k lit II- IT H ifi I Ki«1 PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN, VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. SNIPPERS. BURGERLIJKE STAND. O K! I SOMMELSDljK. Het onderzoek van dein deze gemeente wonende verlofgangers der militie te land zal geschieden te Middelhar- nis, op het Kerkplein aan het einde der Voor straat op Maandag, 22 Juni 1914, n.m. te 3lh uur. MIDDELHARN1S. De reserve Machinist J. Driesse is bevorderd tot wisselwachter bij de R, T. M. en wordt overgeplaatst naar Hellevoetsluis. OEN BOMMEL. Het jaarlijksch onderzoek :r verlofgangers dezer gemeente zal plaats r bben te Oude Tonge in de O. L. School, 'fy Woensdag 24 Juni a.s. des v.m. te 97a .cure. AMS' Si I'V Jj 1 I r I M 11 i i i M ji \h 1: lis 1 I de de gefereerden met weergaloozen moed aan bij het verdedigen der stad en bleefda- gen achtereen zonder slaap. Zijn gelaat en handen waren bedekt met een dikke laag modder en kruit. Zelf ging hij onder de ge- meene soldaten rond gaf hun den raad de ammunitie zooveel mogelijk te sparen en nam soms zelf een geweer ter hand om op de vijandelijke troepen te schieten. Generaal Gonzalas, inziende, dat de gefe- dereerden op het kerkhof een zeer sterke stelling innamen, besloot haar te bestormen onder bedekking der duisternis. Hij riep een afdeeling zijner troepen te samen, en gaf haar bevel, de gefedereerden tot iederen prijs uit hun stelling te verdrijven. Met handgranaten beladen bestormden de rebellen hierop de borstweringen, maar zij moesten afdeinzen voor het moorddadig vuur der verdedigers. Opnieuw kwamen zij, in ware doodsverachting, aanstormen, over de lijken hunner gevallen strijdmakkers heen, en nu kregen zij gedeeltelijk vasten voet op het kerkhof. Er volgde een bloedig hand gemeen, en in den loop van dit vreeselijk gevecht hadden ontzettende tooneelen plaats, daar men van weerszijden met dierlijken woede en verbittering streed en er van krijgs gevangenen maken geen sprake was. Het einde was, dat de gefedereerden uit hunne positie werden verdreven, achtervolgd door de rebellen. Van de 5000 gefedereerden kon den er slechts 2000 ontkomen met de ge reedstaande treinen, die in de richting van Cardenas wegstoomden. Daar was de lijn opgebroken, en waren de vermoeide gefede reerden gedwongen te voet door de wilder nis te trekken, om aan den anderen kant op een sterke afdeeling rebellen te stuiten. Na den laatsten beslissenden aanval werd generaal Zaragora niet meer gezien. Wel licht is hjj gedood en dan zal hij nimmer worden teruggevonden, want de rebellen smeerden de talrijke lijken van de gefede reerden mef petroleum in en staken ze ver volgens in brand. Andere dooden cn zwaar gewonden werden in putten met ongebluschte kalk geworpen en ten slotte werden er ve len in de rivier geworpen, wier bloedige, olieachtige wateren traag voorvloeiden. Terwijl de aan de slachting op het kerk hof ontkomen gefedereerden in dolle haast naar de gereedstaande treinen snelden, sloe gen de rebellen nog velen hunner, die niet snel genoeg konden vluchten zonder genade dood. Dit alles leverde een schouwspel op naamlooze afschuwelijkheid. De gefedereerden streden dapper, en slechts het gebrek aan voedsel en aan ammunitie berokkende hun de nederlaag. Sommigen werden krankzinnig, wierpen hun leegge- schoten geweren weg en sprongen in de ri vier of in de moerassen, overweldigd door de walgelijke lucht, die uit de graven op steeg waarvan de deksteenen tot borstwe ringen waren opgestapeld. In de stad zelve hadden dergelijke vreese- lflke tooneelen plaats gedurende den bloe- digen strijd in de straten. De artillerie trof tal van gebouwen en doorzeefde die met granaat splinters, De straten waren overdekt met dooden en om hulp gillende gewonden, versmach tend van dorst en brandende wondkoorts, De veldambulance stond machteloos tegen over dit overgroote aantal gewonden. De rebellen zijn thans in particuliere hui zen ingekwartierd, daar de gefedereerden de kazernes verwoest hadden voor de komst van den vijand. Tot candidaten voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing zijn heden Dinsdag candidaat gesteld, van Antirevol. zijde de Heer G. v. d. Meijde Lz. en van Liberale zijde de Heer J. A. Slis. Onder de kinderen alhier is in erge mate den hoest heerschende. Reeds zijn 2 kinderen aan de ziekte bezweken. Vrijdagavond heeft de verkooping plaats gehad van de huizen en pakhuis van F. v. d. Weide en zijn dezelve afgemijnd als volgt: Koop I, J. Joppe f 1810; Koop II, J. Joppe f1560; Koop 111, Abr. Vermaas f645; Koop IV, Abr. Vermaas f645. Door den heer E. Hartogs is Koop I van den heer J. Joppe on dershands gekocht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De heer P. J. Tilme, verleden jaar waarnemend genees kundige alhier, promoveerde 11 dezer tot Doctor in de medicijnen, hij denkt binnen enkele dagen naar Indië te vertrekken voor de pestbestrijding. Naar men verneemt zal de plaatselijke geneesheer 2 Juni a.s. als officier van ge zondheid 14 dagen in dienst treden. Een herschouw van schoorsteenen zal a.s. Dinsdag 2 Juni plaats hebben. B. en W. dezer gemeente maken be kend, dat de op den 23 Maart 1.1. vastgestel de kiezerslijst voor het jaar 1914/15 zooals ze thans luidt, van heden tot den 15en Mei van het volgende jaar van kracht blijft, be houdens wijzigingen ten gevolge van rech terlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage neder- gelegd en in afschrift of afdruk, tegen beta ling der kosten verkrijgbaar. Op de inkwartieringslijst komen 68 na- \n voor. r Inplaats van B. C. den Wachter is T. t Biert Jzn. benoemd tot lid van het Brand- y*t- ze,:- De Ijk en Herijk der maten en gewich ten zal plaats hebben op Zaterdag 13 Juni a.s. des v.m. van 8 1 uur n.m. De Commissaris der Koningin dezer provincie heeft goedgevonden dat J. Raap ingeschreven van de lichting 1915 voor de 2e Keuringsraad in het militie district Rot terdam zal verschijnen. B. en W. dezer Gemeente maken be kend dat de op den 22sten Maart 1.1. vast gestelde kiezerslijst voor het jaar 1914/15 zoo als deze thans luidt; van heden tot den 15e Mei van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rech terlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een lader ter secretarie ter inzage en een afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar. De volgende lotelingen zijn opgeroepen om voor herhalingsoefeningen op te komen {acob Vervloet, Petus Terhoeve en Leendert (ipmeester, respectievelijk 5 October, 27 No vember en 19 September. Maandagmorgen kwamen alhier 4 sloepen met Matrozen van Hellevoetsluis, welke na deze gemeente te hebben bezocht ten 12 uur weer vertrokken. De Burgemeester dezer gemeente heeft met zijn Collega's van Nieuwe Tonge, Oude Tonge en Ooltgensplaat een adres verzonden naar de Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij om vanaf de laatste boot van 10 uur 's avonds te Middelharnis de tram doen door- loopen naar Ooltgensplaat, evenals zulks ge schiedt naar West Flakkee. J. F. had het ongeluk zijn duim zooda nig tusschen een deur te klemmen dat ver binding dadelijk noodzakelijk was. OOLTGENSPLAAT. Het jaarlijks onderzoek voor de verlofgangers der militie zal voor deze gemeente gehouden worden 24 Juni a.s. 's morgens 9'/a uur in de Openbare School te Oude Tonge. De Raad dezer gemeente is tot een openbare vergadering opgeroepen tegen Woensdag 20 Mei a.s. des namiddags 2.30 uur. De door B. en W. vastgestelde Kiezers lijst voor het jaar 1914/15 blijft tot 15 Mei 1915 van kracht, behoudens rechterlijke uit spraak en ligt voor een ieder op de gemeen te secretarie ter inzage en tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Tegen een inwoner dezer gemeente is door den gemeenteveldwachter Jordaan en de Rijksveldwachter Spierings, proces-verbaal opgemaakt wegens het visschen in verboden tijd. Het vischtuig werd ook in beslag geno men. OUDE TONGE. Maandag 11 Mei 11. had het 6-jarig zoontje van J. Hartog Commissio nair alhier, het ongeluk voorover op het schoolplein te vallen v/aardoor een steentje in zijn voorhoofd drong onmiddelijk, werd den kleinen naar den Docter gebracht, die dan ook het steentje verwijderde en een paar hechtpleisters legde zoodat zonder dat zijn ouders er iets van wisten alles weer in orde was toen hij thuis kwam. Een soort gelijk ongeval overkwam ook het 11-jarige zoontje van C. Hamete, alleen kwam hij er met eenige ontvellingen af wel ke ook door den dokter met een pleister werd klaargemaakt. NIEUWE TONGE. Maandagmiddag zou de vrou w van A. K. wonende aan de ring eenig goed in de Kerkgracht spoelen, daarbij had zij het ongeluk om er voorover in te vallen door den opperman M. H. werdt zij er direct uitgeholpen. DIRKSLAND. De op 22 Maart 1.1. vastge stelde Kiezerslijst 1914/15 is van af 15 Mei, tot volgend jaar 15 Mei van kracht gewor den. De lijst van inkwartiering ligt geduren de 14 dagen van af 16 tot 30 Mei ter Ge meente Secretarie voor een ieder ter inzage. HERRINGEN. In deze gemeente bestaat bij eenige werklieden het voornemen even als vorige jaren in de Haarlemmermeer werk te gaan verrichten en zullen daaraan gevolg geven. Zoodra de zoozeer gewenschte regen zal noodzaken meerdere werkkrachten in te roepen, In een onbewaakt oogenblik geraakte 1.1. week een zoontje van P. C. K. in een tamelijk diepen sloot. Door inmiddels toe geschoten hulp kon deze uit zijn benarden positie worden gered. STELLENDAM. Vorige week had deecht- genoote van A. Kreeft Sr. het ongeluk, in haar woning te struikelen. Ze werd daardoor zoo ernstig aan 't hoofd verwond, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. De oudste zoon van Dhr. D. C. Birk- hoff, mr. smid alhier, had bij zijn werkzaam heden in de smederij het ongeluk over een plaat ijzer te vallen. Hij bekwam hierdoor een ernstige kneuzing aan de pols. Genees kundige hulp werd ingeroepen. Door den havenmeester werd proces verbaal opgemaakt tegen de blazersschippers K. Troost, C. van Lenten, J. Jansen en M. van Dam, wegens overtreding Haven regle ment. Tegen den onbezoldigd Rijksvelw. A. Klink en eenige andere arbeiders is proces verbaal op gemaakt wegens het loopen langs de tramlijn. J.l. Zaterdag werd door den heer Hos sen van Middelharnis, met diens speurhond (en) nasporingen gedaan naar een door J. Koenraad vermist hondje doch zonder resul taat. ZUIDLAND. De tuinman W. van Rij alhier ving verleden week bij het wegdoen van een stapeltje takkebosschen een oude rat met elf jongen. Voorwaar een goede vangst en een heele opruiming. Van den landbouwer 1. Tol onder Si- monshaven, moest verleden week een best paard èn het veulen in den strijd bij het "werpen het leven laten. Beiden waren niet verzekerd. Voorwaar een groote schadepost in deze dagen. Het 3-jarig zoontje van den arbeider H. van Rij had de brutaliteit moeders sleutel van de kast om te draaien en een paar nieu we scheermessen uit een doosje te halen, waarmede de kleine rakkert bezig was om daarmede op een stoel te hakken, zoodat de stukken van deze messen afsprongen en be dorven waren. Dat de dreumes zijn vingers niet heeft afgekapt mag een wonder heeten. Het kind van M. de Hoog alhier dat een tijd lang in het Sophiakinderziekenhuis te Rotterdam vertoefde en van H.M. de Ko ningin ook een klein cadeautje (bestaande in een mooie rammelaar) ontving is thans her steld bij hare ouders teruggekeerd. Een meisje alhier, dat in gedachten ver zonken zich eenigszins in de natuur, welke de tuin haar verschafte rondliep, viel door dat eenige broeiramen op elkaar gestapeld op het midden der pad lagen, daar pardoes doorheen. Een wonder mag het heeten dat ze er slechts met een enkele schramwonde aan een der polsen afkwam. VERSLAG van het verhandelde in de openbare Raadsvergadering der Ge meente Herkingen, gehouden op Vrijdag 15 Mei 1.1. des voorm. 10 uur. Afwezig de Heer A. Mans. De vergadering wordt gepresideert door den Edel.Achtbaren Heer Mr. C. Zaaijer, Burgemeester der Ge meente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, onveranderd goedgekeurd en ge- teekend. Daarna komt ter tafel het eenige punt van de te behandelen zaken op de agenda voor komende wijziging der Gemeentebegrooting met de noodige af- en overschrijvingen daartoe De voorzitter doet voorlezen een schrijven van H.H. Ged. Staten waarin te kennen wordt gegeven, dat zij zich niet kunnen vereenigen op de Begr. '13 reeds het vermoedelijk saldo van '14, ten bedrage van f 300 is geraamd en berekend. Dat ook niet de gevraagde sub sidie a f 34,75 ter tegemoetkoming in de pensioensbijdrage zal worden verleend. Zij zijn van oordeel dat genoemd saldo '14 kan worden misgegaan en geven in overweging eerst gebruik te maken van het batig saldo '12 en vervolgens de Begr. zoo te wijzigen dat uit eigen middelen de pensioensbijdrage zal kunnen worden bestreden. Zoo noodig de posten in uitgaaf ongedekt te laten en dit te vinden in '15 en '16. Evenzoo met de Begr. '14 te handelen waarop het bedrag der pen sioensbijdrage f 139 zal bedragen. Ged. Staten zouden zoo noodig alsdan daar goedkeuring aan verleenen. De voorz. zegt den Raad daarin te-advi- seeren gehoor te geven aan de gevraagde wijziging aangezien het hem voorkomt slechts een verschil is in de administratie wat be treft het gebruik der geldmiddelen. Om deze echter bijeen te verkrijgen zou het ook H.H. Ged. Staten wanneer ze daartoe direct ge roepen .werden in de gegeven omstandigheden wel eens niet mogelijk blijken. Hij geeft in overweging naast de gevraagde en reeds ge noemde wijziging in de administratie ook de pensioenbijdrage '13 geheel en die van '14 bedragende f 139 voor de. helft alsnog te vinden door af- en overschrijving der Be grootingen en daarmee ter wille te zijn van H.H. Ged. Staten wiens steun de Gemeente zoo zeer van noode heeft. De Ged. Staten geven advies in zake de aanvragen om bui tengewoon subsidie in dezen zoowel als voor het Lager Onderwijs waarna H. M. de Ko ningin zulks al dan niet verleent. De heer Keijzer meent toch dat het in de bedoeling der Wet lag, dat voor een deel door het Rijk zou worden tegemoet gekomen. De voorz. Ja dat is door den betrokken Minister wel belooft en meende dat behoeftige gemeenten daartoe in aanmerking te komen. De heer van Kempen zag liever nog het geheele bedrag door het Rijk gedragen en wil dat H.H. Ged. Staten duidelijk zien te maken. De voorz. zegt dat het bedrag het volgend jaar nog f 130 meer zal bedragen en dus nu te doen wat maar eenigzins mogelijk is om ook dan op zooveel mogelijken steun te kunnen rekenen. Daarna wordt ter beschikking voor 1913 gesteld een bedrag a f 34,75 af te schrijven van uitgaven schoolmeubelen, in verzekering ongevallen en over te brengen op de pen sioensbijdrage. De Raad vereenigt zich met de voorstellen in deze van B. en W. en wordt alzoo daartoe besloten wat Ged. Staten zal worden toege zonden. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorz. de vergadering. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 30 faillissementen tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Op Vrijdag 22 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Café Pëekstok te ,Stad aan 't Haringvliet inzet vanHet huis met erf en tuin te Stad aan 't Ha ringvliet op den kad. legger dier gemeente bekend nummers 827 en 828 samen groot 3 aren 72 cen tiaren. Ten verzoeke van den heer Willem van Kassei te Middelharnis, Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 29 Mei 1914 des nam. 3 uur in het café Peekstokte Stad aan't Haringvliet Afslag van: Het huis met erf en tuin te Stad aan 't Haring vliet op den kad. legger dier gemeente bekend nummers 827 en 828, samen groot 3 aren 72 cen tiaren. Ten verzoeke van den heer Willem van Kassei te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 29 Mei 1914 bij inzet en op Vrijdag 5 Juni 1914 bij afslag in het Café Havenzicht van den heer Brinkman te Mid delharnis. A. Des namiddags 27a uur voor den heer H. A. Kolff te Velp 2-41-51 HA. (5 gemeten, 298 roeden Zeeuwsche maat) vroon bouw land en watering in den polder de Oude Plaat onder Sommelsdijk, kadaster sectie D nrs. 556 en 557 3-09-50 HA. (7 gemeten 192 roeden Zeeuwsche maat) vroon bouwland in den hoek van den Staverschen weg en den Proostweg in den polder het Oudeland onder Sommelsdijk kadaster sectie C nrs. 78 en 610. B. Des namiddags 3 uur voor de erven van den heer M. Kabos 3-26-90 HA. (8 ge meten, 21 roeden Zeeuwsche maat) kostbaar bouwland aan den Langeweg in den polder het Oudeland onder Sommelsdijk kadaster sectie C nrs. 422 en 423 2-37-10 HA. (5 ge meten 49 roeden Voornsche maat) vroon bouwland aan den Tweeden Groeneweg in den polder het Oudeland onder Middelharnis kadaster sectie B nrs. 1102 en 1103. Een woonhuis en erf met pakhuis aan de Oostzijde van de Voorstraat te Middelharnis, kadaster sectie B nr. 179 groot 2 aren 01 cA. Notaris Mr. A. MIJS. 8152 Op Maandag 15 Juni 1914 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk Inzet vana. Het woon- en winkelhuis met erf en loods aan de Noordzijde van den Binnenweg te Sommelsdijk, op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 1884 groot 1 are 17 centiaren; b. De schuur met erf aan de Oranjestraat te Som melsdijk op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 2551, groot ;2 are 40 cen tiaren. Ten verzoek van de Wed. en erven van den heer Adrianus van der Sluijs te Sommelsdijk. No tarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Donderdag 18 Juni 1914 veiling, en op Don derdag 25 Juni 1914 afslag op nader te bepalen uur en plaatsen, te Nieuwe Tonge, van ongeveer 11.74.20 Heet. (plm. 25 Gem. 170 Roeden V. M.) Bouwland, te Nieuwe Tonge, in polder Duiven- waard, tot blootschoof 1914 verhuurd aan gebr. Nelisse aldaar. In perceelen en in combinatiën. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en No taris VAN DER SLUYS. Op Maandag 22 Juni 1914 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van: a. Het woon- en winkelhuls met erf en loods aan de Noord zijde van den Binnenweg te Sommelsdijk op den kadastralen legger dier gemeente bekend Sectie B nummer 1884, groot 1 are 17 centiaren; b. De schuur met erf aan de Oranjestraat te Sommels dijk, op den kadastralen legger dier gemeente be kend Sectie B. nummer 2241. groot 1 are 40 cen tiaren. Ten verzoeke van de Wed. en Erven van den heer Adrianus van der Sluijs te Sommelsdijk. No tarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op nader te bepalen tijd en plaats in de maand Augustus 1914 ten verzoeke van de erven van wij len den heer D. Zaaijer Az, te Stelleddam, van a, de Hofstede „Bouwlust", met arbeidersschol wlng en bij- en omgelegen bouw- en weilanden, boschhakhout, boomgaard en tuin, benevens een huis met schuur, hokken en hoenderpark, te Stel lendam in den Adrianapolder, alles aaneen gelegen te zamen ter grootte van 41.07.80 H.A. of 89 G. 134 R.V.M. gedeeltelijk dadelijk en overigens No vember 1914 te aanvaarden, b. 9.13.25 H.A. of 19 G. 266 R.V.M. bouwland te Stellendam in kavel 14 van den Eendrachtspolder; te aanvaardan bloot- schoof 1914. c. 4.16.40 H.A. of 9 G. 20 R.V.M. weiland te Stel lendam in den Scharrezeepolderte aanvaarden November 1914, d. 3.35.80 H.A. of 7 G. 94 R.V.M. bouwland te Herkingen in den St. Elisabethspol- der verhuurd tot 1 November 1911 a f310 per jaar. e. 1.87.50 H.A. of 4 G. 25 R.V.M. weiland te Nieu we Tonge, in Duivenwaardverhuurd tot kerst mis 1921 a f200 per jaar. De perceelen sub a ver meld, zijn inmiddels uit de hand te koop. Nota ris P. T. VAN DEN BERG. Is het gedaan met den bioscoop? Men meldt uit Utrecht: Er is plotseling een kentering gekomen in het bioscoopbezoek. Zonder 'dat er een be paalde reden voor is te vinden, blijft het pu bliek weg: de bioscopen zijn leeg. Eén er van is gesloten, een andere ging in andere handen over en kan zich niet meer staande houdenin [een derde is het personeel aan gezegd, naar eene betrekking .elders uit te zien. Een tweetal blijft rustig voortgaan, zij het ook voor slecht bezette zalen, maar ook die zullen ten laatste moeten sluiten, 't Is een vreemd verschijnselnog geen half jaar geleden moesten bezoekers worden afgewe zen en thans is er van belangstelling bijna geen sprake meer. Nederlandsch schip in beslag genomen. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat de aldaar thuisbehoorende stoomtreiler „Tor", van de Mpij. IJsland, wegens visschen in de territoriale wateren van IJsland in beslag is genomen. Een belangrijk schadepostje. Aanranding. Toen de heer M., te Noord" wijkerhout, Maandagnacht per rijwiel huis waarts keerde, werd hij nabij „De Kaag" door vier bandieten aangerand. Hij werd van de fiets getrokken en eischte zijn geld. De heer M. was echter niet bang uitgevallen. Hij deel de geen rijksdaalders, doch flinke opstoppers uit en wist zoodoende te ontkomen. Plagerij? Naar wij vernemen heeft de heer G. te Arnhem aan H. M. de Koningin vernie tiging verzocht van de verordening, welke onlangs door den Arnhemschen gemeenteraad is vastgesteld, om te verhinderen, dat bijeen komsten van openbare colleges gehinderd worden door muziekuitvoeringen e. d, |De heer G. motiveert zijn verzoek door er op te wijzen, dat deze verordening alleen tegen hem gericht is. Brandstichter betrapt, in de gemeente Op- sterland woedden in den laatsten tijd her haaldelijk groote bosch-. en heidebranden. Meer dan 200 H.A. verbrandde. Thans is iemand te Ureterp op heeterdaad betrapt, toen hij in een heideveld brand stichtte. Hij be kende, ook vroeger de heide in brand gesto ken te hebben. Het Seminarie te Katwijk afgebrand. Vrij dagavond te ongeveer kwart voor acht werd in de afdeeling Kleenenburg van het R.-K. Seminarie te Katwijk a/d. Rijn in een der bo venvertrekken brand ontdekt. De jongens wa ren nog niet te bed en spoedden zich naar buiten. Een drietal stoomspuiten werden in wer king gesteld doch wisten van Kleenenburg waarin de slaapzalen en de speel- en gym nastiekzalen gevestigd zijn, niets te redden, evenals ook van Middenburg. Alleen het hoofd gebouw Grootenburg, genaamd en de kost bare kapel zijn bewaard gebleven. Een tweehonderd man van de in dat kamp liggende troepen onder bevel van den ma joor van het 2e bataljon 15e .regiment waak ten met de politie voor de orde, waartoe de luit.-kol. Olzee hen ter beschikking had ge steld. De leerlingen, in het geheel ongeveer 200, vertrokken jvoor zooveel mogelijk naar hun ne woonplaatsen. Te ruim elf uur was het voorste gedeelte uitgebrand en behoefde men voor de andere deelen niet meer bevreesd te zijn. De scha de is zeer groot. Gebouwen en inventaris zijn echter verzekerd. Nader meldt men dat een der huisknechts van het Seminarie te Katwijk heeft daarover ondervraagd bekend op de koffiekamer een ontbrandende lucifer te hebben weggewor pen zoo dat dit als oorzaak van den brand zal moeten worden beschouwd. Een oud-gediende. Onder hen, die den 23 sten April a.s. per s.s. „Kawi" naar patria vertrekken bevindt zich, naar het „N. v. d, D. v. N.-l. meldt, de gepensionneerde adju dant onderofficier Peters, die na een 56-jarig verblijf in de tropen naar het vaderland te rugkeert. Slechts éénmaal, en wel in 1879, is hij ge durende zeven maanden naar Holland terug geweest. 51 jaren.heeft hij onafgebroken „'sKo- nings wapenrok" gedragen, waarvan de laat ste 35 jaren als adjadant-onderofficier. De heer Peters is ridder van de Oranje Nassau-orde en broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Raadselachtig. In de gemeente Lienden doet zich het zonderlinge geval voor dat er verscheidene kinderen rondloopen die niet gevaccineerd zijn in geen ander onderwijs genieten, dan wat een onkundige arbeiders vrouw hun wil geven. Het merkwaardigste is evenwel dat, ofschoon deze toestand al verscheidene jaren zoo voortduurt de ouders dier kinderen geen de minste moeilijkheid door de desbetreffende autoriteiten wordt aangedaan. Vrage: Gelden de Nederlandsche wetten niet voor de gemeente Lienden? A. D. Scheepsbrand. Het Zweedsche stoomschip „Gerd", van Riga naar Duinkerken is te Ymui- den binnengeloopen met brand in het voor- ruim, waarin geladen zijn stukgoed en hout. Hdbl. Een lieve zoon. Een nog jeugdig arbeider te Heer bij Maastricht had het thuis menig maal zóó bont gemaakt, dat hem de onder linge woning verboden werd. Bij de justitie stond hij al evenmin in goeden geur, dewijl hij al eenige keeren wegens brandstichting werd veroordeeld. Hij werkte zelden, was liever lui dan moe en vegeteerde op der ou ders beurs. Eind der vorige week was hij thuis weer den boel aan het opscheppenhet hinderde hem geweldig, dat hij niet meer door zijn ouders ontvangen werd. Hij koelt zijn woede aan het huisraad, en slaat alles kort en klein. Dan neemt hij een flesch pe troleum, giet deze vloeistof op stroo en de stukgeslagen meubelen en steekt alles in brand. Gelukkig konden de buren den brand nog tijdig blusschen. De buren waarschuwden den rijksveldwach* ter, die den lieven zoon arresteerde en naar de Resb. meldt, ter beschikking stelde van de justitie te Maastricht. Het spelen met lucifers. Vrijdag is deland- bouwschuur van den heer Verhoeven te Ca- pelle te gelijk met eene hooischelf van on geveer 30.000 pond hooi afgebrand. Het spe len met lucifers door kinderen is hiervan de oorzaak. Volkspetitionnement voor Plaatselijke Keu ze. Op 14 Mei waren 635.350 handteekenin- gen ingekomen op het adres voor Plaatselij ke Keuze. Behalve van enkele kleine gemeen ten worden thans de opgaven nog ingewacht van Franekeradeel. Meppel, Kampen, Ensche de, Baarn, Helder, Katwijk, die tezamen on geveer 120.000 inw. tellen. De cijfers van enkele groote steden zijn als volgt: Leeu warden 10250; Groningen voorloopig 7980; Assen 2635; Zwolle 6301; Arnhem 6652; Nij megen 5230; Zutphen 3340; Utrecht 20147; Alkmaar 3762: Amsterdam 58903; Haarlem 8574Delft 6300Dordrecht 7900Gouda 3806 Den Haag 33878; Leiden 6091; Rotterdam 37786; Schiedam 3379; Middelburg 13100; Vlissingen 3288; Breda 1741; Helmond 2477; ^Hertogenbosch 2272; Tilburg voorloopig In brand geraakt. Aan de papierfabriek van de firma Dijkgraaf te Epe had Donder dag een treurig ongeluk plaats. Een der fir manten geraakte bij het aanmaken van den ketel in brand. Tot dooving van de vlammen sprong hij in een nabijzijnde beek, maar de brandwonden waren toch van dien aard, dat onverwijlde overbrenging naar het Zieken huis te Zwolle noodig was. Droevig ongeluk. Een droevig ongeluk had te Rijssel plaats. Een zekere L. uit 't nabu rige IJpeloo, die daar melk rondbrengt, keer de met zijn bus huiswaarts en klom bij een ander op den wagen. Hij viel er echter af en kwam zoo ongelukkig op de straatstee- nen terecht, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, 's Nachts is hij eeds aan de gevolgen overleden. r Typhus. Te Hengelo doen zich zooveel typhusgevallen voor, dat in de barakken geen plaats meer is. Langs den weg beluisterd. Aan de deur van een armoedige dorpskroeg ergens in het zuiden staat een automaat, waar men choco ladetabletjes kan krijgen door een stuiver in een opening te steken. Naast deze automaat kon men een dezer dagen een aardig deerntje zien staan, met betraande oogen. Een fietser kwam voorbij, zag 't meisje, zag de tranen en stapte natuurlijk af. Waarom huil je, m'n lief kind, vraagt hij medelijdend. 'k Stak er 'n stuiver in en er komt niets uit, was 't antwoord. We zullen eens probeeren, zegt onze rid der van het pedaal, en hij geeft een flinken ruk aan den trekker. Niets echter dat beweegt. Hij haalt een stuiver uit zijn vestzakje en duwt het geldstuk in de opening. Nieuwe ruk aan den trekker. Men hoort slechts den stuiver in den geldbak vallen. Dat is al. Zie je wel, dat 't niets geeft, klaagt de meid. Maar onze edelmoedige fietser geeft't niet op. Nog drie stuivers gaan denzelfden weg, doch alle met hetzelfde resultaat. Ten slotte verliest hij den moed, springt, beteuterd over zijn weinig succes, op de fiets en is weldra slechts een grijze stip aan den verren horizont. Moeder, moeder! roept dan het „lieve kind". Een oude vrouw verschijnt op den drem pel. Wel vraagt ze. Hij heit er vier stuivers ingestopt. Dat is nou krek een daalder vandaag, is 't antwoord. TWEE EN EEN. Twee oogen hebt gij, en één mond! Dit, vriend, zij u ten teeken, Dat gij wel altijd kijken moogt, Maar weinig slechts zult spreken. Twee ooren hebt gij, en één mond! Gij kunt dus kennis krijgen Dat ge altijd heel veel hooren moogt, Maar veel meer nog moet zwijgen. Twee handen hebt gij en één mond! Ei, wil dus nooit vergeten Voor den arbeid zijn die twee geschikt, En één slechts om te eten. ZONNESCHIJN. O, zonneschijnu heb ik lief. Waar ik uw licht zie stralen. U heb ik lief in woud en veld. Op bergen en in dalen. O zonneschijnIk heb u lief, O, bron van licht en leven God heeft tot vreugd van al, wat leeft, U aan onze aard gegeven. Naar William Wordsworth door G. B. Het onnoodige is gevaarlijk. Ondervinding overtreft alle wijsheid. Vermijd al wat nijd verwekt. Verbeelding is eene vncnuin, die ons al leen sprookjes verteld. SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. v. A. Beket en L. Kievit. Ondertrowd: M. van der Valk, 26 jaren, te Middelharnis en C. de Keijzer, 24 jaren. A. Vroegindeweij 26 jaren, te Middelharnis en C. Schol, 23 jaren. Getrouwd: J. Viskil, 20 'jaren te Middel harnis en E. Troost. 20 jaren. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenMaarten z. v. Arie van Zielst en Johanna Christina Borgdorff, DEN BOMMEL. OndertrouwdAnthonius Jansen j. m. oud 29 jaren en Adriana Vervloed j. d. oud 29 jaren. Getrouwd: Aren Kreeft j. m. van Oolt gensplaat oud 22 jaren en Maria Kievit oud 17 jaren. Overleden: Lena Hoedemans oud 37 jaren echtgenoot van M. v. St. Annaland, STELLE) Ardon le voor als aan schoc per vaart ontvanger voor eige werden nalen naa week zelf! den gem. naar ,anc Voor de E rijzen tij racht. ROTT^ aan de Holl. eilarj kool f 1 IJ stuks, ad asperges k 19 c. 100 bos, nazie 7.1| k f 12.10 ROTT1 Zeeuwse! f2.25 k Friesche a 4.10. f2.40 k per heet. Malta's K.G. Met tal ROTTI blijft de staande Heden aj Blauw 1150 stel Wit Holl om den verander! geëindig G ROTT Granen, houdend -12.25.1 na puike| van f9- Bruine iets hoojj 13.75. Za ROTTl deren, lammerel Koeiei kalveren 50 c., sc| (jarige) f 20 per lichte v| Va kilo. De aa: beperkt, ook nu gering. Vette voerd. waren Schap handel vrijwel weder De aa week. den aan! later req hoóger was de prijzen. AMS1 vette kl 80 k 8.' 150 me nuchter* k 34, 11 vette v 46 c., id AMS1 sche bo A 4.50. f3 k Spuischl roode f sche br Malta's k 10 c. Aanv

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2