[If 2 i N Advertentïèn. KRALINGEN T' By i I il VOOR HUIS EN HOF. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. P. DE VOS te Goedereede J. G. HOORDIJK - Dirksland TITAANVERF I m I 1 111 I H I 11 li! li i I I: :ji Gij zult verbaasd slaan, BOERENLEENBANK „OUDDOHP." De Bank leent gelden aan leden tegen 5 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdagen 14 en 28 Mei, 's nam. van 5,30—7,30 uur, ten huize van den Kassier 7388 J. BR KEN Pz., Ouddorp. vertegenwoordigt soliede BINNENLANDSCHE Brand-, Hagel- en Levensverzekering maatschappijen. Neemt proef iet onderstaande merken. PIEKFIJN, ZEEVAART, MODJO, 2 cent sigaar. ONZE DRIEKLEUR, PATRIOTEN, ASTA, 2', 2 cent sigaar. Tabak, koffie, Thee en Cacao ln alle prij7.cn. D. aiJNDEKS - Straat® - DirlsM (v/h. ÏJoordijk. en Van Dalen) bericht hiermede dat zijn werkplaats in gewapend Beton enz., welke vroe ger gevestigd was aan het Korteweegje, thans staat op 7985 (tegenover de Geref. Kerk). Niets is er waar uwe Varkens beter van groeien, dan van rnijn 8064 f 8.80 per 100 K.G. franco station bij J. IJ, IIEIJWEIHVIW Graan maalclert), Dirksland in alle kleuren verkrijgbaar per 50 K.G. éi 20 cent. ÏO „21 5 22 21/, 23 Agent voor Goeree en Overflakkee, L. DORSMAN, Voorstraat Ooltgens- plaat, 8136 I a D b r I I; ||i I. ■ill" iSI I!' Ifj; Ht! i it WelAl de aardigheid is er af! En dat heeft H. M. ditmaal duidelijk la ten merken. De »groote" Pers boos I Vraagt of ze er dan te schooierig uit ziet, om achter den stoet te mogen mee rijden. Dreigt, om voortaan bij «dergelijk6 koninklijke gebeurtenissen" te zullen weg blijven. En zoovoort! Ze is op haar nieuws- jacht bekeurd zij de koningin der aarde door de Koningin van zoo'n klein landje, als 't onze is Wij prijzen ons christenvolk gelukkig, dat de eerbied voor het vorstelijk gezag en de liefde voor 't Oranjehuis er op wat ste viger grondvesten is gefondeerd! UITKIJK. De vrouw en de woning: Aan goede, ge zonde en aangename woningen wordt geluk kig steeds meer aandacht gewijd, maar in die woningen moeten zij, die daar den scepter voeren haar taak verstaan, om de woning tot een gezellig iets te maken. In een geschrift van Dr. Bruinwold Riedel staat zoo juist: „Goede woningen zullen eerst dan het maatschappelijk welzijn uitwerken, dat men ervan verwacht, wanneer zij beheerd worden door de deskundige ordelijke huis vrouw, die overeenkomstig de eischen van de gezondheidsleer haar huis bestuurt, het voedsel voor het gezin bereidt, de kinderen verzorgt". Heeft de huisvrouw kennis van haar taak, smaakgevoel bij eenvoudige zin, economisch inzicht om veel te bereiken bij weinig uit gaven, van hoeveel belang is dat niet voor het huisgezin, wat een meerdere tevredenheid zal daardoor bereikt worden. 0- Dood de vlieg, bestrijd met alle kracht de vliegenplaag! De vlieg aast op alles wat on rein is. Millioenen vliegen dragen de smet stoffen rond van cholera, typhüs, tering buik loop, oogziekte, kanker, pokziekte, enz., als mede van verschillende besmettelijke dieren- ziekten. Het beste middel om vliegen te we ren en te dooden, is, volgens het Engelsch geneeskundig blad „The Lancet", een zwak ke formaldehyde, waarvan men twee theele pels doet in een liter water. De vliegen, die er gaarne van drinken, sterven bij honderden, ook de ziektekiemen, welke zij bij zich dra gen, worden er door vernietigd. Voor den mensch is formaldehyde onschadelijk. -0- Thee, matig gebruikt, is een versterkende, opwekkende drank. Wie te sterke thee of te veel drinkt, 'stelt zich bloot aan maag- en spierverzwakking. Voor kinderen of menschen met heel zwakke magen is het beter dat zij melk dan thee drinken. -0- Tegen nachtelijke hartklopping werkt sui kerwater met citroensap zeer kalmeerend. In den regel zijn één of twee glazen voldoende. 0- Lijdt ge aan slechte spijsverteering, gebruik dan iederen dag een sinaasappel. Het geneest de maag volkomen. -0- Voedering van kuikens. De voedering is vaak te schraal en te eenzijdig, o.a. bij zeer jonge, opgesloten kuikens. Zij moeten zich veelal vergenoegen met wat grutjes of rijst of water. Laat men kuikens gebrek lijden aan de noo- dige stoffen om zich krachtig te ontwikkelen, dan kan men dat later nooit meer goed ma ken. Zij hebben geen weerstandsvermogen, zijn zeer vatbaar voor velerlei ziekten en brengen die ziekten over op de overige dieren. Men dient zijn kippen dus oordeelkundig, proefondervindelijk en met verstand te voe ren. Hierdoor krijgt men van die kippen vroeg zoowel vroeg in het najaar als op vroegen leeftijd vele eieren, de kostprijs van die eieren wordt zoo laag mogelijk, de winst die behaald wordt dus zoo groot mogelijk. -0- Inspanning adelt den mensch. Al heeft de inspanning, door het volhouden weieens ver- eischt, de stoffelijke krachten aan zware proe ven onderworpen, die de grens der uitputting op bedenkelijke wijze deden naderen, er ligt in dat aanhouden een bron van winst aan moreel vermogen, die steeds milder is gaan vloeien. De meeste menschen komen niet aan de weet, wat zij wel kunnen, hetzij in actieven of wel in passieven zin, wijl het nooit geschiedde, dat, om zoo te zeggen, de schroef sterk werd aangedraaidhet was met hen altijd een heel matig gangetje, een lang zaam wegdrijven op den levensstroom, met weinig meer dan de heel gewone wederwaar digheden en zonder krachtigen aandrang in welke richting ook. Maar rijst in de ziel de begeerte naar iets hoogers, iets wijders dan het alledaagsche meeloopen in sleurgang, is naar een aangewezen doei het verlangen levendig geworden, dan heeft er ook een ont waken plaats, dan strekken zich de spieren en worden de zenuwen gestaald, het bestaan krijgt een inhoud, de arbeid van lichaam en van geest vindt een vasten grond. ENGELAND. iff De nieuwe Kamer zal bestaan uit: 99 ka tholieken, 45 liberalen, 40 socialisten en 2 Christen-democraten. De/egeeringsmeerderheid, die 16 stemmen bedroeg zakt op 12. PRUISEN. De Deensche agitatie in Sleeswijk. Het Herrenhaus beraadslaagde over de interpel latie, betreffende de maatregelen tegen de Deensche agitatie in Noord-Sleeswijk. Bij de beantwoording hiervan verklaarde de mi- nister-president, von Bethmann Hollweg. „Ik moet erkennen, dat de toestand in Noord-Sleeswijk, gedeeltelijk ten gevolge van de onmatige agitatie tegen de Duitschers op het oogenblik onbevredigend is, maar ver klaar met dezelfde beslistheid, dat de regee ring er naar streeft, deze agitatie tegen te gaan, en het Deutschtum met alle kracht te bevorderen. „Aan de Nord-Marken-politiek blijven wij vasthouden; deze is er in de eerste plaats op gericht, de provincie economisch en cul tureel op te heffen, en zal streven naar krachtige onderdrukking van alle tegen de Duitschers gerichte agitatie. „De strijd kan nimmer door moedeloosheid met de zegepraal eindigen, en slechts door de vaste overtuiging te koesteren, dat de droom eener vereeniging van Noord-Slees wijk met Denemarken nimmer verwezenlijkt zal worden." (Levendige toejuichingen). DE BALKANSTATEN. De muiterij der Grieksche troepen. Een Reuter-tele'gram bracht dezer dagen het be richt, dat een Grieksche luitenant, Fouridis geheeten en te Lamia in garnizoen, met 250 man van zijn compagnie zich meester ge maakt had van een schip en den kapitein gedwongen had naar Santé Quaranta koers te zetten, waar de Grieken zich aan de zijde der Epiroten wilde scharen. Over de wijze, waarop hun plan mislukte, worden uit Athene de volgende bijzonderheden gemeld. De „Athina", het vaartuig, waarop zich de Grieksche soldaten bevonden, was bij Lau- rium aangekomen, toen zij door een Griek- schen torpedojager ingehaald werd. Terwijl het oorlogsschip rondom de „Athina" ma noeuvreerde, greep een der soldaten, die vlak bij den stuurman stond op het gegeven oogenblik het stuur en liet 't schip recht op den torpedojager inloopen. Een vrije hevige aanvaring volgde en het oorlogsschip be kwam zulke ernstige averij, dat de kapitein genoodzaakt was het vaartuig op het strand te zetten ten einde zinken te voorkomen. De „Athina" had zoo goed als geen averij opgeloopen, doch de kapitein, die gaarne van zijn gasten af wilde zijn, liet de schutkranen openen en beweerde hierop, dat zijn schip bij de botsing averij opgeloopen had en over eenige uren zinken moest. De Grieksche sol daten, die er zeer weinig voor gevoelden om te verdrinken, verzochten den kapitein om hen te Port Prophi aan land te [zetten. Deze voldeed aan hun verzoek, doch nauwelijks was de laatste soldaat van boord, of hij gaf bevel de kranen te sluiten en full speed naar Piraeus te stoomen. Toen de Grieken op de kust het schip zagen vertrekken, begrepen zij er aanvankelijk niets van, doch weldra drong het tot hun door, dat zij leelijk door den kapitein van de „Athina" beetgenomen waren. Kort daarop waren zij gedwongen zich aan een militaire macht, die tegen hen uitgezonden was, over te geven. Uit de Servische Skoepschtina. De regee ring diende bij de Skoepschtina een wets ontwerp in, waarbij voor leger-uitgaven 122,800,000 dinar gevraagd worden. Tot dekking dezer credieten zal overge gaan worden tot het sluiten van een gecon solideerde leening. In de jaarlijksche aflos singen en de rentedienst zal door de gewone begrootingen voorzien worden. De opstand in Albanië. Met de verwijde ring van Essad pasja uit Albanië is de rust nog niet teruggekeerd. Integendeel. De toe komst zal leeren, of de ingewikkelde toestand daardoor nog niet verergerd zal worden. De troebelen dragen zoowel een sociaal, als agrarisch en democratisch karakter en zijn ontstaan door den tegenstand der Moham medanen, die een overheersching der chris telijke minderheden vreezen. Toen eenige dagen geleden te Durazzo zich het gerucht verspreidde, dat de opstan delingen in grooten getale op de stad aan rukten, ontstond er zulk een paniek, dat vorst Wilhelm met zijne vrouw, kinderen en hofhouding een toevluchtsoord zochten uop een der Italiaansche oorlogsschepen. Wel is de vorst weer naar zijn paleis teruggekeerd en worden er onderhandelingen gevoerd, maar de toestand blijft dreigend. De Home Rule bill in derde lezing aan genomen. De Home Rule bill werd opnieuw, in derde lezing, door het Lagerhuis in be handeling genomen. Bonar Law raadde de oppositie aan over dit onderwerp de debatten niet meer te openen, daar deze toch vruch teloos zouden zijn. Daarop werd tot stem ming overgegaan, met het resultaat, dat de Home Rule bill in derde lezing met 351 te gen 274 stemmen werd aangenomen. Na de opwinding en de wanordelijke too- neelen welke verleden week in het Lagerhuis plaats hadden, waren de laatste debatten over de Home Rule Bill buitengewoon kalm. Na de korte redevoeringen van Bonar Law en minister Asquith ging het Lagerhuis zon- der de minste opwinding over tot de stem ming over het Home Rule ontwerp in derde lezing en toen het resultaat der stemming werd bekend gemaakt, viel er betrekkelijk weinig van een demonstratie te bespeuren. De nationalisten ontvingen het resultaat met toejuichingen en vergezelden vervolgens den beambte, die het ontwerp naar het Hooger- huis overbracht. In den loop van zijn rede zeide Asquith te hopen, dat het aanvullende wetsontwerp aanleiding zoude geven tot een overeenkomst, maar indien geen overeen stemming werd bereikt, zal het aanvullende wetsontwerp de concessies bevatten welke reeds door de regeering waren aangeboden. BELGIË. De uitslag der verkiezingen. De oude Kamer bestond uit: 101 katholieken, 44 li beralen, 39 socialisten en 2 Christen-demö- eraten, Vóóroefening. Scheepskapitein: „Toen we een lek hadden gekregen, dacht iedereen dat we naar den kelder zouden gaan. Maar door het onvermoeid pompen van matroos Jansen zijn we nog behouden aangekomen Zeg eens, Jansen, wat ben jij vroeger geweest? Zeker aan een pompstation, hé?" Jansen: „Nee, kapitein, knecht bij een melk boer". Een paar vrienden stonden Zondagmorgen bij de Oosterpoortenbrug te Groningen te „boomen" waarvan de een „lichtelijk aange schoten" was en 'n zomerhoed droeg. Ze had den 't erg druk met hun beiden, hevige ge baren werden gemaakt. Toen kwam de wind en maakte 'n eind aan 't discours, Onverwacht kwam die ver- radelijke rukwind, die 't zomerhoedje van het hoofd des aangeschoten mans rukte en het in 't kanaal deponeerde. Stom staarde de man zijn hoofddeksel na, doch al zeide hij niets, al bromde hij niet in zijn baard, in zijn brein kwam direct het plan op. Fluks naar den stillen kant. achter de vil la's zich daar geheel ontkleed enplons te water. Intusschen was een melkboer met paard en wagen op de plaats waar het geval zich afspeelde aangekomen. Hij ging rechtop in den wagen staan en volgde met gespannen aandacht de bewegingen van den naar zijn zomerhoed zwemmenden man. Niet zoodra ziet de vriend van den zwem mer den melkboer, of hij neemt de zweep van den wagen en begint den eigenaar ervan af te rossen. Deze daarmee natuurlijk niet te- vree, grijpt de zweep ook beet en daar be gon de worsteling, waarbij ook nog verschil lende voorbijgangers betrokken werden, 't Einde van dezen strijd was, schrijft het N. v. h. N. dat de melkboer de helft van zijn zweep weer mee terugkreeg en dat hij zijn paard beenen liet maken. Door deze vechtpartij was de aandacht van den zwemmer afgeleid, hetgeen hoogstwaar schijnlijk de bedoeling van diens vriend was geweest, 't Hoedje was bereikt en mee naar den wal genomen, waar de man reeds weer bezig was te kleeden. Gereed zijnde, vertrokken de twee vrienden. Toen kwamen er twee politieagenten aan Een edel(?) drietal! heeft te Arnhem van zich doen spreken. Toen Dinsdagmorgen 41/ï uur een 64-jarige mannetje het Velperplein passeerde om naar zijn werk te gaan, werd hij aldaar door een drietal jongelui (die uit waren geweest) en die onder invloed van drank verkeerden, aangegrepen. Een hunner ontrukte den oude een etensketeltje, waarin hij omdat hij 's middags geen tijd heeft thuis te gaan eten zijn middagmaal meeneemt. De jongeman opende het keteltje en zag dat de oude werkman daarin een stukje vleesch had. Het stukje vleesch n.b. overgehouden van het Zondagsch maal, verdween in den maag van den aanrander, waarna deze laatste met zijne vingers door het eten van den armen roerde, om vervolgens, zonder hiervan te nuttigen, het keteljte op de straat te werpen. Zijne kameraden hadden een zak, die in het bezit van den ouden man was, gegrepen en bevoelden dit voorwerp, waarin zich een ko nijn bevond de onverlaten dachten echter dat het een kip was, en voegden hun slachtoffer toe „die zul je wel gestolen hebben". Een burger, die in de verte dit lage bedrijf had waargenomen, kwam toesnellen, waarop de heeren» die uit geweest waren, er vandoor gingen. Zij werden echter spoedig door de politie achtervolgd, die allen arresteerden en proces-verbaal opmaakte. De aangehoudenen zijn, naar het „A. D." meldt, W. D„ W. J. v. B. en I. K. te Arnhem woonachtig. Vroeg er bij. 't Was Hemelvaartsdag 's morgens 5 uur. Toen reeds klonken te Ula- nerbrug de muziektonen langs de straat. Een optocht werd gemaakt door de Chr. vakor ganisatie, de Holl. afdeelingen der Duitsch Chr. Textielasb. Bond om daarna in jaarlijk sche meeting samen te komen. De heer C. Smeenk, hoofdredacteur van Patrimonium, trad na afloop der optocht voor de massa op, om een rede te houden. Het slotwoord sprak de heer Mensink uit Enschede. Heerlijk is het, in het vroege mor genuur aldus in het arbeidsleger, van Chris telijk standpunt uit, de interconfessioneele vakorganisatie te hooren bepleiten. En de meeting O. Ct. meldt het slaag de schitterend. Een droevig ongeluk. Gisteravond omstreeks 10 uur reed een ongeveer 16-jarig meisje op de Prinsengracht te Amsterdam tusschen de Beerensraat en de Runstraat op de fiets van haar buurjongen, den 22-jangen Hendrik Brouwers. Op een gegeven oogenblik haar stuur kwijt en viel in de gracht. De jonge man sprong haar onmindelijk na, doch, even min ais het meisje kunnende zwemmen, vermocht hij weinig tot haar redding te doen. Het meisje werd van een nabijgelegen zol derschuit een stok toegestoken, zoodat zij betrekkelijk spoedig weder op het droge was. Het duurde echter meer dan een kwartier, alvorens .de jonge ,man uit het water werd gedregd. Onmiddelijk werd onder leiding van dr. J. Starcke, te wiens huize de beide drenkelingen werden ingedragen, getracht de levensgeesten op te wekken, waarbij ook gebruik werd gemaakt van het zuurstofap paraat. Alle pogingen bleveh zonder resul taat; het leven was reeds gevloden. Het lijk werd naar het Binnen-üasthus vervoerd, waar ook het meisje ter verpleging werd opgeno men. In verband met dit ongeluk hoorden wij van verschillende kanten klachten over den hinder die het opdringende publiek bij het redpingwerk heeft veroorzaakt. Dit moet zelfs oorzaak zijn geweest, dat het slachtoffer eeni ge minuten langer in het water lag dan noo- dig zou zijn geweest. Het is natuurlijk on mogelijk dat bij dergelijke ongevallende po litie in voldoende sterkte aanwezig is. In dergelijke gevallen is het de taak van eeni ge doortastende mannen uit het publiek onmiddelijk zelf voor een behoorlijke afzet ting zorg te dragen. In dit opzicht valt er aan onze bevolking nog wel wat op te voe den. Alg. Hbl. In den tijd der zeeslangen. Te Schevenin- gen is Donderdag j. 1. ongeveer 10 mijl van de kust, door een visscher, aldaar, een zeer vreemdsoortige visch gevangen. Het lichaam van het dier, dat ongeveer 1 M. lang is, is verdeeld in 17 zwaarden en is van onderen geheel met haar begroeid. Voorts hebben zich overal aan het lichaam kleine schelpjes afgezet. Oogen zijn niet te zien. De visscher stuurde het beest naar den heer P. J. van den Heuvel, vischhandelaar te Dordrecht. Daar deze evenmin den visch wist thuis te brengen, heeft de laatste hem heden aan de Heidemaatschappij te Arnhem opgezonden. Dord. Crt. Ongelukken. Aan boord van het stoom schip „Gier", liggende aan boei 19, op de rivier voor Rotterdam, brak bij het omzwaa ien de haak, waardoor de bak met ijzererts op het dek neerstortte, juist op de plaats waar de ertswerker C de Bruin zich bevond. Deze werd aan het hoofd getroffen en was op slag dood. Het gebroken materiaal is in beslag ge nomen. Een kind uit den trein gevallen. Gister middag viel even voorbij de spoorbrug bij Heerenveen, waar de trein een wissel passeert, een kind uit den trein, doordat door den schok het portier open sprong. Een brug wachter nam naar de Lw. Crt. meldt het kind op dat later door de veldman werd verbonden. Om vier uur kon de moeder met het kindje, dat slechts een hoofdwonde had gekregen, de reis naar Franeken voortzet ten. Door den bliksem gedood. Zaterdagochtend werd eene jonggehuwde vrouw met een zwa ger 25 jaar oud ongeveer door den bliksem in eene woning gedood. Doodelijk gewond. De werkman Van d. Berg is Zaterdag doodelijk gewond, door het vallen van een kappoot, van het in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht. Per auto is hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. (L. Dbld.) Een geliefd nestje. Volgens de Nederl. Jager werd te Deil (Gelderland) in een boom gaard dezer dagen een nest gevonden, waar in zich eieren bevonden van een fazant, van een wilde eend en van een kip, ten getale van 17 stuks. Wel treurig. Een tragisch sterfgeval valt van Donkerbroek te melden. Het echtpaar A. Piekeboer—Hagen zou zijn 40-jarig huwelijks feest vieren, doch daags te voren wordt de man plotseling onwel, welke ongesteldheid van dien aard was dat hij nog dienzelfden dag overleed, Instede van dat de familie nu samen zal komen om feest te vieren, moet men nu samen komen om den vader graf waarts te brengen. Auto botsing. Nabij Abcoude reed Donder dagmiddag een automobiel, waarin een dame en een heer zaten, tegen een boom aan. De inzittenden werden eruit geslingerd, met het gevolg, dat de dame een hersenschudding kreeg en de heer gekwetst werd. Een lid der vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken ver leende de eerste hulp. Op advies van den geneesheer uit Abcoude werd de dame met een andere auto de automobiel was door de botsing zwaar beschadigd naar Amster dam vervoerd. (Hbl.) Een veiligheidsbrievenbus. Een Hagenaar, die toevallig enkele heeren getuige geweest is van brandjes in brievenbussen, heeft een bus vervaardigd waarin de brieven absoluut veilig zijn. 't Is hem n.l. gelukt door een vernuftige inrichting brieven en drukwerken geheel af te scheiden van alle voorwerpen of vloeistoffen die men in de bus werpt. In brand steken of schenden der brieven en stukken is dan ook geheel buiten gesloten. De uitvinder zal er octrooi op nemen. Verdronken. Vrijdagnamiddag is een vijf jarig meisje, Hendrika Meyer, dat uit school kwam en met een vriendinnetje langs den waterkant bloemen plukte, onder Leiderdorp in den Rijn verdronken. Het lijkje werd des avonds opgedregd. (Hbl.) Zwarte vliegen. In een wijk bij Heeren veen was het water dezer dagen over een lengte van 5 Meter bedekt met een ongeveer 3 c.M. dikke laag zwarte specie. Bij onder zoek bleek, dat deze specie bestond uit duizenden zwarte vliegen van een bijzonder soort. Brand in het Oude Entrepót. In een der pakhuizen, het pand no. 16, genaamd „Dor drecht", op het terrein van het Oude Entre- pöt-dok, Kadijksplein te Amsterdam, brak Dinsdagmiddag omstreeks halfdrie een zwa re brand uit. In dit pakhuis, door de gemeente verhuurd aan de fiirma Willemsen üodefroy, handelaars en grossiers in rotting en riet, was op den tweeden zolder brand ontstaan. Zooals later bleek, was de oorzaak van den brand het neerzetten van een brandende kaars in de nabijheid van het licht brandbare rot ting, ondanks het stenge verbod, om met vuur de pakhuizen te betreden. Toen de rook, die weldra tusschen de lui ken van het pakhuis opsteeg, bemerkt werd, waarschuwde men onmiddelijk de brandweer die op het alarm uit het Entrepót, dadelijk met veel materieel uitrukte. Intusschen drong een dichte gele rook uit den tweeden en den derden zolder van de „Dordrecht", aan de zijde der Entrepótkade, terwijl uit de luiken aan de Laagte Kadijk vlammen sloegen. Onder leiding van den commandant, den heer J. Meier, werd het vuur aangetast door een groot aantal slangen op de beide drijvende stoomspuiten, de „Jan van der Heijden" en de „Jason" en op eenige stoomspuiten, wel ke op de kade opgesteld waren. Ook uit de standpijpen welke zich op het terrein be vinden, werd water gegeven. De pakhuizen in de nabijheid van het bran dende pand, werden met groote massa's wa ter nat gehouden, want zooals men begrijpen kan, was het daar een zeer brandbare om geving; gom, tabak, enz. waren in de pak huizen opgeslagen. .Tegen vier uur kon men zeggen, dat de brandweer het vuur geheel meester was, al verscheen nog voortdurend aan beide zijden van het pakhuis de dikke gele rook van het smeulende riet. Toen werd nog door vier stoomspuiten en ook door enkele slangen van de „Jan van der Heijden" en de „Jason" gespoten, en gaf de heer Meier nog voort durend commando's. Vlak voor het pand was het een waar net van slangen. Naar men ons mededeelde was alles op Beurspolis verzekerd. Om vijf uur smeulden de biezen nog, dik ke rook kwam bij tusschenpoozen naar bui ten slaan, en de brandwachts richten den dikken straal van de „Jason" nog steeds in het pakhuis. Zooals meestal bij pakhuisbranden het ge val is, bleef het nog geruimen tijd nabran- den en smeulen. Om ruim zes uur Dinsdag middag rukten eerst alle stoomspuiten, op één na, in; ook de „Jan v. d. Heide" stoom de weg. Plotseling, alleen de „Jason" was nog aan wezig, sloegen de vlammen tegen elf uur op nieuw uit en wel uit het dak van het pak huis no. 15, dat naast het pand „Dordrecht" was gelegen en eveneens toebehoorde aan de firma Willems en Godefroy. Door den opgestoken Oostenwind aangewakkerd kwa men de vlammen tot hoog boven het dak uit, De twee bovenste zolders, waar ook bind- rotting en biezen lagen, stonden in lichte laaie. Ook de pakhuizen 14 en 13 van het oude Entrepót, toebehoorende aan het Leyd- scheveem en gevuld met Malakka-stokken en gom, liepen gevaar. Onmiddelijk werd om versterking van ma terieel getelephoneerd en dadelijk verschenen verscheidene stoomspuiten voor de tweede maal op de Entrepótkade. De „Jason" pufte weer, als bij het begin van den brand en enorme massa's water werden thans hoofd zakelijk op pakhuis no. 15 geworpen. Intusschen brandden de twee bovenste zol ders geheel uit en steeg een geweldige rook uit het pakhuis. Om 12 uur leek het, alsof de brandweer het vuur opnieuw meester was doch een groot stoomspuiten aantal en ook de „Jason" ble^ ven met volle kracht doorwerken, 't Laat zich aanzien, dat onze brandweer nog tot laat in den 'nacht met het blusschen van den nieu wen brand bezig zal zijn. A. Hbl. Waarom het zoo koud was. In Duitschland is het in 30 jaar in bloeimaand niet zoo koud ge weest. In vele deelen sneeuwde het, en plaat selijk daalde de temperatuur tot beneden het vriespunt. In Engeland en op de Schotsche hooglanden kwam eveneens sneeuwval voor en heerschte bijna een Januari-kou. De weerkundigen vragen, wat de oorzaak is geweest van deze abnormaal-lage tempe raturen. Men vermoedt, dat het in verband staat met den laten winter, die in de Pool streken geheerscht heefty waar nog voort durend vorst van beteekenis moet voorkomen en nauwelijks één voorteeken van hëtnade' ren van de lente kan worden bespeurd. Door den Noordelijken lichtstroom die zich door bijna heel Europa deed gelden, werd deze koude naar onze omgeving overgebracht. Moordaanslag. A. d. G.Jzn. uit Klaaswaal, die in den namiddag van den 7den dezer in de Gouvernestraat alhier een moordaanslag heeft gepleegd op de 21-Jarige naaister Lena de Zeeuw, uit Maasdam, is Vrijdagavond te IJselmonde door een rijksveldwachter aan gehouden en in den afgeloopen nacht hier heen gebracht en op het politiebureau in de Witte de Withstraat opgesloten, Na het plegen van den moordaanslag heeft de dader nog een nacht in logement hier ter stede vertoefd en is daarna, onder een val- schen naam, als stoker met een Rijnsleep boot naar Duitschland vertrokken. Met deze sleepboot heeft hij twee reizen meegemaakt; j.l. Woensdag keerde hij hier terug. Sedert vertoefde hij twee dagen in een logement op Feijenoord, en Vrijdagavond ging hij te voet naar IJselmonde. De aangehoudene, die heden naar het huis van bewaring wordt overgebracht bekent geschoten te hebben op het meisje, doch zegt, dat het wapen bij ongeluk is afgegaan. De door die kogels getroffen naaister neemt in beterschap toe. Zij wordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. NRCt. Branden. Vrijdagavond werd er brand ontdekt aan een zijgevel van de gymnastiekloods der vesting-artillerie te Naarden een buiten de kazerne staand houten gebouw. De gemeente brandweer en die der militairen waren het vuur spoedig meester. Vast staat, dat de brand aan de buitenzijde is ontstaan en aangesto ken is. Zqowel van militaire zijde als door de [politie werd een onderzoek ingesteld. Te Wamel is de hofstede van den heer L. Bouwman geheel afgebrand. Vrouw en kinderen konden met moeite gered worden. Verzekering dekt de schade. Te Weert is Vrijdagavond de nieuwe boerderij van Adrirans, Vier koeien, een paard zeven varkens en een aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Het verbrande was gedeeltelijk verzekerd. Te' Baarn zijn Zaterdagmorgen in de Penstraat afgebrand de woning en de schil ders werkplaats van N. Bos en de achter woning, bewoond door de familie Kinderdijk. Oorzaak onbekend. De perceelen waren ver- zekerd.; Tengevolge van het inslaan van den bliksem is Zaterdag de boerderij van P. te Anderen bij Eext afgebrand. Te Azelo bij Delden is Zaterdag de boerderij van Peper door den bliksem ge troffen en afgebrand. NRCt. als men ziet wat van eigen haar vervaardigd kan worden, Horlogekettingen, Schilderijen, Haarti- guren in Broches, Ringen, Medaillons, Armban den en Vlechten in alle prijzen. H. GOUDHoOFD, Vredenoordstraat 30a, Rotterd. Bekroond op de Nationale Tentoonstelling te Scheveningen 15 Juli tot 15 Sept. 1910. Bekroond op de Tentoonstelling van Kunst en Nijverheid te Dordrecht 6 Juli tot 15 Sept. 1912. Van Z. K. H. Prins Hendrik een zeer waardeerend schrijven ter inzage, waarin het Kunsthaarwerk zeer wordt geroemd, 7831 §8* De premiën zijn vast en matig, de poliskosten laag. 7478 Aanbevelend, 8048 welke

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2