Tweede Blad. •I •s EN. am, vm Zaterdag 18 April 1914. No. 1964. DE HAAS roGs, ARöARINE. ilharnis. 5 Drie Bladen. OFFICIÉÉL GEDEELTE. IE) ,t 1738. VOOR HIUS EN HOF. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. 1 r VISSCHEIf|p^ J ■M UITSLAÖV AÏ 'j 7451 pNDULES. 7176 ilo. Dit nummer bestaat uit vlassers 8034 12-14. nco. nimelsdnk. ïo. 4, waliteit veraoh gbaar. dfvleeseli, rhamworst. neder.. s verkrijgbaar. 3 prijaen. 7227 ORLOGES Iharnig. kweekerij jpel-, Peren-, en Druiven- men. Zwarte, 7026 oemheesters, agplantsoen, en Vruch- lt ingestaan. lo m IN HOC SÏGNO WSES dien mit. fit, gij t, zijt sa en ;ring- ïezen. n ge- luimt, ingen, :kkig- le Te- rst. 00 gr. 1 met 'krijg- :en, A. aaijer; Ak- lieuwe V.Hol- osten Iraber; BESCHRIJVING voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommélsdijk; Gelet op artikel 13, 1, eerste zinsnede, een artikel 19, 7 der Wet van den 2den October 1893 (Staatsblad No. 149); Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat door den Heer Commissaris der Konin gin in deze provincie is bepaald, dat met de uitreiking van de beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomten, over het dienstjaar 1914—1915, een aanvang zal worden gemaakt op Vrijdag, den lsten Mei aanstaande, en dat de aanslagsregeling voor dit jaar den lsten October 1914 moet zijn teneinde gebracht; terwijl de regeling van aanslagen welke niet uit de beschrijving voortvloeien, of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moet zijn afgeloopen binnen één maand, nadat de Com missie van Aanslag of het College van Zet ters door den Voorzitter daartoe zijn opge roepen. Voorts wordt nog bijzonder gewezen op de in art. 12 2, 2e lid, 1. d, aan de inge zetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren, door vóór of op 15 MEI a.s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Sommélsdijk, den 14 April 1914. ^Pv'cgemeester en Wethouders voornoemd, '-De Secretaris, De Burgemeester, 1Z. GEELHOED, BOUMAN. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommélsdijk brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. Bouma, wo nende alhier, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 1665, zijne smederij te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan. Sommélsdijk, den 16 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. ASSERS- eees IS. ehtafel afel, 1 l>lad, 2 h plne 7C25 I it daar ge- OEH en. Veeren en. Kapok- eubelen en :au en koo- jelfleschjes emberbier, en andere e artikelen 7804 'O Blindedarm-ontsteking. Het gebruik van 'deesch en visch is bij de Westersche volken Vir aanmerkelijk hooger dan bij de Oostersche volkeren en de natuurmenschen in de stad is het percentagt^Jjooger dan op het land. Een Fransche chirurg heeft opgemerkt, dat in een streek, waar de bewoners hoofdzake lijk leven van plantaardig voedsel de weinige menschen, welke meer vleesche nuttigen, eer der door blindedarmontsteking werden aan getast. Bij de Duitsche Marine heeft men waargenomen, dat de stokers, die, omdat zij inspannend werk verrichten een grooter rant soen vleesch krijgen, meer vatbaar zijn dan de matrozen. Men heeft ook reeds verband gezocht tusschen blindedarm-ontsteken, wel ke epidemisch optreedt met influenza-epide- miën. Echter heeft men niet 'kunnen vast stellen, of de kiemen, welke influenza ver oorzaken, dezelfde zijn als die, welke appen dicitis tengevolge hebben. Desondanks ge looft men toch wel, dat het verband bestaat. Gezwollen mangels (amandelen). Tegen gezwollen amandelen wordt het volgende eenvoudige middel aangeradenMen kookt lijnzaad en witte maluwe in water en maakt het tot een brij, strijkt het op een doek en legt het om den hals. Na korten tijd is het kwaad verdreven. De ui een ontsmettingsmiddel. Een ui in tweeën of in vieren gesneden en neergelegd in een kamer waar een zieke ligt of kleine kinderen zijn, absorbeert de onaangename geuren en zuivert de jlucht. Alle verschillende geuren verdwijnen; de lucht van de ui al leen blijft. Vlekken van marmer te verwijderen. Men begint met de stof te verwijderen van 't marmer en met water af te wasschen; ver volgens strijkt men met een perseel een dikke laag dikke arabische gom op de vlekken en laat ',die luchtdroog worden. Na eenigen tijd, als de gom droog is, schilfert ze af en neemt de vlekken van 't marmer mede. De plaats wordt met schoon water afgewas- schen en het marmer is weer even schoon als voorheen. Blind vensterglas of glas dat door vettig heid onduidelijk geworden is, kan men schoon maken door een wollen lapje met lijnolie te bevochtigen en daarmee het vensterglas af te wrijven. Vervolgens wordt met een droog wollen lap of vloeipapier zorgvuldig het glas afgewreven, totdat niet de geringste spoor van vet meer op 't glas te zien is. Oleografiën schoonmaken. Oleografiën maakt men schoon door ze te wasschen met een in melk gedoopte spons en ze met een zeer zachten, liefst zijden, doek af te drogen. Bloemen drogen en vorm en kleur te doen behouden. Alle bloemen kunnen uitstekend in droog zand gedroogd worden. Men legd een laag bloemen in een laag fijn, droog, wit zand in een ondiepe kist zoodanig, dat de kelkopening boven is en schudt voor zichtig, zoodat de vorm van de kelk behou den blijft, zooveel van dat zand erbij, dat de kroon 2—3 centimeter hoog bedek is, waarna de kist op een droge plaats gezet wordt. Reeds na 8—14 dagen is het drogings proces afgeloopen, de bloemen worden voor zichtig er uit genomen en behouden vol komen vorm en kleur, maar zijn zeer gevoe lig voor ruwe aanraking. Pas geplante vruchtboomen moeten in het eerste jaar nog geen vruchten dragen, veeleer moet de geheele kracht van den boom gebruikt worden om krachtiger takken te vormen. Juist in het eerste jaar na het planten is de boom zeer geneigd bloesems te geven en vruchten te zetten. Het is daar om goed, kort na 't uitbloeien de bloesems te verwijderen, maar volstrekt niet de daar- omheenstaande bladeren, welke laatste 't sap uit de wortels opzuigen. Anders moest de tak, van bladeren beroofd, bepaald sterven. legen slapeloosheid beveelt zoo meldt de N. R. C. een zeer eenvoudig middel aan. De patiënt moet zijn armen langs het hoofd en eenigzins achterwaarts gericht om hoog heffen en dan liefst de stijlen, zooals metalen ledikanten die hebben, vastgrijpen. Reeds na enkele minuten zal hij een ver moeienis voelen, daarna moet hijnogeenige tijd in dezelfde houding blijven liggen en ten slotte zijn gewone houding op zijn zijde aannemen. Hij zal dan kort daarna kunnen inslapen. Ebstein heeft, naar hij verzekert, al tijd succes met dit voorschrift gehad. Hij verklaart de werkzaamheid ervan als volgt: De hoogere ligging van het hoofd en het strekken van de armen maken het wegstroo- men van het bloed uit de hersenen gemak kelijker en gaan dus de hyperaemie van het hoofd die meestal de oorzaak van de slape loosheid is, tegen. Bovendien dwingt de me chanische inspanning den patiënt om de ge dachten, die hem vervullen, af te leiden. Bloedvergiftiging zegt Moleschott" heeft met kleurstoffen van gekleurde kleedingstuk- ken niets uit te staan. Vroeger dacht men daar anders over. Bloedvergiftiging wordt steeds veroorzaakt door het binnendringen van gevaarlijke bacteriën. Deze bacteriën ver menigvuldigen zich en produceeren vergiften, die in het bloed worden opgenomen en o.a. koorts veroorzaken; men spreekt dan van wondkoorts. Bloedvergiftiging kan onder verschillende vormen voorkomen. Een roestige spijker, een speld met het zoo gevreesde kopergroen (dat intusschen een vrij onschuldige stof is), een pen nog met inkt bevochtigd, zij kunnen slechts indirect bloedvergiftiging veroorzaken. Echter zijn wel de door deze voorwerpen veroorzaakte wonden meer vatbaar voor „in fectie" dan die, welke door blanke spijkers, schoone spelden en nieuwe pennen veroor zaakt, omdat dit in de eerste gevallen vreemde stoffen (roest, kopergroen, inkt) in de wond worden gebracht, waardoor de genezing wordt vertraagd en de gelegenheid voor het binnen dringen van bacteriën dus wordt vergroot. Ongedierte in duivenslagen. Uit duiven slagen verwijdert men het ongedierte (luizen, vlooien enz.) met het volgende beproefde middel. Soda (koolzuur natron) wordt zuiver fijn gestampt en de vloer, de nesten enz. daarmede matig bestrooid. Met een half kilo gram kan men een middelmatig groot slag behandelen wat meer, schaadt de duiven ook niet. Roet. Het roet, dat uit den schoorsteen komt, wordt in den regel weggeworpen. Dat is jammer, want het heeft als meststof veel waarde en op weilanden of gazons uitgestrooid verkrijgt het gras er een donkergroene kleur door. Men beware dus het roet in overdekte ruimten, of op tegen wind en regen beschutte plaatsen en strooie het bij stil en regenachtig weer over het weiland uit, waarbij men het,- ter betere uitstrooing, met droog zand kan vermengen. Voor kippenhouders. Aan Jwelke eischen moet een nachthok voldoen? 1. Het moet goed verlicht zijn, zoodat de zon, vooral in de wintermaanden diep in het hok kan doordringen, in lichte hokken gaan de kippen liever zit ten en zoeken rustiger hun zitplaatsen op; lichtstralen en vooral zonnestralen dooden de ziektekiemen in de hokken; het nachthok dient veelal tevens als daghok, dus goed licht is gewenscht. 2. Het hok moet luchtig en koel zijn warme hokken verweeken de dieren, bevor deren het bevriezen der kammen, maken ze vatbaar voor koudevatten, het begin van snot en dyphterie; de dieren verharden in openluchthokken volop frissche buiten lucht, geen tocht, de eierproductie wordt er door bevorderd. 3. Het hok moet droog zijn, warme voch tige damp, hoogst schadelijk, in lage streken de vloer ophoogen, zoo noodig een vlaklaag er in en daarover turfmolm. 4. De hokken moeten zindelijk zijn en ge makkelijk te reinigen, daarvoor is noodig een mestvloer, welke gemakkelijk schoon te ma ken is; zitstokken die gemakkelijk zijn weg te nemen en schoon temaken; legnesten die uitneembaar zijn; hok voldoende hoog om er in te staan, zoodat men er niet tegen opziet in het kippenhok te kruipen om er nu en dan eens een kijkje te nemen. Tolmanhok, Dag- en Nachthok tevens. SOMMÉLSDIJK. Te dezer plaatse zijn 634 handteekeningen verzameld op de lijsten voor het Volkspetitionement om te komen tot Plaatselijke Keuze. Door den heer Bouman, Burgemeester dezer gemeente is aan de bedeelden van alle kerkelijke gezindten, alhier, eene gift verstrekt van f 2.50, een buitenkansje voor deze be- hoeftigen. Sedert 11 Maart j.l. hebben er in deze gemeente geene sterfgevallen plaats gehad. In het Brandweerpersoneel zijn de vol gende mutatiën gebracht: F. C. Armstrong, brandmr. W. P. spuit I benoemd tot brandmr. P. P. van die spuit. C. van der Velde, Ass. Brandmr. P. P. spuit 1 benoemd tot Brandmr. W. P. van die spuit. A. van den Broek, lid v/h Brandpiket be noemd tot Ass. Brandmr. P. P. van spuit I. M. van Driel M.Jz., aanschroever bij spuit 1 benoemd tot Ass. Hoofdman over de geaf- fecteerden aan de slang bij die spuit. Een perceel tuingrond groot 240 Roe den en eene woning van den heer J. S. Fre- deriks, zijn Donderdagmiddag resp. ingezet door de heeren P. Kastelein en M. Joppe voor f900.en f375.—. Door den heer L. v. d. Sluijs is j.l. Donderdag onder deze gemeente gevonden 2 doode Postduiven waarvan de eene gemerkt was op een ringetje 50 3 U 6569 en de an dere Lillo £3 380. MIDDELHARNIS. Tegen de wed. P. R. en P. W, is proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd in voorraad hebben van ge neesmiddelen. De slagersknecht C. van Markenstein had 't ongeluk zich met een mes ernstig aan zijn hand te verwonden. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door het bestuur van de Oudelandsche polder zal op Woensdag 6 Mei eene generale schouw worden gehouden over dijken, hek ken en vleuken. Terwijl de vischsloep „Oranje Nassau", st. J. de Koning, Woensdag uit Nieuwediep naar zee vertrok werd hij aangevaren door een ander vaartuig. In zee zijnde kwam men tot de ontdekking dat het roer beschadigt was en moest men weder terugkeeren om hetzelve in orde te laten brengen. Voor stemgerechtigde ingelanden van het-waterschap de Oudepolder, loozende op de haven van Middelharnis, ligt de rekening 1913 en de begrooting 1914 van 11 tot 24 April ter inzage. Door den heer J. Vroegindewei Lz. is een verzoekschrift ingediend om alsnog Corn. Gelein Bakker op de kiezerslijst te plaatsen Als eene bijzonderheid zij medegedeeld dat van M. Pas eene geit 3 jongen ter we reld zijn gebracht. Door de vereeniging „Nooit gedacht" van Middelharnis en Sommélsdijk is Woens dag het eerste varken geslacht. Schipper Joh. Smit alhier, welke met zijn vaartuig op de Waal voer, werd aldaar aangevaran door een sleepaak, waardoor groote schade aan zijn vaartuig werd toege bracht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor her- halings oefeningen zijn opgeroepen tegen 24 Augustus a.s. de volgende personen. A.Arens- man, A. Kardux, C. Maliepaard en C. M.van Dijk. Bij het Gemeente bestuur is een ver zoekschrift ingekomen van P. G. D. alhier om verbetering van de kiezerslijst dienst 1914/15. DEN BOMMEL. Zaterdag geraakte de 9 jarige knaap J. v. d. M. in een diepe sloot op het gors te water. Gelukkig waren de arbeiders T. v. M. en C. K. in de nabijheid, die den jongen van een wissen dood konden redden. Naar wij vernemen is onze vroegere dorpsgenoot, Jan van Gelder in het gesticht te Loosduinen, waar hij verpleegd werd over leden. Dinsdagmorgen geraakte een rund van den landbouwer Th. J. S. bij de stoomboot te water. Met veel moeite slaagden de boots lui er in, het dier behouden op den wal te krijgen. Tegen K. L. B. wonende alhier en B. M. te O. is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van art. 20 van het motor en rijwielreglement. OOLTGENSPLAAT. Donderdagavond werd door de Muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" en de Zangvereeniging, „Van Ongenoegen Vrij" de aangekondigde uitvoe ring, gegeven. De zaal was geheel gevuld, en de opbrengst word na aftrek van de on vermijdelijke onkosten afgedragen aan het Hoefijzer verbond. Door dhr. D. Korteweg Cz. is een post duif gevangen met een zilveren ringetje aan de rechterpoot, gemerkt P. L. 05. 41760. Het eenjarige onderhoud van het Fort Prins Frederik alhier is aangenomen door A. Oosters van Willemstad en H. C. de Ruiter alhier voor f 1874. De begrooting was f 1847.50. NIEUWE TONGE. Door de broodbakker L. den Braber is vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een gasmotor van 3 paar denkracht. Donderdag morgen kwam hier een treu rig geval voor n.l. dat A. Buth, zich door ophanging van het leven heeft beroofd. DIRKSLAND. Tot Gemeenteveldwachter alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd G. Bakker te Melissant jachtopziener aldaar. Onze vroegere dorpsgenoot J. de Bruin in dienst der Koninklijke Marechaussees is dezer dagen bevorderd tot Brigadier (Titulair) bij dat Korps. Door onbedachtzaamheid werd C. R. die op de fiets zat een duw gegeven waar door hij er af viel, en daarbij zijn been ern stig verwonde. Op het werk aan de nieuwe waterloo- zing in den polder geraakte P. Zoon, Woens dag met zijn duim tusschen de vervoerkar ren waarvan de top als 't ware verpletterd werd terwijl H. Witvliet met zijn been inde knel kwam. Beiden moesten het werk staken HERRINGEN. Voor de zooveelste maal ge beurde het de jongeheer C. K. deze week kennis te maken met het water. Bij het sloot je springen sloeg deze achterover in de sloot. Als naar gewoonte wist hij zelf op het dro ge te klauteren en huiswaarts te keeren. Door het uitglijden van een stuk vleesch hakte de slager J. H. alhier in zijn eigen vleesch. Hij verwondde daarbij met de bijl een zijner duimen niet onbelangrijk. Een ge vaarlijke positie met dergelijke wapenen te moeten omgaan. STELLENDAM. J.l. Woensdagmorgen voer het visschersvaartuig S. L. 49, schipper F. de Geus op den onderberm der haven alhier. Direct werd het door middel van eenige tou wen met den wal verbonden, zoodat gevaar van omslaan werd weggenomen, 's Avonds kwam het vaartuig weer vlot. GOEDEREEDE. Het Kohier No. 3 der Perso- neele belasting is 10 April invorderbaar ver klaard en den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De garnalenvisscher G. Orgers, die de vorige week, bij het uitoefenen van zijn be drijf, anker, ketting en kornet in een wrak verloor, heeft het geluk gehad alles weder om op te visschen. De 21-jarige landbouwerszoon D. Tanis Kz. uit de buurtschap Ouden-Oostdijk zal de volgende week naar Noord-Amerika, staat Virginië, vertrekken. OUDDORP. Met het bietenzaaien zijn enkele landbouwers reeds begonnen en enkele stuk jes land al bezaaid met cichorei. Ofschoon het drooge weer bij den landman thans wel kom is, toch zal spoedig weer verlangend naar een flinke regenbui worden omgezien. VERSLAG van het verhandelde in de O. V. van den Raad der gemeente Goe dereede op 7 April 1914, des namid dags ten 6.30 ure. Aanwezig alle leden. Ie. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. 2e. Wordt mededeeling gedaan van het proces-verbaal van de opneming der boeten en kas van den Gem.-Ontvanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f30321.78-1 en de uitgaven hebben beloopen f29161.09, zoodat in kas was f 1160.691. Aan genomen voor kennisgeving. 3e. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van den Secretaris der Commissie tot wering van schoolverzuim alhier, daarbij mededeelende, dat zijn herbenoemd tot Voor zitter en Secretaris dier Commissie, respec tievelijk de Heeren D. de Koe en P. van der Wende Tz. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Wordt voorlezing gedaan eener missi ve van H.H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd -terugzendende het de zerzijds ingezonden raadsbesluit, model C betreffende de Begrooting dienst 1913. Aan genomen voor kennisgeving. 5e. Wordt voorlezing gedaan eener missie- ve van H.H. Burgemeester en Wethouders van Velsen, daarbij toezendende een afdruk van het adres van den Raad dier gemeente aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, inzake het bij de Kamer ingediende ontwerp van Wet tot verleening van Ouderdomsren ten aan behoeftigen, met verzoek aan gemeld adres adhaesie te betuigen, 't welk eenparig wordt goedgevonden. 6e. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van den heet J. M. Nagtegaal, Onder wijzer, te Vlaardingen; daarbij teruggave verzoekende van den te veel betaalden Hoof- delijken Omslag over 1913. Burgemeester en Wethouders stellen voor op het verzoek af wijzend te besluiten, waartoe éénparig wordt besloten. 7e. Wordt voorlezing gedaan eener missi ve van H. H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij mededeelende, dat de uit te keeren Rijksbijdrage aan deze Gemeente voor 1914, bedoeld bij art: 48, 1ste lid, sub le der wet op het L. O. is vastgesteld op f3160.—. Aan genomen voor kennisgeving. 8e. Wordt voorlezing gedaan eener missive van Zijne Excellentie den Heer Minister van Financiën te 's Gravenhage, daarbij toezen dende een assignatie groot f 1337.62"', wegens laatsten termijn van het voorschot uit's Rijks kas aan deze gemeente toegekend, voor den bouw van een tiental arbeiders woningen. Aangenomen voor kennisgeving. 9e. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van G. Boshoven te Stellendam, daarbij teruggave verzoekende van 3/12 gedeelte van zijnen aanslag in den H. Omslag over 1913. Wordt eenparig goedgevonden de gevraagde ontheffing te verleenen, waarvan aan adres sant kennis zal worden gegeven. 10e. Wordt voorlezing gedaan eener mis sive van H. H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij toezendende een extractstaat, aange vende het bedrag der uitkeering aan deze Gemeente, dat ingevolge Art. 1, t/m 9 bis der bij de wet van 3 Juni 1905 (Stbld. no. 151) gewijzigde wet van 14 Mei 1897 (Stbl. no. 156) over elk der eerste drie kwartalen van 1914 zal worden betaalbaar gesteld. Aan genomen voor kennisgeving. 11e. Wordt voorlezing gedaan eener mis sive van de Commissie van Toezicht op het L. O. in deze gemeente, daarbij toezendende het verslag van den toestand van het O. L. O. over het jaar 1913. Aangenomen voor kennisgeving. 12e. Wordt voorlezing gedaan eener mis sive van den Heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage, daarbij mee- deelende, dat besloten is het Post- en Tele graafkantoor in stand te houden. Aangeno men voor kennisgeving. 13e. Wordt voorlezing gedaan van een adres van den Heer P. de Vos e. a. alhier, allen ambtenaren in dienst dezer gemeente, daarbij verzoekende alsnog op het genomen besluit regelende het verhaal op de gemeen teambtenaren voor de verplichte inkoopsom men en pensioensbijdragen, terug te komen of anders zoo daartoe geen mogelijkheid meer bestaat, het voorstel ter tafel te bren gen om de tractementen der gemeenteamb tenaren zoodanig te verhoogen, dat schade door hem worde voorkomen. Dit adres wordt tot nader aangehouden. 14e. Wordt overgegaan tot de uitloting eener obligatie van de geldleening voor de Algemeene begraafplaats. Uit de nog overig zijnde nummers wordt getrokken no. 12. waarvan het bedrag betaalbaar zal worden gesteld bij den Heer Gemeenteontvanger al hier. 15e. Wordt met éénparige stemmen goed gevonden om ter voorziening in de behoefte aan kasgeld een tijdelijke leening aan te gaan ten bedrage van f1500.—. 16e. Daarna deelt de voorzitter mede, dat door hem van WelEd. Heer Goekoop „Huize Zorgvliet" is ontvangen een register inhou dende het geslacht Goekoop, 't welk de Heeren Raadsleden ter inzage zal worden rondgezonden. 17e. Ten slotte schorst de voorz. de Open bare Vergadering om in besloten zitting over te gaan ter behandeling van het sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 't dienstjaar 1913. Na heropening wordt met éénparige stemmen het kohier vastge steld, 't welk dan overeenkomstig ter goed keuring aan H. H. Ged. Staten dezer pro vincie zal worden ingezonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadsvergadering te Oud dorp van 11 April 1914 j.l. Aanwezig alle leden. Opening-der verga dering door den voorzitter de Burgemeester op gebruikelijke wijze. Behandeling ingekomen stukken: Ingekomen procesverbaal van de opname der kas van den Gemeenteontvanger. Volgens dat stuk-bleek er in de kas te zijn f983,97. Vervolgens werd door den Voorzitter mede deeling gedaan van de volgende adressen, van sollicitanten naar de betrekking van ha venmeester, n.l. van C.Mierop,J. Westhoeve, J. Nieman, C. Bakelaar, C. Akershoek, J. v. d. Wende en C. de Keizer. Van de laatste sollicitant C. de Keizer brugwachter te Spij- kenisse, werd nog een schrijven medegedeeld, waarin hij te kennen gaf, dat hij zijn sollici tatie naar genoemde betrekking weer in wilde trekken. Door B. en W. waren 2 personen uit het thans overgebleven zestal op de voor dracht geplaatst n.l. J. Westhoeve en C. Akers- hoek. Daar de behandeling dezer zaak ineen ge sloten vergadering behandeld moest worden, werd de openbare vergadering gesloten. Na heropening werd stemming gehouden tusschen J. Westhoeve en C. Akershoek. Uitslag was dat J. Westhoeve gekozen werd met 5 van de juistgebrachte stemmen, twee brief jes werden blanco ingediend. Besloten alzoo, dat van deze benoeming aan adressant me dedeeling zal worden gedaan. Ingekomen een verzoekschrift aan den Raad door enkele ingezetenen wonende bij den vuurtoren, om een tweede geneesheer. Dit schrijven blijkbaar ook in besloten zitting behandeld zijnde, wordt thans als voorken nisgeving aangenomen. Na nog enkele af- en overschrijvingen van posten gevaar te hebben op de gemeente be grooting werd deze zitting gesloten. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 14 April. De 27-jarige arbeider I. K. van Oostvoorne was op 15 Februari te Brielle op een over treding betrapt en had geweigerd zijn naam op te geven, toen een agent van politie pro cesverbaal had willen opmaken. Toen de agent hem daarop had willen overbrengen, had bekl. zich verzet. Ter zake van wederspannigheid eischte het O. M. één maand gevangenisstraf. Op 25 Februari had de 56-jarige arbeider J. H. van Nieuwe-Tonge twist gekregen met B. D. en D. Visser zoon en vader. Met een sabel zou hij Bastiaan Visser op den schou der hebben geslagen en D. Visser een snede aan den linkerhand hebben toegebracht, waar door de strekpeës van den linkerwijsvinger was doorgesneden, tengevolge waarvan het gebruik van dien vinger verminderd was. Bekl. beweerde met een eind hout te heb ben geslagen, niet met een sabel. Dokter C. van Gelder had D. Visser be handeld en verklaarde, dat de snede niet met een stuk hout, noch met een mes kon zijn toegebracht. Vermoedelijk zou het met een sabel gebeurd zijn. De vinger was stijf ge bleven, doch niet geheel onbruikbaar. De beide Visser's verklaarden, dat het een sabel geweest was, waarmede bekl. geslagen had. Ter zake van mishandeling eischte het O. M. twee maanden gevangenisstraf. De 24-jarige arbeider K. V. en zijn huis vrouw, de 21-jarige A. v. P., beiden van Stellendam, stonden terecht wegens mishan deling. De eerste bekl. had op 4 en 5 Janu ari telkens het meisje Cornelia Ouwens naakt in een baalzak gepakt en in de hooischuur in het hooi gestopt. Daar had bekl. het kind geruimen tijd laten liggenkoud was het volgens zijn verklaring in die schuur niet geweest. De tweede bekl., wie ten laste was gelegd hetzelfde kind in Januari en begin Februari herhaaldelijk te hebben geslagen, bekende dit in Februari wel te hebben gedaan. Het meisje woonden bij de beklaagden in en als het slaag verdiend had, zei bekl. kreeg het wel klappen. Dr. P. J. Mulder had het kind onderzocht. Het had een blauw oog, blauwe plek ken op het hoofd en in het gelaat, on geveer 25 blauwe plekken op den rug, van welke sommige grooter waren dan een rijks daalder en een wond van ongeveer 2 c.M. aan den schouder. Ook vertoonde het kind paarsroode plekken op den rug, welke het gevolg van koude geweest moeten zijn. Bij het verhoor van de verschenen en de voorlezing van de verklaringen die niet ver schenen getuigen bleek dat het 4-jarig meisje tengevolge van een lichte ingewandsziekte niet altijd zindelijk was, wat als de aanlei ding tot de mishandeling kon worden be schouwd. De ofiicier noemde het feit in hooge mate ergerlijk en eischte wegens mishandeling tegen elk der beklaagden vier maanden ge- vangenistraf. Uitspraak 21 dezer. Vrijgesproken werd B. R., kapitein van de Oude Maas 3, be klaagd g-eweest van het door schuld veroor zaken van het zinken van een schip, waar door vier personen het leven verloren. De niet verschenen recidivist f op 6 Maart te Zuidland e - ben weggenomen, dat aant/Af' zijn broeder toebehoorde. tp tl <j ViP' Geëischt werd ter zake li maanden gevangenisstraf. rP-ïA5r£<ï- he" eer- Faillissementen in Neupu Volgens mededeeling van VAN. Co.'s Bureaux voor den Hi de afgeloopen week in Neder'^-i- ken 21 faillissementen tegen 41, i>dfc4taren l 5 l> Pi ■- iar «a£a in dezelfde week van het vo^e.Mc'\!..ki, v V, p *±c y v v. f'i MIDDELHARNIS. Van ,,m1 IJmuiden binnen gekomen" - Te»«f batros st. Joh. de Waard m f* :- nage oed'!. Aie v -rt A GOEDEREEDE. zijn vaartuig y/>1 Stellendam Afert-?' - De zee VT» getij voor f^eUrst;> Sof" NIEUWE TONi**' ,?r- '''V-lGenh.c tjT aas opaaR®»' fW P(> grtere ai tijT I -* 7304 s ,grt "I i Uitslag van de gehoudj- voor een woonhuis van IjjQl* 41jl l ->' üe 'ei rW. '.a :I .cl.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3