GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERK00PINGEN. lljksche subsidie groot f"100 te verleenen inzake de H. B. S. Het kohier no. 1 der bedrijfs- en in komstenbelasting is 29 Juni invorderbaar verklaart en aan den ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld. Rectificatie. In ons vorig nummer ver meldden wij dat door de visschersvereeni- ging „Ons Belang" een schip steenkolen werd gelost voor f 0.90 per H.L., doch na uitlos- sing bleek dat er maar f 0.83 per H.L. be taald behoefde te worden. Door den Raad dezer gemeente is met algemeene stemmen besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer P. de Vos, om, wegéns gebrek aan een woning, zich op het naburige Ouddorp te vestigen. OUDDORP. Na langdurige besprekingen heeft de Raad in zijn vergadering van he denmorgen het punt der agenda betreffende subsidie R. H. B. S., niettegenstaande het bemiddelingsvoorstel van den Heer J. C. Lodder om 25 jaar lang, jaarlijks f 300.— uit te keeren, en niettegenstaande een in gezonden stuk van ingezetenen met Ds. A. v. d. Kooij als le onderteekenaar met 6 tegen 1 stem VERWORPEN. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Dirksland op Vrijdag 3 Juli des nam. 2.30 ure. Voorz. den WelEd. Achtb. Heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opende de vergadering met ge bed. Vervolgens werden de notulen der vorige openbare vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. 1. Ingekomen stukken: a. Missieve van H.H. Ged. Staten, waarbij zij hare goedkeuring hecht, aan het Raads besluit tot het aangaan van een geldleening. b. Verzoek van Mej. H. P. Klink om eervol ontslag als Helpster aan de Bewaarschool en Nuttige Handwerken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten dit ontslag eervol te verleenen. c. Verzoek van Pieter Oorbeek om meer tractement, daarbij latende volgen een Be grooting van de inkomsten en uitgaven daar aan verbonden. De algemeene opinie van H.H. Raadsleden was dat ten le. Oorbeek er spoedig bij was, tracte- mentsverhooging te vragen; ten 2e. Genoemde nog maar korten tijd in dienst is; ten slotte. Dat dientengevolge het tracte- menr nog pas geregeld was. Mitsdien werd overeenkomstig het voorstel des Voorz, met algemeene stemmen besloten, op het verzoek afwijzend te beschikken. d. Voorstel B. en W. tot wijziging der Be grootingen dienst 1913 en 1914. Goedgekeurd. e. Voorstel tot wijziging der Begrooting van het Weeshuis. Goedgekeurd. f. Rekening van het Weeshuis. Deze werd door de H.H. Bosschieter en Warnaer nagezien en in orde bevonden. De Ontvangsten bedroegen f769.01. De Uitgavenf 113.71. Batig Saldo f655.30. Volgens het Reglement van het Weeshuis, komt; zoodra het Batig Saldo boven de f500 gestegen is, het resteerende bedrag in de Ar menkas, diensvolgens zal daaraan afgedragen worden f 155.30. g. Voorstel tot wijziging der Begrooting van het Alg. Armbestuur. Goedgekeurd. h. Rekening Algemeen Armbestuur over 1913. Wijl B. en W. genoemd Bestuur uitmaken verwijderden dezen zich bij het onderzoek. Het presidium werd alstoen waargenomen door het oudste lid dhr. Bosschieter. De Rekening werd door de Secr. voorge lezen en door de H.H. M. Kooman en A. v. d. Sluijs nagezien en in orde bovonden. Ontvangsten f 3926.52''. Uitgaven f 3833.06. f93.463. Nadat B. en W. teruggekeerd waren, wer den deze het besluit tot goedkeuring mee gedeeld. Dhr. Warnaer. M. de V. Mag ik naar aan leiding van de gepasseerde Rekening iets vragen? Dan moet ik in de eerste plaats B. en W. dank zeggen, voor de wijze waarop zij de gelden belegd hebben. Nu is uit de Rekening gebleken, dat daarop voor het on derhoud van de Grafkelder van Mej. van der Wal is uitgetrokken de som van f 10. En er is volgens de verantwoording besteed f 1.50. Het heeft mijn aandacht getrokken, dat ge noemde grafkelder er zoo slecht uitziet, scheu ren vertoont enz. en nu meen ik toch dat degene die dat geld beschikbaar gesteld heeft dit toch niet gedaan heeft op dat er van ge profiteerd werd, maar dat er altijd geen be drag van f 10 noodig is, is te begrijpen doch het bedrag van f 1.50 is wat weinig. Verder heb ik geen aanmerking op de Begrooting te maken, dat is niet noodig, maar ik wenschte wel dat die f 10 aan de grafkelder besteed werden. Voorz. Ik kan U, ook namens B. en W. meedeelen, dat aan de wensch van dhr. War naer tegemoet gekomen zal worden. i. Voorstel van B. en W. om de subsidie van het Alg. Armbestuur voor 1914 te ver- hoogen met f400. Goedgekeurd. j. Voorz. Thans is aan de orde het geven van een paar straatnamen. In de eerste plaats de straat, die op het oogenblik bekend staat, als Tramweg of Tramdreef, welke loodrecht staat tegenover de Stationsweg en op het oogenblik strekkend tot aan de schuur van van Dongen te noemen Tramweg, dat is het eenvoudigste, temeer wijl die naam reeds burgerrecht heeft verkregen, en de straat, die daar weer loodrecht op staat, Julianaweg. Goedgevonden. k. Voorstel om de pensioengrondslag van den veldwachter Bakker volgens zijn tracte ment f550 en f64 voor kleeding vast te stel len op f614. Besloten. 1. Verzoek van Mej. Maasdam en Mej. A. P. Pape om verhooging van hun tractement als Helpster aan de Bewaarschool en Nuttige Handwerken. Voorz. Daar deze dames op het oogenblik op een minimumjaarwedde staan nl. f40 voor de Bewaarschool en f 20 voor de Hand werken, daar hebben wij geen bezwaar een tusschentijdsche verhooging van f 10 toe te staan, zoodat dit dan op f 70 komt. Besloten. m. Benoeming Helpster Bewaarschool en Nuttige Handwerken. Eenige sollicitant Mej. J. Bakker Gd., welke ook met algemeene stem men wordt benoemd, gere'-.end dat die be noeming is ingegaan op 1 Juli j.l. 2. Voorstel van B. en W. om subsidie te .verleenen, aan de te Middelharnis te stichten R. H. B. S. met 5 j. c. Voorz. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich bereid verklaart te bevor deren, de totstandkoming van een R. H. B. S., wanneer voldaan wordt aan zekere eischen, welke in het kort hierop neerkomen, dat per jaar door de Gemeenten samen betaald wordt f 9800. Nu wordt gevraagd van de Gemeente Dirksland een bedrag van 15 cent per inwo ner en per jaar, wat voor deze gemeente een bedrag zou zijn van f385 per jaar. Ik zal niet heel veel zeggen tot inleiding van het voorstel van B. en W. om subsidie te verleenen aan een R. H. B. S. Er is reeds zooveel over gesproken en zooveel geschre ven, dat ik de gedachte heb, dat de Heeren wel positie genomen zullen hebben, zoodat zij weten hoe ze stemmen moeten. Het is dus vrijwel overbodig er lang over te praten. Dit is ook de meening van de Wethouders bij het voorstel om subsidie te verleenen, daar dit voorstel met algemeene stemmen wordt gedaan, om 15 cent per in woner en per jaar te verleenen aan een R. H. B. S. te Middelharnis. Dhr. Warnaer. Ik stem daartegen en ik ben met U eens dat het een afgezaagd onder werp Ts, gezien hebbende verslagen van de verschillende Raden en welke motieven aan genomen zijn, mede in verband met het stuk van het Hoofdbestuur van de Flakkeesche Landbouwvereenigingen Voorz. Dhr. Warnaer herinnert mij aan een verzuim, mag ik de Secr. verzoeken genoemd stuk voor te lezen. „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: Het Hoofdbestuur van den Bond van Flak keesche Landbouwvereenigingen, dat het in zijne vergadering, d.d. 22 Juni te Mid delharnis gehouden; le. heeft besproken de plannen, die aan hangig zijn in het eiland Overflakkee en Goedereede, om tot stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool te komen 2e. heeft overwogen welk groot belang de tot standkoming van een R. H. B. S. voor den Flakkeeschen landbouw zal zijn 3e. dat de landbouw in dit eiland steeds een goeden naam heeft, maar ook, dat door de toepassing der wetenschap op den land bouw voor den practischen boer om in staat te zijn op de meest productieve ma nier zijn bedrijf te beheeren, een algemeene ontwikkeling niet gemist kan worden 4e. dat, wil de landbouw in dit eiland naar buiten zijn goeden naam handhaven, een inrichting van middelbaar onderwijs drin gend noodzakelijk is om niet bij andere streken van het platteland ten achter te komen; neemt de vrijheid, op grond van boven staande, Uw college te verzoeken de voor stellen der gemeente Middelharnis aan Uw Dagelijksch Bestuur gedaan, in de verga dering van 20Juni 1914 gehouden, ten zeer ste te willen steunen, om de stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus op het eiland mogelijk te maken. Namens het Hoofdbestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouw Vereenigingen, (w.g.) j. v. D. KOOGH, Voorzitter. (w.g.) A. W. KE1JZER, Secretaris. Middelharnis, 22 Juni 1914". Dhr. Warnaer. M. de Voorz. Ik zou dit willen zeggen, dat het Hoofdbestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigin gen, dat die nog niet spreken uit naam der boeren, zij weten nog niet wat die willen, omdat we die vergadering de volgende week pas zullen hebben. Ik geloof dat wanneer ik eens naga, wat ook in de vergadering te Me lissant is afgespeeld, dan kan ik zoo bemer ken, dal men er niet zoo bizonder voor is, om aan de R. H. B. S. subsidie te verleenen, wijl dat in de verschillende Gemeenten nog al wat uit elkaar loopt. Ik ben tegen subsidie en wanneer ook het Hoofdbestuur wist, dat er zoo weinig ge meenten zijn, die subsidie verleenen willen, dan zouden zij misschien hun adres een an dere strekking gegeven hebben. Nu zou men de Gemeente geldelijk kunnen belastente meer waar er waarschijnlijk weinigen zijn die er gebruik van zullen maken. En dan de menschen die een H. B. S. wen- schen, om overwegende reden, waarom zou ik zoo zeggen, waarom geen subsidie trach ten te krijgen in een anderen vorm? Voor een H. B. S. kan steun gevraagd voor leermiddelen enz. dan komt het in een ge heel andere strekking. Maar nu kan ik niet met het streven van den Minister meegaan, nu hij zich beroept op de Gemeenten om steun te verleenen. Ik vind dat het voorstel van een R. H. B. S. op Flakkee voorzoover er tot hiertoe over gesproken wordt, niet goed is. Er zijn man nen genoeg van 't kapitaal, welke veel kun nen missen; laat het daarvoor eerst aan hen leggen dat er een H. B. S. komt en niet aan de Gemeente. Dhr. M. Kooman. Ik zou ook nog wel wat zeggen, in verband met hetgeen U M. de V. in de bespreking reeds gezegd hebt, als het helpen kon om de R. H. B. S. te verdedigen, om voor deze school subsidie te verkrijgen. Ik zou mijzelve bij hetgeen door de Voorz. opgemerkt is neer willen leggen, voor het Gemeentebelang echter, acht ik het wensche- lijk dat er een R. H. B. S. komt en dat de Gemeente dan ook een bedrag afstaat, wan neer het dan in de werkelijkheid van afhangt bij den Minister: Voorz. Ik zal het voorstel van B. en \V. om subsidie te verleenen in stemming bren gen. Tegen de H.H. van der Poel, van der Sluis, Roodzand, Warnaer en Bosschieter. Voor de H.H. H. Kooman en M. Kooman. Alzoo verworpen met 5 stemmen tegen 2 voor. Voorz. Ik heb in mijn redevoering reeds gezegd, dat het voorstel van B. en W. eens gezind was en nu is de heer van der Poel er tegen. Dhr. van der Poel. In de vorige vergade ring ben ik meegegaan, maar toen wist ik niet wat ik nu weet en omdat ik geen tijd genoeg had toen er over na te denken, en zooals ik al meer gezegd heb, zijn er weinig Gemeenten die belangstellend zijn, en daar om kan ik zulks voor de Gemeente niet voor dragen, dat is de oorzaak ervan. 3. Rapport van de Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Gemeente-Bedrijven te Utrecht inzake eventueele aansluiting van de Gemeenten Melissant en Herkingen. Dit rapport voorgelezen zijnde kwam met tot de kosten van plm. f 100.000. Na een korte discussie werd besloten dit rapport te stellen in handen van een deskun dige en daartoe werd met algemeen goed vinden benoemd dhr. K. Blokhuis-Directeur van de gasfabriek te Middelharnis. Hierna verzoekt de Voorz. dhr. Warnaer op zijn in de vorige vergadering uitgesproken gedachten, terug te komen, wijl als toen een der Wethouders afwezig was. Dhr. Warnaer. Ja M. de V. Het is mij op gevallen dat aan het eind van ons dorp, die twee gehuchten Kralingen en dat gedeelte van Melissant niet bchooren aan de Gemeente Dirksland, misschien door jOTrische toevalligheid dat dat grondgebied juist aan de grens ligt. Er was b.v. over 60 jaar geen denken aan geweest dat daar zoo gebouwd zou worden. Maar waar de bouw aldaar zoo is toegeno men, daar zou, en voor de inwoners en voor de Gemeente dacht ik, wel eenig belang bij zijn, dat deze twee buurtschappen bij Dirks land werden getrokken. Maar natuurlijk wij kunnen dien aangaande niet komen met een voorstel, het is enkel maar om de vraag te bespreken, dan zou er natuurlijk van tevoren een heel rapport gemaakt moeten worden, en toegelicht door de Colleges van B. en W. der betrokken Gemeenten. Niettegenstaande kunnen we toch m.i. in deze vergadering wel eens bespreken, welke voordeelen er voor de menschen zelve en voor de Gemeente er aan verbonden zijn. De voordeelen voor de menschen zijn in de eerste plaats, bij aangifte van sterfgeval len en geboorten, zoomede bij de uitoefening van het kiesrecht en ook bij de toepassing der Armenverzorging. En bij de Gemeente Sommelsdijk, Melissant en Dirksland loopen de cijfers nog al eens uit elkaar. Zoo dacht mij ook dat de Verordeningen van genoemde dorpen wel eenigszins uit elkander loopen en ik zou willen wijzen, dat het ook wel eenige waarde heeft voor de hygiënische toestanden, met in achtneming van Art. 28 der gemeen tewet. Niemand heeft zich nog bij deze be spreking ingelaten, misschien dat met het oog op de kosjen de wensch niet verwezenlijkt kan worden, misschien is het moment niet goed gekozen om het op het oogenblik te behandelen, vooral omdat men aan de voor lichting gehouden is van B. en W. van de naburige Gemeenten en enkele betrokken kringen. Want van hun hangt het ook af weer wat tot afhandeling behoort, van de menschen die daar wonen. Misschien dat ze voor dit plan of deze losse bespreking veel zouden voelen, of zelve een Commissie daartoe benoemde om daarover gunstig te adviseeren. Ook met het oog op de woningtoestanden is er veel te doen voor die menschen. Op ons grondgebied hebben we in den laatsten tijd reeds groote offers gebracht, vooral ook wel gedaan uit een oogpunt van schoon heidsgevoel, maar toch ook uit het oogpunt van te zijn in het belang der Gemeente. Ook met het oog op den H. Omslag, wan neer op kosten der gemeente aan die men schen gegeven werd een rioleering. Het zou aangenaam zijn wanneer dat complex ge bouwen nabij onze Gemeente aan Dirksland behoorde, wanneer er zooveel kosten en moeite aan besteed werd. De menschen die nu daar gaan wonen, b.v. met eenig kapitaal, die zonder ook op ons grondgebied moeten zijn. Dit is voor mij wel eenige reden, en ook wel een voorname reden dat ik deze zaak bespreek. Het is toch ook in der menschen belang met medische hulp, brandblussching enz. En waar gij M. de V. met Uw College te Sommelsdijk in een beste verstandhouding staat, acht ik het wel in het algemeen be lang, dat U op deze wijze werkzaam zou zijn, temeer daar U ook zelf Burgemeester zijt van Melissant. En waar tevoren of vroeger deze verhou dingen tot het Bestuur niet zoo gunstig was, en het ook conflicten tengevolge had, om in de regeling betreffende de toelating van Schoolkinderen. Ik wenschte dat Sommelsdijk of Melissant met Dirksland alles in een goede harmonie op kon lossen, vandaar dat ik deze losse bespreking in het midden breng, en die ik dan ook wanneer ik merk, dat daar nu de tijd nog niet voor is gaarne terug neem, opdat wanneer we deze zaak nader ingestu deerd hebben, beter kunnen bespreken. En nu zijn er zeer zeker vele moeilijkheden aan verbonden tot het vereenigen zooals op vele plaatsen gebeurt, waar men heeftopen- bare gebouwen, en restitutie en meerandere privaat eigendom, al zijn deze er niet zoo veel meer, waardoor ook verschillende moei lijkheden ontstaan betreffende het overnemen. Het komt mij voor, dat het wenschelijk zou zijn, wanneer deze vereeniging plaats had, maar ik acht ook thans de tijd nog niet gekomen. Voorz. Wij hebben de zaak ook besproken, maar wij voelen er niet veel voor, nu ja alleen om die menschen het eens gemakke lijk te maken, wanneer ze eens een enkele maal een burgerplicht of iets dergelijks te vervullen hebben. De tweede rede is, om die vereeniging tot stand te brengen, omdat we dan geroepen zijn, of ons daartoe geroepen ge voelen,de toestanden daar te verbeterenvolgens het doel of oogpunt van B. en W. Tevens zou het waarschijnlijk groote kosten voorde Gemeente Dirksland meebrengen. Want dan zal men b.v. ook Melissant schadeloos moe ten stellen, zoomede Sommelsdijk, anders zou men onverbiddelijk tegenwerking onder vinden. Ik geloof niet dat het oogenblik nu juist gekomen is. Dan zijn er dingen uit te voeren b.v. men zou krijgen; belangrijke verhoo gingen van de salarissen van Burgemeester, Secretaris en meer andere ambtenaren. B. en W. hebben dit in het kort nagegaan en wanneer U dit verlangd willen we ook wel eenige cijfers voorleggen, wanneer dit het algemeen gevoelen is heb ik er niets tegen, en dan willen we ook gaarne aan die uitnoodiging voldoen. Er zijn echter geen voordeelen aan ver bonden, dit kunnen we alvast wel zeggen. Na nog een korte bespreking dankte dhr. Warnaer alvast B. en W. voor hunne be reidwilligheid, en wanneer de gelegenheid, daartoe beter geschikt was, zou hij daarvan gaarne gebruik maken, daar ook hij gemerkt had, dat er groote bezwaren aan verbonden waren. 4. Voorstel om over te gaan tot demping van de sloot tusschen de woning van dhr. Hendrikse en de huizen van M. J. van Driel. Van Driel zou de buizen geven en Hen drikse zou deze sloot dan verder met afval uit de Gasfabriek dempen, zoodat het de Gemeente niets zou kosten. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en dientengevolge zou met van Driel een overeenkomst worden aangegaan. 5. Mededeeling dat de verkoop van het Armenhuis heeft opgebracht de som van f 3225. 6. Wordt voorgelegd een ontwerp Keur van de Gemeene Uitwatering van Dirksland betreffende de Eigendommen en het Beheer der Waterschappen. Bij de Rondvraag vroeg dhr. Van der Sluis of de mogelijkheid niet bestond, dat de put ten, welke zoo veelvuldig in de straten voor komen daaruit wordt verwijderd. Hiervan wordt door de Voorz. toezegging gedaan, daar toch spoedig een beroepstraat- maker zou komen. Niets meer te verhandelen zijnde, gaat de Raad op verzoek des Voorz. over in Comité- Generaal, tot het behandelen van een paar reclame's H. Omslag. Overzicht van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM op Vrijdag 3 Juli 1914 des n.m. 8 uur. Aanwezig alle leden. Voorz. de Burgemees ter. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend. De notulen der vorige verga dering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen, drie miss. van H. H. Ged Sta ten dezer provincie, betreffende, drie goed gekeurde gemeentebesluiten. Een schrijven van den heer F. Lokker, inhoudende hij zijn benoeming tot lid der comm. tot wering van schoolverzuim aanneemt. Een verslag van de kasopname van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat de inkomsten bedragen f 29032.53'' en de uitgaven f 28780.853, zoodat het saldo in kas moest zijn f251.685, wat accoord bevonden werd. Een schrijven van den heer A. Troost Lz. waarin verzocht wordt gedeeltelijk ontheffing van havengeld, daar hij een gedeelte van het jaar zijn vaartuig bezit. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Dhr. Keijzer meent dat dit niet moet gebeuren, en vergelijkt deze regeling met die der hondenbelasting. Eigenaars van honden worden in dergelijke gevallen meestal vrij gesteld. Daar er toch reeds veel onregelma tigheden in het havenreglement zijn, meent dhr. Keijzer die niet te moeten vermeerde ren, waarom voorstelt drie maanden ont heffing te verleenen. Ook dhr. Hoileman en van Seters zijn voor gedeeltelijk vrijstelling. Voorstel B. en W. tot afwijzing wordt in stemming gebracht en met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor (de hee ren Nagtegaal en Meijer. Het voorstel Keij zer om gedeeltelijke ontheffing te verleenen wordt met 5 stemmen vóór en 2 blanco aan genomen, de heeren Meijer en Nagtegaal blanco. Een miss. van H.H. Ged. Staten dezer pro vincie, betreffende salariswijziging van den gem. geneesheer Dr. Mulder. Een schrijven van de commissie tot we ring van schoolverzuim bevattende het jaar verslag over 1913. Een van het college inhoudende meede- deeling dat dit jaar aan de buurt van aftre ding zijn de heeren F. v. d. Vlucht en P. D. Holleman. Een van hetzelfde college inhoudende mededeeling dat tot voorz. der comm. is ge kozen de heer J. L. Bosschieter. Een schrijven van den heer schoolopziener in het arr. Middelharnis, daarbij terugzen dende de goedgekeurde voordracht voor on derwijzer aan de O. L. school. Op de voor dracht zijn geplaatst no 1. M. v.d. Vlugt Fz. alhier, no. 2. H. C. de Stigter te Groot-Am- mers, en no. 3. C. A. M. Diepenhorst te AmeideDe van 't Hoofd der school ont vangen inlichtingen betreffende genoemde sollicitanten worden voorgelezen welke alle gunstig bleken. Hierna wordt in geheime zitting overge gaan. Na de heropening komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer. Uitge bracht worden 6 stemmen op M. v. d. Vlugt alhier, en 1 op de Stigter van Groot-Ammers zoodat benoemd is M. v. d. Vlugt, met in gang van 1 Juli jl., aan benoemde zal hiervan kennis worden gegeven. Daarna wordt voorgelezen een schrijven van het gem. bestuur van Middelharnis daarbij toezendende een afdruk van een schrij ven van Zijne Ex. den Min. van Binnenl. Zaken, over de oprichting van een R. H. B. S. met 5-jarigen cursus. In het schrij ven van B. en W. van Middelharnis worden B. en W. uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering tot bespreking van het schrij ven van den minister. De Voorz. deelt mede die vergadering bij gewoond te hebben, waar gebleken is, dat de kosten voor deze gemeente zouden be dragen f 176,70 zijnde 10 cent per inwoner. Een verzoek van het Hoofdbestuur van de Flakk. Landbouwvereen., om deze subsidie wel te willen toestaan, is ingekomen.. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan, en dus geen subsidie te verleenen. De Voorz. meent dat het aantal kinderen dat de H. B. S. zal bezoeken niet groot genoeg zal zijn, daar alleen meergegoeden dit kunnen bekostigen. Bovendien zegt hij, dat een groot gedeelte dezer gemeente voor Bijz. Onderwijs is, wat te krijgen zou zijn op de Chr. M. U. L. O. school, welke in uitzicht is. Daaren boven zijn de kosten van een M. U. L. O. school veel lager. Hij is dus tegen steun aan een H. B. S., en beveelt een M. U. L. O. school aan. Hierop ontbrandt eenheftigdispuuttusschen den Voorz. en den heer Holleman. De heer Holleman verwijt den Voorz. de politiek op den voorgrond gebracht te heb ben. Hij had verwacht dat de Voorz. de H. B. S. zou aanbevelen. Er was alleen een verzoek om steun aan de H. B. S., waarom de Voorz. de M. U. L. O. school er niet bij moest halen. Ook zou hij wel eens willen hooren van den Voorz. of men met een diploma M. U. L. O. evenver komt als met een van een H. B. S. met 5-jarigen cursus. Wat betreft het gebruik maken van een H. B. S., alleen door meer gegoeden, bestrijd de heer Holleman. Hij vergelijkt de H. B. S. met de Ambachtsschool, en voert aan dat het school geld op de H. B. S. evenals op de Ambachts school, voor minvermogenden lager gesteld kan worden, zoodat het schoolgeld geen overwegend bezwaar behoeft te zijn. Dan vraagt hij waarom de Voorz. verleden jaar met een lijst geloopen heeft voor een H. B. S. en daarop zelf geteekend heeft. De Voorz. repliceerd dat hij niet bedoelt de politiek op den voorgrond te schuiven, doch hij voert aan dat ieder zijn overtuiging mag te kennen geven. Hij is voor Bijz. Onderwijs en vindt dat nu in een M. U. L. O. school een mooie gelegenheid hiervoor open gesteld wordt. Hij erkent dat men met een mulo niet zoo ver komt als met een H. B. S.. maar meent dat een mulo voldoende is. Hij is zich niet bewust met een lijst voor een H. B. S. geloopen te hebben, doch wel op de lijst geteekend te hebben, daar hij voor beter onderwijs is, doch nu er Bijz. Onder wijs te krijgen is, kan hij zich niet met de H. B. S. vereenigen. Voorz. wil het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken nu in stemming brengen. De heer Van Seters merkt nog op, dat hij niet gelooft, dat er op 't oogenblik behoefte aan een H. B. S. op Flakkee bestaat. Zij, die voor een hooger ambt opgeleid willen wor den, komen toch niet klaar op genoemde inrichting en moeten toch nog naar een stad om zich verder te bekwamen; dus zou de H. B. S. hoofdzakelijk voor landbouwers zijn, en deze kunnen wel volstaan met de oplei ding op een M. U. L. O. school, en dan krijgt men Bijz. Onderwijs. Dan voert hij aan, de gemeentekas niet armer te maken, dan ze is. De heer Keijzer zegt hierop tegep de heer Van Seters: U redeneert thans geheel anders als vorig jaar bij de beraadslaging over den bouw van een nieuwe onderwijzerswoning. Toen riep u uit: „Liever veel uit de ge meentekas, dan weinig uit 's Rijkskas." Toen ging het bij duizenden, nu over honderden, waarop de heer Van Seters antwoordde, dat hij niet weet dit ooit gezegd te hebben. De heer Holleman zegt ook dat de heer Van Seters dit wel gezegd heeft. De Voorz. wil de discussie sluiten en tot stemming overgaan. De heer Holleman is tegen 't sluiten der discussie, doch na eenig praten over en weer, wordt tot stemming overgegaan. De uitslag is dat het voorstel van B. en W. om geen subsidie te verleenen wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de hee ren van Oostenbrugge Nagtegaal, Meijer, Bie- mond en van Seters, tegen de heeren Holle man en Keijzer. Van dit besluit zal aan B. en W. van Mid delharnis kennis worden gegeven. Daarna wordt voorgelezen een schrijven van de Maat schappij tot Exploitatie van Gemeentebedrij ven, waarin verzocht werd antwoord te zenden op ,hun laatste schrijven betreffende den bouw van een Gasfabriek. Een schrijven van de firma de Liefde te Culenborg waarin concessie gevraagd voor den bouw van een gasfabriek te ontvangen. De voorz. vraagt of het nu ernst is, om een gasfabriek te hebben. Zoo ja, dan is hij er voor eerst een deskundig onderzoek in te stellen. Natuurlijk is dat ernst zeide Holleman. De voorz. zegt dat de bedoeling van zijn vraag is zekerheid te willen hebben, daar de kos ten voor de gemeenteverlichting o.a. nog al wat meer zullen bedragen, dan de tegen woordige verlichting. Nu kost de gemeente verlichting circa f250 en bij gasverlichting f640. Holleman wil wel deskundig on derzoek doch alleen indien het gemeente ex ploitatie wordt. Hij wijst er op dat goede resultaten ople vert in Middelharnis en Sommelsdijk ook dhr. van Seters en Keijzer verklaren zich voor eigen exploitatie. Daarna worden nog enkele vragen gedaan over de meeningen der re den van Goedereede en Ouddorp, welke de voorz. beantwoordt. Daarna wordt besloten de gemeenteraad van Goedereede ter verga dering alhier uit te noodigen tegen Maan dag 6 Juli. Hierna wordt voorgelezen een verzoek van M. de Leeuw gemeentebode, om verhooging van salaris, wegens pensioen storting, B. en W. stellen voor f25 salaris verhooging te geven. Dit college heeft instructie opgemaakt, welke wordt voorgelezen. Dhr. Holleman vraagt of er vroeger ook instructie was, 't geen de voorz. ontkennend beantwoordt. Dhr. Keijzer vraagt of de instructie nu zoo is op gesteld dat ze kan uitgevoerd worden voor de voorgestelde wedde van f60 om zich hier van te overtuigen zal de instructie eerst bij de leden worden rondgestuurd, verzoekschrift wordt dus zoolang ter zijde gelegd. Alsnu, deelt de voorz. mede dat er nog geen enkele sollicitant is naar de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte tegen f850. B. en W. stellen nu voor op te roepen tegen f 950. Dhr. van Seters vraagt of 't niet beter zou zijn op te roepen tegen f900. Voorz. zegt dan krijgen we er nooit een." Dhr. Holleman wil als er voor f950 geen soil, komen, dan niet lang wachten maar dan f 1000 geven. Wordt besloten een oproeping te doen plaatsen tegen f 950. Alleen dhr. Keij zer was er tegen, daar hij vermoedt dat er toch niemand voor komt. Daarna wordt behandeld een missive van Ged. Staten betreffende de drankwet. Daarna stelt dhr. van Seters een vraag betreffende brandweer. Dhr. Keijzer komt terug op een vroeger gedane vraag betreffende reparatie der brug bij Kavel II. Voorz. zal de gemeente opzichter een onderzoek opdragen. Alsnu merkt van Oostenbrugge op, dat de begraafplaats welke nu goed in orde gebracht is, eenigszins onbeschermd ligt tegen jongens die haar als speelplaats gebruiken, nu ze door de droge sloot heen kunnen gaan. De voorz. zegt tdat daar niets aan te doen is, dan verscherpt politie-toezicht. In verband met een proces-verbaal tegen F. van Es, stelt dhr. Keijzer nog een vraag betreffende het havenreglement. Voorz. vraagt dhr. Keijzer op een volgende vergadering met een voorstel te komen, doch hij zegt beu te zijn van voorstellen, en vraagt B. en W. zulks te doen, waartoe wordt besloten. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. GOEDEREEDE. De vorige week was voor de Noordzee- visschers geen voordeelige vanwege de voort durende windstilte. De hoogste besomming aan versche visch werd gemaakt door C. Lokker Cz., die slechts f 49 onvrij heeft ge maakt. SOMMELSDIJK. Maand JUNI 1914. Verzonden telegrammen 60 Ontvangen 54 Weerberichten25 Uitgaande telefoongesprekken 166 Inkomende 104 Totaal 409 GOEDEREEDE. Met 1 Aug. a.s. is benoemd tot directeur aan het telegraaf- en postkantoor alhier den heer W. Mulder, commies-titulair te Druten. Op Donderdag 9 Juli 1914 veiling; en Op Donderdag 16 Juli 1914 afslag, beide dagen 's avonds 7 uur, te den Bommel, ten herberge van Wed. Lokker, van: Eene groote landbouwschuur en twee arbeiders woningen met grooten tuin, erf en grond te den Bommel, aan den Westmolendijk, kadaster sectie B, nommers 1372 en 1371, in perceelen en in com binatie; de schuur dadelijk te aanvaarden, ten verzoeke van den Heer Arend Jongeling. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 10 Juli 1914 's-avonds 6 uur ver koop van Tarwe, in de polders Zuiderland en Oudeland onder Oude Tonge, ten ver zoeke van Mejuffr. de Wed. H. Heestermans en dhr. G. Krouwer, bij A. T. Waare Zn. aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 10 Juli 's-avond 61/» uur, te Dirksland ter herberge van H. v. d. Doel, van het Hooigras, wassende te Dirksland, in den polder Dirksland op de Boezemweiden nabij den Watermolen 3-44-43 H.A. 7'/2 Gem. V. Maat) en 2 op de kade vanaf den Wa termolen tot aan de trambaan ruim 0-45-92 H.A. (1 Gem. V. Maat ten verzoeke van

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2