Spoed wegens vertrek. VERK00PING H00IGRAS VERLO&EK 9 Simina Hardendood ingezonden stukken. "posterijen. rechtzaken. gemengd nieuws. kerk en school. een schildersknecht - 4 timmerlieden - timmermansknecht, Cornelia Admiraal, Paardenfok kers Belgisch Fokmateriaal een Portefeuille met Geld, wezen, Hedennacbt ten 1 ure be- B haagde het den Heere van leven li en dood na een smartelijk docb jj|| H geduldig lijden van onze zijde Hg weg te nemen mijn geliefde I I Echtgenoote, en der kinderen ||i I zorgvolle Moeder 8298 I in den ouderdom van 74 jaar. A. ZOON. M. L. ZOON—Spoor. K. SPOOR. J. ZOON. N. ZOONv. St.Annaland bh en Kinderen. I Den Bommel, 3 Juli 1914. Ui'" IHff» I—BI—II Hiermede vervul ik den treu- rigen plicht U kennis te geven, van het kortstondig overlijden van mijne geliefde Echtge noote in den ouderdom van 33juren. Uit aller naam 8292 JOHs. BAKKER. Nieuwe Tonge, 30 Juni 1914. Terstond gevraagd en een 11 AA.F WA bij O. RA K K ER Schilder,"Den Bommel. 8295 Direct gevraagd bij C VAN DER GRIEND Mr. Timmerman en Aannemer, Hei- nenoord. 8293 Terstond gevraagd in het centrum van het West land een bekwame loon 20 ets. per uur. Brieven frst letter K, Bureau van dit blad. 828* Wie vertrouwd 8289 wil aankoopen, wende zich tot H. v. d. MAST, Bleiswijk. Te Sommelsdijk wordt ThR OVER NAME aangeboden een «a» St- zaak annex handel in Kruideniers waren, Comestibles. Sigaren, enz. Het huis is mede te koop. Aanvragen worden tot 15 Juli in gewacht onder No. 8287, bureau van dit blad. wassende te Dirksland in polder Dirk sland 8299 A. op de Boezemweiden bij dan Watermolen en op de Boe zemkade tez. 3.81.57 H.A. (8 G. 92V2 R.) in 5 perceelenen in combinatiën, ten verzoeke van het Bestuur van den pol der Dirksland; en B. op een perceel weiland aan den Tweeden Stoof weg en den Westdijk 2.58 86 H.A. (5 G. 191 R) in 4 perceelen en in combinatiën, teu verzoeke van den Heer C WAR- NAER, op Vrijdag 10 Juli 1914, 's ayouds 6 30 uur, ter herberge van H. VAN DEN bOE^ te Dirksland, ten overstaan van Notaris VAN DER SLUYS. Breeder bij biljet omschreven. gaande van Nieuwe Tonge naar Oude Tonge. Tege'i belooning terug te be zorgen onder No. 8297 dezer adver tentie, aan 't bureau van dit blad, Voorz. in verband met genoemd schrijven van den Minister is door B. en W. ,van Middelharnis, een vergadering uitgeschreven op 20 Juni 1.1. waar ook B. en W. dezer Ge meente zijn geweest, gezamenlijk met de Collega's van B. en W. der andere Gemeen ten, en waar dit schrijven is behandeld. Het is dan ook heel nuttig de stichting eener R. H. B. S., en zooals uit het schrijven gebleken is, komt de zaak hierop neer, dat jaarlijks door de Gemeenten en andere be langhebbenden moeten worden opgebracht, de som van f 9800. Tevens is op die vergadering besproken, hoe dat geld bij elkaar te brengen, en toen is er besloten, om te trachten, dat geld te krijgen van de verschillende Gemeenten, al naar gelang zij er belang bij hebben. Dientengevolge zijn ze in verschillende klassen gerangschikt, zoodat men een zeker bedrag per inwoner en per jaar moet betalen. Middelharnis 30 cent. Sommelsdijk 25 cent. Dirksland, OudeTonge, Ooltgensplaat, Oud dorp en Goedereede 15 cent en de overige gemeenten waaronder ook Melissant ressor teert 10 cent per inwoner. Dus dat wordt voor de gemeente Melissant een subsidie berekend ongeveer tegen 1650 inwoners 10 cent is f 165 per jaar. Hiermede heb ik de zaak zooveel mogelijk toegelicht. En ik vertrouw dat ieder wel over tuigd is van het groot belang een H. B. S., zoowel voor het eiland, als voorde gemeente Melissant, om dan ook zulk een bedrag toe te staan per jaar, wijl er ook dienaangaande wel een groot deel belanghebbenden zijn. B. en W. hebben ook indertijd op een verzoek van H.H. Ged. Staten om advies, met algemeene stemmen gunstig geadviseerd en waar de heeren toen hun belangstelling hebben getoond, zou ik wenschen, dat zij nu ook stoffelijke blijken uit de gemeentekas gaven, n.l. een bedrag van f 165 voor de R. 11. B. S. Dhr Polder. Ik vind het wel wat veel voor zoo'n enkele man een dergelijke jaarlijksche som op te brengen, daar Melissant misschien 2, 3 of 4 kinderen telt, die daar naar toe zullen gaan, en dat wordt per persoon ge rekend erg duur. Voorz. Dus Polder' wil toch hiermee zeg gen, dat hij er uit principe niet tegen is. Wij kunnen er niet over praten of er al of niet genoeg naar toe gaan, maar hij is er dan toch niet geheel tegen. Maar daar zijn na tuurlijk een macht van menschen welke hun kinderen er niet heen laten gaan, en toch over het algemeen wenschen de totstand koming eener R. H. B. S. Wanneer we ook zien in groote gemeenten of steden waar een 150 kinderen er naar toe gaan, dan is het natuurlijk percentsgewijze dat er van een kleine bevolking heel wat minder gaan. Niettegenstaande is het toch van groot belang, waar de menschen die er heen gaan toch ieders ontwikkeling terugbrengen in onze streken. Daarom is deze school van zóóveel i belang, en in deze streek doet deze ook veel goed, daar o.a, een boer zijn opgedane ken nis niet alleen zichzelve, maar ook een ge- heele streek ten goede komt, gedachtig aan het woord dat kennis macht is. Dhr Polder. Ik kan nu niet vinden dat Flakkee achtervalt met andere landbouw streken, ik zou eerder Flakkee voor vinden. Voorz. Dat zal wel lastig uit .te maken zijn, maar het is de vraag of men op den duiir niet achter raken zal. Als men b.v. ziet, dat men in Groningen en Friesland burger scholen heeft, dan bemerkt men, dat deze heel veel goed uitwerken ook voor den land bouw. Dhr Nieuwenhuijzen. Ik geloof dat de al gemeene opinie ook is, dat de te storten som veel te groot is. Dhr van Beek. Sommelsdijk heeft een slecht voorbeeld gegeven, die heeft het afgestemd. Voorz. Het voorbeeld is door Stad aan 't Haringvliet gegeven, die geeft subsidie. Dhr van Beek. Maar Sommelsdijk is nu vlak bij Middelharnis, en die gaan het af stemmen. Dhr Nieuwenhuijzen. Dat is nu f 165 voor 3 4 kinderen die er gebruik van zullen r maken, dat is f 40 per hoofd. Ik vind het wel wat zwaar om dat daarvoor uit de ge meentekas te nemen. Voorz. Ik zou dit willen zeggen. Wijlover het algemeen de meening vrijwel is dat het te veel ls, laten we dan nu eerst eens uit maken of er subsidie gegeven zal worden, ja of neen, en wanneer in principe uitge maakt is, dat men subsidie zal geven, dan kan men het zoo laag stellen als men wil. Dhr Joppe. 't Is een groot bezwaar dat het te veel is, maar ik geloof toch, dat we allen meegaan, als we zeggen, dat de stichting eener R. H. B. S. nuttig is. Dhr Nieuwenhuijzen. Als ik de algemeene opinie naga, dan geloof ik, dat voor Melis sant alles te veel is, die er hun kinderen naar toe willen laten gaan, die kunnen dat ook nog wel missen, ik zou het tenminste voor mij persoonlijk geen bezwaar vinden over die f 40 of f 50 ook heen te stappen. Dhr van Beek. Dat is het doel niet, want dan krijgt men die niet, de bedoeling is om deze hier gesticht te krijgen. Voorz. De R. H. B. S, gaat van het Rijk uit. Daarom vraagt de Minister zooveel geld voor de te stichten school. Geeft men nu niemendal, dan zal men ook nimmer kans krijgen zijn kinderen er heen te sturen. Dhr Polder. Men vraagt niet waar het geld vandaan moet komen. Voorz. De Minister moet zóóveel geld als reeds genoemd is hebben. En nu die school te stichten moet men alle zeilen bijzetten. Komt dat geld er niet of vind men het te veel, dat is ieders standpunt, maar men zou zich althans toch eenige opoffering moeten getroosten, daar er ook kostelooze plaatsen op de R. H. B. S. worden beschikbaar ge steld. Dhr van Beek. Dat is het juist, dat ook kinderen van minder gegoede menschen van de H. B. S. gebruik kunnen maken. Dhr Sieling. Ik vind dat in de eerste plaats het niet de roeping der gemeente is de op voeding der kinderen te voltooien, dat is in de allereerste plaats de taak der ouders. In de tweede plaats ben ik uit principe tegen een R. H. B. S., met het oog op de gevolgen die er dikwijls achter zitten. Ik sprak juist gisteren een oud-leerling van een R. H. B. S. en die verzekerde mij: Als alle ouders eens wisten hoe dat daar gespot werd, hoe bespottelijk de godsdienst wordt voorgesteld, en den spot gedreven wordt met het Koninklijke Huis, dan liep die school hoegenaamd leeg. In den regel staat een leeraar aan een R, H. B. S. op een veel lager peil dan een leeraar aan een Hoogeschool. Er komen mettertijd alsdan een hoop so cialisten, en zooals ik zeide, het Koninklijke Huis en de godsdienst worden zoo bespot telijk voorgesteld, dat ik er heelembal tegen ben ietwat subsidie te verleenen. Ik zeg niet opzettelijk, dat de R. H. B. S. socialisten kweekt, maar de gevolgen blijken het te Voorz. Het^is wel toevallig, dat u juist die mijnheer hebt gesproken, maar ik kan u wel zeggen, dat zulks niet op de Hoogere Bur gerscholen gebeurt. Wij weten ook niet eens, of die man betrouwbaar is. Het is maar een los praatje dat u nu tegen de R. H. B. S. uitspreekt. Ik ken wel eenige burgerscholen waar juist met diepen eerbied over het Koninklijk Huis en den godsdienst gesproken wordt. Ik vind dat u daar wel een beetje te veel over hebt opgesneden. Als men iets zegt, moet men man en paard noemen, anders kunt gij het niet voor uw rekening nemen. Dhr van Beek. Ik kan wel meegaan met wat dhr Sieling daar spreekt. Ik heb er zelf ondervinding van. Mijn zoon was leerling op de R. H. B. S. te Schiedam. En daar was een zeker leeraar, die eer men het begon te merken, de jongelui zoo onder den duim door het socialisme aan- preekte. Zoodra het echter openbaar was kon hij zijn ontslag aanvragen of anders zou hij het gekregen hebben, nu woont hij in Utrecht. Dhr Sieling. Ik wil nog even opmerken dat dien indruk, welke ik heb van de R, H. B. S., niet eerst gisteren bij mij gekomen is, maar dien indruk heb ik reeds vroeger ge kregen. Voorz. Er zijn ook wel bijzondere scholen te vinden, die altijd niet even netjes zijn. Maar als u aanmerking wil maken, moet u man en paard noemen en op geen losse praatjes afgaan. Ik zou zoo iets liever niet zeggen, wanneer ik niet heelemaal over tuigd was. Ik vind dat wij wel iets moeten doen als bewijs van belangstelling. Is de som te hoog, welnu dan moet men die school niet heele maal wegcijferen. Wij moeten werkelijk wat doen, voor het middelbaar onderwijs. Dhr Sieling. Het zou nog een verschil ma ken als we zoowel ruim bij kas waren, als uu schraal. Voorz. Dat is altijd een argument als men niet wil, maar dat is niet steekhoudend. Dhr Sieling. Het gaat toch niet anders, dan ten slotte met verhooging van den Hootd. Omslag en die staat toch reeds in top. Voorz. Er wordt over het algemeen min der Hoofd, omslag betaald dan voor eenige jaren, waar het vroeger b.v. 90 cent was is het nu 82 cent, dus dat argument is niet heel sterk. Dhr Polder. Staat het de Voorz. niet meer voor, dat toen er ter sprake gebracht werd, om aan de Bewaarschool subsidie te geven, ik er ook tegen was, om die reden, dat het niet kon vanwege de draagkracht der ge meente. Voorz. Dat is heel wat anders, toch was de aanvrage om subsidie heel wat grooter. Als u uu zegt de subsidie is te zwaar, dan is u er niet tegen en dan is het slot van de rekening, als u er dan niet heelemaal tegen ben, dan is u er voor. Dhr Polder. Ik wil dit nog zeggen, dat ik niet voor een Burgerschool ben, daar hebben we nog niet over gesproken. Ik voor mij zie er niets geen goed in, wat de R. H. B. S. aangaat. Dhr Joppe. Dit voordeel is er aan ver bonden, dat men zijn kinderen zelf thuis krijgt, dat men ze alsdan zelf op kan voe den en dit niet aan vreemde menschen be hoeft toe te vertrouwen, maar dan heeft men de jongens thuis en onder zijn eigen bereik, al was het ook dat er dezelfde kosten mee gemoeid waren. dhr. Sieling. Ik kan wel zeggen, dat er ernstige pogingen aangewend worden, om te komen tot oprichting van een M. U. L. O. School; welke gelijk staat met een R. H. B. S. met 3-jarigen cursus. Voorz. Die is er nog niet en dan dat een Muloschool gelijk staat met een R. H. B. S. met 3-jarige cursus ik geloof er nog niets van. Het een is lager- en het ander is mid delbaar onderwijs, die vakken staan naast elkaar. dhr. Sieling. En toch is die school op die leest geschoeidt. Voorz. De leeraars zijn ook heel anders aan een Muloschool dan aan een H. B. S. Deze van de Muloschool vallen onder de lager- en die aan de H. B. S. onder de hooger Onderwijswet, dhr. Sieling. Voor een boerenbevolking is een dergelijke school meer als voldoende. Wanneer men die school met 3-jarigen cur sus doorloopen is, dan is er maar een enkele, welke nog door moet leeren, en dat is dan toch bepaald van de meer gegoeden. Voorz. Laat ik nu in de eerste plaats vra gen aan de heeren of we al of niet subsidie zullen geven, wordt deze vraag bevestigend beantwoord, dan kunnen we zeggen en vast stellen hoeveel. Voor het gemak zal ik dan dit voorstel in stemming brengen. Voor of tegen subsidie. Voor de heeren Joppe en Van Beek. Tegen de heeren Nieuwenhuizen. Polder, Sieling en Kooman. AIzoo met 4 stemmen tegen 2 voor verworpen. 3. Rapport van de Maatschappij tot Exploi tatie van Gemeente-bedrijven behelzende uit voerige mededeeling, van de kosten enz. die te maken zijn ingeval besloten zou worden tezamen met de gemeente Herkingen om aan te sluiten aan de Gasfabriek te Dirksland. Een en ander zou kosten f 97650,67. Ge makshalve werd echter gerekend op f 100,000. De kosten verlichting bedroegen thans on geveer f 270 met petroleum, en met gasver lichting zou deze f 340 bedragen, dus dat vordert een meerdere kosten van f70 maar met dat verschil dat men daarvoor dan ook beter licht heeft. Nadat door den Voorz. en dhr. Kooman eenige inlichtingen waren verstrekt in be ginsel werd besloten aan te sluiten op de gestelde voorwaarden en gedane opgaven bij de gasfabriek van Dirksland. De gastoevoer naar Melissant zou dan ge schieden onder lagen druk, omdat onder hoogen druk, de kosten zwaarder zijn. Voorz. Tenslotte stellen B. en W. u voor dit rapport gezamenlijk met de gemeente Herkingen te stellen in handen van een des kundige, welke de zaak degelijk en grondig kan onderzoeken, en daartoe te benoemen dhr. Blokhuis van Middelharnis. Besloten. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de openbare Vergadering en de Raad ging over in geheime zitting tot behandeling van enkele reclame's H. Omslag. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. M. de R. Vergis ik mij, of begrijp ik het niet goed als ik meen dat de Rijks H. B. S. zooals men die ons wil opdringen, is Voor kinderen van gegoeden en dan nog kinderen van liberalen, (want rechtgaande Anti's kunnen geen gebruik maken van het neutrale onderwijs) moet een schoolgebouw worden, omdat hun dat minder kost als dat ze hun kinderen naar Rotterdam of elders zenden, en de kosten der school moeten alle Flakkeesche burgers, in den vorm van belasting, betalen. Het is dus weer het oude liedje wij libe ralen willen een school maar gij anti's zult ook daaraan helpen betalen, als n.l. de ge meenteraden die gelden toestaan. Mij dunkt dat zal een groote toer wezen voor de A. R. gemeenteraadsleden om dat, bij eventueele aftreding, voor hunne kiezers goed te maken. Voor ieder burger, kind of grijsaard, 25, 15 of 10 cent per hoofd, ten eeuwigen dage te betalen om gegoede liberalen hun kinderen te laten onderwijzen. Zou het niet wenschelijk wezen dat zulke menschen geen kiesrecht hadden omdat zij bedeelden zijn? Ik hoop dat niet één antirevol. gemeente raadslid daar „voor" stemmen zal. Met dank voor de plaatsing EEN ANTIREVOLUTIONAIR op Flakkee. ONZE GRINTWEGEN. Naar aanleiding 'van den toestand waarin onze grintwegen over het algemeen verkee- ren, niettegenstaande de groote offers aan arbeidsloonen, zijn toch sommige grintwegen altijd nog met slinken en geulen, waarin het water blijft staan dat de modder zeer be vordert, wat bij mij de vraag deed rijzen of daarin geen verandering in gebracht zou kunnen worden, door meer gebruik te ma ken van de sleepers, waardoor de tonrondte beter bewaard blijft en de afwatering te be vorderen door de kanten beneden het peil van den weg te houden, daar dat nu op vele plaatsen niet het geval is het opdroogen van den weg tegenhoudt. Er zijn hier 2 soorten sleepers, die als zij op tijd gebruikt worden zeer goed voldoen, de eene „dijkploeg" a en de andere „Oud- dorpsche grintwegsleeper" b, die hier al ruim 50 jaar bekend is, en voor zooveel zij gebruikt is goed heeft voldaan, de grint wegen hier aan arbeidsloon kosten met het begrinten ongeveer 2 cent per meter. Het onderscheid tusschen de beide sleepers is nog al overwegend: le. de sleeper a moet bediend worden door 2 personen; 2e. de sleeper b kan bediend worden door een persoon, wat bij aaneensluitende grint wegen voordeelig is, daar zij den weg ineens pakt en niet op dezelfde schreden terug be hoeft te komen; 3e. de sleeper b werkt in't midden beter af; 4e. het sleepen op Zaterdagmiddag, zoo laat mogelijk, is met nat weer en veel ver keer eene groote vereischte met de Zondag daarop, waar b weer voordeeliger is dan a die veel minder tijd vereischt; 5e. met b wordt de tonrondte beter in stand gehouden dan met a, maar dan moet de tonrondte van den weg met de sleeper b in overeenstemming zijn, daar zij anders niet goed kan werken, een weg is geneigd platter te worden en de sleeper verandert niet, doch op tijd gebruikt, blijft dat in vol doende overeenstemming met elkander, daar een krachtwerktuig om grintwegen te onder houden de aangewezen weg is en veel min der kost en beter werk levert dan handen arbeid en in een minimum van tijd den weg in orde ligt is al lang hier bekend, maar helaas te weinig van geprofiteerd, en de kosten van het nadeelige lapwerk en mod- derschrappen veel minder noodig zullen blij ken te zijn, dat zeer nadeelig is voor een grintweg. Misschien zou het aanbeveling verdienen in 't najaar de wegen met de onderhouds- grint te versterken, daar zij nu bij de grootste drukte het zwakst zijn in de polder het West- Nieuwland, wordt dat met goed gevolg in toepassing gebracht. Met den wensch, dat er op dit gebied meer en meer proeven worden genomen en door langdurige ondervinding voldoende re den heb de sleeper b. te verkiezen boven de sleeper a en mij bekend is, dat er sleepers b gemaakt zijn buiten het goede model, welke niet goed kunnen werken. Uw abonné, D. VOOGD. Ouddorp, 27 Juni 1914. SOMMELSDIJK. 2e helft Juni. De afzenders onbekend van Brieven Dijk (Jan v.) Rotterdam. Jong (Erve de) Wormerveer. Briefkaart Poortvliet (jongejuffr. J.) Dirksland. NIEUWE TONGE. Op het hulptelegraafkantoor werdt gedu rende de maand Juni behandeld 57 telegrammen. 119 telefoongesprekken. 7 oproeping's. Totaal 183. STELLENDAM. Aan het Hulptelegraaf- en telefoonkantoor alhier, werden over de Maand Juni behan deld 112 Telegrammen Binnenland. 64 Buitenland. 180 Gesprekken. 16 Telefoon-oproepberichten. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Strafzitting. De 23-jarige binnenvisscher A. P. uit Mid delharnis, bekende aldaar op 1 Juni den vis- scher J. Sala bij de keel te hebben gegrepen en daarna tegen den muur van een pakhuis te hebben gegooid. Het O. M., waargenomen door mr. Steen- berghe, eischte wegens mishandeling, f 25 boete subs. 20 dagen hechtenis. Op 6 Juni, verklaarde de landbouwer J. Verolme, had de niet-verschenen beklaagde A. G. hem te Middelharnis in het gelaat ge stompt en geslagen en hem bij de keel ge grepen. Een tweede get. bevestigde dit. Deze zaak werd aangehouden tot 1 September, ten einde nog een getuige te hooren, omdat Ve rolme, die in familiebetrekking tot den bekl. staat, niet onder eede gehoord kon worden. P. J. B. H. S., 38 jaar, administrateur van De Ploeg, te Hellevoetsluis, wegens smaad- chrift, tot f 20 boete, subs. 20 dagen hecht. 8 A. v. d. V., 19 jaar, barbier te Middel harnis, wegens openbare schennis van de eerbaarheid te Vierpolders, tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Kostelijk er In gevlogen! Te Tilburg heeft zich bij de keuring der miliciens het volgende geval voorgedaan. Een jonge man wilde gaarne afgekeurd worden en gaf daarom als lichaamsgebrek op: doofheid. Hij verschijnt voor de militaire dokters en wordt onderzocht. Alles in orde, alleen zijn hardhoorigheid zal oorzaak zijn van onge schiktheid voor den militairen dienst. Men zal hem eens op de proef stellen en van uit een hoek der kamer, wordt hem heel zacht het getal 42 toegefluisterd, hetgeen on ze milicien in spe moet nazeggen. Doch hij snapt er niets van, althans hij doet alsof en met harde stem antwoord hij het getal 100. De doctoren kijken elkander verbaasd aan, want zulk een graad van doofheid kwam in hun praktijk nog niet voor. Zij gelooven zich zelf niet en herhalen de proef. 22 zegt de dokter. 50 antwoordt de milicien. Nu stond het vast, deze jongen leed aan erge doofheid en was ongeschikt voor den dienst. Met een blij gezicht trok de milicien af, doch zag spijtig genoeg de houding van de doctoren niet, toen hij de deur achter zich gesloten had. Zij proestten het uit van het lachen en hadden den snaak reeds lang in de gaten, dat hij een beetje comedie speel de. Ze zouden hem wel te pakken krijgen. En alvorens de jonge man kans zag op straat te komen en aan zijn vrienden en kennissen den gunstigen afloop van zijn truc te vertel len, werd hij teruggeroepen. Hij verschijnt weer in dezelfde kamer ais straks, waar nog steeds een der doctoren in een hoek staat. En met nog zachtere stem als te voren fluistert hij den binnenkomende toe: „je bent afgekeurd". „Hoera", schreeuwt het onze jongen blij uit, „dank u wel, salut". En hij wil weer weggaan. Maar krijgt de kans niet, alvorens een der aanwezigen hem met harde stem heeft te verstaan gegeven, dat hij genoeg had van zijn praatjes over doofheid en dat hij wel goedgekeurd werd voor den militairen dienst. („N. v. Ned.") Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 5 Juli 1914. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 'sav. 6 uur Ds. Westrik. Middelharnis, v.m. 9.30 uur Ds. Bruining. 's Mid dags Ds. Bruining naar Stad aan 't Haringvl. Middelharnis, (Evangelisatie), geen opgaaf. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. Ds. L. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, v.m. 9 uur (bevestiging Ds. Lans) door Ds. A. Luteijn van IJselmonde. 's Midd, 2 uur Intrede Ds. Lans. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.30 uur Ds. v. d. Kooi van Ouddorp. Ouddorp, v.m. Lezing eener predikatie. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur den Heer Ploegens van Dordrecht. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 5.30 uur (Leeskerk.) Ooltgensplaat, v.m. 9 uur (H. Avondmaal) en 's av. 6 uur (Dankzegging) Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Meulink Em. Pred. van Hendrik-Ido-Ambacht. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9, n.m. 2 en's av. 6 uur Ds. Kieviet. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Róssing. SOMMELSDIJK. De collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap gehouden in de Zondag school alhier op j.l. Zondag heeft f 12.70 op gebracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Den hee G. Esselink alhier slaagde voor het prop examen geneeskunde te Groningen. OOLTGENSPLAAT. In deze gemeente heeft zich een commissie gevormd om de tot standkoming van een Christelijke M. U. L. nderwijs-inrichting te bevorderen. STELLENDAM. De voordracht voor onder wijzer aan de O. L. School alhier, is als volgt No. 1, M. v. d. Vlugt te Stellendam. No. 2, H. C. de Stigter te Groot Ammers. No. 3, C. A. M. Diepenhorst te Ameicie. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Nieuw-Buinen, A. Keuzenkamp te Kolderveen. C. D. van Noppen te Boven- Pekela en Dr. K. Sonies te Ruinen. Te Joure, T. van der Brug te Oudehaske, Dr. J. van Dorp te Gendringen en J. D. Schmidt te Kapelle (Z.). Beroepen: Te Nieuw-Buinen, A. Keuzen kamp te Kolderveen. Te Veenendaal (vac.-J. de Bruin) en te Hoogeveen (vac.-K. J. van den Berg), G. A. Pott te Arnemuiden. Te Arnhem (vac.-J. Buenk), A. C. C. den Her tog te Alblasserdam. Aangenomen Naar Tubbergen, D. C. Goed hart te Leilens. Bedankt: Voor Katwijk aan Zee (3de pred.- pl.), B. J. C. Rijnders te Doorn. GEREF. KERKEN. BeroepenTe Kommerzijl, S. Verlare, cand. te Krabbendijke. Te Utrecht (als miss. die naar te Poerworedjo, in de vac.-H. Ph. Ing- wersen), W. S. de Haas Tzummarum. Te 's-Gravendeel, P. E. van Schaik te Anna Ja- coba-Polder. Te Alblasserdam, J. Mulder te Broek op Langendijk. Bedankt: Voor Giessen-Oudekerk en Gies- sen-Nieuwkerk, S. O. Los te Leerdam. Voor Hasselt, W. Bouwman te Hallum. Voor Har derwijk, S. Doornbos te Doetinchem. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Harlingen, L. H. Beekamp te Arnhem. AangenomenNaar Vlaaramgen, J. j. van der Schuit te Kampen. Bedankt: Voor Urk, B. van den Berg te Vlissingen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Aagtekerke, G. van Reenen te Opheusden. /i - T van het

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 5