Wil. fls Waal Aclii, EfllÈ MlftO Maison van Teeffellen. K. 11. KARTELS Fransche Modellen Dames- en Kinderhoeden. KUNSTIHESTHANDELAREN I, Merk „DE STER". M. VERHEUL, Elisabethdwarsstraat, ROTTERDAM. Advertentiën Grootste keuze in M. VERHEUL, Rotterdam et gaat hier over 134 Jonker Fransstraal 136 Varkensvoer merk MVR, het beste! Lijnzaadschilfers UITENLAND. GEMENGD NIEUWS. P. DE VOS te Goedereede BINNENLANÜSCHfi T. SCHILPEEOORD Vraagt prijsopgaaf bij den Groothandel! - Tijdig bestellen is zeer gewenscht. - vertegenwoordigt soliede Brand-, Hagel- en Levensverzekering maatschappijen. KOOPT NU Het is gedurende APRIL, MEI en JUNI BEDUIDEND goedkooper dan in het najaar. Verleent Credieten vanaf f 500 aan handelaars en industriëelen op zeer gunstige voorwaarden. Belast zich met den aan- en verkoop van Binnen- en Buitenlandsche Effecten. Bezorgen Polissen van Levens-, Ongelukken-, Brandverzekering, enz. en verricht verder alle werkzaamheden tot het Kassiers vak be- hoorende. 7897 Vertegenwoordiger voor Overflakkee en Goedereede C. ALBLAS, Eendrachtstraat, Middelhamis. Toen dacht ik plotseling aan de brochure, die ik vóór jaren gelezen had en die ik thans weer opzocht: »Arm Rotterdam: Hoe het woont, hoe het leeft!* Ik ben haar gaan hérlezen. En ik kwam diep onder den indruk van al den menschelijken jammer, die daar ver kropt en uitgeleden wordt in die wonin gen* van één en twee vertrekjes. En wat voor kamers* dan! In stegen en sloppen verheffen zich de wrakke huizen, die daar vasthouden om niet te vallendonker, vuns, rottig en vuil. En rechts en links, voor en achter hangen in hun balkgebint de >kamers«. Lage, enge, schemerige vertrekjes. Altijd vochtig en tochtig. De ratten rommelen er over den vloer en de »roode huzaren* vallen er van den zolder. Eén vies privaat voor twee, vier acht gezinnen. Eén smal traphol waar alles dóór moet En daar leven dan de honderden, de duizenden In zoo'n kamer" hokt een gansch gezin bijeen. Ouders en kinderen. Daar zit de grootvaar te sterven op zijn stoel en de zuigeling schreit er zich ziek in zijn wieg. Volwassenen en kinders, mannen en vrou wen, eigen en kostgangers het zit en slaapt, het eet en wascht, het zingt en kermt er alles dooreen. Daar wordt het kind ge boren en de doode wordt er afgelegd. Daar heerscht altijd schemer of duisternis. Daar hangt de stank van duizend werklijven, van open riolen en modderige goten, van vuile wasschen en rottende spijsresten, van ongedierte en schimmel. Daar slaapt het alles dooreen, drie, vier in de bedstede en voorts een krib, in de wieg en bij rissen zoo maar op den grond. En het blijft er steeds zoo 't is. Buiten juicht de Mei in de krotten dringt de zon niet door. De wind verheft zich en zuivert den dampkring de rot tige, weeë stanklucht in de sloppen blijft er hangen. Waarlijk, de heer Roest van Limburg mocht bij het beschrijven van zooveel wee wel herinneren aan het woord van Ruskin „Het is niet om zijn zwoegen, dat ik wee klaag over den arme, maar waarover ik treur is, dat de lamp van zijn ziel zou uit gaan," En meen nu niet dat het hier een uit zondering geldt. In andere steden is het vaak niet veel beter En op het platteland? Neen, ik wil niet overdrijven. Zoo name loos droef als in de stinksloppen der ste den iB daar in den regel de toestand niet. Frissche lucht heeft men er in den regel wel: te veel soms, als het bouwsel al te oud werd. En zonneschijn wordt er niet zoo jammerlijk gemist. Maar toch! 't Heeft in vroeger tijd tot mijn werk behoord, dat ik ook de armen op het platteland in hun woninkjes regel matig opzocht en menigmaal ben ik heen gegaan met den troosteloozen indruk van een laag, rookerig, halfdonker vertrekje waar de etenslucht niet uit kon, waar de wasch te wasemen hing, de kippen in den aarden grond kwamen wroeten, een zieke in de bedompte bedstee lag te rochelen, duizend vliegen werden uitgebroed en op den heetsten zomerdag het fornui-je moest doorgestookt worden, wilde de middagpot op tijd klaar zijn. Nu weet ik het: 't woningvraagstuk is uiterst moeilijk. Niet al het kromme kan in korten tijd worden recht gemaakt. Ook op dit gebied komt bovendien zoo licht een drijven op, dat niet naar het bereikbaar- onvolmaakte, maar naar een onbereikbaar- ideaal grijpt. Daar komt de huurkwestie bij. De menschen in de krotten, waarvan «Arm Rotterdam" me vertelde, waren over 't algemeen schuw om te klagen. Ze vrees den, dat ze er uit zouden moeten. Eu dan stonden ze direct voor de onoplosbare vraag hoe ze met hun uiterst schrale inkomsten booger huur betalen zouden Zoo zitten woniug- en loonkwestie on afscheidelijk aan elkaar vast. Maar dit mag toch zeker de arbeider vragen, dat hij uit den arbeid zijner han den in een nederige, maar gezonde, mensch- waardige woning leve en sterve. En waar hij dat niet kan, daar is het toch waarlijk tijd, dat hij daartoe in staat worde gesteld. Vroeger nooit van gehoord? Daarmee staan wij, dunkt me, in 't cen trum van de sociale kwestiën. Daar is onder onze arbeiders een streven om voor hen en de hunnen iets gunstiger levensconditiën te verkrijgen, dan hun ou ders en grootouders genoten. Wat zal nu de christen doen Hen terugduwen Be straffen vanwege hun vermetelheid? Zich tegen hen wapenen en hun streven veroor- deelej—g niet voorstellen, boet leiding zijn. Voor allen >inselscheidende woord des fiérst het koninkrijk Gods - .e kerker* met de gunste Wij -aestzaal, opgewogen tegen de bestaan or woning, vol geslachte beesten, roes der zonde. Dat geldt een en arbeider. Maar wij van onz.e •u in den mensch naar oorspron- 'ping-ordinantie te zien den v,aar Gods beeld. En dien moe- laten vervuilen in zijn kot en UITKIJK. AMERIKA. P EN DE VER. STATEN. "itlmatum der V. St. Jlvillen onderwerpen xtaKe de saluutschoten, fJTNstaten een aantal oor- Rr de Mexikaansche wateren. .1^ "Wilson aan het Congres ge- 'schap wordt o.a. nog gezegd, dat lerta het Amerikaansche volk her- ,Jn beleedigd heeft door de ma- ihij de Amerikaansche marine hoonde. Eenigszins kalmeerend volgt dan, dat de Unie niet van plan is, om het Mexi- caansche volk te beoorlogen, maar dat de geheele actie gericht is tegen generaal Huerta en diens aanhangers. Ons doel is, zoo ver klaart president Wilson, om het Mexicaan- sche volk in de gelegenheid te stellen op nieuw recht en orde in den staat te herstel len en tegelijkertijd een constitutioneele re geering in te voeren. Ik hoop, zoo vervolgde de president, dat daarna geen oorlog meer noodzakelijk zal blijken en ik spreek, geloof ik, uit naam van alle Amerikaansche burgers, wanneer ik zeg, dat het nimmer in de be doeling der Vereenigde Staten heeft gelegen, om in de toekomst op hun zusterrepubliek een controle uit te oefenen. Twee lange treinen met Amerikaansche vluchtelingen vertrokken uit Mexico City naar Vera Cruz. Daarmede is de exodus der Amerikaansche kolonisten begonnen, die zich, in weerwil van Huerta's strikte orders, om zoowel de Amerikaansche onderdanen als die van andere vreemde staten te bescher men, in het geheel niet veilig waanden. De Amerikaansche gezant heeft alle Amerikaan- schen consuls opdracht gegeven, den in Mexico levende Amerikanen aan te raden het land te verlaten. De Duitsche gezant te Mexico City heeft den Duitschers aldaar medegedeeld, dat zij aan boord der stoomschepen „Ypiranga" en „Dania" van uit Vera Cruz en Tampico het land kunnen verlaten. De opwinding onder Duitsche kolonisten is zeer groot. In de hoofd stad van Mexico is tot nu toe de rust niet verstoord. Toch zou, volgens de berichten uit Londen, de toestand der vreemdelingen in Mexico niet zonder gevaar zijn. Men vreest zoowel voor de veiligheid van hun bezittin gen als van hun leven, wanneer Huerta ge lijk beweerd wordt, van plan is het zinkende staatschip door vlucht te verlaten. In Mexico bevinden zich, ongeveer 70,000 vreemdelingen, onder wie 18,000 Spanjaarden. Aan Admiraal Fletcher is bevel gegeven zich meester te maken van het douanekan toor te Vera-Cruz. Over de haven wordt in deze instructie niet gesproken, doch het wordt geheel aan Fletcher zelf overgelaten alles in het werk te stellen, om te voorkomen, dat Huerta in het bezit komt van de patronen en tweehonderd veldkanonnen, die zich aan boord van het Duitsche stoomschip bevinden. Regeeringspersonen bevestigen het bericht, dat zij voornemens zijn verscheidene mil- lioenen patronen in beslag te nemen, die bestemd zijn voor Huerta, en zich thans aan boord bevinden van een Duitsch schip, dat spoedig in Vera Cruz zal aankomen. ENGELAND. Ulster. In de zitting van het Lagerhuis had tusschen den premier Asquith en Bonar Law een vinnige woordenstrijd plaats, betreffende de militaire actie der regeering, ten aanzien van Ulster, en het Lagerhuis weergalmde een kwartier lang van het gejuch, door de twee tegenoverelkaar staande partijen aan geheven. Bonar Law eischte een gerechtelijk onder zoek in zake de vloot- en legermanoeuvres, door de regeering, m verband met de ge beurtenissen in Ulster overwogen. Asquith weigerde dit, maar noodigde Bo nar law uit, eventueele beschuldigingen in het Lagerhuis op te sommen. Bonar Law antwoordde hierop met te zeggen, dat de verklaringen der ministers valsch zijn geble ken, waarop hij wees op de noodzakelijkheid, hen onder eede te ondervragen. Asquith hernam nu, dat; dit een aanran ding van de eer der ministers beteekende, en de eenige plek, waar zulke aantijgingen besproken konden worden, was het Lager huis. Ten slotte verklaarde Bonar Law, dat hij de publicatie van nadere documenten door de regeering zou afwachten, alvorens te be slissen, welke gedragslijn de oppositie nu verder zou volgen. BALKANSTATEN. Roemeensch-Bulgaarsche toenadering. Zonder dat nog van een principieele zwen king kan worden |gesproken, heeft de hou ding van Roemenië zich ten gunste van Bul garije gewijzigd. Roemenië laat de moeilijkheden varen, welke het tot dusverre steeds aan het af sluiten eener Bulgaarsche leening in den weg heeft gelegd, en het is thans ook niet uit gesloten, dat men het eens zal worden over den bouw van de nieuwe Donau-brug, als Bulgarije overhelt tot het Roemeensche stand punt, volgens hetwelk de brug niet ver van Corabia moet worden gebouwd. De uitbreiding van de Grieksche vloot. Naar uit Athene gemeld wordt heeft de Grieksche regeering haar gezant te Parijs, Ro- manones, opgedragen met Fransche scheeps- bouw-maatschappijen een overkomst aan te gaan voor het bouwen van een dreadnought. Turksche Iegerbestellingen naar Frankrijk. Volgens een telegram uit Constantinopel aan de Weener „Pol. Korr." heeft de Porte be sloten een aanzienlijk deel der Turksche le- gerbenoodigdheden, waaronder ook veldge schut in Frankrijk te bestellen. DUITSCHLAND. De Duitsche keizer heeft het verzoek van graaf Von Wedel, om ontslag als stadhou der van Elzas-Lotharingen, ingewilligd. In diens plaats is tot stadhouder benoemd mi nisters von Dallwitz. De nieuwe stadhouder van Elzas-Lotha ringen heeft sedert 1910 aan het hoofd van het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken gestaan. Te STRAATSBURG, had ter eere van den vertrekkenden stadhouder en diens echtge- noote, een fakkeloptocht plaats, waaraan on geveer tienduizend personen deelnamen. De huldiging bereikte haar hoogtepunt in een toespraak, waarin een spreker namens de bevolking aan Elzas Lotharingen de plech tige verzekering gaf, dat de bevolking, het eigenaardige volkskarakter van het land ge trouw blijvend, de plichten die de tegen woordige toestand oplegt, op loyale wijze zal vervullen, in nauwe vereeniging met den keizer en het rijk. Wonderbare redding. Te Chaux-de-Fonds deed de vliegenier Montmain een looping the loop op 500 M. hoogte op een monoplan, toen zijn stuurtoestel onklaar raakte. Het toestel viel te midden der verschrikte menigte als een steen naar beneden, maar een 10-tal meters boven den grond kon Mon- tain zijn vliegtuig in normalen stand bren gen, zoodat bij de ruwe landing het vlieg tuig geheel vernield werd, maar de vliege nier door een wonder werd gered. Brand in een mand met varkens. Op de veemarkt te Uden (N.-B.) liet Maandag een boer, terwijl hij zijn pijp opstak, een vonk in zijn mand met varkens vallen. Door het in de mand aanwezige stroo stond deze in een oogwenk in lichte laaie. Hoewel men zoo gauw mogelijk trachtte de varkens te redden kwam een dezer dieren in de vlammen om' Zonderlinge wraakneming. Het dienst meisje van Ds. Drijver te Naarden zou met 1 Mei haar betrekking verlaten. Zij had re den om aan te nemen, dat mevrouw haar geen goede getuigen zou geven, en om haar boosheid hierover te uiten, deed zij Dins dagavond Sunlightzeep in de koffie, voor de familie bestemd. Mevrouw Drijver dronk van die koffie, doch proefde dadelijk een vreemden smaak. Vergiftiging vreezend, riep men de hulp van een geneesheer in, wiens onderzoek spoedig aan het licht bracht, dat er van vergiftiging geen sprake was. Het meisje werd ontslagen en door de politie naar de ouderlijke woning te Haar lem gebracht. (Hbi.) Aanslag op een trein. Naar het N.v. d. D. verneemt, is Zondag getracht een trein te doen ontsporen tusschen Hasselt en Zwart sluis, waar men twee ijzeren bouten en een paal op de rails aantrof. De zaak is in han den der politie. Weigering van doktershulp. Zaterdagavond werd te Rotterdam een man op straat plot seling ernstig ongesteld. Iemand die den on gelukkige een winkel had binnengeleid, stuur de om een dokter, welke nog geen drie mi nuten van dien Winkel af woont, metdebood- schap, dat daar iemand stervende was. De uitgezonden jongen kwam terug met het ant woord, dat de dokter niet kwam omdat hij zijn vrijen avond had en de zieke bovendien „geen patient van hem was". Eerst na een telefonisch gesprek, waarbij, niettegenstaande den ernst van het geval,de dokteraanvankelijk bleef weigeren, doch waar bij van de zijde van den verzoeker tenslotte gezinspeeld werd op het schrijnende geval dat onlangs in de pers ronde deed, is de dokter gekomen. De dood was bij aankomst van den dokter reeds ingetreden en dit zou deze mensche- lijkerwijs gesproken, ook niet hebben kun nen verhinderen. Intusschen teekend dit ge val weer hoe gemakkelijk sommige genees- heeren hun ernstige roeping tegenover de lijdende menschheid opvatten. (Rott.) Het zwervend knaapje te Zoeterwoude. Het Zaterdagavond te Zoeterwoude gevonden 10-jarig jongetje, dat de politie wijs maak te door zijn stiefmoeder te zijn achtergelaten en nu uit medelijden door den burgemeester in huis was genomen, is gebleken een jeug dige bedrieger te zijn. Hij heeft het geheele verhaal verzonnen. Hij is afkomstig uit Haar lem en heeft de ouderlijke woning heimelijk verlaten en dit reeds voor de achtste maal. Met de noorderzon vertrokken. Naar wij vernemen, is sedert eenigen tijd de directeur van de N. V. Utrechtsche Kinderwagen- en Ledikantenfabriek, aan de Billitonkade te Utrecht, zekere C. A. V., met de noorderzon vertrokken. De voortvluchtige moet belang rijke malversatiën gepleegd hebben, naar men beweert tot een bedrag van pl.m. f 45.000. De justitie moet de zaak in handen heb ben en een bevel tot aanhouding moet reeds uitgevaardigd zijn. Zijn wij juist ingelicht, dan moet zijn ge zin dezer dagen eveneens vertrokken zijn. Geit doodgebeten. Maandagmorgen heeft op den Zeeburgerdijk te Amsterdam een kees hond een geit doodgebeten. De hond is door een agent van politie aan een posthuis ge bracht. Het mes. Maandagmorgen omstreeks kwart voor tien werd een man in de Groenstraat te Utrecht zoodanig met een mes in den buik gestoken, dat hij naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. Als dader is een ze kere N. gearresteerd. Het vermiste meisje. Van het te Tiel ver miste meisje A. C. S. is thans eenig spoor ontdekt. Bij de politie werd Zaterdag aan gifte gedaan van het vinden van haar hoed, onder de gemeente Echteld, welke door de familie is herkend als toebehoorende aan de vermiste. Men heeft reeds nabij de plaats waar de hoed gevonden is, in de z.g. Kil, een diep water, gedregd, doch zonder resul taat. Eén kleermaker-kellner verdronken. In den afgeloopen nacht is aan de Maresin- gel te Leiden de kleermaker J. de G. ver dronken. Doordat de kelnersvereeniging haar jaarfeest vierde, had de man dienst als hulp- kellner gedaan en kwam eerst laat van zijn werk. Enkele gas bewerkers vonden den man in een sloot aan den Singel. Pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden. De man was 57 jaar en gehuwd. Voor 12'/j cent om de wereld! Den 9en Januari zond een handelaar te Arnhem een brief aan een] mevrouw te Bennekom, wel ken brief hij den 12en April als onbestelbaar terugkreeg. Een vrij gewoon geval, dat ech ter interessanter wordt als men kennis neemt van de omzwervingen, welke die brief in die drie maanden heeft gemaakt, blijkens de vele adressen, waarmede de enveloppe is volgekrabbeld en de vele stempels die de achterzijde bedekken. De „Arnh. Ct." heeft aan de hand van deze stempels de volgende reisroute van den brief uitgezocht 9 Jan. vertrek van Arnhem, denzelfden dag aankomst te Bennekom, waar men een post zegel van 71/2 cent bij dien van 5 heeft ge plakt en onmiddelijk den brief heeft door gezonden naar Nice. Aankomst Nice 11 Jan., aankomst Lissabon 20 Jan., vertrek uit die stad 21 Jan., aankomst Marseille 24 Jan., Singapore 22 Febr., Wel tevreden 23 Febr., Tandjong Priok 24 Febr., Batavia 24 Febr., Weltevreden 16 Maart, Batavia 17 Maart, Arnhem 12 April. Deze heele reis heeft de brief gemaakt voor 121/2 cent. De post heeft al die maan den er haar goede zorgen aan gewijd, er zijn informaties ingewonnen naar (het ver blijf der geadresseerde, er zijn met verschil lende hand aanwijzingen op geschreven,als: bord du Goentoer, informatie Rott. Lloyd Batavia parti pour Lisbonne enz. alles voor de som van 12Vs cent. Prompte bediening. Een reiziger was af gestapt in 't beste logement van het geheele dorp. Hij kreeg de mooiste kamer van het huis en ging welgemoed slapen. Tegen elf uur komt hij boos de gelagka mer binnengestoven. „Is dat 'n kamer!" raast hij, „Ik Verga van de ratten en muizen." „Wacht even", zegt kalm de waard, „ik zal u even helpen"; „Maria", roept hij tot de meid in de keuken, „breng allebei de katten op meneer z'n kamer". (Maasb.) Aangenaam. Gelezen voor de vensters van een kapperszaak te Amsterdam „Gevraagd leerling of aankomend bediende. „Slecht eten, weinig loon. „En dronken patroon." N.B. De laatste twee rijmende regels wa ren aan den buitenkant van het vensterglas bijgeplakt. iW De premiën zijn vast en matig, de poliskosten laag. 7478 Timmerman en Aannemer. 7395 8peciaal adres voor alle soorten Kuipwerk. Sterk foncurreerende prijzen in WaschmachineB enz. voor dat U Koopt, bezoekt dan eerst het MEUBELMAGAZIJN van llrestd|)k 2619 Itliddelharnls daar zijn ruim voorradig solide Meubelen massief en geschilderde Buffetten, slaapka mer Ameublementen, Stoelen en Tafels in alle maten en houtsoorten. 7609 Levert franco a contant naaste Station, tegen Concurreerende prijzen. J I II I I L_ I' Tentoonstelling met het oog op de den laatsten tijd voorkomende knoeierijen wordt door mij reeds bij afname van 1000 Ko. kosteloos onderzoek toegestaan op zuiverheid. EiQnzaad. Suikerkoekjes merk, IHAR (briketvorm.) Ondergeteekende herinnert er H. H. Landbouwers aan dat hij de eenige contractant is van bovenstaand artikel. Bij de echte S. W. O. schilfers staat bovenstaand merk niet alléén op de zak doch op het loodje aan de zak. Ook voor levering in het seizoen 1913/1914 wardt gaarne aanbieding gemaakt door

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2