dank je voor je telegram. Ik heb je regeering gisteren den weg gewezen, langs welken alleen nog den oorlog vermeden kan worden. Ofschoon ik om een antwoord voor hedenmiddag verzocht had, heeft mij tot nog toe nog geen telegram van mijn am bassadeur met een antwoord van je regee ring bereikt. Ik ben daarom gedwongen ge worden mijn leger te mobiliseeren. Een onmiddellijk, duidelijk en niet mis te ver staan antwoord van je regeering is de eenige weg, om een eindeloeze ellende te vermijden. Zoolang ik dit antwoord niet gekregen heb ben ik tot mijn leedwezen niet in staat, op het onderwerp van je telegram in te gaan lk moet zoo ernstig mogelijk van je ver langen, dat je onverwijld aan je troepen het bevel geeft, om onder geenerlei omstamdig- heden ook maar in het geringste onze gren zen te schenden.' Dienzelfden avond nog werd door Duitsch land aan Rusland den oorlog verklaard. l-_ OPENBARE KENNISGEVING. Uitstel najaarsliengstenkeuiingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS, van Sommelsdijk; Gezien een circulaire van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, dd. 17 dezermaken bekend dat de gewone Rijks-najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1914 zul len worden uitgesteld en dat de hengsten goedgekeurd in het najaar 1913 en het voor jaar 1914, tot dekking toegelaten blijven tot de eerstvolgende keuring van dekhengsten. Sommelsdijk, 26 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester. lz. GEELHOED, Secretaris. SOMMELSDIJK. Van Jn. Hoogmoed is een varken aan vlekziekte gestorven. C— Door de Chr. Knapenvereeniging alhier, ij's een gift van f 10.— geschonken aan het I Roode Kruis te Middelharnts. MIDDELHARNIS. Van den landbouwer J. B. sloegen Maandag op de kaai een span paar den op hol. Op den hoek gekomen van den Achterweg viel een der paarden tegen den grond en werden aldaar gegrepen, zoodat dit incident zonder ongelukken te veroorza ken afliep. Door de politie werd Maandagavond tegen een vrouwspersoon preces-verbaal op gemaakt wegens openbare dronkenschap. DEN BOMMEL. Aangezien den 6 Septem- I ber op Zondag valt zullen de vrouwen van de miliciens, als er geld in kas is op Maan-1 dag 7 September worden uitbetaald. Door den Gemeenteveldwachter is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen C. B. uit Dirks- land, wegens overtreding van het motor- en rijwielreglement. Toen Maandagmiddag een paard van den landbouwer A. Z. op het gors liep en eens wou drinken, zakte het dier zoover in de modder, dat als er geen hulp gekomen was, het dier in de modder gestikt was. Doch vereende krachten brachten hem wel dra op den vasten wal. Door J. Both alhier is een verzoek ge richt aan B. en W. tot het oprichten van een slachtplaats. STELLENDAM. Alhier zijn twee miliciens ingekwartierd voor militaire bewaking van twee blazerschuiten, welke in dienst der ma rine zijn genomen. Ook hier werd Zaterdag en Zondag het gedreun van kanonnen van den kant der Noordzee vernomen. Natuurlijk zeer uit de verte. B. en W. deelen mede dat de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienstjaar 1915, van 26 Aug. tot den datum van behandeling in den Raad, voor ieder ter inzage ligt ter secretarie, en tegen betaling der kosten ver krijgbaar is. De rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1913 ligt van 26 Aug. jl. tot 8 Sept. a.s. voor ieder ter inzage en is verkrijgbaar tegen betaling der kosten. Bij koninklijk besluit van 17 Aug. is vernietigd het besluit van B. en W. dd. 29 Dec. 1913, waarbij aan den heer A. de Jager alhier het oprichten van een vischmeelfabriek werd verboden. De garnaelnvisschers mogen alleen dan voor zonsopkomst (vroegtij) gaan visschen, wanneei ze zich van tevoren opgeven aan een der alhier ingekwartierde landweerplich- tigen. leiding van haren directeur K. van Faassen, Zij zal hare, voor het grootendeels Vader- landsch liederen, ten gehoore brengen voor de Marine cantine. Het beloofd weer een ge notvollen avond te worden, zooals zij er reeds zoo vele gaf. ZUIDLAND. Doordat de gebroeders 'Lek- kerkerk een tweede motordorschmachine zich hebben aangeschaft, (kan er thans wat meer graan spoediger worden afgedorschen, hetgeen een groot gerief is voor de graan- verbouwers, die spoedig hun graan ter markt willen brengen. Verleden week gingen een paar jongens van p. m. 8 jaren in de tramkolk bij de le Stompaard baden. Niet wetende dat er zich zeer diepe plekken bevonden in deze Kolk schoot plotseling het zoontje van C. v. Se- venter naar de diepte, kwam weer boven en dook een zestal keeren weer onder. Een grootere jongen die daar juist in de nabij heid washet gevaar bemerkende, wist hem echter te grijpen en alzoo van een wissen dood te redden. Een kind van den landbouwer H. van der Burgh alhier, had het ongeluk met de waschmachine in aanraking te komen en werd een vingertje geheel afgekneld. Een niet alledaags geval deed zich verleden week voor. De dochter van den landbouwer A. v d Burgh trad verleden week in het huwelijk. Haar a.s. man was daartoe (waar hij ook onder de wapenen was) met verlof even overgekomen. Lang mogt het jeugdige vrouwtje zich niet in het bijzijn haar geliefde echtgenoot vertoeven, aangezien een paar uur na de huwelijksvol trekking de landverdediger zich weer naar zijn plaats van besteraming moest begeven. Toen onlangs de schoolkinderen weder een uitstapje hadden gemaakt naar het duin en strand te üostvoorne waren een drietal kleuters afgedwaald van den weg en de hoofdtroep. Ze zouden zeker achtergebleven zijn des avonds bij het verlaten dier gemeente hadden niet nog juist bijtijds een tweetal padvinders hun weder terecht gebracht. kas door onzen penningmeester vóór 1 Jan. 1915 kunnen geboekt worden. Vergeet nu vooral de nagiften niet. R. DERKSEN Secretaris der Unie. Ter navolging. Door de Directie der onderlinge verzeke ringsorganisaties welke deel uitmaken van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Be heer", zijnde lo. de -Centrale Werkgevers Risico-Bank; 2o. de Centrale Landbouw-onderlinge 3o. de Tuinbouw-Onderlinge 4o. de Vereeniging Wet-Risico, is aan de ruim 22.000 bij haar aangesloten werkgevers, eene circulaire gericht, waarin o.m. het volgende wordt gezegd „Wij stellen voorop, dat wij ons niet „wenschen te bewegen op het gebied van „de reeds voor hulp en steun opgerichte „Comité's en Organisaties, doch wij kun- „nen ons voorstellen, dat de ruim 22.000 „aangeslotenen van de door ons beheerd „wordende vereenigingen, waarschijnlijk „meer voor elkander zouden kunnen doen „en wij voor hen, dan op dit oogenblik „wordt ingezien. Wij willen er daarom de „aandacht op vestigen dat het door onze „vestiging te Amsterdam, door onze vele „relatiën in Den Haag en door het ver spreid zijn van onze Bijkantoren en Plaat selijke Commissies over het geheele land, „in ieder geval voor iemand, die, hetzij in „Amsterdam, hetzij in Den Haag, hetzij in „een deel van het land waar hij niet woont „iets te vragen heeft, gemakkelijk kan wor gden gemaakt om zonder veel kosten in= "tichtigen op allerlei gebied te verkrijgen. "Wij weten allen wel dat een gesproken "woord dikwijls veel meer resultaten heeft ||dan het geschreven. Welnu, wij stellen „in de eerste plaats onze organisatie, d.w.z. „ons zelf en daarnaast al onze ambtenaren, „voor onze aangeslotenen disponibel, om „waar en bij wien dan ook, inlichtingen „te gaan vragen en belangen te gaan be pleiten en wij zijn overtuigd, dat, als wij „een beroep doen op de leden van onze „verschillende besturen en Plaatselijke Com- „missies om ons over het een of ander „wel te willen inlichten, dat beroep nooit „te vergeefsch zal zijn." Het komt ons voor dat dit een voorbeeld is dat navolging verdient. Overigens blijkt ook door deze circulaire weder, welk een geest thans onder ons Ne derlanders heerscht. Ieder is bereid ieder an der te helpen. Hier zijn nu eenige verzeke- rings-organisaties. De deelnemers daaraan hebben zich eenvoudig uit zaken-oogpunt ver» eenigd. De ernst der tijden heeft het koude zaken-standpunt, het ieder-voor-zich, geheel doen verdwijnen en in de plaats daarvan zien wij ook hier dat gehuldigd wordt het „allen voor allen"- 27 Augustus 1914. Dat was niet zoo erg. Men schrijft aan de „N. V. Crt.": Een vrouw te Pekela kreeg Woensdag een brief van haar man landweerman. Omdat ze de leeskunst niet verstond, trok ze d'r in den loop van den dag eens mee naar een in haar oogen geleerd man. „Ikkom d'r moar even mit bie joe, want hai moakt zokke koien en peerden van let ters, dat 't ,n haile kunst is om d'r oet te komen". - „Geeft moar op". En als de geleerde den brief heeft ontcij ferd en wat bedenkelijk kijkt, spreekt het vrouwtje bemoedigend „Leest moar gerust op, zooveul ligt mie toch hail nait aan hom (haar man) ge legen". En de geleerde lasVrou, Ik heb het hier zoo goed, dat ik nooit weer naar je verlang ik krieg twee ijer en melk daags om mid dag, vlees en van jou niets as soms klappen. Schrijf maar niet weer. Je man". „Weer schriv'n", aldus liet het vrouwtje er direct op volgen, „nooit! als hai moar nooit weerom komt, en 'k mien onderstand moar hol, 'k Heb no veul mooier. Hai in Holland en ik hier. Mooier kent 't ja nait. Vrund'lek bedank veur de goie tieden". Auto ongeluk. Zaterdag is bij Maassluis een auto van de familie B. uit den Haag, van den dijk gereden. Van de 5 inzittenden is een heer gedood een heeft beide beenen gebroken twee dames werden zwaar gewond en de chauffeur heeft zware brandwonden gekregen. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan het uitwijken voor een groentenwagen. Poging tot doodslag. De marechaussee heeft naar de gevangenis te Roermond over gebracht S. V., oud 34 jaar, timmerman te Neer, wegens poging tot [doodslag op den landbouwer J. Janssen aldaar. Ongenoode gasten, in den afgeloopen nacht is aan den Morschweg bij Leiden in gebroken bij het hoofd der bewaarschool, Mej. Middendorp. Ofschoon de dieven wer den verrast, hebben zij nog verschillende voor werpen van waarde en geldswaardige papie ren medegenomen. Zilverbons. Naar het „Hbl." verneemt zijn er maatregelen genomen, dat de zilverbons van vijf gulden, welke terugvloeien in de Rijkskassen, niet zonder noodzaak weder worden uitgegeven. Mede zal er voor wor den zorg gedragen, dat de zilverbons, welke door hun formaat aan spoedige slijtage en vervuiling onderhevig zijn, worden ingetrok ken, zoodra zij voor verdere circulatie on geschikt blijken. Voor zooiets is niets bestand. Een en andermaal maakten we melding van de ei genaardige verrassing, die de Duitschers hun vijanden bereid'den, door n.l. kanonnen te hebben, waarmee ze naar de sprake gaat, het sterkste pantserfort kunnen tot puin schieten. We vonden kort geleden van die reuzen- stukken de volgende beschrijving: - De 42 c.M. kanonnen, die kogels van 1600 pond in de vestingen werpen, presteeren dingen, welke men tot dusverre voor onmo gelijk gehouden had. Denk u eens een pro jectiel van 1.80 meter lang' dat op een af stand van 8 K.M. nog door een dikken muur heendringt, om dan te springen en zijn gra naatscherven nog 1 K.M. ver te strooien Men begrijpt dat zulke geweldig zware stuk ken ingegraven moeten worden, daar zij an ders te ver uit de stellingen zouden komen. Zij hebben 16 benzine-locomotieven en zoo wat 30 paarden voor hun vervoer noodlg. Dat zijn enorme getallen, maar enorm is dan ook hun uitwerking. Nu, dat is wel te denken. Voor zooiets is niets bestand. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Joure (vac.-H. van der Meu- len), Dr. J. van Dorp te Gendringen, N. Padt te Oosterzee en A. de Voogd te Purmerland. Beroepen Te Joure (vac.-H. van derMeu- len), Dr. J. van Dorp te Gendringen. Te Krimpen a. d. Lek, G. van Montfrans te Kerk wijk. Te Weiwerd (Gr.), W. A. Dekker, hulp- pred. te Dwarsgat (Hollandscheveld). AangenomenNaar 's-Gravenmoer, E. van Meer, cand. te Apeldoorn. Naar 's-Graven moer (N.-B.), E. van Meer, cand. te Apeldoorn. Naar Sittard, E. van den Berg te Joure. Bedankt: Voor St. Annaland, A. van der Kooij te Ouddorp (Z.-H. Voor Arnemuiden, J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Staphorst, P. Kruyt te Gouderak. Voor Weiwerd, W. A. Dekker, hulppred. te Hollandsche Veld. GEREF. KERKEN. BeroepenTe Driebergen, D. Hogenbrik te Charlois. AangenomenNaar Vorden, G. J. Wissink te Opeinde-Nijega. Bedankt: Voor Oostermeer, G. H.Dijkstra te Drachtster Compagnie. Voor Oosterend (Fr.), D. Sikkel te Leidschendam. VoorOos- terbierum, Tj. Petersen te Purmerend. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Amsterdam, J. J. van der Schuit te Kampen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen Te Amsterdam, A. Makkenze te Tholen. SOMMELSDIJK. Mej. A. A. C. van de Pe- rel, onderwijzeres aan de Bijzondere School, is als zoodanig benoemd te Arnemuiden, welke benoeming door haar is aangenomen. Donderdagavond n.m. 6.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk, alhier, optreden Ds. Steenbeek van Dirksland tot het houden van een bidstond. NIEUWE TONGE. Donderdag 's avonds 6.30 uur bidstond voor land en volk door Ds. Kievit van Dirksland. DIRKSLAND. Bedankt voor het beroep naar Leiden door Ds. Kievit alhier. HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond a.s zal Ds. C. W. j. van Lummel van Zuidland in de Geref. Kerk te Nieuw-Helvoet voorgaan in een bidstond voor den nood van land en volk. GOEDEREEDE. Doordat de achterlijn vanl GOEDEREEDE. den wagen brak viel de landbouwersknecht Door de Noordzeevisschers werd de vorige J. T, met zijn schouder tegen den grond. week tot f 120 aan versche visch besomd. De 1ste lijst van de 36ste Jaar-collecte voor de Scholen met den Bijbel, heeft opgebracht de som van f 1.358.99. De eerste lijst strekt ten bewijze, dat deze correspondenten en hunne medebestuurders gevoeld hebben, dat de Unie-collecte niet mag achterwege blijven. God geve, dat alle cor respondenten er zoo over denken, want het zou onverantwoordelijk zijn, als men de School met den Bijbel, die een planting Gods is, aan haar lot overliet uit gebrek aan ge loofsmoed en geloofsijver. God wil, dat er door collecten en andere middelen voor de hulpbehoevende menschen gezorgd wordt, maar God wil ook, dat de hulpbehoevende Scholen met den Bijbel in stand blijven. In het geloof aan Zijne zorg voor den uit slag der Unie-collecte dan moedig de taak verricht, die Hij op de schouders heeft ge legd. Ditmaal niet staren op een hooge colj lecte, maar ootmoedig wachten of Zijne ver rassingen, ondanks de zoo ernstige tijdsom standigheden, ook dit jaar door ons zullen worden ondervonden. Gods hand is niet ver kort en de liefde voor de School met den Bijbel is bij ons volk niet verflauwd. Nie mand blijve dan achter om zijn plicht te doen, maar alle correspondenten zenden ons de opgaven der Unie-collecte, al zij het voor sommige plaatsen iets later dan gewoonlijk mits de opgaven maar vóór 1 Januari a.s. in ons b^zit zijn en de bijdragen aan de Unie- BERLIJN, 30 Augustus. Niet officieel wordt gemeld De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt bericht dat in de drie groote ge vechten bij Ortelsburg volgens een voorloo- pige schatting meer dan 30.000 Russen met vele hooge officieren gevangen werden ge nomen. De Russen werden door de Duitsche troepen van drie kanten aangevallen en in de moerassen en Masurische meren geworpen. BERLIJN, 30 Augustus. De groote generale staf deelt medeIn groote gevechten, waar in het Russische leger in Oost-Pruisen bij Tannenberg, Hohenstein en Ortelsburg is te ruggeslagen, zijn naar een voorloopige schat ting meer dan 30.0LQ Russen met veel hoofd officieren gevangen ge.iomen. WEENEN, 30 Augustus. Voorzoover het zich gisterenmiddag liet aanzien, is de groote strijd van ons leger met de hoofdmacht van het Russische leger nog niet tot een beslis sing gekomen. Alleen kan reeds een succes worden ge meld van de cavalerie onder generaal Victor Dankl, die het leger aanvoert, dat ook reeds bij Krasnik had overwonnen. Dit was in een tweeden slag, geleverd op 27 Augustus, waar bij een zeer versterkte stelling op de hoog ten van Niederzwyduca bestormd werd en genomen. Het gelukte, de reeds bij Krasnik terugge slagen Russische strijdmacht en de inmiddels aangekomen versterkingen, te zamen zoowat 10 divisies van 6 verschillende legerkorpsen, opnieuw te verslaan. In dezen tweeden slag nam een onzer korp sen een generaal gevangen, een kolonel en nog 3 officieren van den staf, voorts 40 of ficieren en ongeveer 2000 man. Ook werd weer veel oorlogsmaterieel vermeesterd. WEENEN, 29 Augustus. De correspondent van het Neue Wiener Tagblatt bij het hoofd kwartier meldt dat een groote slag thans se dert 4 dagen aan den gang is. De stand is gunstig voor de Oostenrijkers. De linkervleu gel rukt langzaam maar zeker naar Lublin en Zamosc op, stoot echter telkens weer op pas verschanste tegenstanders. In de plaats van frontaanvallen blijken tijdroovende om- trekkingen noodig. Het is aan het 72einfan- terieregiment gelukt in drie tochten een snel len frontaanval uit te voeren, waarbij 2 Rus sische kapiteins, 6 subalterne officieren en 470 man zijn gevangen genomen. De troepen tusschen den Bug en den Wzieprz (een rechter-zijrivier van den Weich- sel) vielen een Russische divisie van drie zijden met goeden uitslag aan, zoodat zij slechts onder bescherming van de duisternis kon ontkomen. De stafkapitein Rossmann is met een vlieg toestel naar beneden gestort en gedood. Het legerorderblad bevat heden juist een tevre denheidsbetuiging over Rossmann voor zijn buitengewoon dappere houding tegenover den vijand. BOEDAPEST, 30 Augustus. De reusachtige slag aan de Russische grens is nog, in vollen gang. De toestand is onveranderd gun stig in het centrum en aan den rechtervleu gel. Het is nog niet tot een beslissing geko men. Generaal Dankl heeft bij Krasnik 6000 ge vangenen gemaakt en 28 kanonnen veroverd. (N. R. Ct.) BERLIJN, 31 Augustus. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier meldt: In het Oosten blijkt de reeds gemelde over winning van het leger van veldmaarschalk von Hindenburg van veel grootere beteeke- nis dan aanvankelijk kon worden vastgesteld. Hoewel nieuwe vijandelijke troepenmach ten over Neidenburg aanvallen, is de ne derlaag van den vijand volkomen geworden. Drie legerkorpsen zijn vernietigd. Er zijn 60,000 gevangenen gemaakt. Daaronder be vinden zich twee commandeerende generaals Tal van kanonnen en vaandels zijn in Duit sche handen gevallen. De nog in het Noordelijk deel van Oost- Pruisen staande Russische troepen zijn den terugtocht begonnen. w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. BERLIJN, 31 Augustus. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier meldt Het leger van veldmaarschalk Kluck heeft een door zwakke Fransche strijdkrachten on dernomen poging om in de streek van Com- bles (15 K.M. ten N. van Péronne) een flank- aanval uit te voeren afgeslagen. Het leger van veldmaarschalk Von Biilow heeft een talrijker Fransch leger bij St. Quen- tin volkomen verslagen, nadat het bij den opmarsch reeds een Engelsch bataljon infan terie gevangen had genomen, Het leger van veldmaarschalk von Hausen heeft den vijand bij Rethel op de Aisne te ruggedrongen. De voorhoede van het leger van den ko ning van Wurtemberg had bij de voortzetting van den overtocht over de Maas den vijand eerst voor zich uitgedreven, maar zijn leger moest bij het optreden van overmachtige vij andelijke troepen gedeeltelijk over de Maas terugtrekken. Later heeft het leger de Maas overgangen weer bezet en opereert thans te gen den vijand, die aan de Aisne staat. Het fort Les Ayvelles is gevallen. Het leger van den kroonprins zet den op marsch naar en over de Maas voort. De bevelhebber van Montmédy is met de geheele bezetting der vesting bij een uitval genomen. De vesting is gevallen. De legers van den kroonprins van Beieren en veldmaarschalk Von Heeringen staan na voortgezetten strijd in Fransch Lotharingen. BERLIJN 1 September. Toebereidselen wor den gemaakt voor belegering van Antwer pen. Van de 22 forten rondom Antwerpen zijn niet allen gereed. Op vele ontbreken de kanonnen. De omtrek der verdedigingslinie bedraagt 100 K.M.; waarvoor minstens 100.000 man noodig zijn. Het garnizoen bestaat evenwel slechts uit 4 divisies die door uitvallen van een groot aan tal manschappen zijn verzwakt. Berichten dat Engeland Antwerpen zoude helpen vinden te Berlijn geen geloof daar Engeland slechts door de neutraliteit van Nederland te schen den Antwerpen zou kunnen bereiken. Het zware Duitsche belegeringsgeschut staat reeds voor Antwerpen. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden stem ming voor een Wethouder in de gemeente raadsvergadering van heden werd gekozen met 6 stemmen en 1 blanco de heer J. Over- dorp (aftredend.) VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 31 Augustus. Vee. Aanvoer 149 vette runderen, 206 vette kalveren, 1978 schapen en lammeren, 1194 varkens. Koeien en ossen 30 tot 36 42 c., kalve ren 35 tot 37Vs 40 c., schapen 20 tot 25 c., lammeren 30 tot 34 c., (zuig-lammeren f 15 tot 22 per stuk), varkens 21 tot 22 k 23 c. en lichte varkens voor export 20 k 21 c. per l/a kilo. w Vette koeien en óssen tamelijk aangevoerd, handel redelijk, prijzen hoog, een enkel best beest ging één cent boven noteering. Vette kalveren met redelijken aanvoer, han del langzaam, prijzen laag. Wolvee met flinken aanvoer, de handel is sleepend. Wegens slechte berichten uit Lon den waren de prijzen dalende. Men koopt zeer voorzichtig. Varkens zeer ruim aangevoerd, aanvanke lijk ging de omzet redelijk goed, doch door aanhoudenden aanvoer werd dit minder en kocht men langzamer. Ook de prijzen konden niet gehandhaafd worden en liepen terug. Men kocht voor export. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 31 Augustus. Aardappelen. Brielsche kralen f 2.75 k 3, Zeeuwsche blauwe f 1.90 k 2.20, bonte f 1.80 2.10, eigenheimers f 1.40 a 1.60; Geldersche kralen f2.40£2.50, Spuische eihenheimers fl.60 a 1.90 per heet. Met ruimen aanvoer en tamelijke vraag. AMSTERDAM, 31 Augustus. Aardappelen Friesche blauwe f 1.80 2.10, borgers f 1.25 ti 1.60, bonte f2 k f2.10, Zeeuwsche bonte f 1.80 k 2.10, blauwe f 1.80 ti 2.20, eigenhei mers f 1.40 a 1.80; Hillegommer eigenheimers f2.50 k 3.40, kralen f2.50 k f3; eigenheimer poters f 1.10 k 1.30; Drentsche f 1.40 ti 1.50; IJpolder eigenheimers fl.30 k 1.50. Aanvoer 5 ladingen. BELFAST, 29 Augustus. Vlas. Invoer te Belfast gedurende de 27 dezer geëindigde week 25 ton vlas en 28 ton snuit waarvan nihil van het Continent.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3