o Orgaan IN HOC SIGNO VINCES voor de Knidho!lanil§clte en ZeeuwscMe Eilanden. Tweede Blad. W. BOEKHOVEN, O Drie Bladen. Wegens de invallende Feestdagen zal ons aan staande Woensdagnummer NIET verschijnen. OFFICIEEL GEDEELTE. KAMER-OVERZICHT. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr, p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 1,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertenfiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de fi&edacfïe bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe se eenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit J! mTGEYBB feleftton Intercensa. No. 8. PROCES-VERBAAL van de zitting van het hoofdstembureau, bedoeld bij artikel 93 der Kieswet. Proces-verbaal van de zitting van het hoofd stembureau tot het vaststellen van den uit slag der stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Sommelsdijk, in de gemeente Sommelsdijk (gemeentelijk kies district Sommelsdijk), op den 28 Mei 1914. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stemlokaal des namiddags ten 6 ure. De Voorzitter maakt bekend, dat zijn uit gebracht 449 stemmen, waarvan op: MEIDE VAN DER Lzn., GILLES246. SLIS, JOHANNES A.: 201. terwijl twee stembiljetten van onwaarde zijn verklaard. De Voorzitter maakt bekend, dat alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen MEIDE VAN DER Lzn., GILLES. Is derhalve benoemd tot Lid van den Ge meenteraad van Sommelsdijk MEIDE VAN DER Lzn., GILLES. En zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen, die zich in het lokaal be vonden. Gedaan te Sommelsdijk, den 28 Mei 1914. (was get.) J. TIMMERMAN Mz. (was get.) G. JOPPE Dzoon Leaen" (was get.) BOUMAN, Voorzitter. Voor afschrift: Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk: De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van W. de Mooij, smid alhier, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 83 en 84 een bewaar plaats voor benzine te mogen oprichten door hen is toegestaan. Sommelsdijk, den 27 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED.BOUMAN. Bij de Inkomstenbelasting behoort een in stelling van raden van beroep voor die be lasting en vaststelling van algemeene bepa lingen betreffende het beroep op die colleges. Als van niet zoo'n wereldschokkende betee- kenis vermelden we alleen, dat deze bespre kingen vlot marcheerden en een en ander zonder veel beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming is aangenomen. De stuwadoorswet kwam aan de ordeeen wetsontwerp van oud-minister Talma om de droeve omstan digheden, waaronder de bootwerkers arbei den in verband met werk- en rusttijden te hunnen gunste te temperen. Want treurig zijn de arbeidstijden. In officieele verslagen is er over geschreven en de Pers heeft't den volke meegedeeld, hoe lange dagen in de Rotter- damsche havens soms worden gemaakt. De heer Van der Voort van Zijp herhaald die cijfers en ze spreken van een ongekende ge bondenheid. De heer van der Voort van Zijp: Mijnheer de Voorzitter! Het is ruim 20 jaren geleden, dat het verslag is verschenen van de enquetê- commissie, ingesteld in Januari 1890. In dat verslag werden ook medegedeeld de verhooren van patroons en werklieden in het laad- en losbedrijf van schepen. Hij, die deze beide deelen doorleest moet krijgen een zeer droevigen indruk van den toestand van de havenarbeiders uit die dagen. Het rapport spreekt van loonsverkorting op groote schaal, van uitbetaling van loon in kroegen, wat zeker een der oorzaken was, waardoor de bootwerkers, niet geheel ten onrechte, een treurigen naam kregen; die rapporten spreken van onmenschelijken lan gen arbeidsduur, van Zondagsarbeid op zeer groote schaal, van schandelijke bejegening door bazen, enz. In één woord, men krijgt uit deze verslagen den indruk, dat in dat be drijf een toestand van verwildering bestond. Welken indruk? Dat leeren de cijfers. Dat leeren de adres sen. In 1901 reeds werd aan de Koningin een adres gezonden, om een wetsontwerp tot verbetering. Een adres der bootwerkers in 1901. „Dat zij bij deze de aandacht van H. M. vestigen op den ongeorganiseerden toestand van het bootwerkersbedrijf, waardoor hon derden werklieden onder zeer slechte levens omstandigheden hunnen arbeid moeten ver richten; dat deze werklieden, bij gebrek aan eenig wettelijk contract, aan de willekeur hunner patroons zijn overgeleverd, waar toch zelfs eenmaal verkregen overeenkomsten ten slotte alle bindend karakter missen; dat door de scherpe concurrentie tusschen de patroons onderling van hunne zijde geen medewerking voor het tot stand komen van eenige regeling omtrent arbeidstijd, loon, enz. is te wachten; dat adressante het zeer betwijfelt, of de Kamer van arbeid voor het havenbedrijf, al hier, hoezeer daartoe ook het aangewezen lichaam, in verband met hare samenstelling en de beperkte rechten, haar verleend, iets ter verbetering zal kunnen bijdragen. Redenen, waarom zij U eerbiediglijk ver zoekt. lo. bij het ontwerpen en vaststellen van het Arbeidscontract ook te willen letten op den ongeorganiseerden toestand van het boot werkersbedrijf; 2o. de wet op de Kamers van arbeid in dien geest te willen wijzigen, dat deze licha men voor het verkrijgen van de voor ha're adviezen noodige inlichtingen, de wenschelijk gebleken organisatiën der verschillende vak ken en groepen in 't leven kunnen roepen, in casu van het bootwerkersbedrijf en de aanverwante vakken; 3o. bij de samenstelling van den raad van toezicht (bedoeld bij art. 18, 3de lid, der Ongevallenwet) rekening te willen houden met de reeds bestaande onder-organisatiën, door het benoemen van bestuursleden der bij Koninklijk besluit erkende bootwerkersver- eenigingen tot leden van dien raad van toe zicht." In 1905 de Noodkreet. Vier jaren later verscheen de bekende Noodkreet, die in 40,000 exemplaren te Rot terdam werd verspreid, een blad door de Algemeene Havenarbeidersvereeniging ver spreid, ik mag wel zeggen, een blad, waar door geheel Rotterdam opschrikte. Daarin werden opgesomd de grieven, die in deze kringen bestonden: verkorting van arbeidsloon, het moeten geven van vergoe ding voor gereedschap, Zondagsarbeid, regel loosheid in het werk, enz. De open brief, welke in deze Noodkreet geschreven was aan den toenmaligen burgemeester van Rot terdam, den heer 's Jacob, werd aanleiding voor hem zich met den Minister van Binnen- landsche Zaken in verbinding te stellen, en het gevolg daarvan was, dat de heer Kuyper gelden beschikbaar Stelde voor 2 controleurs, door de Kamer van arbeid in het havenbe drijf te benoemen. Een tweede gevolg was, dat de Minister Kuyper in zijn ontwerp-Arbeidswet eenige artikelen reeds had neergelegd in zake de veiligheid in het bootwerkersbedrijf. Rapporten der Controleurs. „Er werd geconstateerd, dat er ertscon troleurs na 24 uren als zoodanig te hebben dienst gedaan nog 12 uren in het expedi tiebedrijf arbeiden". Dan komen daarbij de tientallen, misschien honderdtallen gevallen, dat bootwerkers, die 24 uren hebben gestaan op een houtboot, nog 12 uur naar een ertsboot gaan, of eerst 12 uur werken op een houtboot, dan 12 uur op een ertsboot en dan nog 12 uur weder op een houtboot. De vraag ware te stellen, of daarbij zijn de gevallen, dat de kras naast den bootwer ker staat, wanneer de havencontroleur dezen ondervraagt, zoodat de man die gedurende nog 12 uur op de ertsboot heeft gewerkt, de waarheid niet durft zeggen en eenvoudig verklaart, dat hij achtereen 24 uren heeft dienst gedaan op een houtboot. De vraag ware ook te stellen en dit geldt meer nog den staat van de lange ar beidstijden in het laatste rapport of ook de graanelevators, die sinds 1910 in grooten getale de machinale lossing van de graan- booten bewerkstelligen, onder de controle be grepen zijn. Op de graanelevators toch is een arbeidstijd van 36 uren vrijwel regel en zijn de schafttijden uiterst gering. Maar afgezien hiervan, de cijfers in deze rapporten neergelegd, spreken voldoende. Uit het rapport van 1912 blijkt, dat, indien men aftrekt de gevallen waarin althans enkele uren rust werden toegestaan ik laat daar of de duur van die rust voldoende was over 1907—1912 in de haven van Rotterdam het aantal malen, dat de arbeidstijd bedroeg 24 36 uren was 157, 65, 125, 156, 198 en 230, en het aantal malen, dat de arbeidstijd be droeg 37—50 uren 11, 3, 9, 8, 9 en 33. De getallen der in elke rubriek voorkomen de werktijden zijn vermenigvuldigd met de duur der tijden en verminderd met 23die producten samengevoegd, geven de volgende cijfers: 868, 262, 737, 700, 1289 en 2839. En volkomen te recht schrijft men dan ook m.i. op bladz. 34 van het rapport over 1912: „Was er na het begin der havencontróle een belangrijke afname in die lange werk tijden, zeer spoedig .Urdween de invloed dien dit nieuwe instituut te dien opzichte in den beginne scheen uit te oefenen; het afgeloopen jaar overtreft de voorgaande zeer belangrijk. Het grootere getal in 1912 is zeker voor een belangrijk deel te dan ken aan de omstandigheid dat het onder zoek naar de lange werktijden het afgeloo pen jaar veel intensiever geweest is dan vroeger. Al mogen genoemde cijfers dus niet absoluut vergelijkbaar zijn, zoo is toch niet tegen te spreken, dat de lange werk tijden op bedenkelijke wijze toenemen; in het bijzonder mag nogmaals gewezen wor den op de gewoonte van sommige stuwa doors om dezelfde ploeg van het eene op het andere schip te doen overgaan". Nog meer cijfers. Heb ik straks de cijfers genoemd van den langen arbeidsduur in dè voorgaande jaren, ik wil er aan toevoegen de cijfers over 1913, door een deskundige gegeven in De Rotter dammer van 14 Mei van dit jaar; er werd mij door een ander bevestigd dat deze cij fers juist zijn. Ik zal ze niet voorlezen, maar misschien wil de Kamer mij wel toestaan, dat ik ze in de Handelingen als noot er bijvoeg 1) Een arbeidstijd van 30 uren komt 11 maal voor 31 ft 19 ff ff 32 t) 5 ff ft 33 ft 6 ff ft 34 tf 5 ff ft 35 ff 3 ff ft 36 ff 58 ff ft 37 ff 2 ff ft 38 ff 1 ff ff 39 ff 1 ff ff 41 ff 1 ff ff 42 ff 1 f) ft 43 ff 1 ff ft 46 ff 1 ff ft Terwijl in Mei 1913 een arbeidstijd van 60 en een van 84, in December eveneens een werktijd van 60 uur werd geconstateerd. De eerste twee waren vervuld door machinisten en schipper, de laatste door het heele per soneel van een bunkermachine. Gedurende den geheelen arbeidstijd kwam geen andere rust voor dan de gewone schafttijd. Waarbij dan nog in het oog moet gehou den, dat niet alle werktijden ter kennis van de haven-controleurs komen, en er dus al licht nog wel meer lange werktijden voor komen, die aan hun controle ontsnappen. SOMMELSDIJK. Bij de op 28 Mei j.l. ge houden stemming ter verkiezing van eenj lid van den Gemeenteraad (vacature wijlen Jb. Joppe) werden 449 stemmen uitgebracht waar van 2 van onwaarde. Meerderheid aldus 224. Hiervan verkregen de heeren: van derMeide (A. R.) 246 en Slis (Lib.) 201 stemmen. Zoo dat alzoo met een overgroote meerderheid de heer G. van der Meide Lzn. gekozen werd. De Raad blijftjdus samengesteld uit 7 rechts en 4 links. Door den heer Comm. der Kon. is aan den heer J. S. Frederiks, alhier, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als veldwach ter dezer gemeente met ingang van 1 Juli a.s. De volgende ingeschrevenen voor de militie lichting 1915, moeten op Donderdag 4 Juni a.s. v.m. 9 uur voor den Keuringsraad welke zitting houdt te Middelharnis in de Ambachtsschool, verschijnen, ten einde al daar voor den militairen dienst gekeurd te worden. Johs. van Antwerpen, D. C. O. Boekhoven, A. Boom, A. Born, C. van Driel, C. Dubbeld, H. Edelman, J. Faasse, J. van't Hoff, F. Hoog moed, A. Kievit, J. H. Koote, Fr. Kootte, J. Lodder, P. J. Palingdood, Jb.Schol, P. Troost, A. Vis van Heemst, Fr. van der Vlugt, J. C. de Vos, H. Vroegindeweij, M. Vijfhuizen en J. J. Wessels. MIDDELHARNIS. Het paard van den land bouwer S. Zeedijk 't welk Maandag in een greppel lag en daaruit is gehaald is aan de gevolgen daarvan bezweken. Belangstellende lezers worden bij de zen verwittigd, dat de voorgenomen huis- vlijttentoonstelling, uitgaande van den Volks bond tegen drankmisbruik alhier, zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juni e.k. in de zaal Brinkman en wel des nam. van 2'/2'tot4ure en des avonds 7 tot 9'/j ure. Mochten er nog personen zijn, die een of ander daartoe geschikt voorwerp ter inzending hebben, gaarne ontvangt het bestuur die alsnog. Le den, begunstigers, inzenders en verdere be langstellenden worden ter bezichtiging of bezoek uitgenoodigd. Kinderen beneden de 15 jaar mogen alleen des namiddags komen. (Part. Corresp.) OOLTGENSPLAAT. Inplaats van Mr. A. J. C. van Weel die wegens hoogen leefdtijd bedankt heeft voor dijkgraaf van den polder den Nieuwenblok is benoemd den heer J. Kardux den Bommel. OUDE TONGE. Het hoofdbuizennet van de centrale gasfabriek „Oost Flakkee", heeft een lengte van 41000 M., terwijl het aantal aangesloten gezinnen bedraagt 1322, waarvan 459 verbruikers van gewoon- en 863 verbrui kers van muntgas. DIRKSLAND. Donderdagmorgen omstreeks half elf had de vrouw van A. v. d. W. haar zuigeling van 5 maanden oud, pap gevoerd, waarna ze het kind weglegde. Eenige oogen- blikken daarna kwam ze tot de droevige ont dekking dat de levensgeesten van hare lie veling geweken waren. Het jaarlijksche onderzoek der verlof gangers zal plaats hebben op Dinsdag 23 Juni n.m. 23/i uur op het terrein bij de Kerk. HERRINGEN. De lijst van namen der in woners dezer gemeente, die voor inkwartie ring van krijgsvolk zoonoodig in aanmerking komen, is gepubliceerd en ter secretarie ter inzage neergelegd van 25 Mei tot en met 26 Juni. Een gouden Jubileum als veldarbeider. Dit hoopt Dinsdag a. s. de Heer A. Heij- blom alhier te bereiken, die zijn geheele werkzame leven, voor het grootste deel als voorman, bij de familie v. d. Velde heeft besteed. Het zal hem dien dag, [voornamelijk ook van de arbeiders bevolking, niet aan belang stelling ontbreken. MELISSANT. De heer C. Struik, gemeente veldwachter alhier is benoemd tot deurwaar der der plaatselijke belastingen dezer gemeente. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op Woensdag 24 Juni a.s. des voormiddags van 8—11 ure in een der lo kalen van de Openbare School. Het kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het 4e kwartaal 1913/14 is afgekondigd en aan den ontvan ger der directe belastingen ter invordering ter hand gesteld. Cornelis Soldaat en Cornelis Krijten- berg, lotelingen der lichting 1913 zijn op nieuw als kostwinners voor een jaar van den militiedienst vrijgesteld. Het onderzoek van den verlofgangers der nationale militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op Dinsdag 23 Juni a.s. des namiddag 2s/i ure. STELLENDAM. Bij den landbouwer M. van Driel alhier werd een vreemdsoortig biggetje geboren. Het diertje had n.l. slecht één oog midden op den kop en een slurfje. Het was echter reeds dood en werd direct begraven. J.l. Dinsdag had de dekknecht op den Zandzuiger „de Schelde", D. Waard, het on geluk een stoot van een paal in den rug te krijgen. Hij was genoodzaakt, zijn werk te staken en geneeskundige hulp in te roepen. J.l. Woensdag zijn van hier ook eenige blazerschuiten vertrokken naar het in de Wa terweg gestrande s.s. Grof Khuen Hedenvarij. Daar het schip echter reeds Donderdagmor gen vlot, was, kwamen ze te laat om te hel pen overladen. GOEDEREEDE. Van den arbeider K. v. d. W. lag Woensdag zijn varken dood in het hok. De tweejarige Dina O. viel van een stoel en brak een arm. Door den geneesheer alhier werd het verbonden. Zondag namiddag zonk in het Spui, nabij Zuidland den boeierschuit van beurtschipper, J. de Bloeme alhier. Dit geval geschiedde zoo plots dat de schipper met zijn zoon te water moesten springen, doch gelukkig den wal bereikten. Het vaartuig wordt als verloren beschouwd. Schipper J. Grinwis had bij de uitoefe ning van zijn bedrijf het ongeluk een zwaard te breken en moest direct weder de haven kiezen. J. 't Mannetje, blazerschipper alhier, geraakte met zijn hand tusschen een Kamrad der lier beklemd, waardoor hij drie vingers zoodanig klemde, dat een er van hoogst waarschijnlijk al geneest ze, krom zal blijven. Door L. T. werd in 3 dagen 118 mus- schen en 1 Kraai geschoten. Daar voor word door het musschengilde 2.44 betaald. OUDDORP. De regen der laatste dagen heeft aan de hoogere gelegen Zandgronden alhier veel goeds gedaan. De planten die een kwijnend aanzien opleverden staan er thans verfrischt bij. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELSDIJK op Woensdag 27 Mei 1914, des nam. 3 ure. Voorz. den Ed. Achtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Eén vacature. De voorz. opende de vergadering met ge bed. Daarna werden de Notulen der vorige ver gadering door den Secr. gelezen en onveran derd vastgesteld. Naar aanleiding der voorgelezen notulen, meer bepaaldelijk dat gedeelte waarin dhr. Doornbos een vraag gesteld had, be treffende het hekje van dhr. Groenendijk aan den Langeweg. Hierop antwoordde de voorz. Bij het onderzoek van B. en W. is ge bleken, dat voorzoover het Gemeentebe stuur daar zeggenschap had, dat het hekje staat op de plaats, waar wij het zouden wil len hebben. Nu moet Groenendijk het voorzoover het de Polder betreft maar met het Polderbe stuur klaar maken. 1. Ingekomen stukken: a. Twee missive's van H. H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd werden terugontvangen de besluiten van den Raad tot wijziging der Begrooting, en het aangaan der geldlee- ning(en). b. ^Missive van H.H. Ged. Staten, waarbij het Koninklijk Besluit, is gevoegd tot veran dering van het maximum van den H. Omslag. c. Twee Missive's van hetzelfde College onder goedkeuring terugontvangen n.l. de aangebrachte wijziging in de Begrooting 1914 alsmede het Kohier van het Schoolgeld 2e kwartaal. d. Dankbetuiging van dhr. Thielman Hoofd der O. L. School, voor het inwilligen van zijn verzoek. e. Verzoek van P. H. Verhoeve om afschrij- van den H. Omslag. Besloten 7 maanden af schrijving tot een bedrag van f 1,93 te ver- leenen. f. Request van de Afd. Middelharnis van het Ned. Onderwijzersgenootschap, om bete re salarieering enz. van het Personeel der O. L. School. (w. g.) Voogd Voorz. Mej. Kodde, Secr. Voorz. B. en W. zijn van oordeel, waar de Salarisregeling pas U/2 jaar geleden F herzien, dat er geen oorzaken zijn, om daarop terug te komen, derhalve stellen wij u voo hierop afwijzend te beschikken. Besloten. 2. Verzoek van J. S. Frederiks om eervol ontslag als Gemeentebode, havenmeester enz. enz. zulks met ingang van 1 Juli a.s. Besloten Frederiks met ingang van genoem de datum eervol ontslag te verleenen. 3. Aanbieding van het Verslag van den toestand der Gemeente over 1913. 4. Wijziging der Begrootingen dienst 1913 en 1914. 5. Regeling belooningen voor de nieuw te benoemen, Gemeente-veldwachter, en Gem.- bode. Voorz. Waar het B. en W. gebleken is, dat de vereeniging van Gemeente-veldwach ter en bode, soms moeilijkheden opleverde meenen wij voor te moeten stellen deze be trekkingen te scheiden. Het havenmeester schap zouden wij niets over willen zeggen,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3