;ers ders. INGA M? Zaterdag 2 Mei 1914. 29ste Jaargang N°. 1968. voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwüehe Eilanden. Tweede Blad. I fll li I m 2 Antirevolutionair Orgaan der IN HOC SIGNO VINCES iers arden chappij. Melissant. GEN dereen. ht 1733. SSE ng.b W. BOEKHOVEN. Drie Bladen. KAMER-OVERZICHT. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. traal Cal 16 5 a 20 maal 100 en Slag- 1.50 per 1000, tie Wapenen, 15 vanaf 4 ROTTERDAM ODDORP." n leden tegen sn. agelijks wor- 'erleden van agen 14 en 0—7,80 uur, 7388 ddorp. ten metuit- ijnde 100 il in 1816, ir. Goeree en 7520 t anders als VEN Pz., Tonge. oor geheel •G. larts, s b i 11 e n.) TERDAM. EK 144 bladz., van circa 44 bladz. ent. 0 cent. tanco. 7101 8007 te Hal ijs steeds stellingen 7784 ï-3 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent, Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSD1JK. Advertentiën 10 cent per regel enmaal, Reclames 30 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en 4/i^&aI. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots lettere en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewaoht tot Diasdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stiafefeeo voos* de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit :ïl 7. gen 7, ehe opend. 13. en 910. 7473 nmeisdyk. ogelfleschjes Gemberbier, as en andere re artikelen 7304 vlugge, IRIS EL EE öi- of si-S H n> 3 c/5 J o- p i UITGBYEB i Telefoom Intercoms.. No. 2. Niet tevreden over Bertling was de heer Bos. Het kwam hem voor, dat de Minister al te gemakkelijk oordeelde over de oplegging van de belastingen, die bij wijze accijnsen moeten geheven worden. De Minister had wel gezegd, dat men in Enge land hooge heffingen had en dat er bij ons wel wat bij kon, maar met vergelijkingen maken komt men er toch niet. Maar tn En geland wordt nochtans een ander streven openbaar, nl. om bij de groote maatregelen, welke worden getroffen, voortdurend meer den druk op de directe belastingen te leg gen. In Duitschland, samen voor Rijk en Gemeente zijn er 100 mark directe belas tingen tegen 94 mark als indirecte; in Frank rijk is 't 100 tot 194; in Engeland 100 tot 71; bij ons als 100 tot 100. Uit dat cijfer 100 voor direct en indirect blijkt dus, dat er voor de eerste soort belastingen best nog wat bij kan. Het deed den heer Bos ook leed, dat de Minister zoo afkeerig is van het voortgaan op dien weg om de suikerbelasting zoo snel mogelijk te gaan verminderen. Indirecte belastingen door dr. Bos bij hooge noodzakelijkheid goedgekeurd. In dit verband kwam hij op 't Concentratieprogram, hoe daar volgens zijn /"idee alleen van directe belastingen sprake /asnochtans geloofde hij ook, dat er in de verkiezingen veel te veel op dat „direct" den klemtoon is gelegd, omdat de Concen tratie ten slotte zelfs niet voor indirecte be lastingen zal terugdeinzen. We zullen dit stukje citeeren, omdat 't nog al belangrijk is met 't oog op de verloopen stemming en de toekomst. Ik wensch nog een heel enkel woord te spreken over hetgeen door den geachten af gevaardigde den heer Tydeman is gezegd ten aanzien van de beteekenis van het con centratieprogram. Ik merk op, dat het manifest is opgesteld in October 1912, en dat het zeer duidelijk en niet voor tegenspraak vatbaar is. Dit zegt, dat, wanneer zware lasten moesten worden opgelegd en ieder gevoelde dat dit het geval zou zijn niet voor directe heffingen mocht worden teruggedeinsd. Niets meer en niets minder. Ik erken ten volle de vrijheid van ieder lid, die dit programma heeft on derteekend, om, gezien den financieelen toe stand van dit of van een later oogenblik, te zeggen: ik ben bereid om krachtig directe belasting naar draagkracht, belasting op in komen of bedrijf,.-te steunen, maar ik meen dat men daarnaast zal moeten hebben hef fingen van anderen aard. Daartegen kan bij ons, vrijzinnig-democraten, allerminst be zwaar bestaan, waar wij in ons eigen pro gram dergelijke belasting niet uitsluiten. Iets anders is en dat heb ik meenen te be luisteren bij mijn vriend uit Zuidhorn wat is geweest het liberale sentiment bij de verkiezingen Mijn indruk maar ik begrijp dat anderen een anderen indruk hebben ge- kregeu, en ik waardeer dit is deze, dat de vrijzinnigen zich aaneengegord hebben, hun onderlinge geschillen hebben vergeten en ter zijde gelegd, om één grooten belang rijken socialen maatregel tot stand te bren gen. Zij hebben gevoeld hoe hetnoodigwas de sociale voorziening tot stand te brengen en den ouden van dagen, die ons al zoo lang op de schouders gehangen hebben, een zelfstandig bestaan en een behoorlijken steun uit de schatkist te geven. Deze groote so ciale maatregel, de wegneming van een zorg die ons volk al zoo lang heeft gepijnigd, moest tot stand worden gebracht, en om dit tot stand te brengen moesten de gegoeden krachtig bijdragen en in de eerste plaats bijdragen. Zij moesten van de welvaart, die door de in deze tijden genomen maatregelen hun deel is geworden, afstaan, om de kosten te doen dragen. Dit heb ook ik gevoeld in de verkiezingen. En zeer goed is hiermede te vereenigen wat de heer Patijn, bij wien zich de heer de Meester aansloot, gisteren heeft gezegd, dat men in de eerste plaats uit de inkomsten- en de successiebelasting daarvoor het geld moet vinden. Ik zou het bejammeren ais, wanneer wij dezen grooten socialen maatregel in de eerste plaats tot stand brengen, bij de vergelijking van het geen gegeven en hetgeen geofferd wordt, de zaak in dit opzicht wordt vertroebeld door belastingen, welke niet in de eerste plaats naar draagkracht berekend zijn. Dit is het standpunt, dat ik zou wenschen in te nemen. En nu heb ik er op het oogen blik niet mee noodig, hoe in volgende jaren, wanneer b.v. eens de middelen niet krachtig genoeg toenemen, wanneer eens nieuwe be hoeften aan de schatkist zullen worden ge steld, wanneer de opbrengst van de belas tingen mocht tegenvallen, wat niemand van ons kan weten, wij zullen komen te staan voor de wijze waarop in den nood van de schatkist zal moeten worden voorzien. In elk geval zal ik niemand van woordbreuk beschuldigen, die meent, dat dan aan de in directe belastingen ook aandacht moet wor den geschonken. Dit is mijn standpunt en het doet mij ge noegen te bemerken, dat dit door anderen wordt gedeeld. Wij hebben in dit opzicht een groote taak met elkander te vervullen, waarbij wij vooral in de dagen die nu komen, niet moeten ver geten, wat de historie van ons eischt. Mr. Patijn major en Patijn minor, of gedraai. 't Was de heer van Nispen, die mr. Patijn er tusschen nam. Deze had in zijn eerste redevoering gezegd: ik ben niet tegen indi recte belastingen maar naderhand had hij dat weer zoowat verdraaid; hij was er eigen lijk wel tegen; wel voor en ook weer tegen. Over dat gedraai nam de heer v. Nispen hem te pakken en zei: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb in mijn eerste rede betoogd, dat ik dicht stond bij het standpunt door den heer Patijn ingeno men, omdat ik toen meende dat zijn stand punt was: direct naast indirect, al wilde hij steun schenken aan de zwakkeren. Het blijkt intusschen dat wij twee heeren Patijn heb ben: Patijn major en Patijn minor, en ik heb mij aangesloten bij Patijn major en niet bij Patijn minor, die, ik wil niet zeggen een andere dit zou te scherp zijn maar een gewijzigde verklaring heeft afgelegd. In eersten termijn heeft de heer Patijn gezegd „Uit die mindere ingenomenheid met de mededeelingen van den Minister ten aan zien van den bieraccijns en de tabaksbe lasting mag niet worden afgeleid, dat ik op het standpunt zou staan, dat wij onder alle omstandigheden en speciaal op dit oogenblik al het geld, dat noodig is, zou den moeten halen uit de belasting op het bezit en daarop alléén." Mijnheer de Voorzitter! Ik wensch nadruk te leggen op de woorden: „speciaal op dit oogenblik". In tweeden termijn heeft de geachte afge vaardigde na betoogd te hebben dat al lereerst 14 millioen meer uit de directe be lastingen moeten gehaald worden het na volgende aangevoerd: „intusschen, mochten met die 17 a 18 millioen de uitgaven die nog te doen zijn niet kunnen worden gedekt, en daarna nog nieuwe belastingen noodig zijn, dan zou ik er niet voor terugschrikken desnoods ook tot de indirecte belastingen de toe vlucht te nemen. Die zitten dus voor mij in de tweede koets; laat ons het daarover goed eens zijn." Met den heer Patijn minor ben ik het niet eens, maar ik wensch er den nadruk op te leggen dat ik mij bij hetgeen hij in eersten termijn heeft gezegd, had aangesloten. Ge lukkig heb ik gehoord dat de heer Bos zich eenigszins meer uitliet in den geest zooals de heer Patijn in zijn eersten termijn heeft gesproken. Hij heeft wellicht in andere woor den gezegd: misschien, in de toekomst, kun nen wij tot de indirecte belastingen over gaan. Mijnheer de Voorzitter! Ik heb wel eens gehoord dat de politiek een spel is. ik houd van een goed gemeende aardigheid en toen ik den geachten afgevaardigde hoorde, dacht ik dat wij een zeker spel aan het spelen waren, n.l. het van ouds bekende boompje verwisselen. Eerst de heer Patijn wèl en de heer Bos niet; en toen de heer Patijn niet en de heer Bos wèl. Ik merk terloops op, dat ik dit niet bloot als een aardigheid uit spreek, want daar zijn wij hier niet voor, maar, om in het licht te stellen, dat de lin kerzijde eventueel niet zoo afkeerig zou izijn, om tot indirecte middelen haar toevlucht te nemen, ai staat dit dan ook dit jaar nog niet op het program. Wij hebben gehoord uit den mond van den heer Bos, dat dit het volgend jaar wel mogelijk kon zijn. Nu heb ik, al is het dan ook slechts als eenvoudig courantenschrijver, al jaren aan de politiek gedaan. Zoodra ik de jongste Troonrede las, heb ik de Regeering in een courantenartikel een woord van lof gebracht, dat zij de fijngevoeligheid had, om niet gelijk de heer Pierson, die na den strijd van '97 direct voor den dag kwam met fiscale herzieningen daarmede in de eerste Troon rede te komen, maar eerst in een volgend jaar. Wanneer dit dan ook een volgend jaar in de Troonrede zal voorkomen, zal ik daar voor de Regeering gaarne mijn hulde brengen. Stemming 20 en 60 opcenten. 47 voor 5 tegen. Tegen de heeren Kooien en Bogaardt (r.-k.) en de heeren Monté ver Loren. Duijmarvan Twist; van der Voort van Zijp. Artikels gewijze behandeling komt aan de orde, waarvan de hoofdzaak is de amendementen op den aanslag. Slot van deze discussien zal wel zijn, dat 't ontwerp er onveranderd door gaat. Voor wie er be lang in stelt geven we de 3 voorgestelde wijzigingen. Amendement van Vuuren. Gezin met drie kinderen. Inkomen. Regeeringsvoorstel. Van Vuuren f 2000— 21.- 21 2500— 34.- 34— 3000— 49.- 49— 3500— 61.- 61 4000— 76.- 76— 5000— 115.— 106— 6000— 145.— 135— 8000— 205.— 193— 100C0.— 265.- 250— Amendement Drion. Aftrek per kind. Bij een nkomen van 50.- 650.— tot 1000.— 75.- 1000.— 1500— 100.- 1500.- 2000— 125.- 2000.- 2500— 150.- 2500— 3000— 175.- 3000— 3500— 200.— 3500— 4000— 175.— 4000— 4500— Amendement Bos. Inkomen Aanslagontwerp Volgens Bos (niet uit vermogen) 6000.- 145— 155— 7000.- 175— 195— 8000.- 205— 235— 9000.— 235— 275— 10000.— 265— 315— 15000.- 465— 565— Terwijl van geen der openbare gebouwen te Zaandam de vlag woei hebben honderden burgers en ook tal van schippers in de haven bij wijze van protest de vlag uitgestoken. In den nacht van 29 op 30 April had men aan het huis van Burgemeester Ter Laan een vlag bevestigd, die echter in den mor gen van 30 April spoedig verwijderd werd. Ook voor de deur van twee kerken hing een vlag. Even als vorige jaren kwam de heer Bré- dee te Rotterdam ons weer een handig spoor boekje bezorgen welke onder den titel van BREDÈE's REISBOEKJE VOOR NEDERLAND reeds burgerrecht heeft veroverd. De prijs is slechts 10 cent per stuk. De druk is hel der en 't formaat handig, zoodat het zich zelf verkoopt. SOMMELSDIJK. Tegen K. Th. ie. C. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der Arbeidswet. Dinsdagavond sloegen van den land bouwer L. van den Broek Jr. een span paar den staande voor een wagen op hol. Geluk kig liep dit geval nog al goed af daar ze spoedig werden gegrepen. Uit deze gemeente hebben zich 22 per sonen opgegeven om deel te nemen aan de Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands Weerkracht. Van D. P. van der Sluijs moesteenvar- ken uit nood geslacht worden. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd en derhal ve onder politie-toezicht begraven. Woensdagmorgen brandde door onbe kende oorzaak een viertal klampen riet staan de op het gors onder deze gemeente van den heer Van der Slik te Middelharnis af Verzekering dekt de schade. Gedurende de maand April zijn in deze gemeente geene sterfgevallen voorgekomen. -- Tegen een veehandelaar uit Dirksland is proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van een koe waarvan de melk uit den uier liep. Woensdagavond ontstond op de Kaai alhier een groote oploop van volk. De oor zaak hiervan was eene vechtpartij in de her berg van A. Storm welke herberg spoedig door de politie ontruimd werd. Ook hier was de drank weer de schuldige. Op de Woensdag gehouden veemarkt werden aangevoerd ongeveer 240 koeien, 15 paarden, 3 manden biggen en 3 vette var kens terwijl van de firma Zwijns van Nu- mansdorp een zevental landbouwbenoodigd- heden op het Marktveld ter bezichtiging stonden. Ten gerieve van het publiek, is vanaf 1 Mei, evenals vorige jaren, aan ons Bureau, weder de telegrafische weerberichten ken baar gemaakt. De verwisselingen der berichten geschiedt des middags tusschen 12 en 1 uur. Woensdagavond had een zekere J. K. van Stad aan 't Haringvliet te veel geestrijk vocht ingenomen met het gevolg, dat zijn paard het moest ontgelden. Op zijn terugreis naar zijn woonplaats werd het dier als't ware afgebeuld. Zou het niet wenschelijk zijn dat de politie hem eens een proces-verbaal gaf. Ie. wegens dronkenschap en 2e. wegens die renmishandeling Door de firma Holleman van den Bom mel werd Woensdag op de markt aangevoerd eene dorschmachine met motor welke laatste bij tusschenpoozen in werking werd gesteld en prachtig liep. Dat dit veel bekijks ver oorzaakte laat zich begrijpen. Gedurende de maand April zijn 41 sche pen de Wilhelminabrug gepasseerd, tegen 38 in April van het vorige jaar. Hieronder zijn die van de geabonneerde eigenaars niet be grepen. De keuring van de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1915, diegenen uitgezon derd die door den Militieraad wegens broe- derdienst vrijgesteld zullen worden is be paald op Donderdag 4 Juni a.s. om 9 uur te Middelharnis. Door de Rijkspolitie is K. V. v. H. al hier,- verbaliseerd wegens dronkenschap en beleediging. Tegen B. V., alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het verstoren der nachtrust. Tegen 3 Augustus 1914 zijn in hun garnizoens opgeroepen voor den tijd van 6 dagen de navolgende landweerverlofgangers: Jan van Antwerpen Jacobus Johannis Mees ters Barend KransseLeendert Maarten de Gast; Jacob Cornelis BuurveldTeunis van den Doel; Frans Kievit; Cornelis van Lente Hermanus Polder; garnizoensplaats Helle- voetsluis. Tegen 13 Juli voor den tijd van 6 dagen Adriaan Johannes de Wit; garni zoensplaats Willemstad. Tegen 31 Juli voor den tijd van 9 dagen Pieter van Rikxoortgar nizoensplaats Hellevoetsluis. Tegen 2 Octo ber voor den tijd van 9 dagen Teunis van den Doel; garnizoensplaats Willemstad. Te gen 5 October voor den tijd van 6 dagen Karei Thomas le ComteHendrik Vroegin- deweijAbram Zaaijergarnizoensplaats Willemstad. Het huis van den heer J. S. Frederiks, alhier, staande aan den Westdijk, is onder hands verkocht aan den heer A. C. van Driel. Een schadepost. Donderdagavond moest van den veehandelaar M. Born een rund uit nood geslacht worden. Het vleesch kon niet in comsumptie worden gebracht en is der halve in den grond gestopt. Het dier was niet verzekerd. De hoofdprijs van de Sommelsdijksche verloting, zijnde een paard met rijtuig, is gevallen op het lot van Jb. Tanis, bedrijfs- boer onder deze gemeente. MIDDELHARNIS. Woensdagmorgen had hier een treurig ongeval met doodelijken af loop plaats. Toen A. Blok aan de schutsluis bezig was met het laden van asbestplaten op een wagen, ging op het onverwachts de lading (pl.m. 1400 kilo) aan 't kantelen. Door de overwicht kantelde ook het voertuig en kreeg voornoemde Blok dit gewicht op de borst. Nadat men den man uit zijn benarde po sitie verlost had en spoedig een dokter ge haald was, bleek dat de borstkas was inge drukt en hij zulke inwendige verwondingen had bekomen, dat reeds een paar uren later de man aan de gevolgen overleed, nalatende een vrouw en twee kinderen. Hoe word ook hier weer bevestigd: „Er is maar eene schrede tusschen ons en de dood." De dochter van L. Stapel, bezig zijnde met het zeemen der ramen, had 't ongeluk dat het raam op haar hand viel, waardoor een harer vingers gedeeltelijk verpletterd werd.,Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De dochter van J. Boeter, welke te dicht bij een brandend gasstel stond, had het on gelijk dat haar kleeren vlam vatte. Door tegenwoordigheid van geest rukte de bij haar staande huisgenooten haar de brandende kleedingstukken van het lijf en liep dit in cident gelukkig goed af. Van den landbouwer J. v. d. K. ont snapte Woensdagavond een koe uit de weide aan den Stationsweg, rende den weg uit en liep aldaar een jongentje omver, hetwelk bloedend werd verwond. Het dochtertje van den timmerman G. v. E. liep breiende aan den Oudendijk, toen zij, zonder er op bedacht te zijn, te kort aan de waterkant kwam en in de diepe watering tuimelde. Daar spoedig hulp aanwezig was had men haar weldra op den kant. De landbouwer J. K., welke met paard en tilbury naar het station reed, had het on geluk dat zijn paard schichtig werd en op hol dreigde te gaan, met het gevolg dat hij met een inzittend kind uit de kar viel. Het paard werd spoedig tot staan gebracht. En het mag wel als een wonder beschouwd worden dat beiden hoegenaamd geen letsel bekomen hebben. De landbouwersknecht B. de Korte, welke niet paard en rolblok huiswaarts keerde, kwam aan den Bogerweg P. v. Delft tegen (welke, daar hij tegen den wind inliep, niet gewaar werd dat zijn kleeren begonnen te branden), maakte hem attent er op, en ver leende direct zijn hulp om het vuur te hel pen uitdooven. Het vuur was reeds tot aan het hemd genaderd, hoewel 't hem schade bezorgde, liep dit ongeval nog goed voor hem af. Door J. Mosselman werd deze week een welput op zijn erf gegraven. Op diepte 4 gekomen bleek de put water vermengd met carboleum op te geven en was 't werk te vergeefs geweest, en de put onbruikbaar. Door den slager J. Wielaard is aan B. en W. vergunning aangevraagd om in zijne slagerij een rookkast te plaatsen. Aan het station der R. T. M. alhier ont spoorde Woensdagavond eene locomotief. Na eenige uren arbeids had men hem om streeks één uur 's nachts weder op de rails. Terwijl een der leerlingen der ambacht school D. N. Braber een beitel geslepen had, had hij 't ongeluk dat dit scherpe voorwerp op zijn voet viel, waardoor hij een diepe wond bekwam. Hij moest het werk neer leggen en begaf zich per tram huiswaarts. Door de politie is tegen J. V. proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een schurftigen hond. Woensdagavond reed een bewoner de zer gemeente, die te veel aan Bachus had geofferd, met zijn fiets tegen dijk, met het gevolg dat hij omver viel en zich aan het hoofd verwondde. Van den heer Esselink geraakte een hit in de haven. Daar de kant van basaltsteen voorzien is, kostte het veel moeite en arbeid eer men het dier weder op den kant had. DEN BOMMEL. De AntirevohMyT "M:j£S- vereeniging herdacht Vrijd?vap aanstirS" bestaan waarbij herinnerd w;» -•! *"**- lende personen voor de gedaan, waarbij natuurlijk*'^*'' de heeren J. C. Borgdorff £93, lï'olgrg 1 F*"r die thans juist 25 jaren lid i\-,atsui" waren. d-O.OTortuy In de plaats van den heerA.w fÊ?e' f i.'-v voor bestuurslid der centrale bt—crontf werd op voorstel van den heer L. rtafoe4?|Q ter, met algemeene stemming gekcr- u Vd' 1 B. Jongeling. *- „er- Moge het de Heere God behagen I| eeniging, die thans 25 jaar bestaat J vijftigsten mag vieren. Aan Jac. Quirinus Jacobs is '?h''~;\'T61"" Minister. van Oorlog verlof verleem. i(jr-.'t .^ren tot 1 April 1915 in Noord-Ameri a?er houden. u i. 4 11 w - ht(VV,' .4 Verleden week is door een zet >J ct1u den Heer A. H. een heelen witten u't wel een zeldzaamheid. De volgende personen zijn vootoIR p, lings-oefeningen opgeroepen: K. L. .óènafejJ^Vj Vermaat, M. Holleman en P. Vervloek' tegen Maandag 24 Aug. 1914. 'riped'', j Bij publicatie is bekend gemaal- T"' het kohier der Personeele Belasting over het Belastingjaar 1914, invorderbaar .(G,, kiaard op 23 April, aan den ontvangt* invordering ter hand gesteld en ieder da 1 voorkomende belastingschuldige verplic zijnen aanslag op de bij de wet bepaaRtë voet te voldoen. It V De aardappelhandel begint in deze gsY meente wat levendiger te worden. Voor Bra t vo's betaald men f 3,50 en voor Eigenheime' f3.25. 4Mi£" Een kind van M. T. geraakte in een d' sloot te water. De heer L. Mijs, smaakte K' noegen den kleinen drenkeling van sen dood redden. - 1 Pt A - f I m f i tï .c:.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3