riarkt Zaterdag 9 Mei 1914. 29ste Jaargang N". 1970. elen zin. Antirevolutionair Orgaan Tweede Blad. dam «DIJK.. Mantelcostumes (jKampès IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. 2 vooi* cl® üiiiilliollaiifisclie en Zeevwiche Eilanileii. lomtnel W. BOEKHOVEN, Alle sïafcKen voor de Medsetle t)»e§temd, Advertentiën en verdere Administratie franc© toe te aenden aan den Uitgever. OFFICIËEL GEDEELTE. KAMER-OVERZICHT. P> beste! HM. PLAATSELIJK NIEUWS. Reclames Mededeelingen. ZW3!lG GD bekleurde MSntSlS PoPeline'Laken)Kamgaren C0VERTC0AT-MANTELS de groote Mode. Hoogstraat 347 ROTTERDAM BINNENLAND. I ra 9 9 )s; Kunstmest- s, Landrollen, ?en enz enz. n moeten uit- 7548 ivolen. gebruik ROTTERDAM. Dsae Courant verschijnt eiken Woensdag ®n Saterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij voornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER l SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en s/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/g maai. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Dit nummer bestaat uit militie. a 6 jaar. jes, Truien tieren. MAN) te Hal le prijs steeds n bestellingen 7784 nel. I ALBI.AS, HEX. an Regen- n, Stoepen arantie. 7024 BOELAARS IIELSE.voor E. ELEGANTE EN DEGELIJKE alle nieuwe modellen, stoffen en kleuren, ook voor zeer Corpulente Dames. enz. ook voor zeer Corpulente Dames. (e ••.■vs.- 1 'i.ifv: 'S Telefoon Intercoms. No. S. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. C D De BURGEMEESTER der gemeente SOM- MELSDIJK maakt bekend, dat de Keurings raad vaor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1915, dezer Gemeente zitting zal lioaden te Middelharnis, in de Ambachtsschool op Donderdag, den 4 Juni 1914, des'voor middags te 9 uur. SOMMELSDIJK, den 6 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Keuring van Militiepüchtigen. De BURGEMEESTER der gemeente SOM MELSDIJK Gevolg gevende aan een namens den Mi nister van Binnenlandsche Zaken tot hem gericht verzoek; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister in gekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken q.a. daarin bestaan, dat zij voor spiegelen in staat te zijn, tegen betaling van eene som gelds, de afkeuring voor den dienst der Militie te verkrijgen; WAARSCHUWT DE M1LITIEPLICHTIGEN dezer Gemeente voor bovenbedoelde prak tijken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer in houdende Met GEVANGENISSTRAF van ten hoogste TWEE JAREN wordt gestraft le. hij die zich opzettelijk voor den-dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2e. hij die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt GEVANGENIS STRAF van ten hoogste ZES JAREN opge legd; Vestigt er voorts hunne aandacht op dat door de bemoeiingen van de hiervoren bedoelde personen de afkeuring in geen en kel opzicht kan worden bevorderd. De raadpleging dier personen zal niets an ders dan noodelooze kosten veroorzaken, om dat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, de afkeuring niet kan uitblijven. SOMMELSDIJK, den 6 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. r r mtj reeda b(J ietvorm.) ïige contractant rand merk niet gemaakt door Inkomstenbelasting en Progressie was aan de orde bij art. 33. We geven 't artikel nog eens in zijn geheel met de daarbij inge diende amendementen. Deze hebben in elk geval meer beteekenis dan de redevoeringen. Belastbare som. Belasting. f650ofmeer, doch minder dan f700 f 1,25 700 7502,— 750 800 2,75 800 850 3,50 850 900 4,25 900 '950 5,- 950 1000 5,75 1000 10506,50 1050 700 7,25 U00„ 1150. 8,- 1150 1200 8,75 1200 12509,50 1250 1300 10,25 1300 1350. 11,- 1350 1400 12,- 1400 145013,— 1450 1500 14,- Is de belastbare som f 1500 of meer, doch minder dan f2000, dan is verschuldigd f 15 benevens f 2 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 1500 te boven gaat. Is de belastbare som f 2000 of meer, doch minder dan f 10,000, dan is verschuldigd f 25 benevens f 3 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 10.000 of meer, doch minder dan f 20.000, dan is verschuldigd f 265 benevens f4 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som f20.000 of meer, dan is verschuldigd f665 benevens f5 voor elk geheel bedrag van f100, waarmede zij de som van f20.000 te boven gaat", waarop zijn voorgesteld de volgende amen dementen: een van de heeren Bos, van Deventer, Ke telaar, Limburg, Marchant, Roodenburg, en Teenstra luidende: „Lid 3, 4 en 5 van artikel 33 worden ver vangen door het navolgende Is de belastbare som f 2000 of meer, doch minder dan f5000, dan is verschuldigd f25 benevens f3 voor eik geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 5000 of meer, doch minder dan f 10.000, dan is verschuldigd f115 benevens f4 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 5000 te boven gaat. Is de belastbare som f 10.000 of meer, doch minder dan f20.000, dan is verschuldigd f315 benevens f5 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som 20.000 of meer, dan is verschuldigd f815 benevens f6 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f20.000 te boven gaat. (Stuk no. 15, I), en een van de heeren ter Laan (Rotterdam), Helsdingen, Vliegen, Schaper, Sannes, van Leeuwen, Duys, Albarda, Gerhard en Kleere- kooper, strekkende om in art. 33 de woorden en cijfers: „f650 of meer, doch minder dan f700 f 1,25", te doen vervallen. (Stuk no. 18.) Verworpen het amendement Bos met 59 tegen 26 stem men. Tegen de rechterzijde met de vrij-libe- ralen en elf Unieliberalen nl. Fock, Dolk, v. Raalte, Schim van der Loeff, van Doorn, Roodhuizen, Patijn, Rink, Eland, de Meester en Borgesius. Verworpen 't amendement Ter Laan met 65 tegen 20. Vóór de Soc.-Democr., met de Vrijz. demo craten en twee Unieliberalen. Aangenomen het regeeringsartikel, zooals 't in 't begin van dit verslag is meegedeeld. Belasting op dividenden der Naaml. Vennootschappen met de amen dementen. Art. 35 dus met de amendementen van Van Vuuren en Van Nispen tot Sevenaar. Beraadslaging over art. 35, luidende „De belasting der vennootschappen, ver- eenigingen, maatschappijen en stichtingen, bedoeld bij art. 1 b en c en der lichamen vallende onder art. 2, is f 5 voor elk geheel bedrag van f 100.", waarop zijn voorgesteld de volgende amen dementen een, van den heer van Vuuren, luidende In art. 35 wordt in den derden regel in plaats van f 5 gelezenf 2,75. (Stuk no. 16). en een van den heer van Nispen tot Se- venaer (Rheden), strekkende om art. 35 te lezen als volgt „De belasting der vennootschappen, ver- eenigingen en maatschappijen, bedoeld bij art. lö, is f 2,75 voor elk geheel bedrag van f 100. Bedraagt de geheele uitdeeling over een boekjaar meer dan 4 ten honderd van het gestorte en nog niet afgeloste kapitaal, dan is over het meerdere daarenboven f 2,25 voor elk geheel bedrag van f 100 verschuldigd. Bedraagt de geheele uitdeeling over een boekjaar meer dan 5 ten honderd van het gestorte en nog niet afgeloste kapitaal, dan is, behalve de belasting volgens het eerste en tweede lid, over het meerdere f 1 voor elk geheel bedrag van f 100 verschuldigd. Bedraagt de geheele uitdeeling over een boekjaar meer dan 6 ten honderd van het gestorte en nog niet afgeloste kapitaal, dan is, behalve de belasting volgens het eerste, tweede en derde lid, over het meerdere f 1 voor elk geheel bedrag van f 100 verschul digd. De bepalingen van het tweede, derde en vierde lid zijn niet van toepassing op uit- deelingen die naar een anderen maatstaf dan dien van het kapitaal worden gedaan. De belasting der stichtingen bedoeld bij art. lc, en die van de lichamen vallende onder art. 2 is f 4 voor elk geheel bedrag van f 100." (Stuk no. 36). Grieven tegen de dividendbelasting zooals de heer Van Vuuren die bepleitte: le ze is een dubbele belasting; 2e. ze is niet naar draagkracht; 3e/ze is een amortisatie van Kapitaal; 4e. ze is een belemmering voor den opbloei van de naamlooze vennootschap pen; 5e. ze is een struikelblok op den weg van 't wetsontwerp, dat de groote gemeenten hulp moet bieden. Dubbele belasting. De heer Van Vuuren zei daar dit van: Men heeft de opmerking gemaakt, dat mijn afkeer voor een dubbele belasting en mijn liefde voor de naamlooze vennootschappen dan toch niet groot genoeg zijn om daarover niet heen te stappen- als er wat te halen viel voor de gemeenten. Ik dacht, dat ik mij in deze al zeer duidelijk had uitgesproken, maar ik wil daaraan graag nog iets toevoegen. Ik heb uitdrukkelijk gezegd, dat ik van een dividend belasting als gemeentebelasting geen geest driftig voorstander ben, maar dat daarvoor althans pleitte dat de gemeenten den last dra gen van de bedrijven door een groot deel der naamlooze vennootschappen uitgeoefend kosten voor onderwijs, politie, armverzor ging en dat de baten gaan naar de aan deelhouders die uit den aard voor een groot deel elders wonen. Deze belasting heeft dus min of meer het karakter van een belasting op uitwonenden. Zij past geheel in het kader, waarin de ge meentebelastingwetgever zich, in overeen stemming met den algemeenen wetgever, steeds meer bewegen. Meer en meer, zou ik haast zeggen, streeft men naar een retributie voor gepraesteerde diensten. Zoo bracht art. 240 van het ontwerp-Heemskerk een zakelijke belasting op het bedrijf, een belasting op de regeling tegen brandschade. Men treft of wil een verslag van de voordracht, die Prof. H. Burger 3 Maart 1.1. in Parkzicht te Amst. hield, op een bijeenkomst, begeleid door de Ver. „School voor Slechthoorenden" en ge leid door den Wethouder de Vries. Spr. stel de de vraag: hoe te voorzien in de behoeften aan onderwijs voor hardhoorenden". Op welsprekende wijze betoogde hij, dat doofheid in de kinderjaren stoornis in de ontwikkeling beteekend, zoowel verstandelijk als zedelijk. Afzonderlijk onderwijs voor slechthoorende kinderen noemde Spr. daarom een dringenden eisch. Door 't onderzoek van Dr. v. d. Wal is gebleken, dat er veel slecht hoorende kinderen zijn, reden waarom de Ver. „School voor Slechthoorenden" dan ook heeft besloten de eerste school voor dat doel alhier op te richten. Evenals de scholen voor achterlijke kinderen, zal het een particuliere instelling met gemeente-subsidie worden. Aan 'teind van Prof. Burgers voordracht, betuigde de wethouder de Vries zijn volle sympathie met het plan. Verder beval het Maandblad den uitslag van het onderzoek naar de bestanddeelen der geneesmiddelen van den kwakzalver Elmer Shirly. Zij zijn zeer gewoon en onschuldig, dus niet waard, dat men er zooveel geld voor betaald. Voorts komt er nog het ver blijdend bericht in voor, dat „Ons Landhuis" verscheidene geschenken ontvangen heeften den 12den Juni a.s. feestelijk zal worden ge opend. SOMMELSDIJK. Door den op 5 Mei j.l. gehouden Militieraad zijn de volgende inge schrevenen voor de militie, lichting 1915, we gens broederdienst vrijgesteld: W. v. Aalst, 20 cent per regel. 7 am j zo I in Eolienne, Mohair. Moiré, Gekleurde Japonnen, Rokken, Blouses, Kinder-Confectie enz. vindt U nergens in zulk een groote Keuze en koopt U nergens voordeeliger dan bij treffen den uitwonenden eigenaar, den forens' den logé, in een woord allen, die, zonder in een gemeente te ,wonen, van de gemeente profiteeren. In deze omgeving moet, men kan dit moeilijk betwisten, een belasting op de naamlooze vennootschappen zich heel wat beter thuis gevoelen dan in een rijksinkom stenbelasting, daargelaten of de uitwerking van stuk 85, dat nog niet in de afdeelingen is onderzocht, onberispelijk is. Er is dus zeker voor mij, zonder principi eel met deze belasting te dwepen, reden om te zeggen: indien gij met geweld een divi dendbelasting, dit is een dubbele belasting, wilt heffen, dan liever ten voordeele der ge meenten, die gij ze in het vooruitzicht stel- det, dan van het Rijk, dat thans zal gaan accapareeren hetgeen men na veel zwoegen en zuchten had gevonden als een bron van inkomsten voor de gemeenten. Het is ook rationeel wanneer ik als tegenstander van een dubbele belasting nog meer bedenking heb tegen een drievoudige, waarvoor het gevaar door dit wetsontwerp, zoo niet dadelijk dan toch in de toekomst, dreigender wordt. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van harthoorenden. Het werk der Vereeniging tot Bevordering der Belangen van slechthoorenden. Secretariaat Stadhouderslaan 92 den Haag. Behalve veel officieele mededeelingen komt „Ons Maandblad" in de aflevering van April J. M. Buskop, L. Buth, J. B. Hanson, M. Kar- dux, L. Volwerk, A. A. v. d. Wekke, M. v. d. Wende en A. Wielhouwer. De ingezetenen dezer gemeente P. Troost en H. Vijfhuizen, zijn benoemd tot agent van politie te Rotterdam. Donderdagavond hadden een tweetal jon gens de aardigheid het zoontje van P.F. van Middelharnis bij P. D. alhier in de deur te werpen. P. D. schijnbaar hierover in woede ontstoken, gaf den knaap een slag op het hoofd waardoor dit lichaamsdeel zoodanig begon op te zetten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. MIDDELHARNIS. 't Verzoek van J. Vroeg- indewei Sz. om G. C. van Assen, alsnog op de kiezerslijst te plaatsen is door B. en W. afwijzend beschikt. De heer W. Knops bezig zijnde aan eene dorschmachine had 't ongeluk zijn hand zoo ernstig te klemmen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. P. Boeter leerling der ambachtschool werd bij ongeluk door een ander leerling aan zijn hand ernstig verwond met een zaag. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de eerste zitting van de Militieraad gehouden te Dirks- land op 5 Mei j.l. is A. Arensman vrijgesteld wegens broederdienst. Toen G. met zijn schuit grint moest halen, is hij door een sleeper met het roer op de ketting der machine gevarenhet roer en toebehooren werd geheel van de schuit weggeslagen zoodat hij zich genoodzaakt zag op de werf te laten repareeren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij publicatie worden de ingezetenen be kend gemaakt, dat op Dinsdag 12 Mei a.s. des avonds te zes ure de brandspuiten zul len worden geprobeerd en derhalve het tot de brandweer behoorend personeel op dat uur zal behooren tegenwoordig te zijn op de Voorstraat ter hoogte van het Raadhuis. DEN BOMMEL. Een schadepost. Toen de landbouwer J. Melissant deze week bij zijn varkens ging kijken, kwam hij tót de on aangename ontdekking dat twee dezer dieren dood ter neder lagen. Oorzaak onbekend. Deze week kwam de stoomboot „Koningin Wilhelmina" een half uur over tijd in de ha ven, doordat toen hij even voorbij Vlaardin- gen was een zijner stuurkettingen brak. De volgende personen zijn opgeroepen om voor herhalingsoefeningen op te komen J. M. Bom, A. Kreeft, T. v. d. Plaat, Joh. v. Delft, J. Kievit, en A. Huijsmans allen op 4 Sept. en L. Hardendood 7 Sept. a.s. De zitting van den Keuringsraad zal voor deze gemeente gehouden worden te Ooltgensplaat in de le O. L. School, op Vrij dag 5 Juni des v.m. 10V2 uur. Tot lid der Gezondheidscommissie voor dit gewest is benoemd de heer C. A. de La ter Mr. Metselaar te Stellendam. De militieraad heeft in zijne vergade ring van 5 Mei j.l. vrijgesteld wegens broe derdienst: C. A. Jacobs, M. Hameeteman en P. Bakelaar. In deze gemeente belooven de vrucht- boomen zeer veel. De peren en vroege ap pelen zijn afgebloeid, maar de late staan in rijke pracht. De boomen dezer soorten lijken reusachtige ruikers. De nachtvorsten in 't laatst van April en begin Mei hebben naar 't schijnt, nogal niet veel kwaad gedaan. Al leen late perziken hebben veel geleden; de vroege waren toen al gezet. OOLTGENSPLAAT. Dhr. L. Doorduim is bij beschikking van den Minister van Marine benoemd tot tijdelijk lichtwachter bij 's Rijks haven of kustverlichting. De werkman J. R. uit Made werkzaam op het werk aan den buitendijk alhier kreeg gisteren morgen een kar met grond over zijn beenen. Per rijtuig naar het dorp gebracht verleende Dr. Hers geneeskundige hulp en werd vervolgens aan de boot gebracht om naar zijn woonplaats te vertrekken. Dijkgraaf en gezworens van de polders het Oudeland, Weipolder. Alteklein, Galathee Mariapolder, Rietveld, Grooten Blok, Nieu- wenblok, Krammer en Anna Wilhelminapol- der maken bekend de rekening van 1913 en de begrootingen van 1914 van 8 tot en met 21 Mei van 's morgens 9—4- uur op de ge meente secretarie alhier ter visie liggen. OUDE 1 ON GE. Vrijdag 15 Mei a.s. za' schouw worden gehouden over hek.R?' ken, dammen en zijlen, in de po~" zende door het Oudeland van Oude den Magdalenapolder en den Mole-8 y DIRKSLAND. De keuring voor de f^rtin j Militie lichting 1915 zal plaats he. fi.s* Maandag 8 Juni des v.m. 9 ure. 'row#.. De paardenmarkt zal dit jaar g.r°ve*f worden op Donderdag 7 Juni. De Rijkspaardenkeuring voor Ir 4 merries en veulens zal gehouden wo.4 -.r Dirksland op Dinsdag 23 Juni des ure aan den Secretarieweg. HERKINGEN. Met de afwezigheid Heer A. Munters Az. is tot pIaatsvem ««-f,i;,Di secretaris van de afd. „Het Groene"1^ alhier benoemd den heer L. v. d. Velde 8\vj De te heffen som van het KohV^ t; Omslag bedraagt voor deze gemeen'T.r if jaar f 1499,39\ >p De Landweermilicienverlofganger J."}t§?,>f Noordijk is tegen 25 Mei e.k. opgeroepg 8 voor herhalingsoefeningen der Genietroep t 1 te Utrecht. Aj',- Bij het rollen in de wei geraakte eef^i V' paard van H. C. Bruggeman op zulk een ge- vaarvolle manier in de sloot dat het d' slechts met moeite door een span paart,, getrokken op het droge kon worden gebrach'. MELISSANT. Er hebben zich hier 40 jonge lieden aangemeld voor het houden van schiet oefeningen tot verhooging van 's Lands weer kracht. Door den Militieraad,1 zitting houdende te Dirksland, zijn vier ingeschrevenen de' militie voor de lichting van 1915, wege> broederdienst vrijgesteld. De zitting van den Keuringsraad -J3 de ingeschrevenen der militie der lie! en <5- /er- taren er aar

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3