PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Bij het passeeren van het lijk van luit.-kol. Thomson zal aan het station Amersfoort de militaire eer bewezen worden door deputa ties van het garnizoen aldaar. In verband met de berichten betreffende het brengen van militaire eerbewijzen bij de aankomst van het lijk van overste Thmoson op de „Noord-Brabant" aan de De Ruyter- kade te Amsterdam, verneemt het „N. v. d. D." ter bevoegder plaatse, dat de Minister van oorlog in deze nog niets officieels heeft vastgesteld. Zulks in verband met het feit, dat overste Thomson vóór zijn overlijden noch actief, noch gepensioneerd Nederlandsch officier meer was. Aangezien aan het lijk van een Nederlandsch officier in actieven dienst of van een gepensioneerd officier slechts militaire eerbewijzen worden gebracht, zal voor dit bijzondere geval door het Departe ment van Oorlog zeer waarschijnlijk een uit zondering worden gemaakt, zoodat het te verwachten is, dat het lijk van overste Thom son de militaire eerbewijzen overeenkomstig den rang van majoor zullen te beurt vallen. Hier te lande is telegrafisch bericht ont vangen van het overlijden van den heer G. Birkhoff, consul-generaal van Nederland te Chicago. SOMMELSDIJK. De heer D. van den Broek alhier, heeft zijne benoeming tot gemeente bode met aanverwante bedieningen aange nomen. Door den Heer Commissaris der Ko ningin uit deze provincie is benoemd tot veldwachter dezer gemeente de Heer j. Uijl agent van politie te Breda. De woningen van den heer M. de Haas staande aan den Langeweg alhier, plaatselijk gemerkt B 91 en 92, zijn j.l. Donderdag bij openbare verkooping resp. ingezet door de heeren M, Born en T. de Gast voor f 680. en f 1950. M1DDELHARN1S. De schippersknecht P. S. had 't ongeluk j.l. Vrijdag te vallen met 't gevolg dat hij zijn arm brak. Zaterdag viel een kind van G. Boeter in de'haven. De moeder het ziende, wijfelde geen oogenblik om haar kind te redden en sprong er bij, de buren kwamen toesnellen en brachten beiden behouden op den wal. DEN BOMMEL. Met 4 tegen 3 stemmen heeft de gemeenteraad van Den Bommel in haar vergadering van 27 Juni '14, het punt van behandeling betreffende steun Rijks Hoogere Burgerschool VERWORPEN. Tot lid der gezondheidscommissie is herbenoemd dr. W. J. Arends, van Oude- T onge. Tot kapitein tevens boekhouder der Pernissche boot is met ingang van 1 Aug. '14 alszoodanig benoemd de heer J. A. Nobel, kapitein der Bommelsche boot. Door K. B. en C. W. respectievelijk Rijks- en gemeente politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen D. M. wegens over treding van art. 62 der Algemeene Politie verordening dezer gemeente. De collecte voor den gewapenden dienst gehouden 18 Juni 1.1. heeft opgebracht f6 met aftrek van de onkosten. Doordat een der paarden van den land bouwer J. K. Czn. onder deze gemeente wei gerde liep de wagen met hooi achteruit in de sloot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOLTGENSPLAAT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donder dag 2 Juli a.s. des namiddags 3 uur. NIEUWE TONGE. Zaterdag 4 Juli zal Me juffrouw B. Donkersloot - Drooger de welke een paar maanden geleden van Amerika ge komen is om hare familie te bezoeken, al weder naar hare bestemming terug keeren. DIRKSLAND. Uitslag der vorige week ge houden Rijkspaardenkeuring alhier. 1 jarige Hengsten: „Alfer" van G. L. Wamaer Dirksland reis geld naar de Centrale keuring, Rotterdam „Stamboekkeuring" „Josephine de Maercke" Merrie van J. A. Slis Jz., te Sommelsdijk reisgeld en aangenomen voor 't Stamboek. „Katrien" van C. J. Lodder Jz., Goedereede aangenomen voor 't Stamboek. „Hermine" van C. D. Gebuis, Melissant aangenomen voor Stamboek en reisgeld. „Juliana" van C. D. Gebuijs aangenomen voor Stamboek. „Nora" van L. Bosschieter, Dirksland aan genomen voor Stamboek. „Mea de Water" van C. D. Gebuijs reisgeld. „Marie" van G. L. Wamaer reisgeld. „Juffer" van G. L. Warnaer reisgeld. Merriën met Veulen Comtesse der Marij van J. A. Slis Jz. aan genomen voor Stamboek. „Athalie Georges" van L. van Beek, Me lissant „Premie" f30. „Bertha" van L. Warnaer, Mellissant f40, Premie en reisgeld. „Nellij" van L. Warnaer f30, Premie. „Nóvrette de Chapon" van G. L. Warnaer Jz. f30, Premie. „Helena" van L. Warnaer f 40, en reisgeld, 2 jarige Merriën: „Emma" van G. L. Warnaer f 35 en reisgeld. „Jacobine de Steen" van A. A. Mijs, Som melsdijk f35 en reisgeld. „Helena" van C. D. Gebuis f30 Premie. „Lisette" van G. L. Warnaer Jz. f 30 Premie. 1 jarige Merriën „Louise de Halle" van J. A. Slis te Som- melsdijd f20 Premie. „Aurore" van C. D. Gebuijs f 25 en reisgeld. „Alwina" van G. L. Warnaer f20 Premie. Hengst- en Merrieveulens: Gebrs. Vis van Heemst, S'dijk f25 Premie. C. D. Gebuijs, Melissant f25 H. van Rossum, Melissant f25 L. Warnaer, Melissant f25 G. L. Warnaer Janz., Dirksland f 40 HERRINGEN. Tegen Vrijdagmorgen 10 uur 3 Juli e.k. is door B. en W. eene openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente belegd. Door Mej N. Kastelein alhier is 1.1. week eene postduif opgevangen aan de eene poot op rood gummi gemerkt S. 529 en aan de andere op' blank ringetje 6862. Voor le den van postduivenvereniging of dergelijke liefhebbers of beschermers dezer dieren aldaar terug te verkrijgen. Tijdens afwezigheid geraakte van J. G. alhier diens paard ontspannen en staande naast den wagen in de daarbij gelegen sloot. Een onaangename ontdekking waaraan ter stond werd tegemoetgekomen door het dier Spoedig uit deze positie te verlossen. GOEDEREEDE. De Noordzee visscher W. G. ''ad het ongeluk zijn geheele vischtuig, bestaande in net, koppen en sprankels te verliezen, wat voor een visscher een groote schadepost is. Van een hond van v. A. werden twee pooten afgereden. Het dier werd direct af gemaakt. De afzonderlijke jachten op waterwild, zal voor dit jaar worden geopend op Woens dag 15 Juli e.k. (Zie aanplakbord.) OUDDORP. Er gaat een lijst door de ge meentel rond om handteekeningen te verza melen voor een verzoek aan den gemeente raad, om steun te willen verleenen aan de oprichting van een Rijks Hoogere Burger school te Middelharnis. De onderteekenaars van dat verzoek weten toch wel, dat de dorpsbelasting daardoor kans krijgt met eenige honderden guldens te worden verhoogd?En dat voor een paar jongens. Deze week Donderdag, komen de hoogste vier klassen der Christ. School te Dirks land een daagje doorbrengen in onze mooie omgeving en aan ons schoone strand. HELLEVOETSLUIS. Vrijdag 1.1. is de Ram- monitor le klasse Matador afgevoerd en ver kocht op de Directie der Marine alhier aan de Scheepsslooperij „Holland" te H. I. Am bacht. De opbrengst was f 41000 (een en veertig duizend.) Deze bodem werd gebouwd op de werf der Ned: Stoombootmaatschap pij te Fijenoord. In 1876 werd de kiel gelegd en in 1878 werd hij te water gelaten. Gedurende deze week, zijnde voor Hel- levoetsluis de kermisweek, zullen er anti- Kermisvergaderingen worden gehouden. Maandagavond spreekt Ds. A. W. Feenstra. Herv. pred: te Oudenhoorn in de Ned. Herv. Kerk. Dinsdagavond zullen in de bovenzaal van het tehuis voor Militairen voordrachten, Samenspraken en Zangnummers worden ten beste gegeven. Woensdag treedt in dezelfde zaal op Ds. L. W. Erdman, Herv. pred. te Brielle, terwijl een dubbel gemengd kwartet eenige nummers zal uitvoeren. Donderdag spreken de heeren Niepoort en de Weert beiden uit Rotterdam en zal het Zangkoor „Halleluja" van Rotterdam den avond opluisteren met Zangnummer. Vrijdagavond spreekt Ds. C. W. J. van Lummel, Geref. pred. te Zuidland en dan zal ook weer het dubbel gemengd kwartet optreden. Terwijl Zaterdagavond de samenkomst zal worden opgeluisterd door voordrachten en Zangnummers. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk op Vrijdag 26 Juni 1914 des n.m. ten 3 ure. Voorz. den WelEd. Achtb. Heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Een vacature. De voorz. opende de vergadering met gebed. 1. De H.H. van Beek, Doornbos en M.Joppe werden door den voorz. benoemd, om de geloofsbrieven van 't nieuw gekozen Raadslid dhr. G. v. d. Meide Lz. te onderzoeken. Nadat de Commissie zich in dezen van haar taak gekweten had, werd bij monde van dhr. van Beek meegedeeld, dat de stukken in orde waren bevonden en daarom ook tot toelating adviseerde, wat mitsdien werd be sloten. Alsnu werden de notulen der vorige ver gadering door den Secr. gelezen en onveran derd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken a. Missive van H.H. Ged. Staten, waarbij goedgekeurd werd terug ontvangen het Raads besluit van 29 Mei 1.1. tot wijziging der be grooting 1913. b. Procesverbaal opname Boeken en Kas van den Gemeente Ontvanger. In kas op 15 Juni 1914, f528.785. c. Verslag van de Plaatselijke Schoolcom missie. d. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Beide Verslagen zouden bij de leden cir- culeeren. e. Verzoek van dhr. J. C. de Gast om eer vol ontslag als lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, dit ontslag eervol te verleenen. Verzoek van J. S. Frederiks om afschrij ving van den H. Omslag. 6 maanden afschrij ving toegestaan. Idem van J. Braber toege staan. 3. Een schrijven van B. en W. van Mid delharnis, waarbij wordt gezonden een af druk van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, bevattende de mede- deeling van zijn voornemen, om op de Staats Begrooting 1915, de kosten uit te trekken, om tot stichting eener Rijks Hoogere Bur gerschool te komen. Vervolgens worden B. en W. uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering om over ge noemde zaken te spreken. Ten 2e werd het oorspronkelijk stuk van den Minister voorgelezen. Ten 3e. het volgende schrijven: „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Hoofdbestuur van den Bond van Flak- keesche Landbouwvereenigingen, dat het in zijne vergadering, d.d. 22 Juni te Mid delharnis gehouden; le. heeft besproken de plannen, die aan hangig zijn in het eiland Overflakkee en Goedereede, om tot stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool te komen 2e. heeft overwogen welk groot belang de tot standkoming van een R. H. B. S. voor den Flakkeeschen landbouw zal zijn 3e.'dat de landbouw in dit eiland steeds een goeden naam heeft, maar ook, dat door de toepassing der wetenschap op den land bouw voor den practischen boer om in staat te zijn op de meest productieve ma nier zijn bedrijf te beheeren, een algemeene ontwikkeling niet gemist kan worden 4e. dat, wil de landbouw in dit eiland naar buiten zijn goeden naam handhaven, een inrichting van middelbaar onderwijs drin gend noodzakelijk is om niet bij andere streken van het platteland ten achter te komen; neemt de vrijheid, op grond van boven staande, Uw college te verzoeken de voor stellen der gemeente Middelharnis aan Uw Dagelijksch Bestuur gedaan, in de verga dering van 20Juni 1914 gehouden, ten zeer ste te willen steunen, om de stichting eener Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus op het eiland mogelijk te maken. Namens het Hoofdbestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouw Vereenigingen, (w.g.) J. V. D. KOOGH, Voorzitter. (w.g.) A. W. KE1JZER, Secretaris. Middelharnis, 22 Juni 1914", Voorz. B. en W. van Sommelsdijk zijn op die vergadering door B. en W. van Middel harnis uitgeschreven, aanwezig geweest, en daar hebben wij van genoemd Gemeente Bestuur vernomen, dat alles bij elkaar ge trokken, een Rijks Hoogere Burgerschool welke voldoet aan de eischen door den Mi nister gesteld, een jaarlijks bedrag van f9800 bij elkaar moet worden gebracht, plus f 5000 of f 1000 voor iedere klas enz. enz. alles in begrepen komt deze te staan op f 120,000. B. en W. van Middelharnis meenen echter dat zoo'n jaarlijksch bedrag verdeeld over de gemeente niet noodig zal zijn. Zij meenden een zoodanig kapitaal bijeen te kunnen bren gen aan giften, waaruit bestreden zou wor den de 15000 die noodig zal zijn voor de inrichting van de klassen enz. enz. Wanneer B. en W. van Middelharnis het werkelijk gelukt, dit peultje van 1 */4 ton bij een te brengen, wil ik bij deze genoemde mannen nu reeds hulde brengen, waar zij alsdan met daden toonen, voor dat onder wijs dat zij meenen in het belang van het eiland te zijn wat over te hebben. Ik voor mij moet het echter eerst nog zien gebeuren, voordat ik het geloof. Thans zal ik een schaal laten volgen van wat de plan nen zijn dat iedere gemeente er aan zou be talen per inwoner: Middelharnis 30 cent. Sommelsdijk 25 cent. Dirksland, OudeTonge, Ooltgensplaat, Oud dorp en GoedeTeede 15 cent en de overige gemeenten 10 cent. Dus zooals de zaak hier ligt, zou het de ge meente Sommelsdijk: 3290 inwoners plus f0.25 komen te staan voor een jaarlijksche bijdrage van f822,50. B. en W. hebben daar op die vergadering alvast gezegd, wijl wij dezezaakin Comité reeds besproken hadden, dat wij niet bereid waren een voorstel om zoodanigen steun in den Raad te doen. Wij meenen op verschillende gronden, dat het niet op den weg der gemeente ligt, een inrichting voor Middelbaar Onderwijs, waar de Wet ons daartoe niet verplicht of op legt een dergelijke School te steunen, en in geen geval om zulk een bedrag beschikbaar te stellen. Waarom B. en W. u voorstellen op het verzoek van B. en W. van Middelharnis af wijzend te beschikken, dhr. Mijs. Mijnheer de Voorzitter! Ik zou even willen scheiden in deze be langrijke zaak, de financieele zijde van de moreele zijde. En dan komt het mij voor, dat er nadruk- delijk weieens op gewezen mag worden op onzen voor den landbouw zoo rijken bo dem van ons eiland. Wij hebben, het staat ook in het request van den Flakkeeschen Boerenbond aan de gemeenteraden verzonden, wij hebben, al thans ons eiland heeft, zoo al niet aan de spits, dan toch steeds in de voorste rijen gestaan, op landbouwgebied in Nederland. En wanneer wij dan die eereplaats willen blijven innemen, dan komt het mij voor, dat wij niet op onze lauwren moeten rusten. Wij hebben wel degelijk rekening te hou den, met hetgeen geschied, met den geest van den tijd, met hetgeen om ons heen ge beurt. Wij moeten, ja mogen niet achterblijven. Mij dunkt, zulks zou getuigen, van lijde lijke zelfsgenoegzaamheid, zoo wij niet over tuigd waren, dat onze kinderen, ons nage slacht niet toekomt met kennis, de voorbe reiding de ontwikkeling die de onze is, wil zij met eenige kans van slagen, den strijd om het bestaan, welke alom zwaarder wordt, met succes het hoofd kunnen bieden. Wij voelen telkens in het maatschappelijk leven, in onzen werkkring, wat wij tekort ko men en mij dunkt daarvan moeten wij over tuigd zijn, waar daaruit spreekt onze groote verantwoordelijkheid, en daarom zooveel mogelijk in onze macht is, te zorgen dat er een gelegenheid komt voor onze jeugd, waar door zij in staat gesteld wordt zich voor te bereiden tot den strijd om het bestaan. Voor alle onderwijs, en dit mag Sommels dijk zich wel voor gezegd houden en speci aal niet minder voor een inrichting van Mid delbaar onderwijs op ons eiland, als wij onze geisoleerde ligging in aanmerking nemen. Dit is voor de meeste ouders die aan hun kinderen iets meer willen geven, dan gewoon Lager Onderwijs een groot bezwaar. Vandaar dat die wensch tot oprichting eener R. H. B. S. zeer redelijk is, en voor namelijk in een tijd zooals tegenwoordig, daar er alom meer gevraagd wordt naar een voorbereiding van 5-jarigen cursus voor al lerlei betrekkingen. Wanneer men bv. toegelaten wil worden tot de examens van Registratie, Notariaat, Directe Belastingen, Adelborst, Cadet en zooals er die meer zijn. Ook moet men niet vergeten, wanneer men tegenwoordig zelfs leest een oproeping voor een klerk op een Handelskantoor, dan leest men: einddiploma H. B. S. 5-jarige cursus strekt tot aanbeveling, en die deze niet heb ben, kunnen vrijwel thuis blijven. Als ik dat alles naga, zijn wij feitelijk een stuk achteruit, buiten 20 jaar geleden, toen die eischen van een dergelijke voorbereiding niet gesteld werden. Toen had het meer malen plaats, dat verschillende jongelui zich klaar konden maken, door privaatlessen, welke destijds te Dirksland, Middelharnis, en een enkel geval ook hier gegeven wer den, ter voorbereiding voor de examens hier boven reeds genoemd. M. de V. Hiertoe vond ik aanleiding, om de medewerking van den Raad te verzoeken, en haar steun te verleenen, om tot stichting eener H. B. S. te komen. Want het peil van algenieene ontwikkeling op ons eiland is niet vooruit gegaan, bij wat het jaren geleden was, d.w.z., het is misschien wel wat over moedig wanneer ik zulks zeg. Maar wanneer ik dat peil vergelijk bij den vooruitgang in andere landbouwstreken. Wanneer ik dat ver gelijk, dan gaan die met groote schreden vooruit, maar wij staan stil. Ik geloof en ik vertrouw, dat alles in aan merking nemende, en ernstig overwegende, wij overtuigd zijn, daargelaten eenige finan cieele regeling dienaangaande, dat ik in het algemeen spreek, dat het wenschelijk is dat op ons eiland een H. B. S. kome met 5-jarigen cursus, in het belang van den landbouw en algemeene welvaart op ons eiland, opdat wij voor en met onze kinderen meer en meer mogen ervaren, de waarheid van het woord, dat Kennis, macht is. M. de V. Alvorens u het voorstel van B. en W. met deszelfs afwijzend preadvies in discussie of in rondvraag brengt in aanmer king nemende, dat ook moreele steun van beteekenis is, zou ik de volgende motie in stemming willen brengen „De Raad gelet op de geïsoleerde ligging van Overflakkee en Goedereede spreekt, zonder daarmede op de financieele zijde van het vraagstuk vooruit te loopen, de wenschelijkheid uit, dat op ons eiland een H. B ,S. met 5-qarigen cursus tot stand kome." dhr. Van Dorsser. Ik moet zeggen, dat het mij bevreemd, dat B. en W. zoo op eens met een idee voor den dag komt en daar los overheen loopt, om dat maar dadelijk van de baan te schuiven. Het is een zaak waar 30 a 40 jaar geleden, al naar verlangd werd, om zulk een inrichting te krijgen. En nu ben ik er ook mee ingenomen, dat die gelegen heid thans geboden wordt, en daarom vind ik het wel wat kort, om daar maar afwijzend op te beschikken. Ik wil liever meegaan met het idee van den heer Mijs, en op dien grond zou ik ook voorstellen dat voorstel aan te nemen. dhr. Timmerman. Ik wil in de eerste plaats zeggen, dat het request hetwelk ingekomen is van den Boerenbond, aan mij voorbarig voorkomt, wijl de Boerenbond bestaat uit alle Dorpsvereenigingen van het eiland, al thans de hoofden daarvan behooren tot het dagelijksch bestuur, tot het hoofdbestuur. En nu wekt dit mijn bevreemding,_dat zij komen met een adres, waar ik hoegenaamd niets van weet, hoewel wanneer er circu laires verspreid worden, mijn naam er op staat als Vice-Voorzitter. Niettegenstaande dat, is er geen schrijven ontvangen op onze Dorpsvereeniging, alwaar het als vanzelf ook niet ter sprake is ge bracht, waarom dat request voor mij zeer weinig waarde heeft. En in de tweede plaats, wat de zaak van het onderwijs aangaat, moet ik zeggen, dat het mij verheugt, dat moet ik volmondig be kennen, dat nu de gelegenheid geopend is voor de voorstanders van dat onderwijs, om eens te toonen dat ook zij in hun zak kun nen tasten, om daardoor te toonen wat zij voor dat onderwijs over hebben. Nu wil ik de politiek niet in het spel bren gen, die komt hier niet bij te pas, die houd ik er liever buiten, maar ik zou zoo zeggen, laten die heeren eens een les nemen aan de overzijde. Wanneer die onderwijs begeeren, zooals zij meenen dat dat goed is, dan komen zij niet vragen bij het Gemeenbestuur om sub sidie, maar dan tasten zij zelf in den zak. Daarom nog eens. Het verheugt mij,dat waar nu juist de gelegenheid geopend is, laten zij nu ook eens toonen, dat zij er wat mee op heb ben. Daarbij komt nog, dat men misschien in andere Gemeenten, waar ook besliste te genstanders zijn, de Raad gaat besluiten geen subsidie te gevenen daarom kan ik ook geen vrijmoedigheid vinden de kosten voor die R. H. B. S. te helpen dragen of op onze verantwoording te nemen, en daarom ben ik er tegen. Alleen wou ik dit nog; Mijnheer Van Dorsser beweerde dat wij daar vlug in te werk gegaan waren, als het Dag. Bestuur adviseerd daar niet op in te gaan, dan moet ik zeggen, dat dit niet voorbarig is, althans van mijne zijde niet. Wij zijn er lang niet overheen geloopen. dhr. Van Dorsser. Mijn bedoeling is, daar is niet rijpelijk over gedacht, dat er zoo kort over gesproken wordt, om daar maar dade lijk afwijzend op te beschikken. dhr. Peekstok. Ik meen ook, dat eerst uit gemaakt dient te worden, of de wenschelijk heid bestaat, dat er zoo'n school komt. Ik moet ook erkennen, dat het finantieel zwaar weegt, het is nog al heel wat om daar zoo maar over heen te stappen. Ik vind ook, dat aan zoo'n inrichting naar men zegt, groote behoefte bestaat, waar thans de jongelui aan de overkant verder moeten gaan studeeren. En wanneer we dan hier zoo'n inrichting hebben, zou het heel wat gemakkelijker zijn, voor verschillende ouders, welke hun kinde ren van de school gebruik willen laten ma ken, waar zij hier niet anders dan voor on derwijzer bekwaam gemaakt kunnen worden, maar anders niet, dus ik zou zeggen, wij moeten eerst de zaak eens bezien zooals dhr. Mijs dit voorstelde, en dan pas de finantieele kwestie. Voorz. Ik wil eerst beginnen, met over eenige losse dingen, die wel niet heelemaal direct op het onderwerp betrekking hebben iets te zeggen. dhr. Van Dorsser heeft het reeds nader uitgelegd, wat hij bedoelde met dat los weg er overheen loopen van B. en W. Ik heb het direct opgeteekend, maar ik neem genoegen, met de toelichting zooeven daaraan gegeven. Verder spreek iker niet meer over,alleen ditnog. Wanneer de Heeren hun geheugen eens op- frisschen, dan zullen zij zich herinneren, dat deze zaak in het najaar van 1913 na afloop eener Openbare Vergadering reeds ter sprake gebracht is. Ik heb toen reeds gezegd, dat ik voor mij er niets voor zou-voelen, en er ook nimmer voor te vinden zou zijn, al was het ook dat die Hoogere Burgerschool in Sommelsdijk zou komen. (Ik stel er prijs op dit in een Openbare Vergadering te zeggen) om er ons finantieel voor te interesseeren. Wanneer de Heeren even nadenken, kun nen ze wel weten wat ik toen gezegd heb, en daarom meen ik dat het goed is, dat het in dit verband nog eens gezegd wordt, wijl daaruit blijkt dat daar juist niet losweg overheen geloopen is, maar dat deze gefun deerd was in mijn vaste overtuiging. In de tweede plaats, betreffende het on derwijs heeft dhr. Mijs gezegd. „Dat mag Sommelsdijk zich wel voor gezegd houden." Als Voorz. van het College van B. en W. trek ik mij dit min of meer aan. Zooals de heer Mijs dit zeide, zou het lijken alsof B. en W. en de Raad zelve, dat onderwijs, wat hen door de Wet is opgedragen niet vol doende zouden behartigen. Daar teeken ik direct protest tegen aan. Wij weten toch dat voor de Openbare School, de Wet eischt, dat wij zullen hebben één Hoofd, en zes andere leerkrachten. En waar de Wet zulks zegt, heeft de Gemeenteraad één Hoofd en acht leerkrachten, dus 2 boven het aantal dat de Wet eischt, en welke de Gemeente Sommelsdijk dan ook voor een groot deel uit eigenbeurs betaalt. Vervolgens wordt bij het Openbaar Onderwijs wel de gelijk rekening gehouden, dat dit zoo goed mogelijk wezen moet, en ik geef dhr. Mijs de ;verzekering dat ik speciaal steeds alle pogingen in het werk stel, om het Openbaar Onderwijs zoo goed mogelijk te maken. Ik ben er niet voor er ook maar eenigszins op aangekeken te worden in den strijd tus- schen voor- en tegenstanders van het Open baar Onderwijs, om het bijzonder onderwijs voor te trekken ten koste van het Openbaar Onderwijs. Het is evengoed voor het volks kind of onze volkskinderen, het moet zoo goed mogelijk zijn, maar nu komt waar het op aankomt. De Wet zegt, dat de Raad zorg moet dra gen, voor het Openbaar Lager Onderwijs zoodat ik den Raad adviseer alle middelen die haar ten dienste staan, daartoe in het werk te stellen. Maar verder willen we ook absoluut niet gaan, waar de wet ons zulks niet oplegt voor een inrichting van middelbaar onderwijs. Daarom zou ik zeggen laat er een eerlijke concurrentie komen tusschen openbaar en bijzonder middelbaar onderwijs; en laten we dan zien wie hef verste komt. Verder is de motie van dhr. Mijs eemgS- zins misleidend. Hij wil hebben dat de Raad zich uitspreekt niet voor een R. H. B. S. maar gewone H. B. S. Inderdaad een fijn puntje, want was het van ons standpunt een H. B. S. waar allen genoegen mee konden nemen, dan zouden ook wij zulks kunnen, maar waar wij over tuigd zijn, zooals dhr. Timmerman terecht opmerkte, dat het grootste deel der ingeze tenen met dien geest niet accoord gaat, daar willen wij ook geen geld uit de gemeente kas beschikbaar stellen. Dus het gaat bij B. en W. niet over de f 800. Wij stappen er dus niet overheen, waar er maar een gedeelte der ingezetenen mee ge holpen zou zijn, daarom kan ik niet anders doen, dan nogmaals te adviseeren hierop niet in te gaan. Ik herhaalWij zijn niet tegen algemeene ontwikkeling, absoluut niet. Ik wil u de verzekering geven, dat ik'zelf betrokken ben, bij een poging om hier op Flakkee een inrichting voor M. U. L. Onder wijs te krijgen, zoodat er ook van onze zijde zooveel mogelijk wordt gedaan om de alge meene ontwikkeling, het peil van ontwikke ling zoo hoog mogelijk op te voeren. Ik vind dat door een R. H. B. S. de ge legenheid wordt opengesteld, dat de men- schen boven hun stand gaan leven. Ik zal het met een voorbeeld duidelijk maken. Dan stel ik mij voor: Een landarbeider heeft een jongen met een knappe kop. Die kan de normaallessen volgen. Dan kan deze met zijn 18e jaar examen doen voor onder wijzer, en zoo deze niet ongelukkig is gaat hij direct verdienen. Maar wanneer zoo iemand nu verwezen wordt naar een H. B. S. met 5-j. c. dan heeft hij met zijn 18e jaar zijn einddiploma, maarhij verdient niets. Dan ziet men o.m. een advertentie in een der couranten staan: „Gevraagd op een Handelskantoor te Rotterdam een jongste be diende, in het bezit van einddiploma H. B. S. 5-j. c. op een salaris van f 20 p. maand. En dan te Rotterdam. Dat is voor zulke menschen niet in hun eigen belang, daar juist die menschen uit hun stand worden uitge voerd. Daar komt nog bij, dat wij in aanmerking moeten nemen, hoeveel kinderen dan wel van het eiland af zijn, en dan blijkt ons, dat we absoluut met een H. B. S. niet geholpen zijn. En al was het nu dat er zoo'n opleiding was, dan zullen niettegenstaande deze in richting, de kinderen toch naar buiten ge zonden moeten worden, omdat men alleen aan de opleiding aan een H. B. S. niet ge noeg heeft. Dit is het standpunt van B. en W. zooals ook door dhr Timmerman zoo straks reeds is uiteengezet. Vandaar dat ik dhr. Mijs in overweging zou willen geven, zijn motie zooals die daar ligt, in te trekken, of te wijzigen, en wan neer hij deze niet wijzigt, dan adviseer ik tot verwerping, en alsdan zal ik tevens ons voorstel in stemming brengen. Dhr. Mijs. Ik zou nog wel eenige opmer kingen willen maken over het Lager Onder wijs, maar nu zal ik er niet verder op in gaan, misschien dat ik daar straks de kans nog wel voor heb. Het geldt thans de kwestie om mijn motie in te trekken. Ik heb het juist gedaan, om dit hieruit te laten komen. Ik ben blij dat ook de Voorz. aan het werk is om het algemeen peil van ontwikkeling naar boven te voeren. Ook dhr. Timmerman verheugde zich dat de gelegenheid geopend was, waardoor de voorstanders van dat onderwijs konden too nen, dat zij er wat voor over hebben. Ik wenschte deze kwestie echter zooveel mogelijk objectief te beschouwen, daarvoor heb ik deze motie de vergadering overge legd, en ook de Voorz. verzocht het in stem ming te brengen. Wat er in de motie zit, om tot verbetering van het onderwijs te komen. En deze niet aannemelijk, ik voor mij vind er niets in, er is niet een trek van voorbe dachten rade bij, waarom ik niet R. H. B. S. gezet heb. Ik heb het om niet eene reden weggelaten. Ik heb deze gewoon zonder meer op de boot opgeschreven, verder heb ik er niet bij gedacht. Ik sta volstrekt niet op een R. H. B. S., maar ik geef er de voorkeur aan, maar dit neemt niet weg, dat ik wenschte dat de Raad zich hier uitsprak, en het ook ernst was, om mee te werken tot verbetering van het on derwijs. Dus of het wenschelijk is dat een inrichting voor Middelbaar onderwijs met 5-j. c. tot stand komen, en daarom zou ik willen dat u de motie in stemming bracht. Het eene gedeelte van de bevolking geeft de voorkeur aan een R. H. B. S. een ander gedeelte weer aan Biz. H. B. S. Er zijn er op het eiland die een heele boel willen, maar tenslotte willen wij niets. Al was het dat we hier kregen een R. H. B. S., een Biz. H. B. S en als we het konden krijgen een Gymnasium, ik zou het van har te toejuichen, voor mijn part al was het nog een Hoogeschool erbij. Maar dit alles is een utopie (droombeeld). Thans ligt het voor de hand, wat de Minister schrijft, dat we daar zaak mee ma den, nu we voor het oogenblik het meest bereikbare kunnen verkrijgen n.l. een R. H. B. S. met 5-jarigen cursus. Wat het meest voor de hand ligt, en op het oogenblik het gemakkelijkst te bereiken zal zijn, en waarom wij er ons op het oogen blik wel bij kunnen bepalen. Wanneer we over die andere dingen gaan spreken, konden we evengoed naar huis toe gaan. Als een ander gedeelte een Biz. H. B. S. wil, mij goed, ik kan er mij wel mee ver eenigen. Voorz. Maar die doen het dan zonder geld uit de gemeentekas. dhr. Mijs. Nu wordt de Raad toch de ge legenheid opengesteld ook moreelen steun te verleenen, ik zou die verklaring zeer wensch- lijk vinden, daar is dunkt mij niets tegen. Dan is door dhr. Timmerman gezegd, dat hij er de politiek niet bij zou halen, maar hij heeft deze er wel degelijk bij gehaald. Ik vind wel degelijk aanleiding ons omtrent den moreelen steun even uitspraak te doen over dit punt. Ik zou mijn motie onveranderd willen handhaven. dhr. G. Joppe. Ik zou zoo zeggen, vanwege de financieele zijde om een R. H. B. S. te stichten, moet deze van het Rijk en niet van de Gemeente uitgaan. Voorz. Voorzoover ik daarmee bekend ben, zegt Minister Cort van der Linden op het oogenblik tegen alle menschen, je kan hem krijgen, maar wanneer je aan die en die eischen voldoet. Vroeger waren H. B. S. sporadisch over het land verdeeld, en dan werd hierin een bedrag gevonden, dat men den grond schonk, waar de school gesticht werd. Maar waar er nu scholen tot stand zullen komen werd een brief gericht aan B. en W. van 10 h 12 Gemeenten, dat zij een R. H.fë. S. kon den krijgen, maar niet op de oude voorwaar den. Nu komen ze ten laste van de Gemeen-^

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2