GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. KERK EN SCHOOL DE FONDSENMARKT. DEN BOMMEL. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een paard van den land bouwer W. J. R. twee veulens ter wereld wierp, welke beiden leven. HERRINGEN. In deze gemeente werden 1.1. week 17 kinderen kosteloos gevaccineerd, bij na allen jongens die met e.k. Mei de O. L. School zullen gaan bezoeken. Mendenkeom de aangifte. Het Bestuur van den polder Dirksland zal trachten aan te besteden het vervoer van 160 M3 grind vanaf de haven alhier naar ver schillende plaatsen. Briefjes worden ingewacht bij den opzichter P. de Groot te Dirksland voor 9 April voorm 11 uur. Alle vorderingen ten laste van Rijk, Pro vincie of Gemeente moeten voor den laatsten Juni worden ingediend bij de betrokken amb tenaren. Alle nadien ingekomen vorderingen worden voor verjaard gehouden en mitsdien vernietigd. STELLENDAM. J.l. Zaterdag had S. B. al hier, het ongeluk met zijn fiets in de haven te geraken. Hij wist echter weer spoedig op het droge te komen. Zondagmorgen had de echtgenoote van K. A. v. W. het ongeluk te vallen doordat ze uitgleed in de gang. Ze bekwam daardoor zulk een wonde aan het hoofd, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Een Openbare Raadsvergadering der Gemeente Stellendam is belegd tegen Don derdag 9 April des n.m. 2 ure. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der ge meente Herkingen, gehouden op Vrij dag 3 April 1.1. des v.m. 9 uur 30. Afwezig de Heeren J. v. d. Velde en M. Keijzer. Voorz. den E. A. Heer Mr. C. Zaaijer. Nadat deze op de gewone wijze de ver gadering had geopend, wenscht hij den le den in deze eerste vergadering van het jaar het beste hun en de hunnen toe en beveelt hun de belangen der gemeente opnieuw ter behartiging aan. Allen betuigen door teeke nen van instemming hunnen dank voor het gesprokene. -Alsnu worden de notulen der ^vorige ver gadering gelezen, onveranderd^göèdgëkéiiTd en geteekend. Ie. Missieve van H. H. Ged. Staten inhou dende goedkeuring aan de wijziging Gem. Begr. 1913, waartoe in de vorige vergadering besloten. 2e. Procesverbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente Ontvanger op 9 Jan. 1.1. waarbij alles volkomen in orde was bevonden. In kas was aanwezig f 170,505. In de Armenkas, f 860,30. 3. Adres der Gemeente Woerden met ver zoek adhaesie te betuigen aan de pogingen door haar gedaan ter verkrijging eener Elec- trische Centrale voor Zuid-Holland. Aangezien onze gemeente hiervan nooit gebruik zal kunnen maken, stelt de Voorz. voor dit voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. 4. Adres der gemeente Velsen, eveneens verzoekende adhaesie te betuigen, opdat bij de voorgestelde wet Treub, betreffende Ou derdomsrente en de daaruit voortvloeiende administratieve bemoeiingen den druk de ge meenten zou worden ontnomen. De voorz. zegt bij aldien deze wet wordt aangenomen het de gemeente tijdelijk een voordeel op zou leveren van f250 doch een blijvend nadeel van f5.50. Waarom dan ook eenparig wordt besloten adhaesie te betuigen aan dit adres. 5. Wordt voorgelezen de ingekomen ver slagen Lager Onderwijs en der Com. tot we ring van schoolverzuim. Dat der Gezondheids Commissie zou voor de leden ter Secretarie ter lezing worden gelegd. 6. Komt ter tafel het in de vorige vergade ring gelezene adres der Vereeniging „Groe ne Kruis" alhier houdende verzoek meerde ren steun uit de Gemeentekas. De voorz. had zich met den voorz. van genoemde ver eeniging in verbinding gesteld en hem doen ter hand stellen haar Begrooting en Leden lijst. En bevonden haar financieelcn toestand nu juist niet zoo rooskleurig was. Evenwel meende hij te moeten voorstellen nog geen meerderen steun te verleenen, doch haar te verzoeken het kasgeld eerst op te teeren, als wanneer dan een beter overzicht zou worden verkregen van hare tekortkoming. Ook zouden de contributie's billijk kunnen worden verhoogd. Wanneer eenmaal de nood het vorderde zou uit de Armenkas steun moeten worden verleend, daar het de gemeen te, zeker niet mogelijk zou 'zijn. De lieer v. d. Velde bespreekt de mogelijkheid thans reeds de subsidie eenigzins te verhoogen. De voorz. vermeent zulks alles op het zelfde neerkomt en ziet liever hulp geboden wan neer het onvermijdelijk noodig zal zijn. Daar toe wordt besloten en alzoo afwijzend be schikt. 7. Wordt goedgevonden B. en W. te mach tigen onderhands te verhuren voor zeven ja ren een stuk land aan C. Roebeling voor f213.73 of f35 per gemet. Voor dezen be droeg dit f 155. 8. Ontheffing te verleenen aan J. W. Brug- geman, om buiten openbare wegen en voet paden een huis te verbouwen. Onder voor waarde de sloot gelegen aan 't Kerkhof op breedte te brengen en te beschoeien wordt het gevraagde verleend. 9. Op voorstel van B. en W. wordt met ingang van 1 April den Gemeente veldwach ter eene verhooging toegekend van f25 als tegemoetkoming in de pensioens bijdrage waarvoor deze per jaar f48 moet missen. 10. Volgen enkele wijzigingen in de Be- ~njooting-\13 en 14, met eenige af en over- HgMKingpn 13. Hierbij merkt de voorz. op, Qg 13 f 200 te kort aangeeft en reeds rmoedelijke saldo 1914 is gebruik !J| dientengevolge den Raad ver- pbigheid te betrachten. il* nog gelezen twee adressen aan ■gin om buitengewone subsi- bijdrage der pensioenen voor kT^eente. J913 ten bedrage van f 34.75. I -r 1914 ten bedrage van f 139. •'■'gehouden rondvraag geeft ïjjcr te kennen den Heer v. dand jioe^steeds wacht op der aange- ijfcu zal wor- de af- en 1j t de open lig over tot ^e/fnslag. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Hooggeachte Redacteur Vergun mij s. v. p. het onderstaande in uw blad. Naar aanleiding, mij dezer dagen, de vraag door een persoon gestéld werd, waarom ik de eene Leeraar, hooger stelde boven de an dere, of met iedere woorden weet U ook het onderscheid waarom hebt u daarvoor gegronde redenen Hierop bedacht ik mij, en gaf daarop geen antwoord maar dacht, ik zou juist die vraag aan u willen doen En daar ik nu oordeel de dat die vraag aan bovenbedoeld persoon op dat oogenblik niet geschikt was, wil ik dit nu doen langs meer gebruikelijken weg. Doch mocht het nu zijn, dat door welke re den dan ook verdeelt, beter hierover te zwij gen, zal ook mij dit aangenaam zijn, of het antwoord, m. i. z. niet afdoende zijn zal. Ondergeteekende de Vrijheid nemen, zelfs het antwoord te geven, u Mijn heer de R. hartelijk dankzeggend voor de plaatsing. Teeken ik mij Uw. Dw. Dnr. C. BRABER Kz. Ooltgensplaat 6 April 1914. [Aangezien ons Blad niet kerkelijk is, en dus beoordeelingen over predikanten en hun leer niet bij ons thuis behooren, plaatsen we daaromtrent geen stukken. Op een Clas sical Vergad. of in een Kerkeraad zijn zulke onderwerpen op hun plaats. Niet in ons Blad. Red.] Rotterdam, 31 Maart 1914. Mijnheer de Redacteur, Het kan U misschien belang inboezemen te vernemen, dat ik heden wederom een ver zameling Adhaesie-betuigingen, inzake mijn „VOGELVERDELGING" aan de Tweede Kamer zond. Hiermede werd het aantal handteekeningen van 20.150 bereikt. Nóg blijven de biljetten binnenstroomen, en acht ik het dus in het belang der zaak deze te blijven verzamelen en te gelegener tijd aan de Tweede Kamer in te zenden. Misschien brengen wij het dan wel tot 30.000 handteekeningen. Hoogachtend. J. H. JURR1AANSE. M1DDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen Paul Kruger st. L. Koster f700. Voorlichter st. J. de Korte f600. Johanna Hendrika st. D. Koster f 500. STELLENDAM. Aan 't hulptelegraaf- en Te- lefoonkantoor alhier werden in de maand Maart behandeld 137 Telegrammen. 119 Gesprekken. 14 Telefoon oproepberichten. Op Woensdag 8 April 1914 veiling; enopWoen- dag li April i9H afslag telkens des 's nam. 5 uur, ter herberge van J. G. Knöps van een woon huis met erf en grond, te Stellendam aan den Dorps weg, kad. Sectie B. nommer 1843, groot 9? centiaren ten verzoeke van Mejuff. de wed. C. Visser Cz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 9 April 1914 des namiddags 4 uur in het Logement Geluk te Oude Tongealslag van de Landbouwschuur, huizen en erven, tuin en boomgaard te Oude Tonge ten verzoeke van de erven van den Heer Andries Prince te Oude Tonge. Notarissen VAN BUUREN en VAN DEN BERG. Zaterdag U April 's avonds 6 uur, te Ouddorp in het Logement van Akershoek, veiling en afslag in eene zitting van een huis met schuur, erf tuin en geestland te Ouddorp in den polder Oude Oost- dijk aan den Noordweg, kadaster Sectie C. no. ros, no en li samen groot i>.64.6u H. A. is t Gemet 1 1*/, R.V.M. in 2 perceelen en combina tie; dadelijk te aanvaarden; ten verzoeke van de weduwe en erven Johs. Tanis Wz. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 15 April, des voormiddags 9 uur te Stellendam, op de hofstede „Bouwiust" in den Adrianapolder van 10 paarden 13 stuks hoornvee Tentwagen, Tilburry, Arreslede, Dorschtafel met twee Aardappelsproeiers, Maai-en Zaaimachines, S Boerenwagens, Wielkarren, Ploegen Eggen en meer andere landbouwwerktuigen en gereedschap pen, Voorts mest, slieten, mutserd benevens eenige huishoudelijke artikelen, ten verzoeke van de er ven van Wijlen den heer D. Zaaijer Az. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag, 16 April 1914, des nam. 3 uur na afloop der verkooping voor de Erven van den Heer Jb. Joppe Cz. Inzet van: En op Donderdag, 23 April 1914, des nam. 3 uur na afloop der verkooping voor de Erven van den heer Jb. Joppe Cz. Afslag van: Een zoogoed als nieuw gebouwde arbeiderswoning aan den Molendijk, benevens 0.<890 hectare (114 roeden Sommelsdijksche maat) hofland aan jhet Molenpad te Sommelsdijk, verhuurd in 6 tuintjes. Ten verzoeke van den Heer J. S. Frederiks te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 22 April inzet en Woensdag 29 April afslag, telkens 's nam. half vijf uur te Goedereede in het Logement „de Gouden Leeuw" van a 1.-3<.37 H.A. is 2 Gemet 271 R.V.M. bouwland te Stellen dam in Kavel 4 van den Adrianapolder, kad. Sectie A. no. 28, 29, 32, 897. 3.9 en 311, in 2 perceelen en combinatie, b. 2.06.15 H. A. is 4 G. 45 R.V.M, weiland te Ouddorp, in den polder Oude-Oostdijk, gen. „Oosterland", kad. Sectie C. no. 53', 537, 3. en 5»ti in 2 perceelen en combi natie; c. 0.6.'.Ru H.A. is 1 G. 126'/, R.V.M. weiland liggende alsvoor, kad. Sectie C. no. 552 en sax d. 0.47.30 H.A. is 3 '9 R.V.M. weiland, liggende als- voor genaamd „lange met" kad. Sectie C. no. 47 e. 1.86.30 H.A. is 4 G. 17 R.V.M. bouwland te Goedereede in den Bokkepolder, kad. Sectie A. no. 30, in 2 perceelen en combinatie; ten verzoe ke van den Heer L. W. Goekoop te Rivers in Ma nitoba. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 31 Maart 1914 des avonds zeven uur in het Hotel Meijer te Middelharnisalslagvan 1 huis met erf en pakhuis aan de Westdijk en de Nieuwstraat te Middelharnis ten verzoeke van de kinderen van wijlen G. Rietmulder te Arnhem; be nevens een schuur aan den Oostelijken Achterweg aldaar ten verzoeke van de Gebr. Nieuwland te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag, 7 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te Den Bommel. Inzet van; En op Donderdag, 14 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te den Bommel. Af slag van: ia heet. 41 aren 9' centiaren bouw- en weiland aan den Zandweg in den polder Den Bommel, gemeente Den Bommel Sectie B. nos. 354 tot en met 36in 7 perceelen en in Combinatie. Notarissen VAN DEN BLINK te Brielle en VAN BUUREN. Op Donderdag, 16 April 1914, des namiddags 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Inzet van: En op Donderdag 23 April 1914 des namiddags 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van 9, Het huis met erf en koetshuis aan de Voor straat te Sommelsdijk, kad, Sectie B nos."217,218,1 219, in twee perceelen. b. 5.14.40. heet. (12 gein. 209 roeden Sommels dijksche Maat) bouwland in den polder't Oudeland te Sommelsdijk aan den Staverschen weg kad. Sectie C nos. 16, 17, 18 en 19 in 4 perceelem c. 1.55.6'». heet. (3 gem. 252, roeden Sommels dijksche Maat) bouwland aan den Oudelandschen dijk in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kad. Sectie C no. 174, in 1 perceel. d. 3.11.60. Heet. (7 gem. 207 roeden Sommels dijksche Maat) bouwland aan den Kladstaart weg in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kad. Sectie C nos. 188 en 189 in 2 perceelen. e. 3.78. 0. heet. (8 geril. 7 roeden Voornsche maat) weiland en watering in den polder Oud- Herkingen te Herkingen, kad. nos. 59:', 107', 591, 1073, in 2 perceelen. f. 1.89.30 heet. (gem. 38 roeden Voornsche maat) bouwland, weiland en liet in den polder Oud- Herkingen te Herkingen, kad. nos. 671, 677, 673, in een perceel, alles ten verzoeke van de erven Jb. Joppe Cz. te Sommelsdijk. Notarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Inbrekers gesnapt. Donderdagavond zijn teJJ Sneek inbrekers op heeterdaad betrapt geworden, die de laatste drie weken tal van inbraken te Sneek en omgeving hebben ge pleegd. Zij werden op heeterdaad betrapt in het naburige IJsbrechtum, toen zij bij het schoolhoofd daar hun slag trachtten te slaan. Het bleken te zijn drie Sneeker jongens van 15 tot 17 jaar, van wie twee reeds een jaar tuchthuisstraf achter den rug hadden. De daders hebben bekend. Gouden en Zilveren voorwerpen van diefstal afkomstig werden in hun bezit gevonden. Al weer een. De tuinarbeiderj. H. te Loos duinen is Vrijdagmiddag, toen hij voor een wielrijder wilde uitwijken, door de Westland- sche stoomtram gegrepen en een eind voort gesleept. Een voet was verpletterd, en het hoofd zoo verwond, dat hij welaan zijn won den zal bezwijken. Door zusters van het ge sticht Oud-Rosenburg werd de man verbon den en daarna per auto naar het Haagsche ziekenhuis vervoerd. Hondentrouw. Donderdag j.l. nam den land bouwer A. O. te Warmond een hond per spoor mede naar Tienhoven bij Vinkeveen prov. Utrecht, welke hij aldaar bij familie achterliet. De hond heeft evenwel den terug weg weten te vinden en was den volgenden dag weer te Warmond op het erf van den landbouwer present. 1 April. De bewoners van Winterswijk werden Maandagmorgen plotseling opge schrikt door de tijding dat de burgervader telegrafisch bericht ontvangen had, dat 'smid- dags halfeen luitenant Versteegh met zijn vliegtoestel in de buurt zou landen. Gauw werden de noodige maatregelen genomen. Een kwartier buiten W. werd een geschikte weide gevonden daar een paar lakens in de vorm van een kruis neergelegd en klaar was Kees. Alle scholen kregen vacantie, zoodat weldra de politie, bijgestaan door de mare chaussees, de handen voi hadden 0111 de nieuwsgierigen van het „vliegterrein te hou den. Reeds om twaalf uur waren B. en W., benevens eenige doctoren (voor mogelijke ongevallen) aanwezig om den koenen aviateur te verwelkomen. Doch het werd halféén, één uur, twee uur en allen wachten nog in volle spanning totdat eindelijk een telegram meld de, dat de vlieger wegens te veel wind niet op kon stijgen. Dinsdag herhaalde zich het zelfde spelletje. Het schijnt dat een paar handelsreizigers de burgers van Winterswijk bij den neus hebben gehad. Papierfabriek afgebrand. Een slachtoffer. Vrijdagnacht is de papierfabriek van de firma Tielens te Meersen totaal afgebrand. Een ontzettende hoeveelheid papier, hout, enz. werd vernield. De bejaarde werkman Schoenmaker is in de vlammen omgekomen. 200 werklieden zijn werkloos. De fabriek is verzekerd. Politie-agenten mishandeld. Men meldt uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht, circa 2 uur, is de Zeedijk door een troepje zeelie den weer erg onrustig gemaakt. Een bende van meer dan twintig man verliet een bier huis in den korten Niezel, om zich al razend, tierend en ruziemakend Zeedijkswaarts te begeven. De daar surveilleerende agenten hadden al dadelijk de scheldwoorden van het uitschot in ontvangst te nemen. De agenten maanden tot kalmte aan, doch daarop gingen de woestelingen met stokken en messen aan den gang, waarna de politie wapenstok eerst en daarna de sabel ter hand nam. De uitwerking van menigen fermen sabel houw bleek tot herstel van de rust onvol doende en op een gegeven moment voelde een agent een messteek achter het oor, terwijl -een tweede een steek in den arm kreeg. Toen vervolgens een der politiemannen alarm blies, verspriedde zich de menigte. De steekwonden, die de agenten hebben opgeloopen, zijn niet van ernstigen aard. De daders waren der politie bekend; eeni- gen tijd later werden meerdere personen aangehouden. Alweer kazernebrand. In de kazerne te Roermond is gisteren brand ontstaan. Een stroozak, dwars over twee kribben gelegd, brande aan de onderzijde. Spoedige hulp heeft het vuur weten te blusschen. Thans vernemen wij, dat een paar weken ge leden ook een brandje in de kazerne geheerscht heeft; men denkt aan moedwil. Een schip gezonken. Onder Zoeterwoude is een schip met kunststeen gezonken. De schipper en de vrouwen, die aan boord wa ren, konden zich redden. Schip en inboedel zitten onder water. Goed afgeloopen. Vrijdagmorgen verricht te de schildersknecht de Vries in dienst van den heer v. d. Knaap, eenige werkzaamhe den aan 't Zeebadhotel „Koningin Wilhelmi- na" te Kijkduin. Hij bevond zich, op eenige ladders staande, nabij de dakgoot en greep, om eenige houvast te hebben, den kabel van de electrische geleiding. De stroom ging den man door het lijf en hij kon den kabel niet meer loslaten. Hulpeloos hing hij hooginde lucht. Zijn patroon, het gevaar ziende, snel de naar het dak en wist met groote moeite, waarbij de stroom ook hem raakte, zijn ge zel te verlossen uit diens gevaarlijke en on aangename positie. De man, die ongeveer 10 minuten aan den kabel had gehangen, was natuurlijk geheel ontdaan van den doorge- stanen angst, maar bleek gelukkig geen let sel te hebben bekomen. Zich zelf aangemeld. Sinds eenigen tijd deed de justitie te Alkmaar pogingen, om een tweetal „dames", van wie er een de in den laatsten tijd veel gesproken echtgenoote van den zaakwaarnemer F. te Tiel, in hoo ger beroep door het Arnhemsche hof wegens chantage bij verstek tot 3 jaar werd veroor deeld, in handen te krijgen, daar de verden king van oplichting op haar rustte. Een zoon van den landbouwer D. te Spierdijk stond sinds eenigen tijd met deze „dames" in be trekking. De vader was zoo onverstandigom mede op advies van zijn zoon geld te geven op schuldbekentenissen en accepten, welke men in het bezit van genoemde vrouw vondt, veel geld tot een bedrag van ongeveer f 19,000. Voor deze som ondernamen de bei de vrouwen en de jonge D. een reisje door West-Europa. Zij bezochten o.m. België, Frankrijk, Engeland en Duitschland. Dezer dagen bevonden de beide vrouwen zich alleen ie Berlijn. Toevallig sloeg de jongste een Hollandsche courant op en las daarin dat beider aanhouding werd gevraagd. Zij vroeg aan de oudste nadere opheldering, en ontving de verzekering, dat deze zich niet bewust was van eenige schuld. Het ge volg van het dispuut was, dat er een tele gram werd gezonden naar den rechter-com- missaris te Alkmaar: „wij komen hedenmid dag te Alkmaar." Natuurlijk dacht dc rechter commissaris, die te Brussel, Londen, Parijs, Dusseldorf 011 elders reeds pogingen had aan gewend, 0111 aanhouding te verkrijgen, aan een aan een April-grap. Zeker tot zijn niet geringe verbazing hebben beide vrouwen zich inderdaad zelf aangemeld. Zij kwamen op heldering vragen! Zij zitten thans in het huis van bewaring en de opheldering zal nu wel van haar kant moeten komen (Alkm. Ct.( In den buik gestoken. Te N.-Amsterdam is Vrijdag een 9-jarige jongen bij het stoeien door een 9-jarigen schoolmakker metheteen of ander scherp voorwerp zoodanig in den buik gestoken, dat de ingewanden eruit puil den. De toestand is ernstig. De kleine is naar het ziekenhuis vervoerd. N. R. Ct. EEN STUK GESCHIEDENIS. In 1653 benoemden de Staten van Holland (Noord- en Zuid-Holland waren destijds een) tot hun raadpensionaris Jan de Witt, zoon van den oud-burgemeester Jacob de Witt van Dordrecht, die tot het zestal gevangen heeren behoorde. Christelijk is het niet te noemen, doch 't is zoo: 0111 die redenen waren De Witt en Oran je geen vrienden. 'tZag er duister uit voor laatstgenoemde partij. Haar hoofden verdeeld. Ja, zelfs ging van de moeder geen invloed uit. Trouwens, dit lag voor de hand. Wat zou zij, 19-jarige we duwe tegenover de machtige regenten be ginnen? Bitterzoet leek de ontvangen troost in den vorm van talrijke giften, den jongge boren Prins geschonken. Wel geld, maar geen macht. Een middel, om de ontevredenheid te stillen. Tot overmaat van ramp ging de En- gelsche koningsdochter in 1660 naar Engeland, 0111 noch Nederland noch haar zoon ooit weer terug te zien. In 't zelfde jaar bezweek ze aan de kinderpokken, Van 1653 1672 bekleedde Jan de Witt zijn ambt. Hij regeerde de Republiek. Door zijn betrekking dienaar der Hollandsche Sta ten, was hij door zijn kennis de meerdere, Hij en Amsterdam bepaalden de banen der staatkunde, Amsterdam wilde Holland be sturen en door dit gewest de Republiek. Wis ten de raadpensionairs en Amsterdam het goed te vinden, dan was de heerschappij der regenten verzekerd. Scherp stonden de partijen tegenover el kaar. De Oranjepartij moest gemuilband, 't Stelsel van De Witt berustte op geweld. Tot dat de tegenpartij dit verdroot. Deze moge lijkheid werd ingezien. De Witt voorspelde men dan ook, dat het hierop zou uitloopen, dat hij (vermoord zou worden. Men vroeg hem bij de aanvaarding van 'tambt, hoe hij in zijn doodkist wilde komen. Op een bij eenkomst sneed zijn neef Vivier, pensionaris van Dordrecht op perkament. Op zijn vraag, wat hij deed, antwoordde hij aan De Witt: „ik wil zien. wat staal op perkament vermag". Aanduidingen voor hem genoeg. Men ken de zijn karakter en dit, gevoegd bij het nu ingevoerde regeeringstelsel, deed het ergste voor hem vreezen. En hij maakte 't bont genoeg. Tastte de persoonlijke vrijheid aan. Voor de strengste en hatelijkste middelen is hij niet terugge deinsd. „Werden aldus ambten en bedienin gen, zonder op aanleg of geschiktheid acht te slaan, in het belang der Staatsgezinde par tij vergeven, even zoo werden zij voor geld en aan onervaren zonen of gunstelingen van regeeringsleden geschonken". (Van Heusden). Deed dit De Witt niet altijd persoonlijk, dan was 't uitvloeisel van zijn stelsels. Met het welzijn des lands werd aldus gespot. Bij de tegenpartij deugde niemand. Later wel meer vertoond en gezien. „Jan De Witt dacht en handelde in de eer ste plaats als wereldkoopman, in de tweede plaats als Hollandsch partijman, in de derde plaats als Europeesch staatsman". (Von Noor den). Als partijman zoo fel, dat men zich eigenlijk moet afvragen, of hij aan de andere partij het bestaan wel gunde. Bewijs? Dit leveren de volgende maatregelen, door De Witt genomen. 1. In veerschuiten of andere reisgelegen- heden moest nagegaan, wie voor Oranje of tegen hem sprak; die werd gestraft. 2. Op de drukkerijen gesnuffeld, of daar geschriften werden gedrukt, als onder 1 van inhoud. 3. Personen, omtrent wie vermoedens be stonden, aan de poorten der stad aan te houden. 4. Alle goede ingezetenen vermaand, om op hunne medeburgers goed acht te geven. Om punt 1 goed te kunnen na komen, werden er bezoldigde personen voor aangesteld. Dit wat het partijwezen betreft. Uit alles blijkt, dat volgens De Witt bij de Oranje mannen noch verstand, noch gave, noch ta lent huisden. En niet als een nagalm, maar als een pro fetisch woord klinkt het ons in de ooren: „dan moeten de minderheden maar onder drukt". Hij dacht en handelde als koopman, die berekeningen maakt van winst en voordeel. En sloot een verbond met Engeland, dat ons zou helpen, als Frankrijk ons aanviel en om gekeerd. Alsof machtige vorsten zich daar aan zouden storen. Die zouden toch hunnen zin doordrijven, het mocht zelfs wat niet kosten. Volgens de Witt was echter vloot noch leger noodig. Immers de gesloten tractaten waarborgden den vrede. En toch versterkte de raadpensionaris de vloot. Waarom? Om den koopmansgeest, in Holland heerschende, te believen. De groote handelsvloot moest in geval van nood beschermd. Tegen Enge land ook. Zelfs waren we meer dan eens met dit land in oorlog, ofschoon voor het tractaatsluiting. Met deze feiten voor oogen was het eene dwaasheid van De Witt, om zulke verbonden aan te gaan. Eigenbelang verbrak ze als een spinrag. Maar ook de landgrenzen lagen bloot voor den vijand. Nu, dat was niet zoo erg. De wereld was nu eenmaal niet grooter dan Holland; wat daarbuiten lag, de 6gewesten, behoorde er maar half en half aan toe, werd ongeveer voor Mof gescholden. Drong de vijand door, dan kon Holland besluiten of't helpen zou. Lag de Unie niet uiteen? Tot schade voor 't land? En steeds zag men 't onverkwikkelijk schouwspel, dat de afgunst in Den Haag langewoordensteektpelen liet hooren. De landprovinciën wilden geene uit breiding van de vloot, Holland niet van 't leger. 't Is van een staatsman als Jan de Witt niet te begrijpen, dat hij niets aan 't leger deed, al sloot hij ook nog zooveel tractaten. In tijd van nood zijn ze vaak scheurpapier. Als liet eer en glorie geldt, helaas, de geschie denis meldt het nog, verdwijnen de begrip pen van recht cn gerechtigheid. Dien toestand wilde De Witt zich niet indenken. Hoe zagen onze verdedigingswerken er uit? „Binnen het land heerschte verdeeldheid en wantrouwen; de grenzen lagen overal bloot; in 22 jaar was er bijkans geen spade gestoken ter herstelling der vestingen, wier buitenwerken nauwelijks kenbaar, wier grach ten gedempt, wier stormpalen weggerukt, wier wallen tot tuinen of wandelparken ver anderd waren; de magazijnen zuinigheids halve van ammunitie of leeftocht ontbloot; het kruid door vochtigheid onbruikbaar. Met de landmacht was het ellendig gesteld: aan ingenieurs was volslagen gebrek; de krijgs- ambten waren verkocht of geschonken aan regenten-neven die pas van de hoogeschool kwamen, aan gunstelingen of dienaren, die nooit een piek gedragen of een dood man gezien hadden; ook wel bij voorraad aan kinderen, die nog in de wieg lagen". (Van Lennep.) Die toestand, heer De Witt, zal U en Uwe partij duur te staan komen. NAVORSCHER. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Vrijdag 10 April 1914. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk, 's av. 6 u. Ds. Westrik. Middelharnis, (Evangelisatie), 's av. 6 uur dhr. J. Vroegindeweij. Goedereede, 's av. 5.30 uur Ds. F. de Gids Ouddorp, 's av. e.Bo uur Ds. Van der Kooij. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, 's av. 6 u. Ds. Bos van Almkerk. Van alle andere plaatsen geen opgaaf. DEN BOMMEL. De Heeren D. Jongeling en L. Meijs respectievelijk Voorzitter en Sec retaris van de Commissie tot Wering van schoolverzuim zijn in de j.l. gehouden ver gadering als zoodanig herbenoemd. De navolgende personen staan op vier tal als hoofd der Bijz. school alhier. De Heeren, Lamd Verheul, Van der Meer en de Boer. DIRKSLAND. Men meldt uit Dirksland. De vorige week overleed alhier in zeer hoogen ouderdom een door velen beminde Christin, Mevrouw de weduwe L. Kooman géborén Lodder. Zij die arbeiden op philantropisch gebied zullen in haar veel missen. Door haar echtgenoot die 32 jaren eerder overleed, was gelegateerd aan de vereeniging „tot stich ting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Dirksland" ongeveer 40 H.A. land, gelegen onder deze gemeente. Het getuigt van haar notabelen geest, dat zij, reeds de stichting der School in haar leven mogelijk maakte, en het verdere der beschikking on veranderd heeft gelaten. De vereeniging is nu instaat met kans van slagen onder de oogen te zien de vraag van het Christelijk denkend deel in Flakkee om zoo spoedig doenlijk nu over te gaan tot stichting eener Chr. M. U. L. O. School ten dienste van het geheele Eiland. OUDDORP. De godsdienstoefeningen van gen vanaf le Paaschdag voortaan des mor gens te 9 uur aan. Wegens aanstaand huwelijk is door mejuffr. M. G. Voogd, onderwijzeres aan de Chr. School tegen 1 Juni a.s. ontslag aange vraagd. Sommelsdijk, 6 April 1914. Het heeft er allen schijn van dat thans de Interstate Commerce commission in ernst be sloten is om meer spoed te zetten achter het onderzoek betreffende de tariefverhooging, opmerkelijk, dat het besluit om voort te ma ken, direct komt nadat de spoorwegmaat schappijen overgingen tot het afdanken van personeel; en daar de maatschappijen geen kans zien verandering in den ongunstigen stand van zaken te brengen worden alom groote bezuiningsmaatregelen getroffen; zoo heeft 0. a. de Erie 18.000 arbeiders gedaan gegeven, de Pennsylvania 15.000, de New- York Central 27.000 enz. heeft de St. Louis Southwestern haar dividend verlaagd, een en ander heeft tengevolge, dat de spoorweg maatschappijen hun orders voor rails en wagons inhouden en dat ook daardoor de toestand in de industrie ongunstig blijft. Ons dunkt, dat onder andere omstandigheden deze voorvallen een zeer ongunstigen indruk op de markt zou hebben gemaakt en met zich een gevoelige daling in de koersen, doch daar zij niet ernstig werden opgenomen, werkte zij het tegenovergestelde uit. Volgens het blad „The Economist" dreigt de toestand kritiek te worden, zoo de Inter state Commerce Commission geen gunstige beslissing neemt in zake de spoorwegtarie ven verder heet het; „de toestand op politiek gebied is echter iets beter geworden. Het succes van presi dent Wilson in zake de Panamakanaalgelden wordt beschouwd als een nieuwe slag voor de uiterste partijen. In handel en nijver heid heerscht slapte, de oogstvooruitzichten zijn echter gunstig en alles wijst er op, dat een recordoogst van wintertarwe ver wacht mag wordenbestellingen voor de staalnijverheid worden slechts traag ge daan." De Amerikaansche waarden opdeAmster- damsche beurs trokken in den afgeloopen week niet veel belangstelling en had mis schien een lusteloos voorkomen, alleen in United, Eigais, American, Car, Foundry's, Steels, Amalgamateds en Studebakers trad, in navolging van Wallstreet, een klein koers- herstei in, terwijl voor lederwaarden en Ma rine Shares eenige vraag bestond. Van de spoorwegaandeelen werden Eries, Southern, Rails en Missouri's door ons pu bliek gekocht, doch lang duurde de vraag naar deze fondsen niet, daar middenweek helgrootste gedeelte weder opgeruimd werd. Petroleumwaarden. Tot oploopende koer sen trad in deze afdeeling de Astra Romang

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2