:sse i.Jz. aam, EUSEODE, Tweede Blad. Zaterdag 28 Maart 1814, No. 1958. Drie Bladen. om mei. C OFFICIEEL GEDEELTE. INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Tï mrU alle Land- hines voor ilfjft, oil- ran andere rfe. I DER ti en ie rs, er INHOCSTCtNOWSES Dit nummer bestaat uit tal torloges edert 25 RDAM. ivlugge, 7101 ver- LIJKE naaid, boek, rgang twerk d, De teling ïLEN- 'ECK- He 100 ing. gaand iandel rat daar ge- li. den. Veeren den. Kapok- neubelen en deau en koo- ar, it t; :e- le- rs, INRICHTINGEN, welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. Bouma, machinesmid alhier, om ,vergunning tot het uttbreiden van zijne smederij aan den Dorps weg, op het perceel kadastraal bekend in sectie B, no. 1665. Op Maandag den 6 April 1914, des voor middags te 11 uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze^mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk, den 23 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. SCHIETOEFENINGEN, tot verhooging van 's Lands Weerkracht. Ten einde de weerbaarheid van het Neder- landsche Volk zooveel mogelijk te verhoogen, opdat het in tijden van gevaar in staat zal kunnen zijn den Vaderlandschen bodem met goed gevolg te verdedigen, is het in hooge mate wenschelijk, dat alle mannelijke inge zetenen van 16—40jarigen leeftijd zich be hoorlijk en geregeld oefenen in het schieten. Bovendien geven de schietoefeningen het groote voordeel, dat zij de spierkracht ver- hoogen, het oog verscherpen, de zenuwen stalen en eene aangename bezigheid vormen. Het Rijk tracht de deelname aan deze oefe ningen te bevorderen door het kosteloos be schikbaar stellen van schietbanen, geweren, patronen en goede onderwijzers. Deelnemers aan de schietoefeningen ge nieten het onderricht dus geheel kosteloos. Nadere inlichtingen tot deelname. Aan de schietoefeningen kunnen deelnemen: lo. Miliciens en landweerpllchtigen met groot verlof; 2o. Kaderreservisten met onbepaald verlof; 3o. De overige mannelijke ingezetenen van 16_40jarigen leeftijd. De oefeningen worden gehouden van 15 Mei tot omstreeks 15 November, ten minste éénmaal per week, bij voorkeur op Zaterdag en desgewenscht op Zondag. De uren worden zoodanig gesteld, dat voor zooveel mogelijk een ieder daaraan kan deel nemen, waarbij met de wenschen der deel nemers rekening gehouden zal worden. De deelnemers zullen, wanneer zij zich op de vastgestelde uren op de banen aanmelden, zonder lang verwijl gelegenheid vinden tot schieten. Om de oefeningen te doen plaats hebben, moeten zich ten minste tien deelnemers heb ben aangemeld. Aan hen, die zonder kennisgeving of zon der bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven, of die zich mis dragen, kan het verdere deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Wanneer één uur na het tijdstip, voorden aanvang van de oefening vastgesteld, nog geen deelnemer aanwezig is, gaat de oefe ning op dien dag niet door. Aan eiken schutter wordt een schietboekje uitgereikt, waarin de gedane schoten worden aangeteekend en dat in diens bezit blijft. Aan een schutter, die met ijver de oefe ningen heeft bijgewoond, kan een getuig schrift worden afgegeven. Aan het einde van het oefeningsjaar zal een schietwedstrijd worden gehouden door hen, die aan 3/i van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen, waarbij van Rijkswege prijzen worden uitgeloofd. De aanmelding tot deelname aan boven bedoelde oefeningen behoort te geschieden, lo. In Garnizoensplaatsen bij den Com- mandeerende-Ófficier der Infanterie ter plaatse; indien geen Infanterie ter plaatse aanwezig is bij den Comman- deerende-Officier der Vesting-Artillerie en eindelijk bij den Commandeerende- Officier der Cavalerie ter plaatse. 2o. In de overige plaatsen bij den Burge meester der Gemeente. 's-Gravenhage, 16 Maart 1914. De Generaal-Majoor, Inspecteur der Infanierie. EEN STUK GESCHIEDENIS. Opvolger van den overleden Stadhouder was zijn zoon Willem II. Onder,zijn bewind werd de vrede te Munster, die ons onafhan kelijkheid verklaarde, gesloten. Hij was er tegen. Om persoonlijke en algemeene rede nen. In oorlogstijd was hij de man, de le- geraanvoeder, dien men niet kon missen, had hij zijn aandeel in |de buit. Doch hooger ston den de beweegredenen van algemeenen aard. Spanje moest vrede sluiten om zich voor nagenoeg geheelen ondergang te behoeden. Ons land kon en wilde vrede sluiten, maar behoefde niet. De wassende jonge staat be zat, gelijk gebleken is, genoegzaame midde len. Voortzetting van den krijg verschafte ons een meer voordeeligen vrede. Eidoch, de regenten vonden, dat het zoo goed was. We kregen de onafhankelijkheid. Wat wilde men nu nog meer? En boven dien (al zei men 't niet hardop), het Oran jehuis kon meteen aan kant. Maar nu was de vrede gesloten. Partijbe lang der regenten gebood, om 't leger voor zoover dit onnoodig was, aTte danken. Iu zijne verzwakking deelde natuurlijk 't aan zien der Stadhouders. Zoo klom hunne macht En daar was 't om te doen. Zoo weinig had den de regenten begrepen, dat God het Oran jehuis had gegeven ter bescherming van het Calvinisme, dus aan Nederland, dat ze zei den, „dat met den vrede de Unie haar effect gedaan en uit was, dat de charge van kapi tein-generaal, op den oorlog gefundeerd, als opgeheven kon beschouwd." Holland, dat die uitspraak deed, wilde de Unie feitelijk ontbinden. En toonde dat met daden, 't Had Willem in zijn krijgsverrichtingen belemmerd, zijne aanstelling als Stadhouder eenige maan den achtergehouden en de zeemacht vermin derd dat laatste vooral stak Willem. De En- gelschen onthoofdden zijn schoonvader Ka- rel Igeen poging ten zijnen voordeele werd gedaan. Inzake de afdanking waren allen 't eens. Maar niet in hoeverre. De Staten-Generaal en Willem, eraan gedachtig dat Frankrijk misnoegd was en met Spanje nog een ge schil over grenssteden viel te vereffenen, gingen niet zoo ver als de Staten van Hol land. Eisch van financieel voordeel was een afdanking op groote schaal. Men kon in de Staten-Generaal niet tot overeenstemming komen. Holland wilde door drijven. 't Ging tenslotte om een verschil van een paar duizend man. Geen onoverko melijk bezwaar. Hierin kon Holland licht toe geven. Maar wilde niet. 't Wou baas wezen. Voorwendsels vonden ze. Ze hadden troepen in dienst, door hen betaald. Hierover hadden ze zeggenschap. Gesteld eens, dat dit laatste waar was en dat ze die derhalve konden afdanken, dan was het spel- brekerij om zich hierop te beroepen, 't Wa ren tevens Unietroepen. De Unie was toch gesloten, om gezamenlijk oorlog te voeren. Er was dus een Unie-leger. Holland wilde 7 aparte legertjes. Nu beheerscht het doel toch alles; hieraan is alles ondergeschikt,worden alle maatregelen getocht. Doch het rijke Holland, dat de helft van de oorlogslasten betaalde, wilde van geen zoogenaamden druk, uitgeoefend door ge meen overleg weten. Vrijheid is alles. Kreeg het op dit punt zijn zin, .zoo zou het op dien weg voortgaan. Het geliefkoosd werk, scheuren en trekken aan de Unie, hun geleerd door J. v. Oldenbarneveld, zou weer begin nen. Maar voorzichtig aan! Anders viel er weer een hoofd, misschien meer. En de geschiedenis gaf Holland ook onge lijk. In 1623 en 1626 hadden de Staten-Gene raal deze uitlegging gegeven inzake van de door ieder gewest betaalde troepen: geene gewesten mogen op eigen gezag com- pagniën afwijzen zonder besluit van de Staten-Generaal en de Staten." Intusschen beraadslaagde men in de Alge meene Staten ten uitentreure. 't Was een loven en bieden. Bij stukjes en beetjes gaf Holland toestemming, 't Verschil slonk nu tot een paar duizend man. En dat spel wou Holland winnen. En bleef nu nog één middel, ter minnelijke schikking over. Dat was een deftige bezending (commissie) na mens de Staten-Generaal en om de onwillige steden van hun standpunt af te brengen. Al dus geschiedde. De Prins stelde zich aan 't hoofd. Men beloofd er zich 't beste van. Sa- menspreking ruimt misverstand uit den weg. 't Ging niet naar wensch. Wel was er oogst. Sommige steden voegden zich bij de Staten- Generaal. Doch Haarlem o.a. verzocht de Prins beleefd, niet in de stad te komen. En hoe gedroeg zich de zetel der aristo cratische regenten. Amsterdam Deze heeren deden niet eens zulk een verzoek. Doch toen de bezending hen, in het terugkomen van 't Stadhuis, voorbijging, zeiden zij (luid ge noeg om verstaan te worden), dat zij den Prins niet in hunne stad zouden laten ko men. (De Prins kon ais Stadhouder of per soon in Amsterdam komen en met de vroed schap (gemeenteraad) over alles met hen spreken, maar als commissielid en voorzit ter over de afdanking niet). Hij was daar zoo misnoegd over, dat hij zeide: „wilt gij voor uwen stadhouder de poort sluiten? Ik zal daaraan gedenken." Evenwel, de onderhandelingen over 't af danken werden weer hervat, gevolg als vrucht der bezending. Tot op 600 man werd men 't eens. Nog gaf Holland dus niet toe. Dan maar de teerling geworpen, dacht de Stad houder. Zes voorname tegenstanders, o.a. Jacob de Witt van Dordrecht, werden op zijn bevel gevangen genomen en naar 't slot Loeven- stein vervoerd. Tevens zou Amsterdam moe ten buigen: een leger ter vermeestering werd afgezonden in stilte. Dii mislukte, 't Leger verdwaalden. Kwam te laat voor Amsterdam, waar men iets van de zaak afwist. De bevelhebber kwam voor een versterkte stad. Zoo mislukte hetgeen ook de bedoeling, waarmee hij een brief van den Prins had meegenomen, om dien in Amsterdam af te geven. Evenwel werd die toch bezorgd. 't Is de moeite waard, dien te lezen, 't Gaat er nogal gemoedelijk en toch ook weer beslist, in toe. Erentveste, voorzieniege, seer disereete, bysondere Goede vrienden. Laatstemaal in uwe stad sijnde voor den dienst van 't land, sijn wij soo vreemd van U. L. bejegend geweest, dat om diergelijke niet meer onderworpen te wesen, hebben Graaf Willem van Nassau met sijn bijheb bende troepen in U. L. stad willen schikken met ordne, van alles daar in rust en stilte te houden, op dat hetgene wij U. L. nog voor te dragen hebben den dienst van 't Land rekende, ons niet door eenige kwalijk geïn- tontioneerde en koine belet te worden. Daar toe wij dan van U. L. beheeren, de goede hand ln houden. En ons hierop verlatende, bevelen wij U. L. in de protectie des Aller- hoogsten, en verblijven U. L. goede vriend. Gr. Pr. d'Oranje. Dat de handel schade leed door den oor logstoestand merkten de Amsterdammers ge ducht in de beurs. De schade bedroeg in de luttele dagen meer dan 100 ton aan goud. Waar zou 't heen, als de handel stil stond, men verlies moest boeken De negotie zou en moest blijven leven, dan moest 't hoofd gebogen, zich naar de Unie geschikt en gun stiger wriktijd afgewacht. Natuurlijk werd 't beleg nu opgebroken. Prins en raad vonden zich hierin 1. dat de stad door hare afgevaardigden ter d agvaart zou bevorderen, dat de laatste voorslag, omtrent het afdanken, zou worden aangenomen. 2. dat de Prins als zijn voorganger in de vergadering der vroedschap zou worden ont vangen (d t was hem geweigerd). 3. dat het krijgsvolk zou vertrekken, en de stad insgelijks het door haar aangenomen volk zou afdanken. 4. dat al het gebeurde in vergetelheid zou gesteld worden. De geschiedenis is een uitstekende leer meesteres, welnu, dan mag de les in punt 4 wel meer betracht worden. HelaasWillem II deed zich oneer aan, door in een geheim punt te eischen, dat de gebroeders Bicker, twee burgemeesters, die de stad in staat van tegenweer hadden ge bracht, moesten aftreden. Moed en overleg dient geëerd, ook in den vijand. Deze wraak is in 't oog van den christen kleinzielig. Aan den daarop gevolgden maaltijd (na de overwinning) merkte een der Raadshee- ren op, dat de stad het element van het wa ter tot haar bondgenoot had gehadwaarop de Prins smedig antwoorddeen ik dat van het vuur. Met Amsterdam boog Holland 't Hoofd. Dus die zaak was van de baan. Toen dan ook Willem II zich aan de Staten-Generaal schriffelijk verantwoordde, besloot dit lichaam ten einde geen heelende wonden open te rijt'ên, om het stuk ongeopend te laten lig gen. Was het maar gelezen! Helaas, wat heeft de Oranjepartij, zonder dat iemand het be doelde, hierdoor een schade geleden. En aan 't slot mogen we wel zetten, hoe treurig is het, dat "Maurits zich na den dood van Van Oldenbarneveld niet meer gezag aangematigd heeft. NAVORSCHER. SOMMELSDIJK. Door het College van Bur gemeester en Wethouders is aan den heer jb. Slis alhier opdiens verzoek eervol ont slag verleend als Brandmeester bij Spuit 1. De woning met schuur aan den Enkele Ring van den landbouwerj. A. van den Broek is onderhands verkocht aan Wed. L. van Driel, landbouwster alhier. Twee perceelen bouwland, toebehoo- rende aan den heer Ds W. van Dam te Die ren, gelegen in de polders „Westplaat" en „Oudeland" groot 2.90.60 en 2.07.60 H.A. zijn bij publieke verkooping ingezet door de hee ren P. Kastelein en M. Buth resp. op f 1010 en f 925. Door den heer F. v. P. werden heden Woensdag aan ons bureau de eerste door hem gevangen meikevers vertoond. Wel bij zonder vroeg. M1DDELHARNIS. Woensdagavond heeft de veiling plaats gehad van 2 huizen en 1 pak huis van de kinderen Rietmulder en van 1 schuur van de Gebr. L. en G. Nieuwland, de uitslag is als volgt: Koop 1, A. A. Zoon f275.—-. Koop 2, A. A. Zoon f545.—. Koop 3, A. A. Zoon f 100.—Koop 4, L. Nieuwland f 390.—. De landbouwer J. B. alhier had deze week een schadepost daar van hem deze week 2 beesten zijn afgemaakt. De inschrijving voor leerlingen der Am bachtschool is geopend van 1 tot 15 April, eiken werkdag van 9 12 en van 1 5 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Voor het examen nuttige handwerken slaagde Woensdag te Rotterdam Mej. A. Veldhuizen alhier. STAD aan 'T HARINGVLIET. Toen P.B. alhier een wondje aan zijn vinger openhaalde zwol de vinger na eenigen tijd zoo op dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen, en werd bloedvergifting geconstateerd. DEN BOMMEL. Door de rijkspolitie en de Gem. veldwachter alhier is procesverbaal opgemaakt tegen J. A. S. alhier wegens over treding der ijkwet. Bij informatie is ons gebleken dat de Burgemeester het besluit van den loco Bur gemeester tijdens de vacature heeft inge trokken om dat dit in strijd was met de po litieverordening. Het is echter niet de be doeling dat de menschen iedere week moeten straatboenen maar alleen dit mogen doen, wat gedaan is op verzoek van enkele perso nen. Alleen het maandelijks boenen moet blij ven geschieden. Iemand uit deze gemeente van de wande ling thuisgekomen bemerkte, dat een sleu tel van den binnenkant in de deur zat waar door hij er niet in kon en na lang probeeren de smid over 't dak moest klimmen. (Voor waar niet plezierig en dat laat in den avond.) OOLTGENSPLAAT. Mej. A. M. Bol alhier slaagde deze week te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst 1914/15 komen 475 namen voor. Heden arriveerde het nieuwe torenuur werk, Maandag zal met het plaatsen begon nen worden en zal dan in een lange gevoelde behoefte worden voorzien, daar we bijna een half jaar zonder zijn. Gisteren trad voor een eivolle zaal in Gleref. kerk alhier op de heer H. Ch. Vegtel onzen afgevaardigde naar de Prov. Staten. In het volgende nummer hopen wij ver slag daarvan op te nemen. DIRKSLAND. Naar wij vernemen heeft de heer T. Kats alhier op zijn verzoek eervol ontslag verkregen als Magazijnmeester van „Het Groene Kruis" tegen 1 April a.s. Met ingang van dien datum wordt de wijkzuster belast met de uitgifte en het aannemen der Verplegings artikelen. Eiken werkdag is daar voor het Magazijn open van 1.30 tot 2 uur. Belanghebbenden worden verzocht van dien tijd goede nota te nemen Op Woensdag 1 April des namiddags 4 uur zal er ten Gemeentehuize gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting. HERRINGEN. Een zoontje van A. S. alhier viel al spelende uit een stilstaande wagen met het gevolg hij een zijner armen uit de normaale houding viel wat door den dokter werd op orde gebracht. Ook in deze gemeente jworden bij en kelen nog eenige H.L. ajuin aangetroffen die voor den kolossalen prijs van ongeveer f 9 V-unncn worden verkocht. Ofschoon niet geheel afdoende, naar men zegt door het bezwijken van z. g. n. keerdammen, heeft de watermolen op het paardepat, bij de vele regens het nochthans zoo droog gehouden als voorheen niet ge' zien werd. MELISSANT. Op Donderdag 2 April's mor gens 9Vj zal in het gemeentehuis kosteloo ze inenting en herinenting plaats hebben. Het inschrijvings register der nationale militie der lichting 1915 met de alphabetische naamlijst liggen tot den 31 Maart a.s. ter gemeente-secretarie ter inzage. Door de duisternis geraakte Zaterdag avond het rijtuig van den landbouwer J. M. door diens knecht bestuurd, die de hulp van den veearts voor een ziek kalf koe ging in roepen, van den weg waardoor het rijtuig omsloeg en belangrijke schade bekwam tot overmaat van ramp moest de koe op ad vies van den veearts worden afgemaakt, die echter hel vleesch voor de comsumptie goed keurde. GOEDEREEDE. De milicien verlofganger P. Bakelaar 2e Reg. [Veldartillerie is opgeroe pen tegen 18 Mei a.s. Garnizoensplaats 01- denbroek. Werd het vorig jaar door de vereeni- ging het „Musschengilde voor een kraai 8 cents betaald, nu is de prijs tot 13 cents verhoogd. Voor eigenheimer aardappelen wordt alhier f3.— en voor bravo's f4.—per 70 kilo besteed. Zoover de woningen strekken, aan de achterhaven alhier, wordt aan de Noordzijde de kant met basalt bezet. Ook zal aan de Zuidzijde een begin worden gemaakt met een basalt glooiing te zetten. Het inschrijvidgs register van de lich ting 1915 alphabetisch opgemaakt, ligt van 21 tot 29 Maart voor een ieder op de ge meente-secretarie ter inzage. De nieuwe vastgestelde Kiezerslijst 1914/ 15 ligt voor een ieder van 23 Maart tot 21 April ter inzage. OUDDORP. Bij het examen voor machi nist te Utrecht slaagde voor het diploma „Scheepvaart" onze dorpsgenoot G. H. v. d. Kemp. ZUIDALAND. Het dochtertje van den schoenmaker van Eersel had het ongeluk de ze week boven van den zoldertrap te vallen waardoor haar rechterarm zoodanig gekneusd werd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen zullen de Zuid-Afri- kaansche landbouwers, die aan Engeland een bezoek zullen brengen van 16 tot 23Julia.s. hier te lande vertoeven. Het gezelschap dat uit ongeveer 50 per sonen bestaat komt Donderdagmorgen 16 Juli uit Londen te Rotterdam aan. Van Rotterdam begeven de Boeren zich naar den Haag, waar een tocht door de stad gemaakt en een be zoek aan het Bureau Nederlandsch Rundvee- Stamboek gebracht zal worden. In den mid dag volgt een tramtocht door het Westland. Hoogstwaarschijnlijk heeft des avonds een officieele ontvangst door de Nederlandsche Regeering plaats. Vrijdag 17 Juli vertrekken de heeren van den Haag naar Vlaardingen en waarschijnlijk naar het Zuidlandsch Veen, waar de fokvereeniging Aurore haar vee zal tentoonstellen. (Nader vernemen we dat dit zal plaats hebben op „Woudensteijn" te Rotterdam). Vervolgens begeeft het gezel schap zich naar Rotterdam, waar een bezoek zal worden gebracht aan de Rijksserumin- richting en vervolgens de havenwerken zul len worden bezichtigd, 's Avonds vertrekt het gezelschap naar Amsterdam. Daarna bezoek aan Alkmaar, Hoorn, Amsternam, Friesland, Groningen enz. J.l. Woensdag had een koe van den landbouwer A. Saarloos aan 'tveen 't onge luk een bietenkop in de keel te krijgen. Door spoedig ingeroepen hulp mogt het gelukken met een zweep het stuk door de keel te du wen waardoor het beest van een wissen dood werd gered. Minder gelukkig kwam de veekooper S. Lerie alhier er af, van wien een zijner twee vaarzen Dinsdag het lendenvuur kreeg en moest afgemaakt worden. Alhier werd verleden week weer eene nieuwe zangvereeniging opgericht, aanvan kelijk met 28 leden. Dat er veel zanglust in de gemeente bestaat blijkt wel uit het feit dat er nu reeds 3 vereen, zijn resp. met 50, 31 en 28 leden. Gecombineerde openbare vergadering van den Raad des gemeente Stad aan 't Haringvliet, op Woensdag25 Maart 1914, des namiddags ten 6'/2 ure. Present met den Voorzitter alle leden, be halve de heeren J. Koert die met en A. Kop penaal en G. van Rossem, die zonder ken nisgeving afwezig zijn. Aan de orde Ingekomen Stukken. Na opening der vergadering doet de Voor zitter mededeeling van een ingekomen schrij ven van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie waarbij dat College de opmerking maakt dat art. 54 van het reglement van het Weeshuis dient te vervallen aangezien de lichamen die tot wijziging van het reglement bevoegd zijn, dezelfde moeten zijn als de regelende lichamen. Na ampele bespreking wordt tot wijziging besloten en het reglement als nu opnieuw vastgesteld. Nadat de regenten vertrokken zijn wordt overgegaan tot de behandeling van de vol gende stukken. Een missive van de Commissie van beheer van den grindweg Ooltgensplaat, OudeTonge en Middelharnis dd. 7 Maart 1914, No 191, ten geleide van een afschrift der rekening over 1913. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een missive van den Gemeenteraad van Velsen met verzoek om adhaesie te betuigen aan het adres van dien Raad inzake het bij de Tweede Kamer der Staten Generaal in gediende ontwerp van wet tot verleening van Ouderdomsrenten aan behoeftigen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een tweetal verzoeken van Job. Mijs en Jac. van Splunter dd. 19 en 25 Maart 1914 om ontheffing van den hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1914, wordt besloten ont-i'! heffing te verleenen. Alsmede wordt beslo- ten aan M. v. d. Weele en L. Kornet ont heffing van den hoofdelijken omslag te ver leenen over het dienstjaar 1914. Aan het dagelijksch bestuur wordt de re geling van eenige af en overschrijving over gelaten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering ten einde in gesloten zitting over te gaan, Openbare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge op Woensdag, 25 Maart 1914, voormid dags 10 ure. Present met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed waarna het nieuw gekozen lid de Heer A. C. Breesnee de twee bij de wet voorge schreven Eeden aflegd. De voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Komt in behandeling. Ingekomen stukken als: Schrijven van H. H. Ged. Staten in de pro vincie Zuid-Holland daarbij het bedrag ad f 3200 voor den Hoofdelijken Omslag goed keurende. Als voren goedgekeurd terugzendende het kohier van den Hoofd. Omslag dienstjaar 1914. Adres van den Heer G. v. d. Kooij le on derwijzer aan de Openbare School alhier, daarin verzoekende hem met 1 October a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking te willen verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt het hem verleend. Een beredeneerd verslag van de volkshuis vesting. Komt aan de orde benoeming onderwijze res aan de Openbare School. Op de voordracht staan de dames: M. M. Koopmans, K. Pen en H.J. Verhulst. Alvorens tot stemming over te gaan, wor den de verschillende aanbevelingendoorden Raad in geheime zitting nagegaan. Nadat de vergadering weder is geopend, blijkt uit de stemming dat zijn uitgebracht op Mej. K. Pen 6 stemmen en op Mej. M. M. Koopmans 1 stem, zoodat gekozen is Mej. K. Pen, van den Bommel. Komt in behandeling wijziging verordening op de volkshuisvesting en wel een artikel 8a bij te voegen waarin eigenaars van huizen op aanschrijving van den raad gedwongen kunnen worden wanneer slooten bij hun hui zen zijn welke schadelijk voor de gezond heid worden bevonden deze onmiddellijk te doen dempen en bij artikel 23 laatste lid bij te voegen, dat bij niet nakoming van artikel 8a gestraft kan worden met eene geldboete van ten hoogste f50.—. Wordt goedgevonden. Verder niets meer te verhandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraadsverslag van Ouddorp gehouden op Zaterdag 21 Maart. Afwezig met^kennisgeving de heer T. Ha- meeteman. Opening der vergadering door den voorzitter, de heer Burgemeester, op de gebruikelijke wijze. De notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ter .behandeling ingekomen stukken. Allereerst wordt mededeeling gedaan, dat door Ged. Staten dezer provincie goedkeu ring wordt verleend aan de besluiten geno men in een vorige vergadering. Een schrijven van C. Akershoek, havenm. alhier, die aan de Raad verzoekt hem als zoodanig te ontslaan. De Raad is van mee ning, om dat ontslag eervol te verleenen met dankbetuiging voor gedane diensten en nauw keurige plichtsbetrachting. De heer C. van der Klooster geeft de wenk om bij eventueele benoeming van een andere havenmeester, de noodige instructies te be palen, waaraan die dan zich heeft te houden. Van W. Mastenbroek alhier een schrijven, waarin hij aan den Raad verzoekt om de noodige toestemming voor zijn uit te voeren bouwplan. Deze zaak reeds vroeger meer ter tafel geweest zijnde, achtte de Voorzitter dat het wenschelijk was, dat requesant eerst de noodige officieele bescheiden aan den Raad diende over te leggen, voordat in de netelige kwestie een beslissing kan genomen worden Af- en overschrijving op de gemeente-be- grooting dienst '13—'14 wegens uitgaaf aan de brandweer. De heer J. C. Lodder zegt, dat de uitbe taling aan de brandweer wegens de laatste brand bij Holleman, nogal zeer rooijaal is geweest, om 25 cent per uur te berekenen, daar toch in 't reglement staat aangegeven om 15 centen te rekenen. Hem dacht dat de brandmeesters niet hebben te beschikken over het geld der gemeente, en vind het al machtig \ingr ij p end geweest om zoo eigenwil lig te handelen. De Voorzitter meent niet in strijd gehandeld te hebben met het reglement en zegt dat van deze opmerking nota zal genomen worden. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare School no. 1. Op de voordracht voor de benoeming waren geplaatst de H.H. Wolf van den Hoek. Lutein van Biervlieten de Graaf van Middelburg. Met algemeene stemmen werd den heer Wolf als onderwijzer benoemd, en wordt be sloten hem daarvan mededeeling te doen. Thans komt aan de orde het in een vorige vergadering aangehouden beslissing inzake de intrekking der vergunning, aan de Zang en Muziekvereening alhier, tot het houden van uitvoeringen in een der ledig staande lokalen der openbare Daar in een vorige vergaderim was (en in een ira] door den heer J. o, tapijt gebracht, oi. hij als vertegenwv,, opneemt voor de en als een straks a ten der kiezers voo: Verslaggever) werd aledp overgegaan. De uitslag vffc' der vereenigingen rrfp „C ij gen stemden de ".^r en'f >in. - - - 4d.ln>l'<e Niets meer temP**- „.w openbare verg:e«'?' t b,> V Li; *nagegt' jr i;~ 'eU'' t c oecL<\ t <je. e tann-r a. i 4e. Ze~ma Voogd, Krijn Vr^') h eer en JMast*' ..ocj- °n -- -enoW- ;PnCu' v'haricT"P,._ rjli n, .verst V, tor.» ere ai 'I UJierik^fc til 'J •a 730* VgN -file i i, XJ -lle

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 3