Woensdag 29 Juli 1914. 298te Jaargang N9.1993. voor de Znidltollandsclfte en Zeenwselie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Tóch betalen! BUITENLAND. BINNENLAND. OFFICIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. Reclames - Mededeelingen Geneest Uwe schele hoofd pijnen met de Pink Pillen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle slakken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie fraiico toe Ie zenden aan den Uitgever Dat doen ze natuurlijk liever niet, Telefoon Interconun. So. 9. .Moedertje, moedertje, zeg toch tegen je man, dat ie op een liberaal of op een so ciaal gaat stemmen. „want als je man op een .christelijke* candidaat stemt, krijgen we vast en zeker die nare Tariefwet. .Weet je daar nog niet van? »Nu, als die komt, zal je 't ook aan je portemonnaie kunnen gevoelen. Alles, letterlijk, alles zal duurder wor den. Je kunt haast niets in je huis op noemen, of 't wordt zooveel duurder. .Dat doet me nu dat .Christelijke* mi- nisterie-Heemskerk »En dan zou je man nog zoo dwaas zijn, om op een candidaat van rechts te sremmenl Hoe is 't mogelijk! .Maar die mannen hebben ook geen ver stand van wat een huishouden kost, niet waar? Vrouwen weten dat zooveel te beter. Spreek er eens een hartig woordje over met je man. Zeg hem maar gerust, dat, als die ellendige Tariefwet er komt, je niet meer met je huishoudgeld toekomt, dat ie dan óf meer weekgeld moet thuisbrengen óf gebrek moet lijden. .Dan zal hij wel eieren vóór zijn geld kiezen.* Ja, ja, zoo heeft men verleden jaarzelf3 de [vrouwen tegen 't ministerie-Heemskerk in 't harnas trachten te jagen. En met succes, hoor! Menige vrouw is voor dat argument be zweken. Die .christelijke* ministers hebben wat moeten hooren. v Van de vrouwlui misschien nog meer dan van de mannen. Wat gingen ze te keerl Weg met Heemskerk! Weg met de cle- ricalen Weg met de Tariefwet! Geen dure klompen! Geen duur brood! Geen Bedaar toch een beetje, goede vriend of vriendin, wie ge ook zijtl 't Is nu geen tijd meer, om zoo heftig te keer te gaan. Wat bezielt u toch, om daar op eens weer zoo uit te vallen, alsof ge bang waart, dat er al weer een nieuwe Tarief wet op til was. Heusch, de tegenwoordige Minister van financien krijgt net als u kippenvel, enkel al als hij den naam maar hoort. Voor hem behoeft ge dus heelemaalniet bang te zijn. En stel eens het geval, dat we sgoedig weer een rechtschen Minister van financiën hadden, dan gelooven we haast, dat ie ook zeggen zou: we zullen die Tariefwet, die al zooveel ellende in de wereld gebracht heeft, voorloopig maar stilletjes achter slot en grendel leggen. De menschen krijgen er maar buikpijn van. Misschien komt er dan nog eens een tijd, dat de menschen gaan inzien, dat ze door hun Tariefwetangst hun eigen glazen ingooien. Want heusch, een klein beetje hoogere invoerrechten zou u niet arm gemaakt hebben. Mogelijk had ge er niet eens iets van gemerkt. Knappe mannen hebben eens nageplozen, hoeveel die door zoovelen verwenschte Tariefwet wel gekost zou hebben aan een flink arbeidersgezin. En toen kwamen ze tot een bedrag van nog geen 2 gulden per jaar of nog geen vier cent per week! 't Is toch schrikkelijk, hè? Maar toen men het verleden jaar zoo druk had over die Tariefwet, heeft men er u toen ook bij verteld, dat, als die wet niet werd aangenomen, de belastingen nood zakelijk zouden moeten verhoogd worden! Niet? Heeft men u dan maar de halve waarheid gezegd Kijk, daar heb je 't nu al. Ge zijt er in gekropen, man! Eenzijdig heeft men u op de nadeelen van de Tariefwet gewezen, die heusch zoo groot niet zijn, als men u wel heeft willen wij» maken. Maar van de voordeelen hebben ze niet gerept. Neen, erger nogl Eerlijkheidshalve hadden die vrijzinnige heeren u ook moeten vertellen, v at ze zelf van plan waren te doen, wanneer ze de stembusoverwinning hadden behaald. Maar dat hebben ze wel zooveel moge lijk voor de kiezers verborgen gehouden. Toen dacht ge natuurlijk: die rechtsche partijen willen m'n centen, maar die goeie liberalen en socialen zijn zulke be9te men schen: die geven maar en nemen niets. En toen hebt ge hen gestemd, in de vaste overtuiging, dat 't nu wel losloo- pen zou. Die ooiijkers lieten u natuurlijk in dien waan. Maar zij wisten wel beter. Immers, de centen moeten toch ergens vandaan komen. Komen ze niet uit de tarieven, dan moe ten ze wel gevonden worden door verhoo ging van de belastingen. Van rechts heeft men er de kiezers nog voor gewaarschuwd. Maar ze waren doof voor ons. Ze zullen er echter thans aan moeten gelooven. Ja, gij ook, waarde lezer! 't Geld moet er komen, en ge zult ook moeten opdokken. Daar zit niet anders op, of ge 't graag doet of niet. 't Verschil is alleen, dat ge bij de in voering van de Tariefwet uw deel bijna ongemerkt zou hebben betaald, bij kleine stukjes en beetjes, zonder dat ge 't aan uw portemonnaie had kunnen zien. Nu daarentegen, zult ge bij mijnheer den Ontvanger zooveel méér moeten gaan bren gen als anders. Prettig, vindt u niet? Doch wat kijkt ge ongeloovig? Gelooft ge 't niet? Maar eilieve, vriend, ga dan eens even op onderzoek uit bij den Minister van Financiën. Die weet er nog meer van dan wij. Hij wil alles nog niet zeggen mis schien wel, omdat de menschen anders al te zeer schrikken zouden. Maar wat hij reeds omtrent zijn plannen heeft medegedeeld, zegt al genoeg. Je zult eraan moeten gelooven, man! Je was immers zoo graag van die op centen af geweest? Wat hebben de vrijzinnigen, (die Patijn o.a.) er verleden jaar onder Kolkman tegen gesputterd! Dat gaf een burger moed. Als de vrijzinnigen eenmaal aan 't roer komen, is 't vast uit met die opcenteu op de bedrijfsbelasting. Mis, hoor! Ze blijven, ja best mogelijk, dat ze ver dubbeld worden, of nog méér dan ver dubbeld. En dat niet alleen, maar ook andere be- lastiogeu zullen door opcenten worden verzwaard. B v. de personeele belasting. We zullen er dus van kunnen profiteeren. Dan komt er, als Minister Bertling zijn zin krijgt, een beursbelasting, een nieuwe en verhoogde inkomstenbelasting. De successierechten, reeds onder Minister Kolkman verhoogd, moeten opnieuw de hoogte in. Zoo ziet ge, letterlijk alles wordt ver hoogd, behalve de bestaande tarieven. Ziedaar, 't verheffende resultaat der groote liberaal-socialistische overwinning van verleden jaar. Kijk 't volgend jaar maar naar uw be lastingbiljet. Dan ziet ge het zoo duidelijk mogelijk vóór u. Vraagt ge nog, of de Tweede Kamer dat alles nu maar slikken zal? Maar m'n goede vriend, dat moet ze immers wel! Nu de Tariefwet van de baan is, waar door ook de buitenlandsche fabrikanten een handje konden helpen, zit er niet an ders op, dan dat de ingezetenen eens goed in den zak tasten. Toch zal 't moeten. Daar zijn de kiezers zelf de schuld vaD. Hadden ze verleden jaar rechts gestemd, dan zou 't geld er op andere, betere wijze gekomen ziju. Maar dat hebben ze niet gedaan. Ze hebben achter de liberalen aan: Weg met de Tariefwet! geschreeuwd. En nu roepen ze: Leve de belasting! Maar op een manier, die veel doet den ken aan den boer, die kiespijn heeft (Prop. blaadje van den Bond van A. R. prop. clubs). OOSTENR1JK-HONGARIJE. Het Oostenrljksch Ultimatum aan Servië. Op den 23en Juli heeft Oostenrijk aan Ser vië een kras gesteld ultimatum doen toekomen. De Oostenrijksche gezant te Belgrado, ba ron von Giesl, heeft de opdracht, in geval de Servische regeering vóór Zaterdagavond te zes uur niet heeft meegedeeld, dat zijn ei- schen, vermeld in de nota van 23 Juli, onvoor waardelijk zal inwilligen, met het geheele gezantschapspersoneel Servië te verlaten. Zoo heeft dan de Oostenrljk-Hongaarsche regeering de beslissende démarche, die vol gens graaf Tisza's verklaring in de eerste plaats de betrekkingen met Servië zal moeten ophelderen en in de tweede plaats de ver ontwaardigde publieke opinie in de dubbel monarchie algeheele voldoening zal moeten schenken, te Belgrado ondernomen. De overhandiging der nota heeft nog eer der plaats gehad, dan men verwacht had. Wel vermoedde men na de conferenties, die in het begin dezer week te Weenen en te Ischl hebben plaats gehad, dat Oostenrijk spoedig zijn eischen zou formuleeren, doch dat men te Belgrado reeds heden met deze eischen in kennis gesteld zou worden, had men in vele kringen niet vermoed. Intusschen is weder duidelijk aan het licht getreden, hoe weinig waarde men dikwijls aan officieuse dementi's en verklaringen kan hechten. Van officieuse zijde is beweerd, dat Oos- tenrijk's nota niet den vorm van een ultima tum hebben zou, doch een andere naam kan aan de thans door baron von Giesl aan de Servische regeering overhandigde nota niet gegeven worden. En wat den inhoud van het docoment be treft, ook deze is niet in overeenstemming met hetgeen officieuse kringen er over gezegd hebben. De nota is in zeer krachtige bewoor dingen opgesteld en Pasitch cum suis krij gen heel wat onaangenaams te slikken. Vooral wordt 't Servische kabinet verweten, niets gedaan te hebben tegen die elementen, die voortdurend werken, om Servië uit te brei den ten koste van de dubbel-monarchie, en geduld te hebben, dat zelfs officieele perso nen deelnamen aan de anti-Oostenrijksch, Groot-Servische propaganda, iets, wat het verantwoordelijke Servië energiek had moeten tegengaan wil het met rust gelaten worden, zooals de Servische premier verlangt. RUSLAND. Poincaré te Petersburg. Na afloop van een diner aan boord van het linieschih „Fran ce", waaraan de keizer, de keizerin, de groot vorsten en grootvorstinnen deelnamen, ver trok het Fransche eskader om half drie naar Zweden. ALBANIË. De toestand In Albanië. Uit Durazzo wordt gemeld; Wegens den onhoffelijken toon, waarop de rebellen hun wenschen hebben bekend gemaakt, besloten de vertegenwoor digers der groote mogendheden het schrijven in het geheel niet te beantwoorden endaar- mede de onderhandelingen met de rebellen als geheel afgebroken te beschouwen. ENGELAND. De mislukking der koninklijke conferentie. In de Lagerhuiszitting, deelde minister As- quith mede, dat de conferentie, daar men niet in staat was geweest, om zoowel in principe als in bijzonderheden tot een overeenkomst te geraken, wat betreft het gebied, dat van de home rule bill moest uitgesloten worden, was opgeheven. De behandeling der amending bill in twee de lezing, zal den 28sten Juli a.s. plaats hebben. Niemand schijnt verrast over de misluk king der conferentie en slechts weinigen schijnen er zich rekenschap van te geven, dat het een kwaad voorteeken is, dat noch het ernstige beroep des konings, noch de dreigende Europeesche toestand de partijlei ders kon bewegen van inzicht te veranderen en tot een schikking te geraken. Zooals de koning opmerkte, schijnt een burgeroorlog in Ierland, die, wie weet wel ke gevolgen voor Engeland hebben kan, thans onvermijdelijk. De opwinding, die tengevolge van de conferentie is ontstaan, heeft mede gewerkt tot haar mislukking. Tyrone bleef het groote struikelblok. De unionisten verlangden, dat de geheele pro vincie uitgesloten zou worden en de natio nalisten wilden dit zelfs voor een klein ge deelte van genoemde provincie niet. Was Redmond met Carson tot een overeenkomst geraakt, dan zouden de nationalisten in op stand gekomen zijn, terwijl de vrijwilligers van Ulster Carson beletten om met Redmond een compromis te sluiten. De toestand is zeer buitengewoon en de regeering is zich ten volle den ernst der si tuatie bewust. Alle ministers blijven hier in Londen in plaats van de stad aan het einde der week te verlaten, zooals zij anders ge woonlijk doen. Een week vol opwinding ligt achter ons en een nieuwe staat voor de deur. MEXICO. De revolutie In Mexico. Carbajal en Car- ranza hebben een wapenstilstand gesloten. De onderhandelingen over de overneming zullen te Tampico gehouden worden. Eerste Kamer-vacature. De Haagsche recht bank heeft Vrijdagmiddag generaal-majoor Van Löben Seis te Voorburg, lidvandeEer- ste Kamer voor Gelderland, in staat van fail lissement verklaard. In April jl. werd de heer Van Löben Seis, tot herstel van zijn geschokten zenuwtoestand ter verpleging in Ermelo-Veldwijk opgeno men. Naar wij vernemen vertoeft hij daar nog; zijn huis te Voorburg bleek onbewoond te zijn. Art. 125 der Kieswet bepaalt, dat wanneer een lid der Eerste Kamer bij rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over zijn goederen heeft verloren, hij (van rechts wege) ophoudt lid te zijn. De nieuwe ver kiezing geschiedt binnen dertig dagen na den dag, waarop de Minister van Binnenlandsche Zaken kennis van het feit heeft bekomen. De heer Van Löben Seis behoort tot de antirevolutionaire partij, was van 1888—1894 lid van de Tweede Kamer en sinds Decem ber 1905 van de Eerste. Sedert 1887 maakt hij deel uit van het Centraal Comité der An tirevolutionaire Kiesvereenigingen. Omtrent zijn financieelen toestand liepen reeds geruimen tijd geruchten, waarvan de faillietverklaring thans de bevestiging schijnt te brengen. („N. C.") Kapitein Fabius keert terug. De bijzonde re berichtgever van het Alg. Hbl. te Duraz zo seint: Heden werd aan kapitein Fabius op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den Al- baneeschen dienst; hij keert over Skoetari naar Nederland terug. Statenverkiezing. De Vrijzinnige Kiesver- eeniging te Veenendaal stelde Vrijdagavond definitief candidaat voor de Prov. Staten in het district Amerongen den heer C. J.Knep- pelhout van Sterkenburg te Driebergen, in de vacature ontstaan door de benoeming van graaf Van Lynden van Sandenburg tot Com missaris der Koningin in Utrecht. GEMEENTEREKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienst jaar 1913, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 25 Juli tot en met den 7 Augustus aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder jter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Sommelsdijk, den 24 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. OPROEPING Het Bestuur van den Polder St. Christoffel onder Sommelsdijk roept sollicitanten op naar de betrekking van SECRETARIS-PENNINGMEESTER. Inleveren van sollicitatiebrieven kan ge schieden tot 4 Augustus a.s. ten huize van den Voorzitter, bij wien tevens inlichtingen te bekomen zijn. Sommelsdijk, 27 Juli 1914. Het Bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. K. DE QRAAFF. OPROEPING. Regenten van het Burgerlijk Armbestuur en het Weeshuis te Sommelsdijk roepen sol licitanten op naar de betrekking van BOEKHOUDER. Schriftelijke aanbiedingen kunnen worden ingeleverd voor Vrijdag 7 Augs. a.s.,'s avonds zes uur, bij den Voorzitter, bij wien tevens inlichtingen zijn te bekomen. Sommelsdijk, 25 Juli 1914. Regenten voornoemd, De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. OPROEPING. Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde Kerk roepen sollicitanten op voor de betrek king van BOEKHOUDER. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden ingeleverd voor Donderdag 0 Augs., 'savonds 6 uu^, bij den Voorzitter, bij wien tevens inlichtingen zijn te bekomen. Sommelsdijk, 25 Juli 1914. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd, De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. SOMMELSDIJK. De heer A, L. D. Damen, vroeger onderwijzer aan de O. L. S., slaagde Vrijdag te 's-Gravenhage voor de acte L. O. teekenen. Door den heer Comm. der Koningin is aan de landbouwers P. de Graaff en D. Vroeg- indeweij alhier vergunning verleend om van 1 October a.s. t/m. 31 Maart d.a.v. op ganzen te schieten. In het huis gemerkt A 280 doet zich bij een 5jarig kind een gevai van besmette lijke ziekte, diphtheritis, voor. Den landweer-verlofganger T. van den Doel is door den Min. van Oorlog vergund, om desgewenscht op 26 October a.s. voor herhalingsoefeningen op te komen in plaats van op 3 Augustus e.k. In deze gemeente zullen op 1 Aug. a.s. 5 personen naar de Landweer overgaan, Door den Zuidelijken Bond van Beet- wortelsuikerfabrikanten is de Weegbrug No. 1 dezer gemeente voor de tweede maal afge keurd. MIDDELHARNIS. Zondag kwam alhier in de Kaai de Vlaardingsche boot aan boord hebbende een muziekgezelschap en vele toe risten. Wegens het regenachtige weder kon den zij aan hun begeerte niet voldoen, en na eenigen tijd hier in 't dorp rondgezworven 20 cent per Regel. De schele hoofpijnen komen meer voor bij de vrouwen dan bij de mannen. Dat geeft dus reden te denken dat de storingen, eigen aan het vrouwelijk geslacht, niet vreemd zijn aan deze zoo pijnlijke ongesteldheid. Niets is meer waar; en bij heel veel vrouwen is de terugkeer der schele hoofpijnen zoo re gelmatig dat sommigen bijna met zekerheid zeggen kunnen„Ik zal op dien dag schele hoofpijn hebben". Het gebruik der Pink Pil len kan dat alles in orde brengen, omdat de Pink Pillen een volmaakte regelaar der lichaamswerkingen zijn tegelijkertijd een krachtige herschepper van het bloed en ver sterker der zenuwen. De schele hoofdpijnen gaan ook samen met slechte spijsvertering, in welk geval evengoed mannen ais vrouwen, er aan onderworpen zijn. Niet zelden komt men personen tegen die iederen dag aan schele hoofdpijnen lijden, gedurende 2 of 3 uren na iederen maaltijd. De Pink Pillen kun nen alsdan met succes genomen worden. Zij genezen de maagpijnen en vergemakke lijken den arbeid der spijsvertering. Men weet dat de slechte spijsvertering voortkomt uit een zwakheid van de maag die niet dan onvolkomen haar werk kan doen. Deze zwak heid wordt veroorzaakt door de slapheid van het bloed, en nu bezorgen juist de Pink Pil len rijk en zuiver bloed met iedere pil. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f 9 per zes doozen, aan het Generaal Depót der Pink PillenDacostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJ- KEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1