buitenland. binnenland. officiéél gedeelte. plaatselijk nieuws. gemeenteraadT posterijen. rechtzaken. verkoopingen. gemengd nieuws. minder dan f20.000, dan is verschuldigd f315 benevens f5 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som 20.000 of meer, dan is verschuldigd f815 benevens f6 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f20.000 te boven gaat. (Stuk no. 15, 0, en een van de heeren ter Laan (Rotterdam), Helsdingen, Vliegen, Schaper, Sannes, van Leeuwen, Duys, Albarda, Gerhard en Kleere- kooper, strekkende om in art. 33 de woorden en cijfers: „f650 of meer, doch minder dan f700 fl,25", te doen vervallen. (Stuk no. 18.) DUITSCHLAND. Groote boschbrand In Westfalen. Op 1 Mei brak op den grens vanjRijnland en West- falen tusschcn Osterfeld, Hiesveld, Kirchhel- len en Sterkrade in de boschaanplantingen van den groot-industrieel Grillo, een bosch brand uit, die op de Arembergschebosschen oversloeg. Achthonderd morgen boschgrond staan in brand. De brandweer uit den om trek werd telefonisch en telegrafisch ontbo den, maar de beperking van den brand wordt, met het oog op den hevigen wind en de groote droogte, onwaarschijnlijk, geacht. Het huis van den houtvester is door de vlammen ingesloten. Ongeveer 40.000 morgen land loopen gevaar. OOSTENRIJK. De gezondheidstoestand van keizer Franz Joseph. Volgens het heden over den gezond heidstoestand des keizers uitgegeven bulletin, blijft de verbetering aanhouden en neemt de catarrhale aandoening af. ZWEDEN. De gezondheidstoestand van koning Gus- taaf. De koning gaat in beterschap vooruit, hoewel slechts langzaam, daar Z. M. door de operatie zeer verzwakt is. Gedurende het grootste gedeelte van den dag rust de pa tiënt, doch maakt dagelijks een korte wan deling. De slaap en de eetlust zijn zeer be vredigend. AMERIKA. De mijncatastrophe te Beckley. Over den brand in de mijn der New-River Company te Beckley in West-Virginië, zijn te Londen de volgende bijzonderheden ontvangen. De oorzaak van het ongeluk zijn twee tnijngas- ontploffingen. De eerste ontploffing had in de schacht zelf plaats, daarop volgde onmiddelijk een tweede, welke de geheele mijn in brand zette. Met het reddingswerk werd zonder aarzelen een aanvang gemaakt. Tot dusverre is men er in geslaagd 67 mijnwerkers levend, doch met ernstige brand wonden en 190 lijken naar boven te bren gen. Van verdere pogingen om nog tneer ar beiders te redden moest worden afgezien. Aan den mijningang zag men bijna geen sporen van opwinding. De bloedverwanten en vrienden van de zich in de mijn bevin dende arbeiders, waren er van den beginne af van overtuigd, dat geen redding moge lijk was en trokken zich in hunne woningen terug. ZUID-AFRIKA. De uitslag der verkiezingen voor den Provincialen Raad. De Zuid-Afrikaansche partij bleef op hetzelfde punt staan; de Uni onisten verloren 10 leden; de Arbeiders won nen 20 zetels. In verschillende opzichten zijn deze ver kiezingen merkwaardig. Het meest treffend is wel de groote overwinning van de Ar beiders in de Transvaal en de daarmede ge paard gaande vernietiging van de Unionisten Partij. De geheele Rand, met uitzondering van Parktown en Yeoyille, de deftige buur ten van Johannesburg, heeft zich ten gunste van de Arbeiders verklaard, terwijl ook Pre toria voor de Arbeiders stemde. De geheele industrieele en stedelijke bevolking heeft dus in al die plaatsen, waar zij een beslissende invloed kon uitoefenen, zich zoowel tegen de Unionisten als tegen de Z.-A. Partij ver klaard. Want niet alleen werden de Unio- nistiesche kandidaten verslagen,ook daar, waar de Z.-A. Partij kandidaten had gesteld, ble ven zij hopeloos in de minderheid. Hoe men de zaak ook keert of wendt, de uitslag is voor de Unionistiese partij zoowel als voor de regeering een groote teleurstelling; voor de Unionisten, omdat zij feitelijk in de Trans vaal zijn-.uitgeroeid en voor de regeering, omdat het beteekend een motie van wantrou wen in haar beleid. Zij had verwacht, dat het geheele land met een flinke meerderheid haar optreden tegen de staking zou goedkeu ren. Ware dat gebeurd, dan zou waarschijn lijk het Parlement zijn ontbonden, omdat Ge- nefai'li* Ï1 rf1'3" de kans sch°on zaë om u"en te zegevieren. Nu blijkt ^Vestdijk B 29Transvaal althans die perso- Gevestilkc de regeering in de eerste hi R Ondanlrc "!a(^ verwacht, n.l. de stedelijke fllSnTVnnw oor zooverre die niet uit arbei- *-'dietrsl Wens" het in het geheel niet met het iaar ire aren e"s waren- iorot «it«nraatnclsche Afrikaners kunnen met later zal worüer gebeurtenissen tevreden zijn. De ineesr"'gevaar, dat de Arbeiderspartij in de lichtine \ment de meerderheid zal krijgen, n'e*> en van de Arbeidersgroep in .ment is geen ernstige tegenstand te .iten tegen de taalgelijkheid. De ver- mg aan de Unionistiese partij, die zich tol toe nog altijd heeft doen kennen als „"tr/and bij uitnemendheid van het Hol- «ras, kunnen we niet anders dan toe- besta1- .ieuwe voorzitter van de Eerste Kamer. B. is benoemd tot voorzitter van de e Kamer der Staten-Generaaf, voor den I eren duur der zitting die aangevangen den derden Dinsdag in September 1913, 1 baron Van Voorst tot Voorst, lid van tamer. |J. G. baron van Voorst tot Voorst (R.-K.) nieuwbenoemde president der Eerste jmer, is den 16den September 1846 te EI- jn op den huize Westerveld bij Arnhem ■boren. vis jongeling trad hij in dienst bij het In- ructie-bataljon en na den Hoofdcursus te ebben doorloopen, werd hij den 3denjanu- ri 1870 benoemd tot 2e-luitenantvijf jaar ilater werd hij le-luitenant en in 1889 kapi tein; in 1898 bereikte hij den majoorsrang; in 1901 den rang van luitenant-kolonel en op 3 April 1904 werd hij benoemd tot kolonel- Vnmandant van het regiment grenadiers en '°rs. -on Van Voorst tot Voorst is thans ge neraal-majoor op nonactief en adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. In de Eerste Kamer, waarin hij sedert 27 Maart 1908 zitting heeft voor de provincie Zuid-Holland, heeft hij zich vooral met mi litaire vraagstukken bezig gehouden. Evenredige vertegenwoordiging. De staats commissie voor evenredige vertegenwoor diging is Vrijdag met haar arbeid gereed gekomen. Haar verslag, vergezeld van de noodige bijlagen, zal in den loop van deze maand aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, heeft wegens familie-om standigheden met ingang van 1 Augustus a.s. aan H. M. de Koningin ontslag als zoo danig aangevraagd. H. Waller. Zaterdag is te Ubbergen, nabij Nijmegen, op 76-jarige leeftijd overleden de heer H. Waller, die van 1904—1913 lid is ge weest van de Eerste Kamer voor Zuid-Hol land. Hij was 28 Sept. 1837 te Amsterdam ge boren, waar hij in samenwerking met den heer D. Rahusen van 1861—1881 bankier is geweest. Van 1887—1894 heeft hij deel uit gemaakt van het moderamen van het cen traal comité voor anti-revol. kiesverenigin gen. Na de ontbinding van de Eerste Kamer in 1904 is hij voor het eerst door de Staten van Zuid-Holland afgevaardigd. In 1913 is hij bij de periodieke verkiezingen afgetreden en woonde sedert als ambteloos burger te Ub bergen. Wijlen de hr Waller was de antirevolutio naire beginselen toegedaan. VERKIEZING voor dun GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Som- inelsdijk brengt hiermede ter openbare ken nis, dat op Dinsdag den 19n Mei aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, wegens het over lijden van den heer Jacob Joppe Cz,; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste tien kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling ge schiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschie den persoonlijk door één of meer der per sonen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenver meld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kos teloos verkrijgbaar van den 5 Mei 1914 tot en met den dag der verkiezing. Sommelsdijk, den 4 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Op de kiezerslijst 1914/15 komen voor: Voor de 2de Kamer der S.-G. 617 perso nen: voor de Prov. Staten 616 en voor den Gemeenteraad 496. Deze cijfers waren ten vorigen jare resp. 606, 603 en 495. Vrijdagmorgen had de smidsknecht M. Tieleman het ongeluk een zijner vingers van de linkerhand tusschen eene dorschma- chine zoodanig te klemmen dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagmiddag kwam een dochtertje van den heer Jb. Vroegindeweij terwijl zij aan het spelen was, te vallen waardoor zij haar arm brak. Door eenige kwajongens werd j.l. Zon dagmiddag eene brandende sigaar op den hoed van een dochter vanjb, Troost gewor pen met het gevolg dat deze hoed bijna ge heel verbrandde. Maandagavond d. a. v. had hetzelfde meisje het ongeluk haar pols te breken doordat zij van eene wielslede af viel. Door den heer P. Bouma, alhier, is Maandag een postduif gevangen. Op het rin getje aan den rechterpoot stond De duif Anvers co 22621, op dat van de linkerpoot stondA 215. Maandag viel van den schipper B. v. d. Gijze de oudste dochter in de volle ha ven, met water alhier. Spoedig werd zij door toegeschoten hulp op het droge gebracht en alzoo van een wissen dood gered. MIDDELHARNIS. Door I. Mosselman is een postduif gevangen gemerkt A 215 Anvers 13 22621. Den heer B. Overbeek vertrekt met zijn gezin Vrijdag 9 Mei met het S.S.Rotterdam ter verbetering van positie naar Noord-Ame- rika. v Het zoontje van J. Sliedrecht had 't ongeluk te vallen wat tengevolge had dat hij een arm brak. De zitting van den Militieraad zal ge houden worden op Woensdag 3 Juni in de Ambachtschool des voormiddags 9 uur en des namiddags om 1 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij publi catie ,is de ingezetenen bekend gemaakt dat op 15 Mei a.s. een schoorsteenschouw zal plaats hebben. De keuring der lotelingen van de lich ting 1915, zal plaats hebben in de ambachts school te Middelharnis op 4 Juni a.s. des voormiddags 11 uur. De Burgemeester dezer Gemeente waar schuwt de ingeschrevenen voor de Nationale Militie tegen zekere verkeerde praktijken ten einde afkeuring voor den dienst bij de Na tionale Militie te erlangen. OOLTGENSPLAAT. De zitting van den Keuringsraad voor deze gemeente zal ge houden worden 5 Juni .a.s. des morgens 9 uur in de Openbare School No. 1 alhier. NIEUWE TONGE. Woensdag j.l. werd door den heer W. v. Driel van een zijner kippen 2 eieren geraapt die beiden twee dooiers en het zeldzame gewicht van 1 ons hadden. OUDE TONGE. De rijksklerk H. J. Bakker van het 6c Kantoor D. B. te Amsterdam, thans tijdelijk belast met de waarneming van het Kantoor alhier, wordt met ingang van 2 Mei tot nader order werkzaam gesteld ten Kantore te Haarlem D. B. DIRKSLAND. Met het beslaan van een paard kreeg den Smid Knops van het dier een slag tegen de hand, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel len en zijn werk tijdelijk slaken. Zij die iets te vorderen hebben van de Gemeente enz. moeten daartoe hunne nota's dezer dagen ter bevoegder plaatse inzenden. HERKINGEN. Zondag 1.1. dreef alhier in N. W. richting over de Grevelingen een lucht ballon welke als altijd veler aandacht trok. Opmerkelijk dat dit bijna altijd des Zondags wordt waargenomen. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Goedereede van den 29 April 1914, des namiddags te 6 ure. Ie. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. 2e. Wordt voorlezing gedaan eener missi ve van Heeren Ged. Staten dezer provincie daarbij goedgekeurd terugzendende het sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1913. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van de Heer Jb. Kuijper, particulier, te Stellendam, daarbij verzoekende hem wel ontheffing te verleenen voor 5/i2 gedeelte van zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1913. Wordt éénparig goedgevonden de gevraagde ontheffing te verleenen. 4e. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van den Heer E. F. de Hondt, Hoofd der School, alhier, daarbij verzoekende om eene doelmatige vergrooting zijner ambtswoning. Na eenige onderlinge besprekingen wordt goedgevonden B. en W. te machtigen bestek en teekening te doen klaarmaken. 5e. Wordt aangeboden het verslag van den toestand dezer gemeente over 'tjaar 1913, alsmede het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volks huisvesting over genoemd jaar is verricht. 6e. Aisnu worden éénparig vastgesteld een staatmodel A, B en C dienst 1913, alsmede een staatmodel C dienst 1914. 7e. Daarna stelt de meerderheid aan 't Da- gelijksch Bestuur en tegen de Heer T. Lod der voor om bij de berekening van aansla gen van personen in den H. O. doorwien het landbouwbedrijf wordt uitgeoefend, als winst per gemet te berekenen de som van f25. in plaats van f 15.—welk voorstel in stem ming gebracht met 4 tegen 3 stemmen, die van de Heeren Goekoop'Koeteeuw en Troost wordt verworpen. Vervolgens stelt de Heer Troost voor, als winst per gemet te berekenen de som van f 20.—, welk voorstel alsvoren wordt verwor pen, waarna de O. V. wordt geschorst om over te gaan tot bespreking der aanslagen van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1914. Na heropening wordt met algemeene stem men het Kohier van den H. O. voor 'tjaar 1914 vastgesteld, 't welk dienovereenkomstig ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten de zer provincie zal worden ingezonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. SOMMELSDIJK. Gedurende de maand April zijn op het Post- en Telegraafkantoor alhier behandeld: Verzonden telegrammen 88, ont vangen telegrammen 96, uitgaande telefoon gesprekken 263, inkomende telefoongesprek ken 161. Samen 608. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de vorige maand zijn behandeld 43 telegrammen, 65 gesprekken en 7 oproepberichten. NIEUWE TONGE. Op het hulptelegraaf kantoor alhier zijn gedurende de maand April behandeld 70 telegrammen, 203 telefoonge sprekken en 7 oproepings, totaal 280. STELLENDAM. Op het hulptelegraaf en tele- foonkantodr alhier werden in de maand April behandeld: Telegrammen. Binnenland 100. Buitenland 61. Gesprekken 179. Oproep berichten 10. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 38 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Woensdag 6 Mei 's. namiddags halt Iwee uur, te Stellendam, op de Hotstede „Bouwlust" in den Adrianapolder, van 1 12-jarige zwarte merrie, 1 10-jarige zwarte merrie, 1 aftands zwarte ruin en 1 jaarling bruine Hengst, ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer D. Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 6 Mei 1914 's avonds 6 uur, op de zoogenaamde „Oude Stee" in den polder Klin- kerland te Nieuwe Tonge, verkoop van Palen, Ribben, Planken, Gordings, Latten, Sparren, Brand hout enz. ten verzoeke van dhr. Th. H. Robër. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag, 7 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te Den Bommel. Inzet van; En op Donderdag, 14 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te den Bommel. Af slag van: 15 heet. 41 aren 90 centiaren bouw- en weiland aan den Zandweg in den polder Den Bommel, gemeente Den Bommel Sectie B. nos. 354 tot en met 362, in 7 perceelen en in Combinatie. Notarissen VAN DEN BLINK te Brielle en VAN BUUREN. Op Vrijdag 8 Mei 1914, te Middelharnis in het Hotel Meijer, veiling en op Vrijdag 15 Mei 1914, afslag, 's avonds 7 uur, van een Woon-en Winkel huis, te Middelharnis, aan het begin van den Westdijk, kad. sectie B no, 1209, groot 86 centi aren en een in 1900 nieuw gebouwd Woon- en Winkelhuis, te Middelharnis, aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomende aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 436, groot 42 eentiaren; 's avonds 7.30 van een nieuw gebouwd Winkel huis, te Middelharnis, aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomend aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 435, groot 45 centiaren; en 's avonds 8 uur: van een Pakhuis met Erf, te Middelharnis, aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 417, groot 1 are 55 centiaren." Notaris VAN DER SLUYS. Dinsdag 12 Mei, in het Logement van F. Troost te Stellendam, afslag, des namiddags 4 uur, van een huis, staande op- en het erfpachtsrecht tot 31 December 1975, tegen betaling van f 30.45 canon per jaar, jaarlijks op 31 December aan een per ceel grond te Stellendam, in den 20en kavel van den Eendrachtspolder aan den Achterweg, kad. Sectie B no, 1446, groot 2 aren 97 centiaren; da delijk te aanvaarden, ten verzoeke van den Heer Iman Holleman Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 18 Juni 1914 veiling, en op Don derdag 25 Juni 1914 afslag op nader te bepalen uur en plaatsen, te Nieuwe Tonge, van ongeveer 11.74.20 Heet. (plm. 25 Gem. 170 Roeden V. M.) Bouwland, te Nieuwe Tonge, in polder Duiven- waard, tot blootschoof 1914 verhuurd aan gebr. Nelisse aldaar. In perceelen en in combinatiën. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle en No- taris VAN DER SLUYS. Gedenk te sterven. Op Julianadag leed de familie D. H. te Noordwijk, een treurig ver lies. De 17-jarige zoon, die mee zou doen met de ringrijdcrij en.de toebereidselen daar voor aan het maken was, gevoeldezichplots onwel. Eenige uren later was hij dood. (Vad.) Een boekje van 84000 gulden. Een buiten gewoon prachtig stuk bindwerk, voor Ame rika bestemd, was dezer dagen tentoonge steld te Londen meldt de „Amst." Het is een geïllustreerde editie van Keats gedichten, waaraan twee jaren gewerkt is. Het boek is geïllustreerd met oorspronkelijke waterverf- teekeningen en gebonden in maroccoleder, met sierlijke gouden lijnen afgezet, terwijl de band ingelegd is met meer dan 4000 stuk jes gekleurd leder, en bezet met ruim 1000 kostbare steenen. De totale waarde van het boek wordt ge schat op 84000 gulden. De ijzeren wet. Te Spiers viel dezer da gen een 6-jarig kind in een beek. Het zou zeker verdronken zijn, als niet een soldaat met gevaar voor zijn eigen leven het nage sprongen was en het behouden aan wal ge bracht had. De overheid van Spiers wilde nu den soldaat voor zijn moedige daad be- loonen, maar o wee, daardoor kwam men in het regiment, waarbij de soldaat diende, tot de ontdekking, dat de man dien dag zonder verlof te Spiers vertoefd had! In plaats van een belooning kreeg de arme militair nu drie dagen arrest. Na het uitzitten van zijn straf, zal de stad Spiers den redder de belooning voor zijn moedig gedrag toch ter hand stel len. Een gevaarlijke buurvrouw. Men meldt uit Lonneker: Toen de echtelieden S. alhier, uit de fabriek thuis kwamen, vonden zij de voordeur, die men 's middags gesloten had, openstaan, terwijl bleek, dat uit een kast een bedrag van f 15 was ontvreemd. Van den diefstal werd aangifte bij de politie gedaan, die een onderzoek instelde en al spoedig viel verdenking op een buurvrouw. Toen de ze vernam, dat zij gearresteerd zou worden vluchtte zij naar een zolderkamertje en tracht te zich daar van het leven te berooven. Haar plan werd echter verijdeld, doch zij had zich reeds zoodanig verwond dat opneming in een ziekenhuis noodig was, waarheen zij heden is overgebracht. De politie vond in haar rok zak een bedrag van f 12.50. Oplichting. Vrijdag meldde zich bij een bejaarde vrouw te Amsterdam een als heer gekleed persoon aan, die zich uitgaf voor in specteur van de Rijkspostspaarbank. Hij wist de vrouw te bewegen hem haar spaarbank boekje af te geven. Op het boekje was slechts een klein bedrag ingeschreven, doch het be vatte f275 aan bankpapier. Bij de politie is aan gifte van het geval gedaan. (N. R. Ct.) Heidebrand. Nabij Voorthuizen, gem. Bar- neveld, heeft Vrijdagmiddag een hevige hei debrand gewoed, waardoor een oppervlakte van ongeveer 7 H.A. is afgebrand. De brand woedde op gronden van de heeren Sandvoort te Soest, en van H. M. en A. van Maanen, te Voorthuizen. (N. R. Ct.) Zes zendelingen gedood en opgegeten. Te Londen is een bericht uit Sydney (Au stralië) ontvangen, waarin wordt gemeld, dat zes inlandsche zendelingen op de Nieu we Hebriden door wilden gedood en opge geten zijn. Negen zendelingen van de Walla eilanden waren de vorige maand naar het eiland Malacula gegaan om daar te prediken, Maar toen zij in een der dorpen aankwamen, werden zij door de inwoners omsingeld en gekneveld. Twee wisten aan hun aanvallers te ontkomen en door de wildernis naar de kust te sluipen. De overigen werden gedood en opgegeten, op één na, die, aan een boom gebonden, in reserve gehouden werd. Het eiland Malacula schijnt trouwens voor vreem delingen een zeer gevaarlijk oord te zijn en de bevolking is zeer hongerig. Onlangs nog werden drie matiozen van een schip aan land gelokt, doodgeslagen en opgegeten. Op den langen weg. Wij lezen in de De Tijd: In een trein van Alkmaar komende, zat eenige dagen geleden in een compartiment 3e klasse een jonge man, die zijn medepas sagiers ergerde door zijn vuile taal. Een waarschuwing hielp niet en dus deed men zijn beklag bij den treinconducteur. Deze nam nota van het gebeurde en waarschuwde den stationschef, te Haarlem, die naar Amsterdam telefoneerde. Onderweg tot Halfweg zweeg dc jonge man nog niet, maar bedreigde een der passagiers, dat hij'hem wel zou aftuigen. Te Amsterdam stonden echter twee politie agenten den kerel op te wachten en namen hem mede naar den politiepost. Hier moes ten de getuigen de woorden herhalen, die de vuilbek gesproken had, wat zij echter weigerden te doen in tegenwoordigheid van een der medegetuigen, een jonge vrouw, die slechts noode was medegegaan. In haar af wezigheid werden toen de woorden herhaald. Beklaagde schaamde zich niet, zich te verdedi gen door andermaal ontuchtige taal te spre ken en er werd toen proces-verbaal opge maakt. Intussehen werd den getuigen meegedeeld, dat aan de zaak hier ter stede geen gevolg zou worden gegeven, daar men de eerste aanklacht gedaan had te Haarlem. Zij moes ten zich nu wenden tot den Officier van Jus titie te Haarlem, wat ook schriftelijk kan ge beuren. Het is ons niet bekend of zulks gebeurd is. Maar inmiddels blijft de aangifte ter be schikking van de Justitie. Onmenschen. De polderwerker B. D. uit Harkema-Opeinde, die op het werk bij het leggen van een dijk op Ameland door an dere polderwerkers dermate mishandeld werd, dat hij Vrijdag aan de gevolgen overleed, is vóór zijn verscheiden nog even tot be wustzijn gekomen. Hij heeft toen de drie ge broeders H. en N. van H. uit Houtigeha- ge, bij Drachten, als de daders aangewezen. De ruzie was ontstaan in de keet van den vader dezer drie personen, die keetbaas op het werk was. De verslagene had nog gesmeekt: „Och, houdt toch op, je slaat me dood. Ik zal me Ik zal me beteren!" Toch was het slaan met schoppen voortgezet, zoodat later D. gevonden werd met gespleten schedel, terwijl de ingewanden uit het lichaam puil den, De aannemer van het werk gaf den keet- baas direct last te vertrekken van het werk, waaraan voldaan is. De twee broeders S. en H. zijn gearre steerd. Na de verklaring van den verslagene verwacht men ook de aanhouding van den derden verdachte. Andere polderwerkers, ook bij de vecht partij aanwezig, verklaren van de mishande ling niets gezien te hebben. Wellicht heeft men dus met een komplot te doen tegen D., een man van ongeveer 35 jaren, gehuwd en vader, gesmeed. Een inooie gift. De directie der stroocar- tonfabriek „Erica" te Qude Pekekela heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaander fabriek f 10.000 geschonken voor een fonds, waaruil pensioenen zullen worden verstrekt en invaliden geholpen. Aangehouden. Vrijdag heeft de zekere J. te Herfsen (N. Br.) zoo meldt de N. R. Ct. een schot gelost op van H. een vroegeren kostganger die zijn rijwiel kwam halen. J. wilde dit niet afstaan, doordat van H. hem nog geld schuldig was, v. H. werd in de keel getroffen. G. S. die van H. vergezelde kreeg een schot in de rechter heup. J. heeft bekend en is aangehouden. Zwemmende kiesrechtjuffers. De Londen- sche kiesrechtjuffers deinzen voor geen mid delen terug om de aandacht op zich te ves tigen. Brandstichtingen, hongerstakingen, het inslaan van winkelruiten, dat alles wordt aangewend,Som propaganda te maken.'t Wordt echter al zoo gewoon, dat alles, dat ze 't eens op een andere manier zouden probee- reneen boottocht op de vijvers van Hyde- Park, dat moest inslaan. De autoriteiten, die weer relletjes zagen, weigerden hun toestemming echter. De boo ten werden naar het midden der vijver ge bracht, en daar onder bewaking van een paar mannen vastgelegd. 't Was eerst voorzorg, want al is het ver boden, zoo redeneerde de overheid heel juist dan doen ze 't toch. Een groot aantal nieuwsgierigen verza melde zich tegen het aangegeven uur om de vijvers. 't Bleef kalm. Eensklaps klonk uit de menigte een luid geschreeuw. Twee net gekleede dames trok ken plotseling haar bovenkleeding uit en sprongen te water de bewakers der booten die bemerkten dat de dames op de booten toezwommen, poogden weg te roeien, doch een der dames klauterde reeds in een bootje en de ander vergenoegde zich er mee de touwen, waarmee de booten aan elkaar be vestigd v/aren, door te snijden. Nog zoo'n waterkatje kwam per auto aan gereden en sprong ook pardoes in 't vijver- nat. Zij werd echter weer aan wal gebracht. De militante juffers werden in het booten huis ondergebracht. Aan den anderen oever waren inmiddels ook een paar dames in 't water gestapt, om een aanval te wagen. Toen ze een paar meter van wal waren had het avontuur blijkbaar zijn aantrekkelijkheid ver loren, want ze krabbelden terug. Om 't tooneel te volmaken kwam er nog een heer aanwandelen, die ook te water plon- ste. Hij werd ook spoedig weer naar den wal gejaagd. Het belachelijk tooneeltje was hier mee afgespeeld. Het doel was bereiktDe aandacht van tal- looze toeschouwers getrokken, de binnen- en buitenlandsche bladen gewagen van het ge beurde. Hecht bouwwerk. Van een in aanbouw zijnd huis te Heusden stortte opeens de ach tergevel in. De metselaars, die op den stei ger werkten, wisten er bijtijds af te sprin gen, zoodat niemand van het werkvolk ge deerd werd en ze meiden schrik vrij kwamen. „De school waaraan de natie gehecht is." De openbare school te Heetvelt (ambt Vol- lenhove) is opgeheven en zal worden ver huurd aan de Vereen, tot stichting en in standhouding van chr. scholen. Het spoorwegongeluk bij Hooghalen. Juf frouw de Boer, sedert Kerstmis na het spoor wegongeluk te Groningen verpleegd, gaat heden het ziekenhuis aldaar verlaten om thuis verder te worden behandeld. Van een jongetje, dat een meisje was. Men meldt aan de Rott. J.l. Dinsdag kwam ten Raadhuize te Haar lemmermeer iemand de geboorte aangeven van een zoon. Thuis gekomen bemerkte de gelukkige va der echter, dat hij zich schromelijk vergist had en dat zijn vrouw het leven had ge schonken aan een dochter. Den volgenden dag meldde de' man zich opnieuw bij den ambtenaar van den burger lijken stand met verzoek in de geboorteakte van zijn kind de namen te willen veranderen. Natuurlijk kon de ambtenaar niet aan zijn verzoek voldoen en zal de man zich nu tot de Rechtbank hebben te wenden met een verzoek om verbetering van de akte. Ongeluk. Te Eist (Betuwe) is de bejaarde seinhuiswachter J. H., terwijl hij wissels stond te smeren door een H. ij. S. M.-trein. van de Vork komende, aangereden, en onmiddel lijk gedood. Ernstige mishandeling. Een ernstige mis handeling had Donderdag plaats in de ma chinefabriek der firma Landeweer te Mar- tenshoek. Twee werklieden kregen, hoewel 't aanvankelijk spel was, hevige ruzie. Ze kere B. K., van Hoogezand, werd door J. S. van Groningen, met een zwaar stuk ijzer op het hoofd geslagen. Deze was dadelijk be wusteloos en nog niet weer bij kennis ge komen. Zijn toestand is hopeloos. K. is op genomen in 't Academisch Ziekenhuis te Groningen. Vermist. Sedert Woensdagmorgen wordt te Dalen vermist de schildersknecht S. Z. Men vreest voor een ongeluk. Bijna ontsnapt. Donderdag was Evert B., de verdachte van de laatste inbraken te Steenwijk en Dedemsvaart, weer eens op 't gerechtshof te Zwolle geweest en werd van daar stevig geboeid per gevangeniswagen weer naar het huis van bewaring gebracht. Bij 't verlaten van den wagen aldaar bleek, dat hij zijn polsen er aan gewaagd had en door wringen er in geslaagd was zijn boeien te verbreken. Hij hield zijn handen listig verborgen, opdat niet dadelijk zou blijken, dat hij ze vrij had. Gelukkig pakte men hem onmiddellijk beet en kreeg de gevangene geen gelegenheid aan zijn bewakers te ont snappen. Inmiddels blijkt uit deze gebeurtenis wel dat de strengste maatregelen gewenscht zijn om Evert B., die, zooals men weet, vroeger ook ontsnapte in verzekerde bewaring te houden. (Zw. Crt.) Hij kon niet leerenl In een plaatsje in Noord-Brabant komt een schoolopziener tot de ontdekking, dat een leerplichtige reeds eenige jaren de school niet meer heeft bezocht. De schoolopziener spreekt over het geval

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2