Woensdag 15 Juli 1914, 29ste Jaargang S*. 1989. voor «le %iiidliollaiid»clie en Zeenw^elie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES officieel gedeelte. J. 0. KENTSE, Het bestaansrecht eener Ghr. fiVf. L 0. Schcoi. BUITENLAND. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Deze Courant versolt ijnt eiken Woensdag ®n Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 1,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UIT0EYEB SOMMELSDTJK. Telefooss Imterconm. Mo. W. Advertentiën 10 Cent per regel en s/s maal. Reclames 30 per regsL Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 aur. Alle sfofekesi voor de Redactie bestemd, Advertenties est verdere Administratie franc® toe te «enden aan den Uitsrever. Op WOENSDAG 15 JULI a.s. des namiddag-s te 5,50 uur hoopt D. V. in de ZONDAGSSCHOOL op te treden de Heer Hoofd eener M. U. L. O. School te Rotterdam met het onderwerp W. BOEKHOVEN, HET COMITÉ. Bij den uitgever Bos is een brochure verschenen over Lijkverbranding, van de hand van ds. Wisse, geref, predikant. In een 30 bladzijden behandelt hij, dus zeer beknopt de geschiedenis der verbranding; de godsdienstige zijde der verbranding; de aesthetische zijde der verbranding; de fi- nantieele zijde; de hygiënische zijde of de gezondheid betreffendede staatkundige zijde. Daarna trekt hij op de laatste blad zijde dit besluit: >In naam van christelijk heid, humaniteit en vooruitgang, tegen lijkverbranding en voor verbeterde wijze van begraven. Wat zegt de schrijver van de godsdien stige zijde van het vraagstuk? Weciteeren het volgeude: - »Voorop sta echter, dat niemand argu mentatie (bestrijding) moet ontleenen aan het geloof in de wederopstanding der dooden op deze manier: als zoude verbranden de wederopstanding beletten. Immers het leer stuk der wederopstanding is van dien aard. dat voor die daad Gods, aan onsstoffelijk- lichamelijk bestaan te verheerlijken het, met eerbied zij het bedacht, vrij onver schillig is, of ons lichaam tot asch is ver gaan, of zich bijgeval met 't stof der aarde heeft vermengd en het omgezet is in stof fen, waaruit soms voedsel voor de akker velden wordt getrokken; gelijk dan b.v. vlakten, waar vele lijken liggen begraven, b.v. op slagvelden, vaak de vruchtbaarste velden zijn. God de Almachtige kan een voudig noch door verbranding, noch door begraving, noch door iets anders worden opgehouden in zijn eindwereldplan. Even min als begraven de wederopstanding in de hand werkt, evenmin houdt verbranding haar tegen. Deze wederopstanding en het geloof er in berust op geheel andere fac toren en daden Gods. Ingeval dan ook hier of daar ongeloovigen moesten gevonden worden, die meendenals ik mijn lijk laat verbranden, staat het niet weder op moe ten we hun waan bitter verstolen en hun zeggen, dat naar christelijkè geloofsleer, de wederopstanding niet afhankelijk is gesteld van hetgeen met 't lijk geschiedt. In den morgen der opstanding zal de levenskiem, in de kracht des H. Geestes bewaard, tot een lichaam opgroeien, juist zooals God het zal bepalen, dat moet. Toch zou uit gezichtspunt van de idee ten deze, de ver branding niet zoo gansch en al onschuldig moeten heeten. Max Muller heeft gezegd: ik betreur het dikwijls, dat de Joden hun dooden begroeven en niet verbrandden, want in dat geval zou de christelijke voor stelling der opstanbing veel meer een gees telijk karakter behouden hebben. Let wel op het woordje geestelijke. Daar schuilt de kern der kwestie. Wel een opstandingsvoorstelling, maar meer geestelijk, d w.z. geen lichamelijke opstanding. Het woord geestelijk» moge zoo geestelijk klinken als 't wil, het is hier stellig, uit christelijk geloofsoogpunt beschouwd, ongeestelijke contrabande Gaat 't dus om de idee, dan is het juist te prij zen, dat de lsraelieten hun dooden» be groeven. De ontwaakte zin voor het verbranden der lijken staat inmiddels zeker niet buiten den invloed der bekoring, welke op velen altijd van het z.g.n. nieuwe uitgaat. Het nieuwe heeft altijd velen gevonden, die alleen, omdat, het weer iets anders, iets nieuws is, er zich voor verklaarden. Zij geven er dan gaarne den wijdsehen naam van verlichting en beschaving aan. De dood is en blijft, op zichzelf voor ons een oordeel, een straf Gods op de zonde. Lichaam en ziel behooren bijeen. Worden ze gescheiden, dan is dat van huis uit beschouwd als een oordeelde bezoldiging der sonde is de dood; en bij deze schei ding door Gods hand ten uitvoer gelegd, zulEn we niet alleen jegens den doode, maar bovenal jegens den AlmaGhtigen God, den eerbied, 't ontzag, de onderworpenheid betoonen, die ons past; en dat niet door te zeggen: hoe sneller en radicaler nu ook ons lichaam maar uit den weg geruimd wordt, hoe liever. Neen, maar door het lijk in den weg van begraving aan Gods gestelde ordening over te geven, alsof men zeggen wilde: moet dat schoone gebouw van ons lichaam wegvallen en te niet ge maakt, dan moet God dat zelf ten uitvoer leggenons smart' 't, dat er scheiding kwam In zulk een grafwaarts dragen van den doode ligt een door en door gods dienstige handeling. Het is een uiting van eerbiedige, maar verootmoedigende onder werping aan Gods oordeel en gericht; 't feit der zonde wordt erin beleden. Ware de dood een gevolg van het ongevallen, zuiver, ongeschonden natuurleven, dan, ja dan, zou er misschien uit religieus oog punt minder bezwaar tegen de lijkverbran ding bestaan. i Thans roepen we al wie nog respect voor God en Christus heeft op, om zulk een voorslag met hand en tand tegen te staan. Het religieuse der begrafenis schuilt in de begraving zelf; niet in de plechtig heden bij die begrafenis. De Flakkeesche Boerenbond en de H. B. S. Toen we tdoor Voorz. en Secret, onder- teekende stuk in de nieuwsbladen lazen, n.l. om den Boerenbond voor de H. B. S. te spannen, twijfelden we niet, of dat muisje zou een staart hebbeD. En de Vergad. te Ooltgensplaat bewees, dat we goed hadden gezien. Nog ééns zoo'n stuk in de kranten en de Boerenbond ligt tegen den grond; er komt een scheur, die Diet meer te heelen is. Rtchts en liuks, 't bleek klaar als de dag, staan hier als vuur en water tegen over elkaar en de motie van den hr. War- naer. die een zeer gelukkige greep was op die Vergadering, met de zoo ter zake zijnde opmerkingen van den heer Gideon toonden aan, dat de heer Van der Koogh als Voor zitter, zeer, zeer voorzichtig moet zijn in de uiting van zijn presidiale wenschen; toonde aan, dat hij bezig was den Boeren bond af te breken inplaats van op te bou wen. Een zuivere Onderwijskwestie; een godsdienstige en politieke kwestie is en blijft de H. B. S. Eu daarom is 't gansch onverantwoordelijk, hoe de Voorzitter zoo'n punt en op zoo'n ongelegen tijdstip in den gemengden Landbouwbond kon brengen Dat is scheuring forceeren. En dat de Voorr. dit niet vroeg genoeg inzag, maar de Boerenbond als Bond vóór de H. B. S. ging spannen, zal nog lange jaren nawer ken. De Rechtsche leden zijn nu gewaar schuwd steeds hun oogen open te houden. En ze hebben hun oogen flink open Trouwens't kan niet anderseen anti these kan soms lang óók in een Boeren bond sluimeren; maar op éénmaal doelbe wust treedt ze met kracht op. De sprekers Warnaer en Gideon en Overdorp lieten dat goed uitkomen. Laten we hopen, dat 't de laatste maal is geweest, dat in den Flakkeeschen Bond die antithese zoo helder aan 't licht kwam, als nu. En dat 't de laatste maal is, dat de heer Keizer onder zoo'n stuk zijn naam als Secretaris zet. De Landbouwers, van rechts en van links, behooren bij elkaar als 't over kunst mest en heipalen en zaaizaden en begrin- ting en dijkage gaat: scheuring is onge- wensch-; maar dan moet de Voorzitter zorgen, en ook de Secretaris dat de anti these er buiten blijft; de Onderwijskwestie blijve uit dien Bond geweerd. Dat de Voorz. dit niet gedaan heeft en de Secretaris evenmindat niet gezien heeft, is een groote fout, die op breuke van den Bond zou kunnen uitloopen, wat voorkomen moet worden. Een woord van warme erkentelijk heid aan do Rechtsche bondsleden, die ver tolkten, wat heel Plakkee in dezo dagen gevoelt 1 BEKENDMAKING. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommeisdijk brengen ter openbare kennis, dat op 8 Juli 1914 bij hen is ingeko men een verzoekschrift van Joost de Rijke, van beroep zonder, wonende te Renesse, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navoigende locali- teitende benedenzaal en bovenzaal in het zuidelijk gedeelte van het perceel, kadastraal bekend, Gemeente Sommeisdijk, Sectie B, No. 1845, plaatselijk gemerkt A 293, en ge legen aan de Kaai hoek Oostdijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Sommeisdijk, den 10 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. B01JMAN. ENGELAND. Nederlandsche werkkrachten bij de Rosyth- dokken. In de gehouden Lagerhuiszitting stelde de afgevaardigde Rupert Cwynne de vraag, om welke reden Nederlandsche in plaats van En- gelsche kapiteins en bemanningen bij de bag- gerwerken in de haven gebruikt werden. Ge orge Lambert, deze vraag beantwoordend, zeide, dat de toestemming tot het gebruik van Nederlandsche arbeiders slechts was ge geven, nadat een uitgebreid onderzoek aan getoond had, dat op geen andere wijze, de werken in korter tijd en met minder kosten uitgevoerd konden worden. FRANKRIJK. De vrije Zaterdagmiddag in Frankrijk. Na de Senaat heeft thans de Kamer het wets ontwerp, waar de vrije Zaterdagmiddag aan de arbeider in de staatsfabrieken wordt toe gestaan, aangenomen en wel met geweldige meerderheid van 522 tegen 11 stemmen. Met eenzelfde stemmencijfer stond de Ka mer het voor dezen maatregel benoodigde crediet van 500 inillioen francs toe. DUITSCHLAND. De vrije Zaterdagmiddag in Duitschland. De Duitsche bond van Vakvereenigingen heeft bij den Rijksdag een petitie ingediend, waarin verzocht wordt door een wetsontwerp voor alle arbeiders den vrijen Zaterdagmid dag in te voeren. Ook wordt er in het ver- zoekschrikt op gewezen, dat in Engeland deze vrije Zaterdagmiddag reeds lang bestaat en dat zich daar geen moeilijkheden bij de in voering hebben voorgedaan. Deze kwestie zal ook het internationale congres voor wet telijke bescherming der arbeiders, dat in de maand September samenkomt, voorgelegd worden. DENEMARKEN. De Landsthing-verkiezitigen in Denemar ken. Bij de gehouden verkiezingen voor het Landsthing werden gekozen 20 rechtschen, 5 vrijconservatieven, 20 linkschen, 5 radica len en 4 sociaal-democraten. De rechterzijde verliest 5 zetels. Van de 12 door den koning benoemde leden zijn 9 voorstanders van de door de regeering voorgestelde grondwets herziening. Het nieuwe Landsthing bestaat uit 38 voorstanders en 28 tegenstanders der grondwetsherziening. Het ontbonden Land sthing telde 33 voorstanders en 33 tegenstan ders. ALBANIË. De Albaneesche leening. Volgens de „Echo de Taris", zijn de 10 millioen francs, die vorst Wilhelm bij wijze van voorschot ter beschik king zijn gesteld, op de volgende wijze ge bruikt. Voor interventie der Internationale contro le-commissie zijn twee millioen uitgegeven. Het departement van Financiën kóstte een millioen. Ten behoeve der administratieve organisatie, werd een half millioen aange wend, terwijl 6V2 millioen voor oorlogsmate riaal uitgegeven zijn. Het blad voegt hieraan toe, dat de 6*/a mil lioen, zooals gebleken is, nutteloos uitgege ven zijn, zoodat men er niet veel voor voe len zal, 0111 den vorst van nieuwe geldmid delen te voorzien. OOSTENRIJK en SERVIË. Volgens een bericht van het „Neue Wiener Tageblatt" uit Ischl, hechtte de keizer zijn goedkeuring aan den politieken koers, die door den gemeenschappelijken ministerraad voor Bosnië werd voorgesteld, waarbij stren gere maatregelen ten opzichtte van de poli tie, de vergaderingen, de scholen en de grens bewaking te verwachten zijn. Ook zullen bij het Servische kabinet bin nen korten tijd stappen gedaan worden, die echter geen inbreuk zullen maken op de sou- vereiniteits-rechten van Servië. Het is te verwachten, dat van Servië zal gevorderd worden, dat het de personen, die den moordaanslag beraamd hebben, zal straf fen en maatregelen zal nemen tot uit den weg ruimen van die misstanden, die in de toekomst een beletsel zijn voor een goede nabuurschap. De Servische regeering moet waarborgen stellen, dat ook in Servië voortaan de pro paganda voor.de Groot-Servische beweging zooveel mogelijk verhinderd zal worden. AMERIKA. De revolutie in Mexico. Generaal Obregon heeft officieel aan Carranza medegedeeld, dat hij Guadelajara bezet heeft. Verder seint Obregon, dat de federalen geheel op de vlucht geslagen zijn. Hij is meester over de geheele stad. 5000 gevangenen en groote hoeveelhe den wapens, amunitie en levensmiddeien zijn in zijn handen gevallen. De beslissende slag had den 7en dezer plaats, toen de federalen, na tien treinen en 600 man aan gevangenen verloren te hebben, zich terugtrokken en den weg naar de stad open lieten. Overste Thomson, f Het dagelijksch be stuur van de gemeente Velzen zal namens de gemeente, bij aankomst van Hr. Ms.pan- serdekschip Noord-Brabant, met het lijk van luitenant-kolonel Thomson aan boord, op de kist een palmtak met de kleuren der gemeente leggen, waarvoor bereids de toestemming van den minister van marine is verkregen. De Noord-Brabant wordt in den nacht van 14 op 15 dezer tusschen 12 en 2 uur te IJmuiden verwacht. SOMMELSD1JK. Op aanklacht van J. van S; alhier, is tegen de huisvrouw van K. V., alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens be- leediging van den aanklager. Door de firma Boesewinkel van Zutphen zal op kosten van de A. N. W. B. een ge deelte van de met basaltslag verharde Ou- del. dijk geteerd worden. Binnen enkele da gen zal met het werk een aanvang worden gemaakt. Door den heer Comm. der Kon. is aan den landbouwer L. J. de Graaff gedurende het tijdvak 1 October 1914-31 Maart 1915 vergunning verleend tot het schieten van ganzen. Door den heer F.C.Armstrong is met in gang van 1 September 1914 ontslag gevraagd als Boekhouder van het burgerlijk armbe stuur en het daartoe behoorende weeshuis, alhier, zulks in verband met zijn verlrek naar Indië. De rekening van het burgerlijk armbe stuur en het daartoe behoorende weeshuis over 1913 sluit met een nadeelig saldo van f 469.12'/2. De Ontvangsten hebben bedragenf9896.78'/2 en de Uitgaven hebben bedragenf 10365.91 De hoofdprijs van de Dinteloordsche verloting, zijnde vier vett koeien, is gevallen op de loten van den heer J. Tieman, alhier. *Naar wij vernemen is C. Blok niet met een kruik met water geslagen maar heeft hij slechts eene klap met de hand, die blijkbaar dan raak is geweest, gekregen. M1DDELHARN1S. De lotelingM. Buth werk zaam te 's Hage is aldaar voor den militairen dienst afgekeurd. Maandagmorgen had A. v. d. Ham het ongeluk door den zolder heen te vallen waar door hij een bloedende hoofdwond bekwam. De rijksveldwachter M. van Es is tijde lijk wegens de tramstaking te 's Hage gede tacheerd. De landbouwer H. v. E. werd Maandag zoodanig door zijn arbeiders mishandeld dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Het zoontje van A. K. had Maandag het ongeluk in een moddersloot te vallen, het onheil werd spoedig opgemerkt en bracht men het ventje behouden op den kant. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Al spelende geraakte een kind van den Heer W. J. H. in de Molendijksche kreek alhier. De moeder die het nog bijtijds zag, aarzelde geen oogen- blik en sprong het achterna. Zij slaagde er in het meisje van een wissen dood te red den en kwamen er met den schrik en een nat pak af. Door den Minister van Oorlog is, op verzoek van Joh. Breesnee vergunning ver leend, om inplaats van 4 Sept. a.s. eerst 22 Februari 1915 onder de wapenen te komen. De verlofganger der Militie, W. Vis van Heemst, die verleden voor herhalingsoefenin gen op moest komen, is toen hij er was, te ruggezonden wegens lichamelijke ongesteld heid. Tegen A. B. broodbakker alhier is door den Gem. veldw. van Nieuwe-Tonge proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. -Een buitenkansje. Naar men verneemt is de hoofdprijs der Dintelsche verloting zijnde 4 vette koeien of een waarde van f 1000 ge vallen op, D. Vogelaar, landbouwer onder deze gemeente. OOLTGENSPLAAT. B. en W. dezer ge meente maken bekend dat op Donderdag 16 Juli 's middags 2 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze in- en herinenting voor de ingezetenen die zich daartoe ten ge meentehuize aanmelden. B. en W. dezer gemeente brengen ter openbare kennis dat de Rekening van de in komsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1913, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen van den 11 den tot en met den 24sten Juli a.s. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar is gesteld. B. en W. dezer gemeente brengen ter openbare kennis dat de rekening van de Be waarschool dezer gemeente, over het dienst jaar 1913 aan den Raad is overgelegd, en gedurende veertien dagen van den lldentot den 24 Juli a.s. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. De Raad dezer gemeente is tot een openbare vergad. opgeroepen tegen Woensdag 15 Juli des namiddags 6 uur. Uitslag verkooping grasgewas van de gemeente Ongeveer 22 H.A. in koopen voor f 1506. OUDE TONGE. De aannemer j. de L., is te R'dam Zondag van een bedrag van f400 beroofd. Hij heeft daarvan aangifte gedaan aan de politie en opgegeven, dat het geld hem in de buurt van de Zandstraat is ont stolen door een vrouw, met wie hij in een café een glas bier had gedronken. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat het kohier No 1 der belasting op bedrijf en andere inkomsten over het be lasting jaar 1914/1915 invorderbaar verklaard op den 7 Juli en aan den ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijn aanslag op den bij den wet bepaal den tijd te voldoen. NIEUWE TONGE. Vrijdagmorgen had de timmermansknecht J. v. V. buiten de gemeente in een schuur aan het werk zijnde, 't ongeluk dat er een ,beitel in zijn been viel en zoo een belangrijke wond tot onder toe veroorzaakte zoodat hij per wagen thuis gebracht moest worden en door den dokter verbonden. D1RKSLAND. Maandag j.l. is men begon nen met een Baggermachine de haven uit te diepen. Aangezien dit maar weinig voorkomt heeft dit werk vooral des avonds nog al veel bekijks. Het werk is aangenomen door den Heer F. Looijen van Gorinchem voor f5740. HERRINGEN. Door de Landbouwvereeni- ging alhier is deze week in haar fairbank een nieuw weegtoestel aangebracht, De landweerverlofgangers P. Looij en C. Witvliet die beiden van hier 3 Aug. onder de wapenen worden geroepen zijn door zijn Exel. den Min. van Oorlog 83 cent vergoe ding per dag toegezegd, STELLENDAM. A.s. Zaterdag (18 Juli) 6 uur zullen de brandbluschmiddelen worden beproefd. Jl. Zaterdagavond werd er in deze ge meente een optocht gehouden door de mu- ziekvereeniging „De Hoop" alhier, hetgeen heel wat volk op de been bracht. GOEDEREEDE. Bij het laden van ijs, viel de visscher J. Roos van hier van de loopplank in de Leuvenhaven te Rotterdam en schoot onder de blazerschuit. Zijn kameraad J. Grin- wis, een buitengewoon goed zwemmer en duiker sprong gekleed van den wal te water en had het genoegen zijn vriend van onder het vaartuig te halen, zoodat dit on geval met een paar natte pakken afliep. De Noordzeevisschers G. Tanis Jzn, en

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1