VISSCHERIJ. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. D1RKSLAND. Woensdag 22 Juli des n.m. om half drie zal eene openbare Raadsverga dering gehouden worden. HERRINGEN. Met een weinig list en veel onvoorzichtigheid werd door dijkwerkers aan den Klinkerl. Zeedijk 1.1. Vrijdag een zeehond levend gevangen. Des avonds werd het dier door velen bezichtigd en daarna gedood en deels opgezonden teneinde de daaraan ver bonden premie te kunnen ontvangen. Ook de alhier gestationeerde Rijksveld wachter Brigadier Titulair J. v. Helden is voor de in 'sGravenhage heerschende staking opgeroepen en reeds daarheen vertrokken. Door het onbesuisd spelen werd dezer dagen de Wed. Speelman tegen den grond geloopen met het gevolg dat zij een harer han den dermate bezeerde dat een verband nood zakelijk moest worden aangebracht. Zeer zeldzaam. Dit kan waargenomen worden bij den landbouwer P. Slis onder deze gemeente, alwaar de z. g. n. afloopers der aardbeien in vollen bloei staan en reeds met volwassen groene vrucht is beladen. De smid J. N. alhier tuimelde deze week van zijn fiets waarbij hij zijn pols zoo zwaar kneusde zoodat hij onmogelijk werk zaamheden kan en volgens ingeroepen genees- hulp niet mag verrichten. Ongevallenwet dekt de financieele schade daar deze in het werk is bekomen. STELLENDAM. J.l. Maandag geraakte een hit met kar, van de vischmeelfabriek alhier in een sloot. Er waren eenige kinderen op de kar die er echter op 2 na, bijtijds af konden springen. De twee die in de sloot terecht kwamen werden met moeite door den voer man van onder de kar gered. Ze bleken ech ter ongedeerd te zijn zoodat dit ongeval zeer goed afliep. GOEDEREEDE. De opbrengst der chalotten in het buurschap Ouden-Oostdijk valt dit jaar bijzonder mede. Door C. j. werd een partij geleverd voor 4'/2 cent per kilo en als men berekend dat er 80 Kilo per Voorn- sche roede werd geplukt, kan dit goedje nog al aardig wat per gemet opleveren. OUDDORP. Met de landbouwgewassen staat het er hier goed voor. Scheen het alsof van het voorjaar, de vooruitzichten niet zoo schoon zouden zijn, thans staan die voor uitzichten goed, en geven allen hoop op een rijken oogst. De chalottenoogstishierin vollen gang. Duizenden balen zijn reeds scheep gedaan, en ofschoon de prijs niet zoo hoog is, toch geeft het voor de zandgronden nog een mid delmatige opbrengst. HELLEVOETSLUIS. Eenigen tijd geleden had zich hier een voorloopig comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelde pogingen aan te wenden om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Nederlandsche Vereeni- ging „Onze Vloot". Het., bestond uit de heeren Nepveu, van Braam en v. d. Kelle. Zaterdagavond had zij een bijeenkomst ge organiseerd, waar als spreker optrad, namens de Ned. Vereen. „Onze Vloot", de heer W. A. van Aken, gepensioneerd luit. ter zee. De vergadering werd gehouden in een der zalen der Marine-cantine. De voorzitter van het Voorloopig Comité, de heer Nepveu, sprak een openingswoord en leidde den spreker ter vergadering in. Deze begon met mede te deelen, dat hij reeds op verschillende plaatsen namens het hoofdbestuur der Vereen, was opgetreden en reeds veel succes had kunnen boeken. Ver volgens ging spr. na wat het doel der Vereen, was, n.l. om propaganda te maken voor onze vloot en zoo ons land door haar vloot weer baar te maken, hoofdzakelijk om onze Ko loniën te beschermen. Spr. haalt eenige voor beelden aan. „Japan," zegt hij, „won den oorlog tegen Rusland niet, omdat de Rus sische generaal op het slagveld stierf, maar doordat de Russische vloot ten onderging. Daarna wijst spr. op Duitschland, waar ook een vereeniging bestaat als de Ned. Vereen. De Flotteverein telt daar alleen 9000 leden in het buitenland verdeeld over 600 steden. Dit is zooveel als onze Vereen, er in 't ge heel telt. In Engeland zegt spr. bestaat er ook één, waarvan bijna iedereen lid is; dit maakt spr. met een voorbeeld duidelijkEen kennis van spr. was in Zwitserland, zag daar Engelschen aan een feestmaal vereenigd en vroeg de reden daarvan. Het was een jfeestmaal ter eere der Engelsche Vlootvereeniging.' De genen die aanzaten waren allen .lid. Spr. gaat voort en zegt: Er is niet alleen geen sympathie voor, maar ook geen kennis van onze vloot. Dit bewijzen somtijds de uitla tingen van hoogstaande mannen. Spr. beziet het Indische verdedigingsvraag- stuk: „Ons schoon Insulinde," zegt hij, „is de sleutel der schatkist." In plaats van het vroeger zoo trotsche en despereert niet is gekomen de leuze: Als het maar niets kost. Spr. wendt zich tot de vergadering en zegt: „Gij moet ons steunen finantieel en moreel, gij militairen zoowel als burgers, gij vrou wen evengoed als de mannen, het geldt een nationaal belang." Het streven der Vereen, wordt door spr. aangetoond: het uitgeven van een Maand blad, het organiseeren van lezingen en bios coopavonden, voor welke laatste reeds 16 films op onze en andere vloten betrekking hebbende. Het gratis verzenden van pakjes aan militairen die in de Koloniën zijn. Het houden van een bureau voor afgekeurde en ontslagen zeelieden, hetwelk door de werk gevers van particuliere bedrijven zeer ge waardeerd wordt. Spr. zegt, ons volk is in geslapen. „Onze Vloot" wil het uit die rust doen opwaken. Daarom stelt zij hare Biblio theek gratis open, voorzien van boeken, die op de vloot en het zeewezen betrekking heb ben. Spr. eindigt met aandrang allen op te wekken, geeft u allen op als lid onzer Ver. Kaarten, die met het bedrag der contributie moesten worden ingevuld, werden rondge- geven. Staande de vergadering gaven zich 103 leden op. Nu volgde het bioscopisch gedeelte der lezing. De eerste film toonde ons verschil lende exercitiën met geschut, de drie andere het afloopen van het Eng. slagschip „Em peror of India", van het Turksche slagschip „Reshadieh", eenige manoeuvres van het Japansche slagschip „Kongo". Nadat deze films waren vertoond nam de heer Nepveu het woord en begon met te zeggen, dat zulk een succes niet was ver wacht door het Voorl. Comité. Het Comité zou voorloopig het bestuur der afdeeling uitmaken; later zou een vergadering worden uitgeschreven om te komen tot het kiezen van een bestuur. Na den dank aan alle aan wezigen te hebben gebracht voor hun op komst sloot spr, de vergadering, die door vele hooge marine-autoriteiten (o.a. de vice- admiraal) en militairen van lageren rang was bezocht. Naar wij vernemen is in Nieuw Helvoet bij de Maandag gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad gekozen de heer J. de Pijper Lz., liberaal. Zondagmiddag half 3 is de motorboot „Diana", met tien heeren uit Rotterdam, op het Haringvliet bij Tien Gemeten gestrand. Van een sleepboot met pleizierreizigers en van de zijde van het dorp Goudswaard wer den de schipbreukelingen nagenoeg tegeljj kertijd opgemerkt. Van beide zijden kwam hulp opdagen. Ten slotte werden ze in vei ligheid gebracht met een stoombarkas der Marine alhier. De „Diana" bleef 't was vallend water op het droge zitten en kwam later weer vlot. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te Vlaardingen binnen gekomen de vischsloep Oranje Nassau st. J. de Koning met 12 last haring. GOEDEREEDE. Werd door de Noorzeevisschers de vorige week een karig weekloon verdiend, toch werd door J. Lokker Czn, nog voor f 112 aan visch verkocht. Deze was dan ook de andere verre de baas. Op Woensdag 22 juli 1914, 's avonds 6.30 uur, te Oude Tonge, ter herberge van den Heer Waare, afslag, van: 7.02.30 H.A. (15 Gem. 89 R. V. Maat) kostbaar bouwland te Oude Tonge, in den polder Zuiderland, kad. Sectie B Nos. 513, 922 en 926, in 6 perceelen in combinatiën en in massa. Bloot- schoof 1914 uit de pacht. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 22 Juli 1914 des avonds 6 uur in het Logement Holleman te Nieuwe- Tonge van Tarwe en Haver ten verzoeke van Mej. de Wed. W. Donkersloot en Mej. P. J. Heemens beiden te Nieuwe-Tonge. No taris VAN BUUREN. Op Woensdag, 22 Juli 1914 des avonds 6 uur in het Logement Holleman te Nieuwe Tonge: Tarwe en aardappelen in den Geer- kavel en Boezertje in den polder Duivenwaard te Nieuwe-Tonge in 9 perceelen, ten verzoeke van den heer L. Nelisse Lz. te Nieuwe Tonge Notaris VAN BUUREN. Donderdag 23 Juli 1914 's avonds 6'/j uur a/d Zuiddijk te Oude Tonge. Verkoop van palen, planken, ribben, binten, latten, brand hout enz., voor dhr. F. van Peperstraaten Sr. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 23 Juli 1914 des namiddags 2 ure te Stad aan 't Haringvliet bij den heer G. Smit van te velde staande Winter tarwe en haver in den Brienenpolder aldaar. Deur waarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 24 Juli 1914, te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel, veiling; en op Vrijdag 31 Juli 1914, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, afslag telkens 'savonds half 7 uur van: Een woonhuis aan den Straatdijk, eene groote landbouwschuur met groot erf (ge schikt voor bouwgrond) aan het begin van den Gelderschen dijk aldaar; 3.33.70 H.A. (7 Gem. 80 R. V. Maat) Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den Vroonweg (ge schikt voor tuingrond) en 0.99.48 H.A. (2 Gem. 50 R. V. Maat) Bouwland te Dirksland, in polder Dirksland, aan den Bustelweg, in perceelen in combinatiën. Alles dadelijk te aanvaarden. Breeder bij biljet omschreven. Ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer J. Zaaijer. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 24 Juli 1914, des namiddags 2 uur in het Hötel Meijer te Middelharnis Erwten ;te velde in den van Pallandtspolder te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Zaterdag 25 Juli 1914 des voorm. 9'/2 uur te Stad aan 't Haringvliet bij den heer G. Smits van uitmuntend te veld staande Schokkererwten in den Brienenpolder aldaar. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Zaterdag 25 Juli bij afslag 's avonds 7 uur ie Ouddorp in het Logement van Akershoek van een huis van twee afzonderlijke woningen met schuurtje, erf tuin en bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland aan den Breedenweg kadaster Sectie D. nos. 675 676 en 677 samen groot 24 aren 40 centiaren of 159'/, R. V. M. ge deeltelijk dadelijk te aanvaarden; ten verzoeke van de erven van den heer S. Bezuijen Senior. Notaris VAN DEN BERG. Op Zaterdag, 25 Juli 1914, des namiddags 2 uur in het Hötel Meijer te Middelharnis: Tarwe te velde in den van Pallandtspolder te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 29 Juli inzet in het Logemen* van J. G. Knöps te Stellendam en op Woensdag 12 Augustus afslag in het Loge ment van F. Troost te Stellendam, telkens des namiddags 2.15 uur, van a. de hofstede „Bouw- lust", met arbeiderswoning en bij en omgelegen bouw- en weilanden, boschhakhout, boomgaard en tuin, benevens een huis met schuur, hokken en hoenderpark, tuin en grooter boomgaard, te Stellendam in den Adrianapolder, alles aaneenge- legen, tezamen groot 41-07-80 H.A. of 89 Gemeten 134 Roeden V.M. in 28 koopen en in combinatiën; b. 9-13-25 H.A. of 19 G. 266 R. V. M. bouwland te Stellendam, uitmakende kavel 14 van den Een- drachtspolder, in 16 koopen en in combinatiën, c. 4-16-40 H.A. of 9 G. 20 R. V. M. Weiland te Stellendam, uitmakende kavels 11, 16 en 17 van den Scharrezeepolder, in 3 koopen en in combinatie; gedeeltelijk dadelijk en gedeeltelijk November 1914 te aanvaardenten verzoeke van de erven van den heer David Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 30 Juli inzet in het Logement van Jb. van Paasschen te Nieuwe Tonge en op Donderdag 13 Augustus afslag in het Loge ment van T. H. Holleman te Nieuwe Tonge, tel kens des namiddags 5 uur, van een perceel Wei land te Nieuwe Tonge nabij de Korenmolen in Duivenwaard groot 1-87-50 H.A. of 4 G. 25 R. V. M. verhuurd aan Joh. Butti tot Kerstmis 1921 a f 200 per jaar; ten verzoeke van de erven van den heer David Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 30 Juli inzet in de herberg van J. van Putten te Herkingen en op Donderdag 13 Augustus afslag in de her berg van C. van der Velde te Herkingen, telkens des namiddags 3'/, uur, van een perceel bouwland te Herkingen in den Sint Elisabethspolder groot 3-35-80 H.A. of 7 G. 94 R. V. M. verhuurd aan Chr. Bruggeman tot 1 Nov. 1918 a f 310 per jaar, in 3 koopen en in combinatie, ten verzoeke van de erven van den heer David Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag den 30 Juli 1914 des na middags ten 4 ure te Ooltgensplaat in het Hotel Moelker van te velde staande Eigen heimer Aardappelen in den polder het Oude land aldaar aan de Langeweg voor de Hee ren Th. van der Bol en Oorschot. Deurwaar der GROENENDIJK. Op Vrijdag 31 Juli 1914, 's avonds half acht uur, te Dirksland, ter herberge van H, v. d. Doel, verhuring van de naweide van het Kraaijesteinsclie Gors, onder Sommelsdijk, nabij de Haven van Dirksland, in één perceel. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 31 Juli 's voormiddags half negen uur, te Stellendam in het Logement van Troost, van 174 perceelen Tarwe, Haver en Erwten in den polder het Oudeland onder Ouddorp, in Oud-Westerloo en Groote Zuiderpolder onder Goedereede, in den Adriana- Eendracht- Hals- en Woutrinapolder en den polder Nieuw Stellendam onder Stellendam en in den pol der Oud-Melissant onder Melissant. Notaris VAN DEN BERG. Inschrijving naarde winning van 5-51-82Hect (12 Gem. 4'/2 R. V. Maat Bouwland) te Me lissant in polder Kraaijenisse, kad. Sectie C nos. 388, 103, 102 en 456 ged. in 3 perceelen, ieder ongeveer groot 4 Gemet toebehoorende aan den Heer Jac. Meijer Az. te Stellendam. De verhuring geschiedt voor 10 jaren, in gaande blootschoof 1914 tegen een jaarlijk- schen huurprijs van f 50,— per 0-45-92 H.A. (V. Gemet. Inlichtingen te verkrijgen en geteekende inschrijvingsbiljetten uiterlijk 1 Augustus 1914 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 5 Augustus 1914 bij inzet en op Woensdag 12 Augustus 1914 bij af slag telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk van: Een woon- en winkelhuis waarin drogisten zaak en handel in kruidenierswaren en aan verwante artikelen op denhoek van den Oos telijken Achterweg en den Binnenweg Som melsdijk kadastraal aldaar bekend Sectie B. nummer 1979. Ten verzoeke van den Heer F. C. Arm strong te Sommelsdijk. Notaris VAN BUU REN. Op Woensdag den 5 Augustus des namid dags 6 ure te Oolgensplaat in het Hotel Hob bel van te vele staande Eigenheimer Aar dappelen in den polder het Oudeland aldaar aan den Boschweg voor den heer Joh. van der Bol. Deurwaarder GROENENDIJK. 8346 Op Donderdag 6 Augustus 1914 bij inze en op Donderdag 13 Augustus 1914 bij af slag telkens des namiddags 4 uur in het Lo gement Smits te Stad aan 't Haringvliet van Een huis bestaande uit twee woningen aan den Zeedijk te Stad aan 't Haringvliet kad. aldaar bekend nummer 120, groot 61 centi aren. Ten verzoeke van de erven van H. van Rossum te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 6 Augustus 1914 der avonds 6 uur aan den Zeedijk te Stad aan 't Haring vliet van: Meubilaire goederen en wat meer te koop zal worden aangeboden. Ten verzoeke van de erven van H. van Rossum te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen datums en plaats in Augustus 1914 van 11.15.25 H.A.(24Gem. 85 R. V. Maat) Bouwland te Melissanl (vroe ger Roxenisse) in den poler Roxenisse, kad. Sectie E nos, 44-45-46-47-48-304-312en 313; en 5-33-60 Heet. (11 Gem. 186 R. V. Maat) Bouw- en weiland te Herkingen, in den pol der Oud Herkingen kad. Nos. 536-537-538- 674-675- en 677, ten verzoeke van Mevrouw de Wed. en Erven van wijlen Pr. Dr.J. H. van 't Hof. Notaris VAN DER SLUYS. Verdronken. Maandagnamiddag is de schip persknecht F. van 't H. uit Nieuw Beierland, varende bij den beurtschipper op Dinteloord, van de Geldersche kade te Rotterdam door het uitschieten van zijn vaarboom te water gevallen en verdronken. Zijn lijk is kort daar- opopgehaald. Bij Mitdum (Fr.) is Zondag de 19-jari- ge Vr. bij het zwemmen verdronken. Te Zoeterwoude is Zondagmiddag in den Trekvliet een zekere F. O. uit Leiden bij het zwemmen verdronken. Te Brakel is Zondagmiddag bij het ba den in de Waal de 18-jarige P. d. V. ver dronken. Te Harenkarspel is Zaterdag het vier jarig zoontje van het echtpaar-E. in een sloot geraakt en verdronken. Zondagnamiddag is te Groenveld (N. H.) een 4-jarig zoontje van P. v. d. B. verdron ken. De 23-jarige landbouwer J. H. O. in De Wijk (Dr.) is Zondagochtend bij het ba den in de Hoogeveensche vaart verdronken. Ontspoord. Zaterdagnamiddag is een goe derentrein bestaande uit 11 wagens, komen de van Winterswijk voor het station Muider- poort te Amsterdam ontspoord doordat de koppeling tusschen den derden en vierden wagen brak. De twee gedeelten botsten met kracht tegen elkaar, waardoor acht wagens omvielen en grootendeels verbrijzeld werden. Ook aan den weg is schade toegebracht. Doordat het ongeval op een zijspoor gebeurd is, ondervond het reizigersverkeer geen ver traging. Ooievaars gestolen. In een afgeloopen nacht hebben 2 personen te Kortezwaag jonge ooie vaars gestolen. De rijkspolitie verraste echter de dieven. De ooievaars werden achtergela ten, doch de onbekende daders zagen kans te vluchten. Brand. In den afgeloopen nacht is er brand uitgebroken in de schaftkamer van de turf- strooiselfabriek tc Hoogeveen van de firma Griendtsveen alhier. De machinekamer en het ketelhuis zijn geheel uitgebrand; de helft van het groote fabrieksgebouw bleef behou den. Verzekering dekt de schade. Hij wilde zich wreken. De Mepp. Ct. ver teld Hij had 's konings wapenrok gedragen, maar was met niet heel aangename herinneringen in het burgerlijk leven teruggekeerd. Met verbitterde woede dacht hij terug aan de da gen, die hij in de provoost had doorgebracht en met nog meer woede dacht hij telkens en telkens weer aan den sergeant, die hem dat koopje geleverd had. Hij zon op wraak. En de warmte kwam hem te hulp. Want toen hij in Adamscostuum lustigjes rondzwom in het groote basin van de Hoo geveensche badinrichting, herkende hij in een anderen Adam den gehaten sergeant van vroeger. Hij greep hem bij den nek en duwde hem onder. En hoe de sergeant ook spartelde, hij bleef onder en bijna zou hij gestikt zijn als hij zich niet op het laatste oogenblik had weten los te rukken uit de vuist van zijn vroegeren soldaat, dien hij zoo flink had „ge drild", Met veel moeite wist hij zich op het droge te werken. Maar nauwelijks achtte hij zich veilig of daar sprong zijn belager eveneens uit hef water, greep hem bij het naakte lichaam en wierp hem weder in het basin. Wederom greep de ijzeren vuist hem bij den nek en duwde hem onder. En als andere ijlings toe geschoten Adams niet ter hulp waren geko men, waarschijnlijk zou de sergeant bij dit bad er het leven bij hebben ingeschoten' Naar wij vernemen is de zaak in handen der politie gesteld. Door de warmte! De landbouwer M. v. d. B. te Klootwijkerbroek, gemeente Barneveld is Vrijdag waarschijnlijk door de warmte bezweken dood op het land gevonden. Lijk opgevischt. Zaterdag is hel lijk van een ongeveer 16 jarige jongen uit een wijk onder Vlagtevelde (Grn.) opgehaald. Verdronken. Bij het visschen in de Witte burgergracht te Amsterdam is Vrijdag een 16 jarige jongen tc water geraakt en ver dronken, terwijl bij het zwemmen in het nieuwe kanaal aan de Stadrietlanden een man jammerlijk in de diepte wegzonk. Beide lijken zijn later opgehaald. Een luchtschip. Men seint uit Vlieland: Vrijdagavond 9 uur hoorde men benoorden den lichttoren Vlieland het snorren van een motor. Een groot sigaarvormig luchtschip werd voor het bloote oog duidelijkzichtbaar. Het kwam uit Westelijke richting en volg de den koers der stoomschepen naar Duitsch land of Oostzee. Een kostbaar transport. Met den Zuid- Duitschen mailtrein, waarin te hunnen be hoeve een extra salonrijtuig was geplaatst zijn te Vlissingen Vrijdagmorgen aangekomen eenige ambtenaren van 't Hongaarsche Mi nisterie van Financiën op hunne doorreis naar Engeland, met zich voerende een waar de van 72 millioen kronen. Diefstal van vee uit de weide. Donderdag nacht zijn uit 'n weiland onder de gemeente Zoetermeer Zegwaart, twee hitten meege nomen, de een toebehoorend aan een bak ker, de ander aan een warmoezier. Vrijdag zocht de politie op de markt te Leiden, in de hoop de paarden terug te vin den. De dief of de dieven hebben echter blijk baar in andere richting de wijk genomen. Getroffen. Maagdelijn van Katwijk aan Zee, dienende bij het 4e Reg. Infanterie te Leiden, werd bij de oefeningen tusschen Kat wijk en Noordwijk getroffen door een schot. Hoewel met los kruit was geschoten, zwol het onderbeen erg op. De inmiddels ontbo den geneesheer dr. Zijtker achtte onmiddel lijke overbrenging naar bet Academisch Zie kenhuis te Leiden noodzakelijk. Paardendief gevat. Door de politie te Nij- wegen werd Donderdag op de markt te Wy- chen (N.rB.) gearresteerd zekere J., uit Oker- asselt, die daags te voren te Duffelward, bij Kleef, een paard had gestolen. Het paard was inmiddels reeds tweemaal van eigenaar ver wisseld. Naar men ons mededeelde, werd de gearresteerde reeds vroeger gestraft wegens diefstal van een achttal stuks rundvee uit een weide. Rockefellersklok. Rockefeller de rijkste man ter wereld, wil zich niet bestolen zien. Dat kan men hem natuurlijk niet kwalijk ne men. Doch Rockefeller breidt zijn wensch uit, tot het de krenterigheid nadert. Hij heeft opgemerkt, dat zijn werklieden slechts zel den op tijd beginnen of eindigen, en dat ze zich bij een berisping op hun horloge dat nooit gelijk is, beroepen. Hieraan heeft Roc kefeller kort en goed een einde willen ma ken, .door op den toren van zijn stalgebou- wen een reuzenklok met luid slagwerk te laten aanbrengen. Om den geldvorst echter niet in zijn nachtrust te storen, is de klok zoo ingericht, dat hij van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens niet kan slaan. Rocke feller is nu tevreden gesteld. Mevrouw de Wed. A. C. Andreoli-Van Esveld, in de Prins Hendrikstraat in den Haag, die Zondag honderd jaar geworden, is dien dag met haar dochter, mevrouw de weduwe Jansen, nog ter kerk geweest, in de Groote Kerk, waar ds. Karras, die van haar aanwezigheid op de hoogte was, haar in zijn preek en gebed herdacht. Bij het verlaten van de kerk had de jubilaresse honderden de hand te drukken. In den loop van den dag stroomde het schriftelijke gelukwenschen ten huize van de 100-jarige en kwamen tal van belangstellenden hun opwachting maken. De burgemeester van Den Haag, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, zond een telegrafische gelukwensch. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze 100-jarige nog zonder bril leest en nog verschillende handwerken vericht. Licha- lijk en geestelijk is ze nog beter dan menige 60-jarige en ze stelt nog in alles belang. Oproer. Zondagmiddag heeft de anarchis tische propagandagroep Haarlemmerpoorten Omstreken te Amsterdam een openluchtbij eenkomst in het Westerpark gehouden. Een der sprekers was de heer Domela Nieuwen- huis. Na afloop trokken eenige honderden man nen en vrouwen naar het kantoor van den heer Ludwig Knoth op den Binnen Amstel, agent van de Antigewerkschaftlicher Industrielier Verein te Berlijn, door wiens bemiddeling de Duitsche werkwilligen voor de Haagsche tramstaking werden geleverd. Op het Sop- hiaplein trachtte de politie den troep te ver strooien, wat met gejouw en verzet werd beantwoord. Aan de woning van den heer Knoth werd aangescheld, zonder dat er echter werd open gedaan. Daarop trachtten eenigen de straat op te breken, waarna de politie het geraden achtte krachtig op te treden. Een der agenten trachtte men te water te werpen, doch gelukkig kwam de man op het dek van een aan den wal gelegen schuit terecht. Nadat tenslotte de politie versterkt was, slaagde men er in de orde te herstel len. Daarbij hadden verschillende aanhou dingen plaats. Vergankelijke glorie. Daar wandelde dezer dagen een oude, acht-entachtigjarige vrouw langs een der Parijsche parken. Niemand nam notitie van haar en toch had zij een tijd gekend, dat heel Parijs haar toe juichte. Toen straalde zij in schoonheid en heerlijkheid het waren de luistervolle da gen toen zij keizerrin van Frankrijk was. Nu bukt zij zich om een bloem te plukken. De parkwachter ziet het en zegt: „Ik zal proces-verbaal moeten opmaken; u weet toch ook wel, dat het verboden is voor het publiek, om bloemen van de stadsparken te plukken? Hoe is uw naam? „Eugenieantwoordt zij zacht. Eugenie nu begrijpt hij, dat de ex-kei zerin van Frankrijk voor hem staat. En me delijdend zegt hij: „Ga dezen keer maar door doch doe het niet weer En de zwaar bezochte vrouw strompelt voort. De milioenen-erfgenaam terecht. Eindelijk is de zoolang gezochte erfgenaam Otto Brandt terecht. Zooals men zich herinneren zal, werd in het begin van dit jaar bekend, dat aan zekeren Otto Brandt een aanzienlijke som zoude vermaakt zijn. Alle pogingen werden in het werk gesteld om den gelukkigen erf genaam te vinden, doch alles was tevergeefs. Het laatst zou Brandt gewoond hebben in de mijnstreek, doch ondanks de nauwkeurig ste nasporingen gelukte het niet hem te ont dekken. Zijn jeugd bracht Otto Brandt door in Maastricht, waar hij thans sedert eenige dagen verblijf houdt. („L. K.") Onweder. Te Schoondijke (Zeeland) is bij het hevige onweder de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van den heer H. de Jonge. In een oogwenk stond de schuur in lichterlaaie, welke met zijn inhoud geheel verbrandde. Brand. Zaterdagnacht te een uur brak in een der huizen aan de Wilhelminakade te Leerdam brand uit, terwijl de bewoners tij delijk afwezig was. Gelukkig was het doodstil en bleef de brand mede door het krachtig optreden der brand weer tot een huis beperkt. Dit huis brandde echter geheel uit. Ook de belendende huizen kregen veel waterschade, wat een schade- postje voor de bewoners, die niet verzekerd waren, oplevert. Afgebrand. Te Wierden is door onbeken de oorzaak de woning van den landbouwer W. B. (de Klumper) afgebrand. Donderdagavond is te Oss de stoom- vleeschwarenfabriek van D. P. Hildebrandt, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. De aanwezigheid van vele vleesch- en vet waren deed alles in een ommezien in lichte laaie staan, zoodat haast niets gered is kun nen worden. Een en ander was op beurspo- lis verzekerd. Vechtpartij. Zaterdagavond om ongeveer 10 uur zijn bij een vechtpartij tusschen eeni ge opgeschoten jongens om een meisje op de Geldersche Kade te Amsterdam drie re volverschoten gelost, waarvan een in den linkerbovenarm van een der belhamels was terechtgekomen. Hevig uit den linkerarm bloedend achtervolgde de getroffene den da der, die op den Binnenkant werd aangehou den., Bij het verhoor verklaarde hij door den getroffene aangevallen te zijn. Een revolver werd echter niet op hem bevonden. Later,is hij weer op vrije voeten gelaten, terwijl de getroffene na in het Binnengasthuis verbon den te zijn, zich weer huiswaarts kon bege ven. (N. R. Ct.) Een lastig vak noemde L. P(enning) dezer dagen in zijn Chr. Volksblad het vak van den journalist. Ö.m. zegt hij er dit van. Het vak van journalist is een lastig vak. Laat hij zich veel op straat zien, dan zegt men: „Nu, dat heertje heeft ook niet veel te doen", en vertoont hij zich weinig op straat, dan is het iemand, die zich om publieke zaken niet bekommert. Weigert hij de opname van een lang verslag over een feestelijke bijeenkomst, een politieke vergadering of iets dergelijks dan ergert hij de personen, die er direct aan mede werkten, en in een warm gesteld verslag een belooning vinden voor al hun noesten vlijt. En neemt hij het verslag wel op, dan jaagt hij de andere 95 procent van zijn lezers tegen zich in het harnas, en hoort hij de smalenden uitroep: Nu, die weet de krant anders ook niet meer vol te krijgen". Neemt hij berichten op die voor een be paalden kring onaangenaam kunnen zijn dan worden deze lezers er door ontstemd en neemt hij ze niet op, dan noemen an dere lezers hem een oogendienaar. Gebruikt hij populaire spreekwijzen, dan heet hij plat, en vermijdt hij ze, dan wordt hij saai en vervelend genoemd. Tracht hij iets geestigs te zeggen, dan spreekt men van een flauwe grap, en wil hij zijn arbeid het stempel van ernst en stemmigheid opdrukken, dan wordt hij een oude tante genoemd. Doopt hij zijn pen in de inkt der scherpe kritiek, dan vindt men hem onbeschaamd, en doet hij 't niet, dan is 't een jabroer. Openbaart hij misstanden, dan is 't een be moeial, en praat hij ze goed, dan doet hij zijn consciëntie geweld aan, en dat is nog het ergste van alles. Drie jongens verdronken. De negenjarige B. j. Slettenhaar uit Notter, de veertienjarige G. J. Tempert en de negenjarige Jan Hen drik Tempert, beiden uit Heliendoorn, wil den Zondagavond in een veenkuil in het Notterveen een bad nemen. Zij verdwenen onmiddelijk in de diepte en werden eenige oogenblikken jater levenloos opgehaald.) Een wielrijder zag nog een hand van een der kleinen uit het water steken. Zijn pogingen om het kind te redden mochten niet baten. De staking van het tramwegpersoneel in Den Haag. Overeenkomstig het voornemen is Zondag alleen lijn 8 (PleinKurhaus) in dienst ge steld, behalve dan de stoomtram Den Haag Delft, die nog steeds geregeld blijft loopen van 's morgens circa half 10 af. Wegens den Zondag bewogen zich op het Plein meer menschen dan in de laatste da gen. Maar de politie en de marechaussee ble ven zorgen voor den geregelden gang van zaken en van tijd tot tijd werden de vele zitbanken, die zich in deze dagen in de bij zondere belangstelling mogen verheugen en de bank, die het tramhuisje aan vier zijden omgeeft, ontruimd. De ochtend bleef volkomen rustig. Het afhalen van werkwilligen vlotte Zon dagochtend, nu ook de marechaussees tot hun beveiliging optreden, beter dan anders. Naar van de zijde der H. T. M. werd ver nomen, is de toestand zóó, dat er voldoende personeel, waarop te rekenen valt, aanwezig is om veertien wagens met bijwagens te kun nen bezetten. Van geloofwaardige zijde werd verzekerd, dat menschen van het ontslagen personeel in dienst terugkomen. Maar daarbij werd tegelijk grif erkend, dat zulks slechts druppelsgewijze geschiedt. De maatschappij heeft ook reeds eenig nieuw personeel aan geworven, echter evenzeer in geringe mate. Ten slotte kan vastgesteld worden, dat het in ruimen kring, ook in stakers-omgeving, een gunstigen indruk heeft gemaakt dat de oud-directeur der H. T. M., de heer G. J. van Stipriaan Luiscius, van wien 't bekend is, dat hij met het vroegere personeel goed kon omgaan, geroepen werd om tijdens de

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2