plaatselijk nieuws. gemeenteraad. visscherij. rechtYaken. gemengd nieuws. burg ker k O - w* rj.t,:r—.- tv- fT* kwam den steenweg van HerCk naar Haelen afgestormd en bood zich aan voor onze mi- traillcusen. Mannen en paarden vielen als vliegen tot men eindelijk aan dc weinig over- blijvenden bevel gaf achteruit tc trekken. Tc Cortenaeken was het bijna hetzelfde spel als te Haelen. Op zeker oogenblik be stond er echter vrees dat de Belgen zouden overrompeld worden. Doch de luitenant Van Dooren kwam weldra ter plaatse en dreef de aanvallers achteruit. De luitenant Van Dooren, die gelast was de stad Diest te ver dedigen, beschikte over geen enkel soldaat meer. Hij deed dan een oproep tot de vrij willige pompiers van Diest, die als een man met hem meetrokken. Onderweg vergaderde hij nog eenige soldaten en eindelijk kwam hij aan het hoofd van een kleinen troep tc Herck toe. Het gevecht woedde in volle he vigheid. De luitenant Van Dooren kroop vooruit tot op een driehonderdtal meters van een vijandelijke batterij en schoot den aan voerder ervan dood. Het paard van de Duitschc officier liep weg en kwam, als bij wonder, in de richtng van den Belgischen luitenant. Deze wipte cr op en reed honderd meters ver. Het paard werd dan onder hem gedood. Hij bereikte terug zijn manschappen, die beschoten wer den en zich met hem in een gracht moesten verbergen. Zij schoten van daar op de ka nonniers en doodden er verscheidenen. De batterij trok zich dan terug. Om 6 uren 's avonds was de Duitsche neerlaag volledig. De aanval werd gestaakt en wat er van de Duitschers nog overbleef, vluchtte weg naar Tongeren. Men schat dat de Duitschers te Haelen rond de drie duizend dooden en gekwetsten gelaten hebben. De grond was er als met lijken bezaaid. Wat dé Belgen betreft, dezen hebben betrekkelijk weinig dooden, doch vrij veel gekwetsten. Een avontuur van twee vliegers. In een officieel bericht wordt het volgende verhaal omtrent twee Belgiche vliegers. Tij dens een verkenning waren twee aviateurs tengevolge van het haperen van den motor genoodzaakt, met hun vliegtuig te landen in de buurt van een troep ulanen. Daar zij geen tijd meer hadden om den motor te herstellen maakten zij zich uit de voeten en lieten hun vliegtuig in den steek, dat dus als verloren werd beschouwd. Twee dagen later vernam men dat het vliegtuig nog altijd op dezelfde plaats stond, bewaakt door ulanen. Dadelijk werd toen een 80 paards sterke auto met een aanspan- wagen, bewapend met een mitrailleuse, en in snelle vaart ging het nu naar de plek waar de vliegmachine stond. De ulanen werden overrompeld en op de vlucht gedre ven. Men hield hen met de mitrailleuse op een eerbiedigen afstand en ondertusschen werd het vliegtuig uit elkaar genomen en op den aanhangwagen geladen. Daarna reed het troepje snel terug naar het Belgische front, nagestaard door de Duitschers, die ver steld stonden van zooveel stoutmoedigheid. Wat het nog worden zal. Volgens de „Nord. Deut. Alg. Ztg." is door bemiddeling eener neutrale mogendheid, het volgende medegedeeld le. Aan de Fransche regeering: Uit berichten, afkomstig van de Duitsche troepen, is gebleken, dat in Frankrijk een volksoorlog georganiseerd wordt, in strijd met het vol kerenrecht. In talrijke gevallen schoten be woners des lands, onder beschutting hunner burgerkleeding, verraderlijk op Duitsche sol daten. Duitschland protesteert tegen een derge lijke wijze van oorlogvoeren, die tegen het volkerenrecht indruischt. De Duitsche troe pen hebben in opdracht gekregen, elk vijan dig optreden der bewoners met de strengste maatregelen te onderdrukken. Iedere non- combatant in politiek, die wapens bij zich heeft, wordt op staanden voet gefusileerd. Indien de oorlog hierdoor een bijzonder ruw karakter verkrijgt, draagt Duitschland hiervoor niet de verantwoordelijkheid. Frank rijk alleen is verantwoordelijk voor de stroo men bloeds, die hij zal kosten." Een oproep tot een volksoorlog i n Frank rijk zou een wanhoopsdaad beteekenen. Ook Gambetta deed het in de tweede phase van den grooten oorlog, maar het werd niet meer dan een massa-slachting. Het Duitsche legerbestuur richtte de volgende waarschuwing aan de Belgische regeering: De Belgische regeering heeft Duitschland's oprecht gemeend aanbod, om haar land de verschrikkingen van den oorlog te besparen, afgewezen en bood gewapenden tegenstand aan het binnenrukken der Duitschers, het welk dezen was opgedrongen door de maat regelen van Duitschland's tegenstanders. Zij wilden den oorlog. Ondanks de nota van 8 Augustus daarin de Belgische regeering mededeelt, dat zij, overeenkomstig het oorlogsgebruik, den oor log slechts met manschappen in uniform zou voeren, namen bij de gevechten om Luik tal rijke personen, onder bescherming der bur gerkleeding, aan den strijd deel. Zij schoten niet alleen op de Duitsche troepen, maar sloegen ook op wreede wijze gewonden dood en schoten geneesheeren neer, die hun be roep uitoefenden. Tegelijkertijd vernielde te Antwerpen het Duitsche bezittingen en werden vrouwen en kinderen op beestachtige wijze afgemaakt. Duitschland ten aanhoore der gansche be schaafde wereld rekenschap voor het bloed dezer onschuldingen, voerde met alle bescha ving spottende wijze, waarop de Belgen oor log voeren. Indien de oorlog van nu af aan een wreedaardig karakter verkrijgt, dan treft België daarvoor de schuld. Om de Duitsche troepen voor den ontke tenden volkshartstocht te beschermen, zal van nu af aan ieder niet-geuniformde die niet door duidelijk kenbare onderscheidingstee kenen is aangemerkt als bevoegd tot deel neming aan den strijd, als buiten het volke renrecht staande behandeld worden, wanneer hij aan den strijd deelneemt, de Duitsche achterwaartsche vernielt, de telegraafdraden doorsnijdt, springstoffen gebruikt, kortom, op een of andere wijze onbevoegd aan de krijgs operaties deelneemt. Hij zal alsdan als franc- tireur behandeld en op staanden voet gefusil leerd worden." Er wordt niet bijgemeld welke „neutrale mogendheid" deze mededeelingen heeft over gebracht. Maar als het waar is dat Frankrijk, even als in 1871 een „volksoorlog" organiseert, dan zijn de gruwelen niet te overzien. M1DDELHARNIS. Na ruim 1 '/2 jaar bestaan te hebben is Dinsdagavond de bakkersver- eeniging van Middelharnis en Sommelsdijk ontbonden. Men heeft alhier een aanvang genomen met 't plukken der ajuin. Men besteedt f 1,75 de 60 kilo. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De besmet telijke ziekte diphtcritus, in het huis wijk A no is door den geneesheer als geweken verklaard. Toen H. II. bezig was gras te snijden, had hij het ongeluk een zijner vingers zoodanig" te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd is tegen Zaterdag 22 Augustus a.s. des n.m. ten 2 ure. Gedenk te sterven. Toen de Wed. L. Donkersloot als gewoonlijk 's morgens op kwam, werd zij plotseling onwel, waarop de dood spoedig intrad. Dit is het tweede sterf geval dat binnen de 14 dagen plaats vindt. Aardappelen voert men hier gestadig uit, hoewel ze maar weinig in prijs zijn. Deze weck werden ze nog geladen voor f 1,40 per 70 Kilogram. Nu den plaatselijken geneesheer de heer Gnirrep, ook onder de wapenen werd ge roepen, wordt zijn praktijk waargenomen door zijn collega van Den Bommel de heer W. Reinout van Haga, welke eiken dag ten huize van den heer Gnirrep een spreekuur heeft. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, zijn aan de beurt van aftre ding H.H. J. C. Elvé 12 Oct. en Joh. v. d. Sterre 4 Nov. a.s. DEN BOMMEL. Woensdag heeft zich ten raadhuize een comité geformeerd, om steun te verleenen waar zulks het hoogst noodig is aan hen, die door het onder de wapenen zijn, van hun kostwinners zonder verdien sten zijn. Het Comité bestaat uit de volgen de heeren, de Burgemeester voorzitter ds. Emmen secretaris, J. v. Leeuwen, Penning meester J. Koert en D. Mijs bestuursleden en voorts uit de heeren J. C. Borgdorff en P. G. Jacobs, wethouders, dr. Hage, A. Smits op zichter dijken. A. van Weel, dijkgraaf. Abr. Jongeling en P. Jacobs Pz. Armmeester. W. M. Heestermans, kerkmeester. J. Kardux, P. Bisschop, L. van Pelt en A. Stolk. De Ge meente is in 6 wijken verdeeld en zullen in iedere wijk 2 leden rondgaan om te collec teeren. Waar deze omgeving zoo gelukkig is dat de landbouwgewassen allen goed binnenkomen en rijkelijk droegen, terwijl de vooruitzichten van de suikerbieten niet onrustig schijnen, verwacht het comité dat alhier mee zal wor den bijgedragen om te steunen. De brievengaarder W. is op last van de rechtbank gearresteerd en naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Verschillende personen hebben hun H. O. voldaan, naar wij vernemen zullen de nala- tigen persoonlijk bij publicatie beleefd ver zocht worden dat eveneens te doen, om de gemeente in staat te stellen hulp te kunnen verschaffen aan de gezinnen der militairen. De heer P. Keijzer, ambtenaar ter se cretarie alhier, is met ingang van heden be noemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Zuid-Beijerland. Onder het stoeien, had het dochtertje van den landbouwer J. B. het ongeluk zoo hevig te vallen, dat ze eenige wonden aan het voorhoofd bekwam, zoodat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. De heer Breers, oud hoofd der leO. L. School, is van het besluit van den Raad om geen vergoeding voor zijn tuin te geven in beroep gekomen bij Ged. Staten en heeft daarop een afwijzende beschikking ontvangen. Terwijl het zoontje van den landbouwer G. W. v. R. zijn vuile handen aan den sloots- kant afspoelde, had hij 't ongeluk voorover in de sloot te vallen, doch toegeschoten hulp, bracht den drenkeling weer spoedig op het droge. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de uitbetaling der vergoedingen, toegekent wegens verblijf van werkelijken dienst van dienstplichtigen, zal plaats heb ben ten kantore van den Gem. Ontvanger, op den 6, 16, 26 van elke maand des n.m. van 2—4 uur. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier der Pers. Bel. No. 3 over het belastingjaar 1914 invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld. Ieder daarop voorko mende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag op den bij den wet bepaalen voet te voldoen. DIRKSLAND. In tegenwoordigheid hunner kinderen en vele familieleden benevens zeer groote belangstelling van anderen herdachten Donderdag 20 dezer den heer M. den Boer en Echtgenoote, hunne 70-jarige Echtveree- niging. Bij de groote zeldzaamheid in deze moge ook nog worden vermeld, dat beide lieden bij hunnen hoogen ouderdom nog zeer kras zijn en men den mannelijken jubelaris nog dagelijks bezig ziet licht werk verrichten. Moge de< rest hunner dagen die wel niet vele meer kunnen zijn het hun ook welgaan. HERKINGEN. Bij het binnenhalen van den oogst ging bij L. K. in deze gemeente een volgeladen wagen over zijn voet, wat hem op dat oogenblik een benauwd oogenblik bezorgde en na onderzoek hem ook nog eenige kwetsuren naliet Aan de meeste vrouwen van zich on der de wapenen bevindende manschappen is deze week vergoeding toegekend en hun ter hand gesteld. Dit zal ongetwijfeld de gehuwde soldaten goed doen. Door eenige dames uit het naburig Dirksland werd deze week alhier gecollec teerd voor het Roode Kruis, waarvan ook eenige met het doel voor onze militairen sok ken te breien. Naar men verneemt was ook daartoe alhier reeds het initiatief genomen. GOEDEREEDE. De tarwe valt bij hetdor- schen in lang niet tegen, daar er tot 31 H.L. per gemet wordt gedorschen. De 20-jarige Ch. Bruggeman viel Maan dag boven van de tarwe tas, 10 Meter hoog, op den dorschvloer en wonder boven wonder, kwam hij er met den schrik en een paar lichte verwondingen af. De varkensziekte breidt zich alhier meer en meer uit. Maandagochtend lag van J. v. W. een varken dood in zijn hok en bijna eiken dag worden er één of meer geslachf De uitvoer van veldproducten is alhier weder opengesteld, wat voor eenige dagen ten strengste was verboden. Maandagavond werden de bewoners op het Bekaf opgeschrikt door een span hol lende paarden bespannen voor een wagen. Gelukkig werden ze spoedig door W.J. San- difort gegrepen. Ongelukken kwamen niet voor. OUDDORP. D evrouwen van de opgekomen miliciens die er om verzocht hadden om de toegezegde vergoeding te mogen ontvangen zijn deze week uitbetaald. Het komt ons voor dat in deze om standigheden, die regeeringsdaad zeer zal worden toegejuicht. We zullen nu hopen dat het gemeentebestuur zich zal beijveren, om het karakter alsof het eene bedeeling is, te doen wegvallen. HELLEVOETSLUIS. De pantserboot der Ned. Marine Friso kwam Zaterdag 1.1. hier aan en nam ligplaats voor de koopvaardij- haven op het Haringvliet. Maandagavond kwam een zekere W. de R. aanrijden per fiets zonder lichtgevende lantaarn. Een agent van politie riep hem een „halt" toe. Toen hij daaraan geen gehoor gaf greep hij hem bij de jas maar doordat de fietser bleef doorrijden viel de agent en de overtreder ontkwam doch niet lang daarna had de agent hem opgezocht en leidde hem naar het bureau, alwaar hij tegen zich pro ces-verbaal zag opmaken. Zondag zijn hier 5 marechaussee's aangekomen, ter vervanging der Rijksveld wachters die hier tijdelijk gestationeerd wa ren, en die nu naar de grenzen vertrokken zijn. Dit toezicht is noodig, omdat de alhier in den polder werkende Rotterdamsche losse arbeiders zich veelvuldig aan diefstal schul dig maken. De heer A. W. v. d. Linden bood Woens dagavond in samenwerking met mej. Graaf land (piano) de heer Schuiling (Viool) mej. Timmer (piano) en de heer Grondhout (piano) wederom een liederavond aan in de tooneel- zaal der Marine-Cantine. De programma's die als bewijs van toegang dienden werden door eenige dames ten verkoop aangeboden. De opbrengst komt aan het Nat. steuncom- mité. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Donder dag 20 Augustus 1914, des nam. ten 3.30 ure. Voorz. den WelEd. Achtb. Heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Gideon. De Voorz. opende de vergadering met gebed. Vervolgens werden de notulen der vorige openbare vergadering door den secretaris ge lezen en onveranderd vastgesteld. De Voorz. deelt mee, dat dhr. Gideon ver hinderd is de vergadering van den Raad bij te wonen. 1. Ingekomen stukken: Missives van H.H. Ged. Staten, behelzende goedkeuring en terugzending van de kohieren Schoolgeld, H. Omslag en Hondenbelasting. Bericht van dhr. Vis Jz. dat hij zijn be noeming als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Verzoek van A. Storm om ontheffing van den H. Omslag over 5 maanden. Gelijk verzoek van Joh. van Schouwen om, wegens overlijden van zijn moeder, afschrij ving over 6 maanden. Beide verzoeken wer den ingewilligd. Verzoek van A. Storm om teruggave van betaald vergunningsrecht tot een bedrag van f 46.87". Goedgekeurd. 2. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1914. 3. Aanbieding van de gemeentebegrooting over het jaar 1915. Hiervan zal bij de raadsleden een borderel bezorgd worden. 4. Op verzoek des Voorz. wordt door de Commissie, belast met het nazien der ge meenterekening over 1913, bestaande uit de H.H. Mijs en M. Joppe, door eerstgenoemde daaromtrent rapport uitgebracht. Behoudens een paar opmerkingen werd deze voorloopig vastgesteld. In gewone inkomsten f 34,718.705 Uitgavenf 33,924.04 Batig saldo f 794.665 Buitengewone inkomsten f 26.297.58 uitgaven, f 26,256.53 Batig saldo f 41,05 5. Goedkeuring rekening Burg. Armbestuur en Weeshuis over 1913, sluitend met een nadeelig saldo van f ^9.125. Bij deze moest dhff G. loppe zich ver wijderen. 6. Rekening der Gasfabriek over 1913. Voorz. Zooals de heeren weten heeft de gemeente Sommelsdijk daaromtrent een winst gemaakt van f 609. Goedgekeurd. 7. Begrooting van de Gasfabriek voor het jaar 1915. Voorz. Deze wordt geraamd op een winst voor de gemeente van f 314 boven rente en aflossing. Dhr. G. Joppe. Ik wenschte dit nog wel even te vragen. In de rekening staat f 800 voor ammoniakwater, zulks is ook geraamd; bestaat er nu ook een vast contract van dien prijs? Voorz. Dat contract zal bij marktwaarde bepaald zijn, maar dit is eigenlijk voor mijn tijd geschiedt, hoewel ik meen dat dit con tract aangegaan is voor 10 jaren. Dhr. Mijs. De loonen en salarissen worden zeker geregeld door de Gascommissie, maar zijn nu in die loonen alle loonen inbegrepen? Zooals die in de begrooting voorkomen zijn die hooger geraamd dan het vorige jaar. Dit wenschte ik wel eens te vragen, en ik ver moed dat u mij hier als lid der Gascom missie wel zal kunnen inlichten. En dan zullen toch de onkosten noodig voor het aanleggen van nieuwe leidingen, wel belangrijk gaan verminderen, daar we toch de meeste aansluitingen wel gehad zul len hebben? Voorz. Dat nog niet. We hebben wel de meeste goede aansluitingen gehad, maar die er dan toch nu niet zijn, kunnen we niet af wijzen. Tot nog toe is er een stagnatie in het bedrijf, daar bijna alle fitters onder de wapenen zijn. Er is nog altijd zooveel werk, dat ze het niet bij kunnen houden, dus dan gaat het nog niet, om het maar stop te zetten. Alsnu werd de begrooting goedgekeurd. 8. Voorz. Dan, zooals de heeren weten, hoe ik in de vorige vergadering, na afloop der openbare zitting, dat met ingang van 1 Jan. 1915 de verordening van haven- en kaai- geld vervallen is. Toen is daarbij de opmer king gemaakt dat datzelve voor hooi, stroo en riet te hoog was, 10 cent per ton laad vermogen. Wij stellen u voor deze weer ongewijzigd aan te nemen, uitgenomen dit, dat erin zal opgenomen worden deze bepaling dat voor hooi, stroo en riet 10 cent per 1000 K.G., zooals die geladen wordt per scheepston, betaald moet worden. Aldus vastgesteld. 9. Voorstel van B. en W. om de verorde ning van het weegloon onveranderd vast te stellen. Besloten. 10. Benoeming boekhouder Burg. Armbe stuur en Weeshuis. Voordracht van de regenten: 1. M. Peekstok. 2. M. C. W. van Bijleveldt. De 3e sollicitant is P. Kieviet Dz. Na stemming benoemd dhr. M. Peekstok met 6 stemmen, dhr. Kievit 3 stemmen en 1 stem was in blanco uitgebracht. Bij deze stemming waren de H.H. Timmer man en Doornbos stemopnemers. Voorz. Mag ik nu direct vragen of dhr. Peekstok deze benoeming aanvaard? Dhr. Peekstok. Ik kan niet anders dan de heeren danken voor het blijk van vertrouwen dat zij in mij gesleld hebben, en ik kan nu reeds verklaren, dat ik deze benoeming met genoegen wil aanvaarden. Voorz. Dan feliciteer ik u met uwe be noeming en ik hoop dat gij deze betrekking moogt waarnemen naar uw genoegen, naar dat der regenten en naar het genoegen der gemeente. Dhr. Peekstok. Ik hoop mijn betrekking naar behooren te vervullen. Voorz. Wijl nu dhr. Peekstok zijn benoe ming als boekhouder van het Burg. Armbe stuur en Weeshuis heeft aangenomen, zal dit de laatste vergadering van den Raad zijn* welke hij bijwoont. En nu meen ik te spreken namens den ge- heele Raad als ik een afscheidswoord dhr. Peekstok als zoodanig toespreek, ook wat mij persoonlijk betreft, kan ik u dank zeg gen voor de welwillendheid en vriendschap, in de vergaderingen die gij als Raadslid hebt bijgewoond, en daarom mogen wij ons zeker allen aanbevelen in een zoodanig aandenken, als wij altijd als Raad samen geweest zijn. Dhr. Peekstok. Ik dank bij dezen de Voorz. voor de tot mij gerichte woorden, en ik hoop dat bij de heeren ook nu nog steeds vriend schap en welwillendheid moge |zijn, en zij zullen bij mij in dankbare herinnering voort leven. Niets meer te verhandelen zijnde, sloot de Voorz. de openbare vergadering en de Raad ging daarna over in geheime zitting. GOEDEREEDE. Het garnalen visschen in het Goereesche- gat, mag alleen bij daglicht worden uitge oefend. Kantongerecht te Sommelsdijk. Strafzitting 19 Augustus 1914. Veroordeeld: Ter zake „rijden zonder licht". J. M. te Stellendam en C. v. d. Sch. te Dirksland, ieder tot 1 boete van f 1, subs. 1 dag hechtenis, bij verstek. D. v. L. te Stellendam, KL B. te Stellen dam, J. T. te Melissant, I. [H. te den Bommel, J. V. te Dirksland, A. v. N. te Nieuwe Tonge, ieder tot een boete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. Ter zake „politieovertreding van den Bom mel": J. H. te den Bommel bij verstek tot 1 boete van f 1, subs. 1 dag. Ter zake „overtreding der arbeidswet": A. B. te Stad a. 't Haringvliet, C. H. te Oolt- gensplaat, ieder tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding der trekhondenwet": H. N. te Nieuwe Tonge bij verstek tot 3 boeten van f 2, subs. 1 dag. B. v. G. te Middelharnis tot 3 boeten van f 2, subs. 1 dag. A. de B. te Leiden bij verstek tot 1 boete van f 3, subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding gem.verordening Dirksland": H. K. te Dirksland bij verstek tot 1 boete van f 1, subs. 1 dag. Ter zake „overtreding der leerplichtwet": A. R. te Melissant tot 1 boete van f l,subs. 1 dag; U. L. te Middelharnis tot 1 boete van f 4, subs. 2 dagen; C. J. C. J. te Melissant bij verstek tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; M. de L. te Stad a. 't H. bij verstek tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; J. J. te den Bommel bij verstek tot 1 boete van f2, subs. 2 dagen; W. v. H. te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; P. de J. te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; C. IJ. te Ooltgensplaat bij verstek tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; B. v. d. D. te Sommelsdijk bij verstek tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen. M Ter zake „overtreding visscherijwet": A. D. te Melissant tot 1 boete van f 0.50, subs. 1 dag; L. M. te Melissant tot 1 boete van f 5, subs. 4 dagen; P. J. T. te Dirksland tot 2 boeten van f 2, subs. 1 dag; S. B. te Stel lendam tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding Binnenvisscherij- reglement": C. D. te Ooltgensplaat tot 1 boete van f 3, subs. 2 dagen. Ter zake „jagen in gesloten jachttijd": J. en P. W. te Ouddorp bij verstek tot 2 boeten van f 5, subs. 2 dagen met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer. Ter zake „wild vervoeren in gesloten jachttijd": J. H. te Ouddorp tot 1 boete van f 10, subs. 5 dagen. Ter zake „te Oude Tonge de openbare straat opgraven": J. G. D. T. te Oude Tonge bij verstek tot 1 boete van f3, subs, 1 dag. Ter zake „vee laten loopen op een anders weiland": H. A. te Melissant bij verstek tot 1 boete van f 5, subs. 2 dagen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeleopen week in Nederland uitgespro ken 17 faillissementen tegen 25 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Ter zake „als bestuurder van een rijtuig daarmede een rijwielpad berijden": P. W. v. D. te Dirksland bij verstek tot 1 boete van f 1, subs. 1 dag. Ter zake „overtreding der leerplichtwet": H. K. te Middelharnis tot 1 boete van f 4, subs. 2 dagen; KL de J. te Herkingen tot 1 boete van f 3, subs. 2 dagen; E. J. v. D. te Oude Tonge tot 1 boete van f 4, subs. 2 dagen; M. de B. te Oude Tonge tot 1 boete van f 4, subs. 2 dagen. Bij verstek ter zake overtreding der leer plichtwet: H. N. te Nieuwe Tonge tot 1 boete van f 5, subs. 3 dagen H. v. d. O. te Me lissant tot 1 boete van f 4, subs. 2 dagen; J. V. te Middelharnis tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; J. N. te Middelharnis tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; A. H. te Oude Tonge tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen; M. de K. te Oude Tonge tot 1 boete van f2, subs. 2 dagen; J. G. te Oude Tonge tot 1 boete van f 2, subs. 2 dagen. Ter zake „te .den Bommel als eigenaar van een hond, die niet op de eerste aanzegging van wege den burgemeester vastleggen" D. M. te den Bommel tot 1 boete van f 5, subs. 2 dagen hechtenis. Ter zake „openbare dronkenschap": C. L. te Bergen op Zoom bij verstek tot 1 boete van f 5, subs. 3 dagen hechtenis. Ter zake „rijden zonder licht" bij verstek: W. v. d. M. te Melissant, M. W. te Melis- sant, L. M. te Herkingen, L.-S. te Melissant en H. T. te Nieuwe Tonge, allen tot 1 boete yan f 3, subs. 2 dagen hechtenis. Onpractische kleeding. Honderden jonge meisjes hebben zich in de laatste week aan gemeld om een spoedcursus te volgen in de hoofdzaken van de eerste verzorging van gewonden enz. In Amsterdam kan men de jonge dames dagelijks vinden in de schoollokalen van het grijze gymnasium. Met grooten ijver oefenen ze zich. Dinsdag zouden eenige van deze jonge dames leeren hoe ze met hun drieën een zieke of gewonde van den grond moeten oplichten een gewone Eerste-Hulp-oefening. Het pseudoslachtoffer lag op den grond en de drie meisjes moesten zich elk op een knie neerlaten (op haar eigen knie, wel te ver staan.) En zie de meisjes wankelden en draaiden, maar konden met hun knie den grond niet bereiken. Er ging een luid gelach op, en een verward geroep vandat gaat niet met den nauwen rok! Ten slotte, na eenige wanhopige pogingen was het drietal er in geslaagd te knielen, Nu moesten zij vooroverbukken om het slachtoffer op te tillen. Wederom noodkreten van twee van de adspirant-Roode Kruis-helpsters, die bij dit bukken in ernstig conflict kwamen met haar corset, en door de baleinen in allerlei hoogere en lagere gedeelten van haar lichaam werden geprikt. En toen zij eindelijk den gewonde hadden opgelicht en er mee zouden opstaan, scheelde het weinig of zij waren met zijn vieren omgerold. Want opnieuw konden de knieën zich in de weerbarstige rokjes niet buigen nog strekken. 't Zal dus voor de helpende jonge dames in de eerst plaats noodig zijn den oorlog te verklaren aan een kleeding, die hen belet te bukken, of dóet omvallen zoodra ze in actieven dienst zullen treden. Zij had het gelezen. Dat in dezen tijd allerlei praatjes de ronde doen en gretig in gang vinden, vooral wanneer zij een pikant tintje vertoonen, ondervind men dagelijks. De herkomst kan vaak worden toegeschreven aan verachtelijke individuen, die vermaak vinden in het opzettelijk verdichten en ven ten van valsche nieuwtjes. Niet altijd echter is opzet in het spel. Zoo gebeurde, verteld De Tijd, op een onzer Zuid- Hollandsche dorpen het volgendeAls een loopend vuurtje verspreidde zich het gerucht dat wegens den toenemenden ernst van den oorlogstoestand onze Koningin naar Indië zou vertrekken. Men kan zich den angst der eenvoudige landlieden voorstellen. Er werd bij gezegdhet zal wel waar zijn, want de vrouw van den diender heeft het gezegd en die zal het wel weten. Niet zoodra komt de veldwachter thuis of .vrouwlief treedt hem met de jobstijding tegemoet Het stond in de krant, doch onze Jan de diender vond het te erg om te gelooven. Met het ernstigste gezicht van de wereld houdt de vrouw hem de krant voor en laat manlief lezen„S.S. Koningin Wilhelmina zal a.s. Zaterdag naar Indië vertrekken. Een onbedaarlijk gelach volgde. Wie kan nu weten, dat S.S. stoom schip beteekend De vrouw was er niet toe te bewegen hare geburen te gaan aanzeggen dat zij zich vergist had. Soldatenlied. Een componist gevraagd. In Holland Express dicht Bernard Canter het volgende: Lied voor den Nederlandschen schildwacht. Zal het tegen Duitschland gaan? Duitschland heeft ons niks gedaan, Maar op schildwacht blijf ik staan, Voor mijn land en voor mijn vaan. Zal het tegen England gaan England heeft ons niks gedaan, Maar op schildwacht blijf ik staan, Voor mijn land en voor mijn vaan, Zal het tegen Frankrijk gaan? Frankrijk heeft ons niks gedaan, Maar op schildwacht blijf ik staan, Voor mijn land en voor mijn vaan. Tegen wie 't ook moge gaan, Ik ben waakzaam als de haan, Trouw op schildwacht blijf ik staan, Voor mijn land en voor mijn vaan. Een Belgische Körner. Van een Belgischen dichter Constant Eeckels bevat het H. v. A. het volgende gedicht 't Vaderland wordt aangerand Allen in het gelid, Fier de driekleurvlag geplant. Leeuwen scherpt in 't gebit Overal alarm geluid! Zal het volk zich om ons schamen Nooit of nimmer! AchteruitI Hier zijn de Vlamen Kogels fluiten aaklig rond, Zwaar gromt het kanon, Eer men heerscht op onze grond Smoort in bloed de zon. Onze borsten zijn een stuit, Zal er een aan plichten falen Nooit of nimmer! Achteruit Hier zijn de Walen Moeder, niet gevrecsc Hoog de har ge ons met Worden wij Zal hij vrijhf Nooit of ni. Hier zijn VO Struiken lee Wie zich a verlaten genoe Men ergert van anderen, wordt gedaan. Nooit heeft of 't hapert ni GeborenJ z.v. H. Zweer Geboren en Arendje v; anus Leonarc van der Wee! GODSD Predikbeurten Net Sommelsdijk, gensplaat. Middelharnis, ning en 's a' Middelharnis, 6 uur Ds. Stad aan 't Ha Den Bommel, Langstraat, get Oude Tonge, j Nieuwe Tonge Ooltgensplaat, Herkingen, get Dirksland, v.n Melissant, geei Stellendam, gej Qoedereede, de Qidts. Ouddorp, geer Middelharnis, Velzen van Stad aan 't 1 uur Ds. Ess (Den Bommel Ds. Dekker Leeskerk. Ooltgensplaat, Melissant, ge Stellendam, g< Ouddorp, v.n Smit Theol GA Dirksland, v.n Melissant, get Herkingen, g Ooltgensplaat Ouddorp, v.m SOMMEL! op 1 Auguj van de leer dag de ure hier ging, vrienden te verbinde Slechts 3 alhier arbei tewerk hem V 0 Slechts 3 Een korte heen vloog hem hooge waardeeren Ging hij dankbare h De schot kinderen, v werken tot rust gezegt getuige zijr En geen Hij is or de belange op het hart En niet Want hot len tijd in als burger ken dat hij werven, zó hoog achttt Ook de gericht en de Jongelir tiën zullen Noode z ook van hi dat we als geen God school van hun aansta Dat ook moge wort dragen. Done Ds. Kievie school alh en volk. MIDDEL 's avonds van Wijnj in het ge stond te h en volk. DIRKSLy hoopt Ds. kerk alhie en volk. HELLEV acht a.s. z Hogenbirk biduur VO' Beroepe, Ambt-Harj gaarden Bedank kool), N. L

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4