Woensdag 6 Mei 1914, 29ste Jaargang N°. 1969. voor de Zuidliollandsclie en Zeeuw^ehe Eilanden. o Pink Pillen1. Antirevolutionair Orgaan m IN HOC SIGNO VINCES KAMER-OVERZICHT. Reclames - Meded Neemt dit ter ha'atsui Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifkonderlijke nummers 5 Cent. UITG-IYSR SOMMELSDIJK. feSefoon Inteireaaera. So. 9. Advertentiën ÏO cent per regel en t/i raaal, Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. iBienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alie stoRfeesa voer die Redactie ftestemd, Advertentiëfi ess verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever In LoonstrijdenJa, in theorie schijnt zij altijd als »moderne< vakbeweging met »bewuste» arbeidersleden en »bewuste» or ganisaties, vooraan te sta; nzij schijnt, omdat ze 't meeste leven maakt, de kat de bel aangebonden te hebben en de sterkste drijfkracht te zijn; ze laat er zich tenmin ste veel op voor staan. Maar welke bur gerlijke organisaties voeren thans géén loonstrijd: ja zelfs: wat voor socialistisch zit er zelfs in, als Jan en alleman om loons» verhooging vraagt: ,'t is een doodgewoon R' W. BOEKHOVEN. De Socialistische 1 Mei-dag of de nieuwe Maatschappij. Algemeen Kiesrecht en 8 urendag en vij andschap tegen de Kapitalistische maat schappij moeten zich op 1 Mei luchten. Het is de heerlijkste dag van 't jaar, voor allen, die gelooven in een nieuwe maatschappijdie ze zien groeien, te mid den van de glorie en de ontaarding; de weelde en de ellende van 't Kapitalisme; die 't beste van hun bestaan, hun denk kracht, hun offervaardigheid hebben ge wijd aan haar opbouw. (Het Volk 30 April). De 1 Meidag is dus een betooging tegen de »rotte« maatschappij; tegen de »loon slavernij»tegen den igeldadel»tegen de noem ze maar, al de gebreken dezer maatschappij. Maar wat schiet 't Socialisme met zulke fanfares, met die muziek en zang op 1 Mei; met al die protesten opl Wat laten die demonstranties en optochten nu eigen lijk voor werkelijke waarde achter? Wat nuttigheid voor het socialistisch partijleven? Want zoo gek is een Socialist niet, of hij weet, dat we verder dan ooit van een >Soc.» maatschappij af zijn! Al 't geroep over die nieuwe maatschappij, die daar »groeit» temidden van de glorie en de ont aarding, de weelde en de ellende van 't kapitalisme, zooals Het Volk dat zegt, is een opblazen van zeepbellen. Waarom? Waarom? O, ja, natuurlijk, men kan gelooven wat men wil; en de Sociaalde mocratie kan en mag ook met alle sooiten van genoegen aan zoo'n>Soc.< maatschappij gelooven; wil zij dat geloof aan de nieuwe toekomst zelfs haar godsdienst, haar reli gie noemen, Jwat ze ook doet; wil ze die nieuwe maatschappij, wat ze ook doet, als een nieuw Paradijs den naar geluk zoe kende en naar vrede smachtenden mensch als schitterend ideaal en toekomstbeeld voorhouden en van haar aanhangers daar voor, als voor een toekomstig geluk, hun zielsenergie, hun dag- en nachtrust in den ken en droomen, opeischen, niemand kan dat beletten, wel betreuren. Maar wat de Apostel zei: Die gelooven haasten niet! is ook hier de waarheid. Best mogelijk, dat er een »Soc.« maatsch. in aantocht is; God alleen weet dit, om dat Hij de toekomst der volken in zijn hand heeft; maar of ze er dan door de actie der Sociaaldemocraten zal en kan komen, staat voor ons niet vast. Een nieuwe Maatschappij kan komen; gewis! waarom zou er niet even goed na deze een anderen vorm der Samenleving kunnen komen. Er is oud-Germaansche Maatschappij geweestze is vergaan. Er is een feudale Maatschappij geweest; ze is vergaan. Er is een Oud-Liberale Maatschappij geweest die nog als kapitalistische te boek staat met haar privaatbezit van grond en kapi taal en vrij contract èn vrije concurrentie: en ze gaat al kwijnen door de actie van de Maatschappij zelf en door de Wetgeving en door de nieuwe corporaties en organi saties en Bonden en Secretariaten enz. enz. Best mogelijk dus, dat in Gods bestel ligt om een nieuwe Maatschappij op te richten; maar nog eens: 't is niet uitslui tend de Sociaaldemocratische arbeiderspar tij, die ze oproepen zal. Als zij er aanspraak op maakt, dat zij de stichtster is eener nieuwe maatschappij dan is de zoo gehate Bourgeoisie even aan sprakelijk. Waarin verschilt de Socialistische partij met de andere democratische partijen? In klassestrijdtheorieJa, in theorie! Maar burgemeester Ter Laan wil in Zaan dam als vrederechter, als arbeider optreden tusschen de stakende houtbewerkers en de houtfirma's. Is dat klassestrijd of de ver vloekte burgerlijke» temperingsmanier. en geoorloofd verschijnsel, dat als de een een telaag loon ontvangt naar zijn idee, hij ommeer vraagt: dat is een doodgewoon na tuurrecht. En de patroon kan dan ook het doodgewone antwoord geven: je krijgt 't niet. Vragen en weigeren staan tegen over elkaar. Socialistisch is zoo'n vernieu wing vragen van een arbeidscontract in 't gansGh niet. Integendeel; 't was weer een Bourgeois, mr. Drucker, in opdracht van een Bourgeois-kabinet dat 't Arbeidscon tract in de Kamers bracht en dat dus ook tegelijkertijd daarmee 't recht van staken proclameerde; dat stakingsrecht ligt vast in een door de Bourgeois geleverde wet. Vechten om hooger loon is door de Wet geoorloofd, mits binnen enkele grenzen van opzeggingstermijn en staangeld. Loonstrijd is door de Burgerlijken geoorloofd onwet tig verklaard. Dus: Socialistisch zit er in die loonstrijden niemendal. Op 't Christe lijk Sociaal Congres in 1891 is loonstrijd met staking als volkomen geoorloofd ver dedigd en in de conclusion of besluiten op genomen. Ia Algemeen Kiesrecht. Maar en de Con centratie en tal van Roomsch-Katholieken zijn er ook voor. De 8 uren werkdag. Maar minister Treub is nu al doende om den vrijen-Zater- dagmiddag van de fabrieken wettig voor te schrijven. Arbeidswet en Stuwadoorswet pleiten nu al voor verkorting van arbeids dag voor mannen vrouwen en kinderen. Minimumloon en maximumwerktijd. Maar de Burgerlijken dringen er op aan dat de Staat in zijn bestekken en zijn be drijf die al voorschrijft. Woningstrijd. Maar eilieve, denkt dan om de Woningwet. Sociale Wetgeving. Maar eilieve! heel Nederland staat er al jaren van op zijn achterste beenen. Wat is er dan, dat de Socialist wel aan een nieuwe Maatschappij werkt en de Bour geois niet? Een Socialist en een Bourgeois lijken op elkaar als twee droppels water. Wat is 't eenig verschil. De Socialist vraagt meer, wil meer spoed achter 't werk. En dat billijken we Dat is ook haar eere. En 't zal ook haar eere blijven, dat ze met ongewone vlijt en onverteerbaar vuur te gen velerlei misstanden met kracht en ener gie is te velde getogen. Al blijft 't haar schande) dat ze bij dat alles nooit anders dan de maag bedoeld heeft en meer stof felijk genot, terwijl ze 't geestelijk leven in zijn hoogsten openbaringsvorm als religie en verband-met-God-Almachtig deed dood gaan. Neen! 1 Mei mag voor de Socialisten een heerlijke dag zijn; een dag, voor allen, die gelooven in een nieuwe Maatschappij. Maar als 't om die nieuwe Maatschappij gaat, dan staat de Bourgeoisie ook op de bres mag deze dan als de Socialist niet zoo hard loopen naar 't stuk geschoten gat; mag deze dan zoo vlug de gemaakte ope ning niet vol stoppen: de Bourgeois staat op de bres. Neen! 1 Mei mag ook voor de Bourgeois een heerlijke dag zijn, ziende wat er in de laatste 20 jaren al verbeterd is in die rotte» maatschapdij. Betere loonen. Betere huizen. Meer levensgenot. Betere kleeren. Meer dag- en nachtrust. Meer gevoel van broederschap en vrijheid en gelijkheid. Meer nivelleering gelijkmaking. KomaanBourgeoiswe vieren a.s. jaar 1 Mei. Want de nieuwe Maatschappij is in aantocht ook door U. Door Uw actie. Maar niet de Soc. maatschappij met pri vaat bezit afgeschaft. Verworpen de amendementen van Vuuren met 43 tegen 26; die van Drion met 38 tegen 31; die van Vuuren no. 1 met 35 tegen 34. Derhalve is 't art. van 't ontwerp aanvaard, wat wel te verwachten was. We geven de debatten over deze amendementen niet. Belangrijkheid heb ben ze verloren voor de betalers, nu 'ttoch bij 'toude blijft. Pestratten in de 2e Kamer. Ja, zoo gaat 't in de Kamer. Het eene uur hebben ze 't over je beurs en 't andere over de pestbestrijding; al is beiden broodnoodig: 't eene om den staat te onderhouden en 't andere om de menschenlevens te sparen. De lezer begrijpt toch wel, dat er in 't gebouw der Hoogedelgestrengen geen ratten zijn noch minder pestratten, maar dat 't daar ging over een interpellatie in zake de pest in Indië, die door ratten wordt verspreid. Zie hier de beteekenis der zaak door mr, van Deventer aan de orde gesteld. De heer van Deventer: Mijnheer de Voor zitter! Ik heb de eer de Kamer dank te zeg gen voor het mij verleende verlof om tot den heer Minister van Koloniën eenige vragen te richten over de pestbestrijding op Java. Het is niet de eerste maal dat deze pestbestrij ding het onderwerp van een interpallatie uit maakt. Bijna drie jaar geleden werd een in terpellatie over dat onderwerp aangevraagd door ons geacht medelid, den geachten afge vaardigde uit den Helder, den heer de Mees ter, maar op den dag voor die interpellatie bestemd, den 7den Juli 1911, was de heer de Meester ongesteld en werd in zijn plaats het woord gevoerd door den geachten afgevaar digde uit Brielle, den heer Roodhuyzen. Deze gaf een historisch overzicht van het optre den der ziekte op Java, blijkbaar uit een der Nederlandsch-lndië omringende pestgebieden door ratten overgebracht, en de heer Rood huyzen sprak daarbij zijn leedwezen uit, dat de eerste berichten omtrent het optreden van deze vreeselijke ziekte op Java naar Neder land waren overgebracht door middel van particuliere telegrammen. Hij sprak tevens als zijn meening uit, dat in de voorzorgs maatregelen die op Java genomen waren, ze kere traagheid niet te miskennen viel. Eerst in April 1911 was de nieuwe quarantaine- ordonnantie in werking getreden, die, op de grondslagen van de internationale conventie, reeds in 1903 te Parijs gesloten en in 1907 door de Wetgevende Macht bekrachtigd, de ontratting van schepen, herkomstig van met pest besmette havens, voorschreef. Maar in- tusschen was op het oogenblik dat die nieu we ordonnantie in werking trad, de pest op Java reeds binnengekomen. Met klem vroeg de heer Roodhuyzen wat de Regeering deed, en nog voornemens was te doen, om den vijand weder uit te drijven. Het antwoord dat de toenmalige Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, gaf was voorzichtig, maar tevens getuigende van hoop. De Minister had goede verwachtingen van de rattenverdelging die op Java plaats had en nog zou plaats hebben en deelde mede, dat, blijkens een te legram van den Gouverneur-Generaal, die rattenverdelging krachtig ter hand was ge nomen, niet alleen in de peststreken, maar ook in de residentiën, waar de pest zich niet had vertoond. Aan een ander middel, de im- muniseering van de bevolking door vaccina tie, was, dit erkende de Minister nog weinig, gedaan, maar hij meende ter verontschuldi ging te kunnen aanvoeren, dat bij verschil lende gelegenheden elders reeds gebleken was dat men het nut van die vaccinatie te gen pest tamelijk problematiek achtte. Dat was echter, zeide de Minister, voor de Re geering in Indië geen rede om met dat mid del niet voortdurend proeven te doen plaats hebben. Met kracht, zeide de Minister, wordt gearbeid aan de bereiding van het serum dat noodig is om de inenting tegen pest te doen geschieden. Overigens betoonde de Minister van Koloniën zich tamelijk gerust, wat den verderen loop der zaken betrof. De heer v. Deventer lichtte natuurlijk een en ander toe; gaf 't verloop der lijdensge schiedenis aan en vroeg toen: 1. Welke maatregelen worden en zullen nog worden genomen ter bestrijding van de pest op Java en ter voorkoming van haar verdere uitbreiding? 2. Zal daarmede afgescheiden van alle andere middelen tot bestrijding en voorko ming der ziekte systematische verdelging van de huisratten, allereerst in de door de pest geteisterde streken, en voorts overal elders op Java, krachtig ter hand worden genomen 3. Wordt beproefd, om door de pest aan getaste personen te genezen en wordt hun lijden zooveel mogelijk verzacht? 4. Wordt alles in het werk gesteld, om de bevolking van de noodzakelijkheid der genomen maatregelen te overtuigen en om te voorkomen, dat zij gekrenkt wordt in haar gevoelens, in het bijzonder in haar gods dienstige gevoelens? 5. Is het waar, dat reeds gebleken is van knevelarijen, of andere geldelijke knoeierijen, ten nadeele van de bevolking of den lande gepleegd, in verband met de pestbestrijding? Zoo ja, is daartegen met gestrengheid opge treden en wordt tegen herhaling gewaakt? 6. Beschikt de Regeering over het ver- eischte medische en verplegend personeel? Zoo neen, op welke wijze stelt zij zich voor, daarin te voorzien? En ten slotte: 7. Wordt met klem ge waakt en zoo ja, op welke wijze, dat de be smetting niet wordt overgebracht naar de eilanden buiten Java? Minister Pleyte gaf een antwoord, waar uit we slechts een en ander kunnen aan stippen. Hij vatte zijn lange rede samen in dezen slotsom: Wanneer ik nu nog eens in een enkel woord de slotsom samenvat van wat ik zoo even besproken heb, dan komt het mij voor, dat wij op het oogenblik de pest moeten aanvatten op de wijze waarop zij reeds is aangevat. Er moet groote nadruk gelegd worden op de bestrijding van de huisrat, zooals de geachte afgevaardigde uit Assen te recht heeft gezegd, en dat dient gedaan door op de woningverbetering nadruk te leggen. Hier en daar heeft men daarmede reeds resultaten verkregen. In de districten Sisir Poenten heeft men door het kracht dadig aanvatten van woningverbetering groote resultaten bij de pestbestrijding verkregen, zooals blijkt uit het verslag, dat ik daarom trent ontvangen heb. Voor de stad Soerabaja, waar verplichte doodschouw is en miltpunctie bijna zonder uitzondering is toegepast, wordt de werke lijke toestand beter dan overal elders ter wereld benaderd. Daar zijn onder een bevolking van 133,632 inwoners voorgekomen: 30 pestgevallen 0,22 °/oo in 1911. 48 0,35 °/0o in 1912. 354 2,6 o/oo in 1913. Nu zou men kunnen aanvoeren, dat wij op Java nog in de eerste jaren der epidemie zijn, en dat men verdacht moet zijn op hoogere cijfers in de toekomst. Uit dat standpunt beschouwd komt de in vloed van een consequent doorgevoerde wo ningverbetering op het verloop der epidemie in een bemoedigend licht. Zooals boven reeds vermeld, werden in de onderdistricten Poenten en Sisir met een be volking van 35182 inwoners, waaronder de pest in 1911 zeer hevig woedde, in den loop van 1911 en 1912 de woningen vanalledaar aanwezige desa's, 37 in getal, verbeterd (op een kleine desa na die beneden de 500 zielen telt). De cijfers van Poenten en Sisir zijn: 682 pestgevallen 19,5 °/o0 in 1911 22 0,63 °/0o in 1912 en in 1913, toen in geheel Malang de pest 5 maal meer offers eischte dan in 1912, bereikte het cijfer voor deze beide districten 50 pestgevallen 1,4 Vergelijken wij hiermede Karangloo, waar de huizen van slechts 45 kampongs werden verbeterd, terwijl men die van 68 kampongs niet verbeterde. Om boven reeds uiteen ge zette redenen heeft hier de epidemie een weinig belemmerden loop genomen. Onder 97296 inwoners kwamen voor: 676 pestgevallen 6,9 in 1911 620 6,3 o in 1912 1415 14,5 °/00 in 1912 Maatregelen zijn nu getroffen de woning verbetering in de afdeeling Malang rayons- gewijze vanaf het noorden naar het zuiden over alle kampongs te doen voortschrijden. In de nog niet verbeterde gedeelten dezer afdeeling zal men door evacuatie, dan wel door systematische uitzwaveling der huizen volgens de nieuwe methode, de pest bij den mensch zooveel mogelijk moeten trachten te beteugelen. De laatste berichten die uit het pestgebied komen, hebben een schok door het land doen gaan en ik zelf ben niet minder dan eenig ander onder den indruk daarvan. Maar ziet men de cijfers in het ware iicht, dan zal men zien, dat een georgraphische uitbreiding niet valt waar te nemen. Inderdaad stemt dat tot eenige tevredenheid. Ik heb een lijst voor mij van 6 of 7 afdeelingen, waar men de pest heeft weten in te perken door woningverbe tering. In Ngawi aan de Solorivier heeft men door doelmatige woningverbetering de ziekte weten te localiseeren. Ik hoop, dat wij op den ^goeden weg zijn, al blijven de tijden ernstig. Het komt niet in mij op om thans hier in deze Kamer de verklaring af te leg gen: Lieb Vaterland kannst ruhig sein. Wij zullen niet ophouden de pest te vreezen, voor dat wij weten, dat wij haar geheel en al ten onder hebben gebracht. Doch dit wil ik wel zeggenwanneer bij de leden van de Kamer de lust mocht opkomen den vinger vermanend op te heffen om tot de Regeering te zeggen „caveant consules ne quid detrimenti res pu blics capiat", het antwoord van de Regeering zou luiden: Cavebimus, wij zullen waken. Zooveel het in ons vermogen is. Met alle kracht. Met een koel hoofd en bovendien met een warm hart. Over deze pestratten en de maatregelen voerden ook nog 't woord de heeren de Muralt, Fock, Schaper, Ter Spill en Bogaerdt, wier redevoeringen, hoe belangrijk ook, bij onze plaatsruimte niet meer kunnen worden bijgevoegd. Daarna weer de Inkomstenbelasting met amendementen op art. 33. Beraadslaging over art. 33, luidende „De belasting der natuurlijke personen wordt geheven volgens het onderstaande tarief1 Belastbare som. Belasting. f650 of meer, doch minder dan f700 f 1,25 VOO f„ 7502,- 750 8002,75 800 850 3,50 850 900 4,25 900 950 5,- 950 1000 5,75 1000 10506,50 1050 700 7,25 1100 1150. 8,- 1150 1200. 8,75 1200 12509,50 1250 130010,25 1300,, 1350. 11, 1350 140012,— 1400 145013,— 1450 150014,- Is de belastbare som f 1500 of meer, doch minder dan f2000, dan is verschuldigd f 15 benevens f 2 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 1500 te boven gaat. Is de belastbare som f 2000 of meer, doch minder dan f 10,000, dan is verschuldigd f25 benevens f 3 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 10.000 of meer, doch minder dan f20.000, dan is verschuldigd f265 benevens f 4 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som f 20.000 of meer, dan is verschuldigd f665 benevens f5 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f20.000 te boven gaat", waarop zijn voorgesteld de volgende amen dementen: een van de heeren Bos, van Deventer, Ke telaar, Limburg, Marchant, Roodenburg, en Teenstra luidende: „Lid 3, 4 en 5 van artikel 33 worden ver vangen door het navolgende Is de belastbare som f 2000 of meer, doch minder dan f5000, dan is verschuldigd f25 benevens f3 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 5000 of meer, doch minder dan f 10.000, dan is verschuldigd f115 benevens f4 voor ell „woor&gem Z1} dat de ge- van f 100, waarmede tC Is °de'belastbare som f lO-OO^S 'kaansche 20 cent per Regel. Yolge^ I lOO.O'cortiii* Een verwoeste gezondheid, dat woesting voor u zelf. Een slechte r» n '-oe£v- is de verwoesting van uwe gezondheid, ,n va> dus over uwe maag. Indien gij er a van maakt is zij uw vriend, indieti misbruik van maakt is zij uw vijand.af 'm, u de ergste pijnen doen lijden. Om u" goed te doen werken, moeten de veri-_j.'Asrcd- organen sterk en moet gij zelf krach'1 j", eer- Gij kunt geen kracht hebben dan indj>;' ,'taren bloed rijk is. Zij die arm aan bloed i. "'Ai'er den een ellendig leven. Zij wier bi J;al^,rvfl is, hebben een gemakkelijk leven, zij ,ctl\ in alie omstandigheden er van slagen.* j,' r'-v lar '•"■•t.t ws. Aft. even kr bloedigen, weet wel dat gij kunt worden als zij die u omringen en goede gezondheid gij bewondert. Daar' het voldoende dat gij de Pink Pillen ggK' nage o die de machtigste hersteller van hetnioed,. en versterker der zenuwen zijn die be'1 is. De Pink Pillen zullen, door uw bloe' verrijken en het te zuiveren, van u een nië ojnE! mensch maken, zoodat gij u zelf niet mf, J|" zult herkennen. Neemt dit wel ter harte zegt het voort in uwe omgeving. De Pjniin Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoeat jSI bleekzucht, neurasthenie, maagziekten. A Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f9 pe|ik" zes doozen, aan het Generaal Depot der Pi. ore PillenDacostakade 15, Amsterdam. \^t,M Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKF.i "is DOORNBOS te Sommelsdijk, en it c> goede apotheken en drogisterijen,

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1