I Ik BUITENLAND. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. lit - van den heer Treub zijn beschreven en de krasse wijze, waarop hij critiek uitoefende op de oud-liberale en concervatief-Chris- telijke politiek in vele opzichten. Wat wij echter met dit ontwerp hebben gezien, dat namelijk alle klachten alle be zwaren welke kwamen van den kant van de groote werkgevers enz. door dezen Mi nister werden toegegeven, terwijl aan de wenschen van de arbeiders die juist anders om wilden geen oor werd verleend, had den wij nooit kunnen denken. Het optreden van den heer Treub is dus voor de Soc. Democratische arbeiders een bittere teleurstelling. Wij verstaan dat. Maar hoe groot moet de teleurstelling dan wel niet zijn over de houding van de Soc. Democratische voormannen, die wel gewel dig te keer gaan tegen het concervatisine, maar die niettemin een democraat als Minis ter Talma heftig bestreden en Minister Treub met een sterke oud liberale lijfwacht om ringden. De teleurstelling zal nog wel grooter wor den. (De Vrije Westfries.) ENGELAND. Mc Kenna over de suffagrettes. Zitting van het Lagerhuis, in den loop der debatten over de begrooting van Binnenlandsche Za ken verdedigde Mc Kenna de politiek der regeering inzake de aanslagen der Suffraget tes. Hij geloofde, dat de vrouwen, die deze misdrijven begaan, betaalde agentessen zijn, en hij hoopte, daarvoor bewijzen genoeg in handen te hebben om de regeering in staat te stellen een burgerlijk en wellicht ook een strafrechtelijk geding aanhangig te maken te gen de personen, die bijdragen aan de fond sen der militante suffragettes. Indien het burgerlijk geding welslagen op leverde, dan zouden deze personen persoon lijk aansprakelijk kunnen worden gesteld voor alle aangerichie schade. De bijdraagsters tot de bewuste fondsen zijn hoofdzakelijk rijke vrouwen, die aansporen tot het bedrijven van misdaden en dan anderen, armelijk betaalde agentessen de straf daarvoor laten ondergaan, terwijl zijzelven in weelde leven. Indien het door deze door de regeering in overweging genomen handelwijze gelukt, de bronnen van inkomsten der W o m e n's S o- cialand Political Union te verstop pen en daarmede van de militante organisa tie, dan zou de macht van mevrouw Pank- hurst en de haren voorgoed gebroken zijn. BELGIÉ. Spoorwegongeluk. KORTRIJK, 14 Juni. Stortregen heett den machinist van den trein uit Doornik belet een trein te zien, die 1 K.M. buiten het station Ronsse stond. Er had een botsing plaats, waarbij vier rijtuigen ver brijzeld werden. Er zijn vele gekwetsten en de schade aan het materieel is groot. FRANKRIJK. Het nieuwe Kabinet-Ribot terstond geval len met 374 tegen 187 stemmen. In de Ka mer was een zeer groot aantal afgevaardig den tegenwoordig. De ministerieele „verkla ring" werd door de uiterste linkerzijde met hoon begroet. Daarentegen applaudiseerde de overige linkerzijde. Kreten als: „Weg met den driejarigen diensttijd!" werden gehoord. De heer Puech interpelleert de regeering over haar algemeene politiek. Hij veroordeelt de wijze, waarop het kabi-* net is samengesteld en zegt, dat men zich niet de medewerking der linkerzijde heeft verzekerd. Hij verklaart ten slotte te zullen stemmen tegen de regeering. De socialist Sembat houdt een lange rede voering tegen het kabinet. De socialisten, zegt hij, vragen niet, dat men met een enke le pennestreek de wet op den driejarigen diensttijd atschaft, maar zij wenschen, dat men middelen overweegt, die het doenlijk zullen maken binnen den kortst mogelijken tijd tot de „twee jaar" terug te keeren. Hij eindigt met te verklaren, dat hij en zijn vrien- ken tegen de regeering zullen stemmen. De Kamer neemt vervolgens met 374 tegen 187 stemmen de motie-Dalimier aan die als volgt luidde: „De kamer, den wil eerbiedigend, die on langs door het algemeen stemrecht tot uit drukking is gekomen; vast besloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een regeering, die instaat is de krachten der linkerzijde te vereenigen en ie dere verdere toevoeging verwerpend; gaat over tot de orde van den dag". DUITSCHLAND. Mecklenburg. De groot-hertog is overleden tengevolge van kanker in de darmen. Sinds eenige we ken bevond de groot-hertog zich onder be handeling van den maag- en darmspecialiteit prof. dr. Bier, maar alle geneeskundige hulp mocht niet baten. Geboren in 1848, volgde hij zijn vader in 1904 op. De overleden groot-hertog wordt opgevolgd door zijn eenigen zoon, Adolf Friedrich die thans 32 jaar is. BALKANSTATEN. Nieuw oorlogsgevaar tusschen Turkije en Griekenland. Naar aanleiding van de Grie ken-vervolgingen in Turkije, deelde Venize- los in de Grieksche Kamer mede: Omstreeks 10.000 Grieken zijn uit Tracië gedurende de laatste dagen naar Griekenland gekomen om de bescherming der regeering af te smeeken. Uit Klein-Azië zijn eveneens 20.000 uitgewekenen aangekomen, terwijl 30.000 van 50.000 anderen aan de Aziatische kusten de gelegenheid afwachten om naar Griekenland te kunnen oversteken. De vraag, die zich thans voordoet, is, of een dusdanige toestand kan en mag blijven duren en of het mogelijk is, dien nog langer te verdragen. „Ik wil", aldus Venizelos, „geen onherroe pelijke woorden mijn mond laten ontsnappen, maar ik zou meenen, aan mijn allereerst voor de hand liggende plicht te kort te doen, in dien ik naliet, in de Kamer te verklaren, dat de toestand ernstig, ja zelfs zeer ernstig is geworden. De regeering weet, dat, indien aan dezen jammerlijken toestand geen einde wordt gemaakt, zij zich genoodzaakt zal zien, het niet bij jammeren over de beklagings- waardige uitgewekenen te laten blijven". (Oorverdoovende toejuichingen). Ondertusschen liet de Grieksche regeering te Constantinopel een, in zeer krachtige be woordingen, vervatte nota overhandigen, waarin zij aandringt op het staken der ver volgingen van Grieken in Turkije. De openbare meening in Griekenland eischt een onmiddellijke en krachtige actie. Een ultimatum aan de Albaneesche op standelingen. Volgens een telegram uit Dn- razzo heeft de ministerraad, naar verluidt, besloten aan de opstandelingen een ultima tum te richten, waarin geëischt wordt, dat zij zich binnen 24 uur onvoorwaardelijk zul len onderwerpen en de wapens zullen uitle veren. Wordt deze eisch niet ingewilligd, dan zal van alle zijden een aanval op de opstan delingen ondernomen worden. Aanval op Durazzo. Thomson gesneuveld. De Italiaansche gezant te Durazzo seint, dat Maandagmorgen om 4 uur een aanval op Durazzo is begonnen. Overste Thomson is gesneuveld. Men heeft hoop de inneming van de stad te verhinderen. Aliotti, de Italiaansche gezant te Durazzo seinde Maandagochtend half negen De opstandelingen vielen Maandagochtend om vier uur Durazzo op drie plaatsen aan. Tegen zes uur sneuvelde overste Thomson. Italiaansche matrozen zullen alleen het ge zantschap en den konak van den vorst ver dedigen. In het eerste oogenblik geloofde men al gemeen, dat de stad in handen van de op standelingen moest vallen. Na dien tijd is de toestand echter verbeterd. Men hoopt de stad te kunnen behouden. De spanning tusschen Griekenland en Turkije. Uit Athene werd Zondagavond aan de Berliner Lokal-Anzeiger geseind In goed ingelichte Grieksche kringen betwijfelt men ten sterkste, dat een vredelievende oplossing van de botsing met de Porte mogelijk is Daar hier nog voortdurend berichten binnen komen over nieuwe Grieksche vervolgingen, neemt de verbittering steeds toe. In Smyrna moet de opwinding van de Grieksche kolonie, die 100,000 zielen telt, buitengewoon groot zijn. De geheele pers verklaart, dat ernstige gebeurtenissen aanstaande zijn. De officieuse Hestia schrijft, dat het eenige antwoord van Turkije op de Grieksche nota, waarmede Griekenland genoegen kan nemen, de onvoor waardelijke inwilliging is van alle eischen door Griekenland gesteld. Ook moeten waar borgen geëischt worden, dat de vervolging der Grieken zich niet herhalen. Wanneer thans de Turksche regeering opnieuw haar politiek van dralen zal beproeven, dan zal dat de ernstigste gevolgen hebben. KEULEN, 15 Juni. (Part.) Volgens een te legram aan de Kölnische Zeitung uit Athene is de voorbereiding tot den oorlog met Tur kije in vollen gang. De regeering en het volk zijn volkomen overtuigd, dat die oorlog een voor Grieken land gunstigen afloop zal hebben. Over het algemeen is men van meening, dat de verstandhouding tusschen Grieken land en Turkije zonder oorlog niet definitief te regelen is. ATHENE, 14 Juni. Emigranten uit Oud- Fokia, die te Mytilene zijn aangekomen, ver teilen dat zij door basjiboezoeks, die de hui-, zen en winkels plunderden, mishandeld zijn. Vijftien christenen werden gedood, verschei- denen gewond. Te Mytilene zijn vandaag 3000 christenen aangekomen. AMERIKA. Het drankverbod in de-Vereenigde Staten. Een door Hobson ingediende P r o h i b i t i- o n b i 11, waarbij in de geheele Unie de ver koop van alcoholische dranken verboden wordt, zal nog in den löop van de huidige congreszitting te Washington in stemming gebracht worden, daar zoowel de regeering als de leiders der democratische partij deze kwestie vóór de in den herfst te houden con gres-verkiezingen geregeld wenschen te zien. De stemming is door de betrokken commis sie van het Huis van Afgevaardigden thans op aanvang Juli vastgesteld. Rijkswoning voor ontvangers. Naar aanlei ding van het feit, dat het herhaaldelijk voorkomt dat gehuwde ambtenaren van het dienstvak der directe belastingen, die tot ontvanger van een bepaald kantoor zijn benoemd, intrek king van die benoeming vragen, omdat ter plaatse geen passende woning beschikbaar is, heeft de Min. van Financiën te kennen gegeven dat er geen bezwaar tegen bestaat om onder bepaalde voorwaarden in derge lijke plaatsen van rijkswege, een woning met kantoor voor den ontvanger te huren. De bedongen huurprijs, verminderd met de tot dusverre aan het kantoor verbonden vergoe ding voor kantoorhuur, zal door den ontvan ger aan het Rijk moeten worden terugbe taald. Voor een kantoor der 4e klasse wordt f 250 en voor een kantoor 3e klasse wordt f325 beschouwd als het maximumbedrag tot de betaling waarvan de ontvanger aldus kan worden verplicht. Kamerverkiezing Katwijk. In het district Katwijk is Vrijdag tot lid van de Tweede Kamer gekozen dr. J. Th. de Visser (C. H.) met 6186 stemmen. Op mr. H. W. C. J. de Jong (V. L.) waren 956, en op den heer Rodrigues de Miranda (S. D. A. P. 232 stemmen uitgebracht. (Bij de periodieke verkiezingen verleden jaar werd mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwyck (C. H.) in het het district Kat wijk herkozen met 6663 stemmen. Op mr. J. C. Kielstra (V. L.) waren toen uitgebracht 158, op den heer S. Rodrigues de Miranda S. D. A. P.) 227 en op dr. P. J. Muller Pro testant) 135 stemmen). SOMMELSDIJK. Door den Zuidel. Bond van Beetwortelsuiker fabrikanten is de gem. fairbank no. 1 afgekeurd en no. 2 goedge keurd. Naar de betrekking van gem. veld wachter hebben zich 22 en naar die van gem. bode 4 sollicitanten aangemeld. Door den heer J. B. alhier zijn j.I. Don derdag reeds nieuwe aardappelen gegeten van den kouden grond. MIDDELHARNIS. Met ingang van 1 Juli is tot agent van politie te 's-Gravenhage benoemd den heer J. Zaaijer Dz. alhier. Den heer P. de Mooij onderwijzer aan de Openbare Lagere school alhier komt als zoodanig No 1 op de voordracht voor te Velseroord. De heer L. v. Groningen alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegt voor onderwijzer. DEN BOMMEL. Zoo iets komt zeer zeld zaam voor. De landbouwersknecht van den heer J. K. Cz. onder deze gemeente, zag dat een woudduif broedde, doch toen hij naderbij kwam vloog hij van z'n nest. Voornoemde knecht haalde er twee eieren vandaan en legde daarvoor twee warme kippeneieren in de plaats welke op zekeren dag uitkwa men. Heden haalde hij weer twee eieren uit het nest om zulks weer eens te beproeven. Als spelende geraakte het zoontje van den heer C. J. in een volle kaai met water hetwelk gelukkig spoedig opgemerkt werd door C. D. die er dan ook in slaagde den kleinen drenkeling behouden op het droge te brengen. Dit is de 2e maal in de zeven dagen. De stoomboot „Maasnymph I" vervoerde op de 1.1. gehouden paardenmarkt te Nu- mansdorp van hier 36 paarden, In deze gemeente zal de collecte voor den gewapenden dienst langs de huizen ge houden worden op Donderdag 18 Juni a.s. Kostelooze in- en herinenting zal ge houden worden op Dinsdag 30 Juni a.s. tus schen 2 en 4 uur ten huize van den plaatse lijken geneesheer. Vrijdag 19 Juni a.s. te 6'/a uur zullen de brandspuiten van deze gemeente beproefd worden, waarbij ieder der brandweerlieden moeten tegenwoordig zijn. (Zie aanplakbord.) OOLTGENSPLAAT. De gewone jaarlijksche Collecte voor den gewapenden dienst zal dit jaar gehouden worden langs de huizen op Donderdag 18 Juni a.s. B. en W. dezer gemeente maken be kend, het primitief Kohier van den Hoofde- lijken omslag over het dienstjaar 1914 gedu rende vijf maanden van 15 Juni tot 15 No vember 1914, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Maandagmiddag liep de knecht van den landbouwer P. v. R. door de Langeweg met een veulenpaard, doordat het naar zijn veu len terug wilde werd het schichtig, en ge raakte met zijn poot tusschen de wissel van de tramrails, waardoor de poot gebroken werd, naar men verneemt zal het dier afge maakt worden,voorwaar een schadepost daar het paard niet verzekerd was. DIRKSLAND. De herijk van maten en ge wichten in deze gemeente Zal plaats hebben Dinsdag 7 en Woensdag 8 Juli a.s. desv.m. van 9—12 uur en n.m. van 1—3 uur in een lokaal der Openbare school. HERKINGEN. Vrijdag a.s. hoopt het On- derwijsend Personeel der O. L. School alhier met een deel der leerlingen een uitstapje te maken naar den Haag-Scheveningen. Door den Heer J. Doornhein is de weer- visscherij voor 30 jaren ingehuurd. Door B. en W. dezer gemeente is de lijst der geaffecteerden der brandspuit her zien en aangeplakt opdat een ieder de veran deringen kan waarnemen en zijn deze op Don derdagavond a.s. opgeroepen de spuit mede te probeeren. In de weide van den Heer^D. v. W. werd een varken van J. den Boer beide poo- ten door een paard stuk geslagen zoodat het dier moest worden afgemaakt. STELLENDAM. J.I. Zondag had Vogelaar, landbouwer onder Melissant het ongeluk in den Plaatweg onder deze gemeente, met paard en wagen in de sloot te geraken. Hoe wel het rijtuig omsloeg bekwamen de inzit tenden gelukkig geen letsel. Alleen het rijtuig werd beschadigd. J.I. Zondag werd alhier uit de tram gezet een knecht van een carousselhouder, tijdelijk te Goedereede. Dezelfde werd alhier verbaliseerd wegens openbare dronkenschap. GOEDEREEDE. Tot het inleveren der Rijks goederen der Landweer, is aangewezen K. Soeteman lichting 1897. Hetgeen moet plaats .hebben 8 Juli e.k. nam. 1,15 uur in de le Openbare school te Ouddorp. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf kreeg de .visscher A. Redert een steek van een pieterman, wat hevige pijn veroorzaakte. Te Rotterdam aangekomen was hand en arm zoo gezwollen, dat hij zich onder genees kundige hulp moest stellen. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagavond a.s. zul len H. M. torpedobooten G 6 en „Tangrango" naar Havre (Fr.) vertrekken, doch zullen daartoe 36 uur stoomende op zee doorbren gen. Zij zullen tot Maandag a.s. daar ver blijven en vandaar naar den Helder opstoo- inen, tot het houden van oefeningen. Bij het te Brielle gehouden onderzoek voor geschiktheid voor den militairen dienst van jongelieden alhier woonachtig, werden van de 21 ingeschreven slechts 8 geschikt verklaard. Dit is dus een klein percentage, dat dienen kan. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzee visschers van f40 tot f90 per vaartuig aan versche visch besomd. SOMMELSDIJK. le. helft Juni. Onbestel bare brief voor de Snel Fote Cy imperial Rotterdam onbekend. DIRKSLAND. Onbestelbare Poststukken over de 2de helft der maand Mei. Brieven: A. van Noord Ring OudeTonge. BriefkaartenW. Keur, Dirksland. Mej. N. Kooneman, Rotterdam. K. van Steenwijk, Am sterdam. Woensdag 17 Juni, des voormiddags 9 uur, te Stellendam in liet Logement van Troost, van 77 perceelen klaver- en grasgewas te Stellendam, in den Adriana-, Eendracht-, Scharrezee- en Halspol der. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 18 Juni 1914, 's nam. 2 uur te Nieuwe Tonge: ter herberge van T. Hol leman veiling; en Op Donderdag 25 Juni 1914, 'snam. 2 uur te Nieuwe Tonge ter herberge van J. van Paasschen afslag van A. 11-70-70 H.A. (25 Gem. 147'/2 R. V. Maat) deels voorn, deels kostbaar Bouwland, te Nieuwe Tonge in den polder Duivenwaard, kad. Sec. A nrs. 236, 248, 249, 251, 257,1672 en 1675, in 8 perceelen en in combinatiën. Tot blootschoof 1914 verhuurd aan Gebrs. Nelisse te Nieuwe Tonge. B. 3-68-30 H.A. (1 Gem. 7 R. V. Maat) Bouw- en Boschland, te Nieuwe Tonge, in den polder Duivenwaard kad. Sectie A. nrs. 219, 220, 221 en 240, in 3 perceelen en in combinatiën. Gedeeltelijk verhuurd tot blootschoof 1915 aan C. van den Boogert te Nieuwe Tonge, overigens onverhuurd. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 19 Juni 1994, 's avonds 6'/, uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, van verscheidene perceelen Roode en Lucerne klavers, breeder bl] biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Zaterdag 20 Juni 1914 namiddag 2 uur te Stad aan 't Haringvliet ter herberge van G. Smits van Roode- en Lucerne klaver en Hooigrasinden Brienenpolder. Deurwaarder GROENENDIJK. 8228 Op Maandag 22 Juni 1914 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van a. Het woon- en winkelhuis met erf en loods aan de Noord zijde van den Binnenweg te Sommelsdijk op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 1884, groot 1 are 17 centiarenb. De schuur met erf aan de Oranjestraat te Sommels dijk, op den kadastralen legger dier gemeente be kend Sectie B. nummer 2241. groot 1 are 40 cen tiaren. Ten verzoeke van de Wed. en Erven van den heer Adrianus van der Sluijs te Sommelsdijk. No tarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 23 Juni 1914, s'avond half acht uur, te Dirksfand, aan de Tuinstraat van meubelen, ten verzoeke van het Alge meen Armbestuur te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 23 Juni 1914, 's avonds 7 uur te Dirksland ter herberge van C. de Bruin afslag van Een in 1904 nieuw gebouwd woonhuis, (voorheen gasthuis) met schuurje en groo- ten tutu, te Dirksland, aan de Tuinstraat, kad. Sectie B. nommers 1654 en 1655 te za nten groot 12 Aren 12 centiaren, (eeuwig durende erfpacht). Dadelijk te aanvaarden, ten verzoeke van het Algemeen Armbestuur te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Woensdag 24 Juni 1914 Veiling, hotel Moel- ker en 1 Juli d. a. v. afslag hotel Hobbel, te Oolt- gensplaat, telkens n. m. 2 uur van 3.19.80 Heet. bouwland in het Oudeland te Ooltgens- plaat, Sectie A nummers 467—470 ten ver zoeke van de erven wijlen A. Neels en van diverse perceelentuinland in het Oudeland te Ooltgensplaat Sectie A Nummers 675, 1630 en 1593 samen groot 0.78.55 Heet. in zes koopen, ten verzoeke van de erven wijlen wed. L. Dijkers. Alles breeder bij biljetten vermeld; Notarissen: Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Op Woensdag 24 Juni 1914 des avonds 6 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis van Roode klavers om 2 X te maaien in de Geerkavel in den polder het Oudeland te Middelharnis. Ten verzoeke van den Heer J. C. van Oostende te Middelharnis. Notaris van Buuren. Woensdag 24 Juni 1914, n.m. 5 uur, in het hotel Moelker te OoltgSnsplaat, ver- kooping en verhuring van grasgewas en naetting, als: Van de kaden, van den polder het Rietveld en van weiden in dien polder; van den dijk van den Weipolder en Van de kaden en voorliggend gors van het weipol- dersche gors onder Ooltgensplaat, in diverse koopen bij biljetten vermeld. Notaris, Mr. VAN WEEL. Op Donderdag 25 Juni 1914 bij inzet en Op Donderdag 2 Juli 1914 bij afslag tel kens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Een burgerwoonhuis met tuintje en an nexe arbeiderswoning aan de Westzijde van den Langeweg te Sommelsdijk kad. Sectie B nummers 2194, en 2193, samen groot 2 aren 97 centiaren. Ten verzoeke van den Heer M. de Haas te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Hevige brand te Klundert. Zondagavond te 10 uur brak brand uit in het karnhuis ach ter de woning van den heer Van Parijs, Werk krachtenstraat, alhier. De brand sloeg over op een groote hou ten landbouwschuur, beide gebouwen wer den een prooi der vlammen. Het vee en de inventaris konden gedeel telijk worden gered, terwijl drie spuiten de belendende gebouwen wisten te sparen, hoe wel de daken reede begonnen te branden. Om half twee was men den brand meester. Treurig! In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een ongehuwde 25- jarige vrouw op straat moeder geworden. De politie heeft op medisch advies de vrouw per brancard naar het Gasthuis overgebracht. (N. R. C.) Overreden en gedood. De rangeerder van D. is Maandag op het rangeerterrein te Utrecht bij het rangeeren met een voet tus schen de rails beklemd geraakt met het droe vige gevolg dat hij aan de bekomen verwon ding is bezweken. Staking onder de brandweer. Naar de N. Gork. Ct. meldt heeft te Andel de brandweer (40 man) gestaakt, toen de gemeentelijke brandspuiten geprobeerd moesten worden. Zij vroegen 50 cents vergoeding in plaats van 15 cents. Verdronken. Spelenderwijze is Maandag een kindje van den arbeider J. SmidteValt- hermond (Drenthe) te water geraakt en jam merlijk verdronken. Aan de gevolgen bezweken. De monteur W. Sanders die in de fabriek van de firma Landaal te Apeldoorn bij het springen van een perspomp door een stuk ijzer tëgen het onderlijf werd getroffen is in het Ziekenhuis aan de gevolgen Zondagavond overleden. Treurig. Maandag is te IJmuiden op den Zuidpier tusschen de blokken aldaar door eenige visschers bekneld gevonden een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk de linkerarm ontbreekt. De merkletters C. D. werden nog op een stukje zijner kleeding gevonden. Van den dijk gevallen. Te Gorinchem is Zondagmiddag een rijtuig waarin eenige perso nen waren gezeten van den„dijk geraakten in een sloot terecht gekomen met het treurig gevolg dat de inzittende mevrouw van A. op slag werd gedood. Amerikaansche meeldauw. Men meldt uit Wateringen aan de Msb.De ter veilihg aan gevoerde kruisbessen zijn besmet met Ameri kaansche meeldauw. Door de gemeente-politie te Wateringen zijn groote hoeveelheden in beslag genomen. Volgens de wetsbepaling m&eten struiken zoowel als de bessen met petroleum worden overgoten en verbrand. Goed gelijkende portretten op abonne mentskaarten. De Directie van de H. IJ. S. M. heeft bepaald, ,dat indien bij de controle blijkt, dat de houder van een abonnements kaart, niet gelijkt op het portret dat zich op de kaart bevind, het personeel den abonné hierop moet attent maken en hem aanzeggen bij de eerstvolgende aanvrage voor abonne ment een beter gelijkend portret in te leve ren daar anders moeilijkheden zouden kun nen voorkomen. Het spoorwegongeluk bij Apeldoorn. Men meldt aan de N. R. C. dat in verband met het spoorwegongeluk tusschen Beekbergen en Apeldoorn de politie vier dwarsliggersin beslag genomen heeft. Men schijnt te vermoeden, dat de ontsporing te wijten is aan den slechten toestand van den weg. Weer een slachtoffer van 't automobilisme. Vrijdagnamiddag is op den hoek van de Hazepaterslaan te Haarlem een dienstbode aangereden door een auto. Haar fiets werd totaal vernield en de dienstbode werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis ge bracht. (N.R.C.) Een sombere trouwplechtigheid. In de ge vangenis te Utrecht is Donderdagnamiddag een trouwplechtigheid voltrokken. Een gevangene die, nog eenigen tijd voor de borst heeft, wenschte in het huwelijk te treden. Vermoedelijk om de zekerheid te hebben, dat zijn bruid niet zou worden in gepalmd door een ander in den tijd, dat hij nog in eenzame afsluiting zal moeten door brengen. Vandaar de trouwpartij in de ge vangenis. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand ging naar de gevangenis aan het Wolven plein, waar ook de bruid verscheen. De ge vangene werd voorgeleid, teekende, groette zijn echtgenoote, en ging weer terug naar de cel. De bruid mocht de deur voor zich ontsloten zien en ging naar de nieuwe wo ning. Een trouw met een droefgeestig karakter. Zonder zon en zonder myrrhe. (U.D) Een nestje op een spoorwegrijtuig. Dezer dagen vertelde een blad van een vogelnest in een brievenbus maar wat zegt men van een vogel, die een nestje had gemaakt on derop een spoorwegrijtuig? Deze vogel, een lijster, had in het onrustige Ulster geen rus tiger plekje voor zijn nest .kunnen vinden dan vlak onder de verwarmingspijp van een eerste-klasserijtuig, dat heen en weer reed tusschen Limavany en Londondery. De zo merdienst bracht echter den vogel in de war; de trein reed toen een kwartier vroe ger en toen de lijster, die waarschijnlijk op voedsel uit was geweest terugkwam waren rijtuig nest en eieren weg. Men merkte haar op en de stationschef van Londondery waarschuwde zijn collega te Limavady, vroeg hem naar den vogel uil te zien, die wel met den volgenden trein of op zijn vleugels zou komen. Dat gebeurde ook en de lijster ging weer kalm zitten broeden. De spoorwegautoriteiten waren toen zoo dierlievend, het rijtuig geen dienst te laten doen totdat de jonge vogels waren uitge vlogen. Een kostbare stier. De heer K. Blaanboer te Schagen heeft zijn eenjarigen stier genaamd Max VII, voor f 2400 verkocht aan een vee houder in Zuid-Afrika. Dorps-edelachtbaren. Men meldt aan De Tijd Het is gebeurd in een dorp in het land van Sittard. Einde vorig jaar was de burge meester tevens gepromoveerd tot lid van het edelachtbaar college van den Gemeenteraad doch de meerderheid des Raads scheen met den nieuwen collega niet bijster ingenomen, zoodat herhaaldelijk in den Raad besloten J werd de geloofsbrieven van den burgemees- ter-lid van den Raad niet te onderzoeken. Dat gaf telkenmale aanleiding tot allerlei scènetjes en herrie. Ten slotte hakte de Raad den knoop door en keurde de geloofsbrieven niet goed. Doch de burgemeester ging in beroep bij Ged. Staten, die het besluit van den Raad vernietigden, en beslisten dat de burgemeester als Raadslid zitting zoude ne men. De meerderheid keek natuurlijk leelijk op den neus, toen de voorzitter van den Gemeenteraad het besluit van Gedeputeerden in de vergadering mededeelde. En een der edelachtbaren was nk de zitting nög zóó verbolgen, dat hij bij den burgemeester een ruit inwierp. Het ruiten-inwerpen in bedoel de gemeente wordt als een soort van sport beoefend. Kunstledematen. In menig opzicht staat de mensch boven het dier, echter hebben in sommige gevallen dieren veel op voor ons. Als bijv. een kreeft of een krab een poot of een schaar verliest, is de natuur zoo vriendelijk het dier te voorzien van een nieuw exemplaar minstens even goed als. het vorige. Daarentegen moet de mensch' 1 zijn verstand te hulp roepen, als hij dooi f oorlogen, staatsongelukken, treinbotsingen of andere dei ex machina een zijner kostbare ledematen verliest. Men beschouwt de be wonderenswaardige kunstledematen veelal als producten van den modernen tijd; echter is niets minder waar. In het Museum van Royal College of Surgeons te Londen kan men een kunstbeen zien, gemaakt ongeveer 300 jaar voor Chr. van brons, hout en ijzer. En wie heeft niet gehoord van de beroemde ijzeren hand, te Neurenberg in 1504 voor Göldtz van Berlichingen gemaakt? Grieksche en Romeinsche veteranen, die een arm of been in den strijd verloren had den, vervingen deze lichaamsdeelen door kunstmatige en Plinius spreekt van een Ro- meinsch soldaat, die (150 jaar v. Chr.) beroemd was door zijn houten hand, waarmee hij zeer goed kon vechten. Kunstledematen, die bewegen konden, werden ook vervaardigd door Ambroise Paré (1517—1590) den beroem- Franschen chirurg. Hij was de geneesheer van Hendrik den Tweeden (1552) en ook van Frans den Tweeden, Karei den Negenden en Hendrik den Derden. Later was Vader Sebastin, een Carmelieter monnik, beroemd door het vervaardigen van beweegbare armen en handen. Omstreeks het midden der zeven tiende eeuw spreekt Faleinelli, een Floren- tijnsch geneesheer, over kunstoogen van goud en kristal, ook beschrijft hij gouden en zil veren ooren, die aan het hoofd met zilveren of gouden draden bevestigd waren. Zilveren neuzen waren reeds langer bekend. Thans heeft de de techniek der kunstlede maten een buitengewone hoogte bereikt. Zoo heeft een Fransch doctor dr. Delair, zelfs een man van een kunstgezicht voorzien. Vox. De staking te Gouda. De stakingder werk lieden in het kolenbedrijf is voorloopig op geheven. In Vrijdag gehouden vergadering van het bestuur der Goudsche Patroonsver- eeniging en het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders in het haven- en trans portbedrijf, werd besloten in een binnen en kele dagen te houden vergadering een uni forme regeling der loonen samen te stellen op voorwaarde, dat voorloopig het werk op de oude voorwaarden zou worden hervat. Aan deze voorwaarde is door de arbeiders voldaan, zoodat heden wederom is begonnen met het lossen der kolenschepen. Twee bannelingen. Wij lezen in de Indi sche „Expres": Tijdens het congres der S. D. A. P. dat gedurende de Paaschdagen te Utrecht gehou den werd, deed zich de volgende eigenaardi ge ontmoeting voor: Douwes Dekker stond te praten met een clubje voormannen der S. D. A. P. onder wie zich ook Mr. Mendels bevond. Plotse- ga s,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2