UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. ft Voor men verpot, moeten de nieuwe pot ten zorgvoldig gereinigd zijn, het bodemgat wordt met een scherf belegd, en daarop ko men dan, naar de grootte van den pot, 1—3 c.M. scherven en een paar stukjes houtskool te liggen. Hierop nu brengt men wat aarde. Nu neemt men de plant uit den ouden pot, snijdt den wortelbal tot op ongeveer rond om in, uitgezonderd bij de palmen, dracaena's en dergelijke planten, en brengt haar in den nieuwen pot, welke steeds, wat grooter moet zijn dan de oude, vult dan geleidelijk de ruimte tusschen den wortelbal en den pot- wand met aarde aan, en drukt deze meteen houtje vast aan, om ten slotte nog wat aarde los op de ingedrukte te brengen. Het besnijden. In 't voorjaar hebben de planten, die in de koude kamers overwinter den, meestal gele loten gevormd. Deze moe ten geheel of gedeeltelijk worden weggesne den. Om de plant een mooien vorm te geven, dient men zwakkere of te lange loten in te korten; een uitsnijden is echter noodig om eensdeels het licht voldoenden toegang te ver schaffen, anderdeels echter om krachtige lo ten te krijgen, die veel bloemen vormen. Het spreekt van zelf, dat dit alleen mag geschie den bij snel groeiende, niet echter bij lang zaam groeiende planten. Het bemesten. De vloeibare meststoffen zijn voor potplanten de beste. Een krachtig meng sel krijgt men door oplossing van verschen koemest, van kippen- of duivenmest, scha- penmest, bloed, enz. in water. Zulke mest stoffen zijn alleen nuttig, als zij in den tijd van den sterksten groei en dan in geringe hoeveelheid toegediend worden. Men krijgt dan een sterken groei, veel bloemknoppen en groote bloemen. Ook kunstmest kan aange wend worden, maar wie hiermee niet bekend is, dient voorzichtig te zijn, daar men licht te veel geeft, 'tls daarom het veiligst een kunstmestmengsel te koopen, in den handel bekend onder den naam van „bloemenmest", dat men volgens voorschrift kan gebruiken. Behandeling tegen ongedierte. Bladluizen en vooral de rozenbladluizen zuigen zich aan de jonge loten der bladeren vast en doen deze wel afsterven; aan de onderzijde der harde bladeren vindt men wel blaasvoeten (thrips), schildluizen (lecanuum) en roode spinnen (acaras). Ook deze moeten verwij derd worden aleer zij zich sterk vermeerde ren. Hiertoe moeten de planten dikwijls goed afgewasschen worden met water, waarin iets groene zeep is opgelost en waarbij men wat tabakswater voegt. Bij planten met kleine bladeren, waarbij het afwasschen moeilijk is, kan men de te reinigen bladeren eenige ma len in warm water van 30—40 graden Réau- mur dompelen, wat de planten niet schaadt, doch het ongedierte doodt. Planten, die met zeepwater zijn afgewasschen, moeten na eeni ge uren met schoon water goed afgespoten worden. C. B. Lokaas. Sinds in het district Goes in 1913 de libe rale candidaat zoo'n sprong vooruit maakte, kwam er bij onze vrijzinnigen de moed weer in. Op het eiland Tholen was verleden week de heer W. dejong, het Kamerlid voor Hoorn, aan 't werk. Hij sprak te Vosmeer, Tholen en St. Maartensdijk. 't Doel was liberale kiesvereenigingen te versterken of op te richten. Lokmiddel: vrouwenkiesrecht, staatspen sioen, verhooging uitsluitend van directe belastingen. Ja lezer, ook het laatste. Alle verbruiksbe lastingen zijn naar het oordeel van den heer De Jong verkeerd en leggen een onrechtvaar- digen druk op den kleinen man. Zoo durfde hij nog het liedje te zingen, dat verleden jaar ook de heer Moojen geflo ten had. Edoch minister Bertling komt met een belasting op de tabak en op het bier. Ver sta wel, minister Bertling, de geestverwant van den heer De Jong. Een kwaad ding, als ge dan toch de kie zers wilt lokken met de stelling, dat alle be lasting op verbruiksartikelen uit den booze is. Doch wat voegde nu de heer De Jong er aan toe? Dat hij van zichzelf niet gelooft voor deze beide belastingen te zullen stem men. Dat zegt die zelfde man, die in de ver kiezingsdagen zoo toornde tegen de opdrij ving der militaire lasten en die vóór de begrooting van minister Bertling stemde, hoewel deze die van Colijn in 't cij fer overtrof. Mannen van Tholen, onthoudt wat de heer De Jong gezegd heeft. Gij zult zien, dat én hij én al zijn partij- genooten wel degelijk druk op de bevolking gaan leggen met hun belasting op tabak en bier, en dat al het gezwets over directe be lastingen niets anders is dan een middel om de menschen in Nederland om den tuin te leiden, en het de handelaren buiten Ne derland naar den zin te maken. (De Zeeuwsche Courant) ENGELAND. De Iersche crisis. De nieuwe onderhande lingen tusschen de leiders der regeering en oppositie, om te trachten ter elfder ure Ulster alsnog met de doorvoering van home rule in Ierland te verzoenen, zijn aangevangen, een desbetreffende vraag van een Lager- •lid, antwoordde Asquith, dat hij op het ■iblik stappen doet, die naar zijn oordeel briest tot een mogelijke oplossing dier s zullen kunnen leiden. igeland en Haïti. De diplomatieke ver- nwoordiger van Engeland heeft aan de ering van Haïti een ultimatum overhan- waarin de betaling geëischt wordt van p.st. als schadeloosstelling aan de .'sche onderdanen voor de verwoesting - een zaagmolen gedurende de revolutie .rider Leconte. De tijd in het ultimatum be paald was des avonds zes uur verstreken. Naar aanleiding van het bericht over het Engelsche ultimatum aan de regeering van Haïti, stelde het departement van Buiten- landsche Zaken zich haastig in ver binding met den Engelschen gezant alhier, en verzocht in ieder geval eenig uitstel toe te staan. De gezant vroeg telegrafisch aan het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken om uitstel te verleenen, zoodat een onderzoek kan worden ingesteld. Het congres machtigde het gouvernement om met den Engelschen vertegenwoordiger te onderhandelen en een crediet te openen voor de betaling van het geeischte bedrag. SPANJE. De Spaansche vloot. In de Kamer diende de minister van Marine een ontwerp in. waar in voor den tijd van negen jaar een jaarlijksch crediet van 36 millioen pesetas gevraagd wordt De gelden zijn uitsluitend bestemd voor vloot-doeleinden. Het ontwerp voorziet in den bouw van twee pantserschepen, twee kruisers, zes onderzeebooten, de verdere afwerking van het vlootprogramma van 1908, den bouw van twee dokken voor de haven van Ferrol en de uitvoering van bouwwerken te Cadix. Verder zullen de spoorwegen der drie havens, die tot maritieme basis dienen, ver lengd worden. RUSLAND. Het Russische leger. De Doema stond in geheime zitting en zonder debat een crediet toe, tot tijdelijke uitbreiding van het personeel aan de hooge militaire scholen, tot vervol lediging van het materiaal der reserve-ar tillerie en tot verbetering der nationale verdediging. Na een kort debat werd ook het wetsontwerp betreffende het recrutencijfer der lichting 1914 aangenomen. BALKANSTATEN. De strijdt in Albanië. Naar uit Durazzo gemeld wordt, is er een wapenstilstand ge sloten en zal de controle-commissie naar Santi Quaranta, vertrekken, om uit naam van vorst Wilhelm met Zoographos te onderhandelen. Naar de „Albanische Correspondent" bericht, heeft Zographos de bemiddeling aanvaard en verzocht, den dag vast te stellen, waarop de onderhandelingen tusschen de Epiroten en de controle-commissie geopend zullen worden. Turkije bestelt kanonnen in Frankrijk. Het ministerie van Oorlog heeft in Frankrijk 25 batterijen licht veldgeschut besteld. De grondwetsherziening in Roemenië. Het parlement heeft het ontwerp, betreffende de herziening der grondwet in derde lezing aan genomen, en is daarna ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen den 31sten Mei beginnen. De constitueerende vergade ring zal tegen 18 Juni bijeen geroepen wor den. AZIË. De „Witte Wolf". Over de plundering van Lau-Ho-Kou in de provincie Hupeh, door de benden van den Witten Wolf, zijn van de Zuid-Chineesche missie de volgende bijzon derheden te Londen ontvangen De rooverbenden verschenen den 8sten Maart voor de poorten der stad. De strijdt was slechts van korten duur, daar de regee- ringstroepen zoodra de roovers tot den aan val overgingen, in allerijl de vlucht namen. Later bleek, dat de bende slechts 500 kop pen telde, terwijl regeeringstroepen niet min der dan 2000 man sterk waren. De geheele stad werd geplunderd en alle personen, die zich op straat vertoonden, werden neerge schoten. Van de Chineesche missionarissen werden er twee gedood, terwijl de anderen met hun vrouwelijke leerlingen een toevlucht vonden op in de rivier liggende booten. Den geheelen nacht door hoorde men het hart verscheurende hulpgeroep der gewonden en zag men de vlammen hoog boven de in brand gestoken stad opstijgen. Eerst nadat de roo vers in westelijke richting weggetrokken wa ren, konden de zendelingen naar de stad te- rugkeeren. Bondsdag der Nederl. Bond vanjongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag. De Nederlandsche Bond van Jongelings- vereenigingen op Gereformeerden Grondslag hoopt 21 Mei a.s. (Hemelsvaartdag), zijn26sten Bondsdag in Amsterdam te houden. De belangrijke agenda doet ook nu weer zien, dat het Bondsbestuur de behoeften van het Vereenigingsleven kent en er in weet te voorzien. In de Morgenvergadering, die gehouden wordt in het Concertgebouw zal de Bonds voorzitter, Ds. J. E. Vonkenberg van Zwijn- drecht, in de openingsrede spreken over „Het zwakke sterken", terwijl die vergadering overigens gewijd wordt aan de behandeling van huishoudelijke zaken. In de Middagvergadering, eveneens in het Concertgebouw, zal Ds. F. Gerwerda van Amsterdam refereeren over „De beteekenis van het Geref. beginsel voor het geestelijk peil onzer Jongelingsvereenigingen en hare le den",de. Bondssecretaris, de heer Joh. T. de Lange van Ermelo, het vraagstuk van „De Organisatie van onze Jongelingschap in de groote steden" nader tot de oplossing trach ten te brengen en de opwekkende rede wor den uitgesproken door Prof. Dr. J. Ridderbos van Kampen, die tot onderwerp koos: „Des Konings Helden". De' Avondvergadering wordt gehouden in de Keizersgrachtkerk, waar Ds. F. C. Meijster van Rotterdam zal optreden met ,een rede over „De bloeiende staf". De jaarvergaderingen van dezen Bond wor den steeds drukker bezocht. Ook nu zullen de jonge mannen uit alle oorden des lands zich naar de hoofdstad begeven om den Bondsdag bij te wonen. Voor het vervoer van deze duizenden zijn dan ook reeds uitgebreide maatregelen ge nomen. Een viertal extra-treinen, twee uit het Zuiden, een uit Friesland en een uit Overijsel, zullen de reizigers naar Amsterdam brengen, weer andere extratreinen en trams zorgen voor de noodige aansluiting, zoodat het bezoek van den Bondsdag zoo gemak kelijk mogelijk is gemaakt. De Amsterdamsche Regelingscommissie heeft zich beijverd om het hare gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Ongetwijfeld zal deze 26ste Bondsdag dan ook een der drukstbezochte worden. H. M. de Koningin heeft haar abonnement op de „N. R. Ct." opgezegd. Naar ons uit de beste bron wordt verzekerd heeft H. M. de Koningin, kort na het verschijnen van het feuilleton „Vriendinnetje", dat in de ru briek „Onder de Menschen" een plaatsvond waarin schrikkelijk Godslasterlijke taal voor kwam, voor haar abonnement op de „N. R. Ct." bedankt, omdat H. M. niet in hare godsdienstige gevoelens wenschte gekrenkt te worden. Gemeld wordt nog door een ander blad, dat dit abonnement wel tien of twaalf exem plaren betreft. Hulde aan H. M. de Koningin, die daar door aan vele mede-Christenen een bescha mend. voorbeeld geeft 1 SOMMELSDUK. Door den gem. veldwach ter is proces-verbaal opgemaakt tegen E. W. B. van Dordrecht wegens het venten zonder vergunning, MIDDELHARNIS. De winkelhuizen en pakhuis van F. van der Weide zijn Vrijdagavond in gezet als volgt: Koop 1 door den heer J. Joppe f 1810. Koop 2 door den heerj. Joppe f 1560. Koop 3 door den heer Abr. Vermaas f 550. Koop 4 door den heer Abr. Vermaas f 510. Maandag wilde men van den lanbou- wer J. B. een stier wegen op de fairbank aan de oostelijke kade doch het dier wist zijn geleider te ^ontsnappen en liep de haven in na veel moeite en inspanning mocht het ge lukken hem weder uit 't water te krijgen. Zaterdag werd W. N. uit het Geref. Weeshuis alhier door den met een paard bespannen wagen van Dr. S. Knöps van Som- melsdijk overreden. De dokter, welke in den wagen zat heeft hem direct opgenomen doch constateerde dat er niets gebroken was zoo dat dit ongelijk nog al goed afliep. Zij, die op Flakkee een ofandervoorwerp van huisvlijt hebben vervaardigd, worden drin gend verzocht die in te zenden bij één der be stuursleden van den Volksbond tegen den drankmisbruik zijnde de heeren Mast te Som- melsdijk; Officier en Ds. Bruining te Mid- delharnis. in den loop van de a. s. week kunnen deze inzendingen plaats hebben, ter wijl de tentoonstelling een week later wel kan plaats hebben bij nadere bekendmaking. Door C. T. werd een kind van C. Boe ter zoo tegen het hoofd geslagen, dat het bloed uit neus en mondje liep. Door de ^va der van 't kind is een aanklacht bij de politie tegen hem ingediend. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Terwijl de sergeant P. B. alhier te Breda aan het voet ballen was, heeft hij zijn been gebroken, zoodat hij zich genoodzaakt ziet eenigen tijd met ziekenverlof te gaan. Tot lid der gezondheidscommissie is benoemd de heer C. A. de Later, metselaar te Stellendam. VERSLAG van het Groene Kruis te Stad aan 't Haringvliet op Donder dag 7 Mei vergaderende ten huize van den heer Peekstok de afd. van het „Groene Kruis". Er waren 36 leden en begunstigers aan wezig. Daar de Voorz. de heer Elvé door ongesteldheid verhinderd was, werd de ver gadering geleid door den Penningmeester, den Heer Ds. Esselink. Na lezing der notu len die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de Magazijnmeester de Heer Gnirrep verslag uit over den toestand der hulpmid delen. Uit dit verslag bleek, dat thans de middelen aan de elementaire eischen voldoen en dat de vereeniging nu langzamerhand eens kan gaan denken aan grootere dingen aan te schaffen. Klachten over de hulpmiddelen waren niet ingekomen. Naar aanleiding van dit verslag vroeg de Heer J. G. Born, of er niet in het reglement kon opgenomen wor- fdendat alleen leden der afdeeling gebruik kunnen maken van de hulpmiddelen om zoo de niet leden te nopen lid te worden. De Heer Joppe stelde voor om een flinke huur te heften van niet leden waarop de Heer Bui tenhuis opmerkte, dat zulks nu ook wel ge schiedt, doch wel niet veel schijnt op te le veren, daar uit de rekening over 1913 blijkt dat er in dat jaar slechts 20 cents aan huur van niet leden is ontvangen. Het Bestuur zegt toe een en ander te overwegen. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat er op 1 Januari 1914 een batig saldo was van f60.15. De Voorz. verzoekt de heeren Buitenhuis, Arensman en Van den Boogert de rekening na te zien. Na onderzoek bleek, dat alles in orde was. Daarna was aan de orde bestuursverkie zing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Ds. Polhuijs en J. Koert Mzn. De voorz. stelt voor beide heeren bij acclamatie te herbenoemen wat met instemming in de vergadering geschiedt. Bij de rondvraag merkt de heerVoogd op dat de ligtent der vereeniging niet in al te besten staat verkeert en vraagt of het niet mogelijk is een betere aan te schaffen. De heer Gnirrep zou gaarne een verplaatsbare tent aangeschaft zien doch vreest, dat om de hooge kosten de vervulling dier wensch nog wel eenigen tijd zal uitgesteld moeten wor den. Het Bestuur belooft echter de zaak in ernstige overweging te zullen nemen. De Heer A. J. Braber vraagt daarna nog inlichtingen over een pleegzuster. De voorz. zegt, dat die zaak nog altijd hangende is. De Heer Don kersloot vraagt of het niet mogelijk is een ijskist aan te schaffen. Het Bestuur zal ook die zaak overwegen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. OOLTGENSPLAAT. Onze vroegere dorps genoot dhr. K. Korteweg Dz. is benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter Secretarie te Ommen. De schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid zullen in deze gemeente aanvangen met 20 deelnemers. Als een bizonderheid melden we een kat van B. K. B. vijf jongen heeft geworpen welke nu vijf weken oud zijn, en allen to taal zwart, niet een wit haartje vertoont zich. DIRKSLAND. Vrijdag j. 1. zou de schilders leerling A. K. op het dak van een huis vo gelnesten uithalen. Hij kwam al spoedig naar omlaag tuimelen waarbij hij zich zoo danig aan de beenen bezeerde, dat waar schijnlijk vooreerst de lust daartoe wel over zal wezen. B. en Weth. maken bekend dat alle mestputten en vuilnishoopen in de kom der gemeente voor 29 Mei a. s. moeten zijn op geruimd. STELLENDAM. Onze dorsgenoot C. Bil- kens is benoemd als sluiswachter te Leidschen- dam. Aan den milicien verlofganger P. Vis ser alhier is verlof verleend zich naar Ame rika te begeven. GOEDEREEDE. De Burgemeester dezer ge meente waarschuwt de ingeschrevenen voor de Mil. tegen verkeerde praktijken, teneinde afkeuring voor den Militairen dienst te ver langen. Onze vroegere dorpsgenoot W. de Klui ver, is tijdelijk benoemd tot opzichter te Krimpenerwaard. In de eerste zitting van de Militieraad gehouden te Dirksland is A. v. Putten vrij gesteld wegens broederdienst. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Aan de Redactie „Maas- en Scheldebode". M. H. In uw blad van 9 Mei zagen wij onder de rubriek „Gemengd Nieuws" een bericht over genomen uit het R. K. „Centrum" van 4 Mei „Niet tegen den Godsdienst", waarin het voorgesteld wordt, als zouden „de socialis ten" te Enschede in [een optocht het opschrift hebben meegedragen, waaropDe Kerk, de. Kroeg en de Kazerne zijn drie struikelblok ken op den weg naar het geluk". Reeds in „Het Volk" van 6 Mei is vanuit Enschede reeds gemeld, dat dit opschrift niet door „de socialisten", doch door de anar chisten en hun aanhang is meegedragen. De toeleg is echter duidelijk. Met de ge wone aanduiding van „de socialisten" is niets anders bedoeld dan een geniepige aanval op de S. D. A. P. Niettegenstaande reeds op 6 Mei in „Het Volk" deze handeling van „Het Centrum" is gesignaleerd, neemt u liet nog over in Uw blad van 9 Mei. R. K. en A. R. bladen mogen het voor hun politiek noodig achten steeds op dit punt te hameren, ons is het wel Doch om door het plaatsen en overnemen van zulke berichten zoowat alles wat daar voor eenigzins dienen kan, ook dit op den breeden rug der S. D. A. P. te schuiven, daar danken wij voor en gaat tevens ons protest. U dankend. Achtend, J. C. DE BONTE. Dirksland, 11 Mei 1914. [De redactie bemoeit zich niet met „Ge mengd Nieuws". Die rubriek is in handen der Administratie, die Het Volk niet leest. Uw correctie is ter zake. Is geoorloofd. Red.] De Landbouw-Onderlinge P. O. C. „Overflakkee" 't Aantal leden bedroeg op 1 Maart 1912 131 leden. 1913 162 1914 192 't Aantal ongevallen bedroeg in die maand 1912 3 duur 8, 10 en 12 dagen. 1913 4 6, 19 en 20 en 4 mnd. 1914 13' 4, 4, 4, 5 6, 8, 9, 9, 12, 12, 15, 17 en 27 dagen. Daarvoor werd betaald aan dagloonen, geneesheer, totaal in 1912 f 19,81, 9,50, 29,31 in 1913 30,47, „57,— 87,47 in 1914 86,08. nog onbekend. Melissant, 7 Mei 1914. A. W. KE1JZER, Secretaris. GOEDEREEDE, Door aan een wrak te blijven steken met het visscherstuig, had G. Tanis het ongeluk een gedeelte van zijn net te verliezen. Door den sterken wind die de vorige week woedde, waren de Noordzeevisschers genoodzaakt tot Donderdag met hunne vaar tuigen in de haven te blijven, doch toen pas uitgegaan zijnde waren des namiddags te drie uren weder door den wind genoodzaakt hunne netten te lichten en naar de haven terug te keeren. Er werd door hen weinig gevangen'en alzoo bijna niets verdiend. Op Donderdag, 14 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te den Bommel. Af slag van: 15 heet. 41 aren 90 centiaren bouw- en weiland aan den Zandweg in den polder Den Bommel, gemeente Den Bommel Sectie B. nos. 354 tot en met 362, in 7 perceelen en in Combinatie. Notarissen VAN DEN BLINK te Brielle en VAN BUUREN. Op Vrijdag 15 Mei 1914, afslag, 's avonds 7 uur, van een Woon- en Winkelhuis, ,te Middelharnis, aan het begin van den Westdijk, kad. sectie B no. 1209, groot 86 centiaren en een in 1900 nieuw gebouwd Woon- en Winkelhuis, jte Middelharnis, aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomende aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 436, groot 42 eentiaren; 's avonds 7.30 van een nieuw gebouwd Winkel huis, te Middelharnis, aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomend aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 435, groot 45 centiaren; en 's avonds 8 uur: van een Pakhuis met Erf, te Middelharnis, aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 417, groot 1 are 55 centiaren. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 29 Mei 1914 bij inzet en op Vrijdag 5 Juni 1914 bij afslag in het Café Havenzicht van den heer Brinkman te Mid delharnis. A. Des namiddags 2'/2 uur voor den heer H. A. Kolff te Velp 2-41-51 HA. (5 gemeten, 298 roeden Zeeuwsche maat) vroon bouw land en watering in den polder de Oude Plaat onder Sommelsdijk, kadaster sectie D nrs. 556 en 557; 3-09-5Ü HA. (7 gemeten 192 roeden Zeeuwsche maat) vroon bouwland in den hoek van den Staverschen weg en den Proostweg in den polder het Oudeland onder Sommelsdijk kadaster sectie C nrs. 78 en 610. B. Des namiddags 3 uur voor de erven van den heer M. Kabos 3-26-90 HA. (8 ge meten, 21 roeden Zeeuwsche maat) kostbaar bouwland aan den Langeweg in den polder het Oudeland onder Sommelsdijk kadaster sectie C nrs. 422 en 423; 2-37-10 HA. (5 ge meten 49 roeden Voornsche maat) vroon bouwland aan den Tweeden Groene weg in den polder het Oudeland onder Middelharnis kadaster sectie B nrs. 1102 en 1103. Een woonhuis en erf met pakhuis aan de Oostzijde van de Voorstraat te Middelharnis, kadaster sectie B nr. 179 groot 2 aren 01 cA. Notaris Mr. A. MIJS. 8152 Op Donderdag 18 Juni 1914 veiling, en op Don derdag 25 Juni 1914 afslag op nader te bepalen uur en plaatsen, te Nieuwe Tonge, van ongeveer 11.74.20 Heet. (plm. 25 Gem. 170 Roeden V. M.) Bouwland, te Nieuwe Tonge, in polder Duiven- waard, tot blootschoof 1914 verhuurd aan gebr. Nelisse aldaar. In perceelen en in combinatiën. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en No taris VAN DER SLUYS. Uit den trein gevallen. Donderdagmiddag had een treurig ongeval plaats op de lijn Winterswijk—Borken. Het zesjarig zoontje van den heer Vosbeuter, werkmeester aan de Duitsche lijn te Winterswijk dat in Bor ken school gaat, keerde met den trein van vier uur huiswaarts. Spelende met zijn ka meraadjes raakte ongelukkigerwijze het por tier der coupé open, waardoor het kind ach terover uit den vootrijdenden trein viel. Be wusteloos werd het arme jongetje opgeno men en vervoerd naar het ziekenhuis te Bor ken, waar hersenschudding geconstateerd werd. De toestand van het knaapje is hope loos. Een aanklacht. De „Endh. Crt." meldt, dat er een aanklacht wegens laster is inge diend tegen den he.r P. H. van Mens, bur gemeester van Eindhoven, door den gewezen secretaris dier gemeente, den heer P. M. van Vorst Verdronken. Te Haarlemmerliede nabij de Liebrug werd Vrijdagmorgen uit de Amster damsche Vaart het lijk opgehaald van een manspersoon. Na onderzoek van de op het lijk bevonden papieren bleek het te zijn het stoffelijk overschot van een zekeren pakhuis knecht te Haarlem. Ook een gevonden voorwerp. Met den personentrein van Leeuwarden werd Woens dag in een 2e klasse dames-coupé een meisje vervoerd, met bestemming naar den Haag, waar zij in dienstbetrekking zou komen. Uit deze richting komende, moet men te Meppel bijna steeds overstappen, doch hoe 'tzich nu juist heeft toegedragen, is niet bekend, maar een feit is, dat onze reizigster bleef zitten, en zelfs nog geen waarschuwing gaf van haar vertoeven, nadat de trein ge rangeerd was en weer op het spoor wasge- gebracht'voor het vertrek naar Leeuwarden. Langen tijd bleef zij zeer geduldig wachten op de dingen, die komen zouden. Onnoodig te zeggen dat, toen een treinpoetseraangifte kwam doen op het bureau van zijn „gevon den voorwerp", haar komst niet weinig hila riteit verwekte. Zw. Ct. Kloek gedaan. Vrijdag heeft de Haagsche Hoofdconducteur van de S. S. A. de Grauw onder Zevenhuizen—Moerkapelle, nabij de spoorbrug aldaar, een bejaarde dame het leven gered. Een tentwagen waarin zich drie personen bevonden, geraakte waarschijnlijk door het schrikken van het paard in de Ringvaart. Twee der inzittenden wisten nog tijdig uit het voertuig te springen, doch een oude dame ging met wagen en paard te water. Door het met gevaar voor eigen leven tot driemaal toe te water gaan van den Hoofd conducteur de G. mocht het hem gelukken na veel moeite en inspanning de dame be houden aan den kant te brengen. Toen was het reddingswerk nog niet af- geloopen, daar het paard ook nog gered moest worden. Fluks nam de G. een in de nabijheid lig gende roeiboot en gelukte 't hem ook het paard met den kop boven water te houden tot er hulp kwam opdagen. N. H. Ct. Afschaffing Kermis. Te Leeuwarden heeft zich uit een 25-tal gevestigde corporatiën een „Comité van actie afschaffing-kermis" ge vormd, met het doel de actie geleidelijk te voeren en voorloopig te trachten gedaan te krijgen, dat de kermis op Zondag wordt ge sloten en vervroegde sluiting op de andere dagen. In 4 jaren tijd. Dat een mevrouw het met hare dienstbode niet kan vinden en dat de laatste niet altijd sympathiseert met de eer ste, is niets buitengéwoons, doch dat dit de oorzaak is, dat een mevrouw te Dordrecht in 4 jaren tijds 43 dienstboden „versle ten heeft", is nogal kras. Aanvaring. Nabij Vlaardingen is op de Maas de boeienaak „Cornelis", schipper A. van Vessem, uit Made, in aanvaring geko men met een platte roeiaak, met het nood lottig gevolg, dat dit vaartuig omsloeg en de 29-jarige A. Verhey uit Hoogvliet verdronk. De ongelukkige laat een weduwe met 2 kin deren na. De tweede opvarende J. van de Wetering uit Oud-Beierland, werd gered, doch moest naar het ziekenhuis te Vlaardin gen worden overgebracht. Gearresteerd. Eenige dagen geleden heb ben de burgemeester van Amsterdam, prof. mr. J. A. van Hamel en de hoofdcommissa ris van politie een dreigbrief ontvangen van iemand, die f 150 eischte, te deponeeren op een aangegeven plaats; wanneer niet aan dien eisch werd voldaan, zou hij met vuur wapenen optreden. De geadresseerden hebben dat eerste ge schrijf onopgemerkt aan zich laten voorbij gaan, tot de dreigbriefschrijver andermaal genoemde personen lastig viel. Zaterdag is hij gearresteerd, 't Is zekere H. D., een oude bekende der justitie, die ook eenige jaren te Veenhuizen doorbracht en door prof. mr. J. A. van Hamel aan een betrekking geholpen was. Eenige dagen geleden heeft hij ook in Den Haag geopereerd. Hij schreef een dreigbrief aan den minis ter van justitie, werd door de Haagsche po litie aangehouden en weer op vrije voeten gesteld. Hij is heden voor den officier van'justitie te Amsterdam geleid. (Tel.) Brand. Zaterdagavond, is door onbekende oorzaak het woonhuis, als mede de hooiper- serij van den heer F. Voersmans te Fijnaart geheel afgebrand drie paarden en twee kal veren kwamen in de vlammen om. Verzeke ring dekt de schade. Diefstal in een O. L. School.Zaterdagnacht hebben inbrekers aan de Openbare Lagere School in de Planciusstraat te Amsterdam een bezoek gebracht en hebben de koperen kranen alsmede de looden pijpen der water- ioozing mede genomen. Ontsporing. Zaterdagmiddag is te Utrecht aan het buurtstation een 1ste en 2de klas personenrijtuig |ontspoord van trein 25 die om 12 uur 12 min. uit Rotterdam was ver trokken (naar Frankfort.( De wagon is bij den nieuwen electrischen wissel uit hetspoor geloopen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aan het achterdeel van den wagen werd zeer veel schade aangericht. Het verkeer ondervond zeer veel vertra ging. Verdronken. Zaterdagmiddag is de40-jari- ge landbouwer B. te Rumpt (gem Deil) ter wijl hij een veulen in de wei bracht, in een sloot geraakt en verdronken. Aan de gevolgen overleden. In het begin der vorige week kreeg de arbeider G. J. Lo- dewegen te Hengelo, van de kruk van een dommekracht, waarmee hij een boom opeen wagen werkte; zoodanig een slag op het hoofd, dat hij eenige dagen later aan de be komen verwonding is overleden. Het overschot van „Naatje". Donderdag morgen is in de Raadhuisstraat te Amster dam de as gebroken van de kar waaropeen gedeelte van het Dammonument werd ver voerd. Daar de wagen zich op het tramspoor bevond, ondervond het tramverkeer groote vertraging. Het duurde geruimen tijd voor men „Naatje" verder naar haar laatste rust plaats kon vervoeren. (Msb.) Verdronken. De D. Ct. meldt, dat Donder dagavond in de Kuipershaven te Dordrecht hartelijk

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2