1 I II ff I It II S3 iy Ij I |:J i S OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. POSTERIJEN. VISSCHERIJ. VERKOOPINGEN. UITSLAG VERKOOPING. ËEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL DE F0NDSENMARKT. I I;') 1 ,VU II fcv |7 I ij 11^ - BfSR I :rs M: I i-X |i 1, I ;J R I 1 lit ;i !S J IJ V Id: J h nadruk op het feit, dat er groot gevaar be staat dat het geestelijk leven eenigszins zal inzinken, wanneer niet, evenals vroeger, het krachtig en volhardend gebed, het beste en meest gebruikte middel is in onzen geeste lijken strijd. In dit opzicht moet het beeld der /aderen ons wenken, opdat ook thans weer het innig gebedsleven, dat helaas, maar al te schaars gevonden wordt, onder ons veelvuldig worde aangetroffen. Aan de discussie wordt door verschillende Bondsleden deelgenomen, die door spreker worden beantwoord. De Voorzitter deelt mede: dat van H. M. de Koningin een telegram als antwoord is in gekomen van den volgenden inhoud: Hare Majesteit, zeer gevoelig voor de be tuiging van aanhankelijkheid en trouw, als mede voor de zegenwenschen door uw Bond aangeboden, dankt U allen daarvoor welge meend. Adjudant van Tuyll. Van Dr. Kuyper kwam het volgende tele gram in: Voor Uw trouw en liefde de dank van mijn hart; blijft in Uw Bond de hope van het Calvinistisch Nederland. Zoo ge van Uw beginselen niet afwijkt, maakt ge een stuk Vaderlandsche Historie zoo ge uw beginselen [loslaat zijt ge weg. Binde de Heere zelf er U aan met een band, dien geen wisseling van tijd verbreekt. Kuyper. Daarna spreekt de heer Joh. T. ,de Lange referaat uit over „De organisatie van deJ.V. op Q.Q. in de groote steden". Hij verdedigde daartoe een zestal uitge breide stellingen. Om des tijds wille'kon geen discussie wor den toegestaan en werd het woord gegeven aan Prof. Dr J. Ridderbos van Kampen, om de opwekkende rede te houden over „Des Konings Helden". Deze keurig gestyleerde rede werd onder ademlooze stilte aangehoord, nu en dan on derbroken door een hartelijk applaus. Na dank te hebben gebracht aan de spre kers en de Regelingscommissie noodigt de Voorzitter het Zangkoor uit te zingen het „Zij zullen het niet hebben". VerVolgens wordt de vergadering door Prof. Ridderbos met dankzegging geëindigd. In de Avondvergadering, die gehouden werd in de Keizersgrachtkerk, hield Ds. Mey- sten van Rotterdam een rede over „De bloei ende staf." Deze met gloed en bezieling uit gesproken rede vormde een waardig slot voor den goedgeslaagden 26sten Bondsdag en werd door een groote schare met de meeste aandacht gevolgd. KATWIJK. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat tengevolge van het aanne men door den heer mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck van zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, in het kiesdi strict Katwijk een verkiezing moet plaats heb ben voor een lid van de Tweede Kamer, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juni e.k., jde stemming zoo noodig, op Vrijdag 12 Juni d.a.v. de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 23 Juni d.a.v.(Stct.) Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat eene Openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag, den 27 Mei 1914, des namiddags ten 3 ure. Sommelsdijk, den 25 Mei 1914. De Burgemeester, BOUMAN. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente SOM MELSDIJK maakt bekend, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten, No. 5, over het belastingjaar 1913/1914 invorderbaar verklaard op den 22 Mei 1914, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. SOMMELSDIJK, den 25 Mei 1914. De Burgemeester, BOUMAN. SOMMELSDIJK. *Door L. v. d. Sluijs werd op het gors alhier, een postduif gevangen. Aan den linkerpoot bevond zich een ringetje waarop 358 J3 I D 2 N. H. Door den heer J. S. Frederiks, alhier is eervol ontslag aangevraagd als gem.-veld- wachter, havenmeester en gem.-bode met aanverwante betrekkingen, zulks met ingang van 1 Juli a.s. Door den heer Min. van Oorlog is Jb. van der Baan milicien van de lichting 1907 vrijstelling verleend van de verplichting tot het volbrengen van dc herh. oefeningen 1913 welke hij dit jaar nog vervullen moest en 1914 wegens kostwinnerschap. MIDDELHARNIS. J.l. Vrijdag had Mej. H. de Bloeme het ongeluk terwijl zij bezig was met fietsrijden te vallen, waardoor zij haar knie zoo ernstig bezeerde, dat zij genood zaakt is eenigen tijd rust te houden. Van den landbouwer A. S. geraakte Maandag een koe in de haven. Na veel moeite en inspanning gelukte het 'tdier weder op den kant te krijgen. v 't Bestaande geschil tusschen regenten van 't burgerlijk weeshuis en de gemeente, is thans door Ged. Staten opgelost ten gun ste van het besluit van den raad der ge meente. Toen de landbouwer S. Zeedijk Maan dagmorgen zijn paarden uit de weide zou halen, zag hij dat er een paard in den grep- pel lag. Na eerst hulp gehaald te hebben, -tt-^ing men aan 't werk het dier er uit te ha- jnJen, waarna pas bleek dat het beest niet kon eLjitaan, men heeft het dier per wielslede naar Jen stal moeten brengen. Het zoontje van C. Bakker had 't onge luk te vallen, wat ten gevolge had dat hij zich met een gebroken pols huiswaarts moest begeven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In ons an ders zoo rustig dorp was het Maandag een heele drukte toen een viertal sloepen met matrozen in de haven liep, ;na een poosje in de straten te hebben vertoefd vertrokken onze landverdedigers met de wetenschap dat hun bezoek aller belangstelling had mogen trekken. De zangvereeniging „Concordia" alhier mocht op het 21 dezer gehouden concours te Heenvliet de derde prijs verwerven. Toen T. d. W. deze week aan het gras snijden was, had hij het ongeluk een stukje van zijn duim te snijden, zoodat hij zich ge noodzaakt zag bij den dokter te laten ver binden. Het woonhuis van den heer K. Voogd is Vrijdag j.l. in bod gebracht door P. J. Dorsman alhier voor f2185. De verkoop zal Vrijdag plaats hebben. Op de kiezerslijst komen voor 224 na men van kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 206 voor den Ge meenteraad. Het liep goed af. Donderdag kwamen J. v. R. en A. B. op hun fietstocht in de sloot langs vrouwtjesweg terecht, meteen nat pak kwamen ze vrij. Toen J. M. een puistje van zijn gezicht had gekrabt, ontstond een paar dagen later een gezwel, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Bloedvergiftiging werd geconstateerd. Toen koopman v. D. verleden week zijn hit even los liet staan, terwijl hij bij den landbouwer V. in huis was, ging deze op den hol, met het gevolg dat de kar metga- lanteriën omsloeg, wat een zeer groote scha depost was. DEN BOMMEL. Verleden week geraakte een paard van den landb. Jac. v. O. op het gors alhier, in een sloot. Menschenkrachten baatte hier niet. Men moest er een span paar den voor zetten, welke na lang trekken het paard uit zijn benauwde positie verloste. Dit ongeval trof ook den landbouwer K. B. maar daar hoefden geen paarden bij te pas komen. Toen Zaterdagmorgen de landbouwers zoon van J. v. d. M. met een wagen met grint naar huis reed brak op een onverwachts oogenblik een zijner achterwielen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, hoewel het wiel totaal verbrijzeld werd. Toen een dochtertje van den landbou wer I. J. B. aan het spelen was viel zij zoo danig een gat in haar hoofd dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Door C. R. is bij B. em W. een verzoek ingediend om een slachterij te mogen op richten ingevolge de Hinderwet. Tot Dijkgraaf over de polders „Den Bommel Uitslagen de Fille" is alhier benoemd de Heer Anth. van Weel. Op den heer J. Koert werden 124 stemmen uitgebracht en de heer Van Weel erwierf er 128. OOLTGENSPLAAT. Door B. en W. is het verslag van den toestand der gemeente over 1913 aangeboden aan den Raad, ter secre tarie neergelegd en tegen betaling der kos ten verkrijgbaar gesteld. DIRKSLAND. De timmermansknecht H. G. had Zaterdag het ongeluk onder het werk van een ladder te vallen. Aangezien hij van een aanzienlijke hoogte in den kelder terecht kwam bracht hij het er betrekkelijk goed af. Een zijner beenen werd slechts bezeerd. Een jongske van L. B. bracht het er minder goed af. Dit viel van den zolder af, en werd bewusteloos opgenomen. Het kind lijdt hevige pijnen. Geneeskundig onderzoek kon heden niet plaats vinden. Zondag n.m. overleed alhier na een on afgebroken lichamelijke krankheid van 18 ja ren, de 36 jarige dochter van A. v. d. Hoek. Naar men zegt is ze thans uit haar verlost lijden ingegaan in de hope des Eeuwigen le vens. Woensdag 27 dezer zal door het Pol derbestuur schouw worden gedreven in den Polder Dirksland over dammen, hekken, enz. OUDDORP. Jl. Vrijdag maakte de HeerA. P. alhier zich gereed om met zijn beminde een fietstochtje te maken. Alles liep goed van stapel doch op de terugweg zijnde, had hij het ongeluk, doordat zijn a.s. met haar voorwiel tegen het zijne aanreed, hals over kop in een sloot terecht te komen. Na zich onder geneeskundige behandeling te hebben gesteld constateerde de geneesheer dat zijn schouderblad inwendig gekneusd is en zich gedurende eenige dagen wat rust moet voorschrijven. Wegens periodieke aftreding van den heer C. Witte Pz als Heemraad van den Pol der „Het oude-Nieuwland" zijn voorgedragen de Heeren C. Witte Pz (aftredend) T. Lodder Jbz. en J. Voogd Mz. Voor den polder „West-Nieuwland" is als Heemraad herbenoemd den heer C. Ha- meeteman Johsz. Voor den Polder „Het Oudeland" is als lid van 't bestuur herbenoemd den Heer C. Hameeteman terwijl in de plaats van den Heer P. Breen Jz. in diens plaats gekozen is den Heer C. Breen Pz. Vergadering van den Raad der gemeen te Ooltgensplaat, op Woensdag 20 Mei ten 2.30 uur. Voorz. dhr. J. G. van Putten, Burgemeester. Present, Wagner, Slis, J. Donkersloot, J. Jacobs, W. J. Donkersloot, en P. J. Hobbel. Afwezig, Mr. A. J. C. van Weel. De voorz. opent de vergadering, de notu len worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. 1. Mededeeling kas en boeken van den Administrateur van het Groot Armbestuur in orde zijn bevonden; in kas f 1871.56'/2. 2. Idem van den gemeenteontvanger alles in orde bevonden op 12 Maart, in kas f 738.92. 3. Verslag van den toestand der gemeente over 1913. 4. Komt in behandeling het adres der ge meente Velsen waarover in de vorige verga dering de stemmen hebben gestaakt. Voorstel W. J. Donkersloot. Dhr. Jacobs zegt dat de lasten op finanti- eel en administratief vele zullen zijn. Dhr. Wagner verklaart eveneens dat de lasten en moeiten onoverkomelijk zijn en leest artikelen voor uit de gemeentestem en ver trouwt de adviezen door de kundige mannen gegeven en raad aan instemming met het adres te betuigen. Dhr. W. J. Donkersloot zegt het ontwerp wet voor zich te hebben en wijst ook op de financiën en de vele moeiten voor het gemeen tebestuur, waarvan er vele worden genoemd. Dhr. P. J. Hobbel zegt ook nu tot de over tuiging te komen het veel moeite en kosten zullen worden voor de gemeente. De voorz. blijft bezwaar houden om in de wet in te willen grijpen en wil het liever aan de Kamerleden over laten hoewel hij ook wel erkent, de lasten die er voor de ge meente uit zullen voortvloeien, indien de wet ongewijzigd wordt aangenomen. Dhr. Wagner zegt nog, dat het de eerste maal sinds hij raadslid is dat de gemeente tracht zich te bemoeien met de werkzaam heden der Regeering maar acht het niettemin noodzakelijk, daar de gemeente zeer nauw met deze wet in verband staat, instemming te betuigen met de gemeente Velzen. Hierna komt het voorstel Donkersloot in stemming en wordt nu met algemeene stemipen aan genomen. 5. Komt in behandeling de sloot aan het eind van de Spui uit te diepen. Dhr. Jacobs vraagt moet de gemeente dit doen. De voorz. verklaart de polder en gemeente er beide belang bij hebben, de kosten zijn f 120 en zal door ieder voor de helft gedra gen worden. Door de andere leden wordt gevraagd zul len er geen moeilijkheden voor de gemeente voor komen, waarop de voorz. verklaart, de polder het uitvoert, doch er slechts aan mee betalen. Nadat dhr. Wagner, W. j. Donkersloot en Hobbel nog wijzen op de onhoudbare toe stand wordt met algemeene stemmen beslo ten hierop in te gaan. 6. B. en W. bieden den Raad een nieuw plan aan tot verbouwing van het huis van Mej. Boom, de kosten zijn nu f333 en het plan is nu zeer aannemelijk daar alle leden overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, wordt het met algemeene stemmen aangenomen, behoudens eenige wijzigingen. 7. Voorstel tot demping van de put bij de Wed. W. Ras, wordt goedgevonden. 8. Door dhr. W. J. Donkersloot wordt ge vraagd verbetering te brengen in de water afvoer bij A. v. Dam, door meerdere leden wordt hierover nog't woord gevoerd en wordt ten slotte goed gevonden B. en W. een be zoek zullen brengen of zoo mogelijk verbe tering is aan te brengen. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over tot het voorstellen van den Hoofdelijken Omslag. Na heropening der vergadering deelt de Voorz. mede dat het Kohier is vastgesteld op f 5519.64. Niets meer te verhandelen zijn de sluit de Voorz. de vergadering. OUDE TONGE. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, dat het post-, tele graaf- en telefoonkantoor alhier, met ingang van 2 Juni op werkdagen zal zijn openge steld van 8 uur vóór tot 1 uur's namiddags en van 2 tot 4 en van 6 tot 9 uur 'snamid- dags. MIDDELHARNIS. Van de Visscherij zijn te ljmuiden binnen gekomen de vischsloepen Paul Kruger st. L. Koster f 1040, Johanna Hendrika st. D. Kos- ter f980. Op Donderdag 28 Mei 1914, des nam. 2 uur aan den Westdijk te MiddelharnisMeubilaire goede ren, veerenbed met toebeliooren, kleeden, zeilen enzbenevens winkelbakken, toonbank, schalen en gewichten en wat meer te koop zal worden aangebodenten verzoeke van den Heer C. Koo- inen e.a. te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 29 Mei 1914 des nam. 3 uur in het café PeekStokte Stad aan't Haringvliet Afslag van: Het huis met erf en tuin te Stad aan 't Haring vliet op den kad. legger dier gemeente bekend nummers 827 en 828, samen groot 3 aren 72 cen tiaren. Ten verzoeke van den heer Willem van Kassei te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 29 Mei 1914 bij inzet en op Vrijdag 5 Juni 1914 bij afslag in het Café Havenzicht van den heer Brinkman te Mid delharnis. A. Des namiddags 2Vi uur voor den heer H. A. Kolff te Velp 2-41-51 HA. (5 gemeten, 298 roeden Zeeuwsche maat) vroon bouw land en watering in den polder de Oude Plaat onder Sommelsdijk, kadaster sectie D nrs. 556 en 557 3-09-50 HA. (7 gemeten 192 roeden Zeeuwsche maat) vroon bouwland in den hoek van den Staverschen weg en den Proostweg in den polder het Oudeland onder Sommelsdijk kadaster sectie C nrs. 78 en 610. B. Des namiddags 3 uur voor de erven van den heer M. Kabos 3-26-90 HA. (8 ge meten, 21 roeden Zeeuwsche maat) kostbaar bouwland aan den Langeweg in den polder het Oudeland onder Sommelsdijk kadaster sectie C nrs. 422 en 423; 2-37-10 HA. (5 ge meten 49 roeden Voornsche maat) vroon bouwland aan den Tweeden Groeneweg in den polder het Oudeland onder Middelharnis kadaster sectie B nrs. 1102 en 1103. Een woonhuis en erf met pakhuis aan de Oostzijde van de Voorstraat te Middelharnis, kadaster sectie B nr. 179 groot 2 aren 01 cA. Notaris Mr. A. M1JS. 8152 Op Maandag 15 Juni 1914 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk Inzet vana. Het woon- en winkelhuis met erf en loods aan de Noordzijde van den Binnenweg te Sommelsdijk, op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 1884 groot 1 are 17 centiaren; b. De schuur met erf aan de Oranjestraat te Som melsdijk op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 2551, groot \2 are 40 cen tiaren. Ten verzoek van de Wed. en erven van den heer Adrianus van der Sluijs te Sommelsdijk. No tarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Donderdag 18 Juni 1914 veiling, en op Don derdag 25 juni 1914 afslag op nader te bepalen uur en plaatsen, te Nieuwe Tonge, van ongeveer 11.74.20 Heet. (plm. 25 Gem. 170 Roeden V. M.) Bouwland, te Nieuwe Tonge, in polder Duiven- waard, tot blootschoof 1914 verhuurd aan gebr. Nelisse aldaar. In perceelen en in combinatiën. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en No taris VAN DER SLUYS. Op Maandag 22 Juni 1914 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van a. Het woon- en winkelhuls met erf en loods aan de Noord zijde van den Binnenweg te Sommelsdijk op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 1884, groot 1 are 17 centiarenb. De schuur met erf aan de Oranjestraat te Sommels dijk, op den kadastralen legger dier gemeente be kend Sectie B. nummer 2241. groot 1 are 40 cen tiaren. Ten verzoeke van de Wed. en Erven van den heer Adrianus van der Sluijs te Sommelsdijk. No tarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op nader te bepalen tijd en plaats in de maand Augustus 1914 ten verzoeke van de erven van wij len den heer D. Zaaijer Az, te Stelleddam, van a. de Hofstede „Bouwlust", met arbeidersschou wing en bij- en omgelegen bouw- en weilanden, boschhakhout, boomgaard en tuin, benevens een huis met schuur, hokken en hoenderpark, te Stel lendam in den Adrianapolder, alles aaneen gelegen; te zamen ter grootte van 41.07.80 H.A. of 89 G. 134 R.V.M. gedeeltelijk dadelijk en overigens No vember 1914 te aanvaarden, b. 9.13.25 H.A. of 19 G. 266 R.V.M. bouwland te Stellendam in kavel 14 van den Eendrachtspolderte aanvaardan bloot- schoof 1914. c. 4.16.40 H.A. of 9 G. 20 R.V.M. weiland te Stel lendam in den Scharrezeepolder; te aanvaarden November 1914, d. 3.35.80 H.A. of 7 G. 94 R.V.M. bouwland te Herkingen in den St. Elisabethspol- der verhuurd tot 1 November 1911 èf 310 per jaar. e. 1.87.50 H.A. of 4 G. 25 R.V.M. weiland te Nieu we Tonge, in Duivenwaardverhuurd tot kerst mis 1921 f200 per jaar. De perceelen sub a ver meld, zijn inmiddels uit de hand te koop. Nota ris P. T. VAN DEN BERG. SOMMELSDIJK. Uitslag van de op Vrijdag 22 Mei j.l. ge houden aanbesteding voor verkoop ten af braak van een tweetal huizen staande aan den VVevershoek laatstelijk bewoond doorj. van Baaien en M. van der Have thans eigen dom van deze gemeente. Gebrs. Ie Comte alhier, f 115.— K. Korteweg alhier f 100.— A. C. van Driel alhier, f 85.— Gunning volgt later. Magazijn Gebrs. Bervoets. Door de wel willendheid der heeren Gebrs. Bervoets in staat gesteld de officieele ingebruikneming van het geheel voltooide gebouw, Dinsdag 19 Mei, bij te wonen, willen wij onze lezers een en ander over dit grootsche gebouw mede deelen: Het gebouw is in eenvoudigen stijl opge trokken, waarbij vooral rekening is gehouden met veel licht en lucht. Door het inrichten van verschillende aparte afdeelingen wordt den koopers de gelegen heid geboden, kalm en ongestoord hun keuze te bepalen. De bekende vriendelijkheid waarmede ieder steeds wordt ontvangen, is voor allen een waarborg, dat men zich direct thuis en op zijn gemak gevoelt. Het teekent dan ook genoegzaam voor de firma dat zij gedwongen werd reeds binnen 8 jaar, hare reeds groote magazijnen zoo te moeten vergrooten. Een succes, hetwelk men bij de opening voor c.a. 8 jaar niet had kun nen verwachten. Reeds heel vroeg in den avond verdrong zich een groote menigte nieuwsgierigen en even zoo veel kooplustigen rond het reus achtige gebouw, dat met haar elf rijk-geëta leerde étalage-kasten een zee van licht uit- golfde in de Pannekoekstraat, over den Goudschesingel en in de Heerenstraat. Binnen in het gebouw een enorme bedrij vige, feestelijke drukte. Overal, van beneden tot aan het nokje van het vernieuwde maga zijn, krioelde het van menschen, die hun in- koopen kwamen doen en hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De koopers toonden Dinsdagavond, nadat ze het benoodigde hadden gekocht, niet veel zin het gebouw zoo maar aanstonds te ver laten. En geen wonder! Men verkoos liever nog een half uur rond te dwalen door de verschillende afdeelingen, welke allen in geu rige bloementuinen leken omgeschapen. Circa honderd bloemstukken zoowel uit het binnen- als buitenland waren de firma ter gelegenheid der opening als blijken van sympathie en hoogachting aangeboden. De afdeeling „Kleeding naar maat" aan de voorzijde op de eerste étage was als ont vangstkamer ingericht, waar de firmanten overstelpt werden met filicitaties. Eenige dames van het personeel hadden hier volop werk met het ronddienen van den eere-wijn en het presenteeren van gebakjes. In deze ontvangzaal vol geurende bloemen waren we een oogenblik vergeten, waarvoor we geko men waren, toen we door den chef Werden uitgenoodigd het gebouw te gaan bezichtigen. Wij gingen naar beneden en stapten in de lift, geheel naar de nieuwste eischen ingericht, welke ons omhoog zoog naar de vierde étage. Op deze étage is een groote zaal, welke als atelier zal worden ingericht en waar zes tig maatkleermakers kunnen werken, die heusch niet behoeven te klagen, dat daar licht en lucht ontbreekt. Vandaar uit komt men in de afdeeling re- serve-confectie, waarmede dc verkooplokalen worden aangevuld. De afdeelingreserve-heeren-mode-artikelen, hoeden en petten bevindt zich op dezelfde verdieping. Op de derde verdieping werken in een atelier een 20-tal personen, die speciaal de veranderingen gereedmaken aan de confectie, welke is verkocht. Een grootsch gezicht levert de afdeeling Engros op. Men staat verbaasd over de reus achtige hoeveelheid goederen, welke hier lig gen opgestapeld. Op deze afdeeling komt het goed binnen, dat voor de 16 filialen der fir ma wordt geconfectionneerd en gecomple teerd en van hier wordt verzonden. De tweede étage is ingericht voor den stoffenvoorraad en de afdeeling knoopen en voering. Op dezelfde verdieping bevinden zich het kantoor der hoofdboekhouding van alle ma gazijnen en het privé-kantoor van den hoofd boekhouder. Zooals we reeds mededeelden is aan den voorkant op de le étage de afdeeling kleeding naar maat met drie rijk-ingerichte paskamers. Het middengedeelte van deze verdieping wordt uitsluitend gebruikt voor den verkoop van kinderkleeding, terwijl aan den achterkant de coupeurskamers zijn ingericht. Het zou ondoenlijk zijn alle afdeelingen van deze reuzeninrichting op te noemen; op en kele willen we echter nog de aandacht ves tigen. Zeer interessant is de afdeeling met de electrische snij-machines, waarmede twintig costumes tegelijk worden uitgesneden. De parterre-ruimte is ingericht voor diverse verkoop-afdeelingen, waaraan behalve de kleinere, acht groote paskamers zijn verbon den. Op het privé-kantoor, dat gelijkvloers ge legen is, bewonderen we een groot, bronzen Mercuriusbeeld. een geschenk van het per soneel, bij gelegenheid van de opening aan de firmanten aangeboden. Wij meenden nu aan het einde onzer in teressante wandeling te zijn. Onze onver moeide geleider maakte er ons echter op merkzaam op, dat wij nog lang niet gereed waren. We werden dit dan ook spoedig ge waar, want toen we in het sous-terrain waren afgedaald, was het alsof we weer een ander reusachtig gebouw gingen bezichtigen. Onder al het belangwekkende, dat we hier te zien kregen, maakte op ons den grootsten indruk de groote expeditie-afdeeling. Deze afdeeling is zoo ingericht, dat abui zen ons onmogelijk lijken. Ook de garderobe en de eetzaal van het personeel zien er uit als de geheele inrich ting: frisch, hygiënisch en vooral luxueus. Ten slotte zij vermeld dat de firma filialen heeft in Zwolle, Sneek, Apeldoorn, Arnhem, Hilversum, Bussum, Delft, Bolsward,Ensche dé Alkmaar, Hoorn, Almelo, Schagen, Wijk bij Duurstede. Het aantal employé's alleen voor de zaak in Rotterdam bedraagt ongeveer 400, waar onder de kleermakers enz. zijn inbegrepen. In één woord, de grootsche Kledingma gazijnen van Gebrs. Bervoets, 'n oppervlakte beslaande van ruim 1000 M2, zijn de groote koopmanstad Rotterdam ten volle waardig. De heeren B. Th. Kraaijvanger en de Gebrs. v. d. Loo, resp. architect en aannemers van het gebouw, hebben eer van hun werk. Door „Jong Nederland" werd aan de firma een welverdiende serenade gebracht, welke stroomen toeschouwers medebracht. Wij wenschen de heeren Gebrs. Bervoets een stijgend debiet toe, getrouw aan hun devies: hoogst in stijl laagst in prijs. Een lastige drenkeling. Vrijdag sprong de kommies-te-water P. B., te Hansweert,naeen korten twist met zijn meisje van de groote sluis in het water met het doel, zich te ver drinken. Een lid der bemanning van de „Cosmopi- lite" sprong hem na, maar telkens wist de drenkeling zich aan zijn greep te ontrukken. Nadat ook een sleepbootkapitein en de hulp- sluismeester zich te water begeven hadden, gelukte het met vereende krachten den le vensmoede aan wal te krijgen, echter niet voordat hij den sluismeester nog krachtig in de hand gebeten had. (N. C.) Aanslag op zijn broer. Te Borgweg in de gemeente Slochteren, heeft de 21-jarige D. een moordaanslag gepleegd op zijn broeder, door met een revolver op dezen te schieten. Gelukkig werd de man niet ernstig getroffen. De dader is aangehouden. Verschrikkelijk ongeluk. Op de brug over het kanaal bij Reims heeft op Hemelvaarts dag een treurig ongeluk plaats gehad. Op de brug over het kanaal reed een auto, welke bestuurd werd door iemand, die voor het eerst als chauffeur optrad. Van de ande re zijde kwam er op de brug een kinderwa gen aan, waarin een tweeling zat. De man op de auto wilde remmen, maar hij drukte op het verkeerde pedaal, de auto stoof voor uit en reed op den kinderwagen dien hij ver morzelde. Het eene kind werd op slag ge dood; het andere werd nog levend, maar in hopeloozen toestand opgenomen. Een incident. Bij het omzwenken van den Vijverberg naar de Kneuterdijk viel het lin ke r-voorpaard van het rijtuig waarin de ko ning van Denemarken tijdens hun bezoek te 's Gravenhage gezeten was met onze Konin gin; de berijder stortte ter aarde; de koning sprong uit het rijtuig maar de politie had inmiddels het paard weer opgericht zoodat de tocht dadelijk daarna onder daverend ge- juch van de menigte weer kon worden voort gezet. Een kind verbrand. Een 6-jarig dochtertje van den schipper Wijnand van Heerenveen, die met zijn schip te Lemmer lag is Vrijdag avond bij het naar bed gaan met de kleeren in aanraking met een brandende lamp geko men, en bekwam daardoor zulke ernstige brandwonden dat het kind hedenmorgen aan de gevolgen is overleden. De ellendige drank. Een zekeren B. uit Langerak, die op de hoogte van „Ons Ge noegen" te Ambt Doetinchem op de tram rails zijn roes lag uit te slapen, is door de Geld. Stoomtram, die circa 12 uur in Doetin chem aankomst, Donderdagavond 't linker been afgereden, terwijl een arm ernstig is gekneusd. De machinist kon door stoppen het onge luk niet voorkomen. De ongelukkige is per tram naar Doetin chem vervoerd, aldaar in het ziekenhuis op genomen, waar dokier Koning hem de eer ste hulp verleende. Heden Vrijdagmorgen zijn arm en been geamputeerd. Naar we verne men, zal B. naar het Diaconessenhuis te Arn hem worden overgebracht. Nader meldt men dat de 82-jarige die Don derdagavond te Doetinchem onder de stoom tram geraakte, Zaterdagnacht aan de ge volgen is overleden. SOMMELSDIJK. De heer A. Hartzema, hoofd der Chr. School alhier, heeft zijne benoeming tot hoofd der Chr. School te Uithuizen (Gr.) aangenomen. Sommelsdijk, 25 Mei 1914. De onzekerheid, reeds zoolang over de Amerikaansche markt gehangen hebbende, scheen in de afgeloopen week te willen wij ken, want zoodra de inneming van Tampico door de zoogenaamde opstandelingen in Mexi co bekend was geworden, brak een betere stemming door en werd dit feit in Amerika met voldoening aangezien omdat, zooals men weet, de strijd in hoofdzaak tegen Huerta zelf heet gericht te zijn. Voorts was op de markt van invloed dat volgens geruchten een tamelijk groote meer derheid der Interstate Commerce Commis sion tot een verhooging van 4 pet. geneigd zou zijn en de beslissing daarvan op heden zou plaats hebbenhoewel in andere tijden de groote gouduitvoeren de markt ontstemd zou hebben scheen thans weinig aandacht hieraan geschonken te worden, zoodat de technische positie den markt in hoofdzaak de rijzing veroorzaakte. De berichten dat in de verschillende graanstreken het weer niet zoo gunstig was als men verlangen zou en dat de bekende Hessische vlieg grootejscha- de berokkende, werkte eenf|;zins terughou dend en nam het publiek dan ook aan den handel niet veel deel, zoodat de omzet op de meeste dagen nog geen 200.000 Shares bedroeg. Bovendien mogen wij niet uit het oog verliezen dat de zware storting op de Wabashwaarden, waarvan de Missouri Paci fic als groot aandeelhoudster een flink deel zou moeten betalen en de positie van de Denver en Rock Island, nog geenszins ge regeld is en er van die zijde nog wel minder aangename verrassingen kunnen komen; voor al schijnt er veel tegenkanting te bestaan te gen h,et voorstel, de 4 pet. Rock 2002, een storting van 10 pet. te laten betalen. Ter beurze van Amsterdam was, vooral in de laatste dagen,- de stemming iets opge wekter en hadden aankoopen voor locale re kening de overhand en werden eenige blanco positiën gedekt, doch de ware belangstelling ontbrak ten eenemale. Van de nijverheids waarden stonden aan |het hoofd der rijzing Steels, welke vermoedelijk op contramine- dekkingen, gezocht waren, Amalgamateds hadden een gelijk verloop, zoomede Cans Standard Milling en Hide en Leathers. In spoorwegwaarden was de handel iets minder en verhuis, den Rails en Erie's naar het buitenland. Denvers en Missouris waren iets hooger doordat de contramine ging dek ken. Petroleumwaarden. De animo in deze af deeling was gering en bestond niet de min ste belangstelling voor Koninklijken; meer trokken de aandacht de Perlakken, in ver band met de overeenkomst met de Bataafsche over een geschil betreffende geleverde olie. De Russische soorten Rumeenen en Norter Caucassians, aan den zwakken kant. Mijnwaarden. In dezen hoek bestond niet de minste belangstelling, niemand zag naar mijnaandeelen om, mitsdien wij hier het stil zwijgen kunnen bewaren, Taba het laatj ten dat naar m een en Rubbe nog. ma; kei is v grijpen gewordt flauw O zal uitg Staatt tenlands ans dah Geld Tot lichtingd tief als gaarne op onze Dirkslar Onze gelang 33/'-4l, in onze STELI schers 22,300 k 12 c, pt leverd. f week wr sterk ge 1.50 f ROTT vette rui pen of 1 Koeier kalveren schapen ge) 28 per stuk, lichte v< De aa woon. zen der vrijwel Vette handel dezelfde ten aanv Schapt was tra; hoogte De aa De hanc de prijze vorige del mine1 ger. GROEN ROTT Zeeuwse heimers Spuische Duitsche 5 3. Maj Malta' Met t ROTT aan de De Zuv als volg dito 2de witte ko 100 stuk! we dito - 37 radijs f bos; po: nazie 38 ANTV De mar levendig aan de streken, peratuur reeds kl dan ook door eri den. De KORT der weel) het gev geleverd werd te hebben prijzen Snuit Het rote het wate van 20 Het vl aan rege regen oil BELF/j landsche tijtjes, d vraag t(| 7/6 per bleef de tenvolle de verh te make: ROTT Granen. Tarwe houdend 11 Vu to tot io.6;1 van f 9. Aangev Vee. 66 gere Run veren, 80 Schapen Bokken c Koeien Stieren Kalverel Melkkoen Stieren Graskalve Paarden Fok nu Slacht Biggen Vet red Boter. Prijzen: 1 Voor stuli Eieren. Kippeneie Eendenei Ganzenei Kalkoene

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2