RECHTZAKEN. UITSLAG VERKOOPING. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. BOEKAANKONDIGING. Nemen? Neen, dat nog niet. Hoewel? Zoo dicht bij 't begeerde?. 't Was hem hard Maar om zijn collega toch het bewijs te leveren, dat hij tot de bron van alle lekker nijen was doorgedrongen, stelde hij zich voorloopig tevreden met een sausijs Zoo werd de tweede tocht ondernomen, doch nu samen. Langs denzelfden weg, was men weldra klaar, doch nu bleek de bedrieger bedro gen öf de huismoeder iets bemerkte óf de tijd van opdisschen daar was, is ons onbekend maar de schaal met het be geerde was weg. Al hun moeite tevergeefs Zoo'n „gevaarvolle" tocht nutteloos? Dat nooit!! Daarom, werden hun zakken gevuld met de nog op hun plaats liggende sausijsen, dan hadden ze toch wat. Nu weg, want de komst van de al eerder verwachtende huisbaas, kon alles wel eens doen misloopen. Dit laatste bleek maar al te waar want even buiten stapte de van niets kwaads denkende, nog minder van „inbrekers" ver moedende huisheer zijn woning binnen. M1DDELHARNIS. Na een verblijf van 8ja- ren in Ned.-Oost Indië is de heer J. Meijer bij zijn familie alhier teruggekeerd. Wij verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie der Ambachtsschool. Zondag waren eenige jongens al spe lende bezig met 't gooien van steenen. 't Zoontje van den heer CJNipius kreeg echter een steen tegen zijn hoofd waardoor hij zoo'n ernstige wonde bekwam dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIETJ. P. Nieuw- land alhier heeft zijn smederij verkocht aan P. J. van Houten te Stavenisse. Een abuis. J. Koppenaal alhier is niet ge slaagd voor de le maar voor de 2e voorbe reidingsklasse der Normaalschool te Middel- harnis. Toen Maandag een paard van den land bouwer J. J. uit den stal losbrak wist hij een uitgang te vinden en liep de straat op en holde een eind over den achterdijk, maar werd op de kaai door eenige menschen staande gehouden. DEN BOMMEL. Tot Agent van politie 2e klasse te Dordrecht is benoemd D. Konings alhier. Het verzoek van W. de Gr. om zijn schuur staande aan den Molendijk alhier, die bij den j.l. gehad hebbenden storm omver woei te mogen herbouwen, is ingewilligd. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het Kohier der Personeele belas ting No. 1, over het belastingjaar 1914, invor derbaar verklaard op den 23 Maart 1914,aan den ontvanger ter invordering ter hand ge steld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Verleden week is alhier de laatste ajuin door den heer G. H. T. v. Loon voor den prijs van f8.75 vervoerd. Tot tijdelijk boekhouder bij de Rheini- sche Westfalischen Electriciteitswerk te We- zel-Dinsperlo is benoemd A. Woudstra, vroe ger werkzaam ter Secretarie dezer gemeente. Tevens werd bij door Burgemeester en Wethouders van Havelte, op een door hem in 3 tal opgemaakte aanbeveling geplaatst voor de benoeming voor een le Ambtenaar ter Secretarie aldaar. OOLTGENSPLAAT. Beknopt verslag van de rede van den Heer H. Ch. VEGTEL, Lid van Gede puteerde Staten en afgevaardigde van ons district in de Provinciale Staten. De geschiedenis herhaalt zich, aldus ving Spr. aan en toonde aan dat evens als de op positie tegen het kabinet Kuyper door de feiten van daarna geoordeeld was dit even zeer geschiedde met de beschuldigingen tegen het vorig bewind. Alleen kwam nu reeds vroeger uit hoe weinig waarde de beschul digingen hadden tegen het ministerie Heems kerk ingebracht. Met tal van voorbeelden stelde Spr. dit in het licht en wees er ten slotte op, dat de Heer Cort van der Linden, op het kussen gebracht ook door verzet te gen de wenschen van minister Heemskerk om het Bijzonder onderwijs de plaats te geven, die het toekomt, geenzins met die omstandigheid rekening houdt, maar alleszins verzoeningsgezind optrad met de instellers van een Staatscommissie die vrijheid van on derzoek heeft inzake de volkomen finantieele gelijkstelling tusschen Bijzonderen Openbaar onderwijs. Wat de oplossing van den schoolstrijd be- teekent, kon meende Spr., nagegaan worden als men begrijpt wat die schoolstrijd was en is. Hiertoe gaf Spr. een overzicht van dien strijd, herinnerde aan Groen's actie tegen de gemengde School met haar streven om alle gezindten te vereenigen en hoe, toen haar splitsing naar die gezindten hem onmogelijk bleek, hij den strijd aanbond voor de vrije school. Na ook den strijd tegen Kappeyne's wet en de houding van de Ministers Mac- kay, Kuyper en Heemskerk te hebben hero verd, schetste Spreker den tegenwoordigen toestand, die nog verre van gelijkgerechtigd is, om den wensch uit te spreken dat het haast voor finantieele gelijkstelling eindelijk in gunstigen zin zou mogen beslist worden. In het tweede gedeelte van zijn rede be- sr>*-' f isgéjrV,'wolgen die de oplossing der jaar is°*n opzichte van het Staats- .bineerdrben- Ontegenzeggelijk, zoo '.worden grruim'ng van het terrein der ytën 6 /2 ure zqü goede Wetgevenden Pr.QC»',-"'"""^gaan worden door den school- igtrijd zelf zou minder fel phouden daarvoor be- De strijd der partijen toch Hjfi en de aan één der be- antirevolutionaire par- wordt, is daarmede het vervallen. Onze naam *"4ers. Wij zijnan- voor deantire- ',en meer bestaan is. Thans stond ®ii het weren der terrein des i gebeur gestuit omdat het oorspronkelijk beeld van het Christendom hier nimmer zal verrijzen. Spr. ging er nu toe over meer in het bij zonder aan te toonen dat de strijd der par tijen een beginselstrijd is, die door vrijma king van het onderwijs niet beëindigd zal zijn. (Slot in het volgend nummer). De raad dezer gemeente is tot een open bare vergadering opgeroepen op Woensdag a.s. des namiddags drie uur. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. F. Hers zoon van Dr. Hers alhier is te Leiden tot Arts bevorderd. Heden Maandagmiddag reed de pasbe- ginnende fietsrijder M. K. W. met zijn rijwiel in den boomgaardpad, door het verkeerde uitwijken voor een handwagen kwam bedoel de fietser in de sloot, terecht, na zich van droge kleeding voorzien te hebben kon hij de reis weer verder ondernemen. STELLENDAM. Zaterdag had de visscher P. van Es het ongeluk bij het visschen over boord geslagen te worden. Hoewel hij onder het vaartuig dreef, had hij de tegenwoordig heid van geest de handen uit te slaan. Zoo doende kreeg hij een tocht d.i. een touw beet, dat onder het vaartuig meesleepte. Dit touw hield hij stevig vast, totdat zijn kame raads gelegenheid kregen hem met een haak te grijpen en aan boord te trekken. De persoon wiens lijk onlangs ineen sloot alhier gevonden werd, blijkt thans te zijn geweest de 53-jarige J. D., afkomstig uit Idskenhuizen (Fr.) Hij stond voor vier von nissen gesignaleerd in 't Algemeen Politie blad. Vorige week hadden twee beurtschip persknechts het ongeluk met een beladen handwagen, met zulk een kracht tegen een lantaarnpaal op de voorstraat te rijden, dat deze in 3 stukken brak, terwijl bijna alle glazen van de lantaarn stuk waren. Vrijdagavond had de 8 jarige C. H. het ongeluk in de haven te vallen. Een an dere kleine jongen wist hem weer op het droge te brengen. Zaterdagavond voer de blazer St. 35 schipper C. v. Lenten op een zandbank: de Hinder, geheeten. Ze is eerst Zondagmiddag vlot gekomen. Een" afschrift der Kiezerslijstl914—191'5 met bijbehoorende lijsten ligt vanaf 23 Maart tot 21 April 1914 voor een ieder ter inzage op 't Gemeente-secretarie alhier, en is tegen beta ling der kosten in afschrift verkrijgbaar. Tot 15 April a.s. bestaat gelegenheid tot het aanvra gen van verbetering daarop. Deze aanvrage kan op ongezegeld papier bij het Gemeente bestuur geschieden. Een afschrift van het kohier van den Hoofdelijken Omslag dienstjaar 1914 ligt van 22 Maart 24 Augustus op het Gemeente secretarie ter inzage. Op Maandag 30 Maart j.l. werden 18 kinderen gevaccineerd. Bij het spelen kregen twee zoontjes van C. A. de L. alhier ruzie, waarbij de 10 jarige F de onvoorzichtigheid had, de 9 ja rige J. te slaan met de hand waarin hij juist een mes had, waardoor een diepe wonde aan den hals werd veroorzaakt waarna de ge troffene bewusteloos in een zakte en hoewel hij direct naar den dokter werd gedragen en daar verbonden werd, bleef hij nog ge- ruimen tijd bewusteloos. Naar men verneemt is hij nu een weinig beter. Door de heer Birkhoff alhier, is een aardig soort van windwijzer bedacht en op zijn smederij geplaatst. Het stelt voor een veldsmids, waarin 3 personen gestadig aan het werk zijn. Een trekt de blaasbalk en de twee andere slaan beurtelings op een stukje ijzer 't welk op 't aanbeeld is aangebracht, 't Geheel wordt in beweging gebracht door den wind, met behulp van 4 wiekjes. Het toestelletje heeft nogal veel bekijks. Kantongerecht te Somtnelsdijk. Zitting van Zaterdag 28 Maart. Het O. M. eischte heden tegen C. v. K. wonende te Oude Tonge de vo rige zitting aangehouden teneinde de getui te hooren, wegens rumoer maken en vechten. f3 boete subs. 2 dagen hecht. J. C. de G. wonende te Sommelsdijk Als- voren het laten omploegen van een gedeel te buitendijk (buiten berm), f2 boete subs, 1 dag hecht. A. L H. 33 jaar winkelier te Ooltgensplaat Het op 23 Febr. j.l. te Den Bommel meteen fiets rijden zonder licht, f 1 boete subs. 1 dag hecht. Adr. v. d. H. 39 jaar koopman wonende te Middelharnis, het te Ooltgensplaat rijden met een paard voor een vierwielige kar gespan nen, welke aan borst en S£houders gewond was. f5.— boete subs. 3 dagen hecht. H. B. 50 jaar, commissionair te Sommels dijk. Het op den 26 Febr. 1914 in den ring aldaar geven van een duw aan M. BI. waar door deze op den grond werd geworpen, f 5 boete subs. 2 dagen hecht. Adr. B. 50 jaar aannemer te Ooltgensplaat zonder vergunning van B. en W. van Oolt gensplaat het vernieuwen van een achterge vel van een huis. f5 boete subs. 3 dagen hecht. St. L. 38 jaar werkman wonende te Mid delharnis leerplichtwet, f5. boete subs. 2 da gen hecht. H. P. komt in verzet over het vonnis van een vorige zitting wegens het loopen over duingrond. Ter terechtzitting komt diens va der met een volmacht. Het O. M. meende hem te moeten vrijspreken omdat niet bewe zen is het loopen over Polder en Duingrond verboden is. A. v. H., A. Dr., A. KL, A. Dr., Adr. B., P. C. C., H. J. P. A., J. K„ H. N., H.J.,J.S., S. G., B. V., A. W. K., en E. H. allen ver stek. Vrijdag 3 April 's voormiddags tl uur, te Oud dorp op het zoogenaamde „Koote Steedje" aan de Westduinen van 2 paarden, a stuks hoornvee, land bouwgereedschappen, benevens hooi en mest, ten verzoeke van den heer Willem Mastenbroek Jacobs- zoon. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 9 April 1914 's nam. 5 uur, te Stellendam, ter herberge van J. G. Knöps afslag van een woonhuis met erf en grond, te Stellendam aan den Dorpsweg, kad. Sectie B. nomrner 1143, groot 91 centiaren, ten verzoeke van Mejuff. de wed. C. Visser Cz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 9 April 19!4 des namiddags 4 uur in het Logement Geluk te Oude Tonge alslag van de Landbouwschuur, huizen en erven, tuin en boomgaard te Oude Tonge ten verzoeke van de erven van den Heer Andries Prince te Oude Tonge. Notarissen VAN BUUREN en VAN DEN BERG. Zaterdag 11 April 's avonds 0 uur, te Ouddorp in het Logement van Akershoek, veiling en afslag in eene zitting van een huis met schuur, er) tuin en geestland te Ouddorp in den polder Oude Oost- dijk aan den Noordweg, kadaster Sectie C. no. 11», nu en 11 samen groot .64. H. A. is 1 Gemet 1 r1/» R.V.M. in 2 perceelen en combina tie; dadelijk te aanvaarden; ten verzoeke van de weduwe en erven Johs. Tanis Wz. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 15 April, des voormiddags 9 uur te Stellendam, op de hofstede „Bouwlust" in den Adrianapolder van 10 paarden .0 stuks hoornvee Tentwagen, Tilburry, Arreslede, Dorschtafel met twee Aardappelsproeiers, Maai-en Zaaimachines, 3 Boerenwagens, Wielkarren, Ploegen Eggen en meer andere landbouwwerktuigen en gereedschap pen, Voorts mest, slieten, mutserd benevens eenige huishoudelijke artikelen, ten verzoeke van de er ven van Wijlen den heer D. Zaaijer Az. Notaris van den berg. Woensdag 22 April inzet en Woensdag 29 April afslag, telkens 's nam. half vijf uur te Goedereede in het Logement „de Gouden Leeuw" van a 1.3 .si H.A. is 2 Gemet 271 R.V.M. bouwland te Stellen dam in Kavel 4 van den Adrianapolder, kad. Sectie A. no. 18, 29, az, 317. 3,9 en sll, in 2 perceelen en combinatie, b. ï.05.6 H. A. is 4 G. 4* R.V.M, weiland te Ouddorp, in den polder Oude-Oostdijk, gen. „Oosterland", kad. Sectie C. no. 03 o3 „3d en 5o6 in 2 perceelen en combi natie; c. o.b..?. H.A. is 1 G. i'6 /j R.V.M. weiland liggende alsvoor, kad. Sectie C. no. 602 en »o< d. 0.47.30 H.A. is 3 R.V.M. weiland, liggende als- voor genaamd „lange met" kad. Sectie C. no. 476 e. i.bo.so H.A. is 4 G. i7 R.V.M. bouwland te Goedereede in den Bokkepolder, kad. Sectie A. no. 30, in 2 perceelen en combinatie; ten verzoe ke van den Heer L. W. Goekoop te Rivers in Ma nitoba. Notaris VAN DEN BERG. Op Dinsdag 31 Maart 1914 des avonds zeven uur in het Hotel Meijer te Middelharnis alslag van 1 huis met erf en pakhuis aan de Westdijk en de Nieuwstraat te Middelharnis ten verzoeke van de kinderen van wijlen G. Rietmulder te Arnhem; be nevens een schuur aan den Oostelijken Achterweg aldaar ten verzoeke van de Gebr. Nieuwland te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen datums in de maand April inzet en afslag van al de onroerende goederen van wijlen den Heer Jacob Joppe te Sommelsdijk en te Herkingen. Notarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Donderdag, 7 Mei 1914 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te Den Bommel. Inzet van; En op Donderdag, x4 Mei t9i4 des nam. 3 uur in het Logement Mooijaart te den Bommel. Af slag van: 10 heet. <1 aren 9u centiaren bouw- en weiland aan den Zandweg in den polder Den Bommel, gemeente Den Bommel Sectie B. nos. 3o4 tot en met 362, in 7 perceelen en in Combinatie. Notarissen VAN DEN BLINK te Brielle en VAN BUUREN. Op Donderdag, 16 April 1914, des namiddags 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Inzet van: En op Donderdag 23 April 19.4 des namiddags 3 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Afslag van a. Het huis met erf en koetshuis aan de Voor straat te Sommelsdijk, kad, Sectie B nos. 217, .18, 2)9, in twee perceelen. b. 5.IJ.40. heet. (12 gem. 209 roeden Sommels- dijksche Maat) bouwland in den polder 't Oudeland te Sommelsdijk aan den Staverschen weg kad. Sectie C nos. ,6, tv, en 19 in 4 perceelen. c. 1.55.6 heet. (5 gem. 252, roeden Sommels- dijksche Maat) bouwland aan den Oudelandschen dijk in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kad. Sectie C no. t74, in 1 perceel. d. 3.11.60. Heet. (7 gem. -.07 roeden Sommels- dijksche Maat) bouwland aan den Kladstaart weg in den polder het Oudeland te Sommelsdijk, kad. Sectie C nos. is» en 189 in 2 perceelen. e. ö.ïs.iO. heet. (8 gem. 7 roeden Voornsche maat) weiland en watering in den polder Oud- Herkingen te Herkingen, kad. nos. a9.', 1072, „91, 1073, in 2 perceelen. f. 1,89.3u heet. (gem. --8 roeden Voornsche maat) bouwland, weiland en riet in den polder Oud- Herkingen te Herkingen, kad. nos. 62 672, 673, in een perceel, alles ten verzoeke van de erven Jb. Joppe Cz. te Sommelsdijk. Notarissen VAN BUUREN en VAN DER SLUYS. Op Donderdag 2 April 1914 's nam 5 uur te Stellendam, ter herberge van F. Troost veiling van een Woonhuis met erf en grond, te Stellen dam, aan den Dorpsweg, kad. Sectie B. nomrner 1643, groot 97 centiaren, ten verzoeke van Mejuff. de Wed. C. Visser Cz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 2 April I9lt des namiddags 4 uur in het logement Geluk te Oude Tonge in zet van de Landbouwschuurhuizen en erven tuin en boomgaard te Oude Tonge ten verzoeke van de erven van den Heer Andries Prince te Oude- Tonge. Notarissen VAN BUUREN en VAN DEN BERG. NIEUWE TONGE. Uitslag der gehouden veiling van de goe deren de Erven M. Overweel en van de Wed. J. Overweel en de Erve M. Overweel. Koop 1 huis en erf in eigen gebruik geweest, ingezet door Abr. Voordijk op f2950, koop 2 een tuin ingezet door I. Mosselman op f 310, koop 3 een tuin ingezet door W.J.Tieleman op f330, koop 4 een tuin ingezet door Adr. Holleman op f285, koop 5 een tuin ingezet door G. Kievit op f230, koop 6 bouwland ngezet door Ding. Buth per gem. f870, f661,37, koop 7 bouwland ingezet door Ding. Buth per gem. f900 f 873,09, koop 8 bouwland in gezet door Ding Buth per gem. f850 f728,11, koop 9 twee huizen ingezet door I. J. v. d. Broek f640, koop 10 een huis ingezet door M. Kievit Hz. 490, koop 11 een huis ingezet door Joh. Mosselman 550, koop 12 .twee hui zen ingezet door P. Keijzer 1800, koop 13 bouwland ingezet door Abr. Voordijk per gem. f840 f731,14, koop 14 bouwland inge zet door Abr Voordijk per gem. f985 f 1319,90 totaal f 11898,61. Oeverafschuiving. Men meldt uit Stavenisse. Op de grens tusschen de calamiteuze pol ders Oud-Kempenshofstede en Moggershil is een oeverafschuiving geconstateerd, waarvan de lengte langs de laagwaterlijn 125 M. en de grootste breedte uit deze lijn 60 M. bedraagt. Verdronken. De bouwknecht van den heer J. v. O. te Dodewaard is Vrijdagmorgen met twee paarden, waarvan er een schichtig werd in de Waal geraakt en verdronken. Ook de paarden schoten er het leven bij in. De man laat een vrouw en drie jonge kin deren achter. (N.R.Ct.) De bloembollen. De bollenvelden in Haar lems omstreken zijn nu geheel van het dek- riet gezuiverdmet het natte voorjaar zijn die werkzaamheden van langen duur geweest. Alles ziet er nu frisch en groen uit. De Crocus-velden staan in hun laatste bloeida- gen, op de hyacinthenvelden begint reeds hier en daar op enkele bedden zichtbaar te worden, welke kleur het worden moet. Ver moedelijk zal Paschen juist in de groote kijkdagen vallen. (H.b.l.). Een buitenkansje. In de loop dezer week bezocht de Koningin het fort te Edam. Een van haar auto's zakte toen in den berm van den wegen eenige mannen waren behulpzaam bij het weder opbrengen van dat rijtuig. De burgemeester van Edam ontving nu van den adjudant van dienst een niet onaanzienlijk bedrag ter verdeeling onder die behulpzame personen. (Hbl.) Overreden. Donderdagmiddag is een 73- jarige vrouw te Helden-Everloo (N.-Br.) door de stoomtram overreden. Ze was on- middelijk dood. Den machinist, die direct stopte treft geen schuld. (N.R.C.) Een leuk gezelschap. Tegenwoordig zoo wordt aan de „Maasbode" geschreven, kan men zich voor alles verzekeren. Zou er nog een enkele zaak overblijven Verzekering op het leven, tegen ongelukken, bij verlies van oog, voet, hand, portemonaie, sleutels enz. Verzekering bij trouwen, studeeren Zou er nog iets te vinden zijn Ja toch. Daar juist ontving ik van een Haag- schen koekbakkereen circulaire, waarbij hij voor een klein bedrag mij wil verzekeren twee maal per week een ledige taartdoos te doen bezorgen. Hoe grootsch, hoe chic voor de buren, nietwaar? Tweemaal per week de koekbakker aan de deur. De taart doos kan dan de houten ham en de viool kist-aardappelmand gezelschap houden Pieternella Baltus. f De Tel." meldt het overlijden dezer vrouw te Beesd. Niet velen onzer lezers zullen haar gekend hebben of zelfs ooit haar naam hebben hooren noemen. Een eenvoudig vrouwtje, maar dat onbe wust, naar men mag zeggen, een belangrij ke rol heeft gespeeld, is Donderdag te Beest in het gesticht voor ouden van dagen over leden. Het is Pieternella Baltus, die in haar goede dagen, toen zij nog haar eigen huishouden tje deed "oefeningen,, hield, waar velen uit het dorp en ook wel uit naburige plaatsen naar toekwamen. Zij was streng „Bijbelsch,,, maar zeer verdraagzaam. Toen Dr. A. Kuyper Sr. daar predikant was kwam hij ook met haar in gesprek en, naar wij uit zeer vertrouwde bron heden verna men, is zij de vrouw geweest, door den Heere gebruikt om Dr. Kuyper, die als mo dern predikant in Beesd kwam, tot het Cris- telijk geloof te brengen. Dat dit van groote gevolgen geweest is voor den verderen levensloop van Dr. Kuy per en zelfs voor het staatkundig leven in ons land, is nu duidelijk. Dr. Kuyper spreekt nu nog veel met dank bare herinnering over haar. Een korte hongerkuur. De milicien-soldaat W. T., van het 12e reg. infanterie te Assen, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel ten nadeele van een kameraad, is in verzekerde bewaring gesteld. Het ontvreemde rijwiel had hij te Groningen verkocht voor f 1.25. T. zal voor den krijgsraad te Arnhem wor den terechtgesteld. Het beviel hem maar matig in zijn eng verblijf en hij besloot alle voedsel te weigeren. Met taaie volharding liet hij eenmaal zijn middagmaal onaangeroerd en weigerde ook den volgenden morgen iets te nuttigen. De tijd van „luchten" brak aan en de wachtcommandant, zeker zijn volkje kennen de, plaatste in de strafkamer drie dikke sne den brood. T. werd na het „luchten" weer in arrest gesteld, rook het versche brood en verorberde alles in een oogwenk. Zoo eindigde deze hongerkuur. (Ass. Ct.) Op straat gevallen. Vrijdagnamiddag is de 3-jarige C. W., terwijl hij met zijn zusjes op den zolder der ouderlijke woning aan de Ri vierstraat no. 5 alhier aan het spelen was, uit een zolderraam op straat gevallen. Het knaapje is tijdens het vervoer naar het zie kenhuis overleden. (N. R. Ct. Er van door. Het is gebeurd in oostelijk Noord-Brabant, zoo meldt de N. R. Ct. Een gemeenteveldwachter en een jachtopziener hadden te Sambeek iemand opgesnord, die een meisje zou hebben aangerand. Hij moest mee, maar beide politiemannen waren per fiets. Ten einde raad werd besloten voorden gevangene ook een fiets te zoeken. Er werd er een gehuurd en het drietal peddelde op Boxmeer aan. Onderweg kreeg de jachtop ziener een lek in den band. Daar was niet op gerekend. De veldwachter reed iets voor uit en tegen den gevangene werd gezegd, ook maar vooruit te rijden. Hieraan werd gretig voldaan. Binnen een ommezien was hij uit het gezicht en, naar men later vernam, over de Maas naar Duitschland uitgeweken. Met de gehuurde fiets De moord in den Buiksloterhampolder. Maandagochtend is schrijft de Tel.het broertje van het vermoorde knaapje De Klerk andermaal ontboden in 't kabinet van den rechter van instructie te Amsterdam, in ver band met den moord in den Buiksloterham polder. Men heeft het kind een man laten zien, van wien het op het eerste gezicht schrok. Positief kon hij echter niet verklaren, dat de man, die hem vertoond werd, dezelf de was, die zijn broertje op den 30en Sep tember naar den overkant van het IJ had gelokt. Hij gaf echter toe, dat de man er wel wat op leek. Ook mejuffrouw Nieuwenburg uit Nieuwen- dam werd in het kabinet van den rechter van instructie met den arrestant geconfron teerd. Zij erkende in hem niet den man, die in |het laatst van September, vergezeld van een knaapje, bij haar kwam, om een roei bootje te huren en eenige uren later zonder het kind bij haar terugkeerde. Drie jongens verdronken. Zondag zijn drie jongens te Broekhoven, onder Tilburg, met kuipjevaren verdronken. (D. v. N.) Ingestort. Te Archelen, onder de gemeen te Apeldoorn, is Zaterdag van een in aan bouw zijnde champignon-kweekerij een ge deelte betonwerk ingestori, met het gevolg, dat de werkman R. onder de puinhoopen be dolven werd. Toen hij na veel moeite te voor schijn gehaald was, constateerde een ter hulp geroepen geneesheer, dat de wervel kolom gebroken was. R. is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid te wijten R. had eenige stutten weggenomen omdat de architect daartoe verlof gegeven had. Droef. Dezer dagen had, gelijk gemeld, te Vught een kindje, S. genaamd, het onge luk op een openstaande parapluie, waarbij één der baleinen haar in 't oog drong. Zij is thans, naar de 's-Hert. Crt. meldt, aan de gevolgen overleden. Steenkool bij Woensdrecht. De boring, die van Staatswege uitgevoerd wordt nabij het station Woensdrecht, in het uiterste Westen der provincie Noord-Brabant, met het doel om uit te maken of in dit deel des lands het „carboon" (d. i. het complex van aard lagen, waarin onze steenkoollagen voorko men), nog binnen ontginbare dieptegrenzen optreedt, heeft thans de optimistisch gezin den in het gelijk gesteld. Onder een reeks van tertiaire lagen van 680 M. dikte en een reeks van tot de zoogenaamde krijtformatie behoorende lagen van 239M. het carbonische lagencomplex aangetroffen. Het ontvankelijk resultaat is dus moedgevend, al moet het verder onderzoek nog leeren, of de rijkdom aan steenkool van dien aard is, dat hier ooit van mijnbouw sprake kan zijn. (N.R.C.) De dood wenkt ieder uur. Toen de vrouw van den arbeider P. Kap te Nieuw Hellevoet Uit een sloot een emmer water had geschept en daarmede naar haar woning wilde gaan, zakte zij plotseling ineen, en bleef op de plaats liggen. Haar man, die juist van zijn werk kwam, bemerkte tot zijn schrik, dat de levensgees ten waren geweken. Kap blijft met 6 kinderen achter, waaron der één van l/s jaar- Botsing. Zaterdagmiddag, ongeveer half twee, had op de Scheveningsche weg een botsing plaats tusschen een auto en een aan hangwagen van de electrische tram, vermoe delijk door het breken van een voorwiel van de automobiel. De chauffeur is verwond aan het oog, dat hij waarschijnlijk zal moeten missen, terwijl de inzittende heer ook vrij ernstig werd geblesseerd. De tram ontspoorde en de auto werd ge deeltelijk verbrijzeld. De verdwenen administrateur. Te Schie dam heeft het bestuur van het algemeen Zie kenfonds Schiedam, de aanklacht tegen den verdwenen administrateur W. J. V. ingetrok ken en aan de justitie het verzoek gericht geen vervolging in te stellen. Aanvaring. Vrijdagmiddag omstreeks half 5 kwam de stoomboot „Andromeda" van de Neptune-lijn van uit Keulen de rivier de Maas afzetten met bestemming via Rotterdam naar Hamburg. Ter hoogte van de Oude Plantage te Rot terdam raakte de boot haar stuur kwijt en liep op 't daar voor anker liggend Rijnschip „Drughorn 8" geladen met 2500 ton ijzererts. Het Rijnschip werd midden door gevaren. Men slaagde er nog met moeite in het in de haven van de werf Burgerhout te sleepen, doch daar is het gezonken. De stoomboot kreeg belangrijke averij aan den voorsteven. Persoonlijke ongelukken hadden nietplaats. Kindje verbrand. Een treurig ongeluk is in de woniug van den arbeider R. Glimmer veen te Dordrecht, voorgekomen. Terwijl de moeder zich een oogenblik van huis had be geven, begingen de alleen achterge laten jeugdige kinderen de onvoorzichtigheid met vuur te spelen. Het gevolg was, dat de kleertjes van het 3-jarig jongetje vlam vatten. Een juist voorbijkomend schipperspaar be merkte, dat in genoemde woning brand was. Dadelijk begaf de man zich naar binnen en vond daar het reeds half verkoolde kind. Door zijn jas over het knaapje te gooien, wist hij het vuur te blusschen. De arme kleine, die vreeselijke brandwonden had en reeds geheel onherkenbaar was, werd op raad van den arts naar het kinderziekenhuis overgebracht, waar het echter reeds aan de gevolgen is overleden. (Dordt. Ct.) Op vrije voeten. De postbode B., te Kla- zienaveen (Dr.), die als verdacht van ver duistering van gelden en wissels gevanke lijk naar Assen was overgebracht, is weder op vrije voeten gelaten. Een liefdesdrama. De 19-jarige M. K., knecht van een kermisreiziger, die met zijn scheepje in een gracht te Groningen lag, heeft sedert ge- ruimen tijd verkeering met de ,17-jarige E. V. dochter van een schippersfamilie, die met haar schip in de Westerhaven ligt. De ver keering van de jongelui was echter niet naar den zin van de ouders van het meisje, en voornamelijk kantte de moeder zich tegen de verhouding. Ongeveer acht uur Vrijdag avond begaf K. zich weer naar het schip van zijn meisje, met het doel, om deze gezelschap te houden. Aan boord gekomen maakte de moeder van het meisje hem duidelijk, dat het nu maar verder uit moest zijn tusschen haar dochter en hem. Veel tegenwerpingen maakte K. niet; alleen zei hij tegen de vrouw „Nu zie je mij niet levend weer!" Hij ging van het schip, den wal op, en eenigen tijd daarna hoorde men een schot, daarop nog een schot. Van alle kanten kwamen men schen toesnellen, om hulp te verleenen. De jongeman werd in een overspannen toestand den sigarenwinkel van den heer D. Mulder aan de Westerkade binnengedragen, waar hij door den heer P. W. Koppius, medisch student alhier, eveneens aan de Westerkade wonende werd verbonden. Per politie-bran- card werd hij daarop naar het hoofdbureau van politie vervoerd, waar hij door den w. n. politie-dokter, dr. E. J. Fresemann Viëtor ver der werd behandeld. Het bleek dat de jon geman aan den linkerbovenarm verwond was. Zijn toestand is, naar wij vernemen, geluk kig niet ernstig. Hij kon later op den avond in gezelschap van zijn patroon, weer naar het schip terugkeeren. Men vond bij hem een revolver, geladen met twee scherpe patronen. De Redactie van de reeds zoo goed be kende Wekelijksche Leerredenen, onder den titel Menigerlei Genade, bestaande uit de heeren prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt en dr. B. Wielenga, blijkt er steeds op bedacht om deze serie zoo goed mogelijk te maken en steeds een open oog te hebben voor de behoeften, welke ook op dit punt zich open baren. Naar wij thans van den uitgever J. H. Kok te Kampen vernemen, bestaat het voor nemen om den vierden jaargang te doen be staan uit een serie Catechismus-Leerredenen. De genoemde redactie-leden hebben zich de medewerking van een vijftal medewerkers verzekerd, om gezamenlijk deze serie te be werken. Dr. B. Wielenga zal Zondag 1—8 voor zijne rekening nemen, prof. dr. P. A. E.Sillevis Smitt, Zondag 9—16, dr. J. C. de Moor, Zondag 17—24, ds. C. Lindeboom, Zon dag 25—31, ds. C. van Proostdij, Zondag 32—39, ds. G. Wielenga, Zondag 40—44 en ds. H. Hoekstra Zondag 45—52. Deze vierde jaargang zal einde April een aanvang nemen, en de prijs van dezen jaar gang zal niet worden verhoogd. Ongetwijfeld zal deze serie met veel be langstelling worden ontvangen.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2