PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. doen, indien onze bedoelingen niet vrede lievend waren. Maar, zoo bracht de Duitsche gezant, naar men zegt, daar tegen in, er zijn helaas voor vallen aan de grenzen te vreezen. Viviani antwoordde: Onze troepen staan 8 kilometer van de grens. Wij loopen gevaar, dat ons grondgebied betreden wordt. Geen enkele andere mogendheid zou zoo gehan deld hebben. De Duitsche troepen staan bij de palen die de grens aangeven. Zoo er iets gebeurt, kunnen er alleen de Duitschers schuld aan hebben. President Poincaré en de leden van de regeering hebben den volgenden oproep tot de Fransche natie gericht: Sedert eenige dagen was de toestand van Europa aanmerkelijk verergerd. Ondanks de pogingen van de diplomaten werd de horizon somberder. Op het tegenwoordige oogenblik hebben de meeste natiën hun strijdmacht ge mobiliseerd. Zelfs onzijdige landen hebben het hun plicht geacht maatregelen van voor zorg te nemen. De mogendheden wier grondwettelijke be palingen of militaire wetten niet op de onze lijken, begonnen zonder besluit mobilisatie toebereidselen gelijkstaande met mobilisatie te nemen en zetten die voort, toebereidselen, die niet anders dan een uitvoering bij voor baat zijn. Frankrijk dat nadruk had gelegd op zijn vredelievende gevoelens, in deze droevige dagen aan Europa raadslagen tot matiging had gegeven en zijn pogingen om den vrede van de wereld te handhaven verdubbeld had, bereidde zich op alle gebeurlijkheden voor en trof toen de eerste onvermijdelijke beschik kingen om zijn grondgebied te beschermen, daar onze wetten de regeering niet toestaan volledige toebereidselen te treffen, indien er niet eerst een besluit tot mobilisatie getee- kend is. Uit zorg voor haar verantwoorde lijkheid en in het besef dat zij in haar hei ligen plicht te kort zou schieten, door de za ken op haar beloop te laten, heeft de regee ring een besluit genomen, dat de toestand noodzakelijk maakt. Mobilisatie is geen oorlog. In de tegenwoordige omstandigheden schijnt zij integendeel het beste middel, om den vrede met eere te verzekeren. Sterk in het vurige verlangen om de crisis tot vreedzame oplossing te brengen, heeft de regeering de noodige voorzorgen genomen. Zij zal haar diplomatieke pogingen voortzet ten en rekent op de edele koelbloedigheid van de natie, opdat zij zich niet tot een on gerechtvaardigde ontroering zal laten mee- sleepen en op de vaderlandsliefde van alle Franschen. Zij weet dat er niet een Is, die niet bereid is zijn plicht te doen. Op dit oogenblik zijn er in Frankrijk geen partijen. Slechts bestaat het eeuwige en vredelievende, vastberaden Frankrijk. Het vaderland, het recht en de gerechtigheid zijn één in kalmte, waakzaamheid en vaardigheid. Deze proclamatie is duidelijk en waardig gesteld. En de vreemdeling, die weet dat Frankrijk den oorlog niet gewild noch uitgelokt heeft en die dit document leest in de straat van deze stad, welke geenszins terneergeslagen is, maar krachtig en vol moed en nog krachti ger schijnt te leven dan ooit, is er diep van onder den indruk. Die proclamatie is logisch en duidelijk samengevat in haar korte uiteen zetting van den toestand en van een schoone en sobere verhevenheid in haar krachtige vaderlandlievende bezieling. Dat de Duitschers Frankrijk weer binnen getreden zijn heeft geenerlei ontsteltenis ge wekt, maar de vaderlandslievende geestdrift Slechts verhoogd. Parijs juicht de soldaten toe, die naar de grens trekken met bloemen in het geweer gestoken. Ik heb in gezinnen tooneelen bijgewoond, roerend en heldhaftig in hun eenvoud. Jon gelingen en mannen van allen leeftijd gaan weg met bewonderenswaardige geestdrift en de vurige hoop om te overwinnen in dezen oorlog die Frankrijk is opgedrongen. Het zal een vreeselijke strijd worden. Het volkomen eensgezinde Frankrijk voelt dat het in zijn bestaan ernstig wordt bedreigd. Zondagavond gaf het „Petit Journal" een bijzondere oplaag met een artikel van den oud-minister Pichon. Daarin lezen wij De oorlogsverklaring is er nog niet, maar de oorlog is begonnen. Duitschland zet zijn taktiek van huichelarij, leugens en gemeene streken voort. Het is de vijandelijkheden be gonnen. Meer dan ooit staan wij te onzer wettige verdediging. Als bondgenóoten van Rusland zullen wij onzen plicht tegenover Rusland ten volle doen. Als Fransche vader landers zullen wij onzen plicht tegenover Frankrijk ten volle doen. Moedig op den vijand los! Ondanks den oorlog die begonnen is en in weerwil van staat van beleg heeft Parijs van avond bijna het aanzien van een kalmen, zomerschen Zondagavond. Men rekent hier vast op den steun van Engeland. Engeland. In de stille Zondagstad is opschudding ver wekt. De Duitschers zijn in Luxenburg ge vallen. Het is niet onmogelijk, dat deze zet reeds voldoende zal blijken om de aarzelende Engelsche schaal naar oorlog te doen over slaan. Hoeveel strategisch voordeel de stap Duitschland moge brengen, met het oog op Engeland is het een onvoorzichtige daad van hun kant. Voor het minst wordt de inval in Luxemburg een gevaarlijk wapen in han den der Engelsche oorlogspartij. De Daily Mail geeft vanmiddag een oor logseditie uit, waarin we een voorproefje krijgen van wat op dat gebied te wachten staat. Het blad zegt in zijn hoofdartikelDoor dezen stap heeft Duitschland een oneerlijk voordeel op Frankrijk behaald, want de Fran sche regeering heeft altijd vertrouwen gesteld In de Europeesche verdragen, die de neutra liteit van Luxemburg waarborgen, en heeft de Noordoostgrens niet versterkt. Duitsche troepen, die door Luxemburg trekken, zul len ten Noorden de versterkingswerken van Toul tot Verdun kunnen omtrekken en op Parijs aanrukken. Wanneer Luxemburg niet veilig is met zijn Europeesche waarborgen en de verplichtingen der groote mogendhe den, welke staat is dan veilig Nederland en België en Denemarken kunnen morgen op dezelfde manier worden behandeld. Het recht Is omvergeworpen. Duitschland speelt de rol van dwingeland, maar wanneer het recht met misdadig geweld wordt aangevallen, kan het slechts met geweld worden verdedigd. De Daily telegraph van Zondag verzekert, dat Groot-Britannië's staatkunde in geenen deele door Italië's onzijdigheid zal worden geïnfluenceerd. De Engelsche regeering heeft zich tegenover de Fransche tot geenerlei wijze van actie verplicht en heeft haar vol ledige vrijheid bewaard. Er is nog tot geen bepaalde handelwijze besloten, ofschoon zoo wel aan de admiraliteit als aan het departe ment van oorlog verschillende plannen tot in onderdeelen zijn uitgewerkt. Het kabinet ■houdt zich de beslissing voor, maar Enge land zal de vrienden der entente getrouw blij ven. Deze mededeeling, die het blad uit hoog- gezaghebbende bron ontvangt, is zoodanig gesteld dat elk der beide richtingen die er het vraagstuk van interventie bestaan, en haar opvatting in kan lezen. België. Niettegenstaande Duitschland evenals Frank rijk zou verklaard hebben de onzijdigheid van het Belgisch grondgebied te willen eer biedigen, is het leger begonnen en staan troepen uit Brussel op het punt naar de ver sterkte grensplaatsen te vertrekken. Te dien einde zal de Staat zich enkele dagen lang gedwongen zien, sommige reizigerstreinen af te schaffen. Te Brussel neemt een gedeelte der burger wacht reeds den garzizoensdienst waar. De openbare geest blijft niettemin uitstekend. De bevolking is geheel gerustgesteld en be gint zelf om hare paniek te lachen. Noch tans stijgen zout en aardappelen in prijs. De voortbrengst van meel is echter verze kerd voor ruim zes maanden, zoodat alle vrees voor hongersnood is uitgesloten. Onder de troepen heerscht koortsachtige ijver, gepaard met groote opgewektheid. Al les geschiedt er met bewonderenswaardige orde. De opvordering van paarden en voer tuigen is zoo goed als afgeloopen. De parti culieren toonen doorgaans goeden wil. Waar dit niet het geval is, wordt natuurlijk eenig geweld gebruikt. Sommige groote handels huizen en fabrieken hebben zich gedwongen gezien hun vervoerdienst te schorsen. Het tramverkeer is ten gevolge der oproeping van miliciens verminderd. Men rijdt met enkele rijtuigen. De Liberale Assoctiatie en de Socialistische Federaties hebben moties voor den vrede en de kalmte aangenomen en uitgevaardigd. Tal rijk zijn de vrijwilligers die zich aanbieden, zelfs telt men onder hen mannen op jaren, zoo senator graaf van Ursel. De Aeroclub heeft ter beschikking van de regeering bekende luchtvaarders als Thijs en Olieslagers gesteld. Men meent aan de grenzen luchtschepen gezien te hebben, maar merkt er de schijn bare kalmte op die onder de Duitschers heerscht. De minister van binnenlandsche zaken dringt in eene circulaire bij de gouverneurs der provincies aan op kalmte. De burgemees ters moeten onmiddellijk maatregelen nemen, om te beletten dat voor of tegen eene der eventueele oorlogvoerende mogendheden wor de gemanifesteerd. Een groep van leden uit den Belgischen adel, die allen de wapenen vrijwillig hebben opgenomen, doet een oproep aan de jonge lieden, die het geweer niet moeten dragen. Ze worden dringend aangezet zich bij de wer- vingsbureau's aan te geven. Nog slechts over de Nederlandsche grens kan naar Duitsch land gereist worden. Het spoorwegbeheer levert dan nog slechts onder voorbehoud de kaartjes af. Voor de gezinnen van miliciens wordt eene openbare inschrijving geopend. In sommige steden is reeds eene weer- standskas ingericht. Het dient gezeid, dat de burgerij haar plicht doet. Het Roode Kruis heeft een oproep tot het publiek gericht tot het bekomen van hulp. Over Ostende vertrekken vele Belgen naar Engeland. Het vervoeren en huisvesten van de troe pen, die naar de grensversterkingen worden^ verplaatst, heeft in goede orde en met be kwame orde plaats. Intusschen heeft de gezant van Duitsch land te Brussel een verklaring afgelegd, die van het hoogste belang is. Hij spreekt in naam zijner regeering, gelijk de Fransche ge zant, is echter overtuigd, dat de onzijdigheid van België door Duitschland volkomen ge ëerbiedigd zal worden. Het feit trouwens, dat het Duitsche leger van de eigenlijke Belgische grens is teruggetrokken en in Luxemburg en Elzas-Lotharingen versterkt wordt, bevestigt de betrouwbaarheid der verklaring. Op bevel van de Belgische bisschoppen wordt hedennamiddag een plechtig lof voor het welzijn van ons leger gezongen en zal van morgen af onder de mis het Pro Pace uit het getijde Tempore Belli worden gebeden. De werkliedenpartij had besloten morgen eene nieuwe manifestatie voor den vrede te houden. Zij heeft er echter van afgezien en hare organen doen een nieuw beroep op kalmte en koelbloedigheid. Het Brusselsche blad Le Petit Bleu is door de regeering wegens partijdigheid in beslag genomen: het vermeldde vanochtend in groote letter Vive la France en voer heftig tegen Duitschland uit. Daarentegen zijn twee Duit schers voor beleediging van een Belgisch generaal in het Noorderstation aangehouden. Zoodra de concentratie in haar geheel zal geschied zijn, zal de Koning als opperbevel hebber van het leger zijne plaats onder de troepen en aan het hoofd der generaals in nemen. Hij heeft zijne groote tevredenheid betuigd over de wijze, waarop de mobilisatie plaats heeft gehad. De regeering heeft de noodzakelijkheid van het bijeen zijn van de Ministers van Staat overwogen. Daar de linkerzijde nog slechts een mandataris, den heer Louis Huysmans, in den raad der kroon telt, zouden de leiders van de liberale en socialistische partijen eveneens gehoord worden. Het hoofd der boy scouts heeft hunne diensten aan den Minister van Oorlog aan geboden, die ze aanvaard heeft. De jongens zullen als estafette dienst doen. Een oproep wordt gericht tot beschikbare autogeleiders: zij zullen zes francs daags trekken. Duitschland en Frankrijk zijn alleen nog telegrafisch met Brussel verbonden. Tele grammen hebben acht en tien uur noodig om ter bestemming te komen. Ook Luxem burg is geheel geïsoleerd, zelfs telegrafisch. De Ligue de la Défense Nationale richt een warmen oproep tot de vrijwilligers, die zich trouwens talrijk aanmelden. Onder deze is de vlieger Olieslagers. De mobilisatie heeft de vermindering van het personeel den gemeentebesturen ten ge volge gehad. De federatie dezer beambten heeft aan de betrokken overheid een verzoek gestuurd tot volledige uitbetaling van de wedde der afwezigen en om de overblijven- den te verzoeken, zich enkele uren langer werk daags te getroosten om aanwerven van nieuwe klerken onnoodig te maken. Op de markten zijn heden betreurenswaar dige voorvallen gebeurd: opkoopers waren de groenteboeren tegemoet gegaan en hadden alle waren tegen lagen prijs opgekocht. Op de markt zelf joegen zij de prijzen op, zoo dat de aardappelen van tien tot vijftig cen tiemen per kili stegen. Het heeft onder de koopers woede gewektde speculanten wer den uitgejouwd en van hun waar beroofd. Maatregelen zijn genomen om dergelijke voorvallen in het vervolg te voorkomen. Vannacht is te Oostende haast botsing ontstaan tusschen een Belgische mailboot en een Engelschen kruiser, die alle lichten had uitgedaan. Uit Aarlen vraagt men versterking tegen deserteurs en stoopers, die tengevolge van de betreding van Luxemburgschen bodem niet zullen nalaten de grens over te steken. In versterkte plaatsen, als Namen, waar nieuwe troepen reeds zijn aangekomen of worden verwacht, heerscht dag en nacht koortsachtige werkzaamheid. Tusschen Stavelot en Malmedy is het treinverkeer geschorst. De boomen langs de wegen zijn aan de grens doorgezaagd en over de baan gelegd; niemand mag nog per fiets of in auto over de Duitsche grens. De bewaking van het koninklijk paleis te Laeken is aan de burgerwacht toevertrouwd. Japan. Volgens een te Rusland uit Hamburg ont vangen bericht is daar een telegram uit Jo- kohamma ontvangen meldend, dat dejapan- sche ministerraad bijeengekomen is om over den toestand in Europa te beraadslagen. In marine-kringen wordt koortsachtig ge werkt. (Zie verder telegrammen). Een verklaring van den Servischen kroonprins. De belangstelling van de menschen gaat in deze dagen van uiterste spanning en oor logsbedreiging in slechts geringe mate uit naar het Oostenrijksch-Servische conflict. Men zou bijkans vergeten, dat Oostenrijk- Hongarije en Servië met elkaar aan het oor logvoeren zijn. Toch is dit zoo en wij laten hieronder de proclamatie volgen, die de kroonprins van Servië aan het Servische volk gericht heeft na de ontvangst van de oorlogsverklaring van Oostenrijk. De kroon prins spreekt in die proclamatie aldus: „Ik breng mijn dierbare en dappere Ser viërs de groote ramp, die ons vaderland ge troffen heeft, ter kennis. Oostenrijk-Hongarije heeft ons den oorlog verklaard. Wij moeten thans eensgezind zijn. Elke maal, dat Oostenrijk er belang bij had, heeft het de Serviërs met plechtige be loften gepaaid, maar ze niet gehouden. Te vergeefs hebben zoovele Servische helden hun bloed op de Servische en Kroatische grenzen gestort voor den roem van Europa en de belangen van het Weensche hof. Nut teloos zijn de offers geweest, tijdens de re geering van mijn grootvader gebracht. Servië betreurt den laaghartigen aanslag van Sarajewo oprecht en veroordeelt dien. Het heeft zich bereid verklaard elke mede plichtige voor den rechter te brengen, maar weldra heeft Servië met verbazing gezien, dat de Oostenrijkers de verantwoordelijkheid voor de misdaad niet op een slecht bestuur, maar op het geheele koninkrijk wierpen. Niettegenstaande deze misdaad door een en kelen man, een onderdaan van Oostenrijk, begaan is, hebben de Oostenrijksche offi cieren er de officieren, de regeering en het geheele koninkrijk van beschuldigd. Een der gelijke beschuldiging, tegen een onafhanke- lijken staat ingebracht, aan wien men den door een buitenlandsch onderdaan beganen moord aanrekent, is zonder precedent in de historie van Europa. Oostenrijk heeft ons den oorlog verklaard, zonder in overweging te nemen welke onmetelijke gevolgen een uit barsting kan hebben, die het met een licht hart schijnt uit te lokken op het oogenblik, waarop Servië, na twee oorlogen, de vruch ten van zijn inspanning ging oogsten. Ik ben verplicht onze dappere en goede Serven onder de driekleurige Servische vlag op te roepen., Ik ben er van overtuigd, dat zij in dit geval zich hun roemrijke voor ouders waardig zullen betoonen, en volko men vertrouwen op God en op de eindelijke overwinning van ons zoo rechtvaardig werk zullen hebben, waarbij zij steunen op de sympathie van de geheele beschaafde wereld en op de hulp van onze vrienden zullen re kenen. Wij aanvaarden met onze dappere broeders uit Montenegro den strijd, die ons met zooveel woede wordt opgedrongen. In onze roemruchtige historie, in den ouden, zoowel als in die van den nieuwen tijd be wijzen talrijke feiten, dat de Serviërs, wan néér zij vereenigd waren, de machtigste vijanden overwonnen hebben. Laat ons nog maals toonen, dat- wij ons voor het vaderland weten op te offeren. N. R. C. Het Correspondentschap der Nederl. Bank te Middelharnis waarschuwt niet in te gaan op aanbiedingen van personen, die bank papier tegen zilver wenschenJn te wisselen VER BENEDEN DE WAARDE. Iedereen wordt aangeraden zijn kalmte te bewaren en niet door onzinnigen angst aan GEWETENLOOZE PERSONEN de ge legenheid te bieden hun slag te slaan.; SOMMELSDIJK. Gedurende de maand Juli zijn 12 schepen de Wilhelminabrug gepas seerd tegen 20 in Juli van het vorig jaar. Hieronder zijn de schepen van de geabon neerde eigenaars niet begrepen. MIDDELHARNIS. De vlekziekte onder de varkens alhier duurt nog steeds voort. Maan dagmorgen lag er van G. v. d. Tol een var ken dood. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week kreeg een zoontje van B. T. Wesdijk zooda nig een klap van een hit op het achterhoofd, dat daardoor een gapende wonde ontstond die door den gem. geneesheer verbonden moest worden. Tegen een zevental personen alhier te weten: Jac. R., C. S., N. S., N. v. d. L., Jan G. P.Jzn., A. M. van N., en Ads. G. C.Jzn. is door den gemeenteveldwachter L. van Ant werpen procesverbaal opgemaakt wegens het maken van lawaai of geschreeuw enz. vol gens art. 54 der Algemeene Politie-verorde- ning. De gemeenterekening ligt 14 dagen voor een ieder op de gemeentesecretarie ter inzage. NIEUWE TONGE. Afloop der gehouden veiling van een perc. weiland in den polder Duivenwaard groot 4 gemet 25 roeden is in gezet door B. van Vugt op f 1100 per gemet of in geheel op f4491.67. In deze gemeente doen zich vele ge vallen van varkensziekte voor. Voor de vacante betrekking van koster in de Ned. Herv. Kerk alhier hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. DIRKSLAND. Maandagavond wilde aan den Staakweg een fietser uitwijken voor een Auto. Gelukkig ging hij de auto mis doch kwam, ongelukkig in het water terecht wat een flink bad tengevolge had. Door de inzittende uit de auto werd hij weder op de been gebracht. Tengevolge van den oorlog zijn hier en kele koloniale waren reeds uitverkocht, en andere aanmerkelijk in prijs gestegen. Maandagavond is in de Gereformeerde kerk in verband met de beduchte tijden een bidstond gehouden die door een groote scha re is bijgewoond. Moge ze door den Al machtige genadiglijk verhoord worden. HERK1NGEN. Woensdagavond a.s. zal de Landbouwvereeniging „de Eendracht" alhier vergaderen ten einde in overeenstemming te komen om aan alle betrekkingen van Land weer plichtigen die onder de wapenen zijn, het loon wat zij anders konden verdienen, uit te keeren. Dat dit werkelijkheid worde, opdat de zoo zeer getroffen gezinnen daardoor worden ge holpen. GOEDEREEDE. Het Kohier No. 4 derPer- soneele Belasting is 28 Juli invorderbaar ver klaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ook in deze gemeente heerscht de ziekte onder de varkens, doch tot heden kwamen er geen sterfgevallen voor. OUDDORP. Zondagavond 1.1. heeft D. v. d. Kooij alhier een bidstond gehouden voorden huidigen toestand. Eene groote schare vulde het kerkgebouw. Ook hier is alles gemobiliseerd en weet ieder wat hij te doen heeft. De stemming der bevolking is hier nog al kalm. Er heerscht hier gebrek aan pasmunt. Onnoodige vrees van enkelen, hebben deze al de beschikbare specie doen op wisselen wat thans aanleiding geeft tot de grootste ongeriefelijkheden. Met het inzamelen van den oogst wordt het vertrek van de verschillende lichtingen sterk gevoeld. Moge het weer nu nog maar bijdragen ten goede, opdat wij nog niet voor erger komen te staan. Verslag van de Gemeenteraadsver gadering van HELLEVOETSLU1S, op 31 Juli 1.1. De voorz. de EdelAchb. Heer P. Gallas opent te half acht ure de vergadering. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. le. Wordt ter tafel gebracht de rekening der Armeninstelling. De voorz. benoemt een commissie bestaande uit de heeren De Boo en van Lien om deze te onderzoeken. 2e. Komt de rekening der Waterleiding, die door een commissie uit de raadsleden is onderzocht te berde sluitende met een batig saldo van f333,49. In stemming gebracht, wordt deze goedgekeurd. 3e. Deelt de voorz. mee, dat zich voor on derwijzeres aan de School voor M. U. L. O. geen sollicitanten hebben aangemeld. In een bespreking van den voorz. met het hoofd van genoemde school bleek, dat deze van oordeel was, dat het tractement moest ver hoogd, wilde men kans van slagen hebben. Nu was door B. en W. voorgesteld op het aanvangsalaris van f 600 een personeele toe slag te geven van f200. Dus zou het aan vangsalaris worden f800 met 2 jaarl. ver hoogingen van f 100. Op een vraag van een der leden deelt de voorz. mee, dat Mej. Wor- rel, de vorige onderwijzeres genoot een sa laris van f1150 zijnde het maximun. Het voorstel om een personeele toeslag te geven wordt aangenomen. Dan komen aan de orde eenige af- en over schrijvingen. B. en W. stellen voor de sub sidie aan het Burg. Armbestuur met f 1000 te verhoogen. Als reden daarvoor wordtaan- gevoerd, dat alhoewel het jaar nog niet om is toch reeds nu te zien is dat er een tekort zal komen van f 800. Er is één familie ten laste der gemeente, die 's jaars f 650 kost. Ten laatste wordt aangenomen f 800 toe te staan. De voorz. deelt mee, dat het te voorzien is, dat de gemeente het voorloopig zonder kas geld zal kunnen stellen weshalve hij voor- steld alle kasgeld af te doen en den post rente opgenomen kasgeld met f25 te verhoo gen. Dan komen in bespreking de ingezonden stukken le. Een missive van de Gezondheidscom missie, zetelende te Brielle meldende, dat genoemde Commissie geen bezwaar had, op een verzoekschrift van P. D. Leeflang behel zende het verzoek om een onbewoonbaar verklaarde woning nog 6 maanden te mogen verhuren, welwillend te beschikken. Dit in stemming gebracht zijnde wordt aangeno men. Voorts wordt medegedeeld dat van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland bericht is ontvangen dat op het verzoek van den raad om grond aan den Stationsweg afwijzend is beschikt, op grond van een Koninklijk Be sluit dat inhield, dat van de eigendommen van Waterstaat niets mocht worden afge geven. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. Na rondvraag door den voorzitter wordt de openbare vergadering gesloten. GOEDEREEDE. De inkomsten der Noordzeevisschers wa ren de vorige week wederom zeer uiteenloo pend, daar er per vaartuig van f 20 tot f 120 aan versche visch werd besomd. De garnalen visschers hebben hun bedrijf voorloopig opmoeten geven, omdat de ver zending naar Engeland, van wege den kri tieken toestand, heeft opgehouden. De post en de mobilisatie. De directeur-generaal der posterijen en te- legraphie vestigt de aandacht van belangheb benden op de noodzakelijkheid, om de brie ven en andere stukken voor hen, die zich onder de wapenen bevinden, van zoo volle dig mogelijke adressen te voorzien. Behalve de naam van den geadresseerde, is in ieder geval tevens te vermelden het korps en het onderdeel waartoe hij behoort. Voor hen, die bij de bezetting van de li- niën en stellingen behooren, worde, indien deze bekend is, de plaats van bestemming op het adres aangegevenis die niet bekend, dan worden de naam van de linie of stelling als adres vermeld. De brieven enz. voor degenen, die nog in de garnizoensplaatsen zijn vereenigd, worden naar die plaatsen geadresseerd, totdat het veldleger buiten die garnizoenen wordt sa mengetrokken. Alsdan moet het adres zoo mogelijk bovendien de aanduiding van de divisie van het veldleger bevatten. Op Woensdag 12 Augustus 1914 afslag in het Logement van F. Troost te Stellendam des namiddags 2.15 uur, van a. de hofstede „Bouw- lust". met arbeiderswoning en bij en omgelegen bouw- en weilanden, boschhakhout, boomgaard en tuin, benevens een huis met schuur, hokken en hoenderpark, tuin en grooter boomgaard, te Stellendam in den Adrianapolder, alles aaneenge- legen, tezamen groot 41-07-80 H.A. of 89 Gemeten 134 Roeden V.M. in 28 koopen en in combinatiën; b. 9-13-25 H.A. of 19 G. 266 R. V. M. bouwland te Stellendam, uitmakende kavel 14 van den Een- drachtspolder, in 16 koopen en in combinatiën, c. 4-16-40 H.A. of 9 G. 20 R. V. M. Weiland te Stellendam uitmakende kavels 11, 16 en 17 van den Scharrezeepolder, in 3 koopen en in combinatie; gedeeltelijk dadelijk en gedeeltelijk November 1914 te aanvaardenten verzoeke van de erven van den heer David Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 13 Augustus 1914 afslag in hef Logement van T. H. Holleman te Nieuwe Tonge des namiddags 5 uur van een perceel Wei land te Nieuwe Tonge nabij de Korenmolen in Duivenwaard groot 1-87-50 H.A. of 4 G. 25 R. V. M. verhuurd aan Joh. Buth tot Kerstmis 1921 5 f 200 per jaar; ten verzoeke van de erven van den heer David Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 13 Augustus 1914 afslag in de herberg van C. van der Velde te Herkingen, des namiddags 3'/, uur. van een perceel bouwland te Herkingen in den Sint Elisabethspolder groot 3-35-80 H.A. of 7 G. 94 R. V. M. verhuurd aan Chr. Bruggeman tot 1 Nov. 1918 f 310 per jaar, in 3 koopen en in combinatie, ten verzoeke van de erven van den heer David Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 5 Augustus 1914 bij inzet en op Woensdag 12 Augustus 1914 bij af slag telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk van: Een woon- en winkelhuis waarin drogisten zaak en handel in kruidenierswaren en aan verwante artikelen op den hoek van den Oos telijken Achterweg en den Binnenweg Som melsdijk kadastraal aldaar bekend Sectie B. nummer 1979. Ten verzoeke van den Heer F. C. Arm strong te Sommelsdijk. Notaris VAN BUU- REN. De verkooping ten overstaan van Notaris P. A. van Buuren te Middelharnis te houden op Donderdagen 6 en 13 Augustus 1914, voor de Erven van den Heer Huibert van Rossum wordt tot nadere aankondiging „Uitgesteld". Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 6 Augustus 1914 der avonds 6 uur aan den Zeedijk te Stad aan 't Haring vliet van: Meubilaire goederen en wat meer te koop zal worden aangeboden. Ten verzoeke van de erven van H. van Rossum te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen datums en plaats in Augustus 1914 van 11.15.25 H.A.(24Gem. 85 R. V. Maat) Bouwland te Melissant (vroe ger Roxenisse) in den poler Roxenisse, kad. Sectie E nos, 44-45-46-47-48-304-312 en 313; en 5-33-60 Heet. (11 Gem. 186 R. V. Maat) Bouw- en weiland te Herkingen, in den pol der Oud Herkingen kad. Nos. 536-537-538- 674-675- en 677, ten verzoeke van Mevrouw de Wed. en Erven van wijlen Pr. Dr.J. H. van 't Hof. Notaris VAN DER SLUYS. Een lesje van een knecht. Men zegt, dat de bekende Swift den naam had zichzelf buitengewoon te voelen, en de volgende anecdote wordt verteld om dit te illustree- ren. Een jonge loopknecht bracht den schrijver dikwijls van een zijner vrienden geschenken van wild of fruit, en ontving voor zijn moeite nooit ook maar het geringste fooitje. Op een keer, terwijl hij, als gewoonlijk, een welgevulde mand droeg, klopte de knecht op de deur van des schrijvers studeerkamer, waarheen de meid hem had doorgelaten. De schrijver beantwoordde den klop en de knecht kwam binnen. „Hier", zei de looper, met een zuur gezicht, zijn een heeleboel dingen, die mijn meester u zendt". Zwift, onaangenaam getroffen door deze onbeleefdheid, zei„Kom binnen, mijn jon gen. Het schijnt mij toe, dat je zeer slechte opvoeding hebt gekregen. Ik zal je eens la ten zien, hoe je boodschappen met beleefd heid moet overbrengen. Stel je eens voor dat jij dr. Zwift waart en ik de knecht." Zijn huismutsje afnemen en een diepe buiging voor den knecht makend, zei hij „Mijnheer de doctor, mijn meester zendt u dit geschenk en hij hoopt dat u hem de eer zult aandoen, het te aanvaarden." „Met genoegen mijn jongen", antwoordde nu de knecht, geheel in zijn rol, „zeg uw meester dat hij mij zeer verplicht heeft en hier is een kwartje voor jou, voor je moeite." Doodgedrukt. De stoomtrawler „Marga- retha IJ.M. 26" is te IJmuiden uit zee terug gekeerd met een lijk van den gehuwden matroos E. Stam, van Egmond, die tusschen de winch en een staaldraad werd doodge drukt. Vreeselijk gewond. Men meldt uit Apel doorn De pas gehuwde schildersknecht J. v. d. Woude, in dienst van den heer J. Brouwer werd Vrijdagmiddag terwijl hij aan het schil deren was in de tricotage-fabriek alhier on verwachts door een rondwentelende as gegre pen en eenige malen rondgeslingerd, waar door hij vreeselijke verwondingen aan hoofd en beenen bekwam, die zijn opname in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. De gevolgen van den oorlog. Donderdag morgen zou het huwelijk worden voltrokken van een te Nijmegen woonachtig jong paartje. Op het aangegeven uur waren nog bruid noch bruidegom op het gemeentehuis, waar om een bode naar hunne woningen werd gezonden om informaties in te winnen. Het bleek, dat beiden voorloopig van het huwe lijk hadden afgeziende bruidegom was in Duitschland gaan werken en de bruid is op het oogenblik als aardappelschilster in de kazerne werkzaam. Het nieuwsgierig publiek stond noggeruimen tijd op het paar te wachten. (Pr. G. en N. Ct.) Voorzorgsmaatregel 1 Een boer uit den omtrek vertoefde Vrijdag te Almelo, alwaar hij een winkel binnentrad met de vraag of men ook een steenen pot te koop had. „Ik Wille mien geld maor vas in de grond gre- ven. Ie kont 't nooit wetten, wat er gebeurd", voegde hij eraan toe. („N. Ct.") Onweer. Een zware onweersbui trok Vrij dagmiddag over Steenwijk. De regen viel bij stroomen uit den hemel. De oudsten van da gen kunnen zich niet herinneren, dat ooit te voren alhier zoo'n zware regenval plaats had. De riolen konden het water niet zoo spoe-

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2