f Advertenticn e. BOTH J. G VM DALER X Dfflii W. J. KRUIS, BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. m fiS/T O IJ PH. BAKKERT te Hellevoetsliiis. Manufacturen en Confectie Straatdijk Dirkslani^ Het soliedste en meest concur ree- rendste MAGAZIJN van alle soorten Manufacturen, Gebreide Goederen, Boorden, Dassen, Fronts, Manchetten, - Karpetten, Zeil, Handschoenen enz. enz. 7729 Groote sorteering in Vitrage, Tul Ie en Linnengordijnen, alle model len gemaakte witte en gestreepte On derrokken. Speciaal adres voor Cor- setten Beleefd aanbevolen. sa 1 Bezoekt Uitsluitend Hit Hotel „CENTRUM" Open Rjjstuin 2a, Botterdam Electrische Verlichting 12 Kamers. JACOB VAN WEES, korteweegje Geregeld in voorraad Beton en Ge wapend Beton Eindstukken Var kens- en Drinkbakken enz. enz. 7986 (McimsreMe jfüm Vraajttrpiigaar HAIG ie, ROTTERDAM. SPECIALITEIT IN Ligstoelen, Serremenlielen en vierkante 7614 WasclimaMtf] en Badstoelen. Bi i verschillend. Bij een gezonde treedt rillerig heid, duizeligheid op, bij een rheumatiek- of jichtlijder echter niet. Veeleer voelt hij na een eersten steek eene weldadige verlichting van zijn pijnen en vergiftigings-verschijnse- len treden eerst na vele steken op. Is het dus reeds eene belangrijke ontdekking wat betreft het stellen der diagnose, de gunsti ge resultaten zijn nog van meer belang en bepaald verrassend. Ziekten die bij oudere kuren geen baat meer vonden, zijn door bij ensteken genezen. Bij ernstige en verouder de gevallen moet het middel wel in „ster ker dosis" toegediend worden. Vele patiën ten ontvingen maandenlang 150 bijensteken per dag en in het geheel 10.000 tot 15.000tot ze genezen waren. Voor minder ernstige ge vallen zijn „slechts" 1000 tot2000 [steken noodig. De patiënten geven gewoonlijk de voorkeur aan den steek van de bij boven eene kunstmatige inspuiting van bijengift, zegt het „U. D.", zij zijn veel minder ge voelig voor den steek dan gezonden. Van andere zijde wordt gemeld: Om te bewijzen, dat een bijensteek het probatum is tegen de rheumatiek, liet een Amerikaan, genaamd Frank McGlynn zich door 100 bijen, die zoo kwaad mogelijk ge maakt waren, zooveel het hun lustte, steken. Deze heldhaftige demonstratie had plaats in de bijenschuur van W. A. Leizer, aan den ouden York Road, te Jenkington, waar meer dan 2000 bij kundige uit alle deelen des lands tot eene conventje waren saamgekomen. McGlynn vertelde, dat hij jaren lang een slachtoffer geweest was van rheumatiek, dat hij twee jaar geleden het ongeluk had, een bijenkorf om te werpen, hoe de verwoede bijen hem waar ze maar konden, staken, tot hij geheel onherkenbaar geworden was. Vreemd genoeg: den volgenden dag had hij zijn won den nog, maar de rheumathiek was hij kwijt. Mc ülynn vernam van een geneesheer, dat het vergif der bijen waarschijnlijk als een tegengift tegen het „uric acid" in het bloed had gewerkt. Toen de oude kwaal op nieuw boven kwam, bestelde McGlynn een 12-tal bijen uit een bijenschuur en smaakte het genoegen van te ondervinden, dat het middel nogmaals afdoend bleek. Heden verbaasde hij al de aanwezigen, door zijn rug te ontblooten en een 100-tal bijen uit te tarten om hun best te doen. Deze methode heeft ook wijlen den Heer L. Gouswaard alhier, jarenlang toegepast en met het gunstigste resultaat. Ontwapening der bijen. Na langdurige proeven is een bijenteler in den staat India na er in geslaagd, een bijensoort te kwee ken, die geen angels bezit. Hij verkreeg de ze soort door kruising van bijenkoninginnen van een Italiaansche bijensoort met hommels uit Cypern. Het is gebleken, dat dezeangel- looze Bijensoort buitengewoon geschikt is voor de honingteelt, deze bijen zonder an gels toch zijn veel minder onderhevig aan de ziekten, die dikwijls groote verwoestin gen kunnen aanrichten. Zij leveren ook meer en een veel smakelijker honing dan de an dere bijensoorten. DU1TSCHLAND. Een proces met een millioen getuigen. De sociaaldemocraten schijnen een reusachtig proces aangaande soldatenmishandelrngen voor te bereiden. Onder het hoofd„Wij zoeken een millioen getuigenwijzen de sociaal-democratische bladen op de talrijke strafvervolgingen van den minister van Oorlog tegen sociaal-democratische redenaars en re dacteuren, waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat de justitie op stelselmatige wijze tegen der regeering onaangename le- gercritiek optreedt. Daartegenover is het van belang, het recht der vrije critiek te verde digen. De minister van Oorlog ontkent zoo heet het in den „oproep" dat in het Duitsche leger soldatenmishandelingen veel vuldig voorkomen. Welnu, laten wij het vra gen aan hen, die zelf daarvan te lijden ge had hebben, die ook getuigen van deze mis handelingen zijn geweest. Wij moeten in dat proces een millioen getuigen voor de balie brengen, opdat de aanhangers van het mili tairisme kunnen zien, hoe het in de kazerne toegaat. Alle gewezen soldaten, die mishandeld zijn en in verband daarmede voor den krijgsraad zijn gedagvaard, worden door de sociaal-de mocratische pers uitgenoodigd, hun adres op te geven. „Wij willen" zegt zij „den militairisten een proces aandoen, dat hun den lust zal doen vergaan, voortaan nog straf vervolgingen in te stellen. OOSTENRIJK. Knoeierij bijleger-leveranties. Naar uit Weenen bericht wordt, heeft Leopold Eisler, de directeur der Naamlooze Vennootschap te Briinn, die zeildoek voor tenten leverde aan het leger, een poging tot zelfmoord gedaan en zich daarbij levensgevaarlijk verwond. Deze daad houdt verband met 'n omkoope- rij zaak, die sedert langen tijd het voorwerp van onderzoek is, van de militaire- en justi- tieautoriteiten. De zeildoekfabrikanten zijn openlijk beschuldigd, dat zij door unfaire practijken het rijk te kort hebben gedaan. Het bedrog zou op deze wijze hebben plaats gehad, dat men het zeildoek, dat volgens contract een bepaald gewicht moest hebben, in den nacht vóór de levering zoo met vocht liet doortrekken, dat het eerst daardoor het vereischte gewicht verkreeg. Meerdere groote fabrikanten te Brünn moeten bij deze knoei erij betrokken zijn. RUSLAND. 100 millioen roebel voor de Zwarte Zee- vloot. Volgens de „Novoje Vremja" heeft de Doema-commissie voor de landsverdedi ging besloten, een aanvullingscrediet van 100 millioen roebel voor de Zwarte Zee-vloot uit te trekken. Er bestond eenige aarzeling, we gens de onvoldoende bewapening van de vierde draednought, die, evenals de drievo- rigen van hetzelfde type, met stukken van 30 c.M. is bewapend. Ofschoon erkennend, dat het noodzakelijk is, hetzelfde kaliber te geven aan de kanon nen van alle schepen, die het eerste eskader van de Zwarte Zee vormen, drong de com missie er toch op aan, dat de volgende slag schepen bewapend zullen worden met kanon nen van 35 of 37'/s c.M. ten einde aan Rus land de oppermacht in de Zwarte Zee te verzekeren, welke men bedreigd waant, door de jongste scheepsaankoopen van Turkije. De derde draednought zal dezer dagen te Nicolajef te water worden gelaten. In een Donderdag gepubliseerd communiqué heeft de Minister van Financiën aan de financieele Doema-commissie doen weten, dat Rusland ge durende de eerstkomende 5 jaren 7.500.000.000 roebel voor zijn leger en vloot zal moeten Uitgeven. GRIEKENLAND. Grieksche vlootuitrustingen. De aankoop der Amerikaansche oorlogschepen „Idaho" en „Mississippi", door de Grieksche regeering, een trans-actie, waaraan thans niet meer ge twijfeld kan worden, heeft een kalmeerenden invloed geoefend op de kringen der Grieksche Marine-officieren, die de uitbreiding derTurk- sche vloot sinds eenigen tijd met zorg had den gadegeslagen. Het blad „Embros", noemt de beide Amerikaansche schepen de redding gordels voor een schipbreukeling, die door de zee verzwolgen dreigt te worden. De regeeringsgezinde „Patris" beweert, reden te hebben, om aan te nemen, dat Griekenland tegen het einde van dit jaar over een aan zienlijke vlootmacht zal beschikken, die dit rijk in staat zal stellen, niet slechts op een uitdaging in te gaan, maar zelfs het eerst uit te dagen, wanneer dit noodig mocht blij ken. Over het algemeen is men van oordeel, dat de Grieksche regeering zich de z.g. Turk- sche gewelddaden tegen de Grieken in Thra- cie en Klein Azië niet lang meer zal laten welgevallen, doch tot een actief optreden zal overgaan, om dan tevens de eilandenkwestie definitief op te lossen. ALBANIË. Maatregelen tegen de opstandelingen. Uit Epirus worden de daar niet benoodigde troe pen, in het geheel 2500 man, naar Elbassan gedirigeerd. Naar verluidt staat Ahmed bey Mati met troepen aan de grens bij Malissia. Hij is bereid op bevel van den vorst tegen Tirana op te rukken om aan de opstandige bewe ging een einde te maken. Tegelijkertijd zal van drie zijden n.l. van Alessio, Durazzo en Valona de actie beginnen. De opmarsch der troepen zal waarschijn lijk spoedig plaats hebben. De verdedigingswerken van Durazzo zijn thans zoover gevorderd dat de stad een even- tueelen aanval het hoofd zou kunnen bieden. Men verwacht, dat de voorgenomen veldtocht tegen de opstandelingen met succes bekroond zal worden. AMERIKA. Het Panama-kanaal. Uit Panama wordt d.d. 8 Juni bericht, dat de eerste zeeboot, die door de sluizen van Gatun voer, de „Ali- ance" was, een schip van de Panama Rairoad, dat een inhoud heeft van 4000 ton. De boot is er zoowel voor als achteruit doorgevaren, om daardoor te bewijzen, dat de sleeploco- motieven bij machte zijn, groote schepen voort te trekken. De proef werd zonder on geval in den vereischten tijd van anderhalf uur voor elke richting aflegd. Een groote menschenmenigte was getuige van dezen tocht. Hieronder bevond zich ook overste Goethals. De wondervisch! Onlangs behelsde de Dordr. Ct. een bericht aangaande een vreemd soortige visch, die te Scheveningen, 10 mij len van de kust was gevangen. Het lichaam van het dier, dat ongeveer 1 M. lang was, was verdeeld in-17 zwaarden en van onderen geheel met haar begroeid. Voorts hadden zich overal aan het lichaam kleine schelpjes afgezet. Oogen waren niet te zien. De visscher had 't beest naar den visch- handelaar J. P. v. d. Heuvel te Dordrecht gezonden, maar daar deze evenmin den visch wist thuis te brengen, zond hij hem aan de Heidemaatschappij te Arnhem. Thans blijkt uit „onze Zoetwatervisscherij" dat die wondervisch een walvischkaak was met 17 baleinplaten, die een poos op den bodem der zee had gelegen, waar er zich kleine schelpdiertjes op afzetten! Geen enkele kiezer opgekomen 1 Onze Haarlemsche berichtgever schrijft ons: Maandag had te Haarlem de verkiezing plaats voor de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven. Drie leden moesten ge kozen worden. Toen om 5 uur Maandagmiddag de stem bus sloot, was geen enkele der 32 kiezers opgekomen. Het stembureau moest dus onverrichterzake huiswaarts gaan. (Tel.) Een leeuw ontvlucht. Te Aardenburg wist Zaterdagmiddag, door een onbedachtzaam heid van het personeel, een leeuw uit een op de kermis aldaar staande kermistent te ont vluchten en stapte het dier bedaard over de Markt. Een hond die te kort in zijn nabijheid kwam, werd danig gebeten. Gelukkig werd de ontsnapping spoedig gemerkt en wist de op passer het dier weder te vangen, waarbij deze echter een verwonding .in zijn gezicht be kwam. (N.R.C.) Ontucht met kinderen. Na verhoor door den Burgemeester van Haarlemmerliede c. a. zijn gearresteerd en gevankelijk naar Haar lem overgebracht, het echtpaar M. uit Spaarn- woude (bij Spaarndam) en zekere J. W. van Spaarndam wegens onzedelijke handelingen, in de woning van voornoemden M. met zijn 12-jarig dochtertje gepleegd. Nog andere arrestaties zijn in deze zaak te verwachten. (N.v.d.D.( Rangeer-ongeluk. Te Maastricht is Zondag morgen de 47-jarige gehuwde koperslager Duker op het stationsemplacement bekneld geraakt tusschen een locomotief en een paal, waardoor de borstkas werd ingedrukt. Hij is naar het gesticht Calvarienberg overgebracht Zijn toestand is ernstig. Geen jagerslatijn. Een oolijk jacht avon tuur beleefde dezer dagen een jager teHieS' feld. Bij het nasporen van zijn jachtgebied ge lukte het hem een konijntje te vangen. Hij stak het diertje levend in zijn rugzak en toog er mede naar huis. Toen hij een eind weegs gegaan was, hoorde hij een verdacht leven en gerommel in zijn rugzak. Bij nader onderzoek zag hij tot zijn verbazing, dat het gevangen konijntje vijf jongen ter wereld had gebracht. Spoedig gaf hij het zestal de vrijheid weder! Het is geen jagerlatijn, beweert de Geld. Voor de zekerheid. Logé: „Waarom heb je twee kruiken in mijn bed gelegd, Anna?" Anna: „Ja, ziet u, een van de twee lekte, en omdat ik niet goed wist, welke, heb ik ze er voor de zekerheid maar alle twee ingelegd.' Haagsche chique! Men weet, dat een vi oolkist bij een jonge dame in Den Haag dienst heeft gedaan oin aardappelen bij den groentenboer te halen. Maar nu nog wat anders: Twee jonge dametjes kwamen aangereden per rijwiel; een van haar draagt een keurig net pakje, zorgvuldig met een fraai gekleurd touwtje of was 't wellicht 'n lintje?" vastgemaakt De wind blies guur en 't dametje had al haar krachten noodig op het rijwiel te blijven. Had zij daardoor wellicht 't pakje te kram pachtig vastgehouden? Wie weet 't Keurige touwtje breekt en het nette pak je rolt over 't Bezuidenhout geheel open. 't Dametje springt met een gilletje af, maar als zij den gebroken inhoud ziet, maakt zij zich fluks met 't andere dametje uit de voe ten. De omstanders lachten om de brokstuk ken van 'n paarbruinkoolbriketten! Handige oplichtster. Zaterdag is te 's Her togenbosch plotseling een juffrouw verdwe nen, na te voren een tijd lang de groote da me te hebben uitgehangen. Ze was afkom stig uit Vrijhoeve Capelle en heette Aaltje Nieuwenhuizen. Sinds eenigen tijd woonde ze op kamers bij den heer D. Zij veroor loofde zich veel weelde, waarvan alleen rijke lieden konden genieten en had daardoor ook met verschillende goede families daar ter stede connecties aangeknoopt. Toen Zaterdag de juffrouw, waar ze op kamers woonde, naar de markt was, om voor haar eenige boodschappen te doen, heeft Aaltje met een hakmes de eiken kast opengebroken en al het aanwezige goud, zilver en juweelen weg genomen. De afspraak was, dat zoodra de juffrouw zou terugkomen, de dame bij haar verschil lende kennissen afscheid zou gaan nemen. Toen de juffrouw terugkwam, vond zij de kast opengebroken, haar sieraden waren ver dwenen en op een briefje, dat Aaltje had achtergelaten, deelde ze mede naar Brussel te zijn vertrokken. Het is echter gebleken, dat ze over Orthen naar Hedel is gewandeld en daar de boot heeft genomen naar Rotter dam. De politie zoekt haar nog steeds. De ver miste sieraden vertegenwoordigen een bedrag van 2 a 300 gulden. Haar koffers waren reeds naar Amsterdam verzonden. Een gemoedelijke burgemeester. De bur gemeester van het Zuid-Hollandsche dorp S., is zoo vriendelijk het „N, v. d. D." iets na ders te berichten omtrent zijn doel met de in een vorig nummer meegedeelde „goedge humeurde" waarschuwing tegen het te snel rijden met fietsen en motors. Ingetrokken schrijft hij isdepubica- tie beslist niet. Den fietshandelaars en 1 kap per werd de hun gegeven publicatie terug gevraagd, nadat ze er enkele dagen had voor gehangen. Het doel was bereikt, om in den kortst mogelijken tijd de meeste bekendheid er aan te geven. Dit al waarschuwend handelen acht ik heel wat aangenamer dan het in ontvangst nemen van processen- verbaal der rijks- en gemeen tepolitie. Op de publieke aanplakborden is waar noodig de publicatie opnieuw aangeplakt. Stand der gewassen in de Haarlemmer meer. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Wat het gras betreft, de hoeveelheid is middelmatig, de kwaliteit goed. De hooiop- brengst zal echter vermoedelijk beneden het middelmatige blijven. Mooi zomerweer zou echter nog veel kun nen goed maken. De klaver staat goed, is echter wel wat kort. Het koolzaad, dat iets meer verbouwd is dan in het vorige jaar, belooft een uitstekend gewas te worden en heeft prachtig gebloeid. Vlas is bijna niet verbouwd; vermoedelijk omdat de marktprijs het vorige jaar zoo laag was. Zoo hier en daar zit nogal wat oud nietafgewerkt vlas. Aardappelen zijn iets meer verbouwd dan het vorige jaar; de stand is vrij goed. Tarwe is vrij veel verbouwd en staatzeer goed. Haver is eveneens veel verbouwd, de opkomst is goed. Dooi het natte weer iets later uitgezaaid. Rogge staat goed; paarden-en duivenboo- nen staan zeer goed. Erwten, die ook wat later uitgezaaid, staan goed te velde, enkele stukken uitgezonderd. Zeer veel landbouwers hebben hunne sui kerbieten moeten overzaaien (sommigen tot 2 keer toe). Het gewas staat zeer verschil lend, op sommige plaatsen tamelijk goed, in het Zuidelijk deel minder goed. Er is onge veer evenveel uitgezaaid als het vorige jaar; ongeveer 4000 H.A. Bijna de helft is over- gezaaid. De vruchtboomen beloven over het alge meen veel. Karwijzaad is weiniguitgezaaid, stond aan vankelijk tamelijk goed, maar heeft echter geleden door de nachtvorsten. Men verwacht een middelmatige opbrengst. Spinaziezaad, dat hier veel verbouwd wordt, staat vrij goed. De veestapel is gezond. Er worden voor het vee flinke prijzen besteed. De handel in paarden is in dezen polder zeer levendig; er worden veel jonge paarden door buiten- landsche kooplieden tegen hooge prijzen op gekocht op de z.g.n. monsteringen, die zeer nadeelig werken op de ontwikkeling van het marktwezen. R.d.m. Inval. De politie heeft Dinsdagnamiddag een inval gedaan in de inrichting van den hotel- en koffiehuishouder K., inf de Korte Poten in Den Haag, op vermoeden, dat men zich daar schuldig maakte aan hazardspel. Een vrij groot gezelschap werd betrapt op het z.g. Russisch banken. Er werd proces-verbaal opgemaakt, en ver schillende voorwerpen zijn in beslag geno' men. Aanvankelijk werden zoowel de spelers als de koffiehuishouder K. in verzekerde bewa ring genomen. De spelers zijn later weer in vrijheid gesteld, maar K. is in arrest gehou den. Diefstal aan de gemeentewaterleiding. Reeds geruimen tijd werd lood gestolen van een machine aan het pompstation van de Amsterdamsche waterleiding, aan den Haar lemmerweg, van de gemeentewaterleiding. Het moet zoo bar zijn, dat de machine on geveer gesloopt is. Nu moet, naar men wil, door den onder directeur aan een onderopzichter opdracht zijn gegeven een oogje in het zeil te hou den. Deze onderopzichter nu liep Zaterdagnacht al of niet toevallig in de buurt van het pompstation. Hij zag een werkman van de waterleiding, die daar op dat ongewonen uur rondliep, met een gonjezak op den rug. Op de vraag wat hij daarmede moest gaf hij geen antwoord, doch viel den ontlerop- zichter aan. Na een hevige vechtpartij koos de gemeentewerkman het hazenpad, zijn gon jezak in het water werpend. Deze werd opgevischt en bleek een hoe veelheid koper te bevatten, De werkman H. werd nu, nadat van het feit aangifte was gedaan, aangehouden. Er werd een verder onderzoek ingesteld, dat ten gevolge had, dat ook.de portier Van A. werd gearresteerd verdacht van medeplichtigheid. Beide mannen zitten thans in arrest. (Tel.) Gemakkelijk betaalde rente. Te Maurik woont een man, die langer dan 40 jaren el- ken Zondagmorgen gedurende ongeveer 3 minuten de torenklok luidde en daarvoor met Nieuwjaar een rijksdaalder als loon ontving. Die man geniet nu voor dien arbeid een ou derdomsrente van f 2 per week, dat is meer dan 4000 percent. Nog een ander geval speelt in de Betuwe. Te Ommeren leefde (of leeft misschien nog) een familie, die eiken dag een liter jenever verorberde. Die drank werd eiken dag te Lienden of te Ingen in een herberg gehaald door een oude vrouw, die nu voor dien ar beid ouderdomsrente geniet (N. v. d. D.) Ook in Rotterdam, zoo meldt men ons, heeft een vrouw, die eenmaal in de week een dubbeltje a 15 cent verdiende, ouder domsrente gekregen, wat ongeveer op ruim 1300 procent neerkomt. In de binnenlanden! Zaterdagmiddag had te Vught een twist plaats tusschen jongens van ongeveer 14 jaar. Twee voogdijkinderen werden door Vughtsche jongens afgerost. Het is onder de jeugd te Vught n.l. een ei genaardig gebruik om nieuwgevestigde dorps kinderen zoogenaamd te ontgroenen. Op een zeker oogenblik stak de zoon van v. d. K, met een mes een der voogdijkinderen drie maal in den rug. Dr. Hillen verleende ge neeskundige hulp en constateerde twee ern stige verwondingen, waarvan een bijna de longen raakte. De politie stelt een onderzoek in. Kermisgenoegens. Men meldt uit Doetin- chem De kermis te Wehl is begonnen met een ernstige vechtpartij tusschen eenige circa20- jarige jongelui uit Wehl en Braamt. Bij de ze vechtpartij zijn gewond J. J. te Wehl, en J. S. uit Didam en G. B. De eerste werd le vensgevaarlijk gewond door steken in schou der en heup. Hij werd ten volle bediend. S. kreeg een 15 c.M. diepe snede in den rug. Als verdacht van een en ander werden ge arresteerd L. T., en Gebr. A. Th. H. De ge arresteerden ontkenden, hoewel in hun wo ning een mes, een fiets en een vest in be slag werden genomen, waaraan bloed kleef de. EEN STUK GESCHIEDENIS. Er is gezegd, dat de Franschgezindheid der regenten de brug vormde, waarover de Fran- sclien ons land binnentrokken. Welnu, voor wie niet gelooven wil, vormt de overgave van Deventer een kostelijk bewijs, 't Wil er niet in, zijn medeburgers te verdenken, dat ze de kostelijke vrijheid, waarvoor een ander met al zijn krachten strijdt, verkoopen voor eigen voordeel. Juist de bewindhebbers wor den geacht voor die vrijheid het meest pal te staan. Wat leert nu Deventer? Ook daar waren beide partijen: aanhangers van de Witt en van Oranje. De eersten waren 't meest in ge tal. Een der voornaamste familiën onderhen was 't geslacht Nilant. Een lid daarvan, Hen drik Nilant, bijgenaamd „het koninkje van Deventer", was burgemeester en deelde de lakens uit. Ook de Oranjemannen hadden een burgemeester, n.l. Arnoud Boekholt. Deze wilde van geen overgave weten, evenmin als zijne commandanten, de kolonels Stekke en Broersma. Want burgemeester Boekholt had, zooveel in zijn vermogen was, sinds gerui men tijd de stad versterkt. Maar partijschap zegevierde, gansch onnoodig. De bezetting telt 4500 man en dan waren er nog 2000 ge wapende burgers. Op de wallen stonden 68 stukken geschut, mond- en krijgsvoorraad was er in overvloed. De lezer noemt Deven ter derhalve een sterke vesting. En ziet nau welijks hebben de Muntersche (want die waren de belegeraars) wat schoten gelost en een paar huisjes daardoor in brand gestoken, of de partij der Nilants spreekt van overgave. Wat is nu de sleutel tot zoo raadselachtig gedrag? Om op 't kussen te blijven. O, die regeermacht was zoo wonderzoet. De Mun- terschen, in geval van overgave, blij, dat ze na zulk een gemakkelijk beleg, eigenlijk den naam beleg niet waard, zulk eene sterke ves ting in handen kregen, zouden natuurlijk uit dankbaarheid de partij van de Witt in De venter in 't genot hunner waardigheden laten, al was 'tdan ook onder hunne opperheer schappij. Partijbelang boven landsbelang, 't Vaderland verloren, niet zoo erg, als Oranje maar niet naar boven komt. Dat is erger. Schandelijk zulk een gedrag. Neen, dan is het verkwikkend te hooren naar de taal van Burgemeester Boekholt. „Wat toch zal ons bewegen, de stad over te geven aan een vij and, die niet dan ons verderf zoekt? Is er gebrek aan ammunitie, wapenen of levens middelen? Mogen ook onze huizen in puin storten, toch zijn wij met eede aan onze bondgenooten gehouden, onze stad met goed en bloed te maintineeren. Vraagt men, wat wij eten zullen Wat aten die van Leiden gedurende het beleg? Zij aten ongedierte. Daartoe zal 't met Gods hulp bij ons niet komen. Eten wij geen gemalen koren, wij zullen 'tongemalen eten. Is er een bevelheb ber, die terugtreedt, ik bied mijn dienst in zijne plaats aan. Houdt gij u als mannen, zoo zult gij als mannen verhoord worden; maar gedraagt gij u als lafaards, zoo staan u laf- aardsvoorwaarden te wachten. Gij zult de overgave voor God noch voor de nakome lingschap kunnen verantwoorden, en ik ver klaar geen deel te hebben in 't geen hier zal voorvallen". Noch deze krachtige toespraak, noch de vertoogen van den commandant of de aanbiedingen der oversten Tamminga en Manger, die zich bereid verklaarden tot het doen van uitvallen en het bezetten der ge vaarlijkste posten, noch de woede der bur gerij, die den dood der Nilants zwoer, kon zegevieren over de flauwhartigheid, die het meerendeel der vroedschap had vermeesterd; en reeds den dag na den aanvang van het beleg werd tot de overgave besloten. Nu moesten Zwolle en Kampen volgen; Overijsel was verloren. Bij Deventer is wat lang stilgestaan, om meer in den breede te doen uitkomen, wat het regeeringsstelsel van De Witt had uitge werkt. Natuurlijk kan dit niet in 't bijzonder geschieden met de andere, zich overgegeven plaatsen. Dit eene kijkje geeft reeds genoeg. En men verstaat niet, waarom beide partijen niet eendrachtig optrokken tegen den over- machtigen vijand. Zoo oppervlakkig gezien, staat men er verbijsterd voor. Meer nadenken geeft licht. Het kruis van Christus was de regenpartij, van 1568 af, eene ergernis en dwaasheid. De fijnen hebben eigenlijk geen recht op een vol bestaan, 't Zijn maar bijwo- ners, goed om belasting te betalen. Als 't kon, uitgesloten van eiken regeeringspost. Liever Roomsch (toch Christen, geen heiden) dan Calvinist. Doch 't zou nog erger worden. Blijkbaar wilde de Heere doen zien, dat de machtige regentenpartij zonder hem krachteloos was, dat die niet straffeloos het Huis van Oranje had verwijderd en dat zijn gunst is met het zwakke. Lodewijk XIV toch had twee opperbevel hebbers: Turenne en Condé. De laatste had het volgende planden Rijn door te trekken bij het Tolhuis en dan met een leger, twee man te paard, eensklaps doordringen naar het betrekkelijk weerlooze Amsterdam. Dat plan was werkelijk goed bedacht. Niets zou dit leger in zijn vaart kunnen stuiten. Met de hoofdstad bezweek Nederland. Doch de inensch wikt God beschikt. De Heere verhoorde de gebeden der zijnen. Zien we, hoe Condé liet ruiters te water gaan op eene ondiepe plek in den Rijn bij genoemd Tolhuis. Dient nog ingelascht, dat zenatal- looze malen peilen de plek nog niet vonden. Een verrader wees hun die voor geld. De ruiters braken den stroom ietwat. Zoo be klom 't leger den overkant, nagenoeg zonder tegenstand, want de gewezen onderdaan van Lodewijk XIV, De Montbas, Schoonzoon van Hugo de Groot, wilde liever niet tegen zijnen voormaligen koning vechten. Rijst de vraag: hoe kon men zulk, een gevaarlijken en ge wichtvollen post aan zulk een man toever trouwen? Zou een Oranjeman ook zoo ge handeld hebben? De bloem van 'tFransche leger, graven en hertogen, bevond zich mede bij de eersten, die den oever opklommen. De weinige Ne- derlandsche troepen, meest Friezen onder den overste Aylva, zien in, dat verdere tegenstand toch niets uitwerkt, geven zich over. Condé laat hun zeggen, dat hij hiermee genoegen neemt. Doch op dat oogenblik rijdt de her tog de Longueville met een aantal andere jonge edellieden op onze verdedigingswerken aan. Een onzer officieren gaat hen te gemoet, waarschijnlijk om te vernemen, wat die aan val beteekent en of men zich niet aan het woord van Condé mag houdenmaar de her tog, 'tzij hij hem niet begreep, 'tzij door den wijn verhit, Schiet hem met een pistool neder. Dit doet den Friezen aan verraad den ken allen grijpen de afgelegde musketten weder op en schieten. Longueville valt dood neder, benevens tal van edelen. Vergeefs snelt Condé derwaarts. De Staatsche officier Ossenbroek verbrijzelt hem met een pistool schot een arm. Dat pistoolschot heeft Neder land gered. De voorzichtige Turenne nam nu het opperbevel van den meer voortvarenden Condé over en verklaarde diens tocht naar Amsterdam voor te gevaarlijk. Zoo redde de Heere door deze twee din gen ons land. De Friezen beroofden zijn le ger van voorname en hooge hoofden en dat schot versloeg een man en een plan. NAVORSCHER. een eerste klasse onovertroffen Huisorgel of Piano bezoekt dan het filiaal van Voorhanden een ruime sorteering van Gra- maphones en Platen. Voor oude of gebroken platen geven wij 50 cent in ruil terug. Steeds voorhanden de meest gevraagde Harmonica's, Mandolines, Violen enz. Voor iedere 5 gulden wordt U het halve reis geld vergoed. Voor 10 gulden en daarboven het geheele. Reparatiën spoedig en billijk. Uitgebreide Muziekhandel. Aanbevelend, 8175 de Filiaalhouder, H. DE HEER. (1 minuut vanaf Station Beurs). Trams in alle richtingen der stad. Logies met ontbijt vanaf fl.25. Aanbevelend Propriétair. Telefoon No. 9915. Groote keuze in bekleed en onbekleed Mandenwerk, zooals WERK- en PAPIER MANDEN en WERKTAFELS. T

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2