voor tie Znidhollandiche en Keeuwnehe Eilanden. Woensdag 1 Jul 29ste Jaargang f%'s, 1985, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Aan de Commissies voor de Christ. iVi uloschool be richten we, dat de ïergad. op i JULI (Lezing van den Heer KENTIE) niet doorgaat. J. v. d. WAAL, Wüddelharni^^^^^ ^Uitsluitend voor de ahon- né's op dit blad. KAART VAM NEDERLAND. UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en gaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling £,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent UITGEVEB SOMMELSDIJK. 'felefffiOia ÊsaseFCffiasaaa. Ko. fi. Advertenties 10 Cent per regel en maal, Keclaaies 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel m */8 maal. Bienstaan wagen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. öroote letters ea vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrgdagmorgen 10 aar. Alle stnkfeera veor die BetSaetle bestemd, AiSvertentiën «bp verdere Administratie trasae» toe se «eisden aan den fiJitsrever Secret, der Centrale. Tegen inwisseling van de BON, voorko mende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van vijf en "twintig cents bekomen een tot den laatsten tijd bijgewerkte Deze kaart in acht kleuren gedrukt heeft eene afmeting van 71 X 85 c.M. Bij toezending van 40 cents wordt deze Kaart franco per post toegezonden. Voor niet abonne's is de prijs een gulden. Onder 't hoofdje 'n H. B. S. te Dokkum? schrijft het Friesch Dagblad 't volgende ook voor Flakkee van toepassing: Onze mannen-broeders in den Noordoost- V hoek van Friesland, zoo óm en benoorden Dokkum, krijgen een benijdenswaardige ge legenheid, om getrouw te zijn. Ze staan er bekend in den lande als Friezen-van-stavast: ze krijgen de gelegen heid om door Oods genade te tóónen dat ze het zijn. Dokkum vraagt een Rijks-H. B. S. Zooals we dezer dagen reeds opmerkten, is er onder 't vernieuwde vrijzinnige bewind een vrijzinnige opwaking om deze scholen voor den middenstand in aantal te vermeer deren en met name wordt het oog gericht op goed-orthodoxe streken, waar zulk een H. B. S. als een brandpunt van vrijzinnig heid den ganschen omtrek verlichten kan.' Harderwijk, Flakkee ,en nu Dokkum. Nu nemen wij 't de vrijzinnigen in 't minst niet kwalijk, dat zij vechten voor hun hachje. Ook hebben zij van hün standpunt, groot gelijk, dat ze voor hun knapen en meisjes een opleiding zoeken, waarmee zij volgens hün beginsel, volkomen content kunnen zijn. Doch wat is nu 't geval In een streek, als waarvan Dokkum het middelpunt uitmaakt, stellen zij veel prijs op een welwillende .houding van ónze mannen. Die toch moeten, zal zoo'n middelbare school bloeien, in hun kinderen een flink contingent aan leerlingen geven. Dokkum zelf herbergt wel heel wat vrijzinnigheid, ook liggen er een paar kleine, moderne dorpjes in de na bijheid, maar voor de rest is 't in die streek van onze provincie, 'n socialist zou zeggen: zoo „zwart" als de nacht. Men zal dus onze menschen lokken. Met de beste bedoelingen. En met zeer geoorloofde middelen En dün komt voor hen, die voor hunjkin- deren zulk onderwijs zoeken, de gelegenheid om getrouw te zijn. De Rijks-H. B. S. is ónze school niet. Zij kan en mag dat niet zijn. Laten ohze ouders het wèl welen, dat zij hun zonen en dochteren juist in de moei lijkste jaren, in de stormen en dwarrelingen hunner jonge jeugd, wanneer de twijfelingen als felbewogen golven op hen aanstormen, als honderd vragen om wijze beantwoording roepen, als niet zelden een beslissing valt, die het geestesleven voorgoed richting en stuur geeft, dat zij ze op de Rijks-H. B. S. brengen in een omgeving, waar zij op z'n best niets krijgen van al wat hun ziel noodig heeft. Zeker, God kan ze bewaren. Gelijk Hij een Daniël bewaarde, toen hij onderwezen werd in de wijsheid der Chal- deën. Alleen maardaar mogen wij het niet op laten aankomen. Wie dat doet, die móét wel wat fluisterend henenglippen over zijn woorden, als hij in 't Onze Vader aan de bede toekomt: „Leid ons niet in verzoeking!" Stilzitten, dan maar? Voor onze kinderen niet ook in nraat- SChappeüjken zin het goede zoeken Zóó waren onze manieren nooit. Allerminst op onderwijs-gebied. Wij hébben reeds hier en daar onze mulo- scholen, die mits perfect ingericht onze kinderen aan 't eind van een H. B. S. met 3-jarigen cursus moeten kunnen brengen. Leeuwarden heeft reeds zijn christelijke H. B. S. Al blijft het te bejammeren, dat men haar van meetaf eenzijdig-kerkelijk heeft in gericht, daar is voorshands de plaats, waar elk christen-Fries, die 't maar éven doen kan, het middelbaar onderwijs voor zijn kinderen behoort te zoeken. En dan bovendien. De „verzoenings-commissie" blijft zoe kende. Wij hopen, dat zij vindt. Vinde óok een uitweg voor het middelbaar onderwijs. Dan kan allicht, als de behoefte er is, ook Noordoost-Friesland zichzelf helpen. Eén ding echter sta rotsvast: Gradg goede vrinden met iedereen maar onze mannen laten zich niet voor de zegekar der vrijzinnigheid spannen. Dddrvan hebben we te veel bittere ervaringen opge daan, broeders! Op de paedagogische zijde der kwestie komen we in een hoofdartikel, hopen we, nog nader terug. REGEERT DE KONINGIN Door A. W. De menschen, die in stillen eenvoud daar henen leven en eerbiedig denken aan eene Koninklijke Overheid, zullen zich niet allen deze vraag gesteld hebben. Omdat het voor hun gevoel, ook voor hun verstand, zoo ge woon, maar ook zod zeker is, dat onze Ko ningin zelve regeert. Maar toch is mijne vraag een antwoord. Want de velen in den lande, die vrede ge vonden hebben bij eene overtuiging, dat eene Koninklijke regeering niet van Staatkundig en maatschappelijk voordeel is, hebben het reeds verteld, dat ze niet meer is dan een versiersel, ja een luisterrijk, doch overtollig versiersel aan het gebouw van Staat. Ze hebben den persoon des konings of man of vrouw de naam drage een marionet in 't Staatsbestuur genoemd. En velen der eenvoudigen, die toch nog, gedachtig aan eene roemrijke historie en bezield van een echt Hollandsch gevoel van aanhankelijkheid tot de Oranje's, die toch nog met stillen eerbied Hare Majesteit gedenken, heeft men weten te verzoenen met de gedachte, dat de Koninklijke troon in Nederland niet meer noodig is. Dat ze zelfs van maatschappelijk nadeel is. En daarom eigenlijk zou moeten verdwijnen. Dan is 't misschien noodig, om na te gaan in hoeverre eene Koninklijke regeering in-het Staatsrecht van ons land is ingevlochten. In hoeverre voorts de persoon des konings ten onzent nog arbeidzaam zijn kan en nog arbeidzaam is en in hoeverre ten slotte de beweringen der republikeinen, die het mo narchale of koninklijke regeeringsstelsel wil len weg hebben, juist te achten zijn. I. De Koninklijke regeering volgens ons Staatsrecht. Nauw aan Nederland door historie, langs oorlogspaden en wegen van eere, verbonden, is de Oranjestam in 1813 veel later dan die historie, ware zij niet door revolutionaire woelingen gestuit in haren loop, dit gewild had op eenen koninklijken troon ge plaatst. De drager der kroon zou geen Cza- renmacht bezitten aan wet en landsgewoonte gebonderi, zouden zijne handelingen zich niet tot allerlei kunnen uitstrekken. Eene grondwet zou rechten en plichten van volk en vorst onderling en over en weer om schrijven. Als eene natuurlijke verdere schrede der historie, zou de volksinvloed hoewel meer gesystematiseerd grooter worden. Aanvankelijk immers alleen bevoegd tot het voorstaan van de belangen des volks bij den Vorst, werd spoedig als recht van het volk aangenomen de bevoegdheid toestemming te geven tot belastingheffing. En voortgaande in Staatkundige ontwikkeling omschreef nu reeds de grondwet de gevallen, waarin de volksvertegenwoordiging moest medewerken tot het maken eener wet, de uitvaardiging van een algemeen bindenden regel. Op dien voet van verhouding heeft de ge schiedenis voortgebouwd. De koning zou de wetten maken in gemeen overleg met de Staten-Generaal. De koning zelf alhoewel niet competent zelf eene wet uitvaardigen, moest in eik speciaal geval zijne bewilliging tot de in functietreding der wet geven. Het was nog steeds de persoon des konings die handelde die ook verantwoordelijk was. Totdat een andere regeling gemaakt werd. Men kon den koning niet verantwoordelijk stellen voor alle daden der regeering. Hoe- vele handelingen steunen niet op gegevens, door anderen verstrekt En zou niet in een gegeven geval van machtsoverschrijding dooi den koning, de vrees voor het doen van een aanval op een gekroonde, een toch noodige beoordeeiing van de onrechtmatige hande ling weerhouden? De ministers zouden daarom verheven worden tot zelfstandige dienaren der kroon, verantwoordelijk aan vorst en volk. Bij deze verantwoordelijkheid moest de onschend baarheid des koninklijken persoons komen. Maar eene onschendbaarheid, die geen machts- verkorting kon beteekenen. Eene verklaring, dat aanvallen op regeeringshandelingen aan 't adres der dienaren moet komen, kan geen beperking beteekenen voor den koning. De persoon des konings erlangde alleen méér vastheid. De regeeringslijnen, waarlangs de handelingen en voorstellen gericht worden, kunnen onverstoord door den koning ge trokken worden. Maar wanneer beoordeeling komt in de volksvertegenwoordiging of in de Pers clan zullen de ministers verant woordelijkheid dragen. Voor dezen dus zaak van èf met de lijnen, door den koning ge- teekend in te stemmen en daarna de verant woordelijkheid te dragen öf deze niet te dragen en heen te gaan. Des konings onverminderde macht derhalve. En toch de zoo vaak voorkomende ge dachte van eene uitschakeling van zijn per soon uit de regeeringsverrichtingen. Eene gedachte, toe te schrijven aan een wanbegrip van het doel der ministriëele verantwoorde lijkheid. Moge deze verhandeling bijdragen tot juister inzicht. Een volgende maal over den persoonlijken arbeid der koningin, hare macht tot persoon lijk optreden. (Ingezonden.) BELGIË. De loonen in de Belgische kolenmijnen. In alle bassins is het loon der mijnwerkers met 10% verminderd. Deze maatregel is noodzakelijk vanwege den ongehoord lagen prijs der steenkool, die in enorme hoeveelheden ligt opgestapeld. Er is zelfs sprake van, om den arbeid in ver schillende steenkolenmijnen gedurende een of twee dagen per week te doen staken. FRANKRIJK. De Fransche vloot. Gedurende de debatten over de begrootingen van Oorlog en Marine verklaarde de Minister van Marine, dat de tenuitvoerlegging van het vlootprogramma goeden voortgang maakt. Onze kruisers ko men in dienst drie jaar nadat zij op stapel gezet zijn. De bouw der schepen aldus de minister kan, zoo noodig, bespoedigd worden met het oog op de koortsachtige activiteit, welke de buitenlandsche werven ontwikkelen. Behalve de reeds bewilligde kruisers zullen in 1915 nog twee kruisers op stapel gezet moeten worden, waarna nog slechts in 1916 in plaats van 1917 een en kele kruiser gebouwd moet worden om de tenuitvoerlegging van het vlootbouwprogram- ma van 1912 geheel te voleindigen. Ook zul len wij ons beijveren de onderzeevloot te ontwikkelen en het aantal aeroplanes uit te breiden, -maar den bouw van kruisers moet in ieder geval worden voortgezet. Het aan tal havenplaatsen zal moeten uitgebreid wor den. Wat de kustverdediging betreft, zullen de ministers van Oorlog en Marine spoedig tot een overeenkomst geraken. ITALIË. Tumult in de ltaliaansche Kamer. Op ver zoek der regeering, die de obstructie der socialisten tegen het ontwerp, betreffende de financieele maatregelen wilden overwinnen, heeft de Kamer van tien uur 's morgens tot half elf 's avonds vergaderd. Om 12 uur werd slechts eveu gepauseerd. De zitting kenmerkte zich door levendige incidenten. Er werden heftige redevoeringen gehouden, die tot groot tumult aanleiding gaven, dat zijn hoogtepunt bereikte, toen de republikein Chiësa de stembussen omverwierp. De voor zitter sloot Chiësa tot Maandag uit van het bijwonen der zittingen. Vervolgens werden dedebatten over de kwesties, die aan de orde waren, hervat, tot de zitting om half elf opgeheven werd, zonder dat zich nog eeriig incident voordeed. RUSLAND. De „Nowoje Wremja" tegen Duitschland. Uit Petersburg wordt gemeldHetEngelsche vlootbezoek wordt in de Russische pers met vriendschappelijk gezinde artikelen aange kondigd. De „Nowoje Wremja" begroet de Engelsche gasten in een, in de- Engelsche taal geschreven artikel. Het blad verzekert, dat Duitschland's internationale rol uitge speeld is. Duitschland heeft, door voortdu rend zijn leger uit te breiden en door be dreigingen, de wereld vrees weten in te boe zemen. Thans is het echter metDuitschland's macht gedaan, nu Rusland en Frankrijk ook hunne legers uitgebreid hebben. GRIEKENLAND. De Grieksche vloot. Zeven lichtingen reser visten der marine zijn, in verband met de uitbreiding der vloot en ter gelegenheid van de vloot-manoeuvres onder de wapenen ge roepen. TURKIJE. De Turksche vloot. Volgens de „Matin" heeft de Turksche minister van Marine bij een Fransche firma dertig watervliegmachi nes en twaalf gewone aeroplanes, ten behoe ve van de Turksche vloot, besteld. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Dr. Dillon, de correspondent van de „Daily Telegraph", die thans te Smyrna vertoeft, meldt aan zijn blad dat dank zij het energiek optreden van Talaat bey, voorloopig geen gevaar voor een gewapend conflict tusschen Turkije en Griekenland meer bestaat. De Turksche minister van Binnenlandsche Za ken heeft krachtige maatregelen genomen, om verdere daden van geweld tegen te gaan en zijn pogingen zijn niet onsuccesvol ge bleken. Er wordt thans een gendarmeriemacht van 10.000 man gemobiliseerd, die uitslui tend tot taak zal hebben, het leven en de eigendommen der Grieken te beschermen. ALBANIË. De toestand in Albanië. Uit Durazzo wordt gemeldt, dat de onderhandelingen met de opstandelingen, op aandringen van de Neder- landsche officieren, thans definitief afgebro ken zijn. De vijandelijk stellingen om Rasboel wer den door de „Herzegowina" onmiddelijk na afloop van den wapenstilstand beschoten. Ook de veldbatterijen openden het vuur op Rasboel. OOSTENRIJK. Aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin vermoord. SARAjEWO, 28 Juni. Toen de aartshertog troonopvolger Frans Ferdinand met zijn ge malin, de hertogin von Hohenberg, zich van ochtend voor een ontvangst naar het raadhuis begaf, werd naar zijn auto een bom geslin gerd, die de aartshertog met den arm terug stiet. De bom ontplofte nadat de auto van den aartshertog de plaats voorbij was. Twee heeren in de volgende auto werden licht gekwetst, van het publiek werden zes men schen gewond. De dader, de typograaf Ca- brenowic uit Trebinje, werd dadelijk in hech tenis genomen. Na de ontvangst ten raadhuize vervolgde de troonopvolger met zijn gemalin den rit. Zekere Princip, een gymnasiast van de achtste klasse uit Gra'nowo, loste daarna uit een Browningpistool verscheidene schoten op den troonopvolger en zijn gemalin. De troonopvolger werd in het gezicht, zijn tgemalin in het onderlijf getroffen. Beiden werden naar den konak overge bracht, waar zij aan hun wonden bezweken. Ook Princip werd in hechtenis genomen. De verbitterde menigte lynchte bijna beide daders. Princip, de moordenaar, een jongmensch van 19 jaar, verklaarde bij zijn verhoor reeds geruimen tijd uit nationalistische beweeg redenen het plan gekoesterd te hebben, om een of ander hooggeplaatst persoon te doo- den. Hij had een oogenblik geaarzeld, daar ook de hertogin in de automobiel gezeten was, doch toen geschoten. Hij ontkende medeplichtigen te hebben. BERLIJN, 29 Juni (Part.) Uit Weenen wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: Volgens de eerste samenhangende berichten uit Sara- jewo, schijnt het vast te staan, dat de daad het werk is van een ver verbreid groot Ser visch complot. De beide aangehoudenen loochenen weliswaar medeplichtigen te heb ben, maar de geheele aanslag is zoo nauw keurig voorbereid, dat hij slechts met zorg vuldige organisatie en met medewerking van vele personen volbracht kon worden. Er is namelijk in de buurt van de plaats, waarde aanslag- gepleegd is een derde bom gevon den, die niet ontploft is en waarschijnlijk door iemand weggeworpen is, toen de tweede aanslag gelukt was. Princip heeft in zijn verhoor gezegd, dat deze bom voor den moord bestemd was, als de andere aanslagen mochten mislukken. Verder vertelde hij, dat hij eerst op den aartshertog gemikt had, en vervolgens toen hij zag, dat hij getroffen had, nog een tweede schot op de hertogin had gelost. Een oogenblik had hij geaarzeld, maar toen gedacht: „het is nu toch het zelfde." Na het werpen van de bom, waardoor de vleugel-adjudant von Merizi aan den hals was gewond, liet de aartshertog zijn auto stoppen. Nadat hij het gebeurde had over zien, reed hij verder naar het stadhuis, waar hem het gemeentebestuur opwachtte. Toen de burgemeester een toespraak wilde houden, zeide de aartshertog op scherpen toon tot hem: „Burgemeester, we zijn te Sarajewo gekomen, om er een bezoek te brengen, en nu gooit men ons met bommen. Dat is ont- eerend." En na even te hebben gewacht, ging hij voort: „Nu kunt u spreken, burge meester." Toen de burgemeester den troonopvolger welkom had geheeten en deze had geant woord, werd het stadhuis bezichtigd, en ver volgens gaf de aartshertog 't verlangen te kennen naar het hospitaal te rijdea, om den verwonden vleugeladjudant te bezoeken. Toen de stoet op den hoek van de Frans Jozef- en de Rudolfstraat was gekomen, vielen vlak achter elkaar twee revolverschoten. Het eerste, dat door de auto ging, trof de aartshertogin in de buik, het tweede doorboorde den aarts hertog den halsslagader. De aartshertogin was dadelijk bewusteloos geworden en op de knieën van haar echtgenoot ineengezakt. De aartshertog verloor na enkele seconden het bewustzijn. De moordenaar, Princip, is 19 jaar ouden uit Grahowo, in het district Livno, afkom stig. Hij heeft geruimen tijd te Belgrado ge studeerd. Bij zijn verhoor heeft hij bekend, dat hij reeds geruimen tijd van plan was geweest, uit nationalistische beweegredenen een hoog geplaatst persoon te vermoorden. Dat plan had hij thans volvoerd. Hij zeide verder in beginsel tegenstander te zijn van het impe rialisme, en den aartshertog, als de belicha ming daarvan, te hebben gedood. Hij ont kende, medeplichtigen te hebben. Princip heeft vroeger op een gymnasium in Bosnië gestudeerd, is echter wegens poli tieke drijverij uit het land gezet en naar Belgrado gegaan. Ook Cabrinovic is uit Bel grado gekomen en moet verklaard hebben, dat daar de aanslag is voorbereid, om den vijand van het Servische volk te treffen. Het is zegt de Weensche correspondent der Frankfurter Zeitung den Serviërs er blijkbaar om te doen, de verzoening der in Bosnië wonende Serviërs met Oostenrijk te verijdelen en een politiek van weerwraak uit te lokken. Of hun dat zal gelukken, moet worden afgewacht, omdat de Serviërs in Bosnië niet verantwoordelijk kunnen gesteld worden voor een misdaad, te Belgrado uit gebroed. Te Agram is het 's avonds tot heftige be toogingen gekomen. Groote volksmenigten liepen er door de straten, roepende: „Weg met de Serviërs, leve de dynastie Habsburg." AMERIKA. De revolutie In Mexico. De constitutiona- listen schatten de verliezen der federalen bij Zacatecas op 4000 dooden, 2000 gewonden en 500G krijgsgevangenen. De verliezen der constitutionalisten bedra gen ongeveer de helft van die derfederalen. De strijd duurde vier dagen en was buiten gewoon verbitterd. Generaal Villa meldt, dat hij San Luis de Potosi heeft ingenomen. De regeeringstroepen zouden bij hun te rugtocht uit Zacatecas verscheidene gebou wen met dynamiet in de lucht hebben doen springen. ZUID-AFR1KA. Toenemende droogte in Zuid-Afrika. Na een nauwkeurig onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de bodem van Zuid- Afrika elk jaar meer uitdroogt en het is niet langer aan twijfel onderhevig, dat de grond in de Unie op vele plaatsen onbruikbaar en onbewoonbaar wordt. De totale regenval is onveranderd en het minder worden en langzamerhand geheel verdwijnen van het water moet dan ook aan een andere oorzaak toegeschreven worden, n.l. aan de poreusheid van den bodem. Verschillende middelen, om in dezen drei genden toestand verbetering te brengen, zijn reeds voorgesteld. Overste Thomson, f Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Noord-Brabant" onder bevel van dén kapitein-luitenant ter zee j. J. Oudemans, 25 dezor te Algiers aange komen, vanwaar 26 d. a. v. weer werd ver trokken ter voortzetting van de reis naar Durazzo. Aan boord heeft eene ontploffing in het kolenruim plaats gehad, waardoor een officier en schepeling zijn verwond. De fa miliebetrekkingen zijn hiervan onderricht. De toestand der gewonden is bevredigend.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1