Pink Pillen PRIJSRAADSEL. Reclames - Mededeelingen MAAGPIJNEN^ OFFICIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. VERKOOPINGEN. UITSLAG VERKOOPING. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Bestuurders eti afgevaardigden zullen in de week van 15 tot 20 Juni te Amsterdam bijeenkomen om te gedenken aan den geno ten en door het Genootschap verspreiden zegen, maar tevens om zich rekenschap te geven, van wat de toekomst eischt van hen die aan dit werk mede arbeiden. Eene uitnoodiging is gericht aan alle ker keraden om er toe mede te werken, dat op Zondag daaraanvolgend, 21 Juni, alom de gemeente in de prediking bij de Heilige schrift en het werk harer verspreiding worde be paald, dat het dien dag overal, waar de Ne- derlandsche vlag waait, of waar de Neder- landsche taal gesproken wordt, BIJBEL-ZON DAG zij. De Commissie voor dezen Bijbel-Zondag wenscht echter nog iets meer en dat in over eenstemming met Hoofdbestuur en Eeuwfeest commissie van het Bijbel-genootschap. Het zou ook wenschen, dat de kinderen, ook de kleine kinderen, van ons volk op dien dag naar hunne bevatting, iets zouden hooren van wat hoofden en harten van de groote menschen bezig houdt. Uwe medewerking wordt bij dezen inge roepen om het ook op Uwe Zondagsschool op dien 21 en Juni BIJBEL-ZONDAG te doen zijn, door te bevorderen, dat dien dag over den Bijbel en de verspreiding daarvan ge sproken worde. Onzerzijds verzoeken wij U aan elk kind een feestboekje, vervaardigd door Mej. Aletta Hoog, en met plaatjes versierd, aan te willen bieden. Bovendien heeft de Heer H. J. Emous, oud-hoofd eener school en lid van het Hoofdbestuur van het Bijbelgenootschap, een Schets voor een Zondagsschoolles vervaar digd. Daarin wordt verwezen naar het boven vermelde boekje van Mej. Hoog, naar een korte historische samenvatting van het werk dezer eerste eeuw, van de hand van Ds. Gro- nemeyer en een boekje, geschreven door Ds. L. C. Schuller tot Peursum, getiteld „Een bezoek aan het Bijbel-huis". Een en ander wordt kosteloos ter beschik king der Zondagsschool-besturen gesteld. Ter bevordering van een goede afdoening van zaken verzoeken wij U aanvragen om exemplaren van het Eeuwfeestboekje voor de kinderen en de schets met drie bijlagen boven vermeld, voor het onderwijzend per soneel, op een daartoe onzerzijds te verstrek ken formulierkaart te willen doen. Deze kaart wordt toegezonden op aanvraag te richten aan den Secretaris der Eeuwfeest commissie, Heerengracht 366, Amsterdam. Het is gewenscht deze aanvraag zoo spoe dig mogelijk te doen, en liefst niet later dan 1 Juni, opdat aan alle aanvragen de noodige zorg kunne worden besteed. De Eeuwfeestcommissie B. W. F. VAN RIEMSDIJK, Voorzitter. L. J. VAN WIJK, Secretaris. Het Hoofdbestuur E. RENÉ VAN OUWENALLER, Voorzitter. C. F. GRONEMEYER, Secretaris. De Commissie voor den Bijbel-Zondag Ds. A. J. A VERMEER, Voorzitter. Ds. P. GROOTE. Prof. Dr. F. W. GROSHEIDE. Ds. P. HEERING. Dr. A. K. KUIPER. Amsterdam, Maart 1914. De oplossing van prijsraadsel No. 6. Het jaartal 1574. Gebeurtenis, Leiden ontzet. Goede oplossingen kregen we van: S. R. Ad. - J. de K. Jd. - F. v.d. D.Jz. H. G. v. E. - M. K. Pd. L. V. Cd. K. J. C. F. J. K. Mz. - L. G. Kz. B. L. v. d. M. Jd. - J. G. B. - G. L. B. - I. v. d. B. - A. de K. Dz. en F. A. P. Lz. te Sommelsdijk. M. de K. J. iv. d. W. - B. H. Jz. P. J. v. H. - E. B. v. H. - D. D. en C. v. d. S. Pz. te Middelharnis. G. K. J. K. Az. en P. M. Jz. te Stad aan 't Haringvliet. M. M. Jbz. - S. v. L. - J. C, S. en W. L. te Den Bommel. A. L. K. L. K. en E. D. te Ooltgensplaat. H. de K. Jz. J. v. L. Cd. - P. C. v. D. en E. J. de W. te Oude Tonge. J. R. Jd. en J. C. te Nieuwe Tonge. L. v. d. G. Az. - J. H. Pz. - B. v. L. D. M. L. M. - L. de R. Pd. - A. S. Hz. - J. B. - J. L. Fz. - S. W. J. en A. H. Az. te Dirksland. A. J. K. te Melissant. M. J. E. te Herkingen. A. v. S. Jz. te Stellendam. J. den E. Fz. en J. v. d. B. te Goedereede. A. A. V. en J. B. Jz. te Ouddorp. A y\ Joh. v. d. S. te Rotter- ud Beijerland C. K. te te Goudswaard J. den ..Middelburg A. J. M. fcen H. B. te Oud Loos- ufj: n*ing ontvingen we uit zcr naam en een van A. J. bestaan openplaats. vielen ten deel aan: B^ijnde een zilveren armband, %Maatje Kieviet Pd. Sommels- Langstraat Ooltgensplaat. on van den Bezembinder. unter Oude Tonge. s. De vischafslag van ddelharnis. is. Charlois Rotterdam. an een paar Afrikaansche jongens. Oude Tonge. ssn over. winteravondjes we van onzejon- et onze prijsraad- poosje afscheid moeten dagen weer gaan korten ho- echter weer te ontmoeten en oed te beginnen. 20 cent per Regel. Een slechte spijsvertering is oorzaak van slaperigheid en zwaarheid na den maaltijd, van hoofdpijnen, van gevoel van brand, van walgingen en van hartkloppingen. Een slechte spijsvertering verstoort de eetlust, maakt de maaltijden onaangenaam, drukt de hersenen neer, maant den arbeid moeielijker en bederft alle genoegens. De uitwerking der Pink Pil len tegen de maagziekten is snel en zeker. Zij bewerken merkwaardige uitslagen zelfs in gevallen waarin de ziekte weerstand heeft geboden aan alle behandelingen. De gene zing, eenmaal verkregen is blijvend. De Pink Pillen danken aan hare krachtige werking op het bloed en op de zenuwen, dat zij onover troffen zijn tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, onregelmatigheden der vrouwen. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos, en f9 per zes doozen, aan het Generaal Depot der Pink Pillen: Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. D1JKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk, en in alle goede apotheken en drogisterijen. KOHIER VAN HET SCHOOLGELD voor het lager onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het kohier van het school geld voor het lager onderwijs over het 2de kwartaal 1914, gedurende vijf maanden, van 21 April 1914, tot en met 20 September 1914 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, 20 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BOUMAN. De Secretaris, Iz. GEELHOED. SOMMELSDIJK. Tegen C. B. van Middel harnis is proces-verbaal opgemaakt wegens het des avonds rijden op een fiets zonder licht. Zaterdagavond geraakte door onbeken de oorzaak een klampje stroo aan den Dorps weg in brand. Met behulp van eenige em mers water werd het brandje spoedig ge- bluscht. MIDDELHARNIS. Op de lijst voor plaatse lijke keuze hebben alhier 197 personen ge- teekend. Terwijl v. d. W. Zaterdag bezig was met blokken liep de hit achteruit en kwam zoodoende hit en rolblok in de sloot terecht na veel moeite en inspanning gelukte het, hit en rolblok weder op 't land te krijgen, en liep dit incident zonder ongelukken te veroorzaken af. Den heer E. zou zich vrijdag per fiets (doordat hij te laat voor den tram kwam) van af 't station naar 't Hoofd vervoeren doch even op weg had hij 't ongeluk te vallen waardoor hij zich ernstig aan hoofd handen en beenen bezeerde en alzoo de reis moest staken en zich huiswaarts moest begeven. Zaterdag kreeg een kind van-A. v. d. H. alhier een stukje peen in haar luchtpijp, 't Keeltje begon op te zetten en was men genoodzaakt geneeskundige hulp in te roe pen. Gelukkig voor de kleine kwam eenigen tijd later het van zelf er uit en was 't ge vaar, tot vreugde der ouders, nog al spoe dig geweken, In de gisteren gehouden openbare ver gadering van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft het lid van Gedep. Staten mr. van de Velde gerapporteerd over het beroep van re genten van het Burgerlijk Weeshuis te Mid delharnis tegen het besluit van den raad dier gemeente tot onthouding van goedkeuring aan de begrooting van die instelling voor 1914. De gemeenteraad had bezwaar tegen den op die begrooting gebrachten post van f 1900 als subsidie van de gemeente, zulks omdat de toestand der gemeente niet zeer gunstig is en er voor regenten van het wees huis wel een ander middel openstond om de gelden te bekomen noodig voor de uitgaven dier instelling. Zij zouden nl. in het vooruit zicht van het vrijkomen van een jaarlijksche rente van het aan de stichting vermaakte kapitaal, welke rente nu nog aan een 70-ja- rige vruchtgebruikster wordt uitgekeerd, gel den kunnen opnemen om die later uit de rente terug te betalen. Maar regenten meen den, dat zulks niet oorbaar was. Regenten lichtten hun beroep nader mondeling toe, terwijl de burgemeester van Middelharnis voor de belangen der gemeente opkwam. De beslissingen van Gedep. Staten volgen later. (N. R. Ct.) STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor de herhalings oefeningen zijn opgeroepen om van 6 Juli en 1 Aug: onder de wapenen te ko men W. van Heemst en van 20 Juli 14 Au gustus M. Braber. De leverantie van grint voor den polder Oude en Nieuwe Stad is aan den laagsten inschrijver W. P. Jelier gegund voor 2.25. Tegen W. is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Toen J. B. de vorige week aan het vuurtje stoken was met eenige vrienden, had hij het ongeluk te dicht bij het vuur te komen zoodat hij in brand geraakte. Goede raad was duur. Eindelijk ging hij op den grond liggen rollen en doofde zoodoende het vuur, wat niet wegnam dat zijn kleeren op sommige plaatsen geheel verbrand waren. OOLTGENSPLAAT. Het zoontje van D. B- M. viel aan het Weespad in een moddersloot hetwelk werd opgemerkt door het Hoofd der Bizondere school dhr. R. Kieviet en mocht het genoegen smaken, het kind behouden op het drooge te brengen, vermoedelijk had het reeds een poosje er in gelegen. DIRKSLAND. Maandag geraakte van den landbouwer T. aan den Philipshoofjesweg een span paarden op hol. Ds. K. daar aan het wandelen zijnde trachte zooveel hij kon de dieren tot staan te brengen wat geens zins gelukte. Om ten slotte zich zelf te red den kwam hij ongelukkiger wijze in het wa ter terecht, zoodat een nat pak zijn beloo ning was. De paarden holden nog een eind weegs door, "zonder veel schade te veroor zaken. HERKINGEN. Zijn geleider ontsnapt. Bij het aanspannen geraakte het paard van J.B. uit het naburige Dirksland onder deze ge meente uit de vingers en rende huiswaarts alwaar het voor den stal werd aangetroffen. Nogmaals terug tot het halen van het rij tuig was hiervan het gevolg. Dezer dagen is alhier reeds de lente bode „de Koekoek" vernomen, wiens geluid vooral in den morgenstond met aangenaam heid wordt gehoord. Alhier begint wederom werkeloosheid zich, te vertoonen. Waren vorige jaren groote reparatiën aan de zeedijken waardoor ve le krachten aldaar werden verzameld, thans nu dit niet het gevolg is en de zaden aan den bodem zijn toevertrouwd zullen een tijd lang werkkrachten te over zijn. GOEDEREEDE. De tulpenvelden van de H. H. D. Lodder en C. A. Vogel staan in vollen bloei. Voor hen die van natuurschoon houden wel de moeite waard een kijkje te gaan nemen. De vorige week Donderdag werd reeds de koekoek gehoord. Woensdag 22 April inzet en Woensdag 29 April afslag, telkens 's nam. half vijf uur te Ooedereede in het Logement „de Gouden Leeuw" van a 1.33.37 H.A. is 2 Gemet 271 R.V.M. bouwland te Stellen dam in Kavel 4 van den Adrianapolder, kad. Sectie A. ,no. 28, 29, 32, 307. 309 en 311, in 2 perceelen en combinatie, b. 2.05.60 H. A. is 4 G. 4 5 R.V.M, weiland te Ouddorp, in den polder Oude-Oostdijk, gen. „Oosterland", kad. Sectie C. no. 531, 532, 535 en 536 in 2 perceelen en combi natie c. 0.65.30 H.A. is 1 G. 126.'/, R.V.M. weiland liggende alsvoor, kad. Sectie C. no. 552 en 554; d. 0.47.30 H.A. is 309 R.V.M. weiland, liggende als- voor genaamd „lange met" kad. Sectie C. no. 475; e. 1.86.30 H.A. is 4 G. 17 R.V.M. bouwland te Goedereede in den Bokkepolder, kad. Sectie A. no. 30, in 2 perceelen en combinatie; ten verzoe ke van den Heer L. W. Goekoop te Rivers in Ma nitoba. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag, 23 April 1914, des namidd. 3 uur na afloop der verkooping voor de Erven van den heer Jb. joppe Cz. Afslag van: Een zoogoed als nieuw gebouwde arbeiderswoning aan den Molendijk, benevens 0.2890 hectare (214 roeden Sommelsdijksche maat) hofland aan het Molenpad te Sommelsdijk, verhuurd in 6 tuintjes. Ten verzoeke van den Heer J. S. Frederiks te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 23 April 1914 des namiddags 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van a. Het huis met erf en koetshuis aan de Voor straat te Sommelsdijk, kad, Sectie B nos.217,218, 219, in twee perceelen. b. 5.14.40. heet. (12 gem. 209 roeden Sommels dijksche Maat) bouwland in den polder 't Oudeland te Sommelsdijk aan den Staverschen weg kad. Sectie C nos. 16, 17, 18 en 19 in 4 perceelen. c. 1.55.60. heet. (3 gem. 252, roeden Sommels dijksche Maat) bouwland aan den Oudelandschen dijk in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kad. Sectie C no. 174, in 1 perceel. d. 3.11.60. Heet. (7 gem. 207 roeden Sommels dijksche maat) bouwland aan den Kladstaart weg in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kad. Sectie C nos. 188 en 189 in 2 perceelen. e. 3.78.40. heet. (8 gem. 7 roeden Voornsche maat) weiland en watering in den polder Oud- Herkingen te Herkingen, kad. nos. 592, 1072, 591, 1073, in 2 perceelen. f. 1.89.30 heet. (gem. 38 roeden Voornsche maat) bouwland, weiland en riet in den polder Oud- Herkingen te Herkingen, kad. nos. 671, 672, 673, in een perceel, alles ten verzoeke van de erven Jb. Joppe Cz. te Sommelsdijk. Notarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Donderdag, 7 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te Den Bommel. Inzet van En op Donderdag, 14 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te den Bommel. Af slag van: 15 heef. 41 aren 90 centiaren bouw- en weiland aan den Zandweg in den polder Den Bommel, gemeente Den Bommel Sectie B. nos. 354 tot en met 362, in 7 perceelen en in Combinatie. Notarissen VAN DEN BLINK te Brielle en VAN BUUREN. Op Vrijdag 8 Mei 1914, te Middelharnis in het Hotel Meijer, veiling en op Vrijdag 15 Mei 1914, afslag, 's avonds 7 uur, van een Woon- en Winkel huis, te Middelharnis, aan het begin van den Westdijk, kad. sectie B no, 1209, groot 86 centi aren en een in 1900 nieuw gebouwd Woon- en Winkelhuis, te Middelharnis, aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomende aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 436, groot 42 eentiaren; 's avonds 7.30 van een nieuw gebouwd Winkel huis, te Middelharnis, aan de zuidzijde van den Westdijk en uitkomend aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 435, groot 45 centiaren; en 's avonds 8 uur: van een Pakhuis met Erf, te Middelharnis, aan de Nieuwstraat, kad. sectie B no. 417, groot 1 are 55 centiaren. Notaris .VAN DER SLUYS. ONROERENDE GOEDEREN te Sommelsdijk en Herkingen, voor de Erven van den Heer Jb. JOPPE Cz. aldaar. Gemeente SOMMELSDIJK. Het Huis met daar achter gelegen Tuin aan de Westzijde van de Voorstraat te Som melsdijk, ingezet door Mat. Joppe op f3010. Het Koetshuis achter den eersten koop, aan de Achterstraat te Sommelsdijk, ingezet door M. Joppe op f 810. Het perceel Bouwland ten Zuiden van den Staverschen weg, in den polder Het Oude land te Sommelsdijk, groot 84 aren 70 cen tiaren (2 gemeten 27 roeden Sommelsdijksche maat) ingezet door J. C. de Gast op f 1944 per gemet, of 930, Het perceel Bouwland ten Zuiden van den vorigen koop aldaar, groot 88 aren 50 cen tiaren (2 gemeten 56 roeden Sommelsdijksche maat) ingezet door Spoon op f 2077 per gemet, of f 950. Het perceel Bouwland ten Zuiden van den vorigen koop aldaar, groot 1 Hectare 76 aren 70 centiaren (4 gemeten 108 roeden Sommels dijksche maat) ingezet door J. C. de Gast op f 4098 per gemet, of 940. Het perceel Bouwland ten Zuiden van den vorigen koop aldaar, groot 1 Hectare 64 aren 50 centiaren (4 gemeten 18 roeden Sommels dijksche maat) ingezet door P. Kastelein op f 3470 per gemet, of f 830. Het perceel Bouwland ten Westen van den Kladstaartweg in den polder Het Oudeland te Sommelsdijk, groot 1 Hectare 28 aren 80 centiaren (3 gemeenten 54 roeden Sommels dijksche maat) ingezet door D. Kardux op f 1876 per gemet, of f 590. Het perceel Bouwland ten Westen van den vorigen koop, in den polder Het Oudeland te Sommelsdijk, groot 1 Hectare 82 aren 80 centiaren (4 gemeten 154 roeden Sommels dijksche maat) ingezet door D. Kardux op f 2753 per gemet, of f 610.| Het perceel Bouwland ten Oosten van den Oudelandschendijk, in den polder Het Oude land te Sommelsdijk, groot 1 Hectare 55 aren 60 centiaren (3 gemeten 252 roeden Som melsdijksche maat) ingezet door A. J. Kas telein op 2496 per gemet, of f 650. Gemeente HERKINGEN. De perceelen Bouwland en Watering in den polder Oud-Herkingen, gemeente Her kingen, samen groot 1-89-65 Hectare (4 ge meten 39 roeden Voornsche maat) ingezet door A. W. Keizer op f 2767 per gemet, of f 670. De perceelen Bouwland en Watering in den polder Oud-Herkingen, gemeente Her kingen, samen groot 1-88-75 Hectare (4 ge meten 33 roeden Voornsche maat) ingezet door G. Joppe Dz. op f 2713 per gemet, of f 660. De perceelen Bouwland en Watering in den polder Oud-Herkingen, gemeente Her kingen, samen groot 1-89-50 Hectare (4 ge meten 38 roeden Voornsche maat) ingezet door A. W. Keizer op f 1671 per gemet, of f 405. Een schandelijk contract. Vrijdag werd te Dreumel aangenomen het maaien vaneen morgen (6/7 H.A.) hooi in den a.s. zomer voor f 10 (gewoon loon f 6 7 en eiken dag een flesch jenever. Een veteraan. Op den 5den Mei viert de heer L. van den Broek, wethouder der ge meente Mill, zijn 92sten verjaardag. Hij zal wel de oudste wethouder in Nederland zijn. Loterijwetovertreding De Haarlemsche politie heeft een nieuwen vorm van het lo terijwezen meenen te ontdekken. Proces-ver baal is opgemaakt tegen de Naaml. Vennoot schap Eau de Colognefabriek, voorheen firma Boldoot te Bussum, die in de pakjes Dubbel Blank-zeep een letter van het woord „Dub- bel-Blank" verpakt. Wie nu alle letters bij elkaar heeft, krijgt een prijs. De Haarlemsche politie beschouwt dit als een verboden loterij. Een proces-verbaal, wegens een dergelijk feit is opgemaakt tegen de Haar lemsche Boterfabriek van de firma Cohen<en Van der Laan. Crematie geweigerd. Voor een dezer da gen te Dordrecht overleden ingezetene is de crematie in het pas geopende crematorium Westerveld geweigerd. Deze weigering staat waarschijnlijk in verband met de vervolging, welke de officier van justitie te Haarlem zal instellen terzake van de eerste verbranding in Westerveld, van het lijk van dr. Vaillant, uit Schiedam. (Dord. Ct.) Treurig! Een in het Oude en Nieuwe Gast huis te Zutphen verpleegde krankzinnige, die bezig was onder toezicht schilderwerk aan dat gebouw te verrichten, wist Vrijdagmid dag te ontsnappen. Hij sprong in de Berdel en verdronk. Het lijk is nog niet gevonden. (N. C.) Doodelijke val. De stalknecht Van der Deas is Vrijdagmorgen in de manége in de Von delstraat te Amsterdam van den zolder ge vallen, met het gevolg dat hij onmiddelijk dood was. (Tel.) Auto-ongeluk. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur is de ongeveer 30-jarige Naboro, wonen de te Den Haag, op de Delftweg nabij Rijs wijk, met zijn fiets door een voorbijrijdende auto tegen een boom geslingerd, zoodat hij bewusteloos en met een bloedende hoofd wonde bleef liggen. Door omwonenden werd de ongelukkige naar het politiebureauteRijs- wijk vervoerd, waar door een ijlings ontbo den geneesheer, Dr. Quanjer, hersenschud ding werd geconstateerd. Per brancard werd hij naar het Ziekenhuis te 's- Gravenhage vervoerd. Dienstweigeraar. De milicien v. d. S., een anarchist, te Groningen, weigert den dienst en ligt thans in het academisch ziekenhuis. Hij weigert ook alle voedsel en wil op geen enkele vraag antwoorden. N. R. Ct. Gestikt. Te Heerferlteid is, naar de L. K. meldt, Vrijdag een 4-jarig dochtertje van den heer J. M. in een mestvaalt gestikt. Gevaarlijke sluitzegels, Naar het Nwsbl. v. Ned. verneemt, komen er te Amsterdam bij enkele kinderen gevallen van huiduitslag voor om mond en neus, Bij enkele kinderen heeft die uitslag zelfs een vrij groot deel van het gezicht aangetast. Het is gebleken, dat deze huidaandoening een gevolg is van het likken aan sluitzegels. Sommige soorten ze gels zijn zeer zwaar gegomd, terwijl die gom schadelijke bestanddeelen schijnt te bevatten. N. R. Ct. Er van door. In den loop van de vorige week vervoegde de heer M., diamantbewer ker, zich aan een der politiebureaux te Am sterdam en deed aangifte van de vermissing van een partij diamanten. Deze, ter waarde ongeveer f3000, had hij in commissie toe vertrouwd aan zekeren Meijer B., die er spoor loos mede verdween. Hoe de politie ook zocht, zij kon den dief niet op het spoor komen. Vermoedelijk be vindt hij zich in Amerika. (Tel.) Door het eten van visch. Vrijdagmiddag is aan de militairen der infanterie in het gar nizoen Ede bij het middagmaal gebakken visch verstrekt, die door een handelaar in Utrecht was geleverd. Vrijdagmorgen hebben zich ongeveer 50 miliciens ziek gemeld, die gedurende den nacht onwel zijn geworden en voor het meerendeel last hebben van bra ken. De ontboden officier vap gezondheid heeft rust voorgeschreven ep ziet dep foe- stand piet ernstig in, (Hdbl.) Verdropken, Zaterdagmiddag is een negen jarig knaapje al spelende van den steiger na bij het Maasstation te water geraakten ver dronken. Doodgereden. Zaterdag is het 3 jarig zoon tje van den tram machinist K. G. op den straatweg Finsterwolde naar Winschoten on der een stroowagen geraakt en doodgereden. Een oude schuid van dr. A. Kuyper. De bijna 80-jarige L. Veldkamp te Winschoten vierde dezer dagen z'n 60-jarig jubileum als barbier en haarsnijder. En nog steeds oefent de oude weduwnaar dit bedrijf uit. Hij woont alleen en Vrijdag heeft een journalist hem, den tipischen ouwe, eens bezocht. Hij vond hem thuis, gezeten in z'n eenigen scheer- stoel. „Jao, jong, doar hebb'n al zooveul in zeten, vandoag wil ik n'r ies in." En lustig blies hij ondertusschen de rookwolkjes uit de lange Goudsche. „Zeker al heel wat menschen geschoren? „Wel joa, jong, Mien eerste, dat was Roelfs Broesder, 'n wegarbeider, in Midwoide mien Heimat, zooals de Duitscher zegt, mien geboorteplaats. Dat 's 60 joar leden." „En heb je ook wel eens voorname perso nen geschoren?" „|oa, dokter Aobram Kuuper. in '70 moar dei het mie nooit betoald." „Wat?!" ,,'t Kwam zoo, Dokter Kuuper wos gelo geerd in Midwoide. En dou stuurden ze mie 't bericht, 'k mos 'n veurnoam heer scheren. Wie 't was zeeden ze nait. Nou 'k poetste gauw mien koperen zaipbakje, 'n schoone douk en dou dop of. En dou 'k him onder 't mes har, en hom ies goud opnam, docht 'k bie me zulw't ken dokter Kuuper wel wezen, want hai proatte al over 'tZen- dingsfeest, dat dou in Winschoten wezen zol en of 'k er ook hén gong. 'k Zee van joa en dou 't scheren doan was, zee dat 't best goan was en dat 'k Dönderdagmörg'n even weer komen mos, om hom weer te scheren. Dan zol metain be- toal'n. Nou, dat was goed en doags heurde ik al, dat 't dokter Kuuper was. 'k poetste mien spullen nou nog mooier en Dönderdag mörg'n d'r weer op of. Moar joawel dou was net oetknepen noar Winschoten, Hai het mie 't kwartje naoit betoald. En wat was dat nou al 'n mooi bedrag worden al intrest op intrest vair'nvairig joar laank. En 'k har toch aal- tied wel 'n kwartje van hom kregen 1" „Moet je dr. Kuyper schrijven." Hier eindigde het gesprek. Er kwam 'n klant binnen, Van Wedde, die voor 5 cent zijn baard liet wegnemen en nog 'n kopje koffie toekreeg! In aansluiting hiermee bericht men ons: Te Winschoten ontving de tachtig-jarige barbier L. Veldkamp van Dr. A. Kuyper, oud minister, een postwissel, groot f2.50 met het volgende opschrift: „Hierbij een kwartje van 1870 met negen maal het kapitaal aan interest." (Leeuw. Ct) Electrisch licht zonder draad. Telegrafie zonder draad wordt reeds alom ter wereld in praktijk gebracht. Telefonie zonder draad is al zoover gevorderd, dat er belangwekkende proeven mee genomen zijn. En nu heeft men - het gebracht tot het doen branden van elec- trische lampen zonder dat de stroom langs een geleiddraad wordt toegevoerd. De uitvinder is, naar uit Madrid aan 't „Hbld," wordt geseind, een Spanjaard, don josé Julian lglesias Blaco. Eenigen tijd ge leden nam hij proeven, die uitstekend slaag den, om zonder draadgeleiding op 1500 M, afstand patronen te doen ontploffen. Thans heeft hij te Pozuelo de Alarcon, een dorpje in de buurt van Madrid, de eerste welgeslaag de proeven genomen met „electrisch licht zonder draad" of, meer officieel, de eerste „atmosferische electriciteitscentrale". In de buurt van het dorpje, op een heuvel, heeft de uitvinder een houten toren opge richt, waarin de toestellen, die de electrici- teit uit de lucht moeten opvangen en ver spreiden, opgesteld zijn. In bijzijn van enke le vrienden en vertrouwden gelukte het hem naar willekeur, enkele electrische lampen van een buitengoed, op meer dan een kilometer afstand gelegen, te doen branden. De toren, waarin de stroom wordt opge vangen, moet op een hoogte liggen zonder eenige boomen in de buurt en er mogen geen hindernissen zijn tusschen dien toren en de plaats waar de energie heengezonden moet worden. Van buiten is er verder niets meer aan te zien dan boven in den toren drie als voelhorens uitziende dingen, die, als het apparaat begint te werken, tegen elkaar aankomen, De omstanders, aan wie natuurlijk niets van 't geheim werd meegedeeld, konden zien hoe op een teeken van den heer lglesias die voelhoorns begonnen te werken en hoe onmiddelijk de lichten van het huis begon nen te branden. Bij de proef, die 's avonds herhaald werd, bleek, dat de lichten zonder eenige schokken brandden alsof men reeds met een geperfectionneerde uitvinding te doen had in plaats van met een eerste proef neming. Binnenkort hoopt men proefnemingen op grootere schaal te nemen, waarbij technici en vertegenwoodigers van groote Europee- sche maatschappijen uitgenoodigd zijn, en binnen drie maanden is de eerste atmosfe- rische-electriciteitscentrale in de provincie Santander gereed ep vyofden enke|e dorpen van atmosferische electrigiteit voorzien- EEN STUK GESCHIEDENIS. Van 1652—1654 hadden we oorlog met Engeland. Gelukkig waren we niet. 't Lag niet aan de zeeofficieren of de bemanning, doch aan 't materiaal. De gewesten, niet aan zee gelegen en niet zoo zeer van den handel bestaande, brachten de leer van J. de Witt omtrent de Unie nu in practijk, maar ten eigen bate. Ze droegen weinig bij tot het vormen van een weerbare vloot. Dit had ten gevolge, dat de Staten van Holland aanzoek om vrede deden. Hoe men dit in Engeland opnam, getuigt van onze machteloosheid. „Ootmoedig verzoek der Staten van Holland, die liet Parlement smeeken om den vrede," spotten de Engelschen. Evenwel, de vrede werd geteekend. Voor ons vernederend. Natuurlijk dat buitenland- sche aangelegenheden er door geregeld wer den. Doch de toen in Engeland heerschende Cromwell moest zich ook met onze inner lijke zaken bemoeien. Ter zijner verschooning zij gezegduit zelfbehoud. Hij was opvolger van den onthoofden koning Karei I. Gebleken is, dat xyilïem II met diens dochter was ge huwd. Natuurlijk wilde de Oranjepartij alle pogingen in 't \yerk stejlen, om zijn zoon. Karei II, weer op den troon te krijgep. Een partij zonder hoofd is machteloos, Dit vyi§t Cromwell ook en begeerde vrede op deze voorwaarde nu, dat de Staten van Holland moesten beloven, dat ze noch den Prins van Oranje, noch iemand zijner nakomelingen tot Stadhouder of Admiraal van hun gewest zouden aanstellen en zijne verheffing tot kapitein-generaal in den lande zouden tegen staan. Met den inhoud van dit besluit, acte van seclusie (uitsluiting) genoemd, stemde Holland in. Vernederend voor Holland en Oranje. Voor wie 't meest? AI de opofferingen van dit Oranjehuis als met een schok uit de herin nering weggevaagd! Dat God dit geslacht met zoo kennelijken zegen aan Nederland had geschonken met de grofste ondankbaar heid beloond. Doch dit was zoo erg niet in de oogen der heeren regenten. Door den vrede was de Oranjepartij weer lam geslagen. Cromwell zat stevig op 't kussen, de Oranjemannen konden hunne pogingen om Karei II te hel pen staken. Vrede, tot eiken prijs, om de zetels der regenten niet te doen wankelen' Dat is de politiek van Jan de Witt als partij man en als koopman. Hij liet toe, dat de vrede als 't ware in jtwee gedeelten werd

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2