RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Luik is vastberaden en onder de bescher ming der forten, weerstaat heldhaftig. V Een communiquée van het Fransche minis terie van oorlog meldt: Het Duitsche leger heeft van het lichte belegeringsgeschut waarvan het voorzien is gebruik kunnen maken tegen de forten van Luik die van dertig jaar terug dateeren. De forten zijn nog niet prijsgegeven, de Belgen houden hardnekkig stand en bereiden zich er op voor om de stad voet voor voet in Straatgevecht te verdedigen. De toestand kan, volgens de laatste tele grammen, als volgt worden saamgevatHet stond vast dat de forten van Luik het Duit sche leger niet tegen konden houden. De ee- nige vraag was of het "mogelijk was den opmarsch tijdelijk tegen te houden. En dit oponthoud van meer dan 36 uur is nu be reikt. Bovendien zal de bittere worsteling, die het Duitsche leger heeft moeten voeren en nog voert, een nieuw oponthoud noodzake lijk maken om zich opnieuw van levensmid delen te voorzien. Mocht het Duitsche leger zich van Luik meester maken dan zou het op zijn doortocht de versterkte stelling van Namen ontmoeten, waar de Belgen zich ge reed maken om een even energieke verdedi ging te handhaven als sedert gistermorgen. Het Belgische leger vervult dus volkomen en op schitterende wijze zijn eigenaardige plicht om het voortdringen van het Duit sche leger te vertragen. De Duitsche officie ren, die gevangen genomen zijn, erkennen dat op den tegenstand van Luik niet gerekend was. Zij hebben hun verwondering niet ver borgen. Een hunner zei„Wij waren allen over tuigd dat Luik zich niet verdedigen zou. Er valt dus niet aan te twijfelen dat het plan van den generalen staf van het Duitsche le ger door den hardnekkigen tegenstand van het Belgische leger in de war gestuurd is. De stemming in België is uitstekend. De geheele bevolking keert zich als een man tegen de indringers. De wreedheden door de Duitschers tegen de vreedzame bewoners van Visé begaan hebben de verontwaardi ging ten top gevoerd. De verdediging van Luik tegen een veel sterkeren tegenstander zoowel wat aantal als bewapening betreft, toont wat het vervolg van dezen strijd zal zijn. De Fransche troepen in België. De Fransche troepen zijn, toen zij de Bel gische grens overtrokken, door de Belgen met onbeschrijfelijke geestdrift ingehaald. De Bel gische pers verzwijgt hun bewegingen, maar vermeldt alleen dat zij zich op tal van plaat sen met de Belgen vereenigd hebben. De Fransche onderofficieren omhelsden de Bel gische, terwijl de Belgische soldaten de Mar- seilaise zongen. Met bloemen, sigaren, versnaperingen in de handen hebben de bewoners der Belgisch- Fransche grensplaatsen de Fransche soldaten ingehaald, zegt een correspondent. „Wat een goed land!" riepen de Fransche kurassiers in hun blinkende kurassen toen zij binnen kwamen. Op de algemeene vreugde volgde echter een uitbarsting van woede. Er dwaal den Duitsche spionnen rond in de streek. Een werd er doodsbleek, klappertandend, tus- schen de gendarmes midden door de gelede ren van de Fransche kurassiers weggevoerd. In de kleinste gehuchten en ook'in de bos- schen, zoo zeide men, waren verspieders die de bewegingen van de Franschen volgden. Een man en een vrouw, in geestelijk gewaad, werden betrapt op een poging om den spoor weg te vernielen. De burgerwacht houdt in heel de streek nauwlettend toezicht. Het Engelsche leger naar het vasteland. Al wat wij weten, zegt de Daily News, is dat het Engelsche expeditieleger op een punt van het vasteland zal worden ontscheept en 165.000 man sterk zal zijn. Wanneer en waar dit leger zal ontschepen is een geheim en moet een geheim blijven. Een rit over het slagveld. Een berichtgever te Maastricht van het Hdbl. meldt het volgende: Neen, nooit, nooit zal ik dit vergeten. Och, wanneer we thuis zijn of op ons bureau,.en we spreken dan over den oorlog en zijn ver schrikkingen, dan maken we ons zoo'n vage voorstelling van iets afschuwelijks. Maar hoe ontzettend is de werkelijkheid van een slag veld. Ik ben heden geweest tot ver op het slagveld. We hadden een auto genomen en stelden die in dienst van het Roode Kruis om een of meer gewonden naar het hospitaal te Maastricht te vervoeren. Welk een overgang van het Nederlandsch op het Belgisch grond gebied Tot Eijsden, de laatste Nederlandsche gemeente op den weg naar de Belgische grenzen, overvolle wegen, waar het wemelde van wandelaars, wielrijders, rijtuigen, auto mobielen enz. En nauwelijks de grens gepas seerd, eerst een paar posten uhlanen en dan niets meer. Eenzaam en verlaten lag de weg voor ons, totdat wij eenige honderden meters verder reeds stieten op een aanzienlijke Duitsche legermacht. Eenige vragen werden gedaan waar de meeste Duitsche gewonden waren om hulp te verleenen, waar hulp het meest noodig was. Men verwees ons naar Argenjeau en voort ging het weer. Neen, ge behoeft geen teergevoelige natuur te zijn om bij den aanblik dien wij hadden met ontzetting te worden vervuld. Daar lagen ze, langs den weg, de arme kerels, die den vorigen dag nog vol moed waren ten strijde getrokken. Naast elkaar lagen ze in de greppels te ver stijven, de stoere uhlanen, velen met de even eens doodgeschoten paarden naast zich. Zoo was het den geheelen weg langs tot Bernot. Menschen, paarden, koeien, alles lag daar op en langs den weg. In de weide en op de erven van de boerderijen, allen en alles ten offer aan het gruwelijk bedrijf dat daar werd afgespeeld. Op het laatst, als daar weer iets groenachtigs op den weg schemerde, als daar weer zoo'n mooi uniform met het be bloede doode gezicht van zoo'n armen kerel te zien zou komen, wendde ik het gezicht af. Neen, dat niet meer! Zoo kwamen we in Bernot, een dorpje .van naar schatting 2 h 3000 inwoners. Maar niet een van hen was te zien. Het heele dorp reden we door zon der een menschelijk wezen op te merken. Overal de stilte des doods. Niets, niets dan hier of daar wat kippen die de vernielde huizen in en uitvlogen, door de kapot gera- mijde deuren en vensters. Welk een angstige beklemdheid dat geeft bij lachenden zonne schijn, een bloeiend dorp zonder een men schelijk wezen I Verder voortsnellende langs de heerlijkste landwegen, berg op, berg af, zagen we links en rechts nog de boerderijen branden. In Dalheim was het al niet veel anders dan in Bernot. Eenzaam slechts zat daar een jong meisje voor een café. Wat daar in dat kind omging! Weder passeerden we een groote Duitsche troepenmacht. Hoeveel er daar wel gekampeerd waren, het is onmogelijk te zeg gen. Maar het waren er duizenden en dui zenden. Zoo kwamen we ten slotte in Ar- genteau, waar de meeste Duitsche gewonden waren onder gebracht. En hoe? Wij mochten slechts medenemen een zwaar gewonde en natuurlijk slechts zoo eene, die nog vervoerd mocht worden. Men wilde ons er direct twee medegeven, maar daarvoor was in onze betrekkelijk kleine auto geen plaats, in een grooten ouderwetschen hooiwagen lagen ze naast elkaar, tien of twaalf, hoeveel weet ik niet precies, allen zwaargewonden, voor wie men nog geen onderdak had kunnen vinden. Voorzichtig werd een der mannen met een vreeselijke schotwonde in het hoofd uit den wagen ge tild en in onze auto overgedragen. Van 's nachts drie uur af had de arme kerel in den wagen gelegen met niet meer dan een eerste noodverband om het gruwelijk ver wonde hoofd en zijn kameraad, die hem hielp overdragen, vertelde, dat van de ge heele compagnie van 250, die aan de be storming van die hoogte daar op den Krijt berg (vermoedelijk Dalheim of Terreur) had den deelgenomen, slechts 12 man ongedeerd waren teruggekeerd. Van de anderen waren de meesten ge sneuveld, anderen zwaar gewond en terwijl we nog even toefden werd daar een man uit een huis gehaald en met de handen in de hoogte aan nauwkeurige fouilleering on derworpen. Zoo jgaat het met een ieder die niet héél héél goede legitimatie-papieren heeft en wee den ongelukkige, die [in het bezit van een vuurwapen wordt aangetroffen. Zonder eenigen vorm van rechtspleging wordt hij gefusilleerd. Toen we onze gewonden goed en wel binnen hadden, besloten we een anderen korteren weg terug te nemen. Dat ging ech ter met eigenaardige moeilijkheden gepaard, want vlak voor Visé, het plaatsje dat we nu zouden passeeren, was midden op den weg een vrij sterke Versperring neergewor pen van keisteenen, prikkeldraad en palen. Terugkeeren ging lastig. Dus stopten we en te zamen met de inzittenden van een andere auto gingen we de barricaden opruimen. Zelfs een der dames van het Roode Kruis hielp ijverig mede, de groote Outhekeien opruimen. We slaagden erin de passage vrij te maken en voort ging het, over Visé en Mouland terug naar Maastricht. In Visé was op dat oogenblik geen soldaat te zien, geen Belg en Pruis, maar verder op bij Mouland was de weg verder overstroomd met Duitschers. Mouland .is als 't ware ge heel platgebrand. Nog steeg overal de rook uit de huizen op. Op het erf van een boer derij lagen nog eenige lijken van boeren, die den vorigen dag gefusilleerd waren. Het was daar een tooneel van verschrikking om nim mer te vergeten. Ik was blij, heel blij weder op onzen veiligen Hollandschen bodem te rug te zijn. Omtrent den stand van het gevecht valt weinig positiefs mede te deelen. De strijd ter zee. De Engelsche admiraliteit stelde de reeders er van in kennis, dat de Britsche Noordzee- vloot in gevecht geraakte met dé Duitsche Hochsee-vloot, ten Zuiden van Doggersbank. De Engelsche vloot achtervolgt de Duitschers, die in de richting van de Nederlandsche kust terugwijken. Uit Harwich wordt geseind, dat daar 30O gewonden werden binnengebracht. Het mee- rendeel had ernstige kwetsuren opgeloopen, Naar men 'zégt, werden zij gevangengènomèn- bij een treffen tusschen de Engelsche en de Duitsche vioot, dat Donderdag 6 Aug. zou hebben plaats gehad. De Engelsche vloot, die het eerste zee heeft gekozen, heeft, naar het schijnt, een overwin ning behaald, ofschoon alles nog in geheim zinnigheid gehuld is. Ondertusschen is ook de Engelsche Noordzee-vloot vertrokken en volgens te Londen verspreide geruchten, zou zij in een ernstig gevecht gewikkeld geweest zijn met de Duitsche Hoch-See-vloot. De vijand is verdreven van de Oost Engel sche kust, waar den visschers medegedeeld werd, dat zij tegen het aanbreken van den dag hun arbeid konden voortzetten. Ook werd -een draadloos telegram uit Aber deen ontvangen, waar schepen met gewon den van de Noordzee waren aangekomen. Het is dus duidelijk, dat ook in de buurt van deze havenstad tusschen de Engelschen en Duitschers gevochten was. Een Engelsche kruiser vergaan. Op 7 Augustus stiet de Engelsche kruiser „Amphion" op een zeemijn en verging. 131 opvarenden verdronken, terwijl er 152, onder wie de kapitein en 16 officieren gered werden. Een diepen indruk maakte te Londen het officieel bericht omtrent het vergaan van den lichten kruiser „Amphion", het vlaggeschip der flotille, die te Harwich had zee gekozen om de Duitsche mijnenleggers in den grond te boren. Volgens een telegram uit Harwich stiet de „Amphion" hedenochtend op een mijn. Eenigen der 152 geredden waren vree- selijk verminkt. Zij werden allen te zamen met verscheidene dooden, die opgepikt wa ren, in den loop van den ochtend te Harwich binnengebracht. De inneming van Altkirch en Miihlhausen. Altkirch, de eerste plaats die in de handen van de Franschen is gevallen, ligt aan den spoorweg van Belfort naar Miihlhausen. Het is een stadje met 3400 inwoners. Miihlhau sen is de belangrijkste fabriekstad van Elzas met ongeveer 95,000 inwoners, die zich nooit door Duitschgezindheid onderscheiden heb ben. Van 1515 tot 1798 behoorde de vroegere rijkstad tot het Zwitsersche verbond. Na de inlijving bij Duitschland was de protest-partij er zeer sterk, vooral omdat de groote fabrie ken tijdelijk schade leden. De stad ligt aan den spoorweg van Straatburg naar Bazel. Een "bizondere correspondent van het Jour nal de Bruxelles meldt Zaterdagavond uit Givet, de Fransche grensvesting het volgende Om kwart voor twaalven bevestigen offi cieren van den Franschen staf officieel aan de pers, dat de Franschen Miihlhausen zijn binnengetrokken en voegen aan de reeds be kende bijzonderheden nog de volgende toe „Aan de Oostelijke grens, in de buurt van Belfort, overweldigde het 153ste Fransche linie-regiment het 156ste Duitsche linie-regi ment met 125 mitrailleurs. Het 10de regiment Fransche jagers verloor 80 pet. van zijn ef fectief. Er werden in het geheel 15,000 Fran schen gedood of gewond en 33,000 Duitschers zijn naar Poitiers gezonden. Generaal Amade was de bevelhebber van de troepen, die Miihlhausen binnenrukten." Kantongerecht te Sommelsdijk. Strafzitting van Vrijdag 7 Augustus 1914. Het Openb. Min. eischte heden tegen: C. D. te Ooltgensplaai de vorige zitting aangehouden wegens het visschen in verbo den water teneinde verbalisant te hooren, f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. C. v. d. Sch. 19 jaar, timmerman, wonen de te Dirksland. Fietsrijden zonder voorzien te zijn van een licht gevende lantaarn, f3 boete. Bast. van G. 63 jaar, koopman, wonende te Middelharnis. Als bestuurder van een kar bespannen met twee honden te Herkingen rijden met tuig wat niet in orde was en geen nutnmerbewijs bij zich te hebben, 3 boeten van f2, subs, elke boete 1 dag hech tenis. Adr. R. 37 jaar, landbouwersknecht Melis sant. Leerplichtwet, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. M. 25 jaar, schippersknecht wonende te Stellendam. Fietsrijden zonder voorzien te zijn van een lichtgevende lantaarn, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Cs. H. 43 jaar, bakker, wonende te Oolt- gensplaat. Als hoofd van een onderneming, arbeid laten verrichten voor 6 uur des mor gens door een jongen beneden 17 jaar, f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. D. M. 31 jaar, landbouwer te den Bommel. Een hem toebehoorende hond los laten loo- pen zonder muilband hoewel dit door den Burgemeester was verboden, f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. C. 36 jaar, tapper te Melissant. Als tap per des namiddags ten 11 ure zijn lokaliteit niet gesloten, terwijl nog bezoekers daarin aanwezig waren. Aangehouden. W. v. E. 26 jaar, landbouwer te Herkingen. Het na 11 uur des namiddags zich bevinden in de herberg van J. C. te Melissant. Aange houden. J. H. 51 jaar buitengewoon gemeente veld wachter te Ouddorp. Het in gesloten jacht tijd vervoeren van een haas, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. D. 41 jaar arbeider te Stad aan 't Ha- ringsvliet. Leerplichtwet, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. E. J. v. D. 39 jaar, arbeider te Oude Tonge. Alsvoren, f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. de R. 49 jaar, schipper en visscher te Lage Zwaluwe. Een ankerkuil inhetüoeree- sche gat te water gebracht en uitgehaald ter wijl dit vischwater aan den Staat der Neder landen toebehoort en aan een ander is ver pacht. Aangehouden. Adr. D. verstek, op getuigen verklaring veroordeeld tot f 1 boete, subs. 1 dag hech tenis wegens visschen in een verboden visch water. J. M. 52 jaar, landbouwer te Ouddorp. Zon der vergunning met een geladen schietgeweer in jagende houding in het jachtveld aange troffen, 2 geldboeten van f5 subs. 2X2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in te leveren geweer of bij niet inleve ring 2 dagen hechtenis. C. K. 64 jaar, landbouwer te Ouddorp. Als- voren. Aangehouden. Adr. B. 46 jaar, bakker te Stad aan 't Ha ringvliet. Des namiddags ten 11 Va uur rijden met een voertuig bespannen met 2 paarden zonder lichtgevende lantaarns. Aangehouden. H. M. 36 jaar, koopman te Middelharnis. Te Oude Tonge met een hondenkar te rijden zonder steunsels aan de burry f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. C. P. 23 jaar, arbeider te Sommelsdijk. Een kruisnet te water brengen en uit te halen. Aangezien hij voorzien is van akte en vér gunning, vrijgesproken. H.. A. verstek. Op getuigen verklaring ver oordeeld tot f 5 boete subs. 2 dagen hechte nis wegens liét laten grazen van twee aan hem toebehoorende koeien op een anders weiland. J. J. R. 30 jaar, landbouwer te Melissant. Fietsen zonder licht, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. H. Kr. 41 jaar, ^arbeider te Middelharnis. Leerplichtwet, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. St. L. 38 jaar, arbeider te Middelharnis. Alsvoren, f5 boete subs. 2 dagen hechtenis. M. de B. 48 jaar, arbeider te Oude Tonge. Alsvoren, f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. KI. de J. 38 jaar, arbeider te Herkingen. Alsvoren, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Adr. B. 46 jaar, bakker te Stad aan 't Ha ringvliet. Arbeid laten verrichten door een minderjarige na 7 uur 's avonds, f3 boete subs. 1 dag hechtenis. S. B. 19 jaar, smid te Stellendam. Een pa lingfuik uit het water gehaald uit een ander mans vischwater, 2 geldboeten van f3 subs. 2X2 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van het vischtuig. A. de B., J. V., C. Y,, B. v. d. D., I. H., Jb. T., KI. B., D. v. L., H. N., j. H., L. M., Anth. v. N., C. L., M. W., M. de L., Joh. J., H. K., H. T., L. M., P. W. v. D., C. K., P. W., J. G., Joh. B., P. J. T., L. S., W. v. d. M., W. v. H., P. de J., Abr. H., M. de K., J. G., H. N., J. G. W. D., H. v. d. O., C. J. E. J., J. V. en J. N. allen verstek. SOMMELSDIJK. Sedert 3 Juli 1914 zijn in deze gemeente geene huwelijken gesloten. Vrijdag j.l. slaagde onze vroegere dorps genoot de heer A. L. D. Damen voor het examen Schoonschrijven M. O. Naar de betrekking van Boekhouder van het burgerlijk armbesiuur en weeshuis hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. MIDDELHARNIS. De Milicien J. van Es, is Vrijdag uit militairen dienst afgekeurd en in de ouderlijke woning teruggekeerd. Den heer D. de H. had 't ongeluk in de weide te struikelen, waardoor hij zijn been zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DEN BOMMEL. Dhr. A. Jongeling Jr. slaagde dezer dagen voor het examen dub belboekhouder. De besmettelijke ziekte diphtheritis is in het huis wijk a nommer 178 bewoond door A. J. D. v. d. W. door den geneesheer als geweken verklaard. Dinsdagavond ten 6'/2 ure werd in de Geref. Kerk alhier een bidstond gehouden met het oog op den nood der tijden. Tot telephoonhoudster alhier is benoemd Mej. E. Woudstra die hare benoeming als zoodanig heeft aangenomen. Door het overlijden van den heer A. Jongeling Sr. is tot havenmeester alhier be noemd dhr. C. Witvliet gem. veldwachter die zijn benoeming heeft aangenomen. OOLTGENSPLAAT. Gisterenmorgen wa ren militairen bezig aan het graven, toen door hen werd opgegraven een zerk waarop een lauwerkrans en het jaartal 1813, benevens de letters M. V. Zondag j.l. was door de Burgemeester toegestaan in afwijking van het bepaalde in de Zondagswet, de oogst te mogen binnen rijden, noch door de grootste noch door de kleinste landbouwer werd hiervan gebruik gemaakt. Zondag j.l. was het hier buitengewoon druk, de meeste militairen werden door fa milieleden van elders bezocht iedere tram en boot bracht ze aan, naar schatting bewo gen zich 3000 vreemdelingen militairen en burgers door de straten van ons zoo rustig dorp. We zagen dan ook reeds eenigzins ver grijsde landweermannen met hun gade wan delen en wanneer we dan zagen dat zuige lingen aan de borst van de mannen met het soldaten pak werden gedrukt gaf dit een ge heel andere indruk, als wel vroeger in ma noeuvre tijden. OUDE TONGE. De kermis zal wegens dé oorlogsomstandigheden dit jaar niet worden gehouden. Maandagmorgen sloeg het paard be spannen voor de wagen van de Wed. van Es terwijl het de Nieuwstraathoogte opreed tegen den grond, na het losmaken der stren gen sprong het paard weer op. Alles liep zonder ongelukken af. Aan A. Luiendijk gemeentewerkman alhier welke onder de wapenen geroepen is zal door de gemeente aan zijn vrouw het volle loon worden uitbetaald. De Milicien D. v. Noord Tz. welke 1 Aug onder de wapenen geroepen is komt a.s, Woensdag wegens afkeuring naar huis. De varensgezel W. Schouwenaar is in verband met de oorlogstoestanden terugge keerd uit Wezel. (Duitschland.) Den Heer A. de Bruin is het na veel angst gelukt de stad Luik (België) te ont vluchten en na uren wandelen de Holland- sche grens te bereiken, de Bruin was oog getuige van het intrekken van de Duitsche troepen te Luik, al heeft hij ook alles ach tergelaten, toch zal hem wel een zucht van verlichting ontsnapt zijn toen hij op Hol- landsch bodem stond. DIRKSLAND. Het gasverbruik alhier zal vanaf Dinsdag 11 Aug. beperkt worden. De gastoevoer zal alsdan iederen dag afgesloten worden vanaf één uur voor Zonsopgang tot Zonsondergang. HERKINGEN. Ook voor deze gemeente wordt van uit Dirksland in den geldnood voorzien. Mr. A. Zaaier geeft aldaar voor bankjiapieren zilverenbons k fl. f2.50 en f 5.Dat nu niemand ook weer deze bons weigere te ontvangen en alzoo moeilijkheden veroorzake. Het is een alleszins zeer be trouwbare zaak. Zij die zich willen oefenen voor den krijg en daartoe een vereeniging wenschen te vormen tot 's Lands weerbaarheid om daarna als vrijwilliger in dienst te treden, worden gewezen op de publicatie daartoe aangeplakt. STELLENDAM. J.l. Maandag zijn weer 5 visschers ter garnalenvangst uitgegaan. Maandagmorgen sloegen van den land bouwer v. d. Vlugt een span paarden ophol. Na door het dorp te zijn gehold kwamen ze in een slootje terecht; waardoor een paard zijns poot verwondde. Anders liep alles goed af. HELLEVOETSLUIS. In verband met den mobilisatie toestand zijn alhier in het Marine hospitaal een aantal medische studenten. Vrij dag 11. hadden drie dezer heeren het plan opgevat voor spionnen te spelen. Hat drie tal toog op weg, doorwandelde het fort, sprak onder elkaar gebroken Hollandsch en nam verscheidene foto's op verschillende punten. Door dit optreden werd de aandacht van eenige personen, waaronder ook de commis saris van politie getrokken. De termen om hen in hechtenis te nemen wa ren aanwezig dus werden de heeren naar het bureau geleid en daar kwamuit, dat zij behoor den tot de med. studenten. Hoogstwaarschijn lijk zal dit muisje een lang staartje hebben. Donderdag 1.1. heeft zich een milicien sergeant van het regiment Grenadiers op zijn kamer in de kazerne van het fort Haarlem met een revolver doodgeschoten. Op het val len van het schot snelden zijn kameraden toe en vonden hem dood. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. Zondagmiddag werd de getroffene met militaire eer begra ven. Het lijk, dat naar het Marine Hospitaal was overgebracht, werd vandaar naar de be graafplaats gebracht, geïsorteerd door een afdeeling der grenadiers en een acht man sterk vuur peleton. Benevens twee tamboers met hun omfloerste trommen waarop zij den doodenmarsch sloegen. De familieleden, die waren gekomen om hun doode de laatste eer te bewijzen namen in twee volgrijtuigen plaats waarna de stoet zich in beweging zette. Aldaar aangekomen werd boven de kist tweemaal een knetterend salvo gelost, waarna de stoet zich van het kerkhof verwijderde. Een groote schare belangstellenden was ge tuige van deze zoo diep droevige plechtig heid. Nu hier zoovele landweer en militie- plichtingen onder de wapenen zijn, komen eiken avond en ook 's Zondags vele familie leden der landverdedigers hen bezoeken. Vooral Zondag was het verbazend druk op onze anders zoo stille straten. De geest der manschappen is over het algemeen zeer goed te noemen, want hoewel er eiken avond veel door |onze straten wandelen komen er bijna nooit relletjes of ongeregeldheden voor. De maatregel der regeering, die aan alle achter geblevenen, wier kostwinner onder de wa penen is, vergoeding geeft, heeft daartoe ze ker veel toe bijgedragen. Woensdagavond te half acht ure hoopt in de Geref. kerk op te treden Ds. S. Oud- kerk van Kralingen om een bidstond voor den nood van land en volk te houden. Door den raad der kerk zal aan den commandant der vesting worden gevraagd, de manschap pen alhier in garnizoen, daarvoor vrij te ge ven. VERSLAG van de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Den Bommel, gehouden op Donderdag 28 Juli jl., des nam. 2.30 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter, Burge meester tevens secretaris. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende missives: o. een van Ged. Staten van 16/19 Juni 1914, en een van 6 9 Juli 1914, houdende bericht van ontvangst der 2 wijzigingen der politieverordening; b. een van Ged, Staten van 29 Juni/2 Juli 1914, houdende goedkeuring schoolgeldkohier; c. een van Ged. Staten van 29 Juni'2 Juli 1914, houdende goedkeuring eener af- en overschrijving dienst 1913; d. een van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind en bepalingen te maken tegen het bezoeken van kinderen der openbare bioscopische voorstellingen (hierin voorziet reeds de politieverordening); e. een van Ged. Staten van 22/27 Juni 1914, tot goedkeuring der gewijzigde salarisver ordening van het hoofd der 2e Openbare Lagere School. Het tijdstip van ingang dezer wijziging wordt zonder hoofdelijke stemming bepaald op 1 Januari 1915. Voorgelezen wordt het schrijven van het voorloopig comité tot stichting van een ver eeniging van Ned. gemeenten beneden 10,000 inwoners, met het doel elkanders gemeen schappelijke belangen te behartigen. Na eenige discussie wordt zonder hoofd, stemming besloten deze gemeente als lid te doen toetreden. De Voorzitter deelt mee dat in verband met de uitbreiding der gasleiding in Kranen- dijk en door verschillende nieuwe aanslui tingen noodig is geld te leenen, doch waar van het bedrag nog niet zeker is. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming wordt besloten B. en W. te machtigen een leening aan te gaan voor zoover de be hoefte blijkt. De Voorzitter deelt mede dat aan het raadsbesluit van 16 October 1913 tot het aangaan van eene geldleening van f 1300 over 1913 voor aansluitingen in gemeente gebouwen, waarvoor reeds een contractwas opgemaakt met het Burg. Armbestuur door een verzuim van den gem.-ontvanger, tevens boek- en kashouder van het Burg. Armbe stuur, op 1 Juli 1914 nog geen gevolg is ge geven, waarop zonder discussie en zonder hoofd, stemming besloten wordt met de verdere uitvoering te wachten tot de goed keuring der rekening 1913. In de vacature J. Veenstra, wegens ver trek, wordt uit de voordracht J. P. Verheul en C. van Vliet met algemeene stemmen ge kozen J. P. Verheul; in de vacature A. Jon geling, wegens overlijden, wordt uit de voor dracht J. van Leeuwen en A. Smits met algemeene stemmen gekozen J. van Leeuwen. De Voorzitter wijst op de treurige toestand van het arrestantenlokaal, dat met recht een hok genoemd kan worden, waar men elk oogenblik op moet passen dat de lieve ratjes in de slaap de voeten niet afknabbelen en waarin men met hoog water gevaar loopt te verdrinken. De voorzitter wijst op 't doel matige hooien te Oude Tonge en verzoekt de Raadsleden, als ze Vrijdag daar op de beurs zijn eens een kijkje te gaan nemen. Ook wijst hij nog op de plaats van het brand spuithuis, waar alles verrot van nattigheid en vraagt zich af of niet brandspuithuis, ar restantenlokaal en karrehok in een gebouw geplaatst kan worden. Waar zijn voorgangers telkens een afwij zende beschikking van den Raad verkreeg, vertrouwt hij althans een beter besluit. Zonder hoofd stemming worden B. en W. voor gemachtigd met de noodige voorstellen bij den Raad te komen. De voorzitter zegt dat voor de 2e klas graven op het kerkhof weinig plaats beschik baar is en stelt namens B. en V/. voor de eerste klas in te krimpen, ten behoeve der 2e klas en het stukje sloot te dempen, waar door de eerste klas weer iets grooter wordt. De eerste klas zou dan moeten eindigen en het afscheidingshegje zou dan komen te staan juist achter de zerken steen van den laatst overledenen Burgemeester. Dhr. Knoop heeft op verzoek van den Burgemeester ter plaatse een onderzoekingesteld, geeft zijn bevinding weer en steunt het voorstel van B. en W. als door den Voorzitter is gezegd. Hierna wordt zonder hoofd stemming aldus besloten. De voorzitter zegt dat de medebelangen den niet genegen zijn met de Gemeente de sloot te dempen, waarom B. en W. niet al leen de sloot uit te diepen, doch aan het eind de rioleering een groote verzamelput te maken en die van tijd tot tijd uit te doen diepen, algemeen gaat men hiermee accoord, waarop verschillende raadsleden den wensch uitspreken, om toch tot uitdieping over te gaan. De voorzitter begrijpt niet,/dat belangheb benden en vooral de kerkvoogdij geen gun stig antwoord geven, aangezien de stank van de pastorie ondragelijk is en al heeft de gemeente het vroeger alleen gedaan, daar door op haar de plicht niet rust, het telkens te doen. Vooral als er een vergaarbak aan 't eind der rioleering komt, zonder hoofd stemming wordt nu besloten nogmaals een accoord met de eigenaars of belanghebben den aan te gaan en zoo niet dan tot dwang- aanschrijving ingevolge de politieverorde ning over te gaan. Hierna gaat de raad in geheime Zitting over, waarin aan den geschortsten telephoon- houder ontslag wordt gegeven en benoemd wordt diens dochter E. Woudstra, wordt de instructie van havenmeester gewijzigd en benoemd tot havenmeester C. Witvliet, ge meenteveldwachter alhier. Hierna werd de openbare vergadering hervat en onmiddelijk gesloten. Openbare gemeenteraadsvergadering van Oude Tonge op 10 Aug. 1914. Afwezig de Heer van Schouwen. Voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Dan wordt besloten aan de vrouw van A. Luiendijk gem. werkman welke onder de wapenen geroepen is het volle loon uit te betalen. Op verzoek van den heer Geluk Caféhou der alhier betreffende om op 2e Pinksterdag een draaimolen te laten komen om het pu bliek in O. T. te houden en tevens tot voor deel strekt zoowel voor de gemeente als de gemeentekas, wordt op voorstel van den voorz. afwijzend beschikt. Verder komt aan de orde of de kermis al of niet zal gehouden worden naar aanleiding van de bekende oorlogstoestanden, met al gemeene stemmen wordt besloten de kermis te schorsen en de staangelden terug te ge ven. Tevens doet van Schelven het voorstel om de kermis nu maar heelemaal af te schaf fen, voor goed, daar de kermis zijns inziens nadeelig op de bevolking werkt enz. enz. het voorstel wordt ondersteund door Vreeswijk en Pulleman. Dhr. Kosten verklaart dat hij in normale toestanden misschien wel voor de afschaf fing te vinden zou zijn en dat hij in deze spannende tijden geen vast besluit wensche- lijk acht voor de toekomst waarmede dhr. Slis en Prince het eens zijn. Na eenige dis- cusies wordt tot stemming overgegaan. Voor afschaffing de heeren van Schelven, Pulleman en Vreeswijk,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2