CUODE. t Tweede Blad. officieel gedeelte. rechtzaken. Zaterdag 6 Jurii 1914. No. 1978. Twee Bladen. KAMER-OVERZICHT. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. IN HOC SIGrNO WSES Dit nummer bestaat uit OPROEPING. Het Bestuur der Polders loozende op de Haven van Sommelsdijk roept sollicitanten op naar de betrekking van BODE. Schriftelijke aanbiedingen nioeten worden ingeleverd voor 9 Juni a.s. bij den w.n. Voor zitter, den Heer Jan van Schouwen. Inlichtingen geven de w.n. Voorzitter en de Secretaris. SOMMELSDIJK, 2 Juni 1914. Het Bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. K. DE GRAAFF. OPENBARE KENNISGEVING. Personeele belasting. Burgemeester en Wethouders van Sommels dijk brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd het op heden van den Direc teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam ontvangen afschrift van eene lijst, vermeldende de inrichtingen van weldadigheid of tot genezing of verple ging van zieken of gebrekkigen en de inrich tingen tot algemeen nut door zedelijke licha men, vereenigingen in het bezit van rechts persoonlijkheid of stichtingen, bedoeld bij art. 4 1 d der wet van 16 April 1896 (Stbld. no. 72), zooals die luidt krachtens art. 1 der wet van 2 Juni 1900 (Stbld. no. 77). SOMMELSDIJK, 29 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. OPROEPING van sollicitanten voor gemeente-bode. Burgemeester en Wethouders van Sommels dijk roepen sollicitanten op naar de met 1 Juli a.s. open komende betrekking van ge meente-bode met aanverwante betrekkingen als klokluider, klokluider bij de begrafenissen, bewaarder der lijkkleeden en baren, waaraan met inbegrip van emolumenten eene bezoldiging van ongeveer f225.— per jaar, benevens vrije woning in het daartoe bestemde gedeelte van het gemeente-huis, is verbonden. Zich schriftelijk op te geven aan den Ge meenteraad vóór of op 13 Juni a.s. Ter gemeente-secretarie zijn nadere inlich tingen te bekomen. SOMMELSDIJK, 2 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. MILITIE TE LAND. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. De Burgemeester der Gemeente Sommels dijk maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te Middelharnis, op het Kerkplein, aan het einde der Voorstraat, op Maandag, den 22 Juni 1914, des namiddags 3uur. (Zie verder aanplakbord). SOMMELSDIJK, den 3 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Het razende lid der S. D. A. P., de heer Schaper, trad met zwaar geschut op, en tegen den hr. Lohman en tegen mr. Ter Spill en tegen mr. Beumer. 't Was treurig! De heer Schaper: Mijnheer de Voorzitter! Het zij ook mij vergund, nog eenige opmer kingen naar aanleiding van dit wetsontwerp en het gehouden debat te maken. Ik wil dan, al was het alleen om de an ciënniteit door den heer Spiekman is dit ook reeds gedaan beginnen met den heer de Savornin Lohman, die, helaas, naar ik zie, hier niet aanwezig is, waarschijnlijk om zeer huiselijke en verklaarbare redenen. De heer Savornin Lohman heeft zich gis teren, toen hij geïnterrompeerd werd, be roepen op zijn 77-jarigen leeftijd en gezegd, dat hij niet tegen menschen die hem onder braken, kon inschreeuwen. Ik neem dit gaarne aan en voor mij zal dit een reden zijn hem in dit opzicht te sparen. Of dit nu een reden moet zijn, om hem ook in andere opzichten te sparen, zooals de heer Ter Spill gezegd heeft, betwijfel ik. Trouwens, de heer de Savornin Lohman zou er wel een beleediging in kunnen vinden, dat hij „gespaard" werd, omdat hij verjaart. Hij spaart anderen ook niet en is er ook bovendien te trotsch en te bekwaam voor, om zich op zulk een wijze te laten behandelen. Wanneer dan ook zoo iets gezegd wordt door een betrekkelijk jong broekje, als de heer Ter Spill, dan geloof ik.... De Voorzitter: Dat zijn geen uitlatingen, die men tegenover een medelid gebruikt. Dit is geen parlementaire uitdrukking. De heer Schaper: Een geacht jong broekje dan De Voorzitter: Ik hoop, dat de geachte afgevaardigde dergelijke uitdrukkingen niet meer zal bezigen. Men verhoogt daardoor het debat zeer zeker niet. De heer Schaper: Och, Mijnheer de Voor zitter, u zelf heeft vroeger in uw parlemen taire loopbaan De Voorzitter: Ik ben als Voorzitter ver plicht tegen dergelijke uitdrukkingen op te komen. De heer Schaper: Dat neem ik aan. Ik geloof dan evenwel te mogen zeggen, dat een man als de heer de Savornin Lohman, op zijn leeftijd, dan ook moest wikken en wegen wat hij zegt en waarvan hij anderen beschuldigt. Gisteren en vandaag heeft hij aan ons adres dingen gezegd, welke hij niet kan verantwoorden. Zoo bij voorbeeld, waar hij zeide, dat wij uitpakken tegen de rechter zijde, omdat wij amendementen, in den geest van het ontwerp-Talma indienden en nu daardoor den schijn willen redden. Dat wij Minister Talma eerst hebben helpen dood maken en hem daarna de pluim van den hoed hebben genomen, om haar zelf op te steken en dan daarom een zeker misbaar maken tegen de rechterzijde. En hij raasde maar door die heer Schaper; nu tegen mr. Beumer. De Kamer leek wel een vischmarkt. Ik kom nu tot den heer Beumer, die zich ook in het debat heeft gemengd en die, naar het schijnt, op mij een soort abonnement heeft genomen. Ik constateer het met genoegen. Ik heb den heer Beumer met genoegen zien optre den en ik wensch hem vooral geluk met zijn promotie en evolutie, zoo kort na zijn komst in deze Kamer. Hij is begonnen met het woord „saluut" en nu zit hij al in de hoogere politiek! Alleen moet men den heer Beumer één ding onder het oog brengen, nl. dat hij moet zorgen dat de mate van zijn vrijmoe digheid niet in omgekeerde verhouding staat tot zijn kennis van de politiek en van de politieke situaties in dit Parlement. Ik ge loof, dat de heer Beumer die waarschuwing noodig heeft. Wat heeft hij gedaan? De heeren zitten daar te lachen. Het kan zijn dat de heer Beumer geen schuld heeft en zich heeft laten beïnvloeden door zijn* rechterbuurman; maar dan wordt hij dubbel gewaarschuwd, want dat is het middel om een hoop stommiteiten te doen De Voorzitter: Dergelijke uitdrukkingen kan ik niet toelaten. Ik begrijp niet hoe de geachte spreker, die wel de politiek kent en een veteraan van deze Kamer is, dergelijke uitdrukkingen tegenover zijn medeleden kan gebruiken. De heer Schaper: Mijnheer de Voorzitter! Het is niet iets dat ik den heer Beumer ver wijt. Ik waarschuw hem alleen. Wat heeft de heef Beumer ons aangeraden en verweten? Mij „onvoorzichtigheid", om dat ik onze stem vóór dit ontwerp reeds zou hebben vastgelegd en de Minister daar nu alvast op zou rekenen. Ach, Mijnheer de Voorzitter! Ik heb gezegd, dat het „nogwel de moeite waard" zou zijn vóór dit wets ontwerp te stemmen, als er niets afkwam. Zachter kan men zich toch waarlijk niet uit drukken! Dat is allesbehalve geestdrift voor een wetsontwerp, en de heer Beumer kan van zijn vrienden van rechts en van links leeren, dat dit ons gewone standpunt is. Onze houding is nooit anders geweest. Als een wetsontwerp in eindstemming ligt, vra gen wij niet of het wel de volle waarde heeft, maar of er iets goeds in zit voor de arbeiders. Is dat laatste het geval dan stem men wij er voor. Zit er kwaad in, dan stemmen wij allicht tegen. Wij meten dat af. Is er gebrek aan mate van goed, dan is er allerminst reden om tegen te stemmen. Mijnheer de Voorzitter! Er wordt geroe pen de Leerplichtwet! Haal die, mijne heeren, niet op, want anders zullen de heeren nog een andere pijp rooken. Daarop zal ik niet ingaan, want dat is heelemaal niet aan de orde. De Voorzitter: Ik verzoek den geachten afgevaardigde niet te interrumpeeren, waar door de discussie zeer wordt verlengd. Klappen volop en raak kreeg de druktemakende Schaper van mr. Beumer. De heer Beumer: Mijnheer de Voorzitter! Ik geloof, dat de geachtigde afgevaardigde uit Appingedam inderdaad te hoog van zich zelf denkt, indien hij meent, dat ik een abon nement-Schaper zou wenschen te nemen. Er is geen idéé dat verder van mij is, maar ik acht mij wel geroepen op te komen voorde belangen en de eer van de antirevolutionnaire partij, indien die door den geachten afge vaardigde uit Appingedam worden aangetast; en wanneer hij dat twee- of driemaal gelieft te doen, zal ik daartegen twee- of drie- of desnoods meermalen opkomen. De geachte afgevaardigde ontkende tegen over den geachten afgevaardigde uit Nijme gen, dat hij hier was opgetreden als censor; de manier, waarop hij evenwel heeft gespro ken te mijnen opzichte doet zeer sterk den ken aan de 'wijze, waarop een buitengewoon vrijmoedig censor zich pleegt uit te laten. Ik heb hem reeds eenmaal gewaarschuwd, en doe dit nu voor de tweede maal, dat indien hij met mij van gedachten wil wisselen, hij een andere houding zal behooren aan te nemen of dat hij anders datgene zal thuis krijgen, wat hij verdient. Wanneer die geachte afgevaardigde mij geluk wenscht met mijn promotie, dan is dat een compliment, dat ik niet kan reciprocee- ren, omdat ik geloof, dat die geachte afge vaardigde niet is vooruitgegaan in den laat- sten tijd. Wanneer hij mij vraagt of mijn kennis wel in juiste verhouding staat tot mijn vrijmoe digheid, dan geloof ik dat daarop geen an der antwoord noodig is dan dit, dat hij juist die vraag niet behoorde te stellen, want dat hier in de Kamer niemand is, die hem in vrij moedigheid overtreft, terwijl er tal van man nen zijn, wier kennis oneindig veel grooter is dan de zijne, die hij herhaaldelijk met on gepaste vrijmoedigheid heeft aangevallen. De heer Schaper: Mag dat gezegd worden, Mijnheer de Voorzitter? Hij spreekt van mijn ongepaste vrijmoedigheid. De uitdrukkingen, die ik gebruikt heb, zijn veel minder erg. De heer Beumer: Wanneer ik herinner aan uitdrukkingen, die hier in den tijd dat die geachte afgevaardigde lid is van de Kamer, door hem zijn gebruikt, hetzij tegen hoogst achtenswaardige leden der Kamer, hetzij te gen de geheele rechterzijde, laat ik b.v. aan halen de woorden„smerige bende, gemeene troep", dan zou ik zeggen, dat wanneer ie mand dergelijke uttdrukkingen op zijn kerf stok heeft, hij niet aan anderen moet vra gen De Voorzitter: Ik hoop dat het hier geen wedstrijd zal worden wie de ergste uitdruk kingen gebruiken zal tegenover zijn medele den. Ik moet den heer Beumer evengoed waarschuwen zich daaraan niet schuldig te maken. De heer Beumer: Welke uitdrukkingen De VoorzitterIk heb u slechts gewaar schuwd. Reeds werd u toegevoegd, dat de uitdrukkingen, door u gebezigd, óók den toets niet konden doorstaan. En daarop heb ik ge zegd: ik hoop, dat hier geen wedstrijd zal gehouden worden wie de ergste uitdrukkin gen zal gebruiken. De heer Beumer: Er heerscht hier een wei nig misverstand. De heer Schaper heeft ge zegd, dat ik over zaken sprak waarvan ik niet voldoende op de hoogte was, dit noem de hij vrijmoedigheid. Als er iemand het recht mist om van eens anders vrijmoedig heid te spreken, dan is het wel de heer Scha per, die zeker wel een buitengewone vrijmoe digheid aan den dag gelegd heeft, gelijk blijkt uit de woorden die hij gebezigd heeft en waarmede ik niet wil concurreeren. Ik wensch even te herinneren aan hetgeen door den ge achten afgevaardigde zooal is gezegdhij heeft gesproken over de „stommiteiten" van mijn rechterbuurman. U zult mij wel willen toe stemmen, Mijnheer de Voorzitter, dat dit uit drukkingen zijn, die niet behooren te worden gebruikt. De Voorzitter! Ik ben daartegen onmid dellijk opgekomen; ik heb toen den geachten afgevaardigde dadelijk tot de orde geroepen. De heer Beumer: Ik ben het geheel met u eens en dank u daarvoor. U leidt de Ver gadering op een wijze, die boven mijn lof verheven is. npgu'IflOK>ittK: IK, vKz«aeJK.g lomcu^S SOMMELSDIJK. J.l. Dinsdag is door den heer W. Breur, achter zijne smederij eene postduif gevangen gemerkt met een ring aan zijn poot waarop 1912 K 6894 te lezen stond. De heer G. van der Meide Lzn. heeft zijne benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangenomen. MIDDELHARNIS. Door B. en W. is aan den slager J. Wielaard vergunning verleend tot het plaatsen van een rookkast in zijn slachtplaats. Door J. S. is bij de politie eene aan klacht ingediend tegen A. P. wegens mis handeling. Namens het gemeentebestuur wordt alhier door een daartoe aangesteld persoon langs de huizen gecollecteerd ten behoeve van Schipper J. de Bloeme te Goeree wiens schuit gezonken is. De timmerman T. Mosselman had Za terdag het ongeluk met zijn hand in aanra king te komen met een zaagmachine waar door hij hij zijn duim ernstig verwonde. Voor het uitbetalen der pensioenen aan gemeenteambtenaren, hunne weduwen en weezen, is voor deze gemeente aangewezen, de gemeenteontvanger den heer J. M. van Paasen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door den verlofganger van Heemst is verzocht om uit stel van opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen tot 1 December a.s. W. J. de Wachter heeft ontslag gevraagd als assistent brandmeester, wegens het be reiken van den leeftijd bij de verordening vastgesteld degelijk versterkingsmiddel. Ik heb geen h Burgemeester en wethouders maken be- enkel geval gehad waarbij het werkeloos/11*1 dat de collecte voor den gewapenden bleef. Haeltert-Brussel, Dr. P. Demade. ««Lu. iu «J lilt onverstandig genoemd. De heer Schaper helft dit blijkbaar niet begrepen en niet ge vat, waarin het verwijt zat. De sociaal-democratische partij heeft bij monde van den heer Schaper verklaard, dat zij zelfs voor een „ontkleed geraamte" van een wet zou stemmen en daarover heb ik gesproken. Ik heb dit onvoorzichtig genoemd, want de Minister, die voor bepaalde amen dementen niets voelt, is nu zeker van den steun van de sociaal-democratische fractie. Hij zal nu minder gevoelig worden voor de argumenten, die daartegen worden ingebracht en een starre houding aannemen, die hij an ders niet aangenomen zou hebben. Wat de geachte afgevaardigde verder ge zegd heeft over de zeer onschuldige opmer kingen die ik gisteren gemaakt heb, zal ik nu niet gaan uitpluizen, omdat het niet in mijn bedoeling ligt, om den geheelen mid dag vol te praten over de manier, waarop de geachte afgevaardige gelieft te spreken. MILITIE. Uitslag van de keuring van de ingeschre venen voor de Militie lichting 1915 uit: SOMMELSDIJK. J. van Antwerpen, geschikt D. C. O. Boekhoven, ongeschikt A. Boom, geschikt A. Born, C. van Driel, C. Dubbeld, H. Edelman, J. Faasse, ongeschikt J. van 't Hof, geschikt T. Hoogmoed A. Kievit, ongeschikt J. H. Koote, geschikt Fr. Kootte, J. Lodder, P. J. Palingdood, Jb. Schol, P. Troost, A. Vis van Heemst, J. C. de Vos, Fr. van der Vlugf, ongeschikt H. Vroegindewei M. Vijfhuizen, geschikt J. J. Wessels, Totaal 18 geschikt en 5 ongeschikt. MIDDELHARNIS. H. Buth, B. Albrechts, A. den Boer, L. Appel, J. de Gans, D. den Engelsman, H. Dubbeld, F. van Dongen, S. van Groningen, L. van Groningen, H. Dubbeld, L. A. van Dongen, J. de Korte, L. Kattestaart, S. Hartensveld, K. de Groot, M. Langbroek, J. H. Deijs, L. van Putten, A. van der Plaat, C. Tieleman, J. Stapel, H. Schuurman, B. van Rumpt, M. van der Velde, A. K. Vink, D. Vroegindeweij, J. Vroeginderweij, B. van der Weide, P. Vogelaar, J. A. van Dongen, A. Krijtenberg, J. van Hoften, t). Zaaijer, C. Verhage, P. Krijgsman, H. de Korte, L. Hagens, geschikt ongeschikt geschikt n ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt n ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt n ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt Totaal 22 geschikt en 16 ongeschikt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. M. van Biert, C. J. Braber, M. Broere, A. Goumaire, J. Goumaire, Fr. Huizer, J. Huizer, C. Maliepaard, A. A. Soldaat, H. Trommel, P. van der Valk, D. Vroegindewij, P. de Wit, geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt geschikt ongeschikt Totaal 10 geschikt en 3 ongeschikt. enst zal worden gehouden aan de huizen r ingezetenen. 18 Juni a.s. zal dit plaats ebben. Op een desbetreffend verzoek van J. Haksteen om vervroeging van opkomst on der de wapenen van zijn zoon is afwijzend beschikt. De vorige week viel een kind vanJ.T. alhier in de Molendijkskreek, G. K. sprong spoedig er bij en redde de kleine van een wissen dood. Het huis van Heer K. Voogd is ver kocht aan P. J. Dorsman voor f 2186. Tot gezworene van den polder Nieuwe Stad is herbenoemd de heer Jan Wagner. Bij publicatie wordt de verlofgangers der landweer lichting 1907, uit deze gemeen te meegedeeld dat de inlevering van wape nen enz. moet plaats hebben te Middelhar nis in het voormalig postkantoor op Dins dag 7 Juli a.s. des voormiddags 12.30 uur. Op een desbetreffend verzoek is ver gunning verleend tot het inenten van var kens tegen vlekziekte. DEN BOMMEL. Door K. B. en C. W. res pectievelijk rijks- en gemeenteveldwachter, is proces-verbaal opgemaakt tegen A. J. S. te 0. wegens overtreding der arbeidswet. Het Kohier van den H. O. dienst 1914, is goedgekeurd van H.H. Ged. Staten terug ontvangen en ligt gedurende vijf maanden van den 1 Juni tot en met 1 Nov. voor een ieder ter inzage. Door C. W. gem. veldw. alhier is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen A. V. te N. T. en C. H. alhier wegens het rijden zonder licht. De navolgende landweerverlofgangers zijn opgeroepen om voor herhalingsoefenin gen op te komenJ. Stoop, A. Geelhoed, J. du Pree, W. A. Lokker, allen op 3 Augustus 1914, te Hellevoetsluis. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden examens voor de voorbereiding als machinist is van hier geslaagd L. Korteweg. DIRKSLAND. Op de Paardenmarkt waren aangebracht 110 paarden 12 hitten en 19 veu lens. De handel was slap. Er werden lage prij zen besteed. Voor de verloting werden aangekocht 9 groote en kleine paarden. STELLENDAM. Van den landbouwer H G. te Ouddorp stierf Zaterdag plotseling een 1 Vi jarig rund, dat alhier geweid werd, en Zondag een van C. Roon, alhier. Beide bees ten stierven aan de zelfde ziektena een korte poos woest te zijn geweest, stier ven ze. De cadavers zijn ongekeurd aan den vilder verkocht. R. SI. alhier had 't ongeluk zoodanig zijn voet te branden met kokende pekel, dat rust houden de boodschap was. Op het te H. I. Ambacht gehouden con cours op 2en Pinksterdag behaalde de mu- ziekvereen. „De Hoop" alhier den lsten prijs in de le afd., en bovendien in de eerewed strijd den 2en prijs. Beide prijzen bestonden uit een zilveren lauwertak. GOEDEREEDE. De herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben den 23sten Juni e.k. des voorm. van 10 12 en des n.m. van 1 4 uur, in de Gemeentelijke bewaarschool. De lijst van inkwartiering zal geduren de 14 dagen vanaf 30 Mei tot 12 Juni, voor een ieder ter gemeente-secretarie, ter inzage liggen. De gezonken boeierschuit van J. de Bloeme is Zaterdag gelicht en nabij Zuidland op den wal gezet. De lading werd door D. van Gelder beurtschipper van hier op Rotterdam overgenomen. De boeierschuit is totaal wrak en zal worden gesloopt. OUDDORP. Zaterdag had de 18-jarige C. K. op de timmermans werkplaats het onge luk, dat hij met een zaagmachine in zijne vingers zaagde waardoor een tweetal zoo werd verwond, dat men vreest hij die beide zal moeten missen. Het vreemdelingen bezoek heeft dit jaar niet zoo groot geweest als op andere jaren. Maar toch achte de Tram Maatschappij het nog noodig om de menschen met beesten wagens te vervoeren. Dat nu de eerste kee ren de Maatschappij zich genoodzaakt zag om bij het drukke personen vervoer zich van beestenwagens te bedienen begrijpen wij, maar nu achten wij het een beleediging te genover het reizend publiek. De landbouwer J. V. had Donderdag het ongeluk om een klag van een paard te krijgen. HEKELINGEN. Tweede Pinksterdag werd hier een nationaal concours gehouden voor muziek- en zanggezelschappen, uitgeschreven door de gemengde zangvereeniging Oefening en Uitspanning en het fanfarekorps T. O. G. 1. D. O. Met een korte toespraak door den heer dr. W. Chr. van der Linden werd de wedstrijd geopend en gaven de beide feestvierende vereenigingen een nummer ten beste, waarna de verschillende vereenigingen op hun beurt een verplicht nummer en een naar eigen keuze ten gehoore brachten. De jury bestond uit de heeren Bern. Dia mant en H. W. de Ronde van Rotterdam en J. B. Spaanderman van Gouda. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE op Woensdag 3 Juni 1914 des voormid dags 10 ure. Present met den voorz. alle leden. De voorz. opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Komen in behandeling Ingekomen Stukken als Een missive van H. H. Ged. Staten In de Provincie Zuid-Holland, daarbij goedgekeurd terugzendende een af- en overschrijving dienst 1913. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger welke in orde zijn bevonden en in kas aanwezig was f48.96. Een schrijven van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie waarin Bur gemeester en Wethouders weder voor de ko mende drie maanden zijn benoemd als com missie tot wering van schoolverzuim. Alsvoren van Mej. KI. Pen, onderwijzeres te Den Bommel, daarin mededeelende zij hare benoeming als onderwijzeres aanneemt. Alsvoren van den Bond van Ned. Onder wijzers daarin verzoekende om een nieuwe salarisregeling en wel dat voor iedere les uur een gulden zal worden betaald. Op voor stel van Burg. en Weth. wordt hierop af wijzend beschikt. Alsvoren van den Heer Holleman om diens ontslag als onderwijzer te doen ingaan met 1 Juli a.s. Goedgevonden. Alsvoren van den heer v. Dongen eveneens diens ontslag in te laten gaan 1 Juli a.s. Goed gevonden. Een schrijven van den heer DirkBreesnee voorz. der vrijzinnige kiesvereeniging alhier daarin verzoekende dat de gemeente voor hunne openbare vergaderingan de groote zaal van het weeshuis disponibel zou wilen stellen. Wordt met algemeene stemmen tot weder opzeggingstoe daartoe besloten met dien ver stande dat voor eiken avond f 1 zal worden betaald en minstens 2 dagen van te voren moet worden aangevraagd. Een schrijven van den Karreman alhier, daar dit evenwel heden ochtend is ontvan gen stelt de voorz. voor deze alvorens van advies te kunnen dienen in handen te stel len van Burg. en Weth. waarna het ter ver dere behandeling in een volgende vergadering zal worden aangeboden. Verslag van den toestand der gemeente over 1913, wat ter lezing aan Heeren leden zal worden rondgezonden. Stelt de voorz. voor een leening van f 500 voor kasgeld aan te gaan. Daar de vorige week sollicitanten zijn op geroepen om te komen werken stelt de voorz. voor aan de niet benoemde heeren, reis- en verblijfkosten terug te geven, wordt besloten. Worden eenige af- en overschrijvingen aangeboden. Komt in behandeling Rekening Burg. Arm bestuur alhier over 1913. De voorz. verzoekt de heeren Nelisse en Verolme deze ter be kwamer tijd te willen komen nazien. Wordt in behandeling genomen het kohier op de hondenbelasting, welke wordt voor gelezen en na eenige wijzigingen hierin aan gebracht goedgekeurd. Wordt overgegaan tot benoeming van 2 onderwijzers. Voor de vacature de heer Hol leman, staan op de voordracht de heeren Schuileman, Kielstra en van der Laan, na stemming bleek de heer Schuileman met algemeene stemmen te' zijn benoemd. Voor de vacature de heer v. Dongen staan op de voordracht de heeren v. Maurik, de Stichter en Olieslager, na stemming bleek op den heer van Maurik 6 en op den heer Olieslager 1 stem was uitgebracht zoodat de heer van Maurik is gekozen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Kantongerecht te Sommelsdijk. Strafzitting van 29 Mei 1914. Het Openb. Min. eischte heden tegen E. P. v. VI. 60 jaar, winkelier wonende te Oude Tonge, het in zijn winkel aanwezig hebben van een maatje van vn d.L. niet voor zien van het vereischte merk, f 1, met ver beurd verklaring van de maat. Johs. v. D. 36 jaar arbeider wonende te Ooltgensplaat Leerplichtwet, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. H. 20 jaar arbeider te Ouddorp het in vereeniging met anderen zingen en schreeu wen op de openbare straat, vrijgesproken. J. du Pr. 38 jaar arbeider wonende te Me lissant Leerplichtwet f 2 boete subs. 1 dag hecht. P. F. 38 jaar arbeider te Middelharnis Leer plichtwet f 5 boete subs. 2 dagen hecht. H. P. A. H. niet verschenen, het op 8 April j.l. doodschieten van een kat, op getuigen verklaring veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis met bevel tot inlevering van het geweer. P. E. E. 18 jaar wonende te Oude Tonge rijden zonder licht f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. B. 42 jaar winkelierster wonende te Ou de Tonge, op 3 April j.l. een hoeveelheid boter in voorraad hebben in een vat waarop niet kenbaar gemaakt was dat dit margari ne is, f 15. boete subs. 5 dagen hechtenis. J. Gr. 22 jaar landbouwer wonende te Som melsdijk Leerplichtwet f 3 boete subs. 1 dag hecht. J. K. 32 jaar koopman wonende te Stad aan 't Haringvliet, het niet uitwijken als be stuurder van een met een paard bespannen voertuig voor een ander en derhalve niet de halve weg open te laten ja in het geheel niet te willen uitwijken, zoodat de andere voerman een andere weg heeft moeten vol gen, welk voorval een heel oploopje te Stad aan 't H. veroorzaakte, f 15 boete subs. 5 dagen hecht. B. O. 23 jaar werkman wonende te Som melsdijk. Op den 29 April j.l. des avonds 11 uur loopen zingen op den Oostdijk te Sommels dijk, waardoor de nachtrust werd verstoord. Aangehouden. J. Gr. 22 jaar, visscher wonende te Goe dereede. Den 1 Mei j.l. zonder permissie van den eigenaar van het schip dit los temaken en te verhalen, f 5. boete subs. 2 dagen hecht. C. J. v. d. SI. 44 jaar, arbeider wonende te Dirksland op den 4 Mei j.l. in kennelijken staat van dronkenschap zich bevinden op den openbaren weg. Aangehouden. J. Sch. 42 jaar, koopman wonende te Mid delharnis. Het op den 2 Mei 1914 als bestuur der van een met een paard bespannen kar te Slellendam, rijden over den kruin van een

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3