GEMEENTERAAD. polder gevonden, een nog gevulden'ballon waaraan bevestigd een briefkaart waarop werd verzocht deze te willen posten met vermelding alwaar ze werd gevonden. Aan dat verzoek is voldaan. Ze was gemerkt H D Hanem-Nobels. "St. Nicolaas-Wz. STELLENDAM. Een 6-jarig zoontje van P. van Dam had het ongeluk, toen hij over een smal plankje liep, in de haven te vallen. Daar er echter reddende handen aanwezig waren kwam hij met een nat pak vrij. Het zoontje van M. Troost die bij het voetballen zijn heupbeen ontwrichtte, is per Stoomboot Maasnijmph naar het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam, vervoerd. Jl. Woensdag had Z. K. het ongeluk met een voer hooi in een slootje te geraken aan den Achterweg. Wel was er bijna geen ave rij, doch wel veel moeite. De inlevering van Rijksgoederen door hen, wiens landweerplicht dit jaar eindigt, zal voor deze gemeente geschieden te Oud dorp, op Woensdag 8 Juli a.s. ten 1.15 n.m. in de le Openb. Lagere School te Ouddorp. OOEDEREEDE. Vanwege de schippersver- eeniging „Ons Belang" werd deze week een aakschip puike rurkolen gelost, die ongeveer slechts f0.90 per H.L. werden verkocht. Voor de zwarte bessen wordt alhier tot 14 cents per K.G. betaald. Maandag geraakte van den landbouwer V. een prachtig 3-jarig paard in een diepe moddersloot. Gelukkig dat er in de nabijheid eenige arbeiders werkzaam waren, die het beest met veel moeite er uit hebben geholpen. DIRKSLAND. De Gemeenteraad heeft het voorstel inzake de R. H. B. S. met 5 tegen 2 stemmen ver worpen. Vergadering van den Raad der ge meente Den Bommel op Zaterdag 27 Juni 1914 voorm. 9'/2 uur. Aanwezig de heeren J. C. Borgdorf, P. G. Knoop, A. van Weel, J. Mijs, W. J. Rosmo len en B. Jongeling. Voorzitter de Burgemeester tevens Secre taris. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving worden de volgende ingekomen stukken: a het procesverbaal der gehouden kasop name van den gemeenteontvanger en van den boekhouder van het Burgelijk armbestuur. b het bericht van ontvang of (goedkeuring van de laatst voorgestelde wijziging der al- gemeene politieverordening c een schrijven van Ged. Staten houdende beschikking omtrent de f 11475 subsidie voor het herhalingsonderwijs over 1913. Ingekomen was een schrijven van den Di recteur Generaal der Posterijen dat volgens de aangenomen vormen het salaris van den telephoonhouder van f 120 voldoende is, hoe wel het salaris thans f 55 meer en alzoo f 180 bedraagt wordt zonder hoofdelijke stemming besloten niet tot verlaging over te gaan. Voorgelezen wordt het rapport van de Commissie tot nazien der rekening, dat tot onveranderde goedkeuring der rekening ad viseert. Dhr. Mijs komt op tegen de hooge rekening van A. Zuidijk van f 10 voor het rijden naar Ooltgensplaat voor de vergade ring van den Boedel Bigge. De voorzitter zegt Zuidijk reeds bij het indienen der nota in overweging gegeven te hebben deze aan merkelijk te verminderen, doch daartoe niet genegen was, omdat hij voor een heelen dag ploegen, met een span paarden ook f 10 ver dienen kon. Dhr. van Weel merkt op dat eind November wel niet veel te ploegen zal zijn met twee zwakke paarden en dat de wegen toch niet zoo slecht waren om daarom twee paarden te nemen, bovendien komen bij die f 10 nog de vertefingskosten van den voer man en stalgeld, zoodat die tsom van een tijdvak van 9 tot 12 veel te veel is, algemeen wordt den wensch uitgesproken in dien ee- nigzins mogelijk met 1 paard te rijden en vooraf in prijs overeen te komen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stemming de rekening vastgesteld in ontvangsten op f4786.93*/2 in uitgaven op f3078.06 alzoo met een batig saldo van 1708.87l/2 en wordt besloten f 208.87'/2 als rentevergoeding in de gemeentekas te storten, waardoor het batig saldo f 1500 wordt. Naar aanleiding van een ontvangen schrij ven van de grindwegcommissie van een in gekomen mededeeling van ontslag namens de heeren J. Mijs en L. de Winter als leden van de grindwegcommissie Ooltgensplaat, Middelharnis en Oude Tonge tegen 1 Janu ari 1915, deelt de voorzitter mede dat de geheele grindwegcommissie tegen 1 Januari 1915 ontslag heeft genomen en al het perso neel tegen dien datum ontslag heeft gege ven, zulks met het oog op de opzegging van het contract tegen 2Januari 1915. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter leest voor het schrijven dat hij gezonden heeft aan het afgetreden |hoofd der le O. L. School naar aanleiding van het raadsvoorstel om f25 vergoeding voor den tuin te geven en leest voor het schrijven dat hij daarop van Breess terug ontvangen heeft waarin deze te kennen geeft zeer teleurge steld te zijn met de lage vergoeding van f25 en wijst al de leden als Christenen op het 10de gebod (gij zult niet begeeren Uws naasten tuin. De voorzitter zegt dat B. en W. zeer ge riefd zijn door dit besluit waarin alle raads leden bedektelijk van diefstal worden be schuldigd, hoewel Brees niet het minste recht had op vergoeding voor den tuin, maar het alleen een goedheid was, waarvan niet de gemeente doch alleen het nieuwe hoofd pro fiteert. Op grond van den ondankbaren be- leedigden der toon stelt de meerderheid van het College van B. en W. voor thans geener lei vergoeding meer te geven. Dhr. Knoop zegt dat men bij geven steeds „ondank is 's werelds loon" ondervindt en wil de ver goeding toch geven, waarmee ook dhr. Borg- dorff instemt, doch waarmee de andere le den zich niet kunnen vereenigen. Het voor stel om thans geen vergoeding voor den tuin te geven wordt aangenomen met 5 tegen 2 Stemming tegen de heeren Borgdorff en Knoop voor de heeren Jacobs, Mijs, Jongeling Van Weel en Rosmolen. De voorzitter stelt namens B. en W. voor art. der algemeene politieverordening aldus te wijzigen, waardoor het verplichte straat- schuren op dë eerste Vrijdag van iedere maand het verplicht vegen op Dinsdag en Vrijdag van iedere week, terwijl iedereen kan straat- schuren wanneer die wil, mits hij het weg vloeiende water opdweilt en belet naar een anders terrein te stroomen. Zonder hoofde lijke stemming en discussie wordt aldus be sloten. De voorzitter leest voor de aanschrijving van het polderbestuur tot wegneming der schoeiing voor de sluis in de haven voor September 1914, doch waarbij dit bestuur vergunning geeft de Oostelijke havenkant te gebruiken voor lig- los- en laadplaats der schepen, mits de goederen niet op den wal gezet worden, en dan door de gemeente in orde gehouden wordt. De voorzitter wijst op het onderhoud van den weg en de in uitzicht stelling van een contract dat bezwaren kan Jgeven voor de toekomst doch vertrouwen stelt in het pol derbestuur, waarop de heer Van Weel zegt gerust op dat bestuur te kunnen vertrouwen De heer Jongeling stelt voor de af te gra ven grond te gebruiken om de put bij de Sluis voor het spui te dempen waarmee allen accoord gaan. Zonder hoofdstemming wordt besloten aan het schrijven van het polder bestuur te voldoen en hunne voorwaarden aan te nemen en het werk op te dragen aan dhr. Smits opzichter van den polder. De voorzitter leest voor het schrijven van het gemeentebestuur van Middelharnis om trent de voorwaarden van den minister tot stichting van een R. H. B. S. met 5-jarigen cursus. Een schrijven van den bond van Flakkeesche landbouwvereenigingen en deelt mee den uitslag der gehouden conferentie waarbij bepaald werd dat Den Bommel 10 cent per inwoner per jaar aan subsidie voor die school aan Middelharnis zou betalen. De voorzitter zegt dat het College van B. en W. tegen het toekennen van subsidie is, omdat de gemeentekas die uitgaven niet toelaat, waar we binnen eenigen tijd voor belangrijke werken komen te staan, als ver nieuwen der straat, vernieuwing aan de schoeiing aan de haven, uitdieping der haven, verbeteringen aan het raadhuis enz. De heer Knoop vindt het ongelukkig dat alles afstuit op de schrale kas, geeft aan het algemeen belang dat met zulk een school gemoeid is. Dhr. Borgdorff zegt nu al veel klachten te hooren over den H. O. en meent dat den Bommel al zwaar genoeg is belast, dat er niets meer bij kan. Dhr. Van Weel meent het dat de gemeente kas het wel toelaat en vermoed dat er wel op andere uitgaven bezuinigd kan worden, wat de voorzitter betwijfeld. Dhr. Jongeling vindt het niet goed dat burgers gedupeerd worden mede te betalen die tegen de instelling bezwaar hebben en meent ;dat die som van den Bommel best door particuliere voorstanders alhier kan op gebracht worden. De heer Borgdorff wijst op het vele, dat particulieren reeds voor verschillende scholen en inrichtingen opbrengen en begrijpt niet waarom dit niet kan voor deze school. De heeren Knoop en Van Weel wijzen nogmaals op het hunner inziens algemeen belang en pleiten krachtig voor subsidie, als was 't maar als bewijs van sympathie. De voorzitter zegt, dat wat er van een H. B. S. ook te zeggen valt. De financiën thans beletten de subsidieering en meent dat degenen die hun kinderen daar heen zouden zenden zelfs daarvoor hunne bijdragen geven De voorzitter zegt nog, dat zij, die voor dokter, advokaat, prediker, of leeraar enz. niet op een H. B. S, maar op een gymnasium moeten en geeft aan waarvoor een H. B. S. noodig of nuttig is. Na eenige onderlinge discussie wordt het voorstel in stemming gebracht. Het voorstel van B. en W. om geen subsidie te verleenen wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen voor de heeren Borgdorff, Jacobs, Rosmolen en tegen de heeren Knoop, Van Weel en Mijs. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeen te Ooltgensplaat op Donderdag 2 Juli 's middags 3 uur. Voorz. Edelachtbare Heer J. G. v. Putten. Present alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Verslag van Volkshuisvesting. Mededeeling van de opname der Kas van den Gemeente ontvanger op 17 Juni in orde bevonden. Missive van H.H. Ged. Staten waarbij goed gekeurd terug ontvangen, het Kohier H. Om slag 1914. Schrijven van dhr. Directeur der Posterijen en Telegrafie f175 thans voldoende zou zijn, doch niet in zijn bedoeling ligt te advisee- ren een lager bezoldiging, doch met een nieu we vacture hier rekening mede te houden. Ingekomen een schrijven 15 Juli a.s. 'zal worden aanbesteed het baggerwerk tot ver betering naar den aanlegsteiger. Schrijven van de R. T. M. niet voldaan kan worden aan het verzoek de laatste trein, aankomst Middelharnis ongeveer 10 uur te laten doorloopen naar Ooltgensplaat, doch met 1 Juli de reizigers met een 1 daags re tour via Numansdorp met de laatste gelegen heid terug kunnen keeren. Wordt rondgedeeld de gasrekening over 1913. Schrijven grintwegcommissie dat met 1 Jan. 1915 ontslag neemt en van dhr. J. G. v. Putten en J. Jacobs als plaatselijke commis sie eveneens mededeeling zij ontslag nemen. Schrijven van het Kadaster voorstellende verbeteringen aan te brengen. Schrijven van de ingelanden van de Wei polder om steun. De eigenaar van de Adri- ana Theodorapolder is niet bereid tot steun, doch de heer L. van Nieuwenhuizen zal nu de helft betalen de gemeente zal de grond geven, doch aanraden te wachten daar het reeds laat in het jaar is. Schrijven van M. C. Buurveld vertegen woordiger van de Coöperatieve Suikerfabriek het verzoek aan de R. T. M. tot afschaffing van het rangeerloon te steunen. Schrijven van de Muziekvereeniging om de speeltuin af te staan tot het houden van oefeningen. Wordt toegestaan. Schrijven van de Vereeniging van de groote Nederlandsche, om ook de kleine gemeenten in een bond te vereenigen, wordt besloten in beginsel hiermede accoord te gaan. Schrijven van Mej. van Opstal. Wordt toe gestaan. Schrijven van het gemeentebestuur van Middelharnis, daarbij toezending van een afdruk van een schrijven van Z. E. den Mi nister van Binnenlansche Zaken over de op richting van een R. H. B. S. De voorzitter houd een warme aanbeveling voor genoem de school, wijst op de noodzakelijkheid van een inrichting voor hooger onderwijs en ver zoekt de raad de gevraagde steun te verlee nen, wijst op de belangen van den landbouw, ja zelfs voor de geheele bevolking van Flak- kee, ook zegt de voorz. vroeger een adres door alle partijen is geteekend en vertrouwt nu op den steun. De grond is door de fami lie van der Koogh reeds geschonken. Wordt voorgelezen een schrijven van den Boerenbond op Flakkee (Hoofdbestuur) deze H. B. S. te steunen. B. en W. adviseeren tot steun aan de H. B. S. dhr. Wagner verklaart nadrukkelijk te gen te zullen stemmen en houd een lange rede waarom hij tegen de steun is. De voorz. verklaart hierna dat de meer derheid van B. en W. voor, de minderheid er tegen is. Dhr. W. J. Donkersloot zegt de Boerenbond alhier gisteren de steun aan de H. B. S. met alle stemmen heeft verworpen, slechts 3 le den verklaarden zich voor. De voorz. zegt wel overiuigd te zijn van het nut voor den landbouw. Dhr. Jacobs zegt niet veel te voelen voor zulk een inrichting en zal zijn kinderen er toch niet heen zenden en misschien niet een Katholiek op Flakkee. De voorz. vindt het treurig. Dhr. W. J. Donkersloot zegt hier het goede recht van het bizonder onderwijs niet begre pen wordt, al werd door de Minister een staatscommissie benoemd tot gelijkstelling. De voorz. zegt beleedigd te zijn door dhr. W. J. Donkersloot, doch wijst het ver van zich en verklaart het bizonder onderwijs nooit te zullen achterzetten en erkent per soonlijk het goede recht van andersdenkenden. Dhr. P. J. Hobbel wijst op de noodza kelijkheid eener H. B. S. en noemt gevallen dat de mindere klasse er wel gebruik van kan maken. Dhr. van Weel verdedigt ook de H. B. S. wijst op de noodzakelijkheid, ook voor de landbouw en meent we deze gelegenheid moeten aangrijpen, ze wordt misschien niet meer geboden. Dhr. J. Dondefsloot verklaart vroeger voor een H. B. S. geteekend te hebben, 1ste in de meening de kosten door het Rijk werden ge dragen, maar zal nooit hiervoor gelden uit de igemeentekas toestaan; en 2de scheen de mogelijkheid toen uitgesloten voor Christelijk hooger onderwijs, wat nu wel het geval is. Dhr. Donkersloot zegt niet de voorz. per soonlijk te hebben bedoeld maar in 't alge meen op Flakkee, het terrein kan men zocjver uittrekken als men wil en verklaart niet te rug te nemen, en meent op dezelfdelgronden van dhr. J. Dondersloot te moeten tegen stem men en laat de voorstanders van een H. B. S. zelf eens in de beurs tasten, er is kapi taal genoeg op Flakkee maar niet uit de ge meentekas. Eerlang hopen we ook een M. U. L. onderwijsinrichting op Flakkee te be zitten, maar zullen die zelf betalen. Dhr. Ja cobs zegt we hebben alleen genoeg gestre den voor het goede recht op onderwijsgebied, en hebben niet dan na zeer zwaren strijd het zoover gebracht, en zullen de strijd nog ver der volhouden tot het einde. Thans komen meerdere leden gelijk aan het woord, en kunnen moeilijk volgen, na een scherpe woor denwisseling verklaart dhr. Slis het goeJe recht van het Bizonder Onderwijs te erken nen.en hoop dat het na de gelijkstelling zoo goed mogelijk zal worden uitgevoerd. Ten slotte komt het voorstel Middelharnis in stemming (steun uit de gemeentekas). Tegen Wagner, Jacobs, J. Donkersloot en W. J. Donkersloot. Voor Van Weel, Slis en Hobbel. Derhalve met 4 tegen 3 verworpen. Door verschillende personen wordt afschrij ving gevraagd, voor hondenbelasting. Wordt toegestaan. De voorz. benóemdtot lid der commissie om de rekening van 1913 na te zien, dhr. Jacobs, J. Donkersloot en P. J. Hobbel. Schrijven van dhr. Bol om zijn borgtocht thans te stellen door middel van pandbrieven. Wordt goedgekeurd. Voordracht zetter A. Hobbel, A. Wagner, H. Schilperoort, J. Jacobs. Stratenplan van L. Dorsman wordt in han den gesteld van B. en W. Ook werd door dhr. Jacobs besproken de rooilijn in Achthuizen niet goed is getrokken en de zaak beslist ontsierd en vraagt nadruk kelijk later hieraan streng vast te houden. Na eenige bespreking met Jacobs en Wagner over de Sluische haven, wordt de vergade ring gesloten. Verslag van de Openbare vergadering van den gemeenteraad van Oude Tonge op 2 Juli 1914. Afwezig de Burgemeester en dhr. Vrees wijk. Na opening der vergadering door den heer van Schouwen worden de notulen der vorige vergadering van 20 Juni voorgelezen en na eenige verandering goedgekeurd. On der de Ingekomen stukken bevinden zich de volgende Een schrijven van den heer Vreeswijk waarmede hij zijn afwezigheid ter vergade ring verklaard door sterfgeval in zijn fami lie niet kon komen. Een schrijven van de commissie van het beheer en onderhoud van den grintweg naar Stad aan 't Haringvliet welke commissie hun ontslag aanvragen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een brief van W. Maliepaard om vermin dering in de belasting voor zijn hond wordt na eenige bespreking tot de volgende ver gadering aangehouden. Een schrijven van I van Weije om eenige vergoeding tot dekking der kosten gemaakt door het bijwonen der vergaderingen der brandweer. De heer Kosten stelt voor om hem eene gratificatie toe te staan van f2.50 Wordt zonder stemming aangenomen. Nogmaals is ingekomen een schrijven van den heer Noteman, Postdirecteur, om het voor het Publiek ontoegankelijk te maken van den West Achterweg. Wordt door den raad afwijzend beschikt. Een schrijven van den Burgemeester om het toezenden van een uittreksel van de vergadering. Een schrijven van den commisaris der Koningin omtrent het verzoek van C. J. Bouman, Burgemeester van Oude Tonge om verlenging van het verlof om in een andere gemeente te wonen daar er volgens adres sant in Oude Tonge geen geschikte woning voor hem is. Van Schelven zegt dat er wel een geschikte woning is b.v. het huis van Th. van Vugt op de Voorstraat daar de Burgemeester in het begin een tijd in de woning van Wittekoek gehuisvest is geweest en dat zijns inziens de woning van Van Vugt tienmaal beter is als die van Wittekoek. De Voorz. stelt voor om de raad te advi seeren en de Commisaris der Koningin een ontwerp te zenden om het besluit, de Bur gemeester geen verlenging van verlof te ge ven, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Is ingekomen een schrijven van de brand weer om de verordening art. 8 te wijzigen en de werkgasten als pompers enz. 20 en per uur toe te kennen en aanschroevers enz tien ets. (stokken geen geld) daar dit' als een heerenbaantje wordt beschouwd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, naar aanleiding van het plan tot oprichting van een H. B. S. te Mid delharnis, of de gemeente met de andere ge meenten zal helpen betalen aan de rente van f120.000 komt het voor O. T. op circa f400. De heer van Schelven wil zekerheid heb ben of de min gegoeden ook kunnen profi- teeren van de H. B. S. de voorz. zegt dat de H. B. S. eerst opgericht zal moeten wor den wil men dat weten. Na langdurige be spreking wordt tot stemming overgegaan. Van Schelven, blijft buiten stemming. Pulleman stemt tegen overige voor zoo dat met 4 tegen 1 besloten wordt het voor stel van den Minister aan te nemen. Dan komt aan de Orde de benoeming van zetters, candidaten de heeren H. Hobbel en A. Slis de heer Hobbel wordt met 5 tegen 1 stem benoemd. Bij de tweede stemming van de andere candidaat wordt de heer D. Mooiaard benoemd. Van Schelven vraagt of er niets aan te doen is aan het oude brandspuithuisje waar een bewaarplaats is van Benzine en andere ontplofbare stoffen. Terwijl er ook steenen enz. in die bewaarplaats gegooid worden. Spre ker vind het gevaarlijk daar de gemeente werklieden b.v. hun pijpen niet uit doen, en of het dan niet beter ware een soort scheids muur tusschen te plaatsen, zoodat de ont plofbare stoffen van de overige rommel af gescheiden is, de voorz. zal het onderzoe ken. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE op 1 Juli 1914 des voorm. ten 10 ure. Afwezig de heer Nelisse met kennisgeving. De voorz. opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onverandert goedge keurd en geteekend. Komen in behandeling: Ingekomen stukken als Bericht van den heer Nelisse, dat hij ver hinderd is de vergadering bij te wonen. Proces-verbaal opname boeken en kas van den Gemeente-ontvanger d.d. 12 Juni 1914 welke in orde was bevonden, en bevonden dat in kas was f59.495. Schrijven van de heeren Schuiling en Mau- rik dat zij hunne benoeming tot onderwijzer aannemen. Missive H. H. Ged. Staten in de prov. Zuid- Holland, daarbij goedgekeurd terugzendende kohier hondenbelasting. Een schrijven van B. "en W. van Middel harnis waarbij wordt gezonden een afdruk van een schrijven van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken bevattende de mede deeling van zijn voornemen, om op de Staats- begrooting van 1915, de kosten uit te trek ken om tot stichting eener R. H. B. S. te komen. In het schrijven van B: en W. van Mid delharnis worden B. en W. uitgenoodigd eene vergadering bij te wonen in het Café Brink man te Middelharnis op 20 Juni 1914. Voorz. B. en W. zijn op deze vergadering aanwezig geweest en daar hebben wij van genoemd college vernomen, dat alles bij el kaar genomen, een R. H. B. S. welke vol doet aan de eischen door den Minister ge steld, een jaarlijks bedrag van f9800 bij el kander moet worden gebracht plus f5000 of f 1000 voor iedere klas enz. enz. alles inbe grepen komt deze te staan op f 120.0Ö0, dat B. en W. van Middelharnis meenen dat zoo'n jaarlijksch bedrag verdeeld over de gemeenten niet noodig zal zijn. Zij meenen een zoo danig kapitaal aan giften bijeen te kunnen brengen waaruit de f5000 die noodig zullen zijn, voor de inrichting der klassen bestreden kunnen worden, de opbrengst van dat kapi taal zal ongeveer l1/» ton moeten bedragen; en wanneer deze som zal verkregen worden, moeten de gemeenten nog jaarlijks per hoofd opbrengen en wel Middelharnis 30 cent, Som- melsdijk 25 cent, Dirksland, Oude Tonge, Ooltgensplaat, Ouddorp en Goedereede 15 cent de overige gemeenten dus ook Nieuwe Tonge 10 cent of f168. B. en W. zijn van meening hierop niet in te mogen gaan. Alvorens een beslissing te nemen leest de voorz. een request voor van het Hoofdbe stuur van den Bond van Flakkeesche Land bouwvereenigingen d.d. 22 Juni j.l. waarin o.m. wordt verzocht de oprichting van een R. H. B. S. te willen helpen steunen, daar dit in belang van den Flakkeeschen landbouw wordt geacht. De heer v. Dorp juicht het plan zeer toe en zou even zoo goed aan zulk een school als aan een Mulo school willen subsidieeren, maar betreurde het dat door den heer Bur gemeester van Ooltgensplaat werd gezegd, om die gemeenten welke niet subsidieeren en waarvan leerlingen zouden toetreden dub bel te laten betalen, waarvoor deze zich ook zou moeten schamen om zooiets te zeggen. Voorz. Protesteert hiertegen en verzocht de heer van Dorp dit terug te willen trekken tegenover iemand zooiets te zeggen die niet tegenwoordig is, waarop de heer van Dorp dit terugtrok maar het toch niet mooi vond zooiets te zeggen. De heer Prince acht het zeer noodig dat een zoodanige school tot stand kwam, als men niet te doen had met de financieele zijde daar toch verleden jaar de hoofd, omslag al aanmerkelijk is gerezen. De voorz. brengt vervolgens het voorstel van B. en W. in stemming welke bij accla matie met algemeene stemmen werd aange nomen, om niet op het voorstel van B. en W. van Middelharnis in te gaan. Komt vervolgens in behandeling een adres van den karreman alhier om verhooging van salaris, B. en W. stellen voor, daar de kar reman een stuk land achter de mestvaalt van de gemeente in pacht heeft, hem deze pacht te schenken evenzoo de nog loopende pacht over verschenen jaren, waartoe wordt besloten. Vervolgens een request van Gerrit v. d. Werf waarin deze zich beklaagd over de door B. en W. aangegeven rooilijn voor de door hem te bouwen hoeve. HAangezien dit schrijven hedenmorgen is ingediend steld de voorz. voor dit eerst door B. en W. te behandelen alvorens hieromtrent te kunnen dienen van advies. De heer Prince vraagt of het een bezwaar is dit heden nog te behandelen. Voorz. Jawel, wegens de vele argumenten welke in het request worden opgenomen is het wenschelijk deze alvorens door den Raad, door B. en W., te behandelen, en het is nog niet gezegd dit in den Raad behandeld be hoeft te worden wanneer B. en W. dit vraag stuk zelfs zou kunnen oplossen. De heer Prince vindt het een willekeurige rooilijn welke door B, en W. is genomen. De voorz. protesteert tegen willekeurig en verzoekt de heer Prince dit woord terug te willen nemen. De heer Prince deed dit echter niet waar om de voorz. bewijzen vroeg waarop de heer Prince zeide aan Brooshoofd een rooilijn is gegeven waar dit toch niet aanging voor van de Werf. De voorz. zeide volstrekt geen willekeu rige rooilijn door B. en W. is genomen, en stelde voor dit request aan te houden we gens de vele argumenten daarin aangevoerd en wanneer v. d. Werf haast had, had hij het request een 8 dagen vroeger moeten ge ven daar er al een veertien dagen over ge sproken was geworden. Vervolgens verzoekt de voorz. de laatste leening voor de gasfabriek van f2000, van 1913 op 1914 over te brengen, waartoe wordt besloten. Daarna komt nog een verzoek in van de gezondheids-commissie ons evenals andere jaren f 16.81 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Vervolgens verzoekt de voorz. de heer Verolme verslag uit te brengen over het na zien der Rekening van het Burg. Armbestuur deze verklaart dat hij en de heer Nelisse de rekening hebben nagezien en in orde bevon den weshalve hij verzoekt deze goed te keu ren, waartoe word besloten, sluitende met een batig saldo van 40.895. Daarna wordt de begrooting goedgekeurd over 1915, waarin evenals altijd een subsidie van de gemeente van fUOO voorkomt. Gaat men over tot het benoemen van een college van zetters voor de vacatures Dorst en Breesnee. Na stemming en loting worden op de voor dracht geplaatst vacature Dorst, Dorst en Vreeswijk; vacature Breesnee, Breesnee en Röber. De voorz. vraagt of nog een der hee ren het woord verlangd, waarop de heer Breesnee vraagt of het nog lang duurt voor een volgende vergadering omdat de heer v. d. Werf nog al haast heeft met het oog op het opbergen der granen. De voorz. weet niet wat de heer Breesnee bedoeld met lang duren, maar verzekert de volgende vergadering zoodra mogelijk zal worden uitgeschreven maar dat het wel mo gelijk is dit request niet eens door den Raad zal worden behandeld. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Melissant op Woens dag 1 Juli 1914 des v.m. ten 10 ure. Voorz. den Wel.Ed. Achtb. Heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve dhr, v. d. Velde. De vergadering werd door den Voorz. ge opend met gebed. Daarna werden de notulen der vorige Vergadering door de waarne mende Secretaris dhr. A. Munters voorgele zen, en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken a. Missive's van H. H. Ged. Staten, goed gekeurd terugzendend het Kohier H. Omslag, en de aangebrachte wijziging in de Begroo ting Dienst 1914. b. Proces-verbaal Boeken en Kas van den waarnemenden Gemeente-ontvanger. In kas op f 902,02'/2. Tegelijkertijd de Armenkas opgenomen zijnde, bleek daarin aanwezig te zijn de som van f 1885,10. c. Adres van de afd. Melissant „Volkson derwijs", waarin zij verzoekt voor het houden harer vergaderingen, gebruik te mogen ma ken, van het leegstaande lokaal der Openb. L. School. Voorz. Wijl dit adres pas van morgen bij B. en W. is ingekomen, steld zij U voor dit adres in een volgende vergadering te behan delen. Besloten. d. Ingevolge de Pensioenwet stelt B. en W. voor om, waar Andries van Es als schoon- houder der Begraafplaats, nog geen officieële aanstelling heeft verkregen, hem deze alsnog ter hand te stellen gerekend dat genoemde aanstelling geschied is op 1 Oct. 1913. Goed gekeurd. Voorz. Nu verdient A. van-Es op het oogen- blik daaraan f 20.—, maar nu is de Begraaf plaats vergroot, waardoor er ook meerdere werkzaamheden zijn, zoodat B. en W. dien aangaande voorstellen de bezoldiging van f 20.— op f 30.— te brengen, alsook de pensioengrondslag op f 30.— te bepalen. Goedgevonden. e. Voorz. De Geneesheer wordt tot nog toe bezoldigd uit de Gemeentekas. En dan kreeg hij daaruit f 700, huis en tuin f 150. Uit de Rijks- en Provincialekas ieder f 300. Daar nu het Rijk en de Provincie eerst aan de Gemeente betaald, en wij dan vervolgens dit doen aan de Geneesheer, zoo moet het salaris vastgesteld worden op f 1450, en dienovereenkomstig zal ook pensioengrond slag moeten worden vastgesteld. Goedge keurd. f. In verband daarmee stellen B. en W. u voor de Gemeente-Begrooting Dienst 1914 te wijzigen. Goedgevonden. 2. Bespreking subsidie R. H. B. S. Dienaangaande is van den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven ontvan gen, bevattende de mededeeling van zijn voornemen, om op de Staatsbegrooting 1915, de kosten uit te trekken om tot de stichting eener R. H. B. S. te komen. 3. Was ingekomen het volgende schrijven „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Hoofdbestuur van den Bond van Flak keesche Landbouwvereenigingen, dat het in zijne vergadering, d.d. 22 Juni te Mid delharnis gehouden; le. heeft besproken de plannen, die aan hangig zijn in het eiland Overflakkee en Goedereede, om tot stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool te komen 2e. heeft overwogen welk groot belang de tot standkoming van een R. H. B. S. voor den Flakkeeschen landbouw zal zijn 3e. dat de landbouw in dit eiland steeds een goeden naam heeft, maaf ook, dat door de toepassing der wetenschap op den land bouw voor den practischen boer om in staat te zijn op de meest productieve ma nier zijn bedrijf te beheeren, een algemeene ontwikkeling niet gemist kan worden 4e. dat, wil de landbouw in dit eiland naar buiten zijn goeden naam handhaven, een inrichting van middelbaar onderwijs drin gend noodzakelijk is om niet bij andere streken van het platteland ten achter te komen; neemt de vrijheid, op grond van boven staande, Uw college te verzoeken de voor stellen der gemeente Middelharnis aan Uw Dagelijksch Bestuur gedaan, in de verga dering van 20 Juni 1914 gehouden, ten zeer ste te willen steunen, om de stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus op het eiland mogelijk te maken. Namens het Hoofdbestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouw Vereenigingen, (w.g.) J. V. D. KOOGH, Voorzitter. (w.g.) A. W. KEIJZER, Secretaris. Middelharnis, 22 Juni 1914",

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 4