PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. worpen werden, verwoest en helaas zijn ook verschillende menschenlevens te betreuren. De menschen zijn in hun slaap' door den dood verrast. Ik heb vanmorgen de gebou wen gezien, die geheel in puin liggen. Ver der zijn ook nog vernield al de huizen in cfe zoogenaamde Paleisstraat op het Zuid en de vier huizen in de Schermerstraat, bij de Nationale Bank. Blijkbaar was het den bommengooiers er ook om te doen om de Nationale Bank aan den boulevard in de lucht te laten springen. Zooals men begrijpen kan was iedereen direct op de been, waaronder ook schrijver dezes. Ik zag het gevaarte, nadat het ongeveer zeven bommen vlak boven de stad uitgegooid had, met groote snelheid in de richting van Brussel verdwijnen. Het luchtschip werd door al de omliggende forten van Antwerpen met kononnen en mi trailleurs hevig beschoten. Dat dit feit een heele consternatie gegeven heeft hier ter stede, kunt u wel denken. Iedereen is er dan ook vol van en men verkeert nu te Antwerpen in een zenuwach tige opwinding, want wat zal er nu den vol genden nacht gebeuren, vraagt men zich af. Inderdaad is het, gegeven de versterkte ligging van Antwerpen, met zijn twee-en- dertig machtige forten in den omtrek, den vijand niet mogelijk in de stad te dringen, zonder opoffering van duizenden mensche levens. Wil men nu op zoo'n manier als den verschenen nacht de stad tot overgave dwin gen? Ik vertrek heden naar Mechelen om zoo verder het oorlogsterrein binnen te dringen, alles te voet, daar er geen treinen meer rij den. Ik zal u zoo spoedig mogelijk meer nieuws doen geworden. P.S. Bij het eindigen van dezen brief ver neem ik nog dat twee employees van het huis Mallinckrodt, een voornaam Duitsch handelshuis op de Suikerrui in Antwerpen, hedenmorgen gearresteerd zijn. Hun wordt ten laste gelegd dat zij met roode lichtsei nen de Zeppelin teekens gegeven zouden hebben. Arm België. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Brugge In den nacht van Zondag op Maandag had den vijf uhlanen te Aaltes, tusschen Genten Brugge, de spoorlijn vernield en enkele dier verkenners moet men te Beernem, op 15 K.M. van Bruge gezien hebben. En nu verwachtte West-Vlaanderens eerwaarde grijze hoofdstad den vijand. Men kan Brugge niet betreden zonder over een brug te gaande stad is inderdaad door kanalen omgeven Maandagmorgen wa ren al die bruggen opengedraaid en wie bin nen of buiten wilde, moest over de smalle sluisplankjes. Ik begaf me in de stad overal groepjes mannen en vrouwen aan 't kouten en dikwijls hoorde ik de verzekering: „Als de burgerij niets doet, doen zij ook niets." En die woorden verraden angst in hoop. Men heeft ook zulke vreeselijke verhalen uit Lim burg gehoord. Maar té Brussel gaat alles goed. In de achterbuurten vóór de kleine huize- kes zitten de Brugsche vrouwen en meisjes ijverig kant te maken. Altijd heerscht hier armoede en wat zal het dezen winter wel zijn en daarom maar rusteloos de bo- bijntjes over 't kantkussen geworpen en vlij tig doorgewerkt! „En zijn we dood, wel dan zijn we dood wat geeft het voor iemand, die altijd misère heeft", zegt wanhopig een mager gekromd vrouwtje, wie 't tanig vel over gelaat en han den strak gespannen is en de ellende uit de oogen u tegenstaart. En we dachten aan ons bezoek te Aarschot verleden week, toen het de Duitschers ver wachtte en angstig luisterde naar 't kanon gebulder. Ook daar had mij iemand zoo droe vig gelaten gezegd „Wat kunnen wij vluch ten een groot gezin en geen geld. We moe ten maar afwachten". De vreedzame intrede der Duitschers te Brussel heeft meer rust gebracht. Ik ging naar 't hart der stad. Indrukwek kend verrijst op het marktplein dat heerlijk belfort van Brugge. Een symbool van der vaadren kracht hebben we 't dikwijls genoemd en dan werd daar wel eens om gelachenen tevens gespot met Vlaanderens Leeuw. Maar nu ook Vlaanderens jongens naast hun Waal- sche broederen moedig stierven voor hun land want ik mag u verzekeren dat die gedachte de Vlamingen bezielde nu 't lied van de „Vlaamsche Leeuw" heeft weer klonken boven 't strijdgewoel, zal men niet meer spotten met zoogenaamde Vlaamsche opgewondenheid. Er zullen nu vijanden door Brugge's stra ten stappen, waar anders gasten uit alle lan den zoo minzaam ontvangen werden 't Is soms nog als een droom, als een nachtmer rie, dat België waarlijk oorlog voert. Maar zooeven te Damme vroeg een be drukte moeder mij, hoe ze nieuws zou kun nen krijgen van haar zoon, die bij Luik door een lanssteek gewond en later te Maastricht verpleegd werd. En hier te Brugge zitten vrouwen te weenen, omdat hun man nooit terugkeeren zal en met makkers in een on bekend graf ter eeuwige ruste werd gelegd. En boetprocessies schuiven met slependen stap door de straten en langs de kanalen. En bezwaarden van harte bidden in de half duistere kerken of voor de oude beelden aan den grauwen muur. Ja, de oorlog woedt in België, 't Is geen droom maar akelige waarheid. En daar strekt zich 't schoone West-Vlaan- deren uit, 't land van Gezelle, Verriest en Streuvels. Zullen de akkers, waar 't zweet van den zwoegenden werker in viel, gedrenkt worden met bloed En zullen vlammen woe den in de steeds zoo vreedzame dorpjes, schilderachtig gelegen in een vallei of op de helling der heuvels Zullen vreemdelingen, en eigen kinderen begraven worden langs die prachtige wegen, waar zwaar geboomte zijn lommer schenkt? Verleden week toen wij er doorreisden om naar 't oorlogsveld te begeven, was het er nog zoo rustig en kalm. Bejaarde mannen, tfifbuwen en kinderen want het kloeke ge slacht was heen werkten in den oogst. Zaf er nu een andere zeis maaien een zeis druipend van bloed Veel werd er gesproken over den grooten slag, men richtte vragend den blik naar Leu ven en Thienen. Maar nu 1 West- en ook Oost-Vlaanderen -s uit de rust opgeschrikt. Doch tot nu toe zijn de Duitschers nog niet te Brugge geweest. In Zuid-België. Een Times-correspondent, die een deel van den grooten slag in Zuid-België heeft bijge woond, is uitgeput van vermoeidheid in Pa rijs aangekomen. Hij had in de opwinding en paniek verkeerende stad Charleroi verla ten met den laatsten trein, die daarvandaan nog had kunnen vertrekken. Dat was Vrij dagmorgen, juist toen de eerste granaatkar tets in het station viel. Alle wegen waren vol vluchtelingen. Na een langzame treinreis werd Bergen bereikt, waar Engelsche solda ten aan liet kanaal zaten te visschen met snoeren, die zij aan de bajonet van hun ge weer hadden bevestigd. In Bergen'heerschte kalmte, al kon men het vuren in de verte duidelijk hooren. De correspondent verliet Bergen 's middags om 5 uur; maar bij Blaton moest de trein stoppen omdat er met machinegeweren ge schoten werd. Na twee uur oponthoud ging de trein verder naar Doornik, waar groote consternatie heerschte. Zes van de alom rond warende uhlanen hadden zich er vertoond; maar daarop waren Fransche troepen binnen gerukt. Den volgenden morgen in de vroegte had een groote Duitsche macht stelling ge nomen op een mijl afstand van de stad. Wel werden de Duitschers eerst teruggeslagen, maar ten slotte bereikten zij Doornik. De Times-man wist Rijssel te bereiken, waar reeds ontelbare vluchtelingen de trei nen naar Parijs bestormden. De correspondent ging op weg naar Va lenciennes met het oogmerk, naar Charleroi terug te keeren. Hij bereikte in een trein met soldaten Zondagavond Chimay, Daar hoorde hij van Fransche soldaten, wat er na zijn vertrek uit Charleroi was gebeurd. De eerste granaatkartets, waarvan hierbo ven reeds sprake was geweest, was de in leiding tot een hevige kanonnade. De Franschen deden een uitvalmaar zij moesten terug wegens de grootere getalsterkte van den vijand. Hierop voerden de Turco's een heldhaftigen bajonet-aanval uit tegen de Duitsche batterij. Van het bataljon Turco's keerden slechts honderd ongedeerd terug. De Duitschers ruk ten onophoudelijk vooruiten het kwam in de nauwe straten van het middeleeuwsche Charle roi tot een moorddadig gevecht. De lijken vul den de straten zoodat wie gewond was zich niet meer uit de doodenhoop kon loswerken. De Franschen hielden het laatst stand bij het station. Daarna vermeesterden de Duitschers nadat het gevecht twee uur geduurd had.de brugzij verzekerden zich het bezit van het terrein tot aan Walcourt. Later op den dag opende, op haar beurt, de Fransche artillerie een beschieting op de benedenstad van het ongelukkige Charleroi. De Fransche infanterie kwam langzaam, maar met grimmige vastberadenheid opzetten naar de zoo juist ontruimde stad, en vermeester de de linie Thuin-Mettet. 's Avonds werden beide partijen door de uitputting gedwongen om het vechten te sta ken. Den volgenden dag opende de Fransche artillerie opnieuw het vuur. De Franschen kwamen de heuvels afzetten en hernamen verscheidene dorpen. De verliezen waren zeer aanzienlijk, want aan beide kanten was een ruime toepassing gemaakt van machinegeweren. Ten slotte ruk ten de Franschen Charleroi opnieuw binnen en wierpen zij de Duitschers over de Sam- bre terug. De straten der stad zijn met lij ken bezaaidde plaats is verwoest. Na deze berichten van de Fransche solda ten te hebben vernomen, hoorde de corres pondent dat Charleroi door de Duitschers omsingeld was. Hij vertrok toen in de rich ting van Namen. Namen. BERLIJN, 26 Augustus. (Wolff.) De groote generale staf meldt: Alle forten van Namen zijn in onze handen gevallen. BERLIJN, 26 Augustus. (E.) De laatste vier forten hebben vandaag gecapituleerd. De opmarsch der Russen in Oost-Pruisen. De correspondent van de Times seint dd 23 dezer uit St. Petersburg Volgens berichten, die ik op het oogenblik dat ik sein, ontvang, houden de Russen Gol- dap en Arys, twee belangrijke punten en de streek van de Mauermeren bezet. Tilsit en al het land naar het Oosten toe zijn afge sneden. Tenzij de Duitschers groote verster kingen kunnen aanvoeren, wat twijfelachtig is nu de belangrijke spoorweg en de verbin dingswegen in Russische handen zijn, kun nen de Russchen nu Koningsbergen insluiten. Ongetwijfeld zullen de Russen nog veel moeten vechten om de streek van de Mauer meren en de moerassen schoon te vegen, die zich van 100 tot 130 K.M. breed evenwijdig met de Russische grens uitstrekt. Het stelsel van blokhuizen in deze streek stelt ook reserveformaties in staat op hard nekkige wijze tegenstand te bieden, tenzij zij worden omgetrokken. De vlucht van de inwoners van Willenberg, meer dan 160 K.M. van het oorlogsterrein, wordt hier verschillend uitgelegd. Eenige mi litairen schrijven dezen uittocht toe aan den opmarsch der Russen naar het Mauermeer; anderen schrijven hem toe aan een anderen aanvallende beweging der Russen, van Polen uit, rechtstreeks op Allenstein gericht, die de Duitsche strijdkrachten in Noordoost- Pruisen ernstig zou bedreigen. De militaire medewerker van het Nowoje Wremje zegt dat het Russische leger in twee dagen van Bilderweiler naar Gumbinnen is getrokken, wat ook in vredestijd een prijzens waardige prestatie zou genoemd moeten wor den. De bezetting van Insterburg, zegt deze mi litaire schrijver, bewijst dat de Russen hun lijn van opmarsch goed gekozen hebben. Ten Zui den van spoorweg naar Koningsbergen strekt zich een streek uit, vol moerassen en meeren, ongeschikt voor het opmarcheeren van een leger. De snelle opmarsch van den Russischen rechtervleugel moet het Duitsche oppercom mando aan de Oostgrens ten eenenmale heb ben verrast, en het overhaaste terugtrekken van het 20ste legercorps uit Lyck, 60 mijlen ten Zuiden van de hoofdlinie van den Rus sischen opmarsch tengevolge hebben gehad. Volgens een mededeeling te St. Petersburg gepubliceerd, staan bij de Russische grens het eerste, derde, vijfde, zeventiende en twin tigste legerkorps, cavaleriedivisies en drie reservekorpsen. Door de bezetting van Johannisburg en Ortelsburg heeft voorts de Russische linker vleugel de Duitsche troepen, die nogmeren- streek stonden, omgetrokken. De linie Thorn Dantzig is nu het doel van de Russische operaties. Een ontmoeting met een Dultschen hutpkruiser. De Daily Telegraph heeft van een passa gier van het stoomschip Calician van de Union Castle-Jijn het volgende verhaal ge kregen Het schip verliet op 29 Juli Kaapstad met bestemming naar Southampton over Tene- riffe. Geheel onverwacht meldde een draadloos telegram op 8 Augustus, dat de oorlog was uitgebroken. Aan dek werden de lichten gedoofd en de schoorsteen werd grijs geverfd. Den 15n Augustus 's middags om half drie, toen men in de buurt van het ei land Ferro was, naderde er snel een schip met vier schoorsteenen dat seinde „Bij draai en of we booren je in den grond." Er wer den onmiddelijk bevelen gegeven en de sche pen naderden elkaar tot op vijftig yards. Mid delerwijl werden er dradelooze telegrammen uitgezonden toen het bevel van den kruiser kwam „als je probeert eenige gemeenschap te verkrijgen boren we je in den grond". Er was geen keus en de dradeloos telegrafische inrichting werd naar beneden gehaald. De kruiser bleek de Kaiser Wilhelm der Grosse te zijn van de Norddeutsche Lloyd, die nu voor oorlogvoeren was ingericht. Het Duit sche schip liet een boot te water en een officier verscheen aan boord van de Galician. De toestellen voor dradelooze telegrafie wer den over boord geworpen. De bemanning werd gemonsterd, de scheepspapieren en de vrachtlijst werden in beslag genomen, de kolen- en de voedselvoorraad werden geïn specteerd de lading werd onderzocht en ook de passagiers gemonsterd. Twee soldaten werden gevangen genomen. Daarop keerde de boot naar de Wilhelm de Grosze terug en na langdurige beraadslaging, waarbij de kanonnen zorgvuldig op de Galician gericht bleven, werden er bevelen gegeven zuidwaarts te varen. De kruiser volgde. Tegen het val len van den avond werd naar het zuidoosten- aangehouden op het eenzame Rio de Oro. Op 200 mijlen afstands werd order gegeven, dat de reddingsbooten van levensmiddelen voorzien moesten worden en dat passagiers en bemanning zich gereed moesten houden bij dagaanbreken het schip te verlaten. De lich ten moeten bedekt worden. De onzeggelijk- heid van de passagiers, die herhaaldelijk het licht in hun hutten opdraaiden of aan dek lucifers afstreken, veroorzaakte veel last. Toen kwam het bevel, dat, als alle bevelen niet stipt opgevolgd werden, iedereen aan boord dadelijk in de booten moest plaats nemen en 't schip in den grond geboord zou worden. De booten werden van levensmiddelen voorzien en de passagiers liepen opgewonden sprekend dooreen. Vrouwen vielen flauw. Onverwacht kwam toen bij kapitein Day van de Galician de tijding in van de Wilhelm der Grosze, dat het Engelsche schip ter wille van de vrouwen en kinderen gespaard zou worden. „U bent vrij, goede reisPassagiers en be manning van de Galician uitten hun dank baarheid in gejuich, dat door de Duitschers beaptwoord werd. De kruiser verdween hierop. Het Duitsche koopvaardijschip Burmi uit Hamburg scheen dienst te doen als kolen- schip. De Galician is Zondag te Gravesend binnengeloopen. De oorlogsverklaringen. Het dozijn oorlogsverklaringen is nu vol. De in den oorlog gewikkelde groote mogend heden en kleine staten hebben onder elkaar twaalf oorlogsverklaringen gedaan en wel in deze volgorde: 1. Oostenrijk-Hongarije aan Servië. 2. Duitschland aan Rusland. 3. Duitschland aan Frankrijk. 4. Duitschland aan België. 5. Engeland aan Duitschland. 6. Oostenrijk-Hongarije aan Rusland. 7. Montenegro aan Oostenrijk-Hongarije. 8. Servië aan Duitschland. 9. Frankrijk aan Oostenrijk-Hongarije. 10. Montenegro aan Duitschland. 11. Engeland aan Oostenrijk-Hongarije. 12. Japan aan Duitschland. Hierbij moet dan nog als 13de: Oostenrijk- Hongarije aan Japan komen, aangezien de Keizer van Oostenrijk zijn oorlogschip te Kiao-tsjou last heeft gegeven aan den kant van de Duitschers tegen Japan te vechten. De „moderne slag" Reeds vaak werd er over gesproken. De moderne slag is zoo iets geheel dnders dan wat men oudtijds onder een „veldslag" verstond. Om daar nogmaals eenig idee van te ge ven, volgen we de beschrijving, die de vroe gere chef van den Pruisischen generalen staf er van gaf: „Dit is zeker: dat zoowel de algemeene slagen als de gedeeltelijke slagen, zoowel de afzonderlijke als de samenhangende ge vechten, zich op velden en in ruimten zullen afspelen, die de tooneelen van vroegere oor logsdaden ontzaglijk zullen overtreffen. Maar hoe groot de slagvelden ook zullen zijn, zij zullen maar weinig te zien geven. Niets is in het uitgestrekte verlaten terrein te zien. Als het gebulder van de kanonnen het oor niet verdoofde, zou slechts een zwakke vuurstraal de aanwezigheid van de artillerie verraden. Men zou niet weten, waar vandaan het rillende infanterie vuur kwam, als niet af en toe nu eens hier, dan weer daar een dunne linie voor een oogenblik een sprong vooruit deed, om even snel weer te verdwijnen. Geen ruiter is te zien. De ruiterij moet haar taak buiten het tooneel van de werkzaamheid van de twee andere wapens zoeken. Geen Napoleon, omgeven door een schit terend gevolg, staat op een hoogte. Zelfs met den besten kijker zou het niet veel te zien krijgen. Zijn schimmel zou het gemakkelijk te treffen doel van tallooze batterijen zijn. De veldheer bevindt zich een heel eind naar achteren toe in een huis met ruime schrijfkamers, waar telegraaf met en zonder draad, telefoon- en seintoestellen bij de hand zijn, waar tal van auto's en motorfietsen, voor de verste tochten toegerust, op de be velen wachten. Daar in een gemakkelijken stoel voor een brcede tafel heelt de moderne Alexander op een kaart het geheele slagveld voor zich, van daar telefoneert hij vlammende woorden en daar ontvangt hij de berichten van de leger- en corpsaanvteiders, van kabelballons en luchtschepen (nu ook: vliegtuigen) die langs de heele linie de bewegingen van den vijand gadeslaan en op zijn stellingen het oog houdén. Ook de veldslagen van de toekomst zul len in overeenstemming met de massa's die over een groote uitgestrektheid gebruikt wor den, verscheidene, ja vele, zoo niet veertien dagen, als bij Moekden vereischen". Het gele gevaar. Een Amerikaan van middelbaren leeftijd zoo lezen wij in Tidens Tegn, van Kris- tiana die zich hier op de doorreis bevindt, laat zich als volgt uit Wij Amerikanen begrijpen dezen oorlog, die heel Europa in stukken dreigt te scheu ren niet recht. Was die nu zoo volslagen onvermijdelijk Was de oorzaak werkelijk zoo hoog gewichtig dat Europa er al de ge weldige gevolgen van moest aanvaarden Wij Amerikanen begrijpen dat niet. Want er is iets, waar wij voortdurend aan denken, maar dat de Europeanen in het rumoer van den oorlog geheel schijnen te vergetenEr zit nu ver, heel ver in het Oosten een klein, geel, scheeloogig manneke en glimlacht. Hij zit heel stil en zijn glimlach wordt wonder lijk wreed, als hij ziet, hoe de oorlog hooger en hooger opvlamt, van volk tot volk over springt, flikkert van land naar land, .tot hij zijn razende vlammendak over het heele we relddeel uitspreidt, een hellevuur waarin de beschaving der eeuw tot stof en asch ver brandt. Want één ding is zekerwanneer deze oorlog eindelijk uit is, zullen Europa's vol ken afgemat op het slagveld liggen, de over winnaar zoo goed als de overwonnene. Ader gelaten, verarmd, ten doode uitgeput zullen zij zijn. Dan zal het kleine gele scheeloogige man neke daar ver, heel ver in het Oosten oprij zen. En nu glimlacht hij niet meer. Nu is zijn tijd gekomen. En overal over de slagvelden liggen doods- inoe de Europeesche volken. Zij moeten eerst rust nemen voor zij de puinhoopen wegrui men. Maar dan hooren zij plotseling een ver gedruisch van ontelbare jonge vlugge voe ten. Ze komen van het Oosten, steeds nader in opgewekten, zegevierenden stap. Het zijn er duizenden, millioenen. Wat dat is Dat is het gele gevaar, dat over Europa komst. De toestand in Albanië. PARIJS, 25 Aug. Uit Rome wordt aan de „Excelsior" geseind De toestand te Durazzo is wanhopig. De bevolking sterft van honger. SKOETARI, 25 Aug. Alle buitenlandsche troepen verlieten Skoetari. De Duitsche bezetting zal met de Oosten- rijksche tegen de Serviërs gaan vechten. De Italiaansche bezetting verliet terzelfder tijd Albanië. SOMMELSDIJK. Woensdag had het 2-jarig zoontje van Jb. Kransse het ongeluk van een kolenkist af te vallen en een armpje te bre ken. MIDDELHARNIS. Dinsdag ontstond er een begin van brand bij A. Faasse. Daar 't spoe dig opgemerkt werd, had men het weldra gebluscht en liep dit met eenige materieele schade af. De timmermansknecht J. van den Bos, had 'tongeluk met een beitel in zijn polste steken, zoo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De vrachtrijder C. Noordijk had Woens dagavond 't ongeluk terwijl hij met een wa gen met zakken tarwe geladen aan de Lan- geweg met 't passeeren voor een ander voer tuig,. met wagen en paard in de sloot te tuimelen. Na veel moeite had men eindelijk wagen en paard op het droge, 't Paard had zich ernstig verwond en de tarwe was voor een gedeelte beschadigd. Donderdag heeft de voltooiing plaats gehad van het aanbrengen van 4 nieuwe wij zerplaten aan het torenuurwerk, 't welk voor de inwoners een groot gemak oplevert. STAD AAN '1 HARINGVLIET. Tegen T. C. S. alhier is proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding der motor en rijwielwet. Hoewel de uitvoer van steenkolen uit Duitschland de vorige week weer werd toe gestaan, moet thans gemeld worden, dat die uitvoer weinig of geen beteekenis heeft. Een schipper, die met eene lading steenkolen on derweg was, meldde, dat tot heden slechts 7 steenkolenreizen naar Holland te Ruhrort waren aanbesteed. DEN BOMMEL. Een openbare Raadsverga dering dezer gemeente is belegd tegen Dins dag 1 September des v.m. 9'/2 uur. Het zoontje van Joh. B. had het onge luk met zijn fiets van het kerkpad in de sloot te rijden, waardoor hij met eenige materiëele schade aan zijn fiets en een nat pak er af kwam. B. en W. dezer gemeente brengen ter kennis van de ingezetenen, dat dit najaar ver gunning wordt verleend de suikerbieten op de kaai op een hoop neer te leggen. Agenten en sub-agenten worden uitgenoodigd voor of op 9 Sept. e.k. ter Secretarie opgaaf te doen van het aantal Hectaren, dat door ieder is gecontracteerd, naar gelang met de plaats ruimte rekening zal gehouden worden, de plaatsen zullen bij loting worden aangewezen. De loting zal plaats hebben ter Gem. secre tarie op 9 September 1914, des v.m. ten IOV2 ure. Door den Gem. veldwachter C. Witvliet is proces-verbaal opgemaakt tegen T. C. S. van Stad aan 't Haringvliet wegens overtre ding van art.. 20 van het motor- en rijwiel reglement. DIRKSLAND. Woensdag geraakte de zoon van M. Knöps onder een beladen wagen met tarwe. Na geneeskundig onderzoek bleek dat zijn been was gekwetst. OUDE TONGE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. de Lint, thans te Gouda, heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor adspirant-commies bij de Post en Telegrafie. Dinsdag viel A. Tilburg door een gat van de zolder van de in aanbouw zijnde woning van de wed. Van Es en bezeerde zich ernstig, zoodat hij geen werk kan ver richten. Bij de beheerder der .Coöperatieve Stoomzuivelfabriek is een valsch halve gul denstuk ontvangen en bij de politie gede poneerd. In den tuin van I. de Winter bloeit een appelboom voor de tweede maal en draagt veel bloesem. HELLEVOETSLUIS. Zondagmorgen arri veerde hier een afdeeling Landstorm-wiel rijders ter sterkte van ongeveer 60 man, uit gerust in veldtenue, door hen zelf aangeschaft terwijl allen met karabijnen en patroontas- schen gewapend waren door het Min. van Oorlog. De afdeeling uit Rotterdam afkomstig, stond onder bevel van een le luitenant van het O. I. leger. Nadat zij in een café aan den Kanaaiweg eenige consumptie hadden gebruikt, schikten ze hunne rijwielen op den Kanaaiweg, bij de kolenopslagplaateen der Marine en gingen in marschorde naar het fort Haerlem. Hier werd alles bezichtigd, waarna zij weer naar hunne fietsen keerden om naar Brielle te rijden en vandaar weer naar Rotterdam. Naar een hunner ons mee deelde, worden ze in hun vrijen tijd geoefend in het gebruik der vuurwapenen en de andere militaire zaken. De indeeling der permissie-gangers bij dit garnizoen is zoo gemaakt, dat ieder één maal in 8 dagen 24 uur vrij krijgt, om zich naar huis te begeven. Die daarvoof aan 24 uur niet genoeg heeft, mag, al naar hij 1100- dig heeft, hetzij 48 of 72 uur, eens in 16 of 24 dagen naar huis. We gelooven dat dit door onze soldaten van harte zal worden toegejuicht, al wenschen zij misschien, dat de toestand zoo wordt, dat zij voor goed naar huis kunnen. Met ingang van Maandag 24 Aug. 1.1. is voorgeschreven, dat de reveille voor de mi litairen zal plaats hebben 's morgens om 6 uur, terwijl de taptoe plaats heeft 's avonds ten 10 ure. Tevens moeten alle café's een kwartier voor de taptoe gesloten zijn. De mannenzangvereeniging „Wilhelmina" Directeur dhr. J. Moerman te Nieuwenhoorn, zal Dinsdag 25 Aug. een uitvoering geven voor de Marine-Cantine, waar hoofdzakelijk Vaderlandsche liederen zullen worden ten gehoore gebracht. Er worden pogingen aangewend, onder de alhier aanwezige militairen een mannen zangvereeniging op te richten. Reeds is de eerste repetitie gehouden., Ook is een mu ziekkorps opgericht met de instumenten van een burger-vereeniging, die tijdelijk rustende was. Ook wordt door de Chr. Vereen, hier ter plaatse getracht het den militairen aan genaam te maken. De bovenzaal van het Tehuis voor Militairen is de plaats van sa menkomst, waar door bijbellezingen en andere werkzaamheden, benevens het verschaffen van goede lectuur, wordt gepoogd eenigszins hen het gemis van eigen huis te vergoeden, 's Zondagsavonds wordt hen gratis koffie, thee en sigaren aangeboden. In de Maandag 11. gehouden Gemeente raadsvergadering te Nieuw-Helvoet werd het nieuw gekozen lid de heer J. de Pijper Lz. beëedigd. Daarna was aan de orde verkie zing van een wethouder in de vacature 't Mannetje. Bij de stemming vereenigden de heeren A. v. d. Linde 5, K. C. v. d. Ban 1 stem op zich, terwijl één stem blanco was. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge op 26 Augustus, des nam. 1.30 ure. Present alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. De heer Dorst meent dat dit niet de laatste vergadering was geweest en of er geen no tulen worden opgemaakt van de verleende subsidie. De Voorzitter meende dat dit niet noodig was, aangezien dit een kleine bijeenkomst was geweest, maar als de heeren daar voor zijn, zal er in deze notulen rekening mede gehouden worden, en vermelden dat door den Raad subsidie is verleend ten einde uit- keeringen te doen aan de achtergebleven betrekkingen van miliciens en landweer. Ingekomen stukken. Een missive van H.H. Ged. Staten, daarbij het raadsbesluit goedkeurende van 15 Juli jl. Alsvoren dat H.H. Ged. Staten geen vrij heid kunnen nemen om aan den Minister een hooger subsidie voor deze gemeente aan te vragen. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Komt in behandeling de gemeenterekening dienstjaar 1013, bij monde van den heer Breesnee verklaart de commissie deze in orde te hebben bevonden, weshalve hij concludeert tot goedkeuring, waaraan met algemeene stemmen wordt voldaan. Begrooting 1915, aan de heeren zal een afschrift ter inzage worden toegezonden. Reclames Hoofd. Omslag. Aan mej. Poortman wordt wegens vertrek 8/12 afschrijving verleend; den heer J. G. Knops 9/12 en Holleman 7/12, terwijl aan den heer T. A. Holleman, wien oorspronkelijk voor 2 honden belasting moet betalen, maar volgens adres slechts een hond bezit, voor 1 hond afschrijving wordt verleend. Op de gebruikelijke rondvraag van den Voorzitter of een der leden nog iets in het belang der gemeente in het midden heeft te brengen vraagt de heer Breesnee of er al een tweeden ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van den heer v. Eesteren is benoemd, waarop ontkennend werd geant woord, welke alzoo nog moet worden be noemd. Verder niets meer te verhandelen zijnde wordt de openbare vergadering gesloten en in geheime zitting overgegaan. VERSLAG van het verhandelde in den Raad der Gemeente Stellendam, op Dinsdag 25 Augustus, des n.m.6.30u. Aanwezig alle leden. Voorz. dhr. Burge meester. De vergadering werd met gebed geopend, waarna de notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd en geteekend. Ingekomen: eenige missive's van H.H. Ged. Staten van Zuid-Holland betreffende gemeen tebesturen; een schrijven van den heer M. v. d. Vlugt alhier, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de O. L. School alhier aanneemt; een verzoek van den heer M. Stoutjesdijk, onderwijzer, thans te Nieuwerkerk a/d IJsel, om gedeeltelijke ontheffing van den Hoofde- lijken Omslag, 't Welk wordt verleend een schrijven van den heer N. J. van Don gen alhier, waarin op de schromelijke onge lijkheid van den Hoofdelijken Omslag wordt gewezen. Wordt gelezen maar wordt niet behandeld, zijnde gesteld op ongezegeld pa pier. Daarna wordt voorgelezen de voorgestelde Instructie voor den Gemeentebode. Deze in structie is bij heeren Raadsleden rondgezon den. De heer Holleman vraagt of het oprui men na de zitting van den heer Rijksontvan ger ook door den bode moet gebeuren. Waar na na eenige bespreking wordt besloten, den heer Ontvanger te laten weten dat hij voor iemand heeft te zorgen. Daarna wordt de instructie goedgekeurd met 6 1 stem. Nu wordt voorgelezen de gemeente-rekening over 1913, welke is als volgt: Gewone inkomsten Buitengewone Totale ontvangsten Werkelijke uitgaven Buitengewone Totale uitgaven Nadeelig saldo van f 18410.44 f 5797.09 f 242Ö7 53. f 19043.953 f 5715.23 f24759.185. f 551.655. Daarna wordt voorgelezen de rekening van het Algemeen Armbestuur, als volgt: Ontvangsten f 705.695 Uitgaven f 619.075 Batig saldo f 85.72'. Daarna de begrooting voor 1915:

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4