Woensdag 18 Mei 1914. Antirevolutionair 29ste Jaargang N®. 1971. Orgaan voor de Zuidliollandsche en Zeenwüelie Eilanden. Pink Pillen. IN IIOC SIGNO VINCES KAMER-OVERZICHT. VOOR HUIS EN HOF. Reclames - Mededeellngen W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. All® stukken de Reductie beslemd, AdYertentiën era verdere Administratie franco toe te neiMlesa aan slem üitipever ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Aan hen die een bedoren maag hebben, Deae Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdags Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Seat» Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnaasaers 5 Cent. ÏÏIÏGSTSl TeSef©©® iHtes-coaara, BS®. 8. Advertentiën 10 cent per ragal en maal, Eociasass 10 per regel. Söek&êMköndigisig 3 Cent per regel sa Bienst&anvragen en Biensfa&nbiedingen 50 ösat per plaatsing, i Groote letters en vignetten rrorden berekend naar de plaatsruimte dis zjj beslaan Mvertentiën morden ingedacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Z Wat men ziet en niet ziet De pennestrijd tusschen Enka en Wibaut is geëindigd. We lazen ten minste Enka's „slotwoord". En te verwachten is niet, dat na dit laatste woord nog een laatster komen zal. Daarom gaan we deze belangrijke zaak nog eens kortelijk na. Men kent de kwestie. Enka had als christensocialiste op het Socialisti.. ch Con gres geklaagd over de spotternij, die Het Volk onder anderen zich menigmaal ver oorloofde zoo protesteerde zij terecht tegen hetgeen men had gezegd in do krant, dat het Christendom een barbaarsch wonderge loof was. In het Volkverslag van Dinsdag 14 April lezen we: Mej. van der Vlies verzoekt vriendelijk doch dringend om niet maar al te vaak de godsdienstige overtuiging van een steeds grooter aantal wordend partijgenooten te krenken en daardoor de propaganda onder de christenarbeiders nog te bemoeilijken. Spreekster heeft een aantal bewijzen, doch zal zich tot een tweetal beperken. Het eerste betreft een artikeltje over „Een kwestie van klemtoon", inzake de lijkverbranding in Het Volk van 7 April. Daarin worden twee ongelijksoortige zaken, de volksgewoonte der heidenen om lijken te verbranden en de straf door sommige cnristenen toegepast vergeleken „De Christenen verbranden de menschen bij hun leven", wordt gezegd, em boven dien staat er, dat zulks geschied als men 't in tekstuitlegging met dominee zus of zoo eens is. Dat is toch geen gebruik in de protestantsche wereld. Het tweede voorbeeld, ernstiger dan het eerste betreft het bericht in de rubriek Buitenland over een vergadering van Engelsche geestelijken. Daar wordt een orthodox-christelijk geloof bestempeld met den naam van barbaarsch wondergeloof. GerhardDat is 't ook. Mej. van der VliesTegen deze in terruptie protesteer ik namens alle chris tenen in de S. D.- A. P. Zij toont een schromelijke onverdraagzaamheid en het getuigt van klein inzicht, dit te zéggen of te schrijven. Ankersmit: Dat staat er niet. Mej. van der Vlies: Voorts nam de weakbladredactie blijkbaar voor haar re kening de 'uiting, dat 't partij program een godsdienstige levensbeschouwing niet omvat. Het was Wolda, die dat schreef. In deze uiting ligt opgesloten, dat een christen feitelijk in de partij niet thuis behoort. De Voorzitter: Deze conclusie is vol komen onjuist. Het omgekeerde is waar. Mej. van der Vlies: Ik ben er nog niet van overtuigd, maar niets zou mij meer verblijden, dan dat blijkt dat ik verkeerd zag. Maar een feit is dat in christelijke kringen nog maar al te veel de meening heerscht: Het Volk bestrijdt stelselmatig den godsdienst. Ik zeg dan: Gij leest Het Volk niet, anders zoudt ge het niet zeggen. Maar dan heb ik ook het recht de redactie op de propaganda be lemmerende uitingen attent te maken. De RoodeThans de opmerkingen van Enka. Haar kritiek was feiteleik een hulde jegens ons. Want het feit, dat zij slechts met slechts twee onbeduidende opmerkingen kon komen is een bewijs voor onze verdraagzaamheid. Als men ziet hoe in de christelijke pers tegen de ijkverbranding.is opgetrokken, op devuilste manier, dan zal men moeten erkennen wij zijn nog zeer gematigd geweest. Misschien wel wat al te matig. Er is wel degelijk gelijksoortigheid in de gemaakte verge lijkingen nl. de onverdraagzaamheid der kerkelijken. Het woord „barbaarsch wondergeloof" -inzake de vergadering der Engelsche geestelijken is misschien wat sterk, maar het is te verklaren, dat uit een pen van een ongeloovige eens een woord ,vloeit, dat de een pittig, doch de ander onge oorloofd noemt. Intusschen: de buiten - land-redieten leverde een nader historisch- economische beschouwing waartegen Enka blijkbaar geen bezwaar had. Kan zij nu niet zoo verdraagzaam zijn, om de kritiek op een enkel woord achterwege te laten Wibaut: De redactie onderschrijft niet iedere uiting van een geteekend artikel. Maar de gewraakte uitspraak ondeschrijft ze volledig. Op dat punt is geen veran dering te wachten. Want hier is niets anders gezegd, dan dat ons partijprogram de godsdienstige levensbeschouwing niet omvat, d.w.z. dat ze er niet voortspruit, doch ze ook niet uitsluit. Euka bedenke, dat er in de partij ook vele niet-chris tenen zijn, waarvoor naast de christenen plaats moet zijn. Zij voere haar geest verwanten op tot zooveel verdraagzaam heid, dat zij zich niet gekrenkt achten door uitingen als deze van ongeloovige partijgenooten, evenmin als wij ons ge krenkt kachten door betoogen van chris ten-socialisten, dat zij door het christendom tot de economische opvatting van het socialisme komen. Ziedaar alles wat Het Congresverslag over deze geruchtmakende zaak heeft staan. Maar in Het Weekblad, bijblad van Het Volk, door Wibaut; Wolda; v. d. Goes; enz. geredigeerd, werd de strijd voortgezet door Enka, Enka was er op gewezen, dat zij ver draagzaam moest zijn jegens ongeioovigen in de Soc. partij, die 't Christendom een barbaarsch wondergeloof noemden. Ze moest haar eigen Christelijke vrindenen vriendin nen tot zóó'n hooge verdraagzaamheid op voeren, dat zelfs spotternij en verachting van 't Christendom met een stil en gedwee gemoed werd aangehoord en verdragen. en protesten er tegen waren belachelijk en ongehoord. Ook voor den ongeioovigen Christushater zou een Congreslid, dat die haat luchtte, moeten zwijgen. Enka was er ook op gewezen, dat 't Socialistisch partijprogram de godsdienstige levensbeschouwing niet omvat, er niet uit voortspruit, doch ze ook niet uitsluit. Zoo kon ze niet zwijgen en 21 April schreef ze een Ingez, Stuk in 't Weekblad aan 't adres van Wibaut, den prediker der verdraagzaamheid zelfs voor den bittersten Christendombestrijder. Natuurlijk moest be slist worden tweeërlei geding: le. wat is de beteekenis van het Socialistisch program lag er de godsdienst aan ten grondslag of niet. 2e. Wie en waarom verdraagzaam. Zij achtte, dat Wolda's geschrijf en zijn beschouwing over Godsdienst eiken Chris- tensoeialist buiten de partij slootzij achtte Wolda's Godsdienstbeschouwing in haar duidelijkheid noodlottig voor de eenheid van het Nederlandsohe proletariaat. Het deed haar leed, dat Wolda's beschouwing die was van een invloedrijke partijgroep; de officieele erkenning van geoorloofde bit terheid en smaad op 't Christendom. De Woldasche beschouwing stempelt de chris ten-socialisten tot een groep, die om tak- tische redenen wordt geduld, ja, met voor komendheid wordt behandeld, maar die toch eigenlijk vreemdelingen en bijwoners zijn naast de eigenlijke zonen des huizes. Gelijk de Gibeonnieten als houthakkers en waterdragers verkeerden onder de kinderen Israels. Wat had Wibaut daarop te antwoorden (Wordt vervolgd.) Art. 34 Inkomstenbelasting of Kinder aftrek, Dit artikel luidde in Kolkmans ontwerp en na de verwerping der amendementen luidt het nog Het belastbaar inkomen der binnen 't Rijk wonende personen niet meer bedra gende dan f5000, wordt alvorens het tarief van art. 33 daarop wordt toegepast verminderd met, 50 gld. voor ieder minder jarig eigen of aangehuwd of pleegkind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen. Als pleegkind van den be lasting plichtige wordt slechts aange merkt, wie door hem als een eigen kind wordt aangehouden en opgevoed. Ziehier dus, wat iemand betalen moet voortaan, als hij 3 minderjarige kinderen heeft. Beneden f800 is zoo iemand vrij. Zonder kinderen heneden f650 vrij. Wie f800verdiend, doch minderdanf 850f 1,25 f 850 f 900 f 2.— f 900 f 950 f 2,75 f 950 f 1000 f 3,50 f 1000 f 1050 f 4,25 f 1050 'f 1100 t 5.— f 1100 f 1150 f 5,75 f 1150 f 1200 1 0,50 f 1200 f 1250 f 7,25 f 1250 f 1300 f 8.— f 1300 f 1350 f 8,75 f 1400 f 1450 f 9,50 f 1450 f 1500 f 10,25 Wie geen kinderen heeft betaald zoo: f 650 f 700.... f 1,25 f 700 f 750 f 2.— f 750 f 800 f 2,75 f 800 f 850 f 3,50 f 850 f 900 f 4,25 f 900 f 950 f 5,— f 950 f 1000 f 5,75 f 1000 f 1050 f 6,50 f 1050 f 1100 f 7,25 f 1100 f 1150 f 8.— f 1150 f 1200 f 8,75 f 1200 f 1250 f 9,50 f 1250 f 1300 f 10,25 f 1300 f 1350 f 11.— f 1350 f 1400 f 12.— f 1400 f 1450 f 13 f 1450 f 1500 f 14.— De rekening is dus gemakkelijk. Verdient iemand met 5 kleine kinderen f 900, dan trekt hij af f 250. Houdt over f 650 en hij betaalt dus aan belasting f 1,25. Verdient iemand met 8 kleine kinderen f 1400, dan trekt hij af 400 gld. Houdt over f 1000. En betaalt dan f 6,50. Maar heeft hij geen kinderen, dan betaalt hij er f 13. Kom je boven de f 1500, dan gaat'tzoo: (Zon der kinderen. f 1600 f 15 plus f 2 is f 17 f 1700 f 15 plus f 4 is f 19 f 1800 f 15 plus f 6 is f 21 f 1900 f 15 plus f 8 is f 23 f 2000 f 15 plus f 10 is f 25 Kom je boven de f 2000, dan is is 't zoo: (Zon der kinderen). f 2100 f 25 plus f 3 is f 28 f 2200 f 25 plus f 6 is f 31 f 3000 f 25 plus f 30 is f 55 f 10000 f 25 plus f 240 is f 265 D. w. z. je betaalt, vast f 25maar dan nog zoo dikwijls f 3 als het aantal hon derden is boven f 2000. Bv. je verdient f 8000; dan betaal je er f 25 vast en dan nog, want 8000 is 60 maal 100 meer dan 2000: 60 maal f 3. Is samen f 25 plus 180 is 205. Verdere becijferingen zullen nu maar nalaten, Maar boven f 10000 gaat het weer an ders. En boven de 20000 gaat net ook weer anders. Boven f 10000 is 't zooje betaalt vast f 265 en dan zooveel maal f 4 als 't aan tal honderdtallen boven f 10000. Boven f 20000 is 't zooje betaalt vast f 665 en dan nog zooveel f 5 als 't aan tal honderdtallen boven f 20000 is. De Vermogensbelasting is met Bedrijfs belasting één geworden. Maar de aangifte komt in handen van de Registratie of van den Ontvanger. Nochtans moet daarover nog gedebateerd worden en dat kan mis schien raar loepen, want de Kamer is 't er niet mee eens. Betalen is de boodschap voor de Naamlooze Vennootschappen. Er was een heele discussie over art. 35, luidende De belasting der vennootschappen, vereeni gen, maatschappijen en stichtingen, bedoeld bij art, 1 b en c en der lichamen vallende onder art. 2, is 5 gld. voor elk geheel bedrag van f 100. De heer Van Vuuren had een amen dement en de heer van Nispen tot Sevenaar, maar ze kelderden allebei, d. w. z. niet hun Hoogmogenden, maar hun amendementen, Art. 36-38 werden zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Ze zijn van dezen inhoud: Art. 36. Het belastingjaar begint met 1 Mei en eindigt 30 April. Art. 37. Wie na 1 Mei belastingplichtig wordt, betaald zooveel maanden als hij na 1 Mei zijn zaak begonnen is. Voor 6 mnd. dus de helft. Art. 38. Niet aangeslagenen: de tijdelijke zakenmenschen, mits buiten 't Rijk wo nende. O, Bertling! je hoofd zal 't kosten, als je niet buigt bij art. 39 dat in de Pers en in 't Voorloopig Verslag aangevochten artikel, waarover al zooveel herrie is geweest. Wie moet 't aangiftebil jet uitreiken de registratie voor een„deel en de Rijksontvanger voor een deel of de Rijks ontvanger alleen. De strijd is bekend. De Minister zegt: allebei. De Kamerleden zeggen: De Rijksontvanger en niet de registratie. Wat dat nu worden zal, zullen we afwachten, want Dinsdag 12 Mei komt dat zaakje op de proppen. Een lange neus haalde in die Kamerzitting ook prof. Eerd- mans, Kamerlid voor Rotterdam, bij de be handeling van de staatsbegrooting nl. voor een Leidsch ziekenhuis. Deze prof. had in een rede gezegd, hal Min. Heemskerk voor dat Ziekenhuis niets geen aarde aan den dijk had gezet, er niets voor had gedaan, totdat hij zag, dat hij moest aftreden in Juni '13; toen was Z.Ex. nog gauw aan 't schrijven en cij feren gegaan om er de eer van te hebben, dat hij dat Ziekenhuis had doen stichten. Om zijn opvolger een vlieg af te vangen. Leugen en verdachtmaking bleek 't zijn en Min. Cort stelde dat duide lijk in 't licht. Hij zei: Over die noodzakelijkheid was men het trouwens reeds in 1904 eens, maar men is altijd op twee gedachten blijven hinken. Kan het ziekenhuis nog opgeknapt worden of moet men tot een geheel nieuw gebouw ko men Men heeft in 1908 eindelijk den goe den weg ingeslagen door de instelling van een commissie die de zaak gèheel en al on derzocht. Die commissie bestond uit dehee- ren Spronck, Cluysenaer en Vrijman, die in 1909 hun bekende rapport indienden. In hetzelfde jaar zijn er onderhandelingen gevoerd met Leiden over de beschikbaarstel ling van een terrein, en in September 1909 zijn bij de ontwerp begrooting voor het dienst jaar 1910 reeds zekere sommen uitgetrokken voor de erfpacht van het terrein, het uitwer ken der plannen en de tijdelijke voorziening in huisvesting van de verpleegsters, ,wat een van de meest urgente zaken was, want de toestand van de verpleegsters was, zooals in de officieele stukken is gezegd, allerellendigst. Te gelijker tijd is toen reeds het rapport van de commissie aan de Kamer aangeboden. Er werd dus inderdaad met die zaak be kwame spoed gemaakt en de gelden zijn door de Kamer gevoteerd, gelijk door den heer Schreurer reeds is gememoreerd. Daarna zijn onmiddelijk door mijn ambts voorganger weder onderhandelingen aange knoopt met Leiden, zoodat ook hij inderdaad volkomen diligent was. Volkomen diligent was mr. Heemskerk; hij had er lang vóór de Juniverkiezingen reeds aan gewerkt en wat prof. Eerdmans door 't land rondbezuinde was een leugen. Duymaer boos. De heer Duymaer van TwistWat blijft er nu over van het verhaal van prof. Eerd mans Mr. Cort stemt toe dat er niets van overbleef, want hij zei De heer Cort van ,der Linden, Minister van Binnenlandsche Zakenik wil daar verder niet op ingaan, maar ik zou er nog bij wil len voegen, dat wanneer men de meening heeft, dat de vorige Minister de zaak'opzet telijk heeft uitgesteld ik zeg nog eens, dat dit mijn meening niet is, terwijl ook uit de stukken blijkt, dat dit niet het geval is dan zou men moeten aannemen, dat de geachte bewindsman, reeds van tevoren voor zien had, dat hij in deze legislatieve periode niet meer de plaats zou innemen, welke hij toen had ingenomen. Dergelijke veronder stelling acht ik echter onaannemelijk. Ik meen hiermede aan het verlangen van den heer Scheurer, wat dit punt betreft, te hebben voldaan. Eerdmans als kwajongen in den hoek gezet. Toch verdedigde hij zich waarlijk nog. Hij had nl. den indruk gekregen, dat min. Heemskerk niets voor 't Ziekenhuis deed. Een indrukEen indruk. En met zoo'n indruk gaat notabene een professor politieke rede nen afsteken. Zonder iets goed en secuur te weten. Niet laten zitten dat zaakje dacht mr. Rutgers. Hij moet schuld erkennen voor zijn gebabbel en mr. Rutgers ging op z'n achterste beenen staan en zei De heer RutgersIk was niet van plan mij in deze discussie te mengen, maar het zou mij spijten als dit zóó afliep. Het gaat er niet om of de afgevaardigde uit Rotterdam III, prof. Eerdmans, in zijn hart een vermoeden heeft gehaddaarover wordt hij niet lastig gevallen. Maar die af gevaardigde is het land rondgegaan meteen zeer ernstige beschuldiging tegen den afge treden Minister, en nu komt de Minister die thans aan het bewind is zeggen dat die beschuldiging zou berusten op belachelijke ke onderstellingen. Het blijkt dat die beschuldiging niet te handhaven is. Dat is uit de woorden die Wij van den Minister heb ben gehoord duidelijk af te leiden. En nu komt de geachte afgevaardigde hier, hand haaft zijn beschuldiging niet, trekt die niet in, geeft geen verklaring en zegt alleener waren andere menschen en ik, die hadden dien indruk. Over de vraag of die indruk al dan niet juist [was wordt door hem niet gesproken, evenmin als over de vraag of de campagne, cjje de geachte afgevaardigde tegen Minister Heemskerk naar aanleiding van dit punt heeft gevoerd, gegrond was of niet. Dat is blijkbaar in het oog van den ge- achten afgevaardigde geen belangrijke zaak. Het eenige wat wij gehoord hebben iser was toch iets, er waren ook andere menschen die een bepaalden indruk hadden. Ik zou zeggen dat daarmede de houding van dien geachten afgevaardigde nu veroor deeld is. Er waren niet anders dan zekere dingen waaruit hij een zekeren indruk had gekregen en nu blijkt die indruk onjuist te zijn, maar desniettegenstaande kande geachte afgevaar digde niet eens tot de erkenning daarvan komen. Planten en bloemen in de kamer. (Slot). Het verpotten. Verpotten van oudere plan ten geschiedt het best in het voorjaar als zij weer nieuw uitloopen. Verplanten in den zomer is gevaarlijk, en mag alleen geschie den als de plant ziek is. Verpotten geschiedt in den regel eerst dan, als de geheele aarde met/wortels doorgroeid is en de laatste in groote hoeveelheid aan den wand der pot liggen. Dit is gemakkelijk te onderzoeken als men den pot omkeert en de aardkluit er even uitklopt. Kruidachtige planten moeten herhaaldelijk verpot worden om ze frisch te houden. Bij het verpoten mag de wortelbal niet verbro ken worden, doch steeds wordt deze in een wat grooteren pot gezet. Ook moet verplant worden als de aarde door te veel gieten ver zuurd is, wat men hieraan merkt, dat de plant meestal er slap vaalgroen uitziet, de bladeren afvallen en nieuwe loten en bladeren niet meer verschijnen. Houtskoolstukjes of houts koolpoeder in de aarde zijn goed om het zuur worden tegen te gaan. Is de plant niet ziek en de aarde niet zuur, dan make men slechts de bovenste laag los en neme deze weg, om ze door nieuwe ge zonde aarde te vervangen. Dit moet dikwijls geschieden. 20 cent per Regel. Men wete wel dat het wonderbaarlijk maag-.-, middel, de Pink Pillen, in staat stelt de 'jéf lust weer te krijgen en een goede spij'ü-^V' teering te hebben. Zij zullen een zwakke i}.it niet de kracht géven zonder stoornis#* p7er_ eenen dag op den anderen een overmat maaltijd op te nemen, maar zij stellen fi,,r in staat zonder pijn en met voordeel eenV'er zond en redelijk voedsel op te nemen erV verteren. Er zijn duizenden menschen in de we:i ??r. die doffe oogen en een slependen gangh 1l- ben, die aan tafel gaan met tegenzin v hun voedsel. Dezen missen alle vreugde. A zijn gelukkig indien zij slapen kunnen en dat is niet altijd het geval. Negen malen op de tien wordt deze karikatuur van het leven veroorzaakt door maagpijnen. De maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen, en de genezing is duurzaam. Zij hebben de prachtigste uitslagen tot stand ge bracht, dank zij hare eigenschappen het bloed te herstellen en te vernieuwen. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink PillenDacostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1