voor «Ie ^«lidlibllfiitdsclte est SEeeuwsche Eilanden. An tirevo Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Woensdag 25 Maart 1914. 29ste jaargang JV. 1957. UIT DE PERS. BUITENLAND» PRIJSRAADSEL. OFFICIËEL GEDEELTE. Reclames - Mededeelingen Weer en mooie genezing te Utrecht. 1 üiTGBVSB W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en *j% maal. Reclames 20 per regel, Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s ntaai. Alle ststfeites» voor «Me itedactie bestemd, Advertenties», en verdere Administratie franco toe te seendess aan den Ui tare ver V Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Telefoon Intercoiua. Mo. S. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Kolkmans nalatenschap. De liberale Pers zit geducht in den knóei. Ze hooien 't kraken. En was haar gewe ten nu maar rein, maar ook, ze is zoo'n zondares. Daarom gaat ze 't nu op een anderen boeg werpen. Neen! zij, Concentratie is niet schuldig Gus, mensch: zoo rein als een goudvisch; kijk naar der handen, in onschuld gewas- schen. Maar, maar die Kolkmans falliete boe del: die is de oorzaak van alle misère. Dat er nu in plaats van 10 opcenten wel 20 komen en 60 op de Naamlooze Ven nootschappen (menschen maak je centjes klaar!) dat er een bierbelasting moet ko- C nien, en een tabaksbelasting enz. dat is allemaal Kolkmans schuld. Hij heeft de fi- nantiën berooid achter gelaten. Geen letter van aan natuurlijk. Kolkmans tarief wet lag kant en klaar en was 't Kabinet Heemsk. aangebleven, dan zou de ouderdonisbedeeling uit 't tarief betaald zijn. Maar de groote specialiteit van Leeu warden, minister van üuantiën, de beer Bertling heeft die wet ingetrokken. En nu durft die Liberale Pers brutaal te roepen: Dat er geen geld is, zit em in Kolkman. Als de liberalen die tariefwet links la ten leggen en er den neus voor ophaleu goed! er zijn zakdoeken genoeg en reuk- fleschjes volop om te bekomen van den vuilen tariefgeur maar dan moet die liberale Pers niet zeggen: Er is geen geld. Er was geld volop; 't lag klaar. Eu(wil je dat niet hebben, dan blijf je maar inde armoe zitten; ons best Maar draag dan ook de gevolgen. En zie; die gevolgen willen de Liberalen _nu ons in de de schoenen schuivenbier- lelasting en 60 opcenten en tabaksbelas ting en beursbelasting en 20 opcenten enz. krijgen wij nu op ons dak, omdat zij Li beralen zoo dom waren om de Tariefmi:- lioenen te slapen slippen. Neen! neen! zoo zijn we niet getrouwd. Het Kabinet Cort en minister Bertling zijn volledig verantwoordelijk voor de leege kas natuurlijk zouderen we een verslapping in 't economisch leven, een depressie in de nijverheid en een komende inzinking in de welvaart uit: die komt niet voor de reke ning van eenig kabinet. Dat is een socia le zaak, die buiten ministers omgaat. Maar overigens: voor eiken finantieelen druk zwaarder dan vroeger of onhandiger dan vroeger is dit linksche Kabinet aansprakelijk. Kolkman was niet faltiet. Of Bertling 't niet gauw zal wezen; we vermoeden van ja Dan kan rechts weer executeur-teste- mentair zijn. Afwachten, Hannes! We heb ben er wel eens slechter voorgestaan dan tegenwoordig Algemeen Mannenkiesrecht. Het verzet jjer Coalitie tegen algemeen Mannenkiesrecht begint te verslappen. Al thans in Roomsche kringen komt er meer dan vroeger toenadering naar dat beginsel. Terwijl de Standaard heeft verklaard bereid te zijn de Grondwet in de lijn van Alge meen Kiesrecht te herzien, al ware dit voor de Antirev. partij een offer, mits dan ook het onderwijsartikel in de Grondwet op bevredigde wijze werd herzien. Het A. Kiesrecht kan dus binnen enkele jaren een voldongen feit zijn. Als beginsel kan de A. R. partij dat niet aanvaarden, maar wel komt in 't cijfer het Organisch Kiesrecht dat van 't Algemeen Kiesrecht (de vrouwen niet meegerekend) zeer nabij. De A. R. partij met haar huismanskies recht aanvaardt alle vaders van huisge zinnen van wat rijkdom of armoe, /ij aanvaardt geen welstand meer; geen ont wikkeling meer; maar paupers en proleta riërs, bedeelden en baliekluiversmaar ook de helden des geestes zoogoed als de een- voudigen van geest. Het Organisch Kiesrecht voor mannen breekt met census of belasting; breekt met welvaart en kunde en houdt alleen 't oog op 't gezinsleven, als kiem van Staat en maatschappij. Kiesrecht der bedeelden. Er is geen enkele reden, staande op 't standpunt van 't Organisch kiesrecht, om de gehuwde bedeelden uit te sluiten. Inde allereerste plaats niet de kerkelijk bedeel den. Zij behooren al leden tot een orga nisatie, met welke de staat al heel weinig te maken heeft. De kerk is een zelfstandig instituut in 't maatschappelijk leven en 't gaat den Staat niets en niemendal aan, hoe die organisatie voor haar arme broe ders optreedt en ze door liefdegaven onder steunt. De kerk is een instituut, dat in liefde optreedt en in stilte barmhartigheid oefent, zonder dat de Staat daar publieke lijk zich mee bemoeit. Derhalve heeft de Staat ook de kerkelijk bedeelden, en ge huwd, van het Kiesrecht niet uit te slui ten. Maar ook de bedeelden door de Pu blieke Armenzorg; de zoogenaamde Burge- lijke Armen hebben evenzeer recht op kies recht. Ze moeten met hun lepel soep niet tevens hun Kiesrecht inslikken, wattothe- den wel 't geval is. Elke bedeeling houdt 't Kiesrecht tegen volgens de wet en waar de A. R. partij met dat standpunt al lang gebroken heeft, wordt het ook tijd, dat de Wet daarin een verbetering brenge. Bedeelden, gehuwd, hebben recht om te kiezen, omdat ze gehuwd zijn. En zoo zijn ook de gefailleerden en al lerlei andere groepen door 't organisch Kiesrecht tot stemming geroepen. Het Or ganisch kiesrecht in beginsel kent geen welstand, geen geschiktheid meer. Het Ge zin is ze grondslag. Bedelaars en Kapitalis ten worden er door omvat. Sociaal Congres. Er worden weer verwachtingen opgewekt voor een meuw Sociaal Congres. Geen po litiek Congres, zooals dat van de S.D.A.P. in Aug. '18, om daar met een hoop lawaai saus, onder «daverend» en «donderend» en «geestdriftig» applaus de verantwoor delijkheid weg te moffelen, die ze na de overwinning droeg om portefeuilles te aan vaarden. Zoo'n CoDgres met veel geschreeuw en weinig wol *al en kon en mag het Sociaal Congres niet zijn. Want dat dient niet om de arbeiders met der hachie te laten zitten en het Algemeen Kiesrecht met Ouderdoms- bedeeling in de handen van een extra-par lementair Kabinet te leggen, inplaats van ais S.D.A.P. zelf de hand aan den ploeg te hebben geslagen in de aanneming van de 3 beloofde miuisterszetels. Neenzoo'n Sociaal Congres treedt op voor de arbeiders en neemt zulke besluiten die voor 't Woord Gods en den toestand der Maatschappij reden van bestaan heb ben. Eeu Sociaal Congres ziet de volle verantwoordelijkheid voor de toekomst voor zichdie toekomst mag zich op de beslui ten van dat Congres beroepen, ook de werkmanook de burger, ook de kapitalist. Maar daarom is zoo'n Congres geen peulschilletje. Daar zijn sociale denkers voor noodig. En mannen uit de studeer kamer maar ook en vooral die der praktijk. En wetenschappelijk ouderlegt met ruimen blik en groote veel omvattend inzicht. Anders is 't Congres van nul en geener waarde. Onder het hoofdje, In de misère schrijft de N. P. Q. Ct. Het loopt nog niet hard met de hervormin gen, die door liberalen en socialisten aan het volk werden beloofd. En nu doen zij elkan der verwijten. De „Vaderlander" zegt: och, als gij soci alisten maar gewild had en er een vrijzin nig-socialistisch kabinet gevormd was, hoe anders zou het dan met het staatspensioen hebben gestaan „Het Volk" stuift dadelijk op en zegt: kom, hou nu op met dat gezeur. Als wij sociaal democraten uw aanbod hadden aanvaard dan zouden wij thans dieper in de misère zitten, dan ooit. Nu, dat gelooven wij ook wel. Als de groote hervormingen uitblijven, die beloofd zijn, dan komt dat omdat er geen geld is. En dat zou er evenmin zijn ondereen vrijz- iSocialistisch kabinet. Het Volk moet natuurlijk zijn figuur ook redden en zegt: die ellende komt, omdat gij liberalen bourgeois zijt, vertegenwoordigers der bezittende, der kapitalistische klasse. Zoo is de sociaal-democraat weer van de verantwoordelijkheid af. En de „bewuste" arbeiders nierken er niets van, dat de heeren socialisten weinig anders zijn dan )de behulpzame knechtjes der „ka pitalisten." Hoe snel gaat de glorie der wereld voor bij FRANKRIJK. Belastingwetten in den Senaat. In den Se naat worden de discussies over de belasting op het inkomen voortgezet. Niettegenstaande de tusschenkomst van den minister van Fi nanciën wordt met 158 tegen 114 stemmen het amendement-Lintilhae aangenomen, waar in artikel 3 van~het ontwerp betreffende de algemeene Belasting op het inkomen afzon derlijk behandeld zal worden. De Senaat nam ook een ander amendement van Lintil- hae aan, waarin bepaalt wordt, dat artikel 2 van de wet den len Juli 1914 vankrachtzal worden. Het geheel ontwerp wordt daarna bij handopsteken aangenomen. NOORWEGEN. De poolexpeditie Amundsen. Volgens be richten in de Noorsche dagbladen is het niet zeker, dat kapitein Amudsen's expeditie in 1914 kan vertrekken. Het schijnt dat de reis van de „Fram" vertraging ondervindt, 't Schip Direct of Indirect. Men herinnert zich hoe de vrijzinnigen in den grooten, hoewel niet grootschen strijd tegen het tarief, vooral ook dit argument gebruikte dat indirecte belastingen eigenlijk uit den booze zijn. Die belastingen drukken in de eerste plaats op de minder gegoeden en ze zijn vooral daarom zóó verderfelijk omdat de menschen zelf niet gevoelen door hoe zwaren last ze eigenlijk worden gedrukt. Daarom weg met die indirecte belastingen en in de eerste plaats, weg met het tarief. Hoe schandelijk misleidend deze voorstel lingvan zaken was blijkt wel hieruitdatde voor naamste directe belastngen over 1913 opbracht ten. Grond-personeel- bedrijfs-en vermogens belasting: f51.963.994.02. Daarnaast staat aan opbrengst van indirecte belastingen, invoerrechten en accijnzen f83.754.847.11. Die slechtste aller belastingen brachten dus een zeer belangrijk bedrag in de schat kist. Alleen het veelgesmade tarief reeds meer dan zeventien millioen gulden. En wat doet nu het vrijzinnige kabinet. Stelt het voor óók maar één van die be lastingen af te schaffen of te veria gen Precies het omgekeerde. Het plan van Minister Kolkman om de suikeraccijns te verlagen, wordt onmogelijk gemaakt. En bovendien wordt de tabak belast en de opbrengst van den bieraccijns verdubbeld. Is hier geen scherpe tegenstelling waar te nemen tusschen der vrijzinnigen woorden en daden? (De Vrije Westfries.) j Twintig opcenten. Nu, we kunnen begrijpen dat de Linker zijde bij 't slikken van dit drankje, waarop nog ettelijke andere zullen volgen, tracht een goed gezicht te zetten. Zij zoekt nu de lichtpunten. Och, zoo heet het, 't is op z'n hoogst maar voor één keer straks komt de algemee ne inkomstenbelasting en die zal al deze opcenten weer in 't gelijk breien. Nu, van dien kant kan men 't bezien Maar we hebben óók andere uitingen ge lezen, die gewoonweg bespottelijk zijn. Zie, zoo lazen we, min. Kolkman wou het ne men van den „kleinen man" en min. Bertling neemt het van de „rijken". 't Wordt nog 'n legende! Als de Linkerzijde nogeens een eigen banier aanschaft dan schildert en borduurt zij daar op, naar 't voorbeeld van het Kaas-en-Brood- volk, gewis een pet en een klomp, beide op een flinke staak! Bertling en de „rijken" Alsof de opcenten niet evengoed op de bedrijfsbelasting gelegd zullen worden en alsof dat enkel de „rijken" zijn, die ze beta len! Alsof het de „rijken" zijn, die het bier drinken, waaruit de minister straks een milli oen gulden méér denkt te halen! Maar men kan aan zulke praatjes zien, hoe de Linkerzijde moeite doen moet, om bij dezen gang van zaken een goed humeur te houden. Onze Courant. moet uiterlijk in het begin van Juli te San Francisco zijn. Indien kapitein Amundsen niet op den vastgestelden tijd kan vertrekken zal hij van uitstel gebruik maken, om zijn aviateurs en leden der wetenschappelijkejaf- deeling te laten oefenen. In de „Fram" zul len drie vliegtuigen medegenomen worden. De Duitsche poolvorscher, kapitein Felchner zal de expeditie vergezellen als fotograaf. RUSLAND. Een rescript van den Tsaar. In een schrijven van den ministerpresident spreekt de tsaar als zijn overtuiging uit, dat Goremkin's diploma tieke ervaring, kalme vastberadenheid en trouw aan den troon zullen leiden zoowel tot een oprechte eensgezindheid der regeering als tot een verdere verbetering der toestanden in de Russische maatschappij. Orde en eerbied voor de wet zijn noodzakelijke voor waarden voor een vruchtdragenden wetge- venden arbeid. De keizer verwacht, dat de minister-president voortdurend het oog ge vestigd zal houden op de idealen van den Russischen staat, opdat deze niet door per soonlijke belangen op den achtergrond ge raken of opgeofferd worden aan een cam pagne, die met het groote volksbelang niets te maken heeft. ITALIË. De noodlottige aanvaring. Een kleine stoom boot van de gemeentelijke scheepvaartmaat schappij, komend van Santa Elisabetta te Lido, is in aanvaring gekomen met een Ita- liaansche torpedoboot. Het stoomschip, aan boord waarvan zich ongeveer 80 personen bevonden, werd terzijde aangevaren en zonk dientengevolge spoedig. Het grootste gedeelte der passagiers is verdronken. Slechts enke len konden worden gered. Zes lijken, waar onder dat van den Russischen vice-consul Morkinski, zijn reeds gevonden en naar het ziekenhuis van Santanna overgebracht. De autoriteiten hebben zich naar plaats van het onheil begeven. Het aantal slachtoffers wordt op omstreeks 50 geschat. GRIEKENLAND. De Grieksche vloot. In de Kamer deelde de minister van Marine mede, dat de vloot met drie dreadnoughts en drie kruisers zou wor den uitgebreid en dat denoodige bestellingen reeds gedaan zijn, zoodat op deze wijze Grie- kenland's heerschappij ter zee verzekerd is. CHINA. Chineesche beambten gearresteerd. Op de kanselarij zijn in het kabinet van den presi dent eenige beambten ontdekt, die met de revolutionairen in betrekking stonden. Ver scheidene hunner zijn gearresteerd. som van het tweede en derdetweemaal het laatste cijfer is gelijk aan de som van het eerste en derde. Welk is dat jaartal en wat is er in dat jaar gebeurd De Hoofdprijs is wederom iets moois, be nevens eenige boekwerken. Oplossingen in te zenden vóór of op 11 April aanstaande aan het Bureau van ons blad. JACNTACTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend,datterGemeentesecre- tarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanko aan vragen ter bekoming van jachtakten, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aan staande en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier acten, zooveel mogelijk, vóór den [15 Mei e.k. ter Secretarie in te dienen. Sommelsdijk, den 19 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. De oplossing van ons prijsraadsel No. 5 is Tuinhuis huisdeur deurpost post kantoor kantoorboek boekwinkel winkelzaak zaakrijk rijkdom dom toren. We ontvingen een massa oplossingen, doch goede kregen we slechts van P. v. d. V. - F. A. P. - S. R. - J. G. B. en A. A. D. te Sommelsdijk. E. v. H. - J. H, - T. A. P. - P. J. v. H. en D. D. te Middelharnis. G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Wb. v. K. M. C. v. d. T. en A. L. K. te Ooltgensplaat. J. v. L. Cd. en P. C. v. D. te Oude Tonge. J. V. V. A. Jz. te Nieuwe Tonge. L. M. B. v. L. N. A. de G. D. M. J. B. en S. W. J. te Dirksland. A. J. K. Jd. en A. J. K. te Melissant. M. J. E. te Herkingen, A. v. S. Jz. te Stellendam. C. B. Jz. te Ouddorp. A. J. M. 't H. Amerongen C. T. Jz. te Nieuwkoop B. V. Gd. Oud-Beijerland en H. B. te Oud-Loosdrecht. Prijzen vielen ten deel De Hoofdprijs een Keurige Brlevenweger aan: P. C. v. DONGEN, te Oude Tonge. Voorts aan Fred. A. PEN te Sommelsdijk. V. d. Valk de Drie Kruisen. D. DUBBELD, Middelharnis Elma, Tot de Bron. W. C. v. KEMPEN te Ooltgensplaat. Fannie Eden, Wonderbare leiding. A. v. SETERS Jz. Stellendam P. J. Kloppers, Door Hooge Zeeën. En nu no. 6. Van een jaartal is het tweede cijfer gelijk «wg, aan de som van het eerste en vierde cijfer :,TV* driemaal het laatste cijfer is gelijk aan de VISCHACTEN. Binnenvisscherij. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat ter Gemeentesecre tarie kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of Hengelakte, voor het jaar, aanvan gende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende, en noodigt belangheb benden uit hunne aanvragen zooveel moge lijk vóór den 15 Mei e.k. aan hem in te die nen. De navolgende akten worden uitgereikt: a. Groote vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden 50 cents (f2,50); b. Kleine vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen beta ling van een gulden (f 1, c. Hengelakten, tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (f0,50). Voor het visschen met één hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, behoeft geen aanvrage te geschieden. Kostelooze vergunningen om te visschen ïworden niet meer verleend. Geen akte wordt uitgereikt lo aan hem, wien ingevolge art. 34, eerste 20 cent per Regel. Vele zieken zijn te Utrecht in den laatsten tijd door de Pink Pillen genezen. Deze ge nezingen werden natuurlijk het voorwerp der dagelijksche gesprekken. Zieken, die andere geneesmiddelen zonder succes hadden ge bruikt en van alle zijden de krachtdadigheid der Pink Pillen hadden hooren roemen, heb ben er de proef meê willen nemen en dadelijk meldt men ons nieuwe en mooie genezingen. Zoo verheugt het ons te vernemen, dat Mej. de Wed. M. van Dijk, geb. Gouné, wo nende Fockstraat 4 te Utrecht, hare gezond heid heeft weêrgekregen. „Ik heb, verklaart zij, gedurende drie jaren aan pijnen in de zijde en aan hoofd- en maag pijnen geleden. Daarbij kwamen eene groote algemeene vermoeidheid enaen geheel eigen- aardige zwakte in de be*»1 VV; -i^tedu- rende drie jaren tal va-edc' v zonder et iets op te tfji ,>1t Pink Pillen hebbeiw -'•f'" «T c'fj w m genezen, en het om Cr*,, a_ JLs-.;n: mij ter ooren ge'/ ic. .i,tn>nie:' ^kr. v d dat de Pink PibiL-CDjs™ J V'V ,„0J> V en ik ben ze »,te;nPW; Ai Vf ^ëho^l nu dat zij v. t V H nage af hebben weé !vo/-een i e r oed.' Ziedaar .de Pillen vs, .j- -y-S;. At. vZierik - --Da^l r'7rfer/;v'-."' as,feou./L': Voi 'jrCai 1 i'n. JIl' •ne

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 1