Advertentiën DAVID HABT06S JAGZ. „ROSASCH". X PORTLANT-CRMENT Pjrafneerbiiizen Lamsteeg 2 hoek Kaasmarkt ROTTERDAM. !- IN PITEOLEMAMM Huishoudelijke Artikelen in den uitgebreidsten zin. A A. BAART DIRKSLAND. Hel beste adres!! j. HOLLÈMAN AJz. Zuidzijde les baad S. VAN GELDER ZONEN Speciaal adres voor Assurantiën, Effecten en Coupons. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Hel beste adres voor alle Goudsn- en Zilverwerken is van ouds bekend bij Waldijk B 292, MIDDELIIARNI& Gevestigd sedert i840. prijzen worden tramkosten vergoed vanaf f5,— aan koop naar verhouding, bij f 10, geheel Geen stof meer bij 't vegen uwer Lokalen, Winkels enz. gebruik Vraag gratis monster. Eenig fabrikantH. VAN RENSSEN, Nieuwe haven 99, ROTTERDAM. s b „ra a a V V V5 PRIMA KUNSTMATIGE merk ,.C O C H K B E S, 1L' G. ESSELINK MIDDEL.EI AR NIS. a o s S_« u 0 a a m van de firma O. A. VERKOUTEREN (den heer J. KOOIMAN) te Hal steren, worden door hun prima kwaliteit en concurreerende prijs steeds meer en meer gevraagd. Inlichtingen worden verstrekt en bestellingen lietst zoo vroeg mogelijk aangenomen door 7784 A. VAN ROSSUM te Ooltgensplaat. H. C. VAN ROSSUN te Den Bommel. W. TERHOEVE te Oude Tonge. Tel.-Adres„Penning." DIHKISIjAWD. Intere. Telepboon 4, Sluit preionjrafieeïi feeleeuiegr EDRTecten. 7547 N.B. Ondanks de lage Hoofdvertegenwoordiger voor de firma v. Straalen Co. Amsterdam voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden in het voederartikel ÜIWE^ASITECCJtA, 7799 is tevens je adres voor DRAINEERBUIZEN fabrikaat VERKOUTEREN. KLAVERRUITERS prima kwaliteit. DRAADPALEN verschillende lengte en dikte. TOLHOUTEN lengte 3 Meter, Prima kwaliteit GRAS- en KLAVERZADEN. BIBBT ROOMVERVANGER enz. enz. De meeste artikelen zijn steeds voorradig. voor alle soorten Landbouwwerktuigen is bij Groote voorraad Cultievators, Extripatcrs, Wiedmachines, Kunstmest strooiers, Kunstmestbrekers, Handzaai- en Wiedmachines, Landrollen, Zaaimachines, Ploegen, Wendploegen, Ketting- en Zigzageggen enz enz. Koopers boven de f 15. worden tramkosten vergoed en moeten uit stappen Station Achthuizen. 7548 Beleefd Aanbevolen. Rotterdam, Kipstraat 66 en 93. Den Haag, Molenstraat 12-14. HODEröWE HO gulden CANAPÉ 1 TAFEL •iülIBELküll; leveren met §uccej ISO galden Eiken Bnffet, Eiken Tatel, Eiken Spiegel, 6 Stoelen. vanai 89 (dulden. „Kunstmest is bizonder aan te bevelen voor nieuwen aanleg van tuingrond, waar de ondergewerkte stalmest wegens zijn lang zame werking de groenten niet onmiddelijk helpt; voorts daar, waar stalmest moeilijk of slechts tegen hoogen prijs te bekomen is. In zulke gevallen wordt de rentabiliteit der tuinderij aanzienlijk verhoogd." Als meststoffen voor den tuin zijn meer bepaald aangewezen: patentkali, 8 10kilo per Are, superphosphaat 8 10 K.G. en Chilisalpeter, minstens 3 K.G. per Are. Deze kunnen te allen tijde worden aangewend;de Chili wordt niet uitgestrooid vóór het in orde maken der bedden, met de andere mest stoffen geschiedt dit wel en is het zelfs wen- schelijk. C. B. AMERIKA. HET VERGAAN VAN DE „EMPRES OF IRELAND. „Alle uur in gevaar!"... Dat bleek ook thans weer. De „Empress of Ireland" verging. Die van Canada op Liverpool voer. En hier, zou men nu zoo zeggen, waren dan toch wel alle maatregelen genomen, die menschelijk vernuft en menschelijke weten schap hebben kunnen uitdenken, om de vei ligheid te bevorderen en te verzekeren ter zee. 't Schip was geen tien jaar oud. Van het dikste staal geslagen. Door waterdichte schotten behoorlijk ver deeld, zoodat het haast onmogelijk scheen dat het zoomaar ineens weg zou zijn. 't Had draadlooze telegrafie. Onderzeesche kloksignalen. De dienst werd punctueel waargenomen: de uitkijk zat in zijn kraaiennest en zag ook tijdig de lichten van het noodlottige kolen- schip, de kapitein stond op de brug, de be manning was op haar post, er brak geen paniek uit, de marconigraaf seinde onmiddel lijk het huiveringwekkende S. O. S.: „Wij vergaan red onze zielendat de schepen rondom waarschuwde, zoodat er binnen 't uur reeds een paar op de plaats des onheils waren En toch zonk de „Empress" weg. In tien minuten was 't gebeurd! „Alle uur in gevaar!" Bijna alle passagiers lagen in rustigen slaap toen het groote stoomschip, dat van Quebec kwam, de St. Laurens Stroom afvoer. Gevaarlijk scheepswater! Druk, omdat het de toegangspoort is tot Canada en, vooral om dezen tijd van 't jaar berucht om de dikke misten, die dddrenom New-Foundland banken heerschen kunnen, 't Is daar een eeuwige strijd tusschen de warmere luchtstroomen uit het Zuiden en de koude Poolwinden, waardoor de lucht zich dan vaak verdikt en verdicht tot nevels die het sterkste zoeklicht nog wazig ma ken. Zoo ging het ook thans. Kapitein Kendall van de „Empress" nam dan ook alle mogelijke voorzorgsmaatrege len. „Schip opzijriep de uitkijk 't Was de Noordsche boot „Storstad" die ook de rivier af kwam varen, maar door den mist misleid in schuine richting op de „Em press" aanvoer. Kapitein Kendall trachtte tot driemaal de stoomfluit te laten werken, de aandacht der „Storstad te trekken. De „Stor stad" antwoordde, waarop Kendal signaleerde „ik stop". De „Storstad bleef echter naderen en Kendal gaf nu bevel om met vollen stoom achteruit te gaan Maar 't was reeds te laat: Onmiddelijk daarop voer het zwaargeladen kolenschip, waarvan de verschansing slechts enkele decimeters boven het water uitstak met al de kracht van zijn ontzettend gewicht op de „Empres" in. Juist op het zwakste punt werd het onge lukkige schip geraakt. Precies in het midden. Bij de machinekamer. De „Storstad" sneed de stalen platen van de Empres of Ireland" aan bakboordzijde over een groote lengte door en stoomde daarop achteruit, om op geringen afstand te blijven liggen. De „Empres of Ireland" helde onmiddellijk zeer sterk aan stuurboord zijde over. Toch had in de eerste oogenblikken nog niemand het besef, dat het schip vergaan zou: zóó spoedig zou vergaan. Wel werd om hulp geseind. Wel werden booten uitgezet. Maar door het sterke hellen van de „Em press" waren de davits aan stuur- en bak boord onbruikbaar. Ettelijke booten werden losgesneden en allerlei roerend goed, en zoo voort, werd over boord geworpen. Zoodoen de konden velen zich boven water houden. Vele passagiers echter hadden nauwelijks den tijd aan dek te komen. De meesten wa ren in nachtgewaad. Wat is daar, in een kwartier tijds een too- neel van menschelijke ellende afgespeeld, daar op het dek en in de hutten van die weelderige stoomboot! Sommigen zijn op hun bed gedood. De boeg van de „Storstad" die zich bij 't rammen van de „Empress" diep in dat onge lukkige schip boorde, moet er verscheidene zóó in hun slaap hebben verpletterd en aan stuk ken gesneden. Anderen bleven in hun eersten slaap Tot het water hen wegzoog, eer ze er aan dachten, eer ze besef hadden van wat er gebeurde, wegzoog naar de eeuwig heid! Nog anderen werden wakker. Maar ze waren vrijwel radeloos, 't Electrisch licht weigerde te branden, al les was in dichte duisternis gehuld. Ze voel den het schip hellen, 't water hoorden ze bij stroomen naar binnen klotsen, in doods angst wilden ze hun hut uitsnellen maar nog slechts pas aan boord, wisten ze er den weg nog niet en verwarden in de gangen, trappen, kamers en salons Tijd om te zoeken was er niet. Onder vree selijk hulpgeschreeuw zagen ze zich weldra allen uitgang afgesneden en met het stoom schip zonken de honderden ongelukkigen naar de diepte, terwijl hun laatste jammer- geschrei werd overstemd door 't donderend geweld der binnenstroomende golven. En zij, die gered werden De meesten tuimelden zoo maar, in hun nachtgewaad, in de zee, waarvan het water een temperatuur had, die slechts éven boven ,t vriespunt ging. Tientallen die uit het wa ter gered werden, zijn dan ook bezweken, vóór ze behoorlijk aan land en onder dak waren gebracht. Ook kapitein Kendall, die tot het laatst op de brug bleef, was in schier hopeloozen toe stand. De verwarming werd nog vergroot, wijl bijna onmiddelijk na de aanvaring een ke telontploffing plaats had, doordat het ijskou de zeewater de heete ketels bereikte. Langzamerhand komen de verhalen van de overlevenden los. Het „Leger des Heils" wordt zwaar door de ramp getroffen. Meer dan honderd van de voornaamste aanvoerders uit Canada wa ren op de „Empress", op weg naar Londen. Het vierde deel hunner nauwelijks, zal gered geworden zijn. Een geredde kapitein van het Leger des Heils, Wilson, vertelde: „Terwijl ik trachtte de verschansing te bereiken, reikte een vrouw mij haar vijf jarig dochtertje over. Ik trachtte het kind op te tillen |en te geven aan een persoon, die in éen reddingboot stond, doch deze was niet in staat het kind te grijpen. Toen ik zag, dat er geen kans was het kind te redden, gaf ik het, vóórdat ik in het wa ter sprong aan de moeder terug. Ik zag moe der en kind niet weer". Het dochtertje van 'n effectenmakelaar te Toronton vertelde, dat zij ontwaakte door het overhellen van het schip. Zij wierp eeni- ge kleedingstukken om en haar vader droeg haar naar het dek. Zij wist niet wat van haar moeder geworden was. „Mijn vader zeide zij „sprong in zee en ik bemerkte, dat hij mij in het ijskoude water losliet. Ik greep een stuk hout, waaraan ik mij vast klemde en zwom naar een boot, die mij op nam. Toen ik behouden aan land werd ge zet, vond ik tot mijn vreugde mijn moeder terug". De „Empress" ligt op den bodem van den Sint Laurensstroom. Alleen de punten van de groote masten wijzen de plaats aan, waar het schip zonk Het zal worden opgeruimd. 't Ligt gevaarlijk voor de vaart. Maar wederom predikt dit vergane schip de broosheid van het menschelijk leven. „Alle uur in gevaar „Neemt Hij onzen adem weg wannéér ook en door wélk middel! wij sterven! Mocht dan maar te allen dage de bede ons bezighouden, om bereid te zijn, wanneer de Heere ons ook oproept, opdat we mogen ingaan in zijn heerlijk koninkrijk! ALBANIË. De verwarde toestand. Buitengewoon vreemd hoorde men er van op, dat majoor Sluijs onverwacht uit Albanië naar Nederland was teruggekeerd. Het bericht, dat majoor Sluys, de comman dant van Durazzo, onmiddellijk na de jongste incidenten gedwongen werd Albanië te ver laten, wordt in internationale kringen druk besproken. Hoewel men het niet betwijfelt, dat het vertrek van majoor Sluys niet enkel een concessie is aan het Mohammedaansche element, maar tevens als de sanctie van een reeks misslagen beschouwd moet worden, is toch het vertrouwen in de Nederlandsche militaire missie niet geschokt. Dat zoowel generaal De Veer als majoor Thomson zich naar Durazzo begeven hebben en te zamen de plaats innemen, die door majoor Sluys bekleed werd, is een waarborg, dat .geen nieuwe fouten begaan zullen worden. Alle verbinding tusschen Durazzo en 't binnen land is verbroken en wij worden hier door draadlooze berichten van den toestond in de hoofdstad op de hoogte gehouden. Durazzo is geheel door opstandelingen, die een drei gende houding aannemen, maar nog niet tot daden overgingen, omsingeld. Het is onmo gelijk om berichten te verkrijgen over de Nederlansche officieren, die zich in het bin nenland bevinden. Achthonderd Malissoren en Miridieten kwamen per scheepsgelegen heid uit San Giovanni di Medua te Durazzo aan, zoogenaamd om den vorst te verdedi gen. Men stelt in hen echter weinig vertrou wen. Te Durazzo zelf is alles rustig. Overreden, 's Middags van den tweeden Pinksterdag, om half èén, kwam de stoom tram uit de richting Haarlem aanrijden, toen vlak vóór de kom van het dorp Hillegom uit een zijweg een 4-jarig jongetje, dat daar met andere kinderen speelde, ineens te voor schijn sprong. Het kind werd door de loco motief gegrepen en onmiddelijk gedood. Het lichaam was ontzettend verminkt. Hel jongetje bleek te zijn Johan Francis- cus van Nobelen. (Haarl. Dgbl.) Onder den tram. Te Arcen (Limb.) is Maandagmiddag, 2en Pinksterdag, een circa 70-jarigen man door den stoomtram aange reden en levensgevaarlijk verwond. Naar men beweert, is eigen schuld, tengevolge van drankmisbruik de oorzaak. Een reusachtige mossel. De Indische Ar chipel is een gedeelte der aarde, waar zoo wel de fauna als de flora onder bijzonder gunstige levensvoorwaarden ware reuzen vormen vertoonen. Dat geldt niet alleen voor boomen en bloemen en de hoogere dieren, maar ook voor de insecten en de lagere zee dieren. Zoo is dan look de reuzenmossel (Tri- dacna gigas), die merkwaardig genoeg zel den in volwassen exemplaren naar Europa komt, een bewoner van de zeeën om onzen Archipel. De driehoekige schelp wordt 1.5 2 M. lang en weegt soms wel 200 K. G. De bewoner zelf, die zich met voorliefde bij ko raalriffen ophoudt, is een vormlooze, geel witte, zwart of grijs geaderde massa. Als men het dier slechts even met een riem aan raakt, sluiten zich de beide schelpen met zooveel geweld, dat het water wel een me ter hoog opspat en de riem als een rijsje door midden wordt gebroken. Een zieke Stadgenoot. Op de deur van een heerenhuis, bewoond door een dame, aan een onzer vriendelijke kaden, te Leiden wordt, zooals meer te doen gebruikelijk is, wanneer een der huisgenooten ernstig krank nederligt, verzocht met bevende hand ge schreven om, wegens ziekte, niet te bel len, maar zoo noodig, „dan hier aan de bus zacht te klepperen". Dit laatste is iets nieuws. Aan dat verzoek wordt natuurlijk voldaan. Toch kan elkeen het maar niet over zich krijgen heen of voorbij te gaan zonder te vragen wien deze teedere voorzorgsmaatre- len gelden. En daarom informeert die en gene melkboer, slager, bakker, kruidenier, fruit- verkooper, dienstmeisje loopknecht, enz. enz. aan wie ze maar zien, naar den of de zieke; ernstig, medelijdend, eerbeidig haast. Wie er zoo ziek is Joopie, de hond Maar de zieke wordt goed verpleegd en een knappen dokter is de behandeling opgedragen. Niet bellenKlepperen maarzacht, héél zacht s.v.p., met de klep van de bus want Joopie is ziek(L. D.) Misdaad? Te Terapel (Gr.) is in 1912ver dronken de scharenslijper W. Men nam des tijds aan, dat hij door een of ander toeval te water was geraakt. Korten tijd geleden echter heeft zekere Keizer, die bij het ver drinken van W. tegenwoordig moet zijn ge weest, aan de justitie meegedeeld, dat W. niet toevallig te water geraakt is, en verdron ken is in het bijzijn van rijks- en gemeente politie. In verband hiermee heeft de rechter van instructie te Winschoten, mr. H. W. Kloppen- borg, Zaterdag eenige personen gehoord, onder wie de gemeenteveldwachter J. Gelling te Terapel, een brigadier der marechaussees en de rijksveldwachter J. Spa te Terapel. N. R. Ct. Drama. Te Twekkelo, in de gemeente Lonneker, is Zaterdagavond op de Stroots- weg in bewusteloozen toestand het 18-jarig meisje G. T. uit Enschede gevonden met een schot door de hand en een wond aan liet hoofd, en op eenigen afstond, daarvan met een schot in den slaap het lijk van den 28-jarigen te V. uit Borne, met wien het meisje tegen den zin harer ouders verkeering had aangeknoopt. Hoe het drama zich heeft toegedragen; ligt nog in het duister. N. R. Ct. Bijtijds ontdekt. Te Culemborg is Zaterdag nacht op de spoorbrug een plank gevonden welke dwars over de rails met een ijzer was vast gelegd. Gelukkig had het personeel van een goederentrein bijtijds het gevaar ont dekt. Een ernstig onderzoek wordt door de politie ingesteld. Het spelen met lucifers. Door het spelen met lucifers door kinderen ontstond er Zon dag in den hooiberg welke naast de boerderij van den heer R. Groen stond, gelegen aan den Noordweg te Nieuw Loosdrecht brand. De boerderij aangewakkerd door den feilen wind, werd mede een prooi der vlamnjerr. Alles was verzekerd, van den inboedel werd niets gered 4 varkens en een hond zijn in de vlammen omgekomen. Een onderdak. De vorige week werden 2 zusters te Gorichem uit hun onbewoonbaar verklaarde woning gezet, na [eenige dagen onder den blooten hemel te hebben doorge bracht, heeft een medelijdend groente kwee- ker ter hunner beschikking zijn schuurtje afgestaan waarin zij nu hun intrek hebben genomen. Door den stoomtram overreden. J.l. Zon dag le Pinksterdag is een drie jarig kind te Hillegom door den stoomtram overreden, waarop het kind onmiddelijk overleed. Een heele karavaan Chineezen. Zaterdag morgen is, zoo meldt de Grondw., per snel trein uit Antwerpen te Roozendaal een heele karavaan Chineezen, mannen, vrouwen en kinderen, met enkele karrevrachten bagage, aangekomen. Daar de papieren van het ge zelschap niet in orde waren, en de zonen van het Hemelsche Rijk geen middel van bestaan hadden,, werden zij op last van den commandant der marechaussee te Roosendaal naar België terug getransporteerd. Brand. Zondagochtend halfzeven is er een hevige brand ontstaan in de olieslagerij van de naamlooze vennootschap voorheen C. J. Coekuyt en Co. te Jutphaas. In enkele oogen blikken stond de geheele fabriek in lichte laaie. Er werd hulp gevraagd van de brand weer van Utrecht en van die te IjSselstein, waarop van Utrecht twee stoombrandspuiten en van IJsselstein een stoombrandspuit ter assistentie werden gezonden. Niettegenstaan de deze krachtige hulp brandde de fabriek geheel uit, doch het zaadpakhuis en twee olietanks wist men te behouden. De fabriek was verzekerd op beurspolis. De oorzaak van den brand is niet bekend. (N. R. Ct.) Oude stuivertjes. Met ingang van Dinsdag hebben de oude (ronde nikkelen) stuivertjes uitgediend. Deze kunnen alleen nog bij den betaalmeter ter inwisseling worden aange boden. Onder een muur verpletterd. De arbeider A. S., te Veendam, is te Borgercompagnie, bij het afbreken van een woning, onder een vallenden muur geraakt en overleden. (N. R. C.) Poging tot brandstichting. Te Middelburg heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een poging tot brandstichting plaats gehad. Aan de buitenzijde van een kantoorgebouw was aan een der ramen stroo en papier ge legd en dit was in brand gestoken. Geluk kig werd de brand, want het raam had reeds vlam gevat, door een voorbijganger ontdekt, die het brandje met een der omwonenden met emmers water bluschte. De politie stelt een streng onderzoek in. (Vad.) Eén schooltijd per dag. Op de school te Slootwijk is bij wijze van proef één school tijd per dag ingevoerd, loopende van half- negen tot halftwee. Familiedrama. Men seint uit Coevorden: Dinsdagavond omstreeks 12 uur, heeft de 20-jarige Ensing tijdens een twist tusschen zijn ouders, op zijn vader geschoten en le vensgevaarlijk gewond. De vader werd in het Ziekenhuis te Coevorden opgenomen. De dader, die gunstig bekend staat, heeft bekend en is Woensdagmorgen naar Assen overge bracht. Werkman in brand geraakt. Men seint ons uit Schiedam: In de Oliefabriek van de N. V. de Schie" aan de Westerkade, geraakte Dinsdagavond van een der werklieden, zekeren de Koning, het sloofje, dat doortrokken was van olie en vet, in brand. Toen de man zich opeensdoor vlammen omringd zag, sprong hij inhetwa- ter van de Westerhaven, waar hij echter spoedig weer werd uitgehaald. Hij werd ver volgens naar het Ziekenhuis vervoerd. De man had ernstige brandwonden bekomen, doch is nog niet gestorven zooals het ge rucht wilde. - TELEFOON 7618. S e a si V a s Voorgeschreven in voorkomende Rijks- en Spoorwegbes tokken. Levering FRANCO a f20.-- per 1000 Kilo door flEHEEL FLüKKEE, FLAKKEESGHE BOUWMATERIALENHANDEL^ 8218 BB S a a si Q S3 O B SS II. MEEliWS I Minzaam aanbevolen. 2 Crapeaux, 4 Stoelen. trijp naar keuze. Ieder naar keuze. 1 Klecdkast met geslepen glas. Een persoons Tollet waschtafel geslepen glas. kien 2 pers. Ledikant, 1 Tafel, 1 Nachtkastje met marmerblad, 2 bjjpassende Stoelen In pitch pine ot eiken. 8131.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2