Adverteatien. J. G ÏAN DALEN X MM Lamsteeg 2 hoek Kaasmarkt ROTTERDAM. Huishoudelijke Artikelen in den uitgebreidsten zin. Hel beste adres!! 1. HOLLEMAN ilz. ZuÉijile Den Bommel „ROSASCH". Draineerbuizen M. VERHEUL, Rotterdam Hoogstraat 175 M. VERHEUL, Elisabethdwarsstraat, ROTTERDAM. Roeien en Paarden Speciaal adres voor Kinderwinkel ,,De Ooievaar66 H Varkensvoer merk MVR, het beste! Lijnzaadschilfers \r/ GEMENGD NIEUWS. V erzekering- Maatschappij T. OVERWEEL Oost dijk No 290, Sommelsdijk. C. GOUSWAART, SOMMELSDIJK. KORTEWEEGJE Geregeld in voorraad Beton en Ge wapend Beton Eindstukken Var kens- en Drinkbakken enz. enz 7986 ConcnrreereMe prijzen Vraagt prijsopgaaf H,H. Veehouders verzekert uw tegen het risico van werpen metuit- keering der volle waarde, zijnde 100 bij de van ouds bekende Noord-Hollandsche Opgericht te Oud-Karspel in 1816, thans te Alkmaar. Vertegenwoordiger voor Goeree en Overflakkee 7520 L. VOGELAAR, LaMD., Melissant. P.S. Verzekerd ook doorloopend. voor allerlei Koek, Spoorbanket, Thee banket, Paleisbanket, Wellingtons, Bitterkoekjes, Krakelingen, enz. 7514 is en blijft steeds bij Op bestelling worden gpoedig geleverd TAARTEN, groot en klein, vmm voor alle soorten Landbouwwerktuigen is bij Groote voorraad Cultievators, Extripatcrs, Wiedmachines, Kunstmest strooiers, Kunstmestbrekers, Handzaai- en Wiedmachines, Landrollen, Zaaimachines, Ploegen, Wendploegen, Ketting- en Zigzageggen enz enz. Koopers boven de f 15. worden tramkosten vergoed en moeten uit stappen Station Achthuizen. 7548 Beleefd Aanbevolen. Geen stof meer bij 't vegen uwer Lokalen, Winkels enz. gebruik Vraag gratige monster. Eenig fabrikant: H. VAN RENSSEN, Nieuwe haven 99, ROTTERDAM. tusschen Bazar en Goudsche Wagenstraat Waschbare Zomermantels, in wit en gekleurd met bijpassende Ea|ij es en Hoedjes. Katoenen en batiste Zomerjurkjes. Jongens- en Meisjeskleeding tot den leeftijd van circa 6 jaar. Groote sorteering schooljurken tot 7 jaar. Wollen Doeken, Capes, Kousjes, Slokjes, Wagen kleedjes, Spreitjes, Tricot Pakjes Truien Broekjes, Hoedjes, Kousen en Ondergoederen. I.}) Doopgoederen. Bieclame Luiermanden vanaf f 8 50. van de firma O. A. VERKOUTEREN (den heer J. KOOIMAN) te Hal steren, worden door hun prima kwaliteit en concurreerende prijs steeds meer en meer gevraagd. Inlichtingen worden verstrekt en bestellingen liefst zoo vroeg mogelijk aangenomen door 7784 A. VAN ROSSUM te Ooltgensplaat. H. C. VAN ROSSUN te Den Bommel. W. TERHOEVE te Oude Tonge. Lijnzaad. Suikerkoekjes merk: 111 VB "(briket vorm.) Vertegenwoordiger voor Overflakkee en Goedereede C. ALBI.AS, Eendrachtstraat, Middelharnis. BETON- en CEMENTIJZEBWERHEIS. Drink- en Voederbakken. Alle soorten Riolen, Bulzen, Putten, halzen van Regen bakken en Welputten, enz. enz. In de grootste verscheidenheid en vormBeton vloeren, Stoepen In graniet en Cement. Handel in Cement. Alles onder garantie. Vraagt prijsopgaaf "98 7024 Depothouder voor Ouddorp en omstreken de heer M. BOELAARS; voor Stad aan 't Haringvliet en omstreken de heer MACHIELSE.voor Ooltgensplaat J. DE VOS Wz. en vóór Melissant D. ZORGE. slokten van dat meerdere een groot deel op. Maar de burgerlijke diensten van den staat, werden door allerhande sociale hervormingen ook veel kostbaarder. En daarvoor zalLloyd George thans ook meer geld moeten vinden. FRANKRIJK. De Franschen in Marokko. Aan de „Li- berte" wordt uit Fez geseind De kolonne-Gouraud vernietigde het leger kamp van den Roghi, in het noorden des lands. De Marokanen leden ontzaglijke verliezen. De Franschen kregen 9 dooden en 9 gewonden. Gedurende den aanval op het kamp Roghi verloren de Franschen 9 man aan gesneuvel den, terwijl 25 anderen gewond werden: De verliezen van den vijand waren aanzienlijk. DUITSCHLAND. Het Duitsche leger. In den Rijksdag ver klaarde de minister van Oorlog bij de tweede lezing van de begrooting het volgende over de tenuitvoerlegging der jongste legerwetten; Men is er zonder bezwaar in geslaagd een voldoend aantal manschappen aan te werven. 38.000 nieuwe recruten konden onder de wa penen geroepen worden. Men blijft dezelfde eischen als vroeger stellen. Van de recruten die in de herfst ingelijfd werden, moest slechts 4°/o .wegens lichaamsgebreken naar huis ge zonden worden, wat verleden jaar met 41/2 het geval was. Van de 30,000 officiersposten zijn er slechts 3000 onbezet, terwijl te ver wachten is, dat binnen drie jaar dit tekort aangevuld zal zijn. (Toejuichingen). Er is een tekort van 4000 onderofficieren. Uit het bovenstaande blijkt, dat de bezorgd heid, die in zekere kringen, in verband met de nieuwe legerwetten bestond, ongegrond, was. Zoowel de huisvesting, de verpleging als de geneeskundige behandeling waren steeds veldoende. Wat de sanitaire toestand in het leger be treft, kan men het jaar 1913 een record-jaar noemen en hieruit blijkt, dat het corps der officieren van gezondheid aan de hoogste eischen beantwoordt. Groote moeilijkheden bestonden er in ver band met de kleeding. Niettemin kon den 7en October reeds aan den keizer gemeld worden; dat alle korpsen gereed tot den strijd konden uitrukken. (Toejuichingen). BELGIË. De Belgische wet op de arbeidersverze kering. De Kamer nam in eerste lezing het verzekerings-wetsontwerp aan. De verplichte ouderdomsverzekering werd met algemeene stemmen aangenomen, de verplichte ziekte en ongevallenverzekering werd met op onge veer tien na algemeene stemmen aangenomen. Deze wet is van toepassing op 2 millioen arbeiders in de nijverheid, den handel en den landbouw, die minder dan 2400 francs per jaar verdienen. Zij legt ten laste van den ar beider 6 francs per jaar voor de ziektever zekering 6 francs voor de her-verzekering en 12 francs voor het ouderdomspensioen. De werkgevers zullen 6 francs per jaar en per arbeider storten, d.i. ongeveer 11 mil lioen francs. De Staat draagt 42 millioen francs bij waarvan 14 millioen ten bate der ouder domsverzekering, en zal voorts 5 millioen francs besteden aan de stichting van sana toria voor tuberculoselijders. De verzekerden ontvangen, in geval van ziekte, 1 francs per dag van den lOden dag af tot hunne genezing, en in geval van in validiteit, niet het gevolg van ouderdom zijnde 1 francs per dag tot hun 65ste jaar. De wet handhaaft voorts de reeds bestaande onder linge verzekeringen. RUSLAND. Tumult in |d# Russische Doema. Toen in de zitting van de Doema de voorzitter van den ministerraad, Goremkin, het spreekge stoelte betrad, begonnen de afgevaardigden der uiterste rechterzijde geraas te maken. Zij schreeuwden en sloegen met de deksels der lessenaars. Nadat een poging van den voor zitter der Doema om de orde te herstellen vruchteloos gebleken was, stelde deze voor op de acht rustverstoorders de hoogste straf toe te passen, nl. hen voor 15 zittingen te verbieden de debatten bij te wonen. AFRIKA. De stakingswet in Zuid-Afrika. Uit Kaap stad wordt gemeld dat de stakingswet, waarin bijzondere bepalingen gemaakt zijn ten op zichte van de spoorwegbeambten, die gedu rende de staking in Januari 1.1. aan het werk gebleven zijn, en de stakers is in derde le zing door het huis van afgevaardigden aan genomen. Door de aanneming van deze wet worden zooals de Minister van Spoorwegen, Bur ton in 't laatst van de maand verklaarde de werklieden, die bij de eerste aanmaning het werk hervat hebben van geldboeten vrij gesteld, terwijl de stakingleiders voor altijd van den dienst bij de spoorwegen worden buitengesloten. - K Een politle-hond aan het werk. Dezer da- g;n is te Amsterdam op de IJkade en in de JXXTïên Ltlanden, waar herhaaldelijk uit spoorwa- Hiifc'nsli Seg^operen kranen van de verwarmings- iaar kc ore vermist werden, met succes een po- eerst uitsD 'nd aangewend. later zal „politiebode" vertelt daarover het vol- De inge? de lichtintö toeval wil, dat een wagenplakker in der S. S. een persoon tusschen eeni- 'agens, staande op de IJkade, bezig ziet, roeren van 'n kraan af te draaien. De I 'oon, zich ontdekt ziende, neemt de vlucht. (oiTmderzoek zijn al twee moeren afgedraaid „trlt.e bewuste persoon wordt later dooreen ïrt van politie gearresteerd. Aangezien die besteen 200 maar niet met de hand zijn af (frraaien en bij hem geen voorwerp door *V wagenplakker was gezien noch in de -^'ijreid van dien wagen of op hem was ;fonden, stelde een agent den aan zijn lei- g toevertrouwden politiehond aan het werk, r hem aan de pet van den verdachte, op plaats lucht te geven. Al dadelijk begon hond in de voetafdrukken tusschen die Wagens in het zand te krabben, sprong te gen den wagen op, snuffelde aan de bewus te kraan en begon te blaffen, ten teeken,dat j(Jaar dezelfde lucht was als aan de pet, die f'iem was voorgehouden. Even daarna sprong hij in den openstaan- den wagen en haalde daar een zakje met (-brood uit, zocht toen om den wagen in bree- den kring het terrein af en bracht den agent achtereenvolgens van achter een hoop grint vandaan, twee schroefsleutels, die beiden op de moeren van die kraan pasten. Verdachte erkende bij vertooning, dat het zakje met in houd aan hem toebehoorde. De brand te Dieren. Tweede slachtoffer. Nader wordt uit Dieren gemeldt, dat ook de oudste zoon aan de gevolgen zijner brand wonden is bezweken. Zeven geiten en drie varkens vielen eveneens het vuur ten prooi. Het huis, eigendom van den heer Schoon- man, was verzekerd, eveneens de inboedel van Gerritsen, doch de inboedel van Corne- lissen niet. De brandweer was spoedig ter plaatse en moest zich behelpen met water uit naburige pompen. Gasontploffing. Een ernstig, maar gelukkig goed afgeloopen, geval van gasontploffing heeft zich Zaterdag voorgedaan in het Lu- thersche Weeshuis aan den Wagenweg te Haarlem. Omstreeks kwart voor drieën had de va der van het huis in de bijkeuken de geyser aangestoken. Nadat die ongeveer vijf kwar tier gebrand had, werden de bewoners van het gesticht door een ontzettenden slag ver schrikt, vertelt H. Dbld. Men snelde naar de plaats vanwaar het geluid was gekomen en vond in de bijkeuken een groote wanorde. Waarschijnlijk door ontploffing van gaswas de romp van het ondergedeelte van den geyser, een stuk rood koper van meer dan een vierkanten meter, van het toestel afge slagen, een ijzeren hek, rond de geyser was uit den muur gerukt. Hek en koperen plaat waren als een zwaar schot door het vertrek geschoten, hadden een tafel op schragen om- vergeslagen en waren toen nog met zooveel kracht tegen de deur aan de overzijde ge komen dat het paneel er geheel werd uitge slagen en de stukken koper-en ijzer in de keuken geworpen werden, daar hevig ver schrikkende het keukenpersoneel, dat juist was gaan theedrinken. Nog meer verwoestingen werden aange richt. De vensters boven de aanrechtbank werden uit de kozijnen geslagen, van de glas ruiten in de andere vensters bleef niets meer heel. Twee deuren werden met zulk een kracht den verkeerden kant opengeslagen, dat zij zwaar beschadigd werden. Verder werd de muur, waartegen de geyser stond, ontzet en een ijzeren pot in stukken gebroken. Zulk een kracht had het ontploffende gas, dat in een aangrenzend vertrek de ruiten ver nield werden en zelfs de ruiten van een ka mer op de eerste verdieping de bijkeu ken is op den beganen grond die door een binnenplaats van de keuken gescheiden is, zijn vernield. Door een wonder waren de meisjes, die hier werken, eenige minuten vroeger gaan theedrinken. Waren zij in de keuken geble ven, dan was de ramp niet te overzien ge weest. Tot nu heeft men niet kunnen vinden, waardoor het ongeluk is veroorzaakt gewor den. Mislukt. Een aannemer te Schoten, wiens faillissement werd aangevraagd, ging er met ongeveer f 5000 van door, naar Canada. Vóór zijn landing daar heeft de justitie te Haar lem de hand op hem doen leggen, en de man is nu alweer op de terugreis. Het groot ste gedeelte van het geld had hij nog. (N. R. C.) Waarschuwing. Men meldt ons uit Haar lemmermeer: Evenals ieder jaar in de maanden April en Mei zijn ook nu weer een groot aantal vreemde werklieden uit Noord-Brabant en Gelderland en de Zuid-Hollandsche eilanden in deze gemeente gearriveerd om gedurende de aanstaande zomermaanden in onzen pol der veldarbeid te verrichten bij de landbou wers. Deze menschen ondervinden thans echter een groote teleurstelling; velen hunner zwer ven nu reeds gedurende een paar weken rond; aankloppende bij iederen boer om werk, maar tevergeefs. Door de koude der laatste dagen wordtde groei der gewassen en het ontkiemen der zaden zeer belemmerd en valt er vanzelf ook met het wieden van onkruid nog geen cent te verdienen. Men deelde ons mede dat reeds een groot aantal dezer werklieden wier leeftocht was opgeteerd, platzak naar hunne woonsteden is teruggekeerd. De waarschuwing is niet overbodig: laten de vreemde werklieden nog maar gerust een paar weken wegblijven. Dan besparen ze zich een groote teleur stelling en noodelooze uitgaven. Overreden. De 5-jarige Struik, wonende Houtrijkstraat te Amsterdam werd Maandag namiddag omstreeks half zes door eenzand- trein overreden. Een been werd afgereden en in deerniswekkenden toestand werd het knaap je naar het Binnengasthuis vervoerd. (Tel.) Ernstige val. In de nieuwe Vijzelstraat te Amsterdam is Maandag een juffrouw bij het glazenzeemen door een lantaarn op een bin nenplaats gevallen. Ze werd inwendig ge kneusd opgenomen in 't Binnengasthuis. Het mes. In den nacht van Zondag op Maandag is bij een vechtpartij te Surhuis- terveen zekere Bos levensgevaarlijk met een mes boven één zijner oogen verwond. De dader is gevlucht. Zonderlinge plaats voor een vogelnestje. Aan de Binnenhofpoort bij het Mauritshuis Den Haag bevindt zich een lichtbak der H. T. M. met het bekende „stopsein". Een musschenpaar had nu, volgens de H. Ct., de brutaliteit, gaande door een opening aan den bovenkant van een paar cM. in de zen bak een nest te bouwen. Men vindt in dezen bak 3 lichtseries, een „voorsein" met „stopsein" voor de trams, ko mende van het Plein en een „controlesein", dat ingeschakeld wordt voor de trams ko mende van het Binnenhof. Deze lichtseries branden elk éénmaal inde 6 minuten; de vogels zijn er schijnbaar niet bang voor. Men ziet de lampjes van het „controlesein" en eveneens van de „O." en de „P" van „Stop" gloeien door het vogelnest heen. De tramdirectie, die geen hinder heeft van dit nest, laat het tot nu toe stil zitten. (Vad.) Onvoorzichtige jongens. Twee jongens van 18 jaar, G. J. Mulder en G. Weber, te Almelo, vonden Zondagmorgen een met hagel gevulde patroon. Zij staken deze aan, zoodat het pro jectiel uit elkaar sprong, met het noodlottig gevolg, dat beide jongens deerlijk aan aan gezicht en handen verwond werden. Hevig bloedend werden zij in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. (Hbl.) Hofleverancier. In het lekkere lentezonne tje dat het voorplein van het Huis ten Bosch zoo glunder bescheen, stond Publiek en wachtte zoo verteld de „Ned." Want 't kon zijn, dat H. M. de Koningin en de Prins een rijtoer gingen maken en wie weet, was het Prinsesje er dan ook nog wel bij. En al bleef het nog angstwekkend stil achter de groote deuren, een half uurtje had men er als trouwe Oranjevrienden wel voorover. Toen geviel het, dat de deuren werden ge opend en op eens electriceerde verwachting het publiek. Gegalonneerde lakeien schreden ter deure uitde Koningin! Helaas géén Koningin. Maar toch werd het aar dig. Want één daalde de trappen af en schreed over het eerbiedig-opengelaten pleintje heen voorbij den diender en n£ér het pu bliek, dat beleefdelijk uiteenweek voor den gegalonneerden man. Zoo schreed deze statiglijk voort tot hij stand hield bij een ballonnetjeskoopman, wiens roode en blauwe ballonnetjes helder glanzend zachtkens heen en weer wiegelden in de van zon doorzeefde schaduw onderde boomen. Lezer, ge begrijpt nu de situatie, de bal lonnetjes waren de attractie van het Prinsesje geweest. En zoo aanschouwde Publiek, in dankbare stemming, dat te mogen meemaken den inkoop van zes luchtballetjes voor de Prinses. Dat aanschouwen geschiedde onder dood- sche stilte. Ook de inkoop zelve geschiedde onder doodsche stilte. Een voor een knapte de man-van-de-ballonnetjes zes ballen van zijn „luchter" af en reikte die zichtbaar ver heugd over de hem aangedane eer, aan den man-van-het-Hof, die accuraat en netjes de dradekens om zijn vinger wond met een deftigheid als alleen een Hoflakei ter dispo sitie kan hebben. Daarna zwaaide hij sierlijk zijn vrije rechter naar den achterzak, trok lakeiïgstatig zijn portemonaie en dolf daarin naar een rijksdaalder, welke zilveren munt hem bijna uit de beurs gekeken werd door het ademloos publiek. Geagiteerd grabbelde nu de nieuwe „Hofleverancier" in zijn „kas", zijnde een zijzak van zijn vestje, maar met grootmoedig, schier vorstelijk gebaar schonk de lakei den zijn schitterenden verkoop ge nietende den ganschen rijksdaalder. Toen kwam de ontspanning op al die ge zichten. Lachjes plooiden de tot dusver in aandachtspanning toegenepen monden, en in alle oogen twinkelde glans. Man-van-het-Hof af. met de genoeglijk bo ven zijn hoofd dienende ballonnetjes. Man-van-de-ballonnetjes, Hofleverancier nu, rechtsomkeert naar 't achterplein, dwars door den stroom der vroolijke opmerkingen over zijn dag, die goed was geweest, en opzijn zoo lang beheerscht gezicht glansde nu een verlegen-blij lachje-om de riks van 't Prin sesje. Niet tegen den godsdienst. In een optocht door de socialisten Zondag te Enschedé ge houden, werd o.m. een opschrift meegedragen met de volgende woorden: „De Kerk de Kroeg en de Kazerne zijn drie struikelblokken op den weg naar het geluk". Toch zeggen de socialisten, dat ze niet tegen den godsdienst zijn. En zijn er zelfs nog menschen, zegt het Cent. die het gelooven. Droevig. Men meldt ons uit Amsterdam Maandagmiddag stond een troep nieuws gierigen aan de Gelderschekade bij de Bantammerstraat. 't Gold de beslaglegging op een aldaar liggend vaartuig van den zand- schipper van den Akker, de man, die nu ruim een jaar geleden door het zinken van zijn zandscheepje aan de Kraansluis drie kinderen verloor. Geholpen door de liefdadigheid der stad- genooten kon v. d. A. zich daarna een nieuw scheepje koopen. Jammer genoeg is hij ech ter niet in staat geweest de hypothecaire schuld op het vaartuigje te voldoen en het gevolg daarvan was nu, dat deurwaarder A. beslag moest leggen op het scheepje. Ge willig liet de schipper dat niet toe, want toen de deurwaarder zich eenmaal aan boord bevond, stiet de schipper het vaartuig van den wal. Er was alsdan hulp der politie noodigom den deurwaarder zijn onaangename taak te laten volbrengen. Een kranig heertje. Uit Lemmer schijft men aan het Vad.: Een krasse grijsaard mag zeker wel genoemd worden de bijna 85-jarige oud-visscher Jan Zeldenthuis alhier. Reeds j.l. Woensdagtoch is hier door dezen ouden heer in zee een bad genomen. Hij was daarmede weer evenals vorige jaren de eerste van de vele personen die hier in zee baden. De laatste jaren sloeg hij bij gunstig weer, tusschen 't laatst van April en October, bijna geen dag over. H. MI5ËUWS in molimpin. TELEFOON 7618. met het oog op de den laatsten tijd voorkomende knoeierijen wordt door mij reeds bij afname van 1000 Ko. kosteloos onderzoek toegestaan op zuiverheid. Ondergeteekende herinnert er H. H. Landbouwers aan dat hij de eenige contractant is van bovenstaand artikel. Bij de echte S. W. O. schilfers staat bovenstaand merk niet alléén op de zak doch op het loodje aan de zak. Ook voor levering in het seizoen 1913/1914 wordt gaarne aanbieding gemaakt door

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2