Zaterdag 2 Mei 1914. 298te Jaargang N\ 1968. voor de Zuidhollandsclie en üeeuwselie Eilanden. Derde Blad. Kastranden Jgastpapier I aar Bezoekt Uitsluit, jï jl I Het Hotel 1 m Antirevolutionair Orgaan i Advertenties. N. W. BOEKHOVEN. VOOR HUIS EN HOF. UIT DE PERS. INGEZONDEN. VARIA. We Boekhoven Sommelsdijk, EIêcüMb Verlichting h 'r 5905 me Ie-» cat IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSB1J&. Velelom Intemam. No. 9. I Advertenties 10 cent per regel en s/s snaai, Reclames 10 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en IBienstaanvrsgen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentie® worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Alle stukken voor de Redaetie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franc® toe te zenden aan den Uitgever Gij zult verbaasd staan, gf EN voor allerlei Koek, Spoorbanket, Thee banket, Paleisbankeiui»"aané?,?;tons, Bitterkoekjes, Krake^ ,j Is en Mij ff T. OVERIGS3 Qcstdijklo 290, b. Open Rijsfnin 2a, Ro Logies met ontbijt vana^;^*;. Telefoon No. 9916,^ JAC. LEüf, voorheen MOZES DE- Pijn Rookvleesck en Boterham^ i verkregen stemmen eek, C. Spee der Stad, stem was heeren J. F. van Te Lochem St. Maar- Krimpen A. van (vac L. Naar n te Oos- van Ren- 4.50, on- m. f: a: UITGKKVSB t Prof. H. Strauss te Berlijn schreef in een artikel over de vraag: „Eten wij te veel vleesch?" o.m.: „Ontegenzeggelijk wordt bij de moderne hotelbediening aan de vleeschspijzen dikwijls ja te dikwijls een overmatig ruime plaats gegeven, terwijl meelspijzen, groenten en fruit niet in die mate worden opgediend als wel te wenschen ware. Het is geen toeval, dat juist in de kringen, waarin het heele jaar door rijkelijk vleesch wordt gegeten, bepaal de ziekten als jicht, neurasthenie en neiging tot aderverkalking bijzonder veel voorkomen. Hoewel het nu absoluut zeker is, dat deze ziekten in geen geval alleen door overmatig gebruik van vleesch ontstaan, doch dat bijna altijd ook nog andere factoren daartoe mee werken, valt het toch niet te ontkennen, dat gebruik van vleesch het ontstaan dezer ziek ten bevordert". Regels voor de tanden. Ie. Reinigt uw mond dagelijks met groote zorg. 2e. Beschouwt het onderhoud van uwen mond als minstens even noodzakelijk voor uwe gezondheid als van eenig ander lichaams deel. 3e. Laat uw gebit geregeld 2 keer per jaar nazien en zoo noodig behandelen voordat ge pijn hebt en wacht niet tot het telaat is. 4. Zorgt ervoor, dat de monden uwer kin deren geregeld worden nagezien en behandeld. Om ijzer tegen roest te vrijwaren. Ijzer O blijft jarenlang roestvrij, wanneer het in een oplossing van koolzure kali of koolzure na tron gedoopt of met deze oplossing bestre ken wordt. Om aan linnen of wit katoen, dat lang gelegen heeft de heldere kleur terug te ge ven, wordt aanbevolen, aan het laatste spoel water een weinig witten terpentijn of wijn geest toe te voegen. Bontwerk bewaart men in den zomer het best, gespeld in een frisch gewasschen doek en dan in een koffer. Maandelijks behoort men het flink uit te kloppen. Thans is het een gevaarlijke tijd, want nu vliegen 's avonds de motten binnen, welke dan een schuilhoekje zoeken om haar eitjes te leggen. Het zijn juist die eitjes, die de kruipende, knagende motjes voortbrengen. Dus nu opgepast 'sa- vonds: elk vliegend motje onverbiddelijk dooden. Het wasschen van Sluiers. Witte Sluiers worden in bloedwarm zeep water gewasschen, licht uitgewrongen, dan in koud water gespoeld, door blauwsel gehaald en tusschen de handen half droog geklopt, dan echter om volkomen te drogen opgehan gen. Zwarte sluiers doopt men in warm water, waarin ossengal is opgelost en spoelt ze dan in koud water na. Om ze te stijven, haalt men ze door gomwater, klopt ze tusschen de handen half dtoog en hangt ze dan op. Geitenmelk. Een geit kost zeer weinig aan onderhoud, terwijl haar melk hooge voedings waarde bezit. Deze melk is ook een uitste kend voedingsmiddel voor de kinderen en niet het minst voor de zuigelingen. Door haar gemakkelijke verteerbaarheid is ze beter dan koemelk en vooral ook aan te bevelen voor menschen met zwakke magen. Van waar die lichte verteerbaarheid? ÈllDie wordt veroorzaakt door het stollen of stremmen in losse, fijne korrels, terwijl bij de koemelk groote klonters gevormd worden. Deze laatste mag men dan ook niet bij plassen in de maag gieten, maar dient bij kleine slokjes genuttigd te worden en dén nog kan ze niet halen bij de geitenmelk. Vele menschen beweren, dat de geitenmelk leelijk smaakt. Dit behoeft echter in 't geheel niet het geval te zijn en hangt grootendeels af van de wijze, waarop men de melk be handelt. Als men pas gemolken melk dadelijk in een ijzeren emmer met koud water zet, zoo dat ze snel afkdelt, zal men er geen last van hebben, dat de stallucht op de melk trekt. Het is zeker, dat men als men er eenmaal aan gewend is geitenmelk verkiest boven koemelk. Chineesche kitt. Volgens een Fransch vak blad vervaardigden de Chineezen eene voor treffelijke kitt, die de lijm vervangt en waar mede men gips, marmer, porselein en steen goed hechten kan. Die kit welke zij Schio- liao noemen, bestaat uit 54 gewichtsdeelen gebluschte gepulverseerde kalk, 6 deelen aluin in poedervorm en 40 deelen versch, goed doorgeroerd bloed. Deze ingrediënten wor den goed dooreengemengd, tot men eene in nig verbonden massa van de dikte eener min of meer stijve zalf verkrijgt. In den toestand van deeg dient deze massa als kitt, in vloeibaren toestand dient zij om er allerlei voorwerpen mede te bestrijken, die men waterdicht en duurzaam maken wil. Papier, twee of driemaal daarmede bestreken, telkens nadat de eerst opgebrachte laag droog is, wordt zoo hard als hout. De Chineezen maken er de muren hunner huizen waterdicht mee, en glaceeren er het vaatwerk mede, waarin zij olie en andere vloeistoffen ver voeren. Witte vlekken op gewreven meubelen ko men dikwijls te voorschijn als heete voor werpen met het politoer of de was in aan raking komen. Men verdrijft ze door er si- garenasch op te strooien, die er een poosje op te laten liggen en dan de vlek met een wollen lapje af te wrijven. De „geboren" misdadiger. „Ongezocht gelijk" gekregen. De bekende scherpzinnige rechtsgeleerde mr. A. Levij, een onzer bitterste tegen standers van oudsher, heeft in het „Week blad voor het Recht" de aandacht gevestigd op het verbluffende feit, dat in DuitschlaSd één op de elf personen, één op de zes man nen, met den strafrechter in aanraking ko men. Waaruit natuurlijk volgt, dat de verhou ding in werkelijkheid nóg ongunstiger is, omdat tal van misdaden verborgen blijven en lang niet alle overtredingen haar straf rechterlijke veroordeeling vinden. Naar aanleiding daarvan zegt dan mr. Le vij: „De getallen bewijzen de onhoudbaar heid der theorieën van den „geboren mis dadiger." Geboren misdadiger zijn wij al len. De normale toestand van den mensch is neiging uit misstappen Daar gaat de „boefjes-theorie." En zij het ook langs geheel anderen weg komt de schrijver al zéér dicht bij de alou de waarheid, zooals die in psalm 14 en op andere plaatsen zoo ontroerend juist getee- kend wordt, dat we n.l. van nature geneigd zijn God en onzen naaste te haten. 't Beste is, om ons over zulke nieuwe theorieën nooit al te druk te maken. Straks komt er een wijzer, die ze wegredeneert De wijsheid Gods, in zijn Woord ge openbaard, houdt het tegenover de theorieën der menschen altijd wel uit! Sic trancit gloria mundi De eens in ons land zoo oppermachtige liberale partij, ziet haar glorie tanen. Thans zoo meldt het Hbl. is de uitgave van het „Nieuwsblad voor Almelo", het eenig vrij zinnig orgaan dat te Almelo werd uitgegeven gestaakt. En dat bij zooveel intellect Och, arme In z'n oprechtheid. 't Stond immers zoo beslist inhetconsen- tratie-program Tot het verkrijgen van de voor sociale hervormingen benoodigde middelen zal, voor zoover die niet gevonden worden uit bij dragen van belanghebbenden en uit bestaande inkomsten van den Staat, niet worden terug gedeinsd voor verhooging van directe hef fingen". Geen indirecte belastingen. Uit de redevoeringen van de heeren der concentratie was al geen ander geluid ver nomen, danNooit ofte nimmer indirecte be lastingen. Maar ziet, daar komt Minister Bertling met z'n wijn pardon met zijn bier accijns. En met z'n tabakbeiasting. En daar treedt de heer Patijn op, en toont zich ook al niet afkeerig van indirecte be lastingen. Daar begrijpt de heer Teenstra niets meer van. En in z'n oprechtheid schiet hij z'n pijlen op den Minister en op den heer Patijn af. Die eenvoudige oprechtheid eert hem. Maar aldra wordt het hem aan 't verstand gebracht, dat er onderscheid is tusschen een stembusprogramma, dat dient om kiezers te vangen en een programma, dat op de werke lijkheid slaat. We zijn den heer Teenstra toch dankbaar voor z'n woord. Als zelfs een van de vrijzinnige kamerle den de dupe is geworden van het vrijzin nige stembusbedrog, dan is die bedriegerij toch waarlijk wel groot geweest. 't Verleden ligt achter ons. Dit verleden bevat een ernstige waarschu wing voor de nog komende toekomst. Worde die waarschuwing verstaan en ter harte genomen. (Getuige.) EEN STUK GESCHIEDENIS. De aandachtige lezer zal begrepen hebben dat Frankrijk ons in den Engelschen oorlog van 1665—1667 niet steunde, wat het even wel verplicht was wegens het gesloten trac- taat. Welnu, dit zou Lodewijk XIV nooit doen. De toen toonaangevende staatslieden wisten dit te verzekeren. Doch Jan de Witt scheen dit niet in te zien. Zoo heeft ieder groot man dat hij op zijn beurt zich in zeer eenvoudige dingen vergist, 't Was anders een goede leer school voor hem, om niet op die tractaten te te bouwen, doch om eigen kuit droog te houden. Stelliger werd ook niet de weten schap, of Engeland ons zou bijstaan, als Frankrijk ons aanviel. En hoe zouden ons ont redderd leger en onze verwaarloosde forten weerstand kunnen bieden Zeker, er is iets tot verschooning van De Witt in te brengen. Hij sloot ook wel ver bonden met Zweden, Pruisen en Spanje. En mocht daarmede voordeelen behalen. Doch op den duur zou ook dit verbond, zoo Neder land onder leiding van De Witt bleef, Lode wijk niet kunnen weerstaan. Frankrijk was een machtige eenheidsstaat door bekwame staatslieden als Richelien en Mazarin gevormd. De hooge adel diende den vorst op zijn wenken. Dit land ging vooruit. Een korte afstand scheidde ons van Frank rijk, de bondgenooten van ons lagen ver af en niet veel in tal. Wat zou er bij een in val van ons worden Oogenschijnlijk gaf een schijnsucces De Witt gelijk. Lodewijk taste de Spaansche Ne derlanden (België) aan, om zijn rijk te ver- grooten. Spoedig zou hij bij ons zijn, en zie alle smeekbeden aan Karei II van Engeland om steun bleven onbeantwoord. Doch de En- gelsche natie verzette zich hiertegen en met behulp van haar bracht De Witt met Zweden een verbond tot stand. Triple Alliantie ge- heelen (1668). Voor dit verbond bezweek Lodewijk, bij de vrede te Aken gaf hij na genoeg alles terug. Jan de Witt bracht dit verbond tot stand Jan de Witt dwong Lodewijk, die machtige vorst tot teruggave, Jan de Witt meende haast bestuurder van Europa te zijn. Het droeg zijne volle instemming weg, dat hier een ge denkpenning werd geslagen, met hetopschrift: „de landswetten verzekerd, de vrijheid der zeeën gehandhaafd, een heerlijke vrede door de kracht der wapenen verkregen, en de rust van Europa bevestigd. „Wat de gedenkpen ning vermeldde, was het werk van den Raad pensionaris. Arme Jan de WitWat zal er een droeve ontgoocheling volgen Die u 't leven zal kos ten. En uw tractaten aan flarden scheuren. Maar onder Gods bestel het zoo versmade Oranjehuis zal terugroepen. En weer werd hij gewaarschuwd. Des daags na de téekening van den Akenschen vrede had de Spaansche gezant gezegd, dat het nu Nederland gelden zou vanwege Frankrijk en de Fransche gezant d'Estrades had zich uitge laten, dat men de kaaskoopers hun dubbel- haligheid met woeker zou betaald zetten. Waarom nu niet 't leger versterkt en de vestingen herzien 't Ging juist andersom. Men wilde ons le ger, groot 70.000 man, tot op de helft ver minderen. Natuurlijk wilde Holland weer nog verder gaan, en toen de andere gewesten dit tegenwerkten, dankte het op eigen gezag 24 vendels af. In Zeeland begeerden Zierikzee en Goes nog sterker afdanking, de eerste stad moest zelfs met geweld gedwongen wor den om de gelden aan de algemeene wape ning verschuldigd, op te brengen. Droeve gevolgen van het systeem van De Witt. Hij raakte er nu zelf door in de klem. Wantrou wen verving de gunst van eenheid; ieder zorgde voor zich zelf. Ieder begrijpt, dat zulk een machtig alleen- heerscher als Lodewijk zich door een hout handelaar als Jan de Witt erg beleedigd ge voelde. De eenvoudigste mensch ter wereld zou dit ook verstaan. Dat pochen van Jan de Witt, inzake de gedenkpenning, stak en hinderde hem geweldig. Gaarne zou hij Ne derland aanvallen maar de Triple Alliantie! Dan dit zien ontbonden te krijgen. Veel was daartoe niet noodig. Engeland, of liever Ka- rel II, had er niet veel mee op, hing er ta melijk los bij. 't Had een hoop grieven, een hoop ditjes en datjes. Toegeven was de leus om zulk een vriendschappelijk bondge noot te behouden. Tot overmaat van ramp liet Lodewijk voor de oogen van den ver kwistenden Karei II een goed gevulde geld beurs schitteren. Zoo iets had zulk een eige- aardige uitwerking op iemands denkwijs, dit was veel vaker gebeurdzoo had Lodewijk uit de geschiedenis geleerd. Dat deed men sinds overoude tijden. Nu, ook Engelands koning streed vruchte loos er tegen, om zijn verbond met Neder land te verbreken. Hij zou, daar hij de beurs aannam, uit dankbaarheid ons den oorlog verklaren. Ofschoon in het geheim gesloten, werd het toch ruchtbaar. Daar lag dan de staat kunde van De witt. Hoe den aanval te kee- ren? De Staten zonden rechts en links ge zanten uit, naar Frankrijk, Spanje en Enge land. Niets hielp. Lodewijk deed een inval in Lotharingen. Dan had hij vast al wat. En de Engelschen riepen hunnen gezant ten onzent, William Templi terug, een man, dje ons zoo goed gezind was. En 't werd erger. Naarmate al die geruch ten tot ons volk doordrongen, gevoelde het als 't ware bij instinct, dat zonder Oranje de toekomst niet veilig was. Ook dit bemerkte De Witt. Hij zou 's Prinsen verheffing tot kapitein-generaalschap niet kunnen keeren. Hooger klom de nood voor hem. Amster dam weigerde hen door dik en dun te vol gen. Merkwaardig hoe 't oordeel van dezen gemeenteraad in zoo korten tijd inzake den jongen Willen wijzigde. Hij moest kapitein- generaal worden. Vroeger, heette het, was hij zoo jong. Nu kon dit geen bezwaar zijn, want Maurits kwam op 18-jarigen leeftijd ook aan 't bewind. Vroeger was bepaald, dat de prins, zoolang hij geen 22 jaar was, niet in aanmerking mocht komen. Nu oor deelde men, dat het welzijn van 't vaderland boven alle besluiten ging. Men wilde 's Prinsen verheffing, om zijn oom Karei II genoegen te doen en begreep niet dat die zich zulk een fooitje niet in de handen stoppen liet. Nu, 't ging anders tamelijk eensgezind. Dit moest toch wel naar Kareis genoegen zijn. Alleen Dordrecht, de bakermat van de houthandelaarsfamilie De Witt, stemde tegen, onder bewering, dat het voorstel slechts gedaan werd om de predikanten en 't ge meen te believen, ook teekend voor die tijden. Tevens weigerde men het geld voor den oorlog. Ook was er verschil van gevoelen, of de Prins voor één veldtocht of voor meer zou worden aangesteld. Hierin raakte de eenheid zoek, en na al dat geharrewar kwam er geen aanstelling. Trouwens, of men Willem verhoogd of vernederde, was beider vorsten onverschillig. Lodewijk had nog een persoonlijken wrok tegen Willem. De Fransche koning had hem kort te voren een huwelijk voorgeslagen tusschen zijn buiten echt geboren dochtertje prinses de Conti, doch de Prins had geant woord: De Prinsen van Oranje zijn van ouds gewoon een koningsdochter tot vrouw te nemen, maar geen bastaards; en ik zal niet de eerste zijn, die anders doet" Zoo ging men onder droeve voorteekenen 1671 in. NAVORSCHER. De ladder. Iemand droomde eens dat hij een ladder maakte van de aarde naar den hemel. Tel kens als hij wat goeds deed ging de ladder een paar voet omhoog. Als hij een zeer goe de daad deed, ging zijn ladder hooger en als hij groote sommen gelds aan de armen gaf, dan ging zij 'nog meer omhoog. Lang zamerhand ging zij zoo hoog, dat ze haast niet meer zichtbaar was, en bij het voort gaan der jaren zou hij, meende hij, wel tot den hemel rijken. Toen hij stierf, dacht hij van zijn ladder in den hemel te stappen, maar hij hoorde een stem hem tegenklinken: „Wie van elders inklimt, is een dief en een moordenaar". Met ladder en al viel hij naar beneden en ontwaakte. Hij zag, dat wilde hij behouden worden, hij een ander pad moest gaan dan dat der goede werken, en hij koos den weg, welke is Jezus Christus. Het Wachtwoord. Tijdens den Amerikaanschen vrijheidsoor log bevond zich in het leger der Amerikanen een jong dokter. Eens moest hij voor dienst zaken buiten het legerkamp, maar begaf zich vooraf naar het hoofdkwartier om het wacht woord te vragen, 't Antwoord wasChicago. Den schildwacht voorbij willende gaan, vroeg deze: „het wachtwoord!" Chicago! was 't antwoord. Haastig kwam de schildwacht ee- nige stappen vooruit enzeide: Mijnheer mijn plicht gebiedt mij, u dood te schieten, maar ik ken u, spoed u naar het hoofdkwartier en haal het goede wachtwoord. Inderdaad had er een vergissing plaats gehad: het genoemde woord had den vorigen dag gegolden, het wachtwoord voor heden was: Massachusetts! Weer bij den schildwacht komende, noemde de dokter het wachtwoord, maar vroeg: „Vriend, gij hebt nu tweemaal het wacht woord afgevraagd, maar weet gij wel, dat wij eens voor den Rechterstoel van Chris tus zullen verschijnen, waar het wachtwoord slechts éénmaal zal worden afgevraagd Gode zij dank! was het antwoord van den schildwacht, ik ken hethet wachtwoord des Hemels is: Wie in den Zoon gelooft die heeft het eeuwige leven als men ziet wat van eigen haar vervaardigd kan worden, Horlogekettingen, Schilderijen, Haarfi- guren in Broches, Ringen, Medai'lons, Armban den en Vlechten in alle prijzen. H. GOTJDHOOFD, Vredenoordstraat 30a, Rotterd. Bekroond op de Nationale Tentoonstelling te 8cheveningen 15 Juli tot 15 Sept. 1910. Bekroond op de Tentoonstelling van Kunst en Nijverheid te Dordrecht 6 Juli tot 15 Sept. 1912. VanZ. K. H. Prins Hendrik een zeer waardeerend schrijven ter inzage, waarin het Ksnsthaarwerk zeer wordt geroemd. 73S1 ruim voorhanden in den Boekhandel van Op bestelling worden spo_v cvronT# TAARTEN, groot en klein. f nafoe^"n 'i„„ Ven Km teren fcUdje; (1 minuut vanaf Station z Trams in alle richtingen Aanbeveleptyfc Vt>-* JACOB VAN /tM] Propriet, "110'e|„.ot' hei^r -f d? /Ik. Mn, ®is- J r V' VleeschkoHtoerij, Joris Doelstraat, Telefoon Intercom». No. 4, lederen Bonderdag prima kwalito KALFSVLEESCH verkrggbaar, Dagelijks eerste kwaliteit Rundvleesc Alles wordt Machinaal gesneden s ocë' Vanaf heden prima kwaliteit rolpens ver' tfytN Nette bediening. Billijke 'fi Beleefd «ubtvelu .c'

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 5