A Antirevolutionair Orgaan voor de ZnidhoUandsclie en Zeeawiche Eilanden. J. Bonman C. Warnaer. J. Bouman C. Warnaer. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, De zwakke zeggeIk ben een held. Onze Candidates Hoe hachlijk 't staat als men vertraagt. Wat Links beoogt; Maar! en let toch er opI Deze Courant versohijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie aaanden fr. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling f4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advortentiën 10 Cent per regel en */s maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatarnimte die zij beslaan 4dvertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nor Dit is juist het wezen der valsehe wijs heid, dat zij den mensch boven God heeft gesteld en het geloof beneden 't ver trouwen op eigen inzichten. 143 Daar* kunnen, da&r moeien we allereerst winnen. Maar al wint men alléén Zuid-Hok UHG3VKS Telefoon hterconn. No. (Joël 3: 10.) Ieder kent iets uit Joëls profetieën, al ware 't slechts uit de rede van den apostel Petrus op den Pinksterdag. En overbekend is voor eiken Bijbellezer de aanmoedigende woorden, waarvan we hierboven een gedeelte kozen. De volle tekst isSlaat uwe spaden tot zwaarden en uwe sikkelen tot spiesen de zwakke zegge: Ik ben een held. Gewiseen krijgshaftige toon klinkt u hierin tegenen nederigheid past ons, als ontvangende alles uit Godes hand. Toch moet erkend, dat in elk geval de lijdelijkheid hier in dit woord van Joël ver te zoeken is. Deze is trouwens in volkomen strijd met Gods Woord. Niets, waar in 't Woord onzes Gods zoo tegen gewaarschuwd wordt als juist tegen die lijdelijkheid. Overmoed is ook groote zonde, maar de lijdelijkheid is de bron van groot kwaad. Een theoloog schreef eens: Lijdelijkheid is den band van gemeenschap met den levenden God los maken*. Lijdelijkheid is 't stilzetten van de klok en wachten, tot deze van zelf weer loopen en slaan zalis wach ten, dat God zelf den slinger zal aan raken. Maar is zoo'n berusting geen diep betreurenswaardige sonde't Is God verzoeken, dat Hij kome, terwijl wij te lusteloos en zorgeloos zijn om zelf de hand aan den ploeg te slaan. Ontzettende zonde, die lijdelijkheidIs er dan oogst zonder zaaii'ng? Zonder vroeg opstaan en stagen arbeid? Zon der arbeid in 't zweet des aanschijns-? O, ja! er is een vrome nederigheid en een vrome, stille onderworpenheid aan 't welbehagen Gods, wat Hij na onze noeste vlijt en krachtige inspanning doen wilóf Hij nochtans -die vlijt en inspanning vloeken of zegenen zal maar de lijdelijkheid schrijft den Heere de' wet voor, en laat ons met de han den in den schoot't werk Gods afwach ten. Gij zult God niet verzoeken! En terecht, door den Heiligen Geest ge dreven, riep Joël 't dan ook zijn volk niet toeBlijf stil zittenMaar in krach tige taal, die tot de ziel indringt, prest hij zijn volk er toe, om den strijd man moedig in te gaan, in de kracht van hun Yerbonds God, en dan, door dien Jehovah ondersteund, zullen ze hun spa slaan tot een'zwaard; hun sikkel tot een spies en de zwakke zelfs zal zijn een held. Moge dit Joëls woord, dat 't woord is van onzen God, ons allen op doen springen uit onze rust. Want ook in onze dagen is er strijdgedreun. Zoo zegt David in Ps. 31Zijt sterk, en Hij zal ulieder hart versterken, gij allen, die op den Heere hoopt. En in Ps. 27 klinkt 't evenzoo: Wees sterk en Hij zal uw hart versterken Hopen op Hem, doch zelf sterk zijn: laat dit ook bij deze verkiezing liggen op den bodem van elks hart. Gloeie er bij die sterkte en die hope op God, geestdrift en mannenmoed 1 De éen vure den ander aan! En de vermenigvul digde krachten kunnen de victorie geven. Zoo dan gaan we den Verkiezings strijd in met de oplaaii'ng van moed met de glinstering der heldennatuuT, En Hij, van wien alle overwinning en nederlaag is: Hij helpe ons. Als een held strijden weEn zelfs hij verlies, zullen we als een held stille zijn, als ten minste een knagend geweten ons niet van lakschheid en onverschilligheid beschuldigeMits er geen zelfverwijt zijBlijve men daarvoor bewaard Het aftredende lid, de heer WAR- NAER, had sinds 1906 zitting in de Staten, en zag zich gedurende dien tijd in belangrijke Commissies gekozen om den Staten van advies te dienen over de voorstellen der Gedeputeerde Staten, waarbij Flakkee in meerdere of min dere mate werd betrokken. Wij noemen U, o m. van beteekenis Een regeling, waarbij de polders bin nen de waterkeerende dijken, ten Oos telijk Flakkee voor gezamenlijke,rekening werden voorgeschreven deze dijken te verhoogen. Een maatregel, die veel tot meerdere veiligheid van dit deel in het Eiland heeft bijgedragen. Met succes heeft hij in een openbare zitting daarover zijn meening gezegd. Een ontwerp tot wijziging in het Reglement van de wegen en voetpaden vond in Flakkee veel bestrijding, en wanneer dan ook het ontwerp in open bare .behandeling ware gekomen, zou het in hem geen voorstander hebben gevonden, getuige zijn streven om als lid der Commissie bet ontwerp van Ged. Staten te verbeteren en zijn voe ling houden met de landbouwers over een eventueele toepassing dezer voor gestelde verordening. Het nieuwe Polderreglement, van toepassing voor alle polders in Zuid- Holland, mocht geen algemeene bewon dering wekken, als verbetering van het oude. Het moest zich echter aanpassen aan de veranderde Koninklijke besluiten op Waterstaatsgebied. Het blijkt al, dat het in de praktijk best te gebruiken valt; ook van deze Commissie, die het ontwerp met de daarop ihgebrachte bezwaren had te onderzoeken, maakte hij deel uit. Het ontwerp inzake de Electriciteits- voorziening is van jongeren datum en komt vermoedelijk in de aanstaande zomerzitting in behandeling. De motie Gevers Deijnoot c. s. had ten gevolge, dat de Staten besloten een Commissie te benoemen, wier taak het zou zijn, Ged. Staten te adviseeren omtrent de vraag of er maatregelen vanwege het Prov. Bestuur zouden te nemen zijn, om te bevorderen, dat in de behoefte aan Electrische kracht voor de verschil lende deelen der Prov. zou worden voorzien. In hoe verre hier van het platteland zal profiteeren, ligt nog in de toekomst. Dat de Commissie van beteekenis mag worden geacht, getuige haar samenstelling. De Commissaris der Koningin is er de Voorzitter van, en onze candidaat met drie andere Staten leden werden aan deze Commissie 'als leden toegevoegd. Dat hij verder let op de belangen in Flakkee, hetzij deze door andere inge zetenen, Ged. Staten worden kenbaar gemaakt, bewijst het adres van Burgem. en Secretarissen uit Flakkee, over de wijze van exploitatie der Rott. Tramw. Maatschappij met haar lijnen op dit eiland, waarvoor hij een interpellatie aanvroeg, en waardoor deze zaak meer de aandacht van Ged. Staten zal hebben getrokken. Met behulp van een oud Flakkeeër, Statenlid, den heer Zaaijer mocht het hem gelukken, dat de leeraren aan de ambachtsschool'te Middelharnis hun pensioenverzekering niet ontgingen. Wij mogen dan ook tevreden zijn over de wijze, waarop hij zijn mandaat als Statenlid gedurende een tiental jaren heeft vervuld. Naast den heer WARNA ER staat onze Candidaat BOUMAN, burgemeester van Sommelsdijk en Nieuwe Tonge, door onze Centrale met buitengewone éénstemmigheid verkoren. Maar dat be wijst reeds (want de Centrale geldt 13 dorpen, met bestuursleden en afgevaar digden der kiesvereeniging) dat de heer BüUMAN, sinds zijn ambtelijke werk zaamheden als Burgémeester begonnen d. i 't belang van Rechtsche en Linksche burgers. Voor onze twee candidaten gaat het Rechtsche Flakkee in 'tvuur. En er zal blijdschap zijn, als op 15 Juni met groote meerderheid gekozen zijn Laten we den ernst van den toe stand goed onder de oogen zien. 't Is om den val der Eerste Kamer te doen, en omdat de Staten van Zuid-Holland den doorslag geven bij het Rechts-blijven (8 Groen van Pr en openbaar werden, onmiddellijk de aandacht van alle Rechtsche en Link sche kiezers trok; óók en niet 'taller minst van de Linkschenzoo hunner leiders als geleiden, omdat óók zij in hem zagen geen »kat< om zonder handschoen aan te grijpen; wiens op treden principieel Rechts was bij alle Raadsbesprekingen en Raadsbeslissin- gen; wiens kennis van de behandelde zaken ging in de breedte en in de diepte, zoodat de meest ontwikkelde Liberaal wel heel, heel goed beslagen moest ten ijs komen, of hij lag gauw onderst boven. Daarbij bleek ook, ep. nu huiten den Raad, dat de heer BOUMAN 't Flak- keesche leven geheel meeleefdedat vond van Ouddorp tot De Plaat de meeste waardeering en instemming, en voor Velen was hij een vraagbaak en wegwijzer, die zelden verkeerd wees. Op de plaatselijke en Centrale Kiesv. miste men hem zelden of nooit, dan soms door .een tijdsgebrek of andere hinderende omstandigheden, die elk mensch ten deel vallen. Op Schoolterrein kent men hem door 't geheele Eiland, omdat hij met Ds. Róssing van Ouddorp, jaarlijks, van wege Christelijk-Nationaal Onderwijs, de Chr. Scholen bezoekt. Om al deze eenvoudige redenen, maar die oorzaak waren, dat men van Rechts hem begon te waardeeren, heeft de Centrale hem gekozen als haar candi daat in de plaats van den zoo vroeg gestorven afgevaardigde H. Ch. Vegtel. Door zijn Verleden, waarborgt hij aan Flakkee een degelijkdeskundig, zeer bekwaam vertegenwoordiger, die in de Staten met eere zijn zejel zal vervullen een man van Rechts en dus van Recht, met open oog voor 't Algemeen Belang, dier Kamer, willen we eerst de dis tricten eens opnoemen. Aftredend zijn Middelharnis Brielle Oud-Reijerland Ridderkerk Dordrecht Sliedrecht Gorinchem Gouda Alfen Rotterdam I Rotterdam II Rotterdam IH Rotterdam IV Rotterdam V Schiedam Vlaardingen Delft Den Haag Zoetermeer Leiden Leiderdorp Rechts Links 2 0 0 1 0 1 2 0 0 2 2 0 0 2 3 0 2 0 2 0 1 0 0 2 1 0 1 1 1 0 2 0 2 0 0 5 2 0 1 1 >2 0 26 15 Zes- en twintig Rechtschen moeten in Zuid-Holland aftreden, en maar vijftien Linkschen, Ongunstiger voor Rechts kan 't al niet. Dat zien de Concentratiemannen na tuurlijk met de grootste blijdschap aan en vol hoop schreef een harer organen Wie de kaart van het politieke land bekijkt en let op de verkiezin gen van drie jaar terug, bespeurt aanstonds dat bij hard werken heel wat zetels door ons gewonnen kunnen worden. Hoort ge 't, Rechtsche mannen, en 't is zoobij hard werken kunnen er. door de Concentratie heel wat zetels gewonnen worden in Zuid-Holland En dan gaat de Eerste Kamer om Maar bij hard werken onzer zijds en onder den zegen van boven, behoeven wij geen éénen zetel te ver liezen. 't Is in elk geval U nu door de Linkschen aangezegd, dat ze ontzettend hard zullen werken en hopen op een heel groote overwinning. Dus ook wij, op Flakkee, moedig aangepakt. Ook op ons Eiland is 't ge munt. Want in '13 was de meerder heid maar Onze Candidaat DE WILDE had maar een kleine meerderheid. Ze viel ons hard tegen. En de Vrijzinnigheid heeft 't in '13 al gezegdIn '16 moeten de Recht schen er onder. Kiezers! 't staat hachlijk in Zuid- Holland. En als op Flakkee niet zéér hard gewerkt wordt, loopt 't hier al mis! Daarom: Weest sterk! De zwak ke zij een he'd. Kiest: v. 't Is te doen om Zuid-Holland, Gel derland, Zeeland en Overijsel. En een liberaal blad schreef 30 October 1915 van deze vier provinciën Gaan we daar ook eens den toestand na Rechts Links Aftreding van-Winst Gelderland.. 36 26 20 rechts en 11 links 6 Zuid-Holland 48 34 26 15 8 Zeeland 22 20 14 7 2 Overijsel 24 23 14 10 1 Deze cijfers getuigen er van, dat de Linkerzijde 't alles op haren en snaren zal zetten om 17 zetels te winnen. Wint ze in Gelderland er 6, dan zijn de Prov. Staten daar in hun meerder heid n.l. de helft van 62 31 -}- 1 32, links. Wint ze in Zuid-Holland 8 zetels, dan zijn de Prov. Staten hier in hun meerderheid, n.l. de helft van 82 41 -j- 1 42, linkswant 34 zitten er en nog de 8 nieuwe. Wint ze in Zeeland 2 zetels, dan zijn de Prov. Staten daar in hun meerderheid, n.l. de helft van 42 21 1 22, ook links. Wint ze in Overijsel, dan is daar de meerderheid n.l. de helft van 47 24 ook links Maar! nu de slotrekening in verband met de Eerste Kamer, waar 't thans is 31 Rechts tegen 19 Links. Valt Zuid-Holland, dan ook 4 Recht sche Eerste-Kamerleden. Valt Gelderland, dan-ook 2 Rechtsche Eerste Kamerleden. Valt Overijsel, dan ook 1 Rechts Eerste-Kamerlid. Dan vallen er 7 Eer- ste-Kamerleden. Dan blijven er zitten 24. En Links krijgt er 26. Dan is de Eerste Kamer omgezet.

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 5