Advertentien. 11 4 Antirevolutionair voor de Xuitlliollai tan OOELQflSSAiE! Belangrijk bericht voor Barnes. mmm k l F. OFFMifi Glansverven 1 f TELEGRAMMEN. VARIA. KERK EN SCHOOL. MARKTBERICHTEN. Qostenrijk-Hongarije —Servië ROTTERDAM, Schie 2)0, (M Hofg'em.) DAMESSALON W BOEKHOVEN I TBOBW- EN f S VERLOVINGSRINGEN Mag. F. MEBKES, 8W Kipstraat 73 Rotterdam, j 5 cem w Dlaat. Gefleponeertl merl REDDINGSBOEI. Verkrijgbaar alleen bij de Wed. A. NIEUWLAND Zn* Ir1 •4 i I Tl a ii AY Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag» Abonnementsprijs per drie maasden fr. p. p. 50 Cs®4 Buitenland bij voornitbetsïing f 4,§0 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Alle stuk Aten voor «Ie Redactie Voor de vele en hartelijke bewijzen' van deelneming ontvangen bij het overlijden van mijn Ecbtgenoote Mej, SARA VAN GITRP Buth, betuig ik mede namens de familie mijn oprechten dank. 8874 J. VAN GURP. Middelharnis. 8376 en aanverwante landen. Pr$s f 0.20. Franco per post f©.35. Zoolang de voorraad strekt Verkrijgbaar bij is weder te consulteeren. 8375 S. EIJSBERB, - Kamer, - MpELHAMlS. In prijzen vanat 10 dent, Franco p. post 12 cent, t J Bij inkoop van f 1.— ontynngt men i 7 een keurigen Album cadvau, s ?wï e it oeklian del - Sinn in»* Igfltf MASSIEVE alle maten, soorten, prijzen in het bekende Teief. 5297. Goedkoop. Soiled. NE Inkoop en ruiling van oud Goud en Zilver tegen de hoog- R ste waarde. 8366 Mond- en Tandarts, (Kunsttanden en gebitten,,} Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekuren: eiken werkdag 1—3. Voor on- en minvermogenden 940. H, maakt bij dezen bekend dat. dooi de in werking treding dér Auteurs wet de meest bekende Platenmer- ken voorloopig zijn verhoogd met Vraagt AKRIAAN Wa&iiKÜTs glansverven in bussen van 55 cent per kilo. 8129 1*1 il I&' f i lil ig in het Ie Tonge :el Wei- lolen in 25 R. V. |s 1921 a rven van lN DEN ag in de brkingen, louwland er groot Jiurd aan (per jaar, peke van Notaris |ij inzet bij af- |t Hotel pgisten- pn aan- en Oos- Som- tctie B. Arm- BUU- 4otaris tonden [4, voor Ttossum |steld". avonds tiaring- [e koop \e van aan 't plaats 1 Gem. I(vroe- kad. 1513; en Maat) en pol- 17-538- vrouw (H. van ft, dat Ichzelf Igende pstree- Jirijver lenken zijn loitje. een knecht tamer, platen, en de Jzicht, eester deze jon- lechte is la- lleefd- voor Idiepe li hij idt u Ie eer ardde uw [ft or je arga- prug- vden Ichen |dge- Apel- |v. d. iwer Ichil- on- Egre- vaar- oofd het aag- kken brtje. truid 'aar- verd Het iwe- |s in op de bliek |ten. t.) den vaar of „Ik gre- rd", I') f rij- 1 bij da- t te- ïad. toe- dig afvoeren. Huizen en kelders stroomden onder. Op onderscheidene akkers werden de vruchten uit den grond losgespoeld. Inbraak Ethnographisch Museum. Het Leidsch Dagblad meldt: Terwijl Donderdagavond bijna iedereen in opwinding over den toestand in het buiten land verkeerde hebben dieven de kans gun stig gevonden, een rooftocht te ondernemen in het Rijks Ethnographisch Museum. Er zijn, naar men ons mededeelt aan ver schillende kostbare voorwerpen voor een be- drasr van f 100.000 ontvreemd. schroeid, en hij nam het zeer kwalijk, zoo iemand het waagde, hem te vermanen. Dat nu had de huurder gedaan. Helder was toen nog een jonge man, want wat ik ver tel, is thans dertig jaar geleden, en nu be gint hij een grijsaard te worden. Hij had nog niet lang in deze streek gewoond, maar hij had des Maandags, als de huur gehaald werd, al spoedig bemerkt, welk een man de eige naar van zijn huisje was, en dat had hem smart gedaan. En hij had niet gezwegen, want hij had den Heere jezus lief, en wilde zoo gaarnp lens C. Sundermeyer te Leiderdorp, (toezeg ging) te Thesinge (Gr.) de heer G. Hornstra cand. te Huizum (Fr.) Bedankt: Voor Ameide en Tienhoven en De Bildt, S. van Dorp te Bodegraven. GEREF. KERKEN. Beroepen: TeOudega(Wijnbritseradeel) H. Popma te Tzum (Fr.) CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Bussum J. Jongeleen» ,cand. te 's-Gravenhage. i vlucht nam: Doodgereden. Vrijdagmiddag om 12 uur liep de 8-jarige D. B., uit de Stampioenstraat 33b Rotterdam, met een goederentrein der R. T. M. mee, toen hij op den Persoonsdam ter hoogte van de Steven Hoogendijkstraat struikelde, viel en onder een der wagens te recht kwam. De knaap werd dwars over het lichaam gereden en was terstond een lijk. Het lijk, dat zeer verminkt was, is naar het politiebureau aan de Nassaukade vervoerd. Solidariteit. De landbouwers te Noordbroek (Gr.) hebben geweigerd landarbeiders uit Woldendorp of elders, die in staking nog zijn, werk op hun stoomdorschmachines te geven. Stop zetten. Als het aanvoeren van kalk ^ïaar de stroocartonfabrieken in de provincie AJbroningen met het oog op de getroffen mo bilisatie-maatregelen, niet kan doorgaan, zul len enkele fabrieken worden stop gezet. Botsing. Een vliegje, dat in het oog van een chauffeur terechtkwam, zoo vertelt het „Leidsch Dbld.", was Zondagmiddag oorzaak, dat het slachtoffer het stuur van een auto van den heer P. v. M. wonende te's-Graven hage. kwijtraakte en bij de Groote Vink te gen een hek en de buis der waterleiding te recht kwam. De geheele voorkant van den auto werd ingedrukt en kwam in zoodanigen staat, dat verder rijden onmogelijk was. Het hek werd gedeeltelijk vernield. Erger was de dame, die naast den eigenaar van den auto zat, er aan toe. Door den schok sloeg zij, voorover en met 't hoofd door de voorruit. Hevig bloedend werd ze in de Groo te Vink verbonden. Een geluk bij een onge luk was, dat de eigenaar van den auto zelf dokter is en zijn vrouw dus direct hulp kon verleenen. Nadat een familie, per auto daar ter plaaise zijnde, die plan had naar Den Haag te vertrekken, het echtpaar bereidwillig twee plaatsen had aangeboden, vertrok men ^ynet achterlating van den auto, huiswaarts. Droevig. Een treurig ongeluk had j.l. week aan het station te Willemsdorp plaats. De 59-jarige Pieter Verhoef, wonende aan het Stek (Jacobahof) te Dordrecht was als helper met een Dordsche jager met den trein naar Willemsdorp gegaan, teneinde daar op eenden te jagen. Na aankomst aan het station aldaar wilde Verhoef zich naar het jachtschuitje begeven, dat over de lijn aan den Oudendijk lag. De trein, waarmede zij gekomen waren, moest wachten op dien uit LageZwaluwe. Verhoef is onder de gesloten sluitboomen doorgekro pen werd vermoedelijk afgeleid door het onge wone schouwspel van een aantal op den spoor- weg aanwezig zijnde soldaten, zoodat hij geen acht heeft geslagen op den naderenden trein. Hij werd door de locomotief gegrepen en gedood: afgrijselijk verminkt aan hoofd, arm en been. Botsing. Men meldt uit Haarlem, d.d. 31 Juli aan de Msb.: Vrijdagmiddag om half vijf is de autobus G. 5042 van den dienst Haarlem—Groenen- daal, bij de Kastanjerlaan te Heemstede door de stoomtram aangereden, doordat beide elkaar niet zagen aankomen en de tram niet tijdig genoeg kon stoppen, toen de autobus vol passagiers, de rails overstak. De auto werd van achter aangereden en opzij geduwd, zoo, dat een achterwiel half in den grond bleef steken. Het onderstel der auto werd verwrongen, gedeukt en ernstig verzet, waardoor belangrijke schade aan de auto werd toegebracht. De spatborden ver splinterden, twee ruiten worden verbrijzeld. Een dame werd door een glasscherf aan het gelaat verwond. Overigens liep het zonder persoonlijke ongelukken af. Eerst tegen middernacht werd de zwaar beschadigde auto nadat deze gedeeltelijk ge demonteerd was, naar de remise vervoerd. De politie maakte van een en ander pro ces-verbaal op. Goddelijke bescherming. Er bestond geen beste verstandhouding tusschen den eigenaar en den huurder, 't Was een woning in een dorp, en waar de huizen nog al ver van elkander staan. De eigenaar der woning kwam eiken Maandag om zijn huur, en ontving die steeds op tijd. Dat was dus niet de oorzaak van de weini ge genegenheid. Neen, de oorzaak zat die per. Drost, de eigenaar van de woning, en van nog een paar andere, was een man, die God niet vreesde, en geen mensch ontzag. Hij verdiende veel geld doch op welke wijze hij het verdiende, dat kon hem niet schelen. Zijn geweten had hij met een brandijzer toege net oeter is niet te gaan.;' Natuurlijk vond zijn vrouw dat vreemd, en zij drong er op aan, dat Helder toch zijn vriend zou helpen, doch hoe meer zij aan drong, des te sterker werd zijn neiging om thuis le blijven. Hij begreep, dat die drang om zijn vriend niet te helpen, niet uit zijn eigen hart kwam, maar hem van God werd ingegevendaarom keek hij nog even de gren dels en sloten van de deuren na en legde zich weer ter ruste. Den volgenden morgen ging hij naar Brou wer. „Wat had je met het vee?" vroeg hij. „Met het vee-" was de wedervraag, „niets, hoe kom je daarbij Helder vertelde zijn wedervaren, en zij be grepen, dat iemand hier Helder een valstrik had willen spannen. „Dank God," zei de vriend „die je de ge dachte van niet te gaan in het hart gegeven heeft Zoo ging Helder terug naar zijn woning, waar hij zijn vrouw de toedracht der zaak mededeelde en met haar God dankte. Later op den dag drong zich het vermoeden bij hem op dat de eigenaar van zijn woning booze plannen had gehad, en hem buiten de deur had willen lokken. Hij kon echter niet be slist zeggen, dat het zoo was. Een paar weken verliepen. Daar op een avond, juist toen ze naar bed wilden gaan, hoorde Helder's vrouw voetstappen buiten. Ze luisterde en hoorde gefluister, doch er kwam niemand nader. Dat verontrustte haar. Samen gingen ze luisteren en ze bespeur den, hoe een paar mannen rondom het huis slopen. „Ach "klaagde zij, „wat zal ons nu gebeu ren „Ja, lieve vrouw", zei Helder, „dat weet ik ook niet. Waarschijnlijk zijn het menschen, die kwaad in den zin hebben, doch wij hebben een God, die machtig is ons te beschermen. Kom, laten we het Hem gaan vragen." Zoo deden ze, ze knielden neer, en gaven hun bezorgdheid over aan hun hemelschen Vader, waarna ze zich te slapen legden. Geen leed wedervoer hun. Vijf weken later kwam een deurwaarder ten huize van Helder, om hen met veertien dagen huur van de woning op te zeggen. Waarom? De deurwaarder wist het niet, de huur was altijd op tijd betaald, doch als Drost u er uit wil hebben, dan hebt gij niets te zeggen." 'tWerd Maandagavond de eigenaar kwam naar gewoonte. „Waarom stuurt ge ons het huis uit?" vroeg Helder. „Ik wil geen fijne lui in mijn hnis hebben was 't antwoord. „Maar man", zei Helder „als God u oor deelt naar hetgeen gij Zijn kinderen doet, dan gaat gij een vreeselijke toekomst tege moet. Ik weet dat gij mij reeds langer vervolgt." „Hoe zoo?" vroeg de eigenaar. „Wel, dien avond dat ik bij Brouwer ge roepen werd „Toen was ik van plan, je in het kanaal te werpen", viel Drost hem in de rede. „En toen je om mijn huis heen liep „Wel het is goed geassureerd; ik wou het in brand steken." „Juist', zei Helder, „maar dat hebt ge niet kunnen doen, want wij lagen op onze knieën en God heeft ons bewaard." En Helder ging voort met den eigenaar te wijzen op Gods gerechtigheid zóó, dat Drost de tranen in de oogen kreeg. Terugtreden deed hij echter niet; Helder moest het huis verlaten. Niet lang daarna verliet hij ook destreek; en vestigde zich elders. Twintig jaar later bezocht Helder nog eens als Bijbelcolporteur zijn vroegere woonplaats. „Hoe is het met Drost afgeloopen?" vroeg hij aan een oude kennis. „Treurig", antwoordde deze. „Hij heeft een zijner huizen in brand gestoken, natuurlijk om de assurantiegelden; het gerecht bemoei de er zich mee, en toen heeft hij door op hanging een einde aan zijn leven gemaakt." Dat was het droevig einde van den man, die Gods kinderen vervolgde, en de verma ningen in den wind sloeg. Onvoorbereid trad hij voor Gods rechterstoel. LONDEN, 3 Aug. nam. 12.05. Volgens re Fransche Bladen heeft de Engelsche gezant e Parijs verzekerd, dat Engeland beslist met ge wapens zal ingrijpen, in Fransch- Duitsch conflict. Zelfs zal een landingscorps vorden gevormd onder commando van gene ral French. BRUSSEL, 3 Aug. nam. 12.05. Officieele erichten melden, dat de Duitsche troepen Visé ten Zuiden van Maastricht, op Bel- jsch grondgebied staan. BRUSSEL, 3 Aug. nam. 1.45. De „Etoile elge" meldt, dat de Duitsche minister Zon- igavond 7 uur aan den Belgischen minister ui ultimatum stelde, waarbij aan België een vëreenkomst werd voorgesteld om de ope- ties van Duitschland te vergemakkelijken, ïelgië had tot hedenmorgen 7 uur den tijd te antwoorden. Zoodra de regeering in het bezit was van jt ultimatum, werd de koning gewaarschuwd -1 den ministerraad onmiddellijk belegd met koning als voorzitter. Deze ministerraad duurde tot middernacht. Het ontwerp-antwoord werd opgesteld en heden voormiddag worden bekend ge- akt. JRUSSEL, 3 Aug. n.m. 3.45. Gisteren avond prhandigde de Duitsche gezant aan de Bel- che regeering een Ultimatum zeggende: BlC'lfeiSSd. - As&jiy^itschland vernam dat belangrijke Fransche MIDDELHARNIS. Donderdagavond ten half zeven hoopt in de Geref. Kerk alhier, op te treden Ds. Sieders van Vlaardingen, tot het houden van een bidstond voor de toestand waarin land en volk verkeerd. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Thesinge (Gr.) toez.), G. Hornstra, cand. te Huizum (Fr.); Te Lei troepenmacht gereed staat tot opereeren tus schen Visé en Namen en ziet zich verplicht detentie maatregelen te nemen en verzoekt de Belgische regeering te doen weten vóór 7 uur (heden morgen) of België geneigd is Duitschland's optreden te vergemakkelijken. België antwoordde zeer verwonderd te zijn over deze jnededeeling, daar Frankrijk for meel verzekerd had de Belgische neutraliteit te eerbiedigen en dat Belgiesch waardigheid en belangen zulk een beschikking over Bel giesch grondgebied niet zouden dulden. België weigert kortaf de Duitsche opera- tiën te vergemakkelijken. Protesteert tegen elke schending van zijn grondgebied, besluit met alle ten dienste staande middelen, zijne neutraliteit krachtig te verdedigen, die gewaarborgd is door de verdragen en door den koning van Pruisen. LONDEN, 3 Aug. nam. 6.15. Hedenmiddag kwam de Engelsche ministerraad bijeen ter bespreking van de schending van Belgisch neutraliteit door Duitschland en om uit te maken of deze schending een casus Belli (oorlogsverklaring) voor Engeland zou zijn. Het besluit van den ministerraad wordt nog heden bekend gemaakt. PARIJS, 2 Augustus. De Duitschers zijn op twee plaatsen Frankrijk binnengedrongen, n.L te Long la Ville bij Longwy enteCirey. In Luxemburg zijn 35 automobielen met officieren binnengedrongen, gevolgd door een sterke ruitermacht. c De Fransche consul aldaar heeft zich op Fransch grondgebied teruggetrokken. BERLIJN, 3 Augustus. (Officieel.) Tot dus verre waren de Duitsche troèpen, in over eenstemming met de hun gegeven bevelen, de Fransche grens niet overgetrokken. Sedert gisteren hebben de Fransche troepen echter, zonder dat de oo'riog is verklaard, herhaal delijk onze grensposten aangevallen. Zij heb ben, ofschoon de Fransche regeering ons nog enkele dagen geleden had meegedeeld, dat zij een grensstrook van 10 K.M. breedte on bezet zou laten, op verscheidene punten de Duitsche grens overschreden. Fransche compagnieën houden sedert gis terennacht Duitsche dorpen bezet, bommen- gooiende Fransche vliegers komen sinds gis teren tot in Baden en Beieren en onder schending der onzijdigheid van België over Belgisch grondgebied in de Rijnprovin cie en trachten onze spoorwegen te vernielen. Frankrijk heeft daardoor den aanval op ons geopend en den oorlogstoestand ingeleid. De veiligheid van het Rijk dwingt ons tot tegenweer. De keizer heeft daartoe strekken de bevelen gegeven. De Duitsche gezant te Parijs heeft opdracht, zijn pas te vragen, WEENEN, 4 Augustus. 3 Regimenten Oos tenrijkers gesteund door zware artillerie vie len de Serviërs aan bij Enedrsvo, veertig K.M. van Belgrado. De Oostenrijkers werden met zware verliezen teruggeslagen. Op andere plaats, gesteund door flottielje van 32 rivier booten trachten de Oostenrijkers al geduren de 6 dagen vruchteloos de Save over te ste ken. Aan Oostenrijk-Russische grens benoor den Lemberg werd een vliegmachine met 2 Russische officieren en ammuhitie door de Oostenrijkers omlaag geschoten. LONDEN, 3 Augustus. Na een vanochtend gehouden kabinetsraad heeft de koning een proclamatie geteekend, waarbij de mobilisa tie der geheele vloot wordt gelast. De pro clamatie is reeds in het Staatsblad verschenen. BRUSSEL, 3 Augustus. De Soir meldt Naar aanleiding van de antwoordnota van België op het Duitsche ultimatum heeft de Belgische regeering wederom een nota van de Duitsche regeering ontvangen. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt. STOCKHOLM, 3 Augustus. Volgens inlich tingen uit goede bron is de Duitsche vloot gisteren bij de Aland-eilanden met de Rus sische vloot slaags geraakt. De Russische vloot is teruggeslagen naar de Finsche Golf, waar zij thans opgesloten is. BERLIJN, 3 Augustus. De Russische gezant is Zaterdag om 12 uur uit Berlijn vertrok ken. BRUSSEL, 3 Augustus. Het ultimatum, dat Duitschland België heeft gesteld, schijnt niets anders dan. een middel te zijn geweest om vrees aan te jagen. De bedreiging is niet uitgevoerd, want de termijn, die' België was gesteld, is lang overschreden en tot nog toe is er niets aan de grens gebeurd. De indruk aan het ministerie van oorlog is dan ook zeef goed. BRUSSEL, 3 Augustus, Wij kunnen mede- deelen,- dat ingeval er vijandelijkheden tegen België worden gepleegd, Frankrijk zich be reid heeft verklaard de verplichtingen na te komen, die het heeft als een van de mogend heden die België's onzijdigheid hebben ge waarborgd. De ministerraad heeft besloten, nog geen beroep te doen op den waarborg der mo gendheden en te handélen naar bevind van zaken. De regeering verzekert, dat tot nog toe de Duitschers niet België zijn binnengerukt. BRUSSEL, 4 Aug. België wees het ultima tum van Duitschland heden af. In de Bel gische Kamer gaat het gerucht dat Duitsch land aan België den oorlog heeft verklaard en de Duitschers bij Herné België binnen drongen. Grey's verklaring In het Lagerhuis. LONDEN, 3 Augustus. Het Lagerhuis bood vandaag een ongewoon schouwspel. Het was stampvol. Bij hun binnentreden werden de ministers luide toegejuicht. Lloyd George diende een wetsontwerp in, waarbij de betaling van wisselbrieven wordt uitgesteld, en een wetsontwerp, dat de re geering de bevoegdheid geeft een moratorium te verleenen. De wetsontwerpen werden da delijk, onder toejuiching, in alle trappen aan genomen. Er zal een Bankholiday van drie dagen zijn. Sir E. Grey, wiens opstaan met luid ge- juch werd begroet zeide, dat Engeland op- rechtelijk er voor heeft gewerkt om den vrede van Europa te bewaren, maar het heden duidelijk is, dat de vrede van Europa niet bewaard kan worden. Van Engelands verplichtingen sprekende zeide Grey: Tot gisteren hadden wij Frank rijk niet meer een diplomatieken steun beloofd. Hij las vervolgens een brief van 22 De cember 1912 voor, waarin hij afsprak, dat indien hetzij de Engelsche hetzij de Fransche regeering ernstig reden had een niet uitge- lokten aanval te verwachten, zij met elkaar zouden overleggen, of de twee regeeringen samen zouden werken om den aanval te voorkomen. Geen land, vervolgde Grey, wenschte min der in het geschil tusschen Oostenrijk en Servië betrokken te worden dan Frankrijk. Het wordt er in betrokken door de ver plichtingen, die de eer het voorschrijft. (Toe juiching.) Engeland heeft een langjarige vriend schap met Frankrijk. In hoeverre die vriend schap verplichtingen meebrengt laat ieder in zijn eigen hart lezen en beslissen (Toejuiching.) Grey zei verder, dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee is, en daardoor de Fransche kust daarbuiten weerloos. Valt een vijandelijke vloot die kust aan, dan kan En geland niet werkeloos blijven. (Luide toe juiching.) Frankrijk heeft er aanspraak op, vervolgde Grey, aanstonds te weten of en onder welke omstandigheden het op Engelands steun kon rekenen. Hij had het toen de verzekering ge geven, dat wanneer een Duitsche vloot in Kanaal of de Noordzee komt om de Fransche scheepvaart of de Fransche kust aan te vallen, de Engelsche vloot al de bescherming zal geven die in haar macht ligt. (Luide toejuiching.) Die verzekering werd gegeven onder het beding, dat het Parlement haar zou bekrachtigen. Dat is geen oorlogsverklaring tegen Duitsch land, zoo ging Grey voort. Hij meende te weten, dat de Duitsche regeering bereid was, indien Engeland zich verbond onzijdig te blijven, de Duitsche vloot niet de Noordelijke kust van Frankrijk te laten aanvallen. Dat'is; zei hij, een veel te enge verbintenis voor Engeland. (Toejuiching.) Over de onzijdigheid van België sprekende, zei Grey f Engeland heeft daar nueen even groot belang bij als in 1870wij kunnen van onze verplichtingen ten deze geen minder ernstige opvatting hebben dan in 187:0. Toen de mobilisatie begon seinde Grey aan de Fransche en Duitsche regeering om te weten of België's onzijdigheid zou worden geëerbiedigd. Frankrijk antwoordde, dat het bereid was die te eerbiedigen, indien zij niet door een andere mogendheid werd geschon den. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat hij eerst den rijks kanselier en den keizer moest raadplegen. Maar hij gaf te verstaan, dat hij er aan twij felde of een antwoord mogelijk was, aange zien er Duitschlands plannen uit zouden blijken. Verleden week werd de Engelsche regee ring gepolst, of Engeland er mee voldaan zou zijn, indien België's onschendbaarheid na den oorlog werd hersteld. Grey las vervolgens een telegram voor van den koning der Belgen aan den koning van Engeland. In dat telegram verzocht koning Albert diplomatieke tusschenkomst om de onafhankelijkheid van België te waarborgen. Die tusschenkomst. zei Grey, heeft verleden week plaats gehad. Indien in den oorlog, waar Europa nu voor staat, de onzijdigheid van België of Neder land wordt geschonden, zei Grey, wanneer de troepen van een der oorlogvoerende (par tijen die onzijdigheid schenden, en er niets tegen wordt gedaan, dan, wat de integriteit bij het einde van den oorlog moge wezen, zal de onafhankelijkheid verdwenen [zijn. (Toejuiching.) En gaat België's onafhanke lijkheid verloren, dan volgt die van Neder land, Ik verzoek het Huis, van het standpunt van Engelands belang, te overwegen, water op het spel staat als Frankrijk wordt ver treden en onderworpen wordt aan den wil en de macht van een sterkere ik ver wacht niet, dat het daartoe zal komen (toe- juching), want ik ben overtuigd, dat Fran krijk de macht heeft zich te verdedigen met al de kracht, de bekwaamheid en de vader landsliefde die het zoo dikwijls heeft getoond en als België, Nederland en Denemarken onder denzelfden overheerschenden invloed komen. Wanneer wij in een crisis als deze weg liepen (toejuiching), verbeeld u niet, wan neer een groote mogendheid in een oorlog als deze zich op een afstand houdt, dat zij aan het eind daarvan in staat is haar invloed te doen gelden. (Toejuiching.) Indien de toestand in België zoo is, als de regeering verneemt, is er, ging Grey voort, een verplichting voor Engeland om al het mogelijke te doen ter voorkoming van de gevolgen waartoe de gemelde gebeurtenis sen zouden leiden, werd er geen stelling tegen genomen. De minister deelde nog mede, dat Enge land nog geen verplichting op zich had ge nomen betreffende het uitzenden van een landingsleger. STELLENDAM, 2 Augustus. In de week van 27 Juli tot 1 Augustus werd door 39 vaartuigen van hier en 5 van elders aange voerd 12.500 kg. garnalen, die tegen lOcent per kg. aan de pellerijen werden geleverd. Vrijdag en Zaterdag werd slechts door 12 en 4 vaartuigen gevischt. JL 1VVZ ff. GEOPEND het 8264 waar dagelijks gelegenheid is voor hetwas- schen van Haar, uitgezonderd Zaterdags. Aanbevelend, TELEFOON 8611. 7473 Filiaalhouder der firma PH. HAKKERT, 4 il ,4;,Ui s ii sM', 'L |V

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3