PLAATSELIJK NIEUWS. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. SNIPPERS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL geleden, terwijl een gemengde brigade belet heeft, dat Luik zelf genaderd werd. De Duitschers zijn te Welkenrath. Een ooggetuige meldt uit Maastricht aan de N. R. Ct. Vanmiddag twaalf uur bevond ik mij bij grenspaal 35 bij het gehucht Mesch en kon de Duitsche troepen vlak voor mij en ook hoogerop langs de hellingen van het mooie heuvelland prachtig zien. Het is mooi weer bij bewolkte lucht. Uit de richting van Tou- ron komt steeds meer paardevolk zich voe gen bij de reeds groote troepenmacht. De mannen zien er frisch uit in hun nieuwe grijze uniform, ik zie den rook derveldbak- kerijen dicht bij en der in brand staande huizen van Berneau in de verte. Groote grijze ammunitiewagens en roode vrachtautomo bielen staan op den weg langs de grens. Niemand van het kijkende landvolk wordt, mits hij blijft op Nederlandsch gebied, terug gewezen. Het is een indrukwekkend schouw spel. Zuidelijk van Berneau zijn de kanonnen der Duitschers opgesteld. De Belgische stel ling bevindt zich op den heuvelrug aan den Linker Maasoever. Men deelt mij mede dat de Duitschers herhaaldelijk beproeven de Maas te overbruggen, hetgeen door het Bel gisch geschut wordt verhinderd. Ik hoor verwijderd kanonvuur en soms geluid van machinegeweren. Van de torens onzer grens dorpen waait onze vlag. Te Eysden ziet men op twee plaatsen de Roode Kruis-vlag. Uit Brussel wordt geseind: Het staat vast dat Frankrijk ons ter hulp snelt. Men zegt, zonder dat dit bevestigd is, dat het Fransche leger reeds ons grondgebied heeft betreden. In eene proclamatie aan het leger herinnert de koning, die heden nog naar het leger ver trekt om zich aan het hoofd te stellen, aan den Gulden Sporenslag ,en aan de zeshonderd Franchimonteezen, de twee heugelijkste data voor de Vlamingen en Walen. Officieus wor den de heldendaden van een padvinder uit Brussel medegedeeld, die twee Duitsche in genieurs en een Duitsch cavalerist heeft aan gehouden. De Duitschers zijn te Verviers hun generaal belooft vergoeding in goud, voor de geleden schade. Alles gaat er orde lijk toe; de Duitschers zouden de spoorweg- lijn van Pepinster volgen, die ze dicht bü hunne bezettingen in Luxemburg brengt; zf] schijnen van uit Visé niet verder naar het binnenland gerukt te zijn. De regeering en het koninklijk gezin blij ven in Brussel. De laatste geruchten zijn dat de onzijdigheid van Zwitserland en Dene marken zou geschonden zijn en de Franschen heel spoedig Brussel zouden betreden. De diensten van het Roode Kruis werken prachtig. Geldinzamelingen brengen heel veel op. Voor de troepen naar het front vertrokken heeft de Koning tot het leger een proclamatie gericht, waarin hij o. m. zegt: Zonder de minste uittarting van onzen kant heeft onze trotsche buurman met zijn macht tractaten verscheurd, die zijn handteekening droegen, en het gebied van onze vaderen geschonden. Omdat wij weigerden onze eer prijs te geven, valt hij ons aan. Heel de wereld bewondert onze loyale houding. Laat haar achting en eerbied u sterkenDe natie, die haar onaf hankelijkheid bedreigd ziet, trilt, haar kin deren zijn naar de grenzen gesneld. Dappere soldaten voor een heilige zaak, ik heb vertrouwen in uw moed en stand vastigheid. Ik groet u uit naam van België Gij zult zegevieren, want gij zijt een strijd macht in dienst van recht en roem. Herinner u, gij leger van het Belgische volk, dat gij tegenover den vijand voor de vrijheid van uw bedreigde haardsteden vecht. In Antwerpen heerscht een geestdriftige stemming. De avondbladen melden dat rond Luik de Duitschers teruggeslagen zijn, 800 Duitschers gekwetst en 5000 op de vlucht. Men zingt de Vlaamsche Leeuw; in het Moselhauschen op de Meir heeft de waard met reuzenletters aangeplakt„Wij zijn Belgen!" Zeer bekende Duitsche ingezetenen zijn het land uitgezet. Men zegt dat verscheidene hunner verdacht worden van spionage door middel van draadlooze telegrafie. Uit Luik meldt men: Een dokter, met den Rooden Kruisband om den arm, is te Har- court door de Duitschers doodgeschoten, omdat hij, bedreigd wordend, zijn revolver had afgevuurd. In de Noordzee. De torpedo-jager Acheron heeft vandaag om twaalf uur de Koningin Luise, van de Hamburg-Amerika-lijn, welke diende als mij- nenlegger in den grond geboord. (De Acheron dezen naam maken wij ten minste uit het verminkt overgekomen woord is een torpedo-jager van ongeveer 800 ton met een snelheid van 29—30 knoop. De Koningin Luise een stoomschip van 2163 ton dat in 1913 aan de werf Vulkan te Stettin gebouwd was). Te Dover ls een Engelsch oorlogsschip aangekomen met twee Duitsche prijzen. Het Nederlandsche stoomschip Vliestroom hedenmiddag naar Londen, is uit zee terug gekeerd. Het had op ongeveer 65 mijlen uit de kust een Engelsche oorlogsflotille van ongeveer 40 schepen ontmoet. Nadat op de Vliestroom drie schoten waren gelost, waar van een over den boeg ging, werd het stoom schip gepraaid door een Engelsche gewa pende sloep waarvan de officier een onder zoek instelde. Op advies van den Engelschen officier keerde de Vliestroom naar Nederland terug wegens het gevaar van naderen van de Theems met het oog op de gelegde mij nen. De Vliestroom ontmoette op zijn terugreis de naar Londen bestemde Maasstroom, die daarop eveneens naar IJmuiden terug geva ren is. Beide stoomschepen zijn naar Am sterdam teruggestoomd. Aan de Fransch-Duitsche grens. De Duitschers gaan door de Elzassers, die zij verdenken de Franschen inlichtingen te verstrekken dood te schieten. Een Duitsche kavalleriepatroelje is door de Fransche ruiterij dicht bij de Zwitsersche grens teruggedreven. Er zijn drie Duitschers gedood. Te Norroy le Sec zijn Duitsche dragon ders door Fransche ruiters verrast. De Duit schers kregen 5 dooden en 2 gewonden. Een hunner is gevangen genomen. Geen verlie zen aan Fransche zijde. Duitsche stoomschepen in Engeland aangehouden. Volgens een telegram uit Newport (in Monmouth, ten N.O. van Cardiff) is daar het stoomschip Belgia, van de Hamburg- Ame- rika-lijn, met 73 Duitsche reservisten en een groote hoeveelheid levensmiddelen aan boord, als oorlogsbuit aangehouden. Het Duitsche stoomschip Dryand is in het scheepvaartkanaal van Manchester aangehou den. Onder de equipage waren 17 man, die tot de Duitsche marine behooren. De verrichtingen der Belgische genie. Reeds in den nacht van Maandag op Dins dag heeft, gelijk men weet, de Belgische genie de bruggen van Visé en van Argenteau doen springen. Een inwoner van Visé ver haalde aan de Gazette de Liège: „Het was omstreeks kwart voor elven. Ik maakte mij gereed om naar bed te gaan, toen ik eensklaps eene vervaarlijke ontplof fing hoorde. Daar hebt ge 't! dacht ik; de Duitschers zijn de grenzen over. Kort nadien eene nieuwe ontploffing. Nu geen twijfel meer, de Duitschers naderen. Ik kleedde mij aan en ging naar beneden. De verschrikte inwoners kwamen uit hunne huizen. Ik vernam dat men de bruggen van Visé en Argenteau had doen springen. Een korporaal had gemeend Duitsche hel men te zien en hij had onmiddellijk alarm geslagen. Omstreeks kwart voor vieren nieuwe ont ploffing, nog heviger dan de vorige. Men deed de brug van Visé verder springen, daar de vorige ontploffing geen voldoende uit werking had gehad. Van al de huizen in den omtrek springen de ruiten. Ontzaggelijke steenblokken, van de brug opgeworpen, vielen neer aan den voet van den berg. Een van deze vloog door den muur van een naburig gebouw en maakte er eene bres van 3 meters breed. Het fort Boncelles heeft, volgens een na der bericht, behalve de kerk ongeveer 150 'huizen in het schietveld laten springen, plat gebrand of plat geschoten. Een Belgisch blad meldt nog dienaangaande Er hebben natuurlijk bij die gelegenheid droevige tooneelen plaats. Om half-elf werd de stormklok geluid. Op dat oogenblik brandden vijftig huizen. Ver volgens werd de kerk in brand gestoken. Op die manier werden 130 huizen vernield. Ver volgens heeft men de boomen van den om trek neergehaald. Men kondigt aan dat nog andere huizen zullen opgestookt of gedyna- miteerd worden, want gistermorgen heeft het dynamiet het werk voltooid dat des nachts werd aangevangen. Een Tel.-correspondent schrijft, dat hij bij Eijsden rijdende, plotseling door uit een zij weg springende Duitsche huzaren werd gesom meerd halt te houden. Toen hij hen gezegd had, dat ze op Hollandsch gebied waren, raad pleegden ze de kaart en er bleek dat de journa list gelijk had. Na eenige woorden gewisseld te hebben nam de officier van de patrouille met een handdruk afscheid, na den journalist verzekerd te hebben, in het bezit te zijn van strikte orders de Hollandsche grens te eer biedigen. De gevechten bij Visé. Van Belgische zijde wordt over de gevech ten bij Visé nog gemeld Het gevecht aan de brug van Visé is Dins dagmiddag begonnen. Een compagnie van het 12e linie, onder bevel van luitenant Claude bewaakte de brug aan den linkeroever. Omstreeks half twaalf werd een vliegtoe stel, uit Duitschland aankomend, op groote hoogte gezien. De mannen van het 12 linie snelden dadelijk toe en zagen het vliegtoe stel in de verte verdwijnen. Kort nadien rukten Duitsche ruiters aan den rechteroever aan op eenige honderden meters van de brug. Op het zien der Duitsche uniformen scho ten onze soldaten op hen en hun vuren werd dadelijk door de kanonnen van het fort Ba- chon gesteund. De Duitsche ruiters moesten terugtrekken Het is onbetwistbaar dat het vuur der Bel gen hier aan de Duitschers zware verliezen moet hebben toegebracht. Omstreeks half twee 's middags breidde de Duitsche ruiterij zich uit over de hoogten van Fouron-le-Comte tot aan den weg van Genck. Een Duitsche voorhoede had aan den rechter-oever der Maas eenige huizen kun nen innemen, waar een groot aantal vijande lijke voetgangers zich kwamen verschuilen. Deze voorhoedekompagnie wist niets af van 't eerste gevecht van den morgen, want zij ook rukte op naar de brug van Visé en pas toen zij aan de brug kwamen, bemerkten de Duitschers dat deze opgebroken was. Nogmaals ging het 12e linie dapper in het vuur. Gedurende meer dan anderhalf uur door stonden deze dapperen, zonder een voet te wijken, het vuur der Duitschers. Een Belgische eendekker kwam toen aan vliegen en de Duitschers schoten er houwit sers op af. doch zonder het vliegtoestel te treffen. Toen zij zich in de onmogelijkheid bevon den de brug van Visé over te steken, scho ten de Duitsche ruiters en infanteristen, on dersteund door de artillerie naar de huizen gelegen tusschen Visé, Hallemboye, Lixhe en Nijvel. Van het fort Bachon werd op den vijand geschoten. Te 3 uur 's middags staakte het 12e linie het vuren en trok zich terug. Het 12e linie was wonderbaar van moed en geestdrift. De Belgen hadden 2 dooden en 15 gewonden ongeveer. Aan den kant der Duitschers zijn de ver liezen zwaarder geweest, want onze soldaten waren beter beschermd en hun vuren heeft in de vijandelijke gelederen ernstige verwoes tingen aangericht. Andere kleine gevechten werden tot het vallen van den nacht geleverd. Vier eskadrons van 600 man, onder de be- velen|van bevelhebber Cumont, zijn des namid dag tot verkenningen overgegaan langs de verdedigingslijn, zoodat generaal Leman, be velhebber van Luik, te 6 uur 's avonds in gelicht was over de verschillende punten, door den vijand bezet. Hij kende bovendien dank zij de militaire vliegers, de samenstel ling en de getalsterkte der troepen die het grondgebied hadden overrompeld. Een patrouille der lanciers overviel een Duitschen voorpost. De Belgische kapitein greep de karabijn van een zijner mannen en sloeg twee Duitschers dood. Een derde viel uit den zadel en werd afgemaakt. De ande ren konden in allerijl vluchten. Niet verre van Bellaire werd op een Duitsch vliegtoestel geschoten. Een kogel trof den vlieger, op 500 meter hoogte. Het toestel viel en de vlieger werd gedood. Na het geveeht aan de brug van Visé toen de mannen van het 2e bataljon van het 12e linie, onder de bevelen van majoor Colijns, met de bevelhebbers de Bruggraeve, Francois en Godefroid, terugtrokken, zongen de dap pere Vlamingen van den heldhaftigen troep „Zij zullen hem niet temmen, de fiere Vlaam sche Leeuw Het bloed der Vlaamsche gemeentenaren was in de aderen der Vlamingen aan 't ko ken gegaan Een klein Belgisch peloton, onder 't bevel van een onderofficier, heeft zware verliezen aan den staf der voorhoede van de over- rompelaar toegebracht, nabij Hermalle-sous- argentea. Het peloton ontdekte een groep van tien stafofficieren. Zoodra deze in het bereik van hun schot gekomen waren werden zij op geweervuur onthaald. Alleen drie officieren konden zich ten gronde werpende anderen waren gedood. Aan de verhalen van ooggetuigen, die den dag van Woensdag hebben meegemaakt aan den linker Maasoever, dus aan den kant]der Belgische forten, die tegenover den door de Duitschers bezetten rechter Maasoever lig gen, ontleent de Limburger Koerier het| vol gende Het was aan dezen kant goed te zien, dat de Duitschers op verschillende plaatsen, met bootjes, maar vooral met houtvlotten, waar de paarden naast zwommen, de Maas over staken. 't Geschiedde op misschien een half dozijn plaatsen, in vaste en geregelde orde om het vuur uit de forten en het geweer vuur der op den berg verspreide Belgische troepen schenen de Duitschers niet veel te geven, hoewel het hun nogal verliezen moet berokkend hebben. Hun mitrailleurvuur, op de Belgische tirailleurs gericht, hield dezen in bedwang. Langzamerhand geraakte de heele heuvel- glooiïng met Duitsche jagers bezet. De Bel gische schutters trokken langzaam achteruit. Op den weg van Eben naar Visé kwam een auto aangetuft; vijf Belgische burgerwachten stapten eruit. Toen zij door de Duitsche pos ten werden aangeroepen, namen zij ijlings de vlucht. Er werd op hen geschoten. Vier konden ontkomen; een werd door verschil lende kogels getroffen en bleef, zwaar ver wond, in het veld liggen. Duitsche ulanen, die langs reden, dreigden als zij zoo straks terugkwamen, hem af te maken. De gekwetste burgerwacht een Vlaming uit Hasselt die onzen zegsman verzekerde in 't geheel nog geen schot gelost te hebben, werd door hem en eenige vrienden vervoerd en per as naar Maastricht gebracht, waar hij in een der hospitalen opgenomen is. Om 5 uur was reeds een zoo groote macht Duitsche cavalerie op den linkeroever, dat ze begon op te rukken in de richting van Eben. De Belgische fortjes in den berg bo ven hen hadden langen tijd getracht onder de aan de overzijde uit Fouron-le-Comte, Frixhes en Bombay aanrukkende kolonnes cavalerie door het inschieten van granaten verwarring te brengen. Maar het lukte hun niet. Ten leste waren ze gaan zwijgende bezetting is op Boirs teruggetrokken. Uit de eerste huizen langs den weg vluchtte het volk vol ontzetting. In het dorp Eben zelf echter waren de bewoners goedsmoeds gebleven en keken het passeeren van den eindeloozen stoet vreemd krijgsvolk verbaasd aan. Er geschiedde hun niet het minste leed. De tocht werd in de richting van Luik voortgezet, terwijl ook aan den Viséschen kant reeds geruimen tijd te voren Duitsche afdeelingen die richting waren ingeslagen. Langs beide Maasoevers werd alzoo op Luik aangerukt. „lnnerhalb zweier Tage werden wir Lüttich haben!" had een Duitscher, met het onver stoorbaar optimisme van den geheelen troep op hun|wapengeluk, gezegd, „und nach einer Woche liegen wir vor Paris." Van het feit, dat zij voor Luik niet alleen met de bezetting en met het Belgische veld leger maar ook met een Fransch hulpkorps straks misschien ook met een Engelsche landingsdivisie te doen zullen krijgen, sche nen zij geen besef te hebben. Een teekenend staaltje, hoe weinig som mige Duitsche soldaten weten, waarom het gaat is dit: In een der Maastrichtsche hospitalen ligt een jonge soldaat, misschien 18 jaar oud die meende, dat hij tegen de Franschen ge vochten had. Hij was zeer verbaasd te ver nemen, dat de strijd tegen de Belgen was gevoerd. „Die Belgier zeide hij, „aber wir haben doch nichts gegen die Leute Hij had stellig gemeend een „Franzosenkuhel" in het lijf te hebben gekregen. Aan hetzelfde blad ontleenen we nog de volgende berichten Visé. 6 Aug. Dat de Duitsche voorhoeden bij Luik zware verliezen hebben geleden, wordt door de Duitschers toegegeven. Zij zeggen echter, dat zij, 't koste wat het kosten moge, in elk ge val Luik willen nemen. Het fort Pontisu, in de Luiker stelling, moet een geweldige bestorming te verduren heb ben gehad. De Belgen hebben een aantal spoorbruggen in de wegen van hun stoom- tramwegnet Tongeren—Bilsen enz.doen sprin gen, na al de locomotieven der Vicinaux in de stelling Luik te hebben vereenigd. Maastricht, 6 Aug. Uit het feit dat verschillende Duitsche ge kwetsten schotwonden van oorlogskogels in den rug hadden, is gebleken en bij navraag onder de gewonden is dit bevestigd dat er bij de krijgsoperaties in en om Visé een verwarring onder de Duitsche troepen is voorgekomen. Een troep heeft bij vergissing op eigen volk geschoten en daardoor 12 doo den en 26 gewonden gemaakt. Visé, 6 Augustus. De Duitschers zijn er in geslaagd, de Maas over te komen. Op verschillende punten zijn zij de rivier overgetrokken en antwoorden weinig op 't vuur der Belgische forten, dat hun nogal eenige verliezen bezorgde. Toen een groote Duitsche troepenmacht was over gezet, zweeg het vuur der forten, en ook het geweervuur minderde gaandeweg. De Bel gen trokken terug op Boirs. Ook zij hadden verschillende gekwetsten. De Duitschers, versterkt door aanvoer van troepen uit" de richting Aken, trekken in groo- ten getale met cavalerie, infanterie en artil lerie langs Eben in de richting Luik, als noor delijke aanvalskplonne. De Franschen komen de Belgen te hulp. Het Journal de Bruxelles meldde gister avond Twintig- k vijfentwintigduizend Duit schers zijn van ochtend tusschen 7 en 8uur Manhay voorbijgekomen (in Luxemburg). Zij trokken in de richtig van Aywaille en Luik. De Franschen zullen ons in geforceerden mars te hulp komen. Wij zullen niets zeggen over hun bewerin gen en wekken alle vaderlanders op om me de de strengste discretie in acht te nemen. Een vijf of zes Fransche soldaten zijn met een auto Luik binnengereden. Zij werden luide toegejuicht. Een Fransche vlieger is de Fransche troe pen vooruitgevlogen en heeft hun komst aan gekondigd. De tegenstand van onze forten i3 buiten gewoon geweest. Op het fort Evegnée is nie mand gedood. De actie is geschied overeen komstig het plan van generaal Léman, die met opzet de Duitschers tusschen de forten heeft laten opdringen en vervolgens met be wonderenswaardige kracht een tegenaanval heeft uitgevoerd. De brigade, die dezen te genaanval heeft gedaan, heeft zich met roem overdekt. Men verzekerd ons, dat het grootste deel van de Duitschers, die aan het gevecht heb ben deelgenomen tot de landweer behooren. Het oorlogsplan van Duitschland. In Engelsche bladen vinden wij beschou wingen over de plannen van Duitschland. Zij komen vrijwel op hetzelfde neer, nl. dat Duitsch land het overwegende deel van zijn leger naar Frankrijk zal zenden om te trachten dat te verpletteren, vóór Rusland klaar is. Her haaldelijk is reeds gewezen op de langzaam heid der Russische mobilisatie. In Fransche militaire kringen erkent men die als een groot nadeel en zegt dat eerst twintig dagen na het bevel tot algemeene mobilisatie ongeveer vier legercorpsen, die hun basis te Wilna hebben, gereed kunnen zijn voor een inval in Oost-Pruisen. Na dertig dagen kunnen dan nog vijf corpsen, die van Warschau, ge reed zijn. Dat is nog een gunstige schatting; er zijn andere eveneens van deskundige zijde die spreken van twee maanden. Daaruit volgt dat Frankrijk in de eerste maand weinig aan zijn bondgenoot zal heb ben en dat de Duitschers er daarom alles op zetten, het Fransche leger binnen den kortst mogelijken tijd tot een treffen te dwin gen. Vandaar dat zij om het militaire voor deel, de politieke fout hebben begaan, Bel- gië's onzijdigheid te schenden en dat de leeu wenmoed, waarmede de Belgen die verdedi gen en kostbaren tijd voor de Duitschers verloren doen gaan, zoo'n leelijke tegenslag voor hen is. Als Duitschland er niet in slaagt, Frankrijk in het begin van den oorlog zware nederla gen toe te brengen, heeft het den strijd ver loren, zegt de militaire medewerker van de Manchester Guardian. De Engelschen ontschepen troepen in België. Een officieel telegram, dd. Woensdagmid dag half een, uit Zeebrugge meldt vol gens de Etoile Beige dat een Engelsche vloot voor Zeebrugge ligt. De Nieuwe Gazet schrijft: Woensdag zijn op verschillende plaatsen Engelsche troepen in België geland. Tusschen half twee en 2 uren is generaal Frensch, van het Engelsche leger, na zich op de bureelen van den staf begeven te heb ben, van het station du Lexembourg te Brus sel naar een onbekende bestemming vertrok ken. Generaal Frensch werd hartstochtelijk toe gejuicht. Er werd „Leve Engeland" geroepen. De burgerwacht, die wegen en bruggen bewaakt, heeft de militaire eer bewezen. De slag bij Luik. Een telegram uit Luik van gistermiddag één uur behelst, dat de Belgen het 7e legerkorps der Duitschers wel hadden teruggedreven, doch niet zoover als eerst vermoed was. Toen de Belgische vervolgers buiten het be reik van het geschut uit de forten waren gekomen, moest de aanvallende actie wor den gestaakt. In dit telegram heet het dat de Duit schers 7 kanonnen zouden hebben verloren. Ook wordt beweerd, dat 8000 Duitschers op het slagveld zouden zijn gebleven. Ook bij Fleron heeft volgens het be richt van de Etoile een hevig treffen plaats gevonden, dat een voor de Belgen gunstigen afloop zou hebben gehad. Het 10e Duitsche legerkorps, door artillerie versterkt, heeft volgens het Hbl. v. Antw. bij den aanval op Luik in den nacht van Woens dag op Donderdag zeer zware verliezen ge- geleden. Gansche bataljons werden verdelgd op on dermijnde plaatsen. Geen enkel fort viel in de handen der Duitschers. 1200 Duitsche gewonden zijn op het slag veld opgeraapt. DIRKSLAND. Aan den landbouwer J. Bos- schieter alhier is vergunning verleend, tot eene inrichting voor Stoomdorscherij. OUDDORP. Donderdagmorgen vergaderde de Raad dezer Gemeente teneinde te onder zoeken hoeveel gezinnen er in aanmerking kun nen komen voor geldelijke ondersteuning in den nood als gevolg van vertrek der kost winners naar het leger. Men maakt zich hier zeer ongerustvoorhet binnenhalen van den oogst, omdat er ook van hier zulk een groot aantal paarden voor het leger moet worden afgestaan. Woensdagmiddag 1.1. heeft de Kanton rechter, vergezeld van den Griffier, zich per automobiel begeven naar hier om de man schappen behoorende tot het landweerbewa- kingsdetachement, als onbezoldigd Rijksveld wachter te beëedigen. Ongeveer 50 man waren als zoodanig benoemd voor de naleving van de Vreemdelingenwet. (Part. Coresp.) DIRKSLAND. Onbestelbare brieven uit deze Gemeente over de 2de helft der maand Juli. Leendert v. d. Heerink, Sliedrecht. C. van Putten p/a. R. van Putten, Dirksland. H. Schil ler Rotterdam. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 39 faillissementen tegen 47 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. VOOR HET LEVEN: Hoe grooter staat, hoe grooter haat. Wat de zeug misdoet zal de bigge boeten. De amandel bloeit vroeg, de moerbezie laat maar let eens wie het beter gaat. Wie voor musschen bang is, moet geert koren zaaien. Zwijgen en denken zal niemand krenken. Een gouden sleutel past helaas op vele sloten. Wat kan een booze tong al twist en on lust brouwen Die gal heeft in den mond en kan geen honig spouwen. Wanneer men 't een of 't ander mist, zoo leert men, wat men niet en wist. Als elkeen voor eigen woning veegt, zoo worden alle straten schoon. Een oud voerman hoort nog gaarne 't klap pen van de zweep. Op een schraal beest, zitten al de vliegen 't meest. Waar de dijk het laagst is loopt het water 't eerste over. Eenigheid vermag veel. Mettertijd bijt de muis een kabel aan stuk ken. Spijt gaapt wijd, nijd die bijt. Aanhouden doet verwerven. Hooge boomen geven meer schaduw dan vrucht. 't Is beter dat het kind, dan dat een ou der schreit. Tucht baart vrucht. 't Pleegt den eenen hond leed te wezen, als een andere in de keuken wordt geroepen. Wie met vossen te doen heeft moet op het kippenhok letten. Een dierenbeul een menschenplager. Wie vriendelijke daden zaait zal er de vruchten van oogsten. De boom verliest eerst dan zijn dorre tak ken, als er een flinke wind doorheen waait. Wie slagen wil, moet teleurstelling kunnen verdragen. Kennis is een tegengift voor vrees. Wie veel vijanden heeft, is zelden een on beduidend man. - SOMMELSDIJK. GeborenHubertje, d. v. F. v. d. Sluis en L. Breur. OverledenJohannis Kastelein, 80 jaren, weduwnaar van Baaltje Voogd. Willem de Mooij, 71 jaren Weduwnaar van Janna Faasse. Cornelis van der Meide, 70 jaren. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 9 Augustus 1914. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. Kroese van Me lissant. Middelharnis, v.m. 9 en 's av. 6 uurDs. Bruining. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. en 's av. dhr. Vroegindeweij van Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. en 's av. (leeskerk.) Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. J. W. Verschoor van Bleiswijk. Ouddorp, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 jen av. 6 uur Ds. Tibben van Haarlem. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9 uur (Bed. H.-A.) n.m. 2 uur (Dankz. H.-A.) en 's av. 5.30 uur Ds. Goote van Oud-Beijerland. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9.30 uur (Voorber. H. Avondm.)en 's av. 6 uur dhr. Punt van Middelburg. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur Ds. Kieviet Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Rössing. SOMMELSDIJK. In de op 6 dezer gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. kerk is tot boekhouder be noemd de heer M. Peekstok alhier. Maandagavond half zeven hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de gemeente op te treden Ds. A. van der Kooij van Ouddorp, ten einde een bidstond te houden voor den toestand van Land en Volk. Met het oog op bovenstaand bericht zal de verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk plaats hebben op Dinsdag 11 Augustus a.s., nam. 6.30 uur. Woensdagavond 6'/j uur hoopt alhier op te treden Ds. Kieviet van Dirksland om een bidstond te houden voor den toestand van het land, in de Zondagsschool. EVANGELISATIE, MIDDELHARNIS. Daar Ds. van de Pol, van Bergschenhoek, wegens de droevige tijdsomstandigheden zijne gemeente niet kan verlaten, zal aanstaande Zondag optreden de heer J. Vroegindewij van Middelharnis, bij welke gelegenheid een bidstond zal gehouden worden voor den toe stand van land en volk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdag avond ten 6V2 uur werd in de Geref. Kerk een bidstond gehouden met het oog op den nood der tijden. NIEUWE TONGE. Maandagavond 61/1 uur hoopt alhier op te treden Ds. Kieviet van Dirksland om een bidstond te houden voor den toestand van het land,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4